Ljubo Ruben Weiss

30.01.2015., petak

Žarko PUHOVSKI, Auschwitz, 70 godina poslije...


Na spominjanje dr. Žarka Puhovskog netko će reći AHA, TO JE ONAJ KOJI ISKAČE IZ SVAKE PAŠTETE, ili pak netko drugi: AHA, DOLAZI U VIROVITICU, BAŠ GA ŽELIM VIDJETI – I ČUTI - U ŽIVO!
Kada sam mu se svojevremeno obratio s molbom da bude gost Židovske općine Virovitica i održi predavanje na temu DRUGI SVJETSKI RAT, HOLOKAUST I TOLERANCIJA, nestrpljivo sam očekivao njegov odgovor. Prošle godine ugostili smo Slavka Goldsteina i njegovo predavanje u Gradskoj knjižnici i čitaonici bilo je vrlo dobro posjećeno. U međuvremenu vodili smo žestoku bitku s Vladom RH, ali i pojedincima u židovskoj zajednici kako bi osigurali rad i daljnje djelovanje ove naše male vjerske zajednice, bitku koja je uspješno – za nas – okončana!
Već ranije bio pripremljen projekt AUSCHWITZ, 70 GODINA POSLIJE i prihvatili smo se mukotrpnih zadaća u njegovoj realizaciji. Devet dana prije Međunarodnog dana Holokausta kada će sav NORMALAN SVIJET OBIILJEŽITI ovaj značajan povijesni događaj nije vrijeme opisivati (ne)prilike vezane za manifestacije koje su dijelom već u toku, ali nadam se da ću imati prilike objelodaniti okolnosti koje traže odgovor nas pitanje – gdje smo uistinu duhovno, i materijalno u ovoj varoši, ali i u Hrvatskoj? Neprilike su povezane prije svega za djelovanje medija, privatnih i državnih, posebno za dvije lokalne radio-stanice. Do sada je u našim medijima jedino zabilježeno da po svemu sudeći na manifestaciji koja će se održati u poljskom gradu Oswiencimu odnosno Auschwitzu neće prisustvovati Vladimir Putin, predsjednik Ruske federacije.
Projekt, koliko mi je poznato, jedan je od rijetkih koje realiziraju židovske zajednice (općine) u Hrvatskoj, kao i druge institucije u „lijepoj našoj“. Evo, u najkraćim crtama projekta:
1. raspisan je natječaj za najbolji esej na temu "Auschwitz, 70 godina od oslobođenja", traje ukupno do 26. 1. 2015., (detalji na web stranici „Židovska općina Virovitica 11/2013.“)
2. ponedjeljak, 19. 01. 2015. predavanje prof. dr. Žarka PUHOVSKOG: „Drugi svjetski rat, Holokaust i tolerancija“, Gradska knjižnica i čitaonica,Virovitica, početak u 19 sati,
3. ponedjeljak, 26. 01. 2015. predavanje Ljube Rubena WEISSA: „ Život sa ocem, Markom Weissom, 121 729, Auschwitz – Birkenau“,Gradska knjižnica i čitaonica, početak u 19 sati: poslije dodjela nagrada iz natječaja za najbolji esej,
4. utorak, 27. 01. 2015., 12 sati, Međunarodni dan Holokausta: šest svijeća, cvijeće, ispod dvojezične ploče, na mjestu gdje je nekada stajala virovitička sinagoga (M. Gupca 2),
5. izdavanje knjige "AUSCHWITZ, i poslije..." u izdanje Židovske općine Virovitica)

Manifestacije se održavaju pod dva jednostavna gesla:
ONI NE SMIJU BITI ZABORAVLJENI!
NE PONOVILO SE!

