Blog "Hrvatska numizmatika" posvećen je numizmatici, znanstvenoj disciplini i sakupljačkom području koje obuhvaća kovani i papirni novac, žetone, medalje i slične predmete.
Prikaz zlatnika: Jugoslavija 2500 dinara 1978. Mediteranske igre Split '79
U današnjem videu predstavljamo jedan jugoslavenski zlatnik izdan povodom održavanja 8. mediteranskih igara u Splitu 1979., a radi se o zlatniku od 2500 dinara iz 1978. Ovaj zlatnik je drugi po redu najveći zlatnik u navedenoj seriji prigodnog novca. Na licu zlatnika je prikazan, tada novi, nogometni stadion na Poljudu koji je upravo izgrađen za potrebe spomenutog sportskog natjecanja. Na naličju je prikazan lik ondašnjeg predsjednika Jugoslavije Josipa Broza Tita.
U videu je zlatnik izvađen iz kapsule za potrebe snimanja, a što će pojedine numizmatičke „dušebrižnike“ potaknuti na dociranje. No, samom zlatniku se ništa nije dogodilo. Preživio je i nema otiske prstiju.
Ovaj video je snimljen u svibnju 2024. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz kovanice: Jugoslavija 500 dinara 1987. probni otkov
U današnjem videu predstavljamo jednu rijetku probu za novac SFR Jugoslavije, a radi se o kovanici od 500 dinara iz 1987. Ova proba izražena od nikla ili legure bakra i nikla svojim dizajnom podsjeća na kovanice iz redovne serije 1988./1989. (10, 20, 50 i 100 dinara) koje su otkovane u mesingu. Ovaj probni otkov je vrlo jednostavnog i elegantnog dizajna, ali na žalost nikada nije doživio svoju realizaciju kao optjecajna kovanica.
Ovaj video je snimljen u prosincu 2023. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz kovanica: Jugoslavija, komplet zlatnika i srebrnjaka, 25. obljetnica 2. zasjedanja AVNOJ-a
Socijalistička Jugoslavija je svoje prve prigodne zlatnike i srebrnjake dobila tek 1968. godine kada je izdan komplet prigodnog novca posvećen 25. obljetnici 2. zasjedanja AVNOJ-a u Jajcu. Komplet se sastoji od četiri zlatnika i dva srebrnjaka. Iako kovanice na sebi nose oznaku godine 1968., puštene su u prodaju tek u ljeto 1969.
Kod ovog izdanja najveću pažnju privlače dva ogromna zlatnika od 1000 i 500 dinara, a koji su ujedno i najveći zlatnici izdani za vrijeme postojanja jugoslavenske države. U današnjem videu predstavljamo upravo ovo prigodno izdanje koje je iskovano u kovnici Arezzo u Italiji.
Ovaj video je snimljen u studenom 2023. i travnju 2024. godine, a izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz kovanica s greškom: Jugoslavija 2 dinara 1976. i 50 para 1965.
U današnjem videu predstavljamo dvije jugoslavenske kovanice s greškom. Radi se o kovanicama od 2 dinara iz 1976. i 50 para iz 1965. Iako skupljanje kovanica s greškama nije toliko rašireno među numizmatičarima, ipak postoji određeni krug poklonika ovih neobičnosti kod kovanica. Svakako je krug interesenata za greške širi kada se radi o greškama koje su značajne, kao što je primjer kod ovih kovanica.
Kod kovanice od 2 dinara otkov je značajno pomaknut, tako da jedan dio dizajna nedostaje, dok je s druge strane prisutna značajna "prazna" površina u obliku polumjeseca. Kovanica od 50 para je otkovana na manjoj pločici od drugog metala. Najvjerojatnije se radi o pločici koja je predviđena za kovanice od 1 dinara, a što ovu grešku čini posebno zanimljivom.
Ovaj video je snimljen u veljači 2024. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz kovanica: Jugoslavija, komplet srebrnjaka, Olimpijske igre Sarajevo, 1984.
U današnjem videu predstavljamo komplet prigodnih srebrnjaka SFR Jugoslavije izdanih povodom održavanja 14. olimpijskih igara u Sarajevu, 1984. Radi se o kompletu koji sadrži 15 različitih srebrnjaka nominalnih vrijednosti od 100, 250 i 500 dinara. Od svake nominale izrađeno je po pet različitih primjeraka u tehnici polirane ploče. Sve kovanice dijele zajednički dizajn lica, dok se naličja razlikuju i uglavnom prikazuju različite sportske discipline. Ovi srebrnjaci su otkovani u Zlatari Majdanpek, a pušteni su u prodaju tijekom 1983. godine. Kovanice se nalaze u luksuznoj kutiji s pripadajućim certifikatom. Komplet koji je predstavljen u današnjem videu ima čak i originalni račun iz 1987. godine kada je kupljen.
