subota, 29.03.2014.
Nisam mogla odoljeti: Privlačna žuta čokolada!
Citrus se inače dobro stapa s čokoladom. Mislim da čak nije potreban neki poseban talent u izradi slatkiša da bi ta dva okusa funkcionirala. Nisam probala još ni jednu lošu kombinaciju citrusa u čokoladi. Doduše, neke su bile više, a neke manje uspješne.
Ovo je priča o onoj drugoj.
Jučer sam bila u čokolateriji
‘La Chocolate’ u središtu Zagreba. Primamljiva dva izloga s vanjske strane trgovine prizivaju kupce u veoma elegantnu i simpatičnu trgovinicu. Usred šarenih pakiranja, lijepo uređenog prostora i s osmjehom veoma ljubazne prodavačice, osjećat ćete se veoma ugodno. Toliko je čokoladnih proizvoda da je teško izabrati jedan (ili samo nekoliko).
Kombinacije su razne. Od običnih tamnih čokoladnih tabli do brojnih čokolada s raznim dodacima. Privlačna pakiranja zasigurno ne olakšavaju odabir tek jednog proizvoda. Tu je i velik broj različitih pralina, raznih oblika izrađenih od čokolade, a u
'La Chocolate' možete kupiti i čajeve.
No, vratimo se čokoladi. Nakon što sam izabrala praline i tamnu čokoladu, pažnju mi je plijenila jedna tabla
neobično jarke žute boje. ‘To je bijela čokolada s limunom’, objasnila mi je prodavačica.
Naravno, i ta se čokolada uskoro našla u mojoj vrećici s kojom sam se zaputila kući kako bi što prije probala nove okuse.
Prvo sam odabrala privlačnu žutu tablu. Strgala sam prozirnu foliju u koju je bila zamotana i odmah osjetila neodoljivo intenzivan i osvježavajuć miris limuna.
Međutim, kada sam odlomila kockicu, nije se čuo onaj ‘snap’, onaj čvrsti pucketavi zvuk koji skoro pa definira čokoladu koju se spremate pojesti. Ne znam je li ‘snap’ izostajao zbog loših uvjeta transporta, neuspjelog temperiranja ili nečeg trećeg. Ali to je definitivno smanjilo moj dojam o proizvodu. Kada sam probala kockicu, okus limuna u ustima mi je postajao intenzivniji, sve dok se kockica nije potpuno otopila. Otopila se prebrzo, a jednako je tako nestajao i čarobni okus citrusnog voća.
Osim izrazitog limuna, osjetilo se i mlijeko u prahu, sastavni dio bijele čokolade uz kakaov maslac.
Od čokolade s veoma privlačnim izgledom, po pitanju okusa, sam ipak očekivala nešto više.
Međutim, uvijek se nakon konzumacije novog proizvoda pitam, bi li ga kupila ponovno i bi li ga poklonila nekome? Na oba pitanja u ovom slučaju, unatoč mani, odgovor je bio da.
-
Galeriju fotografija možete pogledati
ovdje.
Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com
P.S. Praline su bile i više nego divne. Nestale su u roku svega nekoliko minuta...
Oznake: Priče o čokoladi, La Chocolate. Žuta čokolada
29.03.2014. u 09:00 •
4 Komentara •
Print •
#
četvrtak, 27.03.2014.
Zamišljam kakvog je okusa bila prva čokoladna ploča
Čokolada je svijet prvo osvojila u svom tekućem obliku. Europljani su u njoj uživali toliko obilno, da su radi ispijanja tog gorko slatkog dobra, izumili cijeli niz ritualnog posuđa. Ako je bilo potrebno, prilike za konzumaciju čokolade su se i izmišljale.
Eleganciju luksuzne navike kvario je tek nezgrapni kakao maslac koji bi u kombinaciji s toplom vodom isplivao na površinu. A bilo ga je puno, jer se zrno kakaa sastoji od
50 % maslaca.
Dugo su se brojni proizvođači čokolade tog neprivlačnog izgleda pokušavali riješiti. To je pošlo za rukom Nizozemcu
Coenraadu Van Houtenu koji je početkom 19. stoljeća razvio hidrauličnu prešu za odstranjivanje maslaca iz zrnja kakaa.
Godinama nakon tog otkrića, britanski proizvođač čokolade,
Francis Fry pronašao je način kako da uspješno pomiješa tekući kakao, šećer i kako maslac, a da pri tom dobije tekućinu koja bi se mogla ulijevati u jednostavne kalupe i očvrsnuti. Nastala je tako, čokoladna ploča!
