Prirodno mladi

Roxy Dillon
Izdavač: Planetopija 2016.

Mehanizam protiv starenja: aktiviranje gena dugovječnosti
Koristi se za: produljenje životnog vijeka i povećanje energije
U glavnim ulogama: bobičasto voće, zeleni čaj, češnjak, ginseng, gotu kola.

Jedan od najistraživanijih sirtuina zove se SIRT1 (sirtuin 1). Njegove aktivatore, među ostalim namirnicama i biljkama, nalazimo u češnjaku, azijskom ginsengu i biljci Polygonum multiflorum.

Neke od tih tvari su EGCG ili epigalokatehin galat (koji se nalazi u zelenom čaju), kurkuma, sok od crvenog grožđa, kava, glog, ginko, hmelj, koromač, piskavica, ulje crvene palme te dodaci prehrani kao što su nikotinamid adenin dinukleotid (NAD), R-alfa lipoična kiselina, ubikvinol, koenzim Q10, vitamini, minerali i mnogi drugi spojevi koji mogu snažno utjecati na duljinu našeg života i mladolik izgled.

Zadebljavanje kože, jačanje mišića i povećanje elastina u stijenkama krvnih žila dovodi do znatnog poboljšanja. Ali kako to postići na prirodan način? Bioflavonoidi poput korice limuna i europske borovnice vrlo su korisni jer djeluju na staničnoj razini tako što jačaju stjenke krvnih žila. No kod mnogih osoba problemi s proširenim venama ne rješavaju samo bioflavonoidima, tom se problemu mora pristupiti na hormonskoj razini i to povećanjem elastina izravno u venama koristeći eterično ulje sjemenki kopra.

Biljka dioscorea villosa djeluje tako da podiže razine progesterona.

Ako uzmete azijski ginseng, a vaš krvni tlak je previsok, on će ga sniziti. Ako vam je krvni tlak prenizak, ginseng će ga povisiti. U svakom slučaju, krvni će se tlak normalizirati i vratiti unutar normalnog, zdravog raspona.

Jedan drugi lijek za snižavanje krvnog tlaka imat će učinak i dok ga uzimate i nakon što ste ga prestali uzimati. Riječ je o glogu. On čisti arterije, jača srčani mišić, pruža antioksidacijsku zaštitu te sprečava tijelo da skladišti masne naslage.

Ove namirnice stimuliraju puteve dugovječnosti aktiviranjem sirtuina: resveratrol (sok od crvenog grožđa, borovnice, brusnice, sok od šipka, kakaov prah, višnje), epigalokatehin 3-galat (zeleni čaj), kurkumin (kurkuma), kvercetin (luk posebno crveni, sok od jabuke), halkoni (koncentrat rajčice) fisetin (jagode).

Svaka od vaših stanica sadrži tvornicu koja proizvodi energiju, a naziva se mitohondrij. Optimalna mitohondrijska funkcija ključna je za dug život, energiju i mladenački izgled, a nesumnjivo je da resveratrol stimulira sirtuin koji utječe na starenje mitohondrija.

Epigalokatehin-3-galat EGCG, spoj u zelenom čaju, dokazano produljuje telomere, važne dijelove ljudskih stanica koje utječu na njihovo starenje, u oštećenim stanicama srca. Radi se o nevjerojatnom otkriću jer taj proces sprečava smrt stanica i štiti kožu od oštećenja.
EGCG također stimulira rast dlaka u kulturama folikula, troši nakupljene masnoće te potiče lipolizu u adipocitima kod ljudi. Taj čudesan spoj na učinkovit i siguran način uklanja masnoće iz masnih stanica. To će poboljšati rad srca, potaknuti rad mozga i izgladiti kožu. Za EGCG je dokazano i da sprečava gubitak koštane mase, štiti od karijesa i od svih vrsta raka, uključujući leukemiju i melanom.

Češnjak, nepravedno prozvan smrdljivom lukovicom, na glasu je zbog toga što pomaže u borbi provi infekcija, ali ova biljka također aktivira i SIRT1. to znači da štiti srce, daje energiju, čuva kožu i produljuje život.

Prah gota kole ili eterično ulje ružmarina umiješano u kremu služi za sve stimulacije mitohondrija, sinteze kolagena i moći pomlađivanja koje su vam potrebne.

Ginseng je vrlo učinkovit aktivator SIRT1 u svakoj stanici vašeg tijela. Ovaj nevjerojatan korijen stimulira staničnu funkciju, a u isto vrijeme povećava razinu svih hormona, osobito spolnih, koji su toliko bitni za mladolik izgled.

Ukratko koristite sirtuin iz voća, 4 kapsule gotu kole, 6 kapsula ginsenga, češnjak u neograničenim količinama i rastopljeni kvasac za maske za kožu. Kokosovo ulje stavite na kožu kad je koža isušena.

Mehanizam protiv starenja: stimulacija fibroblasta
Koristi se za: jačanje kolagena i elastina
U glavnim ulogama: eterična ulja ružmarina i kopra, kokosovo ulje i ulje crvene palme, zob

Antioksidansi potiču fibrolaste koji stare na proizvodnju mlade, zategnute kože zahvaljujući obnovljenom kolagenu, elastinu i drugim strukturnim dijelovima kože.

Brz nastanak bora u području oko očiju od tridesete godine nadalje pojavljuje se zbog gubitka kolagena. Elastin je također strukturna bjelančevina.

Ambla je uobičajeni naziv za indijski ogrozd koji je jedan od najbogatijih izvora vitamina C na svijetu. To sitno voće već dugo drži povlaštenu poziciju u ayurvedi kao jedna od najučinkovitijih biljaka za pomlađivanje. Dokazano je da vrlo učinkovito štiti jetru i ima protuupalno djelovanje, a vrlo se često koristi kod gubitka kose i za vraćanje i sprečavanje gubitka prirodne boje kose.

Ambla se u Indiji tradicionalno pripravlja kuhanjem u kokosovom ulju, metodom kojom se povećava djelotvornost obaju sastojaka. Ovo je još jedan primjer sinergije na djelu, poput one između proizvoda od rajčice i maslinovog ulja. Amla, rajčice, maslinovo ulje i kokosovo ulje sadrže svojstva za poticanje fibroblasta, a učinci amle i rajčice pojačavaju se u kombinaciji s bilo kojim od tih dvaju ulja. Nije li nevjerojatno da maslinovo ulje zapravo potiče vaše fibroblaste na veću proizvodnju kolagena?

Kisik se prenosi u krvotok i dopire do svake stanice u tijelu, gdje mitohondriji uz pomoć njega proizvode energiju. Otpuštanje energije je ono što vas drži na životu. Ta vas energija desetljećima može održati mladima, ako znate kako joj pomoći da djeluje na svojoj optimalnoj, staničnoj razini.

Kako slobodni radikali sve više opterećuju tijelo, vaše stanice prolaze kroz stanje koje se naziva oksidativni stres, što uzrokuje oštećenje stanica. Može doći do prsnuća krvnih žila, slabljenja srčanog mišića i umiranja neurona.

Ono što nazivamo borama zapravo su kolagen, elastini i lipidi oštećeni djelovanjem slobodnih radikala. Sijeda je kosa rezultat mnogih procesa, ali glavni među njima je oštećenje melanocita koje uzrokuju slobodni radikali.

Oštećenja od slobodnih radikala ne nastaju samo iz čisto bioloških procesa. Ona nastaju i kada ste pod stresom, bilo emocionalnim, što rezultira otpuštanjem hormona kortizola i adrenalina, ili fizičkim, što rezultira stvarnom tjelesnom ozljedom. Tjelesna ozljeda također izaziva oslobađanje hormona stresa. Danas je poznato da posebno kortizol dovodi do katastrofalnih promjena u tijelu, starenja i ubijanja stanica gdje god da se nalazio. On uzrokuje desetorostruki gubitak ključnih bjelančevina kože, osobito kolagena. Tjelesna je trauma, naravno, vrlo štetna za vaše tijelo. Velik dio tih oštećenja odvija se putem stvaranja slobodnih radikala i rezultira smrću stanica. Ako zadobijete udarac u glavu, slobodni se radikali ispuštaju u mozak, a ako se posiječete, dobijete infekciju ili zadobijete modricu, također se stvaraju slobodni radikali. Sunčeva svjetlost, umjetno svjetlo i zagađenje proizvode slobodne radikale u vašem tijelu, što se najviše očituje na vašoj koži. Proizvodnja slobodnih radikala je nužna posljedica življenja, ali akumulirani rezultati nekontroliranog djelovanja slobodnih radikala mogu se očitovati kroz znakove koje povezujemo sa starenjem.

Koža je najveći organ vašeg tijela, stoga je neophodno održavati ju mladom i zdravom.

Korištenje kokosovog ulja jedan je od najučinkovitijih načina jačanja keratina, jer smanjuje manje i dublje bore u koži, a kosi daje sjaj i elastičnost.

Baza derme sadrži šećere, hijaluronsku kiselinu, kondroitin sulfat te glikoproteine, koji su smjese molekula šećera i bjelančevina. Te molekule održavaju vašu kožu svježom, elastičnom i vlažnom. Hipoderma čini najdublji sloj kože. Sadrži adipocite ili stanice masnog tkiva, koje čuvaju tjelesnu toplinu i pružaju vašem tijelu i licu popunjen, mladenački izgled.

Kako starimo, fibrobalasti postaju sporiji, što uzrokuje nižu razinu svih onih važnih strukturnih molekula odgovornih za strukturu kože. Tako usporeni i u manjem broju, fibroblasti će dovesti kožu u stanje koje je manje čvrsto, elastično i podatno. Antioksidansi su važna tvar koja može zaštiti fibroblaste i učiniti ih aktivnima. To znači da će bilo koji spoj koji dopire do derme, gdje se fibroblasti nalaze, a koji ih stimulira, snažno djelovati na preokretanje procesa starenja. Oni će zaštiti vašu kožu od štetnog djelovanja sunca, zagađenja i starenja.

Vitamin E ima estrogensku aktivnost, što je još jedan primjer interakcije staničnih i hormonskih učinaka. Također možete jesti i piti antioksidanse koji vam štite kožu jer se nalaze u borovnicama, goji bobicama, šipku, špinatu, jagodama, suhim šljivama, brokuli, kurkumi i zelenom čaju.

Eterično ulje sjemenki kopra jedan je od najučinkovitijih stimulatora sinteze elastina jer aktivira fibroblaste u koži i povećava proizvodnju tropoelastina, prethodnika elastina. Sladić na isti način povećava proizvodnju elastina.

Dakle, cilj je povećati kolagen kako bi vaša koža postala deblja i jača, te elastin kako bi postala otpornija, gipkija i elastičnija. U praksi ćete vidjeti predivan učinak na području oko očiju, osobito ako imate podočnjake. Eterično ulje sjemenki kopra koje uvijek treba razrijediti u baznom ulju kao što je kokosovo ulje ili ulje crvene palme, izbrisat će vam podočnjake jer zaustavlja opuštanje koje ih uzrokuje.

Elastin još jačaju eterično ulje smilja, kreatin i hibiskus.

Budući da svakodnevna stimulacija fibroblasta proizvodi mladenačku, jaku kožu, u sljedećem ću se dijelu ovog poglavlja usredočiti na neke od mojih omiljenih stimulatora fibroblasta koji će imati ulogu u tretmanima – ružmarin, vitamin E i C, likopen, zob, kokosovo ulje i ulje crvene palme.

Ružmarin je učinkovit i zato što sadrži i ružmarinsku kiseliju, snažni antiokidans s čitavom lepezom svojstava za zaustavljanje starenja. Možda vas neće iznenaditi i činjenica da ružmarinska kiselina stimulira i SIRT1, jer pokreće vrlo važan put dugovječnosti, te deaktivira slobodne radikale.

Ružmarin je tako djelotvoran da se koristi kao uobičajeni konzervans u hrani. Ublažava anksioznost, pospješuje pamćenje čak sam njegov miris.

Betakaroten sam za sebe, kao i likopen, neučinkovit je u sprečavanju oštećenja od sunca, ali kao se i njemu doda vitamin E, pokazuje nevjerojatna svojstva pomlađivanja. Utvrđeno je da se koncentrat rajčice bolje apsorbira i da je znatno učinkovitiji ako se jede s maslinovim uljem, kao što se tradicionalno i koristi u mediteranskoj kuhinji. Isto načelo djeluje i kod vanjske primjene koncentrata rajčice pomiješanog s maslinovim uljem, ili čak i samog kao brza osvježavajuća maska za lice.

Zobene mekinje mogu ponuditi značajnu zaštitu protiv oštećenja uzrokovanih vodikovim peroksidom, za koji se sada zna da utječe na stvaranje sijede kose.

Kokosovo ulje dokazano pomaže u borbi protiv mnogih bolesti, djelotvoran je kod rana jer ubrzava zacjeljivanje i povećava stvaranje blagotvornog kolagena. To je ispravan način glikozilacije, čime se stvara snažna, otporna struktura kože.

Ulje crvene palme i ulje rižinih mekinja vrlo su učinkovita rješenja u borbi protiv starenja kože i kose.

Ukratko koristite ulje crvene palme s eteričnim uljem ružmarina, eukaliptusa i kopra (po 30 gr u 100 gr ulja), samljeveni zob koristite u najlonskoj čarapi za kupanje.

Mehanizam protiv starenja: aktivacija proteazoma
Koristi se za: razgradnju starih bjelančevina i pročišćavanje kože
U glavnim ulogama: brokula, kelj, luk, hrastova kora, vitamin C s glicerinom

Sam čin disanja u svakoj od vaših stanica proizvodi otpadni materijal, koji se mora redovito i učinkovito uklanjati. Kada jedete, tijelo koristi aminokiseline, šećere i masti za izgradnju novih tkiva, ali je jednako tako važno da ono očisti ostatke aminokiselina, šećera i masnoća iz prijašnjih biokemijskih procesa i riješi ih se, ili ih pak reciklira. Kronološki mlado tijelo obavlja ta dva oprečna zadatka, odnosno anabolizam (izgradnju tkiva) i katabolizam (razgradnju), s iznimnom preciznošću, djelotvornošću i ravnotežom. Kronološki starijem tijelu treba mala pomoć proteazoma.