Ovaj video je snimljen u siječnju 2024. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
S Pjerom Baranovićem o faleristici i kolekcionarstvu
Pjero Baranović je jedan od najzanimljivijih sugovornika u Hrvatskoj kada su odlikovanja u pitanju. Radi se o čovjeku vrlo zanimljive biografije, neiscrpne energije i razgovori s njime mogu potrajati satima, a da čovjek to ni ne primijeti.
U ovom intervjuu s Pjerom smo razgovarali o puno različitih falerističkih tema. Neke od njih su: kako je krenuo u faleristiku; o raznim odstupanjima i nepravilnostima kod hrvatske i jugoslavenske faleristike; o značaju stupnjevanja u sustavu odlikovanja; o kvaliteti izrade naših odlikovanja; itd.
Pjero je dao poseban osvrt na Red Danice hrvatske, kao i na Red Zrinskog i Frankopana.
Jugoslavenski rudar otišao s 10000 na 20000 dinara
Nedavno je bilo riječi o poznatoj jugoslavenskoj novčanici s likom rudara, a o kojoj je bio objavljen video na YouTube kanalu NumizmatikaNET, te članak na portalu NumizmatikaNET. Radi se o novčanici od 20000 dinara iz 1987. koja je svima vrlo dobro poznata. Osobito je zanimljiva zbog nagađanja nalazi li se na njoj lik Alije Sirotanovića ili ne. Međutim, do nedavno nije bilo poznato (barem ne u širim numizmatičkim krugovima) da je ta novčanica zapravo inicijalno trebala biti novčanica nominalne vrijednosti od 10000 dinara i nositi datum 01.05.1985.
Ovaj zanimljiv detalj je objavila dr. Gordana M. Jauković u svojoj doktorskoj disertaciji pod nazivom: „Formiranje i istorijski razvoj vizuelnog identiteta u službi zaštite kovanog i papirnog novca u Srbiji (1868-2018)“. U istom radu objavljen je i crtež likovnog rješenja za ovu novčanicu, a koji potječe iz arhiva Narodne Banke Srbije.
Ovaj video je snimljen u kolovozu 2023. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz novčanice: Jugoslavija 20000 dinara 1987. Rudar
Novčanica od 20000 dinara iz 1987. s likom rudara je jedna od najpoznatijih novčanica bivše Jugoslavije izdana tri godine prije raspada zemlje. Opće je mišljenje da se na novčanici nalazi najpoznatiji jugoslavenski rudar, udarnik i junak socijalističkog rada – Alija Sirotanović. Ta informacija se vrlo često prenosi u medijima, međutim da li je to baš tako… Provjerite u ovom videu.
Ovaj video je snimljen u srpnju 2023. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Josip Broz Tito na novčanici Gvineje od 500 sylija iz 1980.
U socijalističkoj Jugoslaviji je postojala samo jedna optjecajna novčanica s likom Josipa Broza Tita; 5000 dinara iz 1985. godine. Međutim, u općoj javnosti je slabo poznato kako je i jedna druga zemlja izdala novčanicu s Titovim likom i to čak prije same Jugoslavije. Bila je to Republika Gvineja koja je na svojoj najvećoj novčanici od 500 sylija iz 1980. prikazala upravo lik Josipa Broza Tita. Kako je izgledala ta novčanica i zašto je na njoj prikazan baš Titov lik, možete saznati u današnjem videu.
Ovaj video je snimljen u svibnju 2023. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne i zabavne svrhe.
Prikaz novčanice: Jugoslavija 50 dinara 1990. Dječak
Nakon monetarne reforme 1990. godine i uvođenja "Markovićevog" dinara, svjetlo dana je ugledala i nova novčanica od 50 dinara s datumom 01.06.1990. i likom malog dječaka. Ova novčanica se stilski oslanja na jugoslavenske novčanice novijeg, modernijeg dizajna iz sredine 1980-ih. U numizmatičkoj zajednici već neko vrimeme kruže priče o tome tko je misteriozni dječak s ove novčanice...
Ovaj video je snimljen u svibnju 2023. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
U ovom videu predstavljamo jednu čestu jugoslavensku kovanicu: 20 dinara iz 1988. godine. Radi se o kovanici iz serije dinara 1988.-1989. koji su bili u optjecaju samo 13 mjeseci. Osim prikaza same kovanice, donosimo i kratku povijest razvoja grba socijalističke Jugoslavije.