x x x

Odahnuo sam kada je stigao pozitivan odgovor dr. Puhovskog s kojim se ne moramo u svemu slagati, ali koji slušatelje ne ostavlja ravnodušnim. Znaju to i njegovi studenti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, ali i mnogi koji su s njim surađivali ili se samo s njim družili, znamo to i mi koji ga dugo poznajemo. Moje poznanstvo s doajenom yu, ex-yu i hrvatske intelektualne i političke scene duga je vijeka (iz vremena zajedničkog studiranja 1968 – 1973.), no pripremajući se za predavanje saznao sam da je i ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Višnja Romaj imala ga za profesora, pa i kod njega imala diplomski rad te da i u Virovitici ima krug onih koji ga izuzetno cijene. Ovom prilikom nećemo spominjati i osporavatelje njegova „lika i djela“.
Pripremajući se za ulogu domaćina i moderatora podsjetio sam se preko video snimaka na mnoge njegove javne nastupe, izjave, analize i kao poštovalac i kolega sa zadovoljstvom ga slušao, čudeći se pomalo koliko nas i danas povezuju mnogi isti ili slični stavovi i mišljenja. Iako zadnjih desetljeća i nismo puno komunicirali u sjećanju su mi njegove izjave na odličnom njemačkom jeziku koje je davao austrijskoj televiziji i njemačkim TV kanalima, a koje sam slušao u Beču. Novinari, mediji ga vole kao sugovornika jer je u stanju kratko, jasno, često i lucidno opisati neku političku situaciju, ukazujući na uzroke političke pojave i dajući prognoze razvoja određenih političkih procesa. Doživljavam ga kao osobu koja zna rano kukurijekati, koju ni život, ni okolina nije previše mazila i koji ima petlju, znači hrabro reći i neke istine koje nam i ne zvuče sasvim ugodno. Njegova je rečenica: ZADATAK JE INTELEKTUALCA SVOJEVRSNA IZDAJA….
Naravno, ovu rečenicu neki će shvatiti dobronamjernom, neki je neće ni razumjeti, niti prihvatiti, ali kao i sve u filozofiji i ona je za propitivanje i raspravu.
TKO JE, ZAPRAVO, ŽARKO PUHOVSKI?
Tema o kojoj će govoriti – DRUGI SVJETSKI RAT, HOLOKAUST I TOLERANCIJA - široka je, povijesno-filozofska, ali i na svoj način vrlo intrigantna. Iako planiram uvodno dati ključne elemente biografije prof. dr. Žarka Puhovskog evo već sada kratke biografije:

Rođen je 15. prosinca 1946. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Studirao je fiziku dvije godine, nakon čega odlazi u Njemačku na studij filozofije. Ponovno se vraća u Zagreb 1968. i upisuje se na Fakultet političkih znanosti. Slijedeće godine postaje glavni urednik Omladinskog tjednika. Nakon četiri mjeseca smijenjen je zbog tobožnje uvrede predsjednika Republike. Prije toga, u gimnaziji je bio isključen iz Saveza socijalističke omladina zbog jednog referata o seksu i kontracepciji. Miko Tripalo ga je poslije vratio u tu organizaciju.
Poslije sloma Hrvatskog proljeća 1971. postaje svjedok optužbe na suđenjima studentskim liderima, Draženu Budiši i Ivanu Zvonimiru Čičku. Diplomirao je 1973. godine kada postaje asistent na Institutu za filozofiju Sveučilišta u Zagrebu a od 1975. predaje filozofiju politike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Predavao je na brojnim stranim sveučilištima. Prevodio je knjige i studije s engleskog i njemačkog jezika.

U politiku se vraća 1988. kao osnivač i predsjednik Udruženja za jugoslavensku demokratsku inicijativu (UJDI).

Od početka rada Hrvatskog helsinškog odbora Puhovski je aktivni djelatnik te organizacije. Na njenom čelu bio je od 2000. do 2007. a slijedeće godine istupa iz te udruge zbog razlaza s dugogodišnjim suradnikom Ivom Bancem.

Svjedočio je u postupku protiv hrvatskih generala Ante Gotovine i Mladena Markača pred Haaškim sudom.
Nositelj je posebne nagrade Europskog rektorskog kluba za djelovanje za mir i protiv ksenofobije za 1993. godinu. Objavio je više knjiga. Interes i zajednica (1975.), Kontekst kulture (1979.), Povijest i revolucija (1980.), Um i društvenost (1989, Leksikon temeljnih pojmova politike (1990.), Politics and Economics of Transition (1993.) itd.

Naravno, nije moguće predvidjeti cjelokupni tok predavanja niti pitanja publike, ali kao onaj koji se u velikoj mjeri angažirao u ciklusu manifestacija vezanih za obilježavanje 70 godina od oslobođenja konc-logora Auschwitz, siguran sam da velikoj većini onih koji će u ponedjeljak, 19. siječnja u 19 sati navratiti u Gradsku knjižnicu i čitaonicu u Virovitici poslušati predavanje dr. Puhovskog, neće biti nimalo dosadno.
Virovitica i naša Županija imaju puno pravo na intelektualno-kulturna i obrazovna događanja prve vrste!
(18.01. 2015.)

Oznake: Auschwitz. Shoa, edukacija o Holokaustu, Židovska općina Virovitica


- 23:20 - Komentari (2) - Isprintaj - #

Evropa - Izrael, Palestina, Hrvatska i - Piculin promašaj (2)