Hrastova kora se koristi u tradicionalnoj herbalnoj medicini kao astringent, biljka koja učvršćuje opuštena, mlohava tkiva, poput upaljenih, spužvastih desni ili savijenih proširenih vena.

Spojevi koji aktiviraju proteazome: sulforatan (brokula, prokulice, kupus, kelj), oleuropein (maslinovo ulje, masline, list masline).

Svaki puta kad koristite kreme na bazi maslinovog ulja, u vašim se stanicama u koži obnavlja DNK i pruža im se zaštita od oksidacijskog stresa.

List masline vrlo je učinkovit protiv gripe i snižava visok krvni pritisak.

Ako imate 'prljavu' nijansu plave kose, maslinovo ulje će vam posvijetliti kosu za nekoliko nijansi i boju učiniti življom.

Kvercetin dovodi do povećanja razine kolagena i elastina. Nalazi se u crvenom luku, čaju, američkim borovnicama, brusnicama, brokuli, kopru i kaparama i dokazano pospješuje aktiviranje proteazoma u koži i pri vanjskoj primjeni.

Ukratko jedite namirnice za stimulaciju proteazoma, izradite svoj losion od maslinovog ulja i hrastove kore (0,5 lit maslinovog ulja i 100 gr hrastove kore kuhati na lagano 30 minuta), koristite eterično ulje sjemenki kopra, koristite serum od vitamina C (4 žličice askorbinske kiseline usuti u Ľ čaše vode i 100 ml glicerina).

Mehanizam protiv starenja: vraćanje kože u prirodno stanje i sprečavanje starenja kože uzrokovano izlaganjem suncu.
Koristi se za: uklanjanje bora, neujednačenu pigmentaciju kože, mlohavu kožu.
U glavnim ulogama: ulje crvene palme, koncentrat rajčice, ulje rižinih mekinja, želatina, skvalen, aloe vera, med.

Podaci pokazuju da su kreme za sunčanje povezane s povećanim pojavljivanjem različitih vrsta melanoma, opasnog raka kože izazvanog oštećenjem uzrokovanim ultraljubičastim zrakama.

Predlažem da izbjegavate kreme za sunčanje koje sadržavaju sljedeće sastojke: mikronizirani titan oksid, nanočestice cinkova oksida, oktokrilen, oktil metoksicinamat, benzofenon-3.

Ružmarin sprečava porast matrične metalproteinaze-1 MMP-1 u koži izloženoj sunčevoj svjetlosti. Karnosol posjeduje estrogenska svojstva, što povećava njegovu učinkovitost u borbi protiv starenja kože, a eterično ulje ružmarina sadrži visoku koncentraciju karnosola.

Konzumacija šećera također može povećati glikozilaciju i uzrokovati brže izgaranje kože na suncu.

Iako izlaganje suncu donosi određene opasnosti, nije dobra ideja izbjegavati sunčevu svjetlost jer je ona nužna za dobro zdravstveno stanje. Prema nedavnoj studiji, sunčeva svjetlost proizvodi dušikov oksid, ključnu molekulu koja širi krvne žile i pospješuje krvotok, što pozitivno utječe na krvni tlak. Vaš cirkadijani sat također ovisi o sunčevoj svjetlosti. Dnevni ritam svjetla i tame, po mogućnosti sunčeve svjetlosti i noći, nužan je za rad epifize, koja proizvodi melatonin. Melatonin utječe na san, naravno, ali je iznimno važan i za ovulaciju i plodnost te djeluje na mnoge druge stanične i hormonske funkcije, čime utječe na vaše raspoloženje i razinu energije. Ono što je možda i najvažnije jest činjenica da sunčeva svjetlost reagira s vašom kožom i stvara vitamin D, koji ima dalekosežne korisne učinke na zdravlje, između ostalog smanjeni rizik od srčanog udara, dijabetesa i multiple skleroze. Aktivni vitamin D je također, među ostalima, jedan od najmoćnijih inhibitora rasta stanica raka, stimulira proizvodnju inzulina u gušterači, poboljšava zdravlje zuba, pozitivno utječe na mišićni tonus, uklanja migrene te regulira imunološki sustav.
Vitamin D središnji je faktor u raspravi o staničnom i hormonskom starenju jer na točno određeni način utječe na stanice i hormone. Ima ulogu u stvaranju spolnih hormona i štiti od raka tako što sprečava kancerogeno dijeljenje stanica (dijeljenje stanica koje je izmaklo kontroli). To znači da je taj vitamin vrlo moćan saveznik protiv svih vrsta raka, uključujući i melanom. Omogućuje apsorpciju kalcija u kosti te čini jajnike osjetljivim na estrogen kako bi estrogen mogao izvršiti svoju zadaću. Bez dovoljne količine vitamina D jajnici žene neće reagirati na estrogen. Tako vitamin D utječe na učinkovitost estrogena kod žena. Budući da je prirodno stvoreni vitamin D u našem tijelu superiorniji od onog kupljenog u trgovini te brzo nadomješta manjak, vrlo je mudro biti na suncu pola sata dnevno, ali važno je pobrinuti se da koža bude malo nauljena, što se postiže nanošenjem kvalitetnog biljnog ulja, poput ulja crvene palme, na površinu kože, uzimanjem ulja u prehrani ili provjerom da se na koži još uvijek nalaze prirodna ulja. Nerafinirana prirodna ulja imaju moćno antioksidacijsko djelovanje, što znači da će vaša koža biti zaštićena od izgaranja na suncu. Vitamin D se ne stvara ako nema ulja u koži. Ipak preporučujem uporabu vitamina D kao dodatka prehrani kad ima malo sunca i pojavljuje se nisko na nebu tijekom jeseni i zime.

Jedina mana je što je potrebno neko vrijeme da se vitamin D sintetizira u koži, no to možete ubrzati konzumacijom maslinovog ulja ili nanošenjem tankog sloja prikladnog ulja.

Skvalen je spoj koji je omogućio bujanje života na zemlji u vremenu kad je površina našeg planeta bila dovoljno vruća da dovede vodu do ključanja.

Skvalen je izoprenoid, član velike skupine kemikalija koje se nalaze u svakom živom biću. Izoprenoidi su lipidi ili masti. Nalaze se u cimetu, ružmarinu, kurkumi i đumbiru, ali najbogatiji su izvor ulje amaranta, maslinovo ulje, ulje rižinih mekinja, ulje crvene palme te ulje jetre morskog pasa.

Skvalen je posebno koristan kao antioksidans. Kad svjetlost dopre do kože, pokreće stvaranje katastrofalne količine slobodnih radikala u kratkom roku – količine s kojom se prirodni antioksidansi u tijelu ne mogu sami uspješno nositi. Tijelo ima prirodnu antioksidansnu zaštitu, ali ona je nadvladana kad intenzivna sunčeva svjetlost izazove brzo stvaranje velike količine slobodnih radikala. Oštećenja od sunca nastaju samo kad taj zaštitni sustav bude preplavljen te antioksidansi ne uspiju deaktivirati slobodne radikale.
Svjesno konzumirani antioksidansi povećavaju razinu kolagena prije, tijekom i nakon izlaganja suncu.

Skvalen će zaštiti vaše oči od oštećenja izazvanog slobodnim radikalima, koji se stvaraju pod utjecajem sunčeve ili umjetne svjetlosti, kad ga uzimate u prehrani u obliku ulja rižinih mekinja, ulja crvene palme ili ulja amaranta.

Antioksidansi: resveratrol (kakaov prah, sok od crvenog grožđa, borovnice), oluropein/luteolin (maslinovo ulje), luteolin/sulforatan (brokula), kvercetin (crni čaj, jabuke, luk), epigalokatehin-3-galat (zeleni čaj), karoteni/kvercetin (mrkva), karoteni (ulje crvene palme), likopen (koncentrat rajčice).

Ferulinska kiselina prisutna je u rižinim, pšeničnim, zobenim i ječmenim mekinjama te u kavi, ljekovitoj biljci kineskoj anđelici (dang gui) i jagodama.

Proizvodnju hijaluronana možete povećati tako što ćete jesti ribu s kožom, pileću kožicu, guščju mast ili amarant.

Tekući natrijev laktat ili obični jogurt izvrsna je zamjena za hijaluronsku kiselinu i njene derivate.

Kad su osobe koje su uzimale želatinu kao dodatak prehrani bile izložene ultraljubičastom zračenju, razina njihova kolagena povećala se za 16%. to je dovelo do deblje, čvršće i mlađe kože.

Kamilica toliko uspješno ujednačuje i posvjetljuje ten da se razlika primijeti već nakon prve primjene. Nejednaka područja tamnije kože česta su posljedica izlaganja suncu, a kamilica ih uklanja gotovo preko noći. Ulje od smilja nevjerojatno regenerira. Smanjuje proširene vene, uklanja ožiljke te čini da linije i bore nestanu.

Ulje kamilice razrijeđeno u ulju ploda divlje ruže, ulju rižinih mekinja, kokosovu ulju, ulju crvene palme ili ulju klorofila brzo poništava učine starenja kože te joj vraća sjaj i svježinu djetinjstva. Ono vam pomaže da lako zaspite, i probudite se osvježeni, a ne ošamućeni.

Nanesite ulje crnog kima na lice barem jedan put dnevno da bi vam koža bila vidljivo elastičnija, podatnija i mlađa. Uočit ćete značajna poboljšanja teksture, glatkoće, jedrosti i sjaja.

Ukratko: Nanesite često tijekom dana skvalen kad ste izloženi suncu, jedite antiksidans namirnice, za izloženost suncu koristite ulje rižinih mekinja (50ml ulja rižinih mekinja, 50ml sezamovog ulja, 2 žličice prirodnog vitamina E), uzimajte kinesku anđeliku da se obezvijedite ferulinskom kiselinom i kakavo prah, gotu kolu, amiu; umiješajte četiri žličice kvalitetne želatine u prahu u jogurt da bi vam koža ostala bogata kolagenom, izradite ulje od 50ml ulja divlje ruže, 50ml ulja kalofila i 20 kapi ulja kamilice i smilja, krema za zaštitu od sunca od 500gr ulja crvene palme ili avokada i 8 žličica praha sladića; med, aloa vera i ulje crnog kima su korisni; da biste pospješili estrogenske učinke i učinke protiv starenja u pačju ili svinjsku mast na svakih 100 gr dodajte 15 kapljica ulja koromača ili kopra.
Mehanizam protiv starenja: pokretanje matičnih stanica
Koristi se za: stimulaciju mehanizma za obnavljanje kože.
U glavnim ulogama: ulje crvene palme, protein sirutke, ulje avokada, gavez, ekstrakt ječma.

U vašem se tijelu u svakoj milisekundi dogode milijuni međudjelovanja. Poboljšanjem jednog aspekta poboljšat će se cijeli niz drugih mehanizama ako koristimo prirodna i sigurna sredstva. Slično tomu, oštetimo li jedan mehanizam ili sustav, oštetit ćemo i druge.

Ashwagandha je poznata kao inhibitor Janus kinaza JAK koje su obitelji kemijskih spojeva unutar stanica koji su povezani s upalama, a one su mehanizam koji je štetan za vaše zdravlje, dugovječnost i mladolik izgled. Inhibitori Janus kinaza imaju moćna svojstva za borbu protiv raka i mogu spriječiti, pa čak i zaustaviti metastaze. Kemijski spoj nađen u ashwagandhi nevjerojatno je učinkovit protiv svih vrsta raka, uključujući rak jetre, rak dojke i metastaze raka pluća.

Ne uzimajte ashwagandhu ni u kakvom obliku ako uzimate, ili ste nedavno koristili bilo koji lijek kodein, morfij, percocet, vicodin, heroin, oksikodon u bilo kojem obliku. Jer ima sposobnost otkloniti tolerantnost na opijate.

Prirodna sredstva za zacjeljivanje rana sa snažnim djelovanjem pomlađivanja su ulje avokada i bademovo ulje.

Stanice ljudske kože mogu se preobraziti u matične stanice tijekom zacjeljivanja, kad se pod stresom ili kad se određena prirodna sredstva izravno primjenjuju na te stanice. Vitamin C povećava broj stanica kože koje se pretvaraju u matične stanice i povećavaju životni vijek tih stanica, pojednostavljeno to znači da vitamin C sprečava smrt stanica, osobito fibroblasta. Vitamin C ujedno i uništava stanice koje uzrokuju rak. Fibroblasti sintetiziraju kolagen, elastin i ostale komponente izvanstaničnog matriksa, od kojih su svi neophodni za čvrstu, mladenačku kožu i brzo, učinkovito zacjeljivanje rana.

Primjenom gaveza izravno na kožu sprečavate smrt matičnih stanica te čak povećavate njihov broj. Lokalna primjena kreme od gaveza, bilo ona od suhog korijena ili od lista dokazano potiče kožu na proizvodnju svježe, nove kože i savršeno je sigurna za primjenu na bilo koji dio tijela.

Gavez je nesumnjivo moćan stanični proliferator, što znači da stvarno potiče kožu, čak i kosti na proizvodnju svježih i novih stanica.

Ekstrakt gaveza također je izvrstan za zacjeljivanje rana. Kada zarežete u voće ili u biljku, tekućina koja počne curiti bogata je matičnim stanicama. Ista se stvar dogodi ako se porežete. Rana potiče ispuštanje MMS-a i brojne epidermalne faktore rasta EFR koji međusobno djeluju na zacjeljivanju ozljede što je brže moguće. Nije slučajnost da gavez potiče proizvodnju matičnih stanica i srodne čimbenike rasta u koži.

Ječam posjeduje estrogensku aktivnost, a to bi moglo objasniti neke od njegovih pomlađujućih učinaka na koži.

Telomeri štite genetski kod stanice od štete koja nastaje prilikom udvostručavanja – procesa nastanka novih stanica poput stanica kože, mišića ili kosti. Kromosomi su kodovi koji omogućavaju tijelu da proizvodi proteine, osnovne dijelove svega od kolagena do hormona. Udvostručavanje je proces kojim se tijelo liječi od rana i zamjenjuje istrošene stanice.