Ovaj video je snimljen u ožujku 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz odlikovanja: Jugoslavija, Medalja za zasluge
U današnjem videu predstavljamo jedno jugoslavensko odlikovanje, a to je Medalja za zasluge. Ova medalja je ustanovljena 1955. godine i zauzimala je prilikom uvođenja 6. mjesto po važnosnom slijedu jugoslavenskih medalja. Dodjeljivana je administrativno-tehničkom osoblju koje se nalazilo u pratnji stranih delegacija ili u stranim rezidencijama namijenjenim šefovima država.
Ovaj video je snimljen u studenom 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz odlikovanja: Jugoslavija, Orden narodne armije sa srebrnim vijencem, 3. red
U današnjem videu predstavljamo jugoslavensko odlikovanje: Orden narodne armije sa srebrnim vijencem, odnosno Orden narodne armije trećeg reda. Ovaj orden je ustanovljen 1952. godine i zauzimao je prilikom uvođenja 29. mjesto po važnosnom slijedu jugoslavenskih odlikovanja. Dodjeljivao se za naročite zasluge postignute u izgradnji i jačanju oružanih snaga ili za naročite uspjehe postignute u zapovijedanju vojnim jedinicama, njihovom učvršćivanju i osposobljavanju za obranu nezavisnosti zemlje.
Ovaj video je snimljen u rujnu 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz odlikovanja: Jugoslavija, Orden Republike sa srebrnim vijencem, varijanta sa 6 baklji
U današnjem videu predstavljamo jugoslavensko odlikovanje - Orden Republike sa srebrnim vijencem (2. red). Dodjeljivano je u socijalističkoj Jugoslaviji za osobite zasluge na polju obrazovanja, znanosti, umjetnosti, kulture i drugih područja javnog djelovanja. Postoje dvije varijante ovog odlikovanja: s grbom FNRJ (5 baklji) i grbom SFRJ (6 baklji). Autor idejnog rješenja za ovo odlikovanje je akademski slikar iz Beograda Sreten Dokić, a samo odlikovanje je izrađivano u tvornici IKOM u Zagrebu.
Ovaj video je snimljen u kolovozu 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz zlatnika: Jugoslavija 10000 dinara 1985. Svjetsko prvenstvo u skijaškim letovima Planica 50
Planica je alpska dolina ispod planine Ponce u Sloveniji, a ujedno je i dom skijaških letova. Na Planici je održano svjetsko prvenstvo u skijaškim letovima 1985. godine, a Jugoslavija je povodom toga izdala prigodni zlatni i srebrni novac. Prigodni zlatnik iz ove serije ima nominalu 10000 dinara i njega predstavljamo u današnjem videu.
Ovaj video je snimljen u kolovozu 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz odlikovanja: Jugoslavija, Orden narodnog oslobođenja
U današnjem videu predstavljamo visoko jugoslavensko odlikovanje – Orden narodnog oslobođenja. Ovo odlikovanje je utemeljeno još za vrijeme Drugog svjetskog rata, 1943. godine, a oblikovali su ga najvjerojatnije Đorđe Andrejević Kun i Antun Augustinčić. Odlikovanje je dva puta mijenjalo izgled, a više puta su se mijenjali kriteriji za dodjelu, kao i važnosni slijed. Ovaj video je snimljen u srpnju 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz novčanice: Jugoslavija 500 dinara 1986. Nikola Tesla
U današnjem videu predstavljamo novčanicu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije od 500 dinara s datumom izdanja 16.05.1986. Novčanica na sebi nosi lik Nikole Tesle, odnosno skulpture Nikole Tesle koju je izradio hrvatski kipar Frano Kršinić. Kod ovog tipa novčanice postoje još dva datuma izdanja: 12.08.1978. i 04.11.1981. U ovom videu donosimo detaljan opis novčanice, tehničke podatke i objašnenje motiva. Ovaj video je snimljen u srpnju 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz oznake: Jugoslavija, Spomenica Oktobarske revolucije u Rusiji 1917. godine.
Spomenica Oktobarske revolucije je ustanovljena 1947. godine i dodjeljivala se jugoslavenskim učesnicima povodom 30. obljetnice Oktobarske socijalističke revolucije u Rusiji iz 1917. godine. Ova oznaka je vrlo rijetka jer je dodijeljena u jako malom broju primjeraka i nije se dodjeljivala nakon 1947. godine zbog Rezolucije Informbiro-a i napetih političkih odnosa sa SSSR-om koji su nastupili 1948. godine. Velik dio ovih oznaka je isto tako uništen od strane samih nositelja kako ih se nebi povezivalo s SSSR-om. U ovom videu donosimo najbitnije informacije o ovoj oznaci. Ovaj video je snimljen u svibnju 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Masonski simboli na jugoslavenskoj novčanici... puka slučajnost ili nešto drugo?