‘Bila je to tamna čokolada i mora da je bila razumno izazovna supstanca zbog zrnaste teksture i gorčine’, blago je opisala Sarah Jane Evans u knjizi ‘
Chocolate Unwrapped’. Ta je čokolada vjerojatno bila mnogo tamnija i gorča od čokolade na koju su navikli pripadnici suvremenog doba.
Ali, unatoč grubim manama, zaživjela je među ljubiteljima deserta. Tek je kasnije čokolada pomoću stroja za končiranje dobila svoj fini svilenkasti okus kakav nam je danas poznat i kakav preferira većina ljubitelja čokolade.
Tekuću čokoladu je do tada bilo popularno ispijati po salonima uz političke i dokoličarske razgovore. Od kad se počela proizvoditi i prodavati u obliku ploče, čokoljupci su je nosili kući i u njoj uživali u nešto privatnijem okruženju.
Od tada do danas usavršena je njezina proizvodnja. I ne samo to. Proizvođači danas biraju hoće li je končirati (stapati sastojke kako bi se dobila što finija tekstura) tek nekoliko sati ili nekoliko dana. Izabiru
kojim će je okusom obogatiti. Hoće li to biti jagoda, sol, lješnjak, narančina kora... Koji će oblik izabrati za svoju kreaciju? Hoće li je zamotati u ploču ili neki drugi, neobičniji oblik...
Izbora je mnogo, ideja ne nedostaje,
kreativnost je neograničena, a svaki kupac čokolade za sebe će pronaći ono što mu odgovara.
Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com
Oznake: Priče o čokoladi, Prva čokoladna ploča
27.03.2014. u 17:54 •
0 Komentara •
Print •
#
ponedjeljak, 24.03.2014.
Salon du Chocolat - svake godine glamur je veći!
Gotovo svaki proizvod ima neki sajam na kojem se javnosti u najboljem svjetlu i direktnom komunikacijom mogu predstaviti njegovi proizvođači. Osim toga, na takvim sajmovima i proizvođači i ljubitelji tog određenog proizvoda mogu razmijeniti iskustva, ideje, savjete...
Najveći sajam čokolade svake se godine organizira u Parizu. A
Salon du Chocolat toliko je posjećen da se odvija nekoliko puta godišnje u različitim gradovima diljem svijeta.
Osim u Parizu, posjetitelji se sa svojim najdražim čokolatijerima mogu družiti na sajmu u Bordeauxu, Cannesu. Lilleu, Lyonu, Nantesu, Marselleu, Toulouseu, Beirutu, Bologni, Brusselsu, Kairu, Londonu, New Yorku, Seulu...
Njam njam u Zürichu!
Početkom travnja, proizvođači čokolade iz Švicarske i Francuske, okupit će se u Zürichu i na prostoru od 4.000 kvadratnih metara, predstavit će svoje najnovije kreacije.
Možda je malo šašavo, ali ja sam odlučila otići na Salon du Chocolat u Zürichu jer se događa u proljeće! Iako bi potpuno poštovanje prema čokoladi pokazala odlaskom na sajam u Parizu, koji je daleko veći nego ovaj u Švicarskoj, putovanje u studenom - just ain’t my thing!
U pozivnici za treći Sajam čokolade u Zürichu piše kako će se ondje moći vidjeti, osim štandova proizvođača s njihovim proizvodima, demonstracije raznih recepata za izradu čokolade, radionice za ljubitelje slastica, modna revija s čokoladnim kreacijama...
Iako pompozno izgleda, skromnija je to inačica Salon du Chocolat u Parizu, koja okuplja sve značajnije svjetske čokolatijere i koja je prošle godine zabilježila čak 130.000 posjetitelja.
Kvalitetne čokolade kao ni kvalitetnog programa, ni prošle godine u Parizu nije nedostajalo. Stručnjaci za kakao, velika poznata čokoladna imena, vrsni zanatlije, povjesničari... govorili su na predavanjima i konferencijama dostupnima svim posjetiteljima sajma.
20 godina čoko promocije
Ove će godine Salon du Chocolat Paris obilježiti 20 godina i očekuje se da će organizatori napraviti veliki i glamurozni spektakl. Unatoč tome što se cijene kakaa vrtoglavo penju, kupaca koji su spremni za kutiju pralina izdvojiti malo bogatstvo, ne nedostaje. Stoga dobro organizirani sajmovi čokolade i proizvođači skupocjenih kakao slastica, nemaju brigu da će cijela stvar propasti.
