Priče o čokoladi!

utorak, 17.06.2014.

Kratak osvrt na čokoladu s punjenjem - panna cotta šumsko voće



Ja sam slaba na čokoladne proizvode s punjenjem. Posebno su mi draga punjenja sa šumskim i bobičastim voćem jer osvježavajući ublažuju snažan okus kakaa.

Nedavno sam u trgovini otkrila kolekciju Mikado proljeće - ljeto, punjenje panna cotta šumsko voće.

Proizvod se nalazi u kartonskom pakiranju, za razliku od velikog dijela ostalih čokoladnih proizvoda u ponudi Zvečeva, što upućuje na njegov pomalo otmjeniji sadržaj. U odnosu na ostale slične proizvode, tj. čokolade s punjenjem, upravo to se ondje i nalazi. Ali ne pretjerano drugačije - tek ponešto, za nijansu ili dvije.

Kada otvorimo karton, punjeni čoko proizvod štiti još i tanka aluminijska folija. Kada se i nje napokon riješimo, prizor koji je pred nama su lijepo oblikovane čokoladne kockice. One se slabašno tope pod prstima i relativno dobro u ustima stapaju s punjenjem kojeg skrivaju.

>> Ručno izrađene čokolade u Hrvatskoj

Fenomenalna kombinacija panna cotte i šumskog voća ubačena je u mliječnu čokoladu s 30 % kakaa, kako je naznačeno na pakiranju.

Upravo mi je to jedan od boljih čokoladnih proizvoda s punjenjem proizvođača Zvečevo, iako se i u njemu prekomjerno osjeti šećer.

Znam da je mliječna čokolada mnogo popularnija kod kupaca, a ujedno i jeftinija za proizvodnju, pa je razumljivo da se proizvođači uglavnom odlučuju za tu kombinaciju. Ali mislim da bi cjelokupni dojam bio mnogo bolji kada bi se mliječna čokolada u ovom slučaju zamijenila tamnom s visokim postotkom kakaa, najmanje 70% ili barem respektabilno manjom dozom šećera pa makar i nauštrb cijene.

Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com

Oznake: čokolada, zvečevo, Panna cotta šumsko voće, Čokolada s punjenjem

17.06.2014. u 06:58 • 1 KomentaraPrint#

petak, 14.03.2014.

Kraš čokolade



Ja sam odrasla na Krašu. Podrazumjeva se to, ovdje. Kraš je najveći proizvođač čokolade u Hrvatskoj. Našao se i na popisu nekoliko desetaka najboljih čoko-proizvođača koje je izdvojila britanska gastronomkinja Sarah Jane Evans u knjizi ‘Chocolate Unwrapped’, izdanoj 2010. godine.

Posebno je pohvalila Kraševu čokoladu ‘Anno 1911 Domini’ sa 77% kakaa. Jučer sam pokušala kupiti tu čokoladu, međutim ispostavilo se da Kraš sada proizvodi samo njezinu inačicu sa 17 posto kakaa manje. Tek toliko da se može zvati čokolada (po meni). Tamnijih čokolada, s većim postotkom kakaa od navedenog - nemaju.

U njihovom opsežnom asortimanu, nalazi se dosta inovativnih i finih proizvoda, poput Bajadera i Griotta, međutim, tamnu čokoladu s velikim udjelom kakaa, Kraš, čini se, sve uspješnije izbjegava. Velik dio njihovih proizvoda temelji se na mliječnoj čokoladi. Pretpostavljam da je to stoga što od takvih komercijalnih proizvoda imaju veći profit, dok je za izradu čokolade s većim postotkom kakaa potrebno uložiti veći budžet, a zarada od njih često je manja. Naročito ako tržište nije poseban ljubitelj tamnih čokolada.

Prije nekoliko dana, iz Lindta su priopćili da je sve veća potražnja za skupom, odnosno luksuznom čokoladom, a ona obično podrazumjeva visoke postotke kakaa. S obzirom na potražnju, kažu u Lindtu, ona može pokriti trošak sve skupljeg kakaa. Možda i Kraš uskoro otkrije isto i iz svoje radionice na naše skromno tržište počne lansirati kvalitetnijje čokolade s više kakaa.


Što se tiče Kraševe čokolade 1911, kada se otvori pakiranje, prostorijom se počne širiti fini i ugodan miris kakaa. Nepcu privlačan kremasti okus konkretnog kavenog karaktera, s blagom notom cvjetnog meda, dugo se zadržava u ustima. Uspješno je izbjegnut surovi i grubi intenzitet kakvog imaju mnoge tamne čokolade. Stoga bih definitvno rekla da je upravo ovo kraljica Kraševih proizvoda i dostojan predstavnik ove kompanije.

Inače, velika sam ljubiteljica Kraševe čokolade Dorina Noisette i Dorina Mousse čokolada. Jednom sam prilikom usporedila dva velika proizvođača. Ispred mene su se našli Dorina noisette i Milka noisette. Na Dorininom omotu navedeno je da je korišteno 26 % kakaa, 4 % manje nego kod Milke, a postotak lješnjaka bio je isti - 13 %. Ipak, kod Dorine je lješnjak bio izraženiji, dok je kod okusa Milke dominirala mliječna čokolada.

Što se tiče ostala dva velika proizvođača slatkiša i čokolada u Hrvatskoj, Zvečevo i Kandid, primjetila sam da uopće nemaju tamnih čokolada, barem ne na hrvatskom tržištu. Šteta.


Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com


...

Oznake: čokolada, kakao, tamna čokolada, lindt, zvečevo, kandid, milka, Priče o čokoladi

14.03.2014. u 07:57 • 1 KomentaraPrint#

<< Arhiva >>



'Priče o čokoladi!' možete pratiti na Facebooku

IZBOR POSTOVA

Mađarica nije mađarski kolač

10 načina na koje možete začiniti vruću čokoladu!


10 najskupljih čokolada na svijetu

Recenzija čokolade s paprom i limunom


Kakvu čokoladu koristiti u kolačima?

Kreirajte sami svoju čokoladu

Probala sam čokoladu sa 99 % kakaa

Ovako izgleda život na farmi kakaovca

Evo zašto neće doći do nestašice čokolade

IZBOR RECEPATA

Punjene čokoladne banane


Zimski čokoladni kolač

Čokoladni mousse kolač

Čokoladna torta za strpljive i odvažne

*******
>> Sve RECENZIJE
čokolada objavljene na blogu!

>> SVI RECEPTI objavljeni na blogu!