Prirodne tvari koje podupiru telomere: ulje crvene palme unutarnjom primjenom, vitamin D kad se uzima D3 oblik najmanje 800IJ na dan, proteinske sirutke (sadrži ih sir ricotta), riblje ulje, ružmarin, kakao, europska šumska borovnica, folna kiselina, proteini bogati sumporom poput jaja, piletine i svježeg sira; zeleni čaj, bobičasto voće, crveno grožđe, maslinovo ulje, nerafinirano ulje avokada, biljke koje povećavaju estrogen i eterična ulja.
Postoje namirnice i koje skraćuju i oštećuju telomere: prerađeno meso poput slanine, šećer, lako oksidirajuće zasićene masti poput slanine, sira i maslaca.

Astragalus sam koristila u podizanju broja leukocita kod pacijenata koji su primali kemoterapiju.

Najučinkovitiji prirodni estrogenski pripravci za kožu su sladić i piskavica te eterična ulja kopra i koromača. Med je također estrogenski moćan jer pomaže protiv gubitka koštane mase i atrofije maternice i rodnice u postmenopauzalnih žena. Nadalje štiti od raka, osobito onih na hormonsko osjetljivim tkivima. Med vrlo učinkovito povećava čimbenike rasta u koži te potiče mezenhimalne matične stanice i fibroblaste.

Ukratko: Losion od gaveza za vanjsku primjenu - potiče matične stanice (6 žličica praha suhog korijena gaveza lagano stavite da ključa u 500ml vode ili gela aloe vere, procijedite i držite u hladnjaku), losion od ječma (kuhajte 200g ječma dok ne omekša, procijedite tekućinu, čuvajte u frižideru, nanesite na lice vrat i ruke i držite 10 minuta a onda isperite), uzimajte 6 kapsula astragalusa na dan, amla (sadrži vitamin c i antioksidanse), jedite hranu bogatu resveratrolom, ulje crvene palme koristite za kožu, estrogenski čaj od sladića koristite za vanjsku primjenu bez ispiranja, jedite hranu koja produljuje telomere, koristite maske od meda za mladoliku kožu.

Mehanizam protiv starenja: poništavanje i sprečavanje gubitka koštane mase
Koristi se za: smanjivanje gubitka koštane mase, obnavljanje crta lica, jačanje kralježnice i kukova
U glavnim ulogama: suhe šljive, luk, piskavica, koromač, maca, bor, eterično ulje koromača

Povećanje unosa estrogenski aktivnih biljaka, poput ulja koromača, hmelja, piskavice i noćurka, postaje ključno za očuvanje i obnavljanje izgubljene koštane mase. Piskavica i koromač posjeduju estrogensku aktivnost te sadrže spoj pod nazivom diosgenin, koji izgrađuje novu kost.

Diosgenin i ljekovito bilje koje ga sadržava mogu postići ono što sintetički estrogen ne može – oni zaustavljaju gubitak koštane mase i stimuliraju stvaranje nove kosti.

Tetivika također sadržava diosgenin, no čini i da se osjećate puni energije te potiče rast grudi. Te ljekovite biljke sadržavaju i druge spojeve koji povećavaju njihov koristan utjecaj, no na izgradnju kostiju utječe njihov diosgenin.

Povlačenje zubnog mesa posljedica je opadanja razine hormona, posebno estrogena. Protiv toga pomažu, a i glavni su sudionici u zdravlju kostiju: kalcij, magnezij, bor, vitamin D, K i C, silicij, omega-3 i omega-6 masne kiseline, mangan, bakar, cink, sumpor i jod.

Zeleni čaj, crni čaj, ječam, cikorija, kakao, hmelj (pivo) također posjeduju vrijedne sposobnosti izgradnje kostiju, pa ih uključite u svoju svakodnevnu prehranu.

Suhe šljive bogat su izvor bora i polifenola i preporučljive za bolju gustoću kostiju. Istraživanja ukazuju na sjajne rezultate i sa sokom od jabuka, jabučnim octom te polifenolima iz jabuka.

Zdrave crijevne bakterije također pridonose pozitivnoj mentalnoj perspektivi te smanjenju depresije i umora. Stoga uzimajte banane, ili kavu od cikorije, napitak koji sadrži i melanoidine, još jedan vrlo učinkovit spoj.

Luk sadrži polifenole i fruktooligosaharide te je bogat izvor sumpora – a sve je to važno za zdravlje kostiju. Luk je dobar za srce i mozak; kad se stavi izravno na modrice pospješuje njihov nestanak a kao sastojak odgovarajućeg pripravka pospješuje rješavanje bora, ukočenih zglobova te čak potiče ponovni rast kose. Te skromne male lukovice također uzrokuju ponovni rast kostiju, čime čine da izgledate jednako sjajno kao što ste izgledali kad ste bili mladi.

Kvercetin se veže uz receptore estrogena i sprečava razgradnju kostiju, posebno nakon menopauze. Kvercetin nalazimo u slijedećim namirnicama: luk posebno crveni, luk u prahu, crni čaj, jabuke, sok od jabuke, jabučni ocat, crno vino, bobičasto voće (borovnice i jagode), kakaov prah i čokolada s visokim postotkom kakaa, čili papričice, kapari.

Ako hrana koju jedete ne sadrži kalcij, npr torta s puno šećera, vaše se kosti razgrađuju kako bi otpustile kalcij koji tada neutralizira kiselost koju proizvodi šećer.

Visoke razine šećera u krvi, kao kod dijabetesa ili izazvane visokim unosom šećera u prehrani, mogu uzrokovati razgradnju kostiju. Cimet, piskavica i zob vrlo su učinkoviti u održavanju razine šećera u krvi unutar sigurnih granica.
Nije svaki šećer štetan za kosti. Glukozamin sulfat, dodatak prehrani koji može pomoći u popravku oštećene hrskavice u zglobovima koljena, tijelo sintetizira iz glukoze, aminokiseline glutamina i sumpora.

Trehaloza koju nalazimo u gljivama i medu je šećer koji ima izvanredne pozitivne učinke na zdravlje, uključujući i izgradnju kostiju.

Ukratko: Sve što slijedi dobro je za zdravije kosti - po 4 žličice praha od piskavice i koromača konzumirajte svaki dan (pomiješano u nekom napitku), uzmite 3-9mg bora svaki dan, 4 žličice mace u prahu u jogurtu ili drugom napitku, 10 suhih šljiva, 1 banana i 1 luk dnevno izgradit će vam sjajne kosti; pijte 30 ml soka od jabuke svaki dan, jedno tamnije pivo sa više ječma je također dobrodošlo, uzimajte vitamin D, kalcij i magnezij; nježno tapkajte uzduž kostiju lica jednom dnevno.

Mehanizam protiv starenja: vraćanje mladenačkih omjera masti i mišića
Koristi se za: smanjivanje i uklanjanje sala i celulita
U glavnim ulogama: ginko, jabučni ocat, protein sirutke, ružmarin, borovnice, kava, eterično ulje kopra

Omjer masti i mišića drastično se mijenja kako starimo, tako da u konačnici završimo s dobitkom na kilaži i mlohavijom figurom, čak i ako kilaža ostane ista. Količina mišića u tijelu se smanjuje, a masne se stanice proširuju.

Kako starimo omjer masti i mišića negativno utječe ne samo na naš izgled nego i na našu snagu, čak i na našu podložnost srčanim bolestima i dijabetesu.

Ginko i protein sirutke poprilično su učinkoviti u podizanju razina hormona rasta u tijelu. Vanjskom primjenom divlji jam i jabučni polifenoli (koji se mogu koristiti i u prehrani i za vanjsku primjenu, u obliku jabučnog octa) potiču nedavno otkriven i nevjerojatno uzbudljiv mehanizam koji cijedi masnoću iz vaših stanica. Hidroksicitrična kiselina, izvađena iz tamarinda, a i sam tamarind, zaustavljaju tijelo u proizvodnji masnoća i štite od dijabetesa. Divlji kesten razgrađuje masnoću koja oblikuje neprivlačno stanje znano kao celulit.

Ginko potiče oslobađanje hormona rasta i povećava osjetljivost na gonadotropin. Budući da je hormon rasta ključan za sve vrste popravaka i mehanizam rasta, ishodi njegovog smanjenja postaju smjesta očiti kad sretnete stariju osobu i vidite nedostatak definiranih mišića. Ispuhani i atrofirani mišići udova u kombinaciji s velikim trbuhom vidljivi su rezultati njegovog smanjenja.

Ursolna kiselina može se naći u kori jabuke, europskim šumskim borovnicama, suhim šljivama, lavandi, origanu, kadulji, timijanu i ružmarinu.
Ursolna kiselina dokazala se najučinkovitijim inhibitorom mišićne atrofije.

Visok sadržaj ursolne kiseline u ružmarinu, američkim i europskim borovnicama odgovoran je za važnu dinamiku pomlađivanja. Postoje mnogi aktivni spojevi iz biljaka koji utječu na višestruke biokemijske mehanizme pomlađivanja. Ostali kemijski spojevi kao što su klorogenična kiselina iz zelenih zrna kave i suhih šljiva, i ketoni iz malina, vrlo su učinkoviti u srezivanju tjelesne masnoće.

Estrogen se smatra primarnim krivcem za celulit jer su celulitom pogođene uglavnom žene pa tako estrogenske biljke, kao što je piskavica, koromač, kopar i sladić, mogu biti vrlo učinkovite u liječenju ovog problema.
Najjednostavnije što možete koristiti da se riješite celulita je rukavica za piling prije svakog kupanja ili tuširanja.

Ako vam je cilj smanjiti celulit i masne naslage, ulje kokosa i kopra najbolji su vam izbor.

Divlji kesten značajno smanjuje nakupljanje masti.

Protiv celulita koristim borovnicu, kofein, jabučni ocat, kopar i gotu kolu.

Razbijači celulita – eterično ulje borovnice i losion od algi.

Možete primijeniti ohlađenu instant-kavu na bilo koje područje koje želite učvrstiti i stanjiti.

Zeleni čaj vjerojatno je najlakši za korištenje za vanjsku primjenu jer ne ostavlja mrlje.

Kofein može poremetiti ritam srca, a magnezij to neutralizira.

Ako ne možete spavati nakon kave, prebacite se na zeleni čaj.

Kopar je vrlo moćan pokretač proizvodnje elastina, što znači da će smanjiti proširene vene i ukloniti podočnjake. Elastin omogućava masnim stanicama zahvaćenim celulitom da povrate svoju čvrstoću. Kao rezultat toga, izgubit ćete sve neželjene naslage masti.

Danas se zna da su akvaporini kanali u membranama stanica koji nadziru vodu u stanici ali i lipide (masti). S godinama postaju sve manje aktivni. Akvaporini 1, 2, 4, 5 i 8 povezani su s prijenosom vode, dok akvaporini 3,7 i 9 još nazvani akvagliceroporini ili akvaporin adipoza, reguliraju razni masnih kiselina u masnim stanicama. Vaše stanice zapravo imaju 'slavine' (akvaporine) za ispuštanje vode i masnoće, koji se skladište u tkivima u obliku masnih kapljica. Stimuliranje akvagliceroporinskih pora utječe na nestanak masnih kiselina iz masnih stanica.

Divlji jam i jabučni ocat odlični su primjeri stimulatora akvaporina koji otvaraju slavinu na vašim masnim stanicama i puštaju da sav višak masnoća iscuri, čime ostavljaju za sobom glatko, čvrsto i mladenačko tijelo. Divlji je jam jedan od prvih otkrivenih modulatora akvaporina. Jabučni polifenoli također dokazano pokreću akvaporine uključene u smanjenje masnoća i hidratiziranje kože.

Jabučni ocat ima dugu povijest kao narodni lijek koji pomaže u gubljenju sala, a novi podaci idu tome na ruku. Nedavna istraživanja pokazuju da jabučni polifenoli sprečavaju dobitak na težini koji bi inače bio ishod prehrane bogate šećerom.

Možete ostaviti jabučni ocat na koži bez ispiranja, ali razrijedite ga prije nego što ga koristite na licu i budite oprezni oko očiju jer može djelovati nadražujuće. Rezultat je meka, glatka, podatna, nenaborana i prekrasno hidratizirana koža.

Uzimajte jabučni ocat ili jabučni sok. Oba su dobri izvori ursolne kiseline. Uzimajte dvije žličice octa s jelom. Spriječit ćete rast razine šećera u krvi nakon jela, što vas štiti od dijabetesa i pojačava gubitak sala i izgradnju mišića. Nadalje, možete koristiti jabučni ocat lokalno na mjestima na kojima je teško postići pomak, kao što su bedra i trbuh. Razrijedite ocat u vodi i za vanjsku i za unutarnju primjenu. Suhe šljive još su jedan izvor ursolne kiseline koji se lako pronalazim, a kad su već dobra zaštita protiv raka i štite neurone, isplati se dodati ih u svakodnevnu prehranu, možete ih nasjeckati u jutarnje pahuljice ili jogurt. Ružmarin i eterično ulje ružmarina također je lako uključiti u dnevni režim.

Konzumiranjem hrane bogate dobrim mastima, poput maslinova ulja i avokada, povratit ćete atrofirani sloj masnoća i dati svom tkivu onakvu jedrost kakvo je imalo u mladosti. Maslinovo ulje sadrži hidroksitirosol koji priprema mitohondrije u masnim stanicama i tako ih čini aktivnijima i poletnijima i na taj način osigurava da se kalorije iskoriste umjesto da se skladište. Možete također primijeniti i ulje tetivike na obrazima i grudima kako biste poboljšali nastajanje poželjnih masnoća na tim područjima.