Nije mi poznato koliko hrvatski eu - parlamentarci čitaju hrvatske novine, ali po svemu sudeći, malo, naročito bi se to moglo reći za Tonina Piculu (SDP) koji bi, i nakon rezolucije EU parlamenta koji je usvojio za pristalice priznanja Palestine zaista mlaku rezoluciju, otvarao širu raspravu u Hrvatskoj, o vanjskoj politici Hrvatske, posebno o tzv. palestinskom pitanju. I to u vrijeme kada premijer Zoran Milanović izostaje sa summita u Beogradu gdje se Kina predstavila kao itekako zainteresirana za plasiranje investicija u jugoistočnu Evropu (spominje se 10 milijardi dolara iako bi moglo biti i više, ovisno o projektima koji se ponude) i kada je Vesna Pusić sve je očitije, digla ruke od profiliranja koliko - toliko učinkovite vanjske politike Hrvatske, ali i unošenja reda u Ministarstvo vanjskih poslova i u hrvatsku diplomaciju koja niti je imala niti ima dovoljno sposobnih stručnih ljudi. Po mom skromnom mišljenju fokusirala se previše na EU, Bruxelles i Strasburg, sa vrlo skromnim učincima, zanemarujući ostale regije svijeta, pa i neke ekonomski i politički respektabilne države (Kinu, Indiju, Japan, Brazil, Kanadu, Australiju...). Kada bi se radila anketa javnost bi pokazala da naši veleposlanicu u tim državama jedva da su poznati, niti se zna njihov učinak u povezivanju tih ekonomija i našeg posrnulog gospodarstva.
ŠTO RADE DRUGI?
Premijer Srbije Aleksandar Vučić bio je prije nekoliko tjedana gost Izraela i premijera Benjamina Netanyahua, koji je pozdravljajući Vučića govorio o vjekovnom prijateljstvu židovskog naroda i Srba, još od rimske republike, sa tezom koju mu je u govor, moguće je, „uvalio“ netko od srpskih lobista u Izraelu!? Kako bilo, Vučić je dočekan biranim riječima, Izrael je jedan od većih i značajnijih investitora u Srbiju i njeno gospodarstvo… Nije slučajno da je ove godine u Banja Luci, u Republici Srpskoj otvoren vrijedan Jevrejski centar, dok Praška 7 u Zagrebu zjapi i dalje prazna itd.
Iako je u EU parlamentu pripremljena oštrija varijanta rezolucije od nje se odustalo jer je očite su procjene da nikakve rezolucije neće natjerati Izrael na pregovore i da se oštra rezolucija može Evropi vratiti kao bumerang. Uz to, kada je riječ o domaćim (ne)prilikama nije isključeno da bi forsiranje neke rasprave i uključivanje Sabora u nju pogoršalo ionako zahlađene odnose Izraela i Hrvatske i naštetilo bilateralnim odnosima. Diplomatski odnosi mukotrpno su se razvijali, izraelsko veleposlanstvo u Hrvatskoj promoviralo ih je, posebno intenzivnom kulturnom suradnjom.
Nije sporno da kao relativno nezavisna država, Hrvatska treba imati svoju samostalnu politiku i promisliti što će učiniti i kako će se postaviti prema tzv. palestinskom pitanju imajući dva rezona pred očima – prvo, Brozova politika prema Izraelu ipak je stvar prošlosti i drugo, razum i logika trebaju prevladati, a ne emocije ili neke druge stvari (interesi u arapskim i muslimanskim zemljama) koje bi mogle utjecati na tu neželjenu situaciju u odnosima s Izraelom koji je voljan surađivati sa Hrvatskom ne samo u kulturi, već i u osjetljivom području kao što je sigurnost i obrana Hrvatske. Da se sada ne razglaba o velikim obećanjima dr.Ive Josipovića u izraelskom Knessetu vezano za povrat imovine židovskoj zajednici Hrvatske i nasljednicima, u Hrvatskoj, ali i u Izraelu i drugdje u svijetu, a da se nije daleko odmaklo u rješavanju tih pitanja koja se neriješena, povlače zamalo 70 godina!?
I O PALESTINI, ALI I O ISKORIŠTENOSTI EVROPSKIH FONDOVA
Tonino Picula još prije nekoliko dana ovako je ocijenio stanje duhova i EU parlamentu: „Međutim, čini mi se da u ovom trenutku preteže mišljenje da se prizna neovisna Palestina”, i – promašio! Nije jedini – cijeli tzv. lijevi blok uključujući evropske zelene zdušno je lobirao za palestinsku stvar, zanimljivo Piculine stavove prigrlili su i mediji u susjednoj Bosni i Hercegovini kao i mantru o lošoj percepciji Izraela u međunarodnoj javnosti nakon „rata u Gazi“. Međutim, taj isti Picula relativno malo govori o hrvatskoj učinkovitosti u korištenju evropskih fondova, niti potiče raspravu u Saboru i u javnosti o projektima koji su ponuđeni Junckerovoj Komisiji, a koji se ocjenjuju tek projektima u fazi planiranja, ili pak, o činjenici da hrvatski građani u svakodnevnom životu nisu osjetili toliko bučno najavljivane prednosti ulaskom u Evropsku zajednicu!
Razumljivo, Tonino Picula i još neki hrvatski eu - parlamentarci, imaju pravo zastupati stavove i mišljenja koje zastupaju o Palestini, ali bi ipak trebalo znati kako nastaju države i koji su uvjeti i okolnosti te realne mogućnosti da zaživi država čiji glavni politički protagonisti – El Fatah i posebno Hamas, koji nisu voljni demilitarizirati pojas Gaze i koji demonstriraju i danas silu i ne kriju svoje programske dokumente u kojima stoji i dalje - borba do konačne pobjede nad cionistima. To znači i bukvalno poticati nerede izvan pojasa Gaze, sve do Jeruzalema, u kojem živi radi oko 270 000 Palestinaca, a u kojem se ubijaju rabini i vjernici na mjestu gdje bi trebali biti najsigurniji – u sinagogi! Posebna je pak tema kako je prije kratkog vremena jedan dnevni list sastavio naslov informaciji o krvoproliću u jeruzalemskoj sinagogi DVA ROĐAKA (podvukao Lj.R.W.) ubijala...
USA i državni tajnik John Kerry nisu uspjeli natjerati izraelsku vladu na ustupke pa je uistinu mala vjerojatnost da bi to uspjela i oštra rezolucija EU parlamenta. Valja poznavati mentalitet Izraelaca, pa i činjenicu da Izraelom i njegovom vanjskom politikom dominiraju "djeca Holokausta", koja naravno nisu danas djeca, ali koja znaju, pored ostalog, da će se u siječnju 2015. obilježiti 70 godina od Oslobođenja Auschwitza, koji se ipak dogodio u Evropi, i koja nisu sigurna da bi stara i umorna gospođa Evropa zaštitila Jeruzalem u slučaju životne opasnosti po državu koju su gradili i - preživjeli logoraši Auschwitza.
AUSCHWITZ - 70 GODINA POSLIJE
Žao mi je što ovom analitičkom članku u dva dijela moram dodati i činjenicu koja govori i o sadašnjoj vladi Zorana Milanovića i njenim nekim ministarstvima i dramatičnoj besparici - kao mala Židovska općina Virovitica JEDINA smo Židovska općina, od deset u RH, koja nije dobila iz proračuna ni kunu za rad i djelovanje u 2014., prezentirali smo na adrese šest-sedam institucija u Hrvatskoj program obilježavanja 70 godina od Oslobođenja Auschwitza, ("Auschwitz, 70 godina poslije"), jedva smo od nekih dobili nemušte odgovore, da o konkretnoj financijskoj pomoći ne zborimo. A Auschwitz nije samo židovska tema (iako se rado o edukaciji o Holokaustu) - Auschwitz je ZLO,TRAGEDIJA koja i danas dotiče mnoge narode, i civilizacijsko je i kulturno pitanje par exellans.
I zato zaista je nerazumljivo zašto Picula i društvo trče pred rudo (Auschwitz je samo disgresija, nekima nezgodna disgresija!): ovakvu situaciju sa priznanjem Palestine može se primijeniti u Talmudu zapisana mudra izreka: „Ne budi glava lavovima, niti rep lisicama!
Ali, to bi za Tonina Piculu, i još neke, značilo manje čitati mišljenja i stavove iz sedamdesetih prošlog stoljeća, iz vremena nesvrstavanja, i mišljenja lijevo-zelenog bloka evropskih stranaka, a više voditi računa o hrvatskim nacionalnim interesima u turbulentnom svijetu, pa i o bilateralnim odnosima Hrvatska – Izrael!
( 21. 12. 2014.)