Kao argument tome, valja dodati i podatak jednog američkog organizatora sajma slatkiša koji je rekao kako se na takvim sajmovina smanjuje broj proizvođača slatkiša i osjetno povećava broj proizvođača čokolade.
Tko zna, možda u studenom (sa skromnim budžetom) ipak odem do Pariza!
Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.comOznake: Priče o čokoladi, Salon du chocolat
24.03.2014. u 14:00 •
0 Komentara •
Print •
#
subota, 22.03.2014.
Bijela čokolada - 'ona nema gorčine baš nimalo'
Nikada nisam bila obožavateljica bijele čokolade. A od nedavno znam i konkretniji razlog zašto je to tako.
Ako pročitamo deklaraciju na omotima bijelih čokolada, u mnogo slučajeva ćemo saznati da u njoj prevladava mlijeko u prahu. Vjerojatno kako bi naziv bojom odgovarao proizvodu kojeg ćemo kušati. Osim mlijeka u prahu, tu je i nešto kakao maslaca, puno šećera, soje lecitina...
Međutim,
bijela čokolada zapravo se spravlja od iznimno cijenjene i tražene namirnice - kako maslaca.
‘Jeste li znali da je bijela čokolada najmodernija vrsta čokolade? Bijele je boje jer sadrži samo kakao maslac, a zbog toga je njena prednost veća količina kalcija od drugih vrsta čokolade. Stoga, uživajte u njoj do mile volje’, napisao je jedan od rijetkih hrvatskih čokolatijera, Dubravko Vitlov na svojoj Facebook stranici.
Slijedom toga, tom zadarskom hvaljenom čokolatijeru, poslala sam upit na koji mi je odgovorio - po čemu se u okusu razlikuje bijela od tamne čokolade.
‘Organoleptički bijelu čokoladu vrlo lako prepoznajemo, jer ona nema gorčine baš nimalo, nema u sebi kakao praha, koji daje čokoladi gorkast okus. To ne znači da to nije čokolada. Kakao maslac u njoj daje joj svojstva čokolade, a to su: tvrdoća i fina kristalna struktura. Okusno, bijela čokolada ima zbog neutralnosti kakao maslaca, one arome koje joj dodajemo: mlijeko u prahu, vanilija, negdje dodaju dehidrirano i mljeveno voće, kao aromu i dodatak’, napisao mi je
Vitlov.
S obzirom na njegovu ekspertizu u području čokolatijerstva, valja ga citirati i u sljedećem: ‘Svi proizvodi koji u sebi imaju kakao dijelova nazivaju se čokoladom ili čokoladnim surogatom. Surogati imaju mnogo niži postotak kakao djelova, a dodaje im se više šećera, a također i biljnih hidrogeniziranih masnoća.
Bijela čokolada spada u čokoladne proizvode, naravno pod uvjetom da ima bar 25% kakao djelova - u bijeloj čokoladi to je kakao maslac - najskuplja i najfinija kakao komponenta. Što ga ima više, to je čokolada bolja. Iznad 30% kakao maslaca, zove se couverture (kuvertur) čokolada, i vrlo je pogodna za daljnju obradu. Osim kakao maslaca, važna komponenta je mlijeko u prahu, koje zna imati u nekim čokoladama i preko 20%. Dakle bijela i mliječne čokolada imaju tu komponentu. Kako je to također skup i fin sastojak, također određuje kvalitetu i finoću. Najjeftiniji sastojak je šećer, koji je također prisutan. Dodaje se u vrlo fino mljevenom obliku.’
Pažljivo odabrana bijela čokolada koju sam izbjegavala, od sada će se naći i na mom repertoaru. Možda već sljedeći post bude o tome kako mi se svidjela bijela verzija crne poslastice koju toliko volim.
Osim o bijeloj čokoladi, iskoristila sam priliku i pitala gospodina Vitlova, koje su pozitivne, a koje negativne strane njegovog posla. ‘U svijetu je neobično cijenjen. No kako kultura jedenja
finih čokoladnih delikatesa tek dolazi k nama, nadajmo se da će i kod nas biti tako’, odgovorio je.