Ukratko: Koristite čisti prah proteina sirutke i jabučni ocat. Rukavica za piling je savršena jer nježno masira tijelo, a grubost rukavice dodatno potiče razgradnju masnih naslaga i učvršćuje vam tijelo. Tinktura divljeg kestena s vodom u omjeru 1:1 koristite na područjima zahvaćenim celulitom ili ona koja želite učvrstiti. 30 kapi eteričnog ulja borovnice u 100 ml kokosovog ulja smanjit će masne naslage i celulit na bokovima, bedrima i trbuhu, također i instant kave (prije tuširanja da ne ostavi mrlje), zelenog ili crnog čaja. Zeleni i crni čaj možete u istu svrhu i piti. Dobro je koristiti tinkturu divljeg jama s vodom u omjeru 1:1, eterično ulje sjemenki kopra 30 kapi na 100 ml kokosovog ulja, eterično ulje sjemenki kopra 30 kapi u 100 ml kokosovog ulja i losion od morskih algi. Uzimajte 4 žličice tinkture ili praha gotu kole. 20 žličica gotu kole na 500 ml jabučnog octa (15 min kuhati na laganoj vatri) za vanjsku primjenu.

Mehanizam protiv starenja: vraćanje mladenačkog izgleda kose
Koristi se za: preokretanje procesa opadanja i prorjeđivanja kose, poticanje bržeg rasta kose, preokretanje procesa sijedenja
U glavnim ulogama: eterična ulja ružmarina i eukaliptusa globulusa, svinjska mast, luk, kalcijev pantotenat

Smanjenje količine estrogena tijekom starenja u žena značajan je faktor u prorjeđivanju i gubitku kose. Kako razina estrogena pada, muški hormon dihidrotestosteron (DHT), onaj isti koji pustoši muška vlasišta, postaje dominanatan, a to dovodi do gubitka kose u žena i neželjenog rasta dlaka po licu i tijelu.

Ulje koromača ili anisa ili bilo koje drugo estrogenski aktivno uje ili biljka stimulirat će folikule vlasišta, a opet će smanjiti rast neželjenih dlačica na licu

Isključivo stanični stimulator, kao što je kofein (ili kava) poboljšat će rast kose na tjemenu, ali i dlačica na bradi ako se primjenjuje na bradu.

Akvaporini koji reguliraju transport vode i masnoća u tijelu opadaju kako starimo, što uzrokuje suhu kožu i dobitak na težini. Također kontroliraju kretanje uree i glicerola, a kako one s dobi postaju manje učinkovite i njihov broj opada, tako se koncentracija uree i glicerola u koži smanjuje. To čini kožu jako suhom i sklonom boranju te također pospješuje rast neželjenih dlaka na licu zato što glicerol i urea sudjeluju u kontroli metabolizma korijena kose. To znači da možete koristiti kreme s glicerinom i ureom za uklanjanje neželjenih dlačica s tijela (urea je odlična i za hidrataciju).

Kofein budi uspavane folikule vlasišta i vraća im mladenačku vitalnost.

Pijenje kave vam neće pomoći kad je riječ o opadanju kose.

Ulje lavande se već dugo koristi za poticanje rasta kose. Ulja timijana i cedra mogu se kombinirati sa lavandinim. Ručne masaže glave stimuliraju folikule vašeg vlasišta, što može ubrzati rast kose bez obzira na to koristite li ulja ili ne. Gubitak kose može biti frustrirajući, ali on nije nepovratan proces i možete uživati u prekrasnoj, sjajnoj i živahnoj kosi u bilo kojoj dobi.
Ružmarin i eukaliptus su vrlo djelotvorni, pojedinačno ili zajedno korišteni.

Ružmarin može djelovati i putem jednog novootkrivenog mehanizma za oživljavanje kose. Nedavna su istraživanja pokazala da stimulacija kalijevih kanala u folikulama kose poboljšava njezin rast. Ružmarin je vrlo učinkovit blokator kalcijevih kanala. Kalcijevi kanali djeluju u suprotnosti s kalijevim kanalima i to tako da ako jedna tvar inhibira kalcijeve kanale, kalijevi kanali se otvaraju. Korištenjem ružmarina, eukaliptusa i svinjske masti postigla sam da mi kosa naraste daleko ispod ramena i da joj se vrati mladenačka plava boja.
Unutarnja i vanjska upotreba luka, polifenola, cisteina, vitamina E i C te vanjska upotreba svinjske masti mogu kosi vratiti mladenačku teksturu i boju. Luk i polifenoli su posebno zaniljivi. Bogati su izvori sumpora, koji je presudno važan za stvaranje keratina, proteina kose. Sumpor je prava čarolija za kosu, on poboljšava teksturu, sjaj i živahnost već nakon prvog korištenja, bilo u obliku čistog sumpora u prahu koji dodajte šamponu i regeneratoru ili kao pripravak od luka koji stavljate na kosu.

Lokalna primjena jabučnog octa na vlasištu vrlo će brzo ojačati vašu kosu i učiniti ju gušćom.

Trljanje soka od luka ili nanošenje luka u prahu na vlasište obrće proces starenja melanocita, koji proizvode pigment i vraća prirodnu boju kose.

Luk posvjetljuje kosu i kožu kada se primjenjuje lokalno i to zato što ta lukovica oštrog mirisa sadrži cijeli niz korisnih spojeva, uključujući sumpor, kvercetin, vitamin C, kalij i folnu kiselinu. Neki ljudi čak kažu da im se vratila izvorna boja kose. Što se tiče jabučnog octa, on posvjetljuje i osvježava kosu bez obzira na boju, no ako vam je kosa obojana na jednom pramenu napravite test.

Kalcijev pantotenat stimulira proizvodnju pigmenta pto prirodnu boju kose čini izraženijom i ubrzava njezin rast. Možete ga otopiti u 50 ml vode pa ih dodati šamponu. Vaša će kosa biti svjetlija, mekša i boja će joj biti vjernija njenoj prirodnoj boji kada se osuši.

Plava kosa je rezultat vrlo male količine pigmenata eumelanina i feomelanina. Sijeda kosa ima vrlo malo melanina bilo koje vrste, a bijela kosa uopće nema melanin.
Kvercetin i cistein povećavaju količinu melanina u koži i kosi te prebacuju ravnotežu s eumelanina na feomelain. Na taj način posvjetljuju boju kože i kose.

Glutation je poput prirodnog sredstva za izbjeljivanje kose.

Tretman lica koji sadrži ginko, ili ginko i hmelj, vraća pigmentaciju povećanjem količine melanina u koži. Blijedim usnama će se vratiti ton, koža će procvjetati, oči zasjati, a obrve i trepavice postat će vam crne poput ugljena.

U Indiji već stoljećima koriste za obnavljanje sijede kose ulje sezama.
Svinjska mast je učinkovita pri posvjetljivanju vaše prirodne boje jer su zasićene masne kiseline najsnažniji aktivatori tirozinaze. Svinjska mast također potiče rast kose, što ju čini jednim od najjeftinijih i najnevjerojatnijih tretmana za kosu.

Od svinjske masti kosa se ne zapliće, a i postaje jako glatka, sjajna i meka.

Luk, kvercetin i cistein posvjetljuju kosu koja je izvorno plava, a potamnjuju dlačice koje bi trebale biti tamne, kao što su obrve.

Šampon od jaja koristite da vam kosa zadrži i u godinama plavu boju.

Nanošenje koncentrata rajčice na kosu prije nego što je našamponirate posvijetlit će njezinu plavu boju, također i zeleni skokovi špinata ili kelja i zelena ulja poput maslinovog ili avokada.

Limun, kamilica, ylang-ylang, sladić, med i lanolin posvijetlit će vam kosu.

Med sadrži vrlo blagi izbjeljivač koji će preobraziti kosu bez volumena i sjaja, a limun je dobro poznat po tome što daje prirodno naglašene pramenove.

Ukratko: Kofein, ružmarin i eukaliptus, svinjska mast, jabučni ocat, luk, med, lanolin i sladić, ulje pšenične klice, ljuske oraha i urea prava su stvar za vašu kosu. Ljuske oraha u prahu bojaju tamnu kosu od sijedih.

Mehanizam protiv starenja: obnavljanje dubokog sloja masnoće i potpore za zaobljeniji izgled
Koristi se za: popunjavanje upalih obraza, tankog vrata, gubitka volumena grudi i zaobljenosti udova
U glavnim ulogama: med, cvjetni prah, lanolin, tetivika, maslinovo ulje

Med je pokazao vrlo učinkovito estrogensko djelovanje i spriječio je debljanje uzrokovano padom razine estrogena, povećao je gustoću kostiju i čak spriječio atrofiju rodnice i maternice.

Omega 3 masne kiseline koje prevladavaju u ribljem ulju, imaju tendenciju 'srezati' salo, a ne popraviti smežuranu hipodermu pa ovaj tip masti može dodatno pogoršati izgled već ispijenog lica. Bolja su opcija ulja noćurka, rižinih mekinja ili avokada, koja su vrlo dobra u pomlađivanju masnih slojeva ispod kože, a neće dovesti do dobivanja na težini koje uzrokuje masno meso.

Ako je vaš zaštitni sloj kože probijen i oštećen, a vaša se koža čini vrlo napetom i suhom, masti koje sadrže kolesterol to mogu ublažiti u nekoliko trenutaka, pa i popraviti u nekoliko dana.

Pretvorba skvalena u steroidne hormone odvija se u tijelu i izravno u koži, uz odlične učinke protiv starenja.

Vitamini topljivi u mastima također pomažu masnom sloju i pridonose lijepom, popunjenom licu.

Vitamin E također ima antioksidacijsko i protuupalno djelovanje te štiti od raka.

Za one koji koriste vitamin E ne postoji obješeno lice. Za unutarnju primjenu vitamina topljivih u mastima, kao što je vitamin E, treba ih uzimati s izvorom dobrih masnoća poput maslinovog ulja.

Anis i tetivika mogu poljepšati vaše lice, vrat, pa čak i dekolte.

U novije vrijeme tetivika se pokazala kao odgovarajući lijek za psorijazu i deskvamaciju, ili ljuštenje kože, nakon samo tjedan dana svakodnevnog kuhanja ove biljke u vodi i konzumacije tako dobivenog čaja.

U svom dnevnom režimu njege kože volim koristiti tetiviku pripravljenu u ulju avokada ili maslinovom ulju.

Ukratko: Pojedite 10 žlica cvjetnog praha dnevno. Med nanesite na lice i nakon 15 minuta isperite. Nanesite svkalen svaki dan na lice – tanki sloj maslinovog ulja ujutro i navečer. Probušite kapsulu vitamina E i nanesite ulje na kožu. 4 žličice tetivike u prahu polako zagrijavajte sa 500 ml maslinvog ulja i kuhajte na lagano 30 minuta. Uvedite zdrave masnoće u svoju prehranu, uključujući ulja avokada, pšeničnih klica i noćurka.

Mehanizam protiv starenja: obnavljanje estrogenskog djelovanja
Koristi se za: smanjenje valova vrućine, bora, atrofije dojki, atrofije rodnice
U glavnim ulogama: matična mliječ, vitamin E, ashwagandha, azijski ginseng, bor, lanolin

Prirodni lijekovi koji će se spominjati u daljnjem tekstu, obnavljaju tkivo, dojki, povećavaju njihovu masnoću, obujam i težinu.

Hrana koja najsnažnije podržava melatonin je sok od višnje. Da biste poboljšali ciklus spavanja svaki dan poslije četiri sata poslijepodne pojedite dobru porciju voća ili soka po izboru. Uksuni sokovi tropskog voća poput manga, banane i naranče proizvode značajan, izmjeriv porast razine melatonina na siguran i prirodan način. Uključivanje čaše soka od ananasa u svakodnevnu prehranu sjajan je način za poboljšanje ciklusa spavanja i podizanje energije uz dodatne estrogenske prednosti – poboljšanu ovulaciju, lubrikaciju i magnetičan seksipil. Orasi, koncentrat rajčice i zob također učinkovito podižu razinu melatonina. Eterično ulje atlaskog cedra podržava sintezu melatonina ako se prije spavanja primjenjuje izravno na zapešća ili ako se kao bazno ulje preko noći ostavi na licu ili kosi. Kuzu škrob ima snažno estrogensko djelovanje i kada se doda soku od ananasa, također pojačava djelovanje melatonina.

Novija istraživanja otkrila su visoku razinu melatonina u pivu.

Neki prirodni estrogeni, poput onih u azijskom ginsengu, ashwagandhi, koenzimu Q10, vitaminu E i šipku, imaju značajne estrogenske učinke koji doprinose punijim i čvršćim grudima, gušćoj kosi, mladolikoj koži i mladenačkoj figuri. I što je najvažnije prirodni su pa ne povećavaju rizik od raka dojke.

Vaše tijelo stvara nove stanice svake sekunde života. Disanje, vježba, život sam stvara slobodne radikale. Šokirat ćete se kad saznate da se u vašem tijelu svaki dan u velikom broju stvaraju kancerogene stanice. Zdravo se tijelo, uz velikodušnu pomoć antiokidansa iz hrane, lako nosi s tim.

Za prevenciju i liječenje raka najbolje je kad stanice ponovno počnu prirodno odumirati i kad odumiru one stanice koje trebaju odumrijeti umjesto toga da stvaraju rak. Vaši tjelesni sustavi, uključujući vaš imunološki sustav, i zdrava prehrana bogata antiokidansima vode računa o sigurnom rastu i razvoju stanica.

Svaki je rak uzrokovan neodgovarajućom antioksidacijskom zaštitom. Ako su razine antioksidansa preniske da bi održale najvišu razinu stanične funkcije, stanice su izrazito podložne oštećenjima. Obnova te općenito važne antioksidacijske zaštite, pa stoga i zdrave funkcije stanica, sprečava stvaranje kancerogenih stanica.

Azijski ginseng može pomoći u revitalizaciji jajnika, vraćanju plodnosti, poboljšanju strukture reproduktivnih organa i zaštiti od raka.

Šipak je ukusan izvor energije koji sadrži estradiol i štiti od svih vrsta raka, uključujući i one hormonski ovisne. Sok od šipka, opsežno se istraživao i može pomoći u prevenciji bolesti srca, čišćenju masnih naslaga na stijenkama arterija i uklanjanju krvnih ugrušaka.

Šipak sadrži spoj istog oblika kao što je ljudski estradiol, koji stvara čitav spektar učinaka protiv starenja i koje može stvoriti i taj hormon. Pokazalo se da šipak smanjuje depresiju i jača kosti.

