POSLOVNA KLIMA: Je li opstanak firme u BiH uopće moguć?

31.01.2018.

Apsolutno nije potrebno ponavljati kako je gospodarska i ekonomska situacija u cijelome svijetu loša, godinama je top tema bila recesija, sada se priča o izlasku iz nje i nekim pozitivnim znakovima u poslovanjima država, smanjivanju javnih dugova, susjedne zemlje BiH čak i imaju nekih izgleda, ali kada je stiglo izvješće Svjetske banke Bosna i Hercegovina zauzela je uvjerljivo najgore mjesto u regiji po pitanju svih ekonomskih i gospodarskih pokazatelja stanja u jednoj državi. Doda li se uz to i teška te uvijek napeta politička situacija, mora se postaviti pitanje je li uopće moguć opstanak firmi u Bosni i Hercegovini?



Sve se čini kao iluzija

Nastavljajući odgovor na prethodno pitanje čovjek se uistinu zapita može li biti gore nego što jest. Na žalost godinama se govorilo o gospodarskim i ekonomskim problemima, polemiziralo se o temama koje nisu bile od strateškog značaja te je došlo do toga da u BiH i po pola stanovništva pojedinih općina se iselilo u druge države, a svakako prednjači Njemačka. I kada se govori o firmama i njihovom opstanku u BiH, slažu se mnogi, sve se čini kao iluzija. Ne vidi se puno svjetla na kraju tunela, a ono što još više zabrinjava jest činjenica da se kraj ove agonije ni ne nazire.



Gdje su strani investitori?

Ono što jednu zemlju itekako može pokrenuti i biti joj oslonac jesu brojna strana ulaganja koja ne terete državu, a otvaraju nova radna mjesta i doprinos su i pojedincima i cjelokupnome društvu. Toga su očito svi svjesni, ali ne i vodstvo BiH. Stanovništvo se opravdano pita gdje su strani investitori? Odgovor je blizu, najčešće su u susjednim zemljama koje raznim olakšicama i projektima privlače brojne ulagače, a Bosna kao da stoji po strani i ne čini ništa, a i ono što se započne, teče vrlo sporo i nedovoljno transparentno. No, ipak, pozitivni je primjer uvođenje jedno-šalterskog sustava registracije firme.




Puno toga nedostaje

Kada se priča o opstanku firme u BiH, česta je rečenica da puno toga nedostaje. No, što je to sve puno? Na žalost tu se među prvim pokazateljima ubraja odsustvo konkurentnosti domaćih firmi. Najčešće su to poslovni subjekti koji djeluju samo lokalno, a vrlo rijetko je riječ o firmama koje se bave izvozom i poznate su u drugim zemljama. Postoji još jedna veća kočnica. Čak i one firme koje se bave proizvodnjom u BiH za neke druge firme koje su nositelji tog posla, ali izvan BiH, zbog komplicirane papirologije najčešće posluju s domaćim firmama tako da one poslovanje moraju voditi s već obračunatim PDV-om pa ni ne mogu postati konkurentne, što nije slučaj u Hrvatskoj ili Srbiji. Još je toga što nedostaje u BiH… Recimo da nema javnih poticaja za pokretanje poslova, ako ih ima, preraspodjela je na lokalnim razinama, dok Hrvatska takvim načinom javnih poticaja uspjela je pokrenuti tisuće mladih u otvaranju svojih biznisa i provedbi poslovnih ideja putem samozapošljavanja.

Oznake: firme, posao, biznis, firme u BIH, OPSTANAK, savjeti

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.