Iz svega što sam vidjela u posljednje vrijeme, čini mi se da se ovo njegovo priželjkivanje već pomalo ostvaruje. Primjerice, jučer sam u 'Algoritmu' primijetila više primjeraka uputa i alata za kušanje čokolade
‘chocolate tasting kit’. Upravo se u prodavaonicama na policama može naći ono što kupci traže. A po tome se i vidi da je u našem društvu zanimanje za čokoladu, uživanje u njoj i njezino potpuno razumijevanje, sve veće.
Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com
...
Oznake: čokolada, Dubravko Vitlov, zadar, čokolatijer, bijela čokolada, Priče o čokoladi
22.03.2014. u 07:01 •
0 Komentara •
Print •
#
petak, 21.03.2014.
Čokolada u ženskim rukama - Chloe Chocolat
Jedna od najtraženijih poznavateljica dobre čokolade je Francuskinja
Chloe Doutre-Roussel.
Njezina strast za tim slatkim blagom seže još u djetinjstvo, a kao odrasla od svoje je strastvene posvećenosti čokoladi napravila profesiju. Angažirale su je i velike prodavačke kuće kako bi im pomogla u razlikovanju dobre od odlične čokolade i prezentacije takvih čokolada kupcima.
Chloe sada ima svoju vlastitu prodavaonicu u kojoj ne samo da čokoladu možete kupiti, nego o njoj štošta i naučiti. Ova poznata Francuskinja daje instrukcije u testiranju čokolade i turistički je vodič po najboljim pariškim čokoladarnicama.
‘Kao i ljudi, postoji dobra i loša čokolada, elegantna i vulgarna, iskrena i prevarantska’, napisala je u svojoj knjizi ‘The Chocolate Connoisseur’, Chole Doutre-Rousel.
Čokoladni je biznis podigla na sasvim novu razinu. Osim čokoladnih ploča i pralina, prodavaonica
‘Chloe Chocolat' u Parizu, nudi poklone od čokolade. Ne čokolade zapakirane u kutije, već ogrlice, broševe, ukosnice i slični ‘accessorize’ koji u svakom trenutku možete nositi sa sobom. Svi ti predmeti napravljeni su od čokolade.
Ova vrsna poznavateljica tamnog blaga, s različitim okusima poslastice upoznala se tek sa 13 godina, nakon što je njezina obitelj u Europu došla iz Južne Amerike. Naime, na drugom kontinentu njezin je otac radio kao diplomat, a obitelj je putovala s njim. U mjestima u kojima su živjeli čokolada je bila gotovo pa zabranjeni luksuz.
U
jednom intervjuu rekla je kako bi se, nakon što je otkrila čokoladu, ustajala u pet ujutro da bi je isprobavala, jer nepce najbolje razaznaje okuse prije nego što se proba druga hrana.
Višegodišnje prikupljanje znanja i iskustva, isplatilo se. Ova stručnjakinja naplaćuje oko 100 eura po satu instrukcije o čokoladi. Na jednom od satova koje dajte, može se saznati štošta o tamnoj poslastici, na primjer kako je kušati na način da se sazna što više o okusima koje pruža.
Iako je sve više njezinih kritičara, posjet ‘Chloe Chocolate’ jedna je od stvari
na mojoj ‘wish listi’.
Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com
...
Oznake: čokolada, chloe chocolat, Chole Doutre-Rousel, Priče o čokoladi
21.03.2014. u 06:49 •
0 Komentara •
Print •
#
utorak, 18.03.2014.
Magična čokoladna pilula
Nije rijetkost čuti da je čokolada, tamna čokolada, zapravo
dobrohotna za ljudsko zdravlje. Propaganda je to kojoj su skloni proizvođači ne bi li prodali što više svog proizvoda.
Sve do nedavno, čokolada je općenito smatrana prilično nezdravom namirnicom. Moguće je da se to odnosilo na razne proizvode koji su se voljeli bombastično zvati čokoladom, a zapravo su većinom bili sastavljeni od šećera i prerađenog mlijeka u prahu.
Sa sve većom kvalitetom, i sve većim postotkom kakaa u čokoladama, moguće je da se u prosjeku u njima danas nalazi nešto više pozitivnog učinka kakaa. Stari Maje, ipak su ga pili kako bi poboljšali svoju fizičku moć.
Istraživanja koja se upravo provode u SAD-u, mogla bi dati ‘zeleno svjetlo’ za široku prodaju
tableta sastavljenih od pozitivnih struktura kakaa, kojima će potom biti moguća prevencija bolesti.
Već nekoliko dana čitam
članke o studiji koja se provodi i koja bi trebala dokazati da tablete koje su sačinjene od nutrienata izvučenih iz tamne čokolade, mogu spriječiti srčane i moždane udare.