Šipak ima značajne korisne učinke na reproduktivni sustav žena. Ekstrakt i ulje šipka preokreću atrofiju rodnice i njihova izravna primjena na tkivo rodnice dodatno poboljšava taj učinak.

Istraživanje provedeno u Japanu pokazuje da matična mliječ ima vrlo snažna i korisna estrogenska svojstva za ljudsko tijelo i može ojačati ovojnicu maternice. Stanjena ovojnica maternice još je jedna posljedica niske razine estrogena u menopauzi. Čvrsta, zdrava maternica ključna je za plodnost, reproduktivno zdravlje i mladolikost.

Ukratko: Uzimajte azijski ginseng u obliku kapsula, tekućeg ekstrakta ili praha. Uzimajte 250mg kapsula koenzima Q10 triput na dan s nekim zdravim uljem. Uzimajte 400 mikrograma folne kiseline triput na dan. Uzimajte 6 kapsula matične mliječi svaki dan. Nanesite vitamin E sa lanolinom 1:1 izravno na rodnicu. Pijte sok od šipka ili 10 žličica praha svaki dan. Povisite razine melatonina uzimanjem jedne od ovih namirnica svaki dan: 2 dcl soka od ananasa ili naranče, šaku oraha, tri banane, 8 žlica umaka od rajčice, 1 dcl soka od višnje, 15 gr zobi ili 1,5 dcl piva. Popijte svaki sok ananasa sa 4 žličice kuzu škroba.

Mehanizam protiv starenja: oponašanje učinka ovulacije – oživite svoj seksipil
Koristi se za: povećavanje seksualne privlačnosti
U glavnim ulogama: ulje noćurka, koromač, piskavica, maslac od manga, eterično ulje sandalovine

Korištenje ulja noćurka ženama uvelike olakšava bol u dojkama koju osjećaju tijekom mjesečnice. Ono povećava grudi bez opasnosti od raka tako što povećava masnoće i žljezdano tkivo u tom području, potiče elastičnost grudi i podiže ih. Povoljno djeluje i kod multiple skleroze, ekcema i čini kožu glatkom i lijepom. Izravnava bore i obješenu kožu i daje joj mekoću i sjaj. Kad se stavlja na kosu ili uzima svakodnevno kao dodatak prehrani, noćurak također potiče sjaj, dužinu i zdravlje kose. I sve to zato što stimulira ovulaciju i djeluje tako da ju oponaša kod svake žene bilo koje dobi, u bilo koje dane u mjesecu. Zapanjujućom brzinom zaustavlja valove vrućine tijekom menopauze.

Jedan od najbržih načina smanjenja razine DHT-a (muškog hormona) uključuje ulja od bučinih sjemenki u prehranu.

Zbog svog djelovanja protiv DHT-a bučino je ulje vrlo učinkovito kad su u pitanju ponovni rast kose na tjemenu i sprečavanje rasta dlaka na licu.

Ako primijenite eterično ulje koromača razrijeđeno u baznom ulju ili tretman koji sadrži sladić izravno na rodnicu, recimo da će vaša G-točka pronaći vas. Otkrit ćete snažnu osjetljivost područja za koje možda dosad niste znali. Piskavica također sadrži diosgenin i ima predivna svojstva kao i koromač. Iako nisu toliko učinkoviti kao ulje noćurka, i koromač i piskavica poboljšavaju izgled grudi i njihovu zaobljenost.

Kineska Anđelika ima estrogensko djelovanje. Izrazito učinkovito povećava težinu maternice i preokreće atrofiju rodnice. Zbog toga život i ljubav uzbuđuju. Također vas štiti od raka dojke i zaustavlja valove vrućine.

Ukratko: Koristite ulje noćurka za unutarnju i vanjsku primjenu, te ulje koromača, prah od piskavice i sjemenki koromača, kinesku anđeliku i bučino ulje.

Pripravci


Miniprogram za prvi spoj:

U posudu stavite dvije žličice suhog pekarskog kvasca, dodatje tople vode da se razrijedi, pričekajte mjehuriće i nanesite na lice i vrat. Ostavite 10 minuta i isperite. Ako imate oštećenja od sunca koristite koncentrat rajčice.

30 kapi eteričnog ulja ružmarina i isto eukaliptusa na 100 g svinjske masti koristite kao tretman prije šamponiranja. Ako nemate svinjsku mast dodajte maslinovo ulje, ili avokada, crvene palme ili kokosa.

Miniprogram za romantični izlet:

Koristite tanak sloj meda pod tušem za meku vlažnu kožu i na kosi prije šamponiranja, isperite nakon 5 minuta. Primjena izravno na grudi učinit će ih punijima i čvršćima.

Bobičasto voće trebali biste grickati kad god možete.

Uzimajte 2 žličice koromača tri put ili više na dan kad ste na putu.

Miniprogram za godišnjicu mature:

30 kapi eteričnih ulja koromača, ružmarina i eukaliptusa u 250 gr otopljene svinjske masti, redovitim korištenjem kosa brže raste.

Umiješajte 4 žličice želatine u sok od ananasa ili vodu i koristite triput na dan. Za tri tjedna vaša će koža biti čvršća, vaši mišići zategnuti, vaša kosa gušća i sjajnija, a koristit će i vašim očima.

Tri tjedna nisu dovoljna za značajan gubitak težine ako želite sačuvati zdravlje i izgledati dobro, a ne ispijeno. No uzimanje jabučnog octa, četiri žličice ujutro i navečer, pomoći će da vaše tijelo bude u formi za vaš veliki dan.

Miniprogram za ljetni odmor:

Nije dobro koristiti eterična ulja na koži dok ste izloženi suncu, ali ne želite propustiti moć estrogena dok ste na odmoru, stoga napravite tonik za unutarnju primjenu. Pomiješajte tinkture koromača i piskavice u omjeru 1:1, što znači da ako imate 500 ml piskavice dodajte 500 ml koromača i konzumirajte dvije žličice triput na dan.

Miniprogram za odlazak na skijanje:

Zagrijte 250 ml ulja od avokada s 3 pune žlice praha sladića dvadeset minuta. Ostavite da se ohladi, procijedite i koristite na tijelu protiv starenja, rasta kose i glatku kožu. Bademovo ulje je sjajna alternativa jer je lako dostupno.


Oznake: Zdravlje

11.08.2017. u 13:51 | 0 Komentara | Print | # | ^

Paleo dijeta

Loren Cordain
Izdavač: Dva i dva 2011.

Ako u vašoj prehrani dominira hrana koja povećava kiselost, gubit ćete više kalcija u urinu, jedete li više alkalnih lužnatih namirnica, zadržat ćete veće količine kalcija.

Već postoji mnogo medicinskih dokaza koji sol povezuju s visokim krvnim tlakom, moždanim udarom, osteoporozom, bubrežnim kamencima, astmom, pa čak i nekim oblicima raka. Sol se spominje i kao čimbenik kod nesanice te bolesti kretanja, Menierova sindroma (šumovi i zvonjava u ušima) te preeklampsije u trudnoći.

Prosječni Amerikanac u organizam unese oko 10g soli dnevno (tj. 4 g natrija i 6 g klorida). Klorid, baš kao i žitarice, mliječni proizvodi, mahunarke i meso, također nakon probavljanja hrane doprinosi opterećivanju bubrega kiselinama. Kako sol sadrži visok udio klorida, ona postaje jednim od glavnih krivaca koji vašu ishranu čine kiselijom.

Sedam ključnih točaka Paleo dijete:
1. Jedite relativno visoke količine bjelančevina životinjskog podrijetla u usporedbi s onima koje preporuča većina suvremenih dijeta.
2. Jedite manje ugljikohidrata od količina koje preporučuju u većini suvremenih dijeta, ali zato jedite mnogo dobrih ugljikohidrata iz voća i povrća, a ne u žitaricama, gomoljima punim škroba i rafiniranom šećeru.
3. Jedite velike količine vlakana iz neškrobnih vrsta voća i povrća.
4. Jedite umjerene količine masti, s više dobrih (mononezasićenih i polizasićenih) nego loših masti (transmasti i nekih zasićenih masti) te gotovo podjednake količine masti omega-3 i omega-6.
5. Jedite hranu s visokim sadržajem kalija i niskim sadržajem natrija.
6. Jedite lužnate namirnice.
7. Jedite hranu bogatu biljnim fitotvarima, vitaminima, mineralima i andtioksidansima.
Ljudi koji unose previše soli izgubit će kroz urin više kalcija od onih koji sol izbjegavaju. Zato kod njih gubitak kalcija doprinosi gubitku koštane mase i osteoporozi, jer se kiselinski klorid iz soli u bubrezima mora neutralizirati bazom – a najveći izvor baza u našem tijelu jesu kosti izgrađene od kalcija. I zato, kad jedemo slani čips od krumpira ili pizzu s kobasicama, oduzimamo kalcij svojim kostima. Činimo li to tijekom dužeg životnog razdoblja, ne trebamo se čuditi ukoliko obolimo od osteoporoze.
Paleo dijeta nije ishrana lišena svih masti, nego samo onih loših masti.
Ako ste u dvojbi odlučite se za orahe. Oni imaju najbolji omjer omega-6 i omega-3 masti pa su najzdraviji izbor kao grickalice ili dodaci uz druga jela, ostale vrste orašastih plodova mogu biti ukrasna i ukusna dopuna salatama i drugim jelima – radije ih jedite tako, nego njih same u većim količinama.
Neka vam jelo bude što je moguće jednostavnije; što manje sastojaka ima, utoliko bolje.

Ono što čovjek jede neće samo po sebi održati njegovo opće dobro stanje, on se mora i kretati. Hipokrat


Oznake: Zdravlje

11.08.2017. u 13:45 | 0 Komentara | Print | # | ^

Apokrifni transurfing

Vadim Zeland
Izdavač: Planetopija 2011.

Kad je civilizacija krenula tehnogenim putem razvoja, počeli su djelovati zakoni koji prije uopće nisu bili uočljivi. Utjecaj tih zakona sada dovodi do
toga da se tehnosfera stalno skuplja u matricu. Matrica je svojevrstan konglomerat, sustav u kojemu se čovjeku dodjeljuje uloga bakterije koja hrani
sustav. Filmovi poput Matrixa i Surogata uopće nisu fantastika, već naša vrlo bliska budućnost. I tu se čak ne radi o tehnici kojom se čovjek
okružuje. Kad ljudi dospiju u zajedničko informacijsko polje koje su stvorila najrazličitija sredstva masovnih medija, nalaze se pod utjecajem sustava.
Više nije čovjek taj koji upravlja sustavom, nego sustav u potpunosti kontrolira čovjeka i podređuje ga sebi. U sveopćoj informacijskoj paučini to je
lako.

Najzanimljivije je to da je politika vlade SAD-a (ili "svjetske vlade" - zovite je kako želite) koja je usmjerena protiv država trećeg svijeta, stvorila
neočekivane posljedice i za sam SAD. Već je trećina Amerikanaca neplodna. Što mislite zbog čega su se toliko zabrinuli kad su obustavili postupak
usvajanja ruske djece u američke obitelji? Druga trećina Amerikanaca pati od gojaznosti, a prije samo nekih tridesetak godina to je bila nacija koja
se bavila trčanjem i bila opsjednuta organskom (prirodnom) hranom. I još jedna trećina je na antidepresivima. Statistika je tako jednostavna i očita.
Na sve strane svi naivno i lakomisleno vjeruju da je to normalno. Nikoga ne čudi što se sindrom kroničnog umora i stresa pretvorio u normu
života suvremenog čovjeka. To je također normalno. Ništa ne se ne događa, ha?
Odakle takve dramatične promjene? Zar bioproizvodi više nikoga ne zanimaju? Razlog je vrlo jednostavan: mrtva sintetička hrana, osobito fastfood,
najviše rasprostranjen u Americi, izaziva ovisnost koja se ni po čemu osobito ne razlikuje od narkotičke. Cijelu svjetsku populaciju već čine okorjeli ovisnici
o hrani.

Cilj je ono što će pretvoriti život u praznik. Pritom cilj treba odrediti u jedinstvu duše i razuma.

Pokušavajući svima pomoći možemo otići predaleko - opsesivne ideje mogu preuzeti cijelu osobnost.

Glavno je da odluka bude osviještena, donesena u jedinstvu
duše i razuma, a ne nametnuta lažnim stereotipima klatna. Jedino što se može reći potpuno točno: ako vam je briga o drugima nametnuta izvana, znači
daje to tuđi cilj.

Zašto ne mogu naći svoju liniju, cilj, a
sukladno tome i vrata?
Vjerojatno je problem u tome što upravo pokušavate tražiti svoj cilj, odnosno ne traži ga duša, nego razum. Razum ga svojim metodama nikad
neće naći. On uzima inicijativu u svoje ruke i tvrdi: "Ja znam najbolje!", a slabašan glas duše ne čuje. Treba učiniti obrnuto: prestati tražiti cilj, neka
se sam traži. Razum neće uspjeti ništa "smisliti". Zadaća razuma nije da traži, nego da samo osluškuje dušu. Kad se nađe nešto odgovarajuće, ona
će živnuti i to ćete osjetiti. No da biste to postigli, potrebno je proširiti svoj vidokrug: otići negdje gdje niste bili, pogledati nešto što još niste vidjeli.
Kako će inače duša moći odabrati ako nema odakle birati.

Životni cilj je ono što će vaš život pretvoriti u praznik.
Na putu do cilja svaki bi dan trebao biti praznik.

Glavno je načelo izaći iz zajedničkog stroja i krenuti svojim putem.

Čim duša ugleda svoje, odmah će živnuti - osjetit ćete to.

S gledišta transurfinga nadanje je stvarno beznadan posao. Suprotno "zdravom razumu", treba učiniti obratno: ne gledati u ogledalo, nego u sebe, i
samostalno oblikovati odraz vlastitom namjerom. Zato je moj način razmišljanja bio potpuno suprotan: ne želim i ne nadam se,
imam namjeru.

temeljno načelo je fokusiranje duše i razuma na jednu jasnu sliku. Jedinstvo vas čini gospodarom stvarnosti -
nemate se čega plašiti, nemate što štititi, nemate što skrivati, ni zbog čega se ne morate zabrinjavati, s lakoćom ćete ostvariti sve što želite.