Oznake: izrael, Bliski istok, Hrvatska, palestrinsko autonomno područje, eu-parlamentarci


- 23:07 - Komentari (1) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< siječanj, 2015 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Ožujak 2015 (3)
Siječanj 2015 (2)
Prosinac 2014 (2)
Studeni 2014 (1)
Listopad 2014 (1)
Rujan 2014 (2)
Kolovoz 2014 (1)
Srpanj 2014 (2)
Travanj 2014 (1)
Prosinac 2013 (4)
Studeni 2013 (2)
Listopad 2013 (2)
Rujan 2013 (4)
Kolovoz 2013 (7)
Lipanj 2013 (1)
Travanj 2013 (2)
Veljača 2013 (1)
Studeni 2012 (1)
Rujan 2012 (1)
Srpanj 2012 (3)
Svibanj 2012 (1)
Travanj 2012 (1)
Ožujak 2012 (1)
Veljača 2012 (1)
Studeni 2011 (2)
Rujan 2011 (2)
Srpanj 2011 (3)
Lipanj 2011 (2)
Svibanj 2011 (1)
Studeni 2010 (1)
Rujan 2010 (2)
Kolovoz 2010 (1)
Srpanj 2010 (3)
Lipanj 2010 (3)

Opis bloga

Linkovi