Blog "Hrvatska numizmatika" posvećen je numizmatici, znanstvenoj disciplini i sakupljačkom području koje obuhvaća kovani i papirni novac, žetone, medalje i slične predmete.
Prikaz oznake: Hrvatska, prsna oznaka Hrvatske pomorske legije
U ovom videu predstavljamo vojnu oznaku Hrvatske pomorske legije iz Drugog svjetskog rata. Hrvatska pomorska legija je bila mornarička postrojba Nezavisne Države Hrvatske koja se borila u sastavu njemačke ratne mornarice (Kriegsmarine) na Crnome moru. Službeni naziv ove postrojbe je bio Hrvatski pomorski odjel. Oznaka koju predstavljamo je ustanovljena u lipnju 1942., a dodjeljivana je svim pripadnicima postrojbe koji su služili u njoj barem dva mjeseca. Oznaka se nosila na grudima, na lijevom džepu uniforme.
Ovaj video je snimljen u ožujku lipnju 2024. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz kovanice: Hrvatska 2 kune 1941. Žetelica, probni otkov u srebru
Proslavljeni hrvatski kipar i medaljer Ivo Kerdić autor je mnogih medalja, plaketa, značaka i drugih umjetničkih djela. Osim toga, Kerdić je u numizmatici poznat i kao autor likovnih rješenja za kovani novac Nezavisne Države Hrvatske (1941.-1945.). Jedan od njegovih najpoznatijih radova u tom području je motiv Žetelice koji se pojavljuje na probnim otkovima kovanica od 2, 10 i 500 kuna.
U današnjem videu predstavljamo upravo ovaj probni otkov za kovanicu od 2 kune. Ova proba s likom Žetelice nosi na sebi godinu 1941. i izrađena je od srebra. Na žalost, ova kovanica nikada nije realizirana kao optjecajni novac, već je u optjecaj puštena kovanica s puno jednostavnijim likovnim rješenjem. Kao što je slučaj i s drugim probnim otkovima iz navedenog razdoblja, tako je i ovaj primjerak vrlo rijedak i nije nešto što se može vidjeti svaki dan.
Ovaj video je snimljen u prosincu 2023. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz odlikovanja: Hrvatska, Red za zasluge 2. stupnja za kršćane
U današnjem videu predstavljamo Red za zasluge 2. stupnja Nezavisne Države Hrvatske. Radi se o odlikovanju u obliku križa koje je dodjeljivano kršćanima, a postojalo je i posebno odlikovanje za muslimane. Ovo odlikovanje je ustanovljeno 19.12.1942. Zakonskom odredbom o osnutku Reda za zasluge i zauzimalo je 27. mjesto po važnosnom slijedu odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske. Autor idejnog rješenja je najvjerojatnije Jakov pl. Machiedo, a izrađeno je u radionici „Braća Knaus“ u Zagrebu. Zanimljivost je da je ovo odlikovanje oblikovano po uzoru na križ koji se nalazi na krstionici kneza Višeslava.
Ovaj video je snimljen u listopadu 2023. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Vojni muzej "Žižkov" je najznačajniji vojno-povijesni muzej u Češkoj. Muzej se nalazi u glavnom gradu Pragu, u podnožju brda Vitkov i postoji od 1929. godine. Muzej obiluje brojnim eksponatima među kojima se osobito ističu čitave uniforme, sablje, odlikovanja i sl. Kao takav, ovaj muzej je nezaobilazno mjesto za sve ljubitelje militarije i faleristike koji u njemu mogu provesti sate, uživajući u autentičnim povijesnim predmetima. Kada vidimo kakvi sve vojni muzeji postoje u Europi, možemo se s pravom pitati zašto nešto takvo nema i kod nas?
Ovaj video je snimljen u rujnu 2023. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz odlikovanja: Hrvatska, Red krune kralja Zvonimira 1. stupnja s mačevima
U današnjem videu predstavljamo jedno odlikovanje Nezavisne Države Hrvatske, a radi se o Redu krune kralja Zvonimira 1. stupnja s mačevima. Ovo odlikovanje je ustanovljeno 17.05.1941. Zakonskom odredbom o osnutku Reda krune kralja Zvonimira i zauzimalo je 17. mjesto po važnosnom slijedu odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske. Autor idejnog rješenja za odlikovanje je Jakov pl. Machiedo, a izrađeno je u radionici „Braća Knaus“ u Zagrebu. Za odlikovanje je karakteristično da je u obliku hrvatskog križa (trolista), a središnji motiv je kruna kralja Zvonimira, odnosno srednjovjekovna starohrvatska kruna.
Ovaj video je snimljen u kolovozu 2023. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Jugoslavenska medalja za izgradnju mosta preko Dunava iz 1946. godine
Nakon povlačenja iz Beograda pod snažnim pritiskom sovjetskih snaga, njemačke snage su u svibnju 1944. godine uništile dunavski most u Beogradu. Obnova ovog izuzetno važnog mosta koji vodi prema Pančevu zahtijevala je dulji vremenski period. Međutim, uz angažman sovjetskih inženjera i lokalnih građevinara, most je izgrađen iznenađujuće brzo i za samo godinu dana. Radovima je rukovodio sovjetski časnik Vladimir Aleksandrovič Golovko. Maršal Tito je na Dan Republike, 29. studenog 1946. godine, svečano otvorio most i pustio ga u promet.