Te tablete imaju toliko nutrienata da bi čovjek trebao pojesti tone čokoladne da u sebe unese onu količinu koja se upravo testira u magičnoj piluli, budući da izdvojen koncentrat ima samo nekoliko od 400 različitih sastojaka kakaa koje pojedemo prilikom konzumacije tamne čokolade.
Istraživanje će biti provedeno radi dva različita koncentrata nutrijenata. Prvi se odnosi na već spomenutu
prevenciju srčanih i moždanih udara, a drugi na
prevenciju raka.
'U većini čokoladnih proizvoda od kakaa nećete dobiti ove protektivne sastojke jer se oni uništavaju u procesu proizvodnje', upozorila je
dr. JoAnn Manson, šefica bolnice za ženske bolesti u Boston koja sudjeluje u ovom istraživanju.
Za potrebe prevencije bolesti, iz kakaa se izdvajaju pojedini sastojci za koje se smatra (temeljem prethodnih istraživanja) da pomažu ljudskom tijelu u jačanju otpornosti. Potom ih se koncentrira u pilule. Jedan dio sudionika će tijekom četiri godine svaki dan dobivati placebo, a drugi dio sudionika, dvije kapsule s kakaom. Ni oni, niti voditelji studije neće znati tko pije koju tabletu. O tome će evidenciju voditi drugi članovi istraživačkog tima.
Ukoliko se pokaže da testirane tablete imaju predviđeni učinak, bit će to još veći
marketinški magnet za prodaju tamne čokolade.
Međutim, sve to valja uzeti s dozom sumnje, budući da u financiranju cijelog istraživanja sudjeluje i tvrtka Mars Inc., poznata po proizvodnji M&M-a, Snickersa i drugih sličnih čokoladnih proizvoda, a njihov profit ovisi upravo o prodaji proizvoda od kakaa, pa u konačnici i samih pilula.
Naravno, to nikako ne znači da bi se rezultati istraživanja odmah trebali odbaciti kao netočni. Ali, skepse nikad dovoljno.
Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com
Oznake: Priče o čokoladi
18.03.2014. u 15:45 •
0 Komentara •
Print •
#
petak, 14.03.2014.
Kraš čokolade
Ja sam odrasla na
Krašu. Podrazumjeva se to, ovdje. Kraš je najveći proizvođač čokolade u Hrvatskoj. Našao se i na popisu nekoliko desetaka najboljih čoko-proizvođača koje je izdvojila britanska gastronomkinja
Sarah Jane Evans u knjizi
‘Chocolate Unwrapped’, izdanoj 2010. godine.
Posebno je pohvalila
Kraševu čokoladu ‘Anno 1911 Domini’ sa 77% kakaa. Jučer sam pokušala kupiti tu čokoladu, međutim ispostavilo se da Kraš sada proizvodi samo njezinu inačicu sa 17 posto kakaa manje. Tek toliko da se može zvati čokolada (po meni). Tamnijih čokolada, s većim postotkom kakaa od navedenog - nemaju.
U njihovom opsežnom asortimanu, nalazi se dosta inovativnih i finih proizvoda, poput
Bajadera i Griotta, međutim, tamnu čokoladu s velikim udjelom kakaa, Kraš, čini se, sve uspješnije izbjegava. Velik dio njihovih proizvoda temelji se na mliječnoj čokoladi. Pretpostavljam da je to stoga što od takvih komercijalnih proizvoda imaju veći profit, dok je za izradu čokolade s većim postotkom kakaa potrebno uložiti veći budžet, a zarada od njih često je manja. Naročito ako tržište nije poseban ljubitelj tamnih čokolada.
Prije nekoliko dana, iz Lindta su priopćili da je
sve veća potražnja za skupom, odnosno luksuznom čokoladom, a ona obično podrazumjeva visoke postotke kakaa. S obzirom na potražnju, kažu u Lindtu, ona može pokriti trošak sve skupljeg kakaa. Možda i Kraš uskoro otkrije isto i iz svoje radionice na naše skromno tržište počne lansirati kvalitetnijje čokolade s više kakaa.
Što se tiče Kraševe čokolade 1911, kada se otvori pakiranje, prostorijom se počne širiti fini i ugodan miris kakaa. Nepcu privlačan kremasti okus konkretnog kavenog karaktera, s blagom notom cvjetnog meda, dugo se zadržava u ustima. Uspješno je izbjegnut surovi i grubi intenzitet kakvog imaju mnoge tamne čokolade. Stoga bih definitvno rekla da je upravo ovo kraljica Kraševih proizvoda i dostojan predstavnik ove kompanije.