Jugoslavenska novčanica od 100.000 dinara iz 1989. po svoj prilici nije samo obična novčanica kako se to na prvi pogled čini. Ova novčanica po nekim mišljenjima sadrži tajne simbole i skrivene poruke koje su vidljive samo određenim i odabranim skupinama ljudi... Za neke su ti simboli vrlo uznemirujući i zastrašujući... Kakve veze imaju masoni, kibernetika, drevni egipatski bogovi, Tito i rastafarijanci s ovom novčanicom - otkrivamo u ovom videu. Upozorenje: Video nije za one slabijih živaca. Ovaj video je snimljen u svibnju 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz novčanice: Jugoslavija 100000 dinara 1989. Djevojčica
Novčanica od 100.000 dinara s datumom izdanja 01.05.1989. je jedna od najprepoznatljivijih jugoslavenskih novčanica s kraja 80-ih. Mnogi je poznaju po pod imenom "djevojčica" iako se nazivala i "červena" (črvena, červenka). U vrijeme puštanja u optjecaj to je bila novčanica s najvećom nominalnom vrijednošću ikad izdana u Jugoslaviji. U ovom videu otkrivamo tko je zapravo djevojčica s novčanice i analiziramo misterioznu kompoziciju na naličju uz koju su vezane razne kontroverze. Ovaj video je snimljen u svibnju 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
U ovom videu predstavljamo jednu čestu jugoslavensku kovanicu: 10 dinara iz 1988. godine. Radi se o kovanici iz serije dinara 1988.-1989. koji su bili u optjecaju samo 13 mjeseci. Osim prikaza same kovanice, donosimo i kratku povijest razvoja grba socijalističke jugoslavije. Ovaj video je snimljen u ožujku 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz novčanice: Jugoslavija 5 dinara 1968. Žetelica
U današnjem videu predstavljamo jugoslavensku novčanicu od 5 dinara s datumom 01.05.1968. Radi se o novčanici koja se temelji na dizajnima starijih novčanica od 500 dinara iz 1955. i 1963. godine, te 5 dinara iz 1965. godine. Novčanica na sebi ima lik žetelice - mlade djevojke sa srpom u ruci. Iako smo svi navikli već na ovu novčanicu, pa baš i ne obraćamo puno pažnje na detalje na njoj - lik žetelice je u jednu ruku bizaran i mračan. O čemu se točno radi, pogledajte u ovom videu. Ovaj video je snimljen u ožujku 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz odlikovanja: Jugoslavija, Medalja za vojne zasluge
U današnjem videu predstavljamo jugoslavensku medalju za vojne zasluge. Ova medalja je dodjeljivana vojnim zapovjednicima i vojnicima koji su svojim primjerom u radu razvijajuli polet za ostvarenje postavljenih zadataka ili koji su se odlikovali takvim zapovjednim ili vojničkim osobinama da su služili drugima za primjer. Medalja je ustanovljena 01.01.1952. godine. Ovaj video je snimljen u ožujku 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz odlikovanja: Jugoslavija, Orden narodne armije s lovorovim vijencem, 1. red
U današnjem videu predstavljamo Orden narodne armije s lovorovim vijencem (1. red). Ovo odlikovanje je dodjeljivano za naročite zasluge postignute u izgradnji i jačanju oružanih snaga ili za naročite uspjehe postignute u zapovjedanju vojnim jedinicama, njihovom učvršćivanju i osposobljavanju za obranu nezavisnosti zemlje. Video je izrađen za dokumentarno-edukativne svrhe.
U današnjem videu donosimo prikaz jugoslavenske FAO kovanice od 10 dinara iz 1976. Program prigodnih FAO kovanica je program koji je pokrenula UN-ova Organizacija za hranu i poljoprivredu s ciljem podizanja globalne svijesti o gladi u svijetu. Više o samoj kovanici, pogledajte u videu. Ovaj video je snimljen u veljači 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz srebrnjaka: Jugoslavija 200 dinara 1977. 85. rođendan Josipa Broza Tita
Josip Broz Tito je rođen 1892., a vladao je Jugoslavijom od kraja Drugog svjetskog rata do svoje smrti 1980. godine. Jugoslavija je 1977. godine prigodnim srebrnjakom od 200 dinara obilježila 85. rođendan Josipa Broza Tita i 40. godina od njegovog dolaska na čelo Komunističke partije Jugoslavije. O tom srebrnjaku govorimo u današnjem videu. Video je izrađen za dokumentarno-edukativne svrhe.