Prikaz novčanice: Hrvatska 1000 kuna 1941. Slavonka
U današnjem videu govorimo o novčanici Nezavisne Države Hrvatske od 1000 kuna, izdanje od 26.05.1941. U vrijeme puštanja u optjecaj, ova novčanica je predstavljala najveću nominalnu vrijednost u optjecaju. Ovu novčanicu u smeđim tonovima je likovno oblikovao naš poznati slikar Ljubo Babić. Na licu novčanice nalazi se lik misteriozne djevojke o kojoj do sada nismo puno toga znali. Međutim, zahvaljujući istraživanju kolege numizmatičara Vedrana Krušelja konačno otkrivamo tajnu koja se dugo skrivala. O čemu se točno radi, pogledajte u ovom videu.
Ovaj video je snimljen u studenom 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz novčanice: Hrvatska 10 kuna 1941. Izdanje od 30.08.1941.
U današnjem videu predstavljamo novčanicu Nezavisne Države Hrvatske od 10 kuna s datumom izdanja 30.08.1941. Ovu novčanicu je likovno oblikovao akademski slikar Ljubo Babić, a tiskana je u Zagrebu. Novčanica je otisnuta u maslinasto-zelenoj boji, ali su poznati i tzv. „narančasti“ primjerci. Više informacija o ovoj novčanici, o njenim tehničkim karakteristikama i sam opis možete pronaći u ovom videu.
Ovaj video je snimljen u rujnu 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz odlikovanja: Jugoslavija, Orden narodnog oslobođenja
U današnjem videu predstavljamo visoko jugoslavensko odlikovanje – Orden narodnog oslobođenja. Ovo odlikovanje je utemeljeno još za vrijeme Drugog svjetskog rata, 1943. godine, a oblikovali su ga najvjerojatnije Đorđe Andrejević Kun i Antun Augustinčić. Odlikovanje je dva puta mijenjalo izgled, a više puta su se mijenjali kriteriji za dodjelu, kao i važnosni slijed. Ovaj video je snimljen u srpnju 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz odlikovanja: Hrvatska, Vojnički red željeznog trolista 4. stupnja
Vojnički red željeznog trolista 4. stupnja je bilo odlikovanje Nezavisne Države Hrvatske (1941.-1945.) i zauzimalo je 22. mjesto po važnosnom slijedu. Dodjeljivalo se domaćim i stranim vojnim osobama za ratna djela ostvarena osobnom pobudom, zalaganjem i smišljenim vodstvom u poduhvatima, koji su imali osobit uspjeh protiv neprijatelja. Dodijeljeno je u malom broju primjeraka, svega 577 puta. Ovo odlikovanje je danas poprilično popularno i traženo u falerističkim kolekcionarskim krugovima, osobito onima koji se zanimaju za razdoblje Drugog svjetskog rata. U ovom videu donosimo prikaz odlikovanja; tehničke podatke i opis, te kratku povijest simbola trolista koji je osnovni motiv ovog odlikovanja. Ovaj video je snimljen u srpnju 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Ispravak: 577 primjeraka dodijeljeno hrvatskim državljanima. Ukupno dodijeljeno (uključujući i strance) oko 2300 primjeraka.
Prikaz novčanice: Jugoslavija 50 dinara 1931. Izdanje od 01.12.1931.
U današnjem videu predstavljamo novčanicu Kraljevine Jugoslavije od 50 dinara s datumom izdanja 01.12.1931. Ova novčanica nosi na sebi godinu 1931., ali je puštena u optjecaj tek nakon 10 godina - i to 08.04.1941., dva dana nakon početka Drugog svjetskog rata u Jugoslaviji. U ovom videu donosimo povijest ove novčanice, njen opis i tehničke podatke, te pojašnjenje motiva koji se nalaze na njoj. Ovaj video je snimljen u travnju 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz odlikovanja: Jugoslavija, Partizanska spomenica 1941. Drugi (jugoslavenski) tip
U današnjem videu donosimo prikaz Partizanske spomenice 1941., drugog (jugoslavenskog) tipa. Partizanska spomenicu su uglavnom dobivali prvoborci, tj. oni koji su se još 1941. uključili u oružanu borbu na strani partizanskog pokreta protiv sila Osovine. Nositelji Partizanske spomenice 1941. su uživali i određene povlastice u socijalističkoj Jugoslaviji. Više o tome pogledajte u ovom videu. Video je izrađen za dokumentarno-edukativne svrhe.
Prikaz novčanice: Hrvatska 50 banica 1942. Izdanje od 25.09.1942.
Novčanica od 50 banica s datumom izdanja 25.09.1942. je po veličini i po nominalnoj vrijednosti najmanja hrvatska novčanica državnog izdanja iz razdoblja Drugog svjetskog rata. Kod novčanice je zanimljivo njeno vertikalno usmjerenje, u odnosu na horizontalno usmjerenje koje imaju sve ostale novčanice iz tog razdoblja. Više o novčanici, o njenim tehničkim karakteristikama i opisu možete pronaći u ovom videu. Ovaj video je snimljen u veljači 2022. godine i izrađen je za dokumentarno-edukativne svrhe.