Inače, velika sam ljubiteljica Kraševe čokolade
Dorina Noisette i Dorina Mousse čokolada. Jednom sam prilikom usporedila dva velika proizvođača. Ispred mene su se našli Dorina noisette i Milka noisette. Na Dorininom omotu navedeno je da je korišteno 26 % kakaa, 4 % manje nego kod Milke, a postotak lješnjaka bio je isti - 13 %. Ipak, kod Dorine je lješnjak bio izraženiji, dok je kod okusa Milke dominirala mliječna čokolada.
Što se tiče ostala dva velika proizvođača slatkiša i čokolada u Hrvatskoj,
Zvečevo i
Kandid, primjetila sam da uopće nemaju tamnih čokolada, barem ne na hrvatskom tržištu. Šteta.
Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com
...
Oznake: čokolada, kakao, tamna čokolada, lindt, zvečevo, kandid, milka, Priče o čokoladi
14.03.2014. u 07:57 •
1 Komentara •
Print •
#
utorak, 11.03.2014.
Organska čokolada - gepa, vivani, rapunzel
Svjesna sam prednosti organske hrane, ali inače ne inzistiram na njoj. Drago mi je kada znam da je ono što jedem proizvedeno na način dostojan ljudskog organizma, međutim, moram priznati, ne obraćam previše pažnje na to.
Iako do nedavno potpuna nepoznanica, organski proizvedena čokolada sve je češći proizvod na policama trgovina. U posljednjih mjesec dana probala sam ih nekoliko, a izdvojila bih proizvođače
Vivani,
Gepa i
Rapuznel.
Čokoladom kao primarnim proizvodom, bavi se samo Vivani, dok je Gepa neprofitna kompanija koja proizvodi cijeli niz prehrambenih proizvoda i postoji tu kako bi farmeri zaradili, a oni im u tome pomogli. Rapunzel jednostavno voli potrošače opskrbljivati organskim namirnicama i proizvodima koji iz njih slijede.
Zajednička karakteristika ovih proizvođača jest i to da su njihove tamne čokolade proizvedene od samo tri sastojka:
kako mase, kakao maslaca i šećera. Sve tri namirnice organski su proizvedene, a ono što je fascinantno jest to da, iako proizvedene od istih vrsta namirnica, okus čokolade znatno se razlikuje.
Mnogo je razloga za to. Među njima su i tri različite vrste kakaa, koji imaju brojne podvrste. Također nije isto na kojem kontinentu, pa i plantaži je proizveden kakao, kako se fermentirao, sušio... Kakav je šećer dodan, koliko ga je dodano. Kakve su ga spretne ruke proizvele. Koliko je dugo končirana? Ima li u njoj kakao nibsa, odnosno nerzamrvljenih komadića... I još kojekakvih tajni koje samo čokolatijeri primjenjuju prilikom proizvodnje svoje čokolade.
Od tri navedene čokolade,
najviše mi se svidio Gepin proizvod. Bila je to čokolada s 85 % kakaa, konkretnog okusa, poput čvrstog rukovanja, tamna, odrješita. Ali istovremeno izrazito kremasta s blagim i sasvim ugodnim okusom dima.
Vivani čokolade, iznimno su kreativno oslikanog omota. U sam dizajn uloženo je toliko truda da bi se dalo naslutiti da je isto toliko, ako ne i više, uloženo u izradu čokolade. Ipak, čini mi se da okus samog proizvoda itekako kaska za vizurom svog omota.
Bila je to čokolada sa 71 % kakaa. Mirisom me podsjetila na Gepinu čokoladu, ali to nije čudno jer su sastavljeni od ista tri sastojka. Međutim, po okusu se značajno razlikuje od Gepe. Okus nije bio tako ugodno jak i intenzivan, a tamnoća je prigušena većom količinom šećera.
Rekla bih da se
Rapunzel 85 % kakaa, nalazi negdje između ove dvije čokolade. Osjeti se snažan okus kakaa i prateći osjet kave, ali s umirujućim tonom.
Naravno, ovo je moj osobni dojam i netko drugi bi možda stekao drugačiji stav o navedenim čokoladama. U svakom slučaju, čokolada proizvedena sa samo tri sastojka svakako je za pohvalu i može dostojno parirati drugim čokoladnim proizvodima.
Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com
...
Oznake: čokolada, Vivani, GEPA, Rapunzel, organski, kakao, Priče o čokoladi
11.03.2014. u 16:38 •
0 Komentara •
Print •
#
nedjelja, 09.03.2014.
Sirova čokolada Labooko
Jučer sam prvi put probala
‘sirovu čokoladu’. Radi se o
Labookou, poznatog austrijskog proizvođača
Zotter.
Labooko ima iznenađujuće intenzivan i
grub okus zemlje i dima. Suha tamnoća zaslađena je kokosovim šećerom te cjelokupnom dugotrajnom okusu daje potpuniju i poznatiju notu.
Čim se razmota pakiranje osjeti se fini, ali nešto (meni) nepoznatiji miris surovog kakaa koji odmah daje naslutiti da se radi o uistinu malo poznatom načinu proizvodnje čokolade na kakvu sam inače navikla.
Zotter na omotu napominje da je čokolada končirana (homogeniziranje čokoladne mase) svega 12 sati, kako bi se zadržalo što više izvornog okusa kakaa. Također, istaknuto je da je napravljena s 80 posto kakaa.
‘Okus ove čokolade malo je grublji i originalniji. Sliči
napornom putovanju u divljinu', riječi su kojima je opisano ono što skriva lijepi šareni omot.
Sirova čokolada sve je veći hit među proizvođačima. Osim što na taj način kakao zadržava što više svojih zdravijih i izvornih svojstava, mislim da čokoljupci u potrazi za novim okusima stavljaju poprilične
izazove pred proizvođače koji ih pak dosjetljivim modeliranjem kakaa pokušavaju zadovoljiti.
Draži su mi svileni okusi
Osobno, više volim nježne, dugo končirane, svilene i elegantne okuse u čokoladi. Ali, divljina, intenzitet i suhoća Labooka također imaju svoje čari. Definitivno bih je probala ponovno, nekom drugom prilikom, kad budem imala malo više čokoladne zrelosti.
S obzirom na to da je sasvim avanturistički robusna, bio je
veliki izazov pojesti njezina 100 grama, kako meni, tako i mojim ukućanima. Pa sam onime što je od nje ostalo obogatila svoju čokoladno-voćnu tortu.
Inače, Lubooko je, napominje se u opisu na omotu, proizvedena od 79 posto kakaa i kokosa koji imaju Fairtrade certifikat. Osim sirovosti čokolade, proizvođači, naročito veliki, vole se pohvaliti da kakao ili barem dio kakaa s kojim proizvode svoje čokoladne slatkiše, imaju
Fairtrade certifikat.
Ta potvrda, naime, službeno garantira da je kakao farmeru pristojno plaćen, a da je isti taj farmer učinio sve da njegov kakao bude organski proizveden. Ipak, mnogi su čokoladni stručnjaci, uključujući i
Sarah Jane Evans, autoricu knjige
'Chocolate Unwrapped' , izrazili sumnjičavost prema načinu na koji se dobiva certifikat. Ističu da vjeruju kako je većina Fairtrade certifikata izdana u skladu s normama koje zastupa ta organizacija. Ali, ostavljaju mogućnost da dio kakaa proizveden pod Fairtrade certifikatom nije sukladan propisanim normama.
Sirova čokolada s 80 posto kakaa definitivno još traži privikavanje čokoljubnih nepaca, a i tada, vjerujem, bit će prvi izbor samo velikim i hrabrim pustolovima kakav je
Claudio Corallo.
Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com
...
Oznake: čokolada, Sarah Jane Evans, sirova čokolada, torta, kakao, Priče o čokoladi
09.03.2014. u 14:10 •
3 Komentara •
Print •
#
subota, 08.03.2014.
Od čokolade do... svačega
Osim što čokolada osjetilo okusa ispunjava nepobitnim zadovoljstvom, isto može učiniti i za osjetilo vida.
Njezina inače neprivlačna smeđa i nešto privlačnija elegantna tamno smeđa nijansa, lako se ukrašavaju vedrim i živim bojama. A svaki dobar čokolatijer zna da će svoje malo remek djelo lakše prodati ako ga obogati šarenilom i tako ga učini privlačnijim kupcu.
Zna to dobro
Godiva, veliki belgijski proizvođač čokolade koji se financira iz američke središnjice, turskim novcem kompanije Y1ld1z Holding. Svoj cjelokupni vizualni identitet vjerojatno naplaćuju više od same vrijednosti tamne poslastice koju prodaju na gotovo svim kontinentima.