Sposobnost upravljanja stvarnošću izravno je proporcionalna razini
vaše energije.

U prostranstvu varijanti postoji beskonačan broj "filmova", kao i beskonačna
količina "kinoprojektora", odnosno realnih svjetova. Tko se usuđuje tvrditi da je naš svijet jedini?

Trebate biti gospodarica svojeg razuma. Imate volju. Parazit nema volju, on se samo instinktivno prilijepi
za izvor energije bez gospodara.

Odrecite se rafinirane hrane. Zašto? Radi se o tome da klatna djeluju u niskofrekventnom području. Hrana koja nastaje kao
posljedica industrijske obrade ugađa vas na niže vibracije. Suprotno tome, prirodna vas hrana čisti i odvodi organizam u područje viših vibracija.
Prijelaz treba biti postupan, a ne nagao.

Ja sam svoj gospodar i gospodar u svom svijetu. Ja sam
gospodar stvarnosti. Živim u skladu sa svojim temeljnim načelom. Govorim što mislim i mislim što govorim. Dostojan sam svega najboljeg. Imam oslonac u sebi. Smiren
sam i siguran u sebe. Nosim u sebi smireno kraljesko dostojanstvo. Sa mnom je Sila. Sila me vodi.

Prvi princip freilinga glasi: odrecite se namjere da nešto dobijete, namijenite je namjerom da nešto date i dobit ćete ono čega ste se odrekli.
Drugi princip: odrecite se namjere da nešto dobijete, zamijenite je namjerom da nešto uzmete i dobit ćete ono čega ste se odrekli.

Voda nije amorfna smjesa, ona ima svoju strukturu - njezine se molekule ujedinjuju u klastere - konglomerate čestica
koje mijenjaju svoj oblik ovisno o vanjskom okruženju. Upravo zbog toga na vodu možemo zapisivati informacije kao na magnetsku vrpcu -
"začarati" je.

Običnu gradsku vodu, dakle i flaširanu, ne treba koristiti. Ona je pokupila puno destruktivnih informacija.

Osim vode, možemo li ispunjavati, na primjer, voće ili drugu hranu ?
Naravno, ne samo da možete, nego biste i trebali. Međutim, najbolji nositelj informacija ipak je čista voda koja ima slobodne molekule. Molitva
prije obroka također je jedan od načina ispunjavanja hrane pozitivnom energijom. Samo, molitva ne smije biti izrečena mehanički, već osviješteno,
inače nema smisla. Naravno, najbolje je hranu posvećivati sebi, a ne Bogu. Bog je u našem srcu. Kad se molite Bogu, ispada kao da ga nagovarate
da se moli samome sebi. Ili se pak molite sebi? Vjerojatno bi se njemu više svidjelo ispunjavanje vaših želja, a ne vaše trajno i napamet naučeno
"zahvaljivanje", nejasno je na čemu. Zato ispunjavajte hranu svojom namjerom.
Ovdje treba napomenuti da takav odnos prema Bogu nije sasvim jasan, a mnogima je gotovo potpuno neprihvatljiv. Svatko je slobodan u biranju
svojih uvjerenja.

Poznato je da energija misli ne nestaje bez traga. Kad grupa ljudi počne razmišljati u istom smjeru, njezini se "misaoni valovi" slažu jedan na
drugoga i u oceanu energije stvaraju se nevidljive, ali stvarne energetsko-informacijske strukture - klatna.
Nakon što nastanu, klatna se počinju samostalno razvijati.

Krv je sterilna! U njoj ne može biti ničega stranog. Tako je bilo sve dok netko nije stavio krv pod snažan mikroskop te se pokazalo da u
njoj plivaju komadići neprobavljene hrane, gljivice, čak i ličinke glista. Ne tako davno objavljene su i snimke na kojima je vidljivo kako tijekom
operacije, iz srca koje pulsira liječnici vade parazite - izvlače ih pincetom, a oni se izvijaju i odupiru.

Što nam čine ti nezvani gosti? Kao prvo, oni halapljivo gutaju hranjive tvari, vitamine i elemente u tragovima, osobito germanij i silicij, bez kojih
organizam ne može normalno funkcionirati. Kao drugo, zagađuju organizam svojim toksičnim izlučevinama. I oni moraju "obavljati nuždu", samo
što je njihov zahod u vašem tijelu.
Jetra i bubrezi rade iz petnih žila, i to ne zato da bi nas zaštitili od vidljivih štetnih djelovanja, već da bi izlučili toksine koji su proizvod aktivnosti
nevidljivih neprijatelja.
Zato čovjeka prije ili kasnije svlada neka bolest. Bolesti kao što su akutne respiratorne bolesti, rak, SIDA, dijabetes i hepatitis imaju jedan te isti
primarni, prozaični i gnjusni uzrok - parazite.
Zarazne bolesti također su posljedica, iako indirektna, tog primarnog razloga. Kad ljudski organizam više nije u stanju nositi se s toksinima koji ga
truju, gubi imunitet i obolijeva.

Kako nezvane goste izbaciti iz tijela? Neki su narodi intuitivno u svoju svakodnevnu prehranu uveli biljke s izraženim protuparazitnim svojstvima.
Primjerice, u Engleskoj i Izraelu to je češnjak, u Indiji brojni začini, u Meksiku ljuta paprika, u Rusiji hren, rotkvica i gorušica. Ove i druge dodatke
dobro je stalno uzimati, ali nisu dovoljni da se izbace svi paraziti.

Život u svijetu klatna ustrojen je tako da se svijest zamagli, a
pokornost skrene s pravog stanja stvari.

Transurfing se ne bavi rješavanjem problema, nego uklanjanjem njihova uzroka.

Želim stvari nazvati pravim imenom jer najsramotnija je i najgluplja smrt zbog neznanja.

vodu je neophodno piti da bi se naš organizam čistio jer svaka ga hrana zagađuje pa čak i ona najprirodnija - o sintetičkoj hrani da i ne govorimo. Ni
suđe nećete prati limunadom ili čajem.

Nikako
nemojte kuhati vodu izravno iz slavine. Klor vrenjem prelazi u još toksičnije netopive spojeve, a nitrati (i njih ima u vodi!) prelaze u otrovnije
nitrite. Vodu treba ostaviti da odstoji u otvorenoj posudi najmanje 24 sata.
Međutim, kemijsko zagađenje nije i najveći problem. Jednaku štetu nanosi informacijsko zagađenje. Voda iz planinskog potoka nosi informaciju
netaknute žive prirode. A čime je zasićena vodovodna voda? Zamislite koliko informacijskog zagađenja nakuplja voda dok prolazi sustav
industrijskog čišćenja, mrežu cijevi u podzemlju, podrumima i stanovima višekatnica! Sve negativnosti velikog grada bilježe se u naizgled bezazlenoj
i čistoj vodi kao na magnetnoj vrpci. A vi ste spremni sve to uliti u sebe? Protiv toga ne pomažu nikakvi filteri. Isto se odnosi i na sve flaširane
tekućine.

Koja je voda idealna za organizam? To je očito svježa kišnica - tako je odredila priroda.

Ondje gdje ljudi piju tvrdu vodu, češće su srčane bolesti, moždani udari, artritis, ateroskleroza i druge bolesti koje uzrokuje nakupljanje naslaga soli.
Prokuhavanje vode ne pomaže. Problem ćete lako riješiti tako da nabavite destilator za kućnu upotrebu. Možete ga kupiti ili naručiti u
specijaliziranim ljekarnama. Neka uređaj bude većeg kapaciteta kako se voda ne bi proizvodila kap po kap.
Kamenac treba neprestano čistiti! Kad shvatite da sličan posao više ne mora obavljati vaš organizam, više nećete sumnjati. Kamenac u
čajniku sitnica je u odnosu na ono što možete vidjeti u destilatoru.

Potrebu za soljenjem osjećamo samo kod mrtve hrane, a ne kod žive.

Krv je sa soli toliko prezasićena da se sol ne stigne "isprati". Sol se izlučuje iz
organizma putem mokraće i znoja. Primijetit ćete, sol se ne gubi, već se izlučuje. Postavlja se pitanje: ako je sol organizmu tako potrebna, zašto je se
jadnik toliko želi riješiti?

28 – voda

Organizam stari kad voda napušta stanice. No zašto se to događa? Jedan od uzroka su i slobodni radikali koji osim energije
iz stanica kao sisaljkom isisavaju i vodu.

Živa, negativno nabijena voda bogata je slobodnim elektronima i zato je iznimno jak antioksidans; ona daje energiju i - oživljava. Mrtva
voda koja teče iz slavine obiluje slobodnim radikalima i zato ubija.

Živa voda ima lužnatu reakciju, tj. njezin je pH viši od 7. U okusu se ta lužnatost gotovo i
ne osjeća. Mrtva voda ima kiselu reakciju (pH niži od 7). Mrtva voda zakiseljuje organizam dok. ga živa naprotiv zalužnjuje.

Stvar je u tome da organizam iznutra treba biti lužnat, inače ispada iz stroja i zaustavlja se poput motora koji koristi prljavo gorivo. U zdrava čovjeka
pH-vrijednost krvi iznosi točno 7,43. Ako se pH spusti na 7,1 - čovjek umire. Dakle, nekoliko desetina dijeli nas od smrti. Ljudi se najedaju i
napijaju mrtve sintetike, a nisu ni svjesni da se dovode do ruba. Njihov organizam u jednom trenu više ne može izdržati pritisak, potroši sve zalihe
i preda se. Liječnici hitne pomoći takvim pacijentima, da ne bi preminuli na putu do bolnice, daju injekcije čiste sode bikarbone kako bi njihova
kisela i viskozna krv koja jedva teče žilama ponovno postala lužnata.

Živa voda: ORP = -350/-700 (ovisno o vremenu aktivacije), pH = 9,0/12,0 L
Svježa odmrznuta voda: ORP = +95, pH = 8,3
Prokuhana, brzo ohlađena voda: ORP = +218, pH = 8,2
Vodovodna voda: ORP = +160 (čak do +600), pH = 7,2
Zeleni čaj: ORP = +55, pH = 7,0
Crni čaj: ORP = +83, pH = 6,7
Kava: ORP = +70, pH = 6,3
Destilirana voda, odstajala na šungitu4: ORP - +250, pH = 6,0
Mineralna voda: ORP = +250, pH = 4,6
Prokuhana voda, nakon tri sata: ORP = +465, pH = 3,7
Gazirani sok: ORP = +320, pH = 2,7

ORP vode dobivene taljenjem leda je u plusu, tj. i to je mrtva voda. No njezina je prednost u tome što ima visoki pH i očišćena je
od primjesa i štetnih informacija. Zadivljuje i činjenica da su prokuhana i obična vodovodna voda korisnija od čaja. Čaj malo podiže ORP, ali zato
znatno snižava pH, što poništava svaku njegovu "korisnost".

Osnovni uzrok raka otkrio je još 1931. godine dr. Otto Warburg koji je za to primio Nobelovu
nagradu. Uzrok raka je oslabljeno stanično disanje, tj. nedostatak kisika u stanicama.

Povisi li se pH-vrijednost našeg organizma za samo 0,15, sposobnost stanica da usvajaju kisik povećava se za 60 posto. Stanice raka ne mogu se
razvijati u okruženju koje je lužnato, tj. bogato kisikom. Isto vrijedi i za parazite.

Povisi li se pH-vrijednost našeg organizma za samo 0,15, sposobnost stanica da usvajaju kisik povećava se za 60 posto. Stanice raka ne mogu se
razvijati u okruženju koje je lužnato, tj. bogato kisikom. Isto vrijedi i za parazite.

Prašak koralja sango znatno poboljšava svojstva vode. Taj proizvod distribuira svjetski poznat Koraljski klub. Ne tako davno otkriveno je da
stanovnici japanskog otoka Okinawa žive znatno duže od ostalih svojih sunarodnjaka. Pokazalo se da na tom otoku vlada izobilje jedne vrste
koralja koja vodu čini ljekovitom: pH vode se povisuje, ORP postaje negativan, poboljšava se struktura vode. Kod kuće se, naravno, možemo snaći
i bez koralja, ali na putovanju ili na poslu, gdje pri ruci nemamo aktivator, ovaj čudesni prašak iznimno je koristan.

želučani sok koji se izlučuje tijekom probavljanja hrane doista je kiseo. Ali to ne znači da i voda koju pijemo treba biti mrtva, tj. kisela.
Općenito, bjelančevine se probavljaju u kiseloj sredini, a ugljikohidrati u lužnatoj. Radi održavanja potrebne pH-vrijednosti u želucu, vodu treba
piti 15-20 minuta prije jela, odnosno najranije sat i pol do dva sata poslije jela. I naravno, ne bi trebalo miješati nespojive namirnice. Organizam će
sam odlučiti kakvu sredinu i kada treba uključiti.

Silicij je element u tragovima bez kojega organizam jednostavno ne bi mogao funkcionirali. Pri nedostatku silicija svi ostali elementi u tragovima i
vitamini ne mogu se asimilirati i samo po sebi dolazi do razvoja mnoštva bolesti "nepoznata uzroka". Štoviše, narušava se redoslijed prijenosa
energije iz mozga prema tijelu i gubi se kontrola nad procesima održanja života. Silicij je osobito potreban trudnicama. Sve vrste parazita troše
silicij u golemim količinama i koriste ga za izgradnju svojih tkiva. To je još jedan od razloga zašto se moramo žurno oslobađati tih nezvanih i
proždrljivih gostiju.

Treba slušati sebe. U svakom od nas još gori plamičak prirodnog Znanja. Civilizacija gasi taj plamičak na sve raspoložive načine. Rasplamsati ga može samo živa voda, živi zrak, živa hrana. Nažalost, to ne može razumjeti svatko. Osviještenosti neće biti sve dok budemo ovisili o mrtvim namirnicama. Isus Krist je rekao: "Vi ne razumijete riječi života jer prebivate u smrti." Kako bismo se osvijestili, trebamo se osloboditi ovisnosti.
***

Vaša sposobnost upravljanja stvarnošću proporcionalna je snazi slobodne energije i jasnoće svijesti.

