Napokon pada kiša i natapa žedne biljčice u cvjetnjacima, malom voćnjaku, rondelama za povrće i na terasicama u mom dvorištu. Ljetos mi je bilo tako vruće i tak je sunce pržilo da nisam gotovo ništa mogla u vrtu napraviti. Neko vrijeme sam rano ujutro redovito zalijevala, ali sam i od toga morala odustati kad su me počela štrecati koljena. Sad ću ako budem imala snage ispljeviti i dotjerati cvjetnjake, posaditi sadnice kurike da popunim prazna mjesta u živici, a imam i dvadesetak sadnica turskog karamfila koje ću posaditi na prazne dijelove cvjetnjaka uza stazu za auto ispred kuće.
A kakva je trenutna situacija u našim vrtovima i što bi trebalo u listopadu u njima uraditi čitam kod Stare vrtlarice. A ona kaže da “u korisnom dijelu vrta u listopadu valja mnogo toga obaviti. U povrtnjaku berite kasne korabice, kasni kupus, kelj, kelj pupčar i cvjetaču, špinat, dinje, lubenice, patlidžane, kineski kupus, blitvu, salatu, endiviju i radič, vadite mrkvu, ciklu, peršin, pastrnjak, crni korijen, repu, podzemnu korabu, crnu rotkvu i hren. Prije prvoga jesenskoga mraza trebalo bi pobrati i preostale bučice, rajčice i kasne mahune posijane sredinom srpnja. U jadranskom području u listopadu možete posijati mrkvu, peršin, bob i špinat, a u kopnenom ozimi špinat.
I u ukrasnom dijelu vrta u listopadu ima mnogo posla. Prikupljajte sjemenke kadifica, cinija i ostaloga cvijeća koje želite sačuvati, osobito onih vrsta koje ne podnose presađivanje. Cvjetnjake u ranu jesen i dalje treba plijeviti i okopavati, uklanjati ocvale cvjetove, osobito trajnica i ruža jer stvaranje plodića, sjemenki i šipaka nepotrebno iscrpljuje biljke. Odrežite također i sve oštećene i osušene grančice ruža, a ružama penjačicama potkraj rujna skratite predugačke grane. Pampas travu i slične velike ukrasne trave povežite u svežanj. Uzgajate li celozije, lunarije, fizalis i slično cvijeće koje se može sušiti, odrežite cvatove i zavežite ih u kitice pa ih objesite da se što brže osuše na propuhu. Cvjetnjake u listopadu treba raščistiti, pokupiti otpalo lišće i stabljike trajnica, ocvale jednoljetnice počupati te sve to usitniti i odložiti na kompostiranje. Gladiole izvadite dok su još listovi zeleni i odrežite ih 2-3 cm iznad gomolja kako biste spriječili tripse tj. resičare da iz lišća pređu u gomolje na kojima ispod ljuskica prezimljuju. Kad se osuše, gomolje pažljivo pregledajte i spremite na prezimljavanje u podrum u kojem je temperatura zimi oko 10°C.”
Ako vas zanima što bi još trebalo ovih dana učiniti u našim vrtovima - za stare iskusne vrtlare to su podsjetnici, a za nove, koji tek osnivaju svoj prvi vrt, to su upute i savjeti – cijeli tekst o radovima u vrtu u listopadu pročitajte na blogu Stara vrtlarica.