Šarenilo u koje se zdušno uranjaju male čokolade i praline tek su dio vizualnog spektra koji se može primijeniti tijekom kreativne izrade oku privlačne čokolade.
Odvažniji zanatlije od čokolade često čine čudesne, ponekad i ogromne skulpture. Velike ploče tamne poslastice rastapaju i modeliraju u svoju viziju, sasvim solidno parirajući umjetnicima čije eksponate viđamo u muzejima.
Jedan od čokolatijera koji se rado zaigra, ne samo okusom, već i vizurom svoje čokolade je i
Patrick Roger, poznati francuski obrtnik koji obiteljski budžet od ranih dana puni izradom finog kakao užitka.
Njegove čokoladne skulpture nadilaze kreacije prosječnih čokolatijera koji će čokoladu modelirati u primjerice cipelu, kućicu ili auto... Rogerove skulpture ne graniče s umjetnošću, one jesu umjetnost i kao takve bez imalo suzdržavanja mogle bi biti izložene u muzejima. U, naravno, posebno prilagođenim temepraturnim uvjetima.
Izrazito erotične i zavodljive su Rogerove valentinovske kreacije. Taj zaljubljenik u autentično žensko tijelo neće propustiti svojim kupcima čokoladnom skulpturom istaknuti dijelove koji u pristojnim prigodama zahtijevaju pokrivanje komadom odjeće.
Čokoladna vizura inspiraciju nalazi i u modnoj industriji, pa se na svim većim salonima čokolade obično nalazi pista po kojoj provokativno koračaju manekenke odjevne u kombinacije napravljene od čokolade. Suknje, košulje, rukavice, šeširi, pa i cipele, gotovo sve na njima je jestiva čokolada.
Namjena čokolade tako prelazi liniju gastronomije i ulazi u područje umjetnosti, kulture, mode... tko zna čega još, u uzbudljivom čoko vremenu koje nam tek dolazi.
Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com
...
Oznake: čokolada, Patrick Roger, Godiva, kakao, Skulpture, okus, Vid, Priče o čokoladi
08.03.2014. u 14:17 •
0 Komentara •
Print •
#
ponedjeljak, 03.03.2014.
'Čokolada, gorkoslatka saga o svjetlu i tami'
U potrazi za knjigama koje bi me na što bolji način upoznale sa svim aspektima nastajanja čokolade, na hrvatskom tržištu pod ruke su mi dolazile samo one koje su sadržavale recepte za kolače od čokolade. A ako sam bila zaista sretna, na nekima od njih našlo bi se i nekoliko stranica povijesti hipnotičkog zrna kakaa.
Na pravi dragulj naletjela sam nakon što sam već gotovo odustala od potrage u hrvatskim knjižarama. Napisana 2005., na hrvatski prevedena 2006., knjiga koju bi velikodušno preporučila svakome tko želi saznati više o čokoladi, a ujedno je i ljubitelj dobre literature - ‘Čokolada, gorkoslatka saga o svjetlu i tami’,
Morta Rosenbluma.
Gotovo detaljno, edukativno, a pitko prikazan je ‘gorko slatki’ svijet tog gastronomskog blaga. Rosenblum je u nekoliko godina, koliko je nastajala knjiga, proputovao svijet kako bi razgovarao s najvećim i najboljim proizvođačima čokolade. Ipak, najviše je riječi, čini mi se, posvetio europskoj čokoladi koja označava i svojevrsni kulturni identitet tog prostora.
Rosenblumomva ‘Čokolada’ je apsolutni ‘must have’ za sve koji cijene i žele barem odškrinuti vrata u područje tamne poslastice.
Inače, bivši dopisnik vanjske poliitke za AP, Rosenblum se posljednjih godina bavi pisanjem knjiga prehrambene tematike. U konkretno ovom pothvatu pomogla mu je diva čokoladne industrije 21. stoljeća, famozna Francuskinja
Chloe Doutre-Roussel.
Uz njezine savjete i listu top čokolatijera bilo je lako pronaći i više nego dovoljno materijala za odličnu knjigu.
Na žalost, to je jedina suvisla literatura o čokoladi koju sam pronašla prevedenu na hrvatski.
Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com
...
Oznake: čokolada, Mort Rosenblum, knjiga, knjige, literatura, Priče o čokoladi
03.03.2014. u 21:25 •
0 Komentara •
Print •
#