Što su energija i svjesnost viši, to
vam više snage stoji na raspolaganju. Najviša razina je prosvjetljenje, kada svijest postaje toliko snažna da vidimo sve svoje prošle inkarnacije i
spoznajemo bit svemira, a energija je narasla do te razine da možemo slobodno letjeti i podizati bilo kakve predmete.

U drevno doba, kada je priroda još bila čista i iskonska, voda i zrak nisu bih od presudna značenja. Danas jesu. Ljudima su iskonski dane i nadnaravne
sposobnosti. Zašto bi ih danas trebalo stvoriti nekim nasiljem nad samim sobom? Sve će se dogoditi lako i organski ako se vratimo svojem iskonskom
čistom stanju u kakvom smo bili kao dojenčad. Tada smo posjedovali snagu duše, ali nismo imali razum. Danas imamo razum, ali izgubili smo
snagu duše. Vrijeme je da steknemo jedinstvo. Nije bitno stvoriti ga kao neku stečenu sposobnost, nego ga vratiti kao nešto što nam pripada, ali je
izgubljeno. Treba očistiti tijelo, očistiti svijest, osloboditi se omamljenosti, probuditi se, sjetiti se. To je prirodan put o kojem govori drevno Znanje - tako
jednostavno i nepretenciozno.

U odnosu na izvanjske namjere čovjek je poput zvonca. Ako svoj organizam zagađuje neprirodnom hranom, obraste ga mahovina I prestaje čisto zvoniti. Izvanjska namjera ne reagira na prigušen zvon. Isto tako ni zvonce, ako je prekriveno mahovinom, ne percipira kretanja namjere. No ako su tijelo i svijest Čovjeka čisti, on zvuči kao kristalna glazbena vilica u rezonanciji s i vibracijama Sile, a zato se i Sila njemu podređuje.

Jer zaista, kažem vam, tko ubija - ubija samog sebe, a tko jede tijelo ubijenih zvijeri - jede tijelo smrti. Jer u krvi njegovoj svaka kaplja njihove krvi pretvara se u otrov, u
njegovu dahu njihov dah pretvara se u smrad, u njegovu tijelu njihovo tijelo u gnojne rane, u njegovim kostima njihove kosti u vapno, u njegovim iznutricama njihove
iznutrice u trulež, u njegovim očima njihove oči u koprenu, u njegovim ušima njihove uši u sumporni čep. I smrt njihova postat će njegovom smrću.
anđeli njegovi mogli služiti na putu života. Dakle, pokorite se Božjim riječima: "Pogledajte, dao sam vam sve trave koje rode zrnom i po cijeloj su zemlji, i sva stabla koja
rode plodovima, da biste ih uzimali kao hranu. I svakoj zvijeri zemaljskoj i svakoj ptici što leti, i svemu što gmiže zemljom i u čemu je dah života dao sam trave zelene za
hranu. Isto tako i mlijeko svih bića koja se kreću i žive na zemlji neka vam bude za hranu. Isto tako kao što sam im dao trave zelene, dajem vam i njihovo mlijeko. Ali
tijelo njihovo i krv njihovu nemojte jesti."
Ne ubijajte ni ljude, ni životinje, ni ono što će postati vašom hranom. Jer uzimate li živu hranu, ona vas puni životom, a, ako ubijate svoju hranu, mrtva hrana ubit će i
vas. Jer život proizlazi samo iz života, a smrti uvijek ishodi smrt. Jer sve što ubija vašu hranu, također ubija i vaša tijela. A sve što ubija vaša tijela, ubija i vašu dušu. I
tijela vaša postaju ono što je vaša hrana, kao što i vaš duh postaje onim što su vaše misli. Zato ne uzimajte za hranu ništa što je uništeno vatrom, mrakom ili vodom. Jer
spaljena, sagnjila ili smrknuta hrana također će spaliti, sagnjiti i smrknuti vaše tijelo. Ne budite poput glupog poljodjelca koji je zasijao svoju zemlju prokuhanim,
smrknutim ili sagnjilim sjemenom. A kad je stigla jesen, ničim ne urodiše njegova polja. Golem bijaše njegov jad. Nego budite poput poljodjelca koji je zasijao svoje polje
živim sjemenom i polje njegovo rodilo je živim klasovima pšenice i to stotinu puta više nego što je zasadio. Jer zaista, kažem vam, živite samo ognjem života i ne pripremajte
svoju hranu uz pomoć ognja smrti koji ubija vašu hranu, vaša tijela i vaše duše.
Kako da pripremamo kruh bez vatre, Učitelju? zapitaše neki s velikim čuđenjem.
Neka anđeli Božji pripremaju vaš kruh. Ovlažite svoju pšenicu kako bi anđeo vode ušao u nju. Zatim je izložite zraku kako bi je anđeo zraka mogao uzeti u svoje
naručje. I ostavite je od jutra do večeri pod Suncem kako bi anđeo sunčeve svjetlosti sišao u nju. I poslije blagoslova triju anđela uskoro će u vašoj pšenici isklijati izdanci
života. Smrvite zatim svoje zrno i umijesite tanke pogače kakve su mijesili vaši pradjedovi pri bijegu iz Egipta, utočišta ropstva. Zatim ih ponovno izložite zrakama sunca
čim izađe, a kad se digne do samog zenita, preokrenite ih na drugu stranu kako bi ih i ovdje mogao obuhvatiti anđeo sunčeva svjetla i ostavite ih dok sunce ne zađe. Jer
anđeli vode, zraka i sunčeva svjetla othranili su i uzgojili pšenicu na poljima, i oni su vam dužni pripremiti kruh. I to sunca, koje je vatrom života omogućilo pšenici da
naraste i sazrije, ispeći če vam kruh u istoj toj vatri. Jer vatra sunca daje život pšenici i tijelu. Vatra smrti, pak, ubija pšenicu, kruh i tijelo. A žjvi anđeli Boga živoga
služe samo živim ljudima. Jer Bog je Bog živih, a ne Bog mrtvih.
Ne kuhajte na vatri, ne miješajte tvari jednu s drugom da vaša crijeva ne postanu poput močvare s vonjajućim isparinama. Jer zaista, kažem vam, to je gnusno u očima
Gospodinovim.
Budete li u svojem tijelu miješali sve vrste hrane, prekinut ćete mir tijela i beskrajni rat buknut će u vašem tijelu.

Organizam suvremenog čovjeka u stanju je neprestanog stresa i borbe za preživljavanje. Mi to ne primjećujemo jer su resursi organizma poprilično
veliki, ali nisu neograničeni. Svemu jednom dođe kraj. Okoliš je postao nepovoljan za život. Ništa novo: to nam je toliko urezano u svijest da smo se
odavno navikli i prestali obraćati pozornost. Na taj način svijest se zamagljuje i uspavljuje: zagađenje okoliša postoji, ali mi i dalje živimo. To je kao
da u luksuznom automobilu (pretpostavljam da vam je vaš organizam dragocjen?) jurimo po kamenoj cesti prepunoj rupa, ne razmišljajući ni o
čemu - dok ide, ide.

Od čega se sastoji zrak u zatvorenim prostorima? On sadrži nevidljivu disperziranu prašinu, sitne čestice, grinje, aerosole, isparine boja, lakova,
sredstava za čišćenje (uključujući i odjeću poslije kemijskog čišćenja), umjetnih obloga i raznovrsne plastike kojih su prepune suvremene zgrade.
Čak i čvrsti metali imaju svoj miris - njihove molekule također isparavaju kao i molekule tekućina. Plastične mase, kao i druge kemijske tvari,
isparavaju vrlo intenzivno.
Kakve to neznalice smatraju da miris agresivnih plastičnih masa nije štetan? Kakvi to neljudi od njih proizvode odjeću, obuću i dječje igračke? Tko
si ti, čudovište, koje si počelo proizvoditi kutijice DVD-a od plastike s otrovnim isparinama? Gdje sjediš i kuješ svoje bolesne planove? Pokaži se!
Želio bih vidjeti kakav si, matrični šarafiću.
Te isparine izazivaju glavobolju, umor, razdraženost, neobjašnjiv nemir, alergiju, depresiju, smanjuju radnu sposobnost, jasnoću misli i doprinose
prijevremenom starenju. Na otvorenom se prašina i mikroorganizmi raspadaju, a u zgradama, naprotiv, nakupljaju i razmnožavaju. U zatvorenom je
zrak uvijek desetke ili stotine puta toksičniji nego na otvorenom, čak i u velikom gradu.

U zgradama zrak ne samo da je toksičan, nego je i mrtav.
Poznato je da poslije oluje dišemo lako - zrak je svjež, doslovno živ.
To je posljedica velike koncentracije negativnih iona. Ionizirani kisik bolje se
usvaja što među ostalim znači i smanjenje rizika od raka. Živi zrak uklanja umor, smanjuje iscrpljenost, normalizira san, povisuje sposobnost za
umni i tjelesni rad, povisuje budnost, ali i potenciju i seksualnu želju. Ali to nikoga ne zanima.
Mrtvi zrak, s druge strane, snizuje životni tonus i oštrinu uma, izaziva depresiju i tjeskobu, smanjuje potenciju, muči, uzrok je pobačaja kod
trudnica i na kraju smanjuje osviještenost - čovjek pada u san na javi, djeluje automatski.

Negativni naboj zraka ima značajan učinak ozdravljivanja i pomlađivanja.
Navest ću i jedan od uzroka takvog
učinka: krvna zrnca okružena su membranama s električnim nabojem pomoću kojih se odbijaju jedna od drugih. Kad se negativni naboj smanji,
krvna zrnca se počinju sljepljivati stvarajući konglomerate. Posljedica je zgušnjavanje krvi, njezine stanice prestaju ispunjavati svoje funkcije,
energija opada te slijedi niz patoloških posljedica.

Liječnici su mora li priznati činjenicu da negativni ioni imaju mnogostruko ljekovito djelovanje dok njihov nedostatak može izazvati katastrofu.
Godine 1938. Čiževski piše da se bliži vrijeme kada će upravljanje ionizacijom zraka u javnim i stambenim zgradama postati uobičajeno poput
upravljanja osvjetljenjem, temperaturom i vlažnošću. Kako je bio naivan! Umjesto toga Čiževski je uhićen i zatvoren što se moglo i očekivati.
Sustav uvijek neutralizira ili odstranjuje one koji mu smetaju.

U saunama s električnim grijanjem (za razliku od prirodnih s pravim žarom) umjesto odmora i opuštanja dobivamo suprotan učinak. Niste to znali?
Klimatizirani trgovački centri, izložbeni prostori s računalima, uredi, zalogajnice s brzom hranom, podzemna željeznica i cijeli niz drugih prostora u
kojima se nalazi velik broj ljudi i puno tehnike - sve su to mjesta u kojima udišete mrtvi zrak.

Fred Soyka i Alan Edmonds u svojoj knjizi Učinak iona pišu: "Simptomi što ih opisuju žrtve otrovanja pozitivnim ionima jednaki su ili slični onima
zbog kojih se ljudi obraćaju liječnicima, psihijatrima i psiholozima s tegobama koje bi se medicinskom terminologijom mogle nazvati
psihoneurozom, a pod kojima se podrazumijevaju nesanica, neobjašnjiv nemir, neobjašnjiva depresija, česte prehlade, razdražljivost, iznenadna
panika, napadaji apsurdne neodlučnosti i nesigurnosti."

Transurfing je tehnika buđenja u snu na javi, a ne priručnik za meditante. Sami morate taložiti snagu kako
biste se probudili, nitko vas drugi neće razbuditi.

Vaš je vanjski izgled odraz vašeg zdravlja, a mladi ste onoliko koliko je zaliha ostalo u vašim akumulatorima - stanicama. Zdravlje izravno ovisi o čistoći organizma. Čistoća organizma ovisi o tome čime se i kako hranite. Zaliha stanica, drugim riječima, njihova "živost" također izravno ovisi o stupnju "živosti" vaše prehrane.

Svježe marelice i sušene marelice bez koštica, na primjer, jako dobro
alkaliziraju organizam, ali ako se od njih napravi džem ili kompot sa šećerom, zakiseljuju organizam jače nego masno meso!
Što se događa kada se prestanu uzimati stimulansi, relaksansi i mrtva hrana? Iako ne odmah, organizam se čisti, klatna popuštaju, "rupica u kanti"
se zatvara, energija se obnavlja i već teče slobodnim snažnim mlazom, pritom i kroz oči. Zbog toga i počinju doslovno sjati unutarnjim svjetlom.
Još jedan važan uvjet za dobar izgled i dugovječnost je kretanje. Opet ponavljam neumoljivi postulat: stanje "status quo" ne postoji - postoji ili
razvoj ili propadanje. Ako ste se zaustavili u svom razvoju, na sličnu stanku u svemu ostalome ne možete računati. Naprotiv, propadanje će
neizbježno započeti. Život je tako posložen da u svojoj biti ima stalno kretanje, preživljavanje i od toga se ne može pobjeći. Zato je apsolutno
potrebno kretati se i to treba činiti svjesno. Pola sata hoda do posla umjesto vožnje nekim prijevoznim sredstvom pravi je dar za organizam.
Tibetanski komplet vježbi, Pet Tibetanaca, neophodan je minimum ako nemate mogućnost: ili želju da se bavite nečim intenzivnijim.

dok se krećete, udaljavate se od starosti i nemoći kao na pokretnoj traci. Čim se zaustavite, pokretna vas traka povuče unazad. To
treba zapamtiti.

Čaša vode. Svaki put kad pijete vodu, ispunjavajte je sljedećim mislima: Moj se organizam čisti, obnavlja i pomlađuje. Otpadne tvari i toksini izlaze iz organizma
i on napokon diše lako i slobodno. Sve funkcije se uspostavljaju i normaliziraju. Svi se organi čiste i obnavljaju. Sve dolazi u normalu. Odličnog sam zdravlja i moćne
energetike. Zdravlje se odražava na vanjski izgled. Izgledam mladoliko i privlačno.
Možete još dodati: Hvala ti, moja draga vodo, zato što si tako živa, ljekovita i čista, zato što mi pomažeš. Istu ovu vježbu s afirmacijskim i rečenicama možete
izvoditi i s hranom.
Umivanje. Svaku večer prije spavanja treba se umiti vodom koja je odstajala na šungitu. Učinak možete pojačati ako u tekućinu, osim kamena,
dodate i piramidu od šungita. Učinak će biti još vidljiviji ako umjesto piramide za kupku koristite AquaDisk. Umivajte se uz sljedeće afirmacije: Ovo
je ljekovita voda. Moja se koža obnavlja, regenerira, postaje sve glatkija. Imam zdravu, glatku, elastičnu i svježu kožu. Svakim danom izgledam sve bolje i bolje, izgledam
mladoliko i privlačno. Nije dopušteno koristiti česticu "ne", nepoželjne riječi i oblike misli. Na primjer, ne govorite: "Moje bore se uglađuju." Čak
nemojte ni mislili ni na što nepoželjno. Mislite samo na pozitivne smjernice. Nakon umivanja nemojte se brisati, neka se lice osuši. To će pojačati
učinak zadanih programa.
Ogledalo. Svaki put kad prilazite ogledalu, ne obraćajte pozornost na svoje nedostatke, nego se usredotočite samo na dobre strane i konstatirajte
poboljšanja. Utvrđujte afirmacije: Svakim danom izgledam sve bolje i bolje. Odličnog sam zdravlja i moćne energetike. Zdravlje se odražava na vanjski izgled.
Izgledam mladoliko i privlačno. Oči mi zrače. U mojim očima blista moja predivna duša. Vrlo sam šarmantna osoba. Ja sam svijetleće biće.

Ljudski je organizam sličan bateriji - živi do trenutka dok se naboj ne iscrpi. A kad se hranite mrtvom hranom koja je prošla toplinsku obradu,
naboj se jako brzo troši. Ali ako se na vašem jelovniku nalazi samo živa hrana, baterija se : gotovo ne troši. Zamislite da imate malu svjetiljku na
baterije koju vrlo rijetko uključujete. Njezinu bateriju ne morate godinama mijenjati. A ako je stalno uključena, sami znate što u tom slučaju treba
činiti. Jedino što se vaša osobna baterija ne može mijenjati. Ona se troši, a vi se tiho "gasite".

Što se može nalaziti na jelovniku prirodne prehrane? Vrlo jednostavno: sve što se može jesti u sirovu obliku. Ako je proizvod bez toplinske obrade neugodna
okusa ili uopće nejestiv, ne treba ga ni koristiti. Na primjer, meso je u sirovu obliku ogavno. Pritom ono u sebi nosi destruktivan algoritam - program koji
za vas znači jedno - samouništenje. To je leš nekad živog bića koje je imalo relativno visok stupanj svijesti, što znači da je znalo da ga ubijaju i ta se
posljednja misao utisnula u njegovo tijelo kao program - eto što to znači. Što konkretno sadržava moj jelovnik? To je, prije svega, zeleno lisnato
povrće, svježe povrće i voće, alge (morska alga, alga fukus), fcobeni kiselj, plodovi mora (jakobove kapice, lignje, račići, katkad malo soljena ili
zamrznuta riba, ikra), pelud, orasi, cedrove sjemenke, bademi (može s malo halve od sezama), žutanjci, kiseli kupus bez soli, plave grožđice, datulje,
sušene marelice, nekad čokolada (u kojoj je više od 70 posto kakaa), rijetko maslac i tvrdi sir. Jedini proizvod koji si priuštim, a da je prošao
toplinsku obradu, je beskvasni zrnati kruh od pšeničnih klica ("Kolos") u maloj količini. I to je Otprilike sve. Ne patim od prevelikog mršavljenja.

U istom obroku ne miješam nekompatibilne proizvode. Na primjer neću jesti voće odmah nakon morskih plodova. U
salatu uvijek dodajem veliku žlicu prirodnog jabučnog octa ili limunova soka (odlično čisti cijeli organizam) i malu žlicu sikavice (uspostavlja i
obnavlja stanice jetara). Umjesto suncokretova i maslinova ulja koristim ulje sikavice, amaranta, cedrovo i laneno ulje (čiste krvne žile). Umjesto
šećera koristim med. Umjesto kave i čaja konzumiram ekstrakt bilja u živoj hladnoj vodi: kurilski, tibetanski, sibirski, čaj od vrbovice, hibiskusa i
druge (usporavaju proces starenja). Umjesto sokova iz tetrapaka pijem samo one svježe cijeđene. Umjesto obične vode pijem samo živu -
destiliranu, odstajalu na kremenu i šungitu i obrađenu elektroaktivatorom. Sol, mineralnu vodu i slatke gazirane sokove ne konzumiram.
A sad nešto o morskim plodovima. Vjerojatno se pitate smije li se to sve jesti u sirovu obliku. Ne samo da se smije, nego je i ukusnije. Istina, u
početku je pomalo neobično. No ako se budete hranili sirovima lignjama i račićima tijekom jednog do dva mjeseca, a zatim ih pokušali skuhati,
razumjet ćete kakvom ste se mrtvom i neukusnom hranom prije hranili. Kuhani bjelanjak nije punovrijedan, uništen je i puno se teže apsorbira.
Međutim, sirovi morski plodovi, osobito dagnja i jakobove kapice, osim bjelančevina sadržavaju sve potrebne vitamine i minerale. Možete pojesti
malu porciju takvog morskog koktela i po KKD-u (Koeficijent korisnog djelovanja; op.prev:) to će biti puno učinkovitije od kilograma kuhanog
mesa s povrćem.

Naravno, treba također znati kako se ovi plodovi pripremaju. Uzmite 200 do 300 grama svježe smrznutih morskih plodova (možete napraviti
koktel miješanih plodova), pažljivo ih operite hladnom vodom, otopite (može i u lagano toploj vodi), nasjeckajte, dodajte svježi kopar, mješavinu
kineskih začina (ili začine za pripremu mrkve na korejski način)11 i sok od trećine limuna.
Začine je bolje pripremiti samostalno budući da u gotove mješavine začina obično dodaju sol i natrijev glutaminat. Sastav je sljedeći: slatka crvena
paprika, korijandar, đumbir, kurkuma, češnjak, crni papar, muškatni oraščić, muškatni cvjetić, sjemenke gorčice, luk. Sve to, naravno, treba biti u
prahu. Crvena paprika uzima se u dva navrata, a sve ostalo jednom. Tko voli ljuće, može dodati kajenski papar (čili).
Samo nemojte soliti - to stvarno ničemu ne služi! Plodove mora ne treba ni s čime miješati, pritom mislim i na kruh. Luk, češnjak i hren možete
konzumirati. Naravno, proizvodi trebaju biti uistinu svježe smrznuti. Ako se nakon odmrzavanja osjeća loš miris, ne treba ih jesti. Sirovi škampi su
sive boje. Narančasti su već kuhani. Istina, ne mogu se sve vrste lignji jesti sirove. Argentinska lignja (krupna, svijetle pjegave kože) je u sirovu
obliku pretvrda, poput gume. Najprikladnije su manje lignje ljubičaste boje (ne znam kako se zovu, kušajte sami).

Jednako je tako moguće jesti i morsku ribu, ali je ne treba odmrzavati - takozvana stroganina je ukusnija - bez soli, naravno, s istim začinima. Istina,
nije ni svaka sirova riba ugodna okusa. Od široko dostupnih najbolje odgovaraju ružičasti losos, morska pastrva, palamida, skuša, kapelin. Pastrvu i
lososa danas uzgajaju u neprirodnim uvjetima i nepoznato je čime ih hrane - to je takozvana "morska zvijer"12, okusom ništa posebno, međutim
savjetujem da je izbjegavate. Slatkovodnu ribu nikako ne treba jesti u sirovu obliku. U naše su vrijeme jedina ekološki čista hrana morski plodovi i
morska riba. Od svih biljaka najčišće su morske alge. Čak je i plazma naše krvi po svom sastavu slična morskim algama.

Mislim da je bolje hraniti se onim što
paraziti ne trpe - živom hranom. "Gosti" se u pravilu dobro osjećaju i razmnožavaju sam u uvjetima gdje nešto trune, dakle u mrtvoj hrani.

Po svojim svojstvima kao antioksidans
sok od nara premašuje sve što postoji u prirodi.

Poznato je da mnogi narodi po cijele dane provode različite rituale:
posvećivanje hrane Bogu, molitva itd. Ne mislim da je Bogu toliko potrebna sva ta uskomešanost. No vama može biti vrlo korisna vježba
ispunjavanja hrane energijom namjere. Dovoljno je da tanjur postavite na stol među dlanove i stvorite energetsko polje. Ako ne uspijete to polje
osjetiti fizički, zamislite ga barem u svojoj mašti. Zatim naglas ili u sebi izgovarajte afirmacije. Afirmacija može sadržavati sve one namjere koje
biste željeli ostvariti, na primjer: Ova hrana me pročišćava i hrani svime što mije potrebno. Moj se organizam čisti, obnavlja i pomlađuje. Izgledam jednostavno
prekrasno. Savršenog sam zdravlja, snažne energetike i moćne inteligencije. Lako izlazim na kraj s bilo kakvim problemima. Odlično obavljam svoj posao. Novac mi
dolazi u sve većoj količini. I tako dalje, ovisno o tome što vam je najvažnije. Nakon što izgovorite afirmacije, uhvatite rukama polje koje je nastalo
među njima i utrljajte ga u trbuh. Tako će vaša hrana biti ispunjena energijom namjere i to će, bez sumnje, odigrati svoju ulogu.

Niti jedna aktivnost ne provodi se bez razmišljanja, već uz izgovaranje namjere: treba fiksirati pozornost na ono što se radi u
određenom trenutku i što se namjerava postići općenito i specifično.

Ako se tijelo ne želi kretati, znači da je organizam snažno onečišćen i treba ga hitno temeljito očistiti.

Za mene je to bilo sedam očitih komponenti: čistoća, energija, zdravlje, mladost, jasnoća, svjesnost, sloboda.

Živa hrana ne troši 'bateriju'.

Mrtva hrana zamagljuje svijest.

Hraneći se prirodnom hranom, postupno prelazite u predio viših vibracija, dakle postajete nevidljivi klatnima. Kao da vas više ne
doživljavaju. Nema vas se za što uhvatiti. Teško vas je izbaciti iz ravnoteže. Teško vas je "opteretiti", nametnuti vam nekakve štetne navike,
programe. Potpuno vas je nemoguće namamiti u sektu. Stječete sigurnost, unutarnji oslonac, slobodu. Vaša se svijest razbistruje. Iz glave bježe
"babe". Stvarnost počinjete sagledavati onakvom kakva jest. Pokazuje vam se bit stvari. Sve vam postaje transparentno i razumljivo. Jasno mislite i
jasno izražavate svoje misli.

Za razliku od žive hrane, mrtva blokira funkciju eliminacije toksina. Organizam kao da se paralizira. On apsorbira sve smeće gdje
god da se ono zatekne - na stjenkama krvnih žila, u masnome tkivu, u međustaničnim prostorima, a ne može ga izbaciti i riješiti ga se.

Prije nego što prijeđete na prehranu živom hranom, potrebno je i očistiti crijeva, jetru i bubrege, na primjer, prema uputama Malahova. I obvezno
trebate obaviti antiparazitni program. Tada prijelaz neće biti tako bolan. U suprotnom će slučaju organizmu biti vrlo teško izaći na kraj sa svojim
generalnim čišćenjem, osobito ako u tijelu ima parazita. Redovni odlasci u saunu također neće biti na odmet. Fizičko opterećenje, kretanje i šetnje
su obvezni. Također je obvezno piti čistu vodu (najbolje živu) - najmanje dvije litre na dan, bez obzira na to koliko ste žedni.

Kao dobar izvor bjelančevina u proljeće i ljeto služi različita zelen. U njoj je sadržano deset puta više bjelančevina, nego u
voću i povrću. Ujesen i zimi - klice žitarica, orašasti plodovi, morske alge. Općenito, ima puno toga. Ako budete htjeli, naći ćete.

Nemojte dodavati voće u povrtne salate - to je protuprirodno. Voće i bobice
najbolje je jesti sasvim odvojeno od svega ostalog - samo u prvoj polovici dana. Ako morate pomiješati proizvode ili ih koristiti zajedno u jednom
obroku, učinite to samo s onima koji su istog tipa, na primjer: jabuke i kruške, marelice i šljive, cikla i mrkva, itd. Nemojte se previše zanositi
mikserom. Ako možete žvakati, najbolje je žvakati cijele proizvode kako bi enzimi sline obavljali svoj posao, a zubi se razvijali. Mikser je potrebniji
u prehrani djece i pripremi zelenih kašastih sokova budući da je zelen teško žvakati. Nemojte se previše zanositi sokovima. Ponovno, ako možete,
najbolje je jesti cijele plodove voća i povrća. Na taj se način bolje probavljaju, zato što se s enzimima sačuvaju i koenzimi iz kore i celuloze. Na
primjer, cijeli grozd kvalitetom uvelike premašuje sok od grožđa. Dajte prednost sezonskom voću i povrću. Prvo je na redu bobičasto voće -
možete se baciti na njega, a izvansezonsko voće ostavite po strani. Zatim dolazi red na trešnje pa na marelice iz toplih krajeva - jedite ih u izobilju.
Zatim se pojavljuju krastavci - hranite se njima. Pa sazrijevaju lubenice i dinje - navalite na njih. I tako dalje. Zimi treba prednost dati sušenom
voću, orašastim plodovima, morskim algama, klicama žitarica. Ne pretjerujte s povrćem iz staklenki jer može biti puno kemije. Zimi je najbolje jesti
morske alge i kiseli kupus.

Reklame kojima vam ispiru mozak putem malih ekrana iluzija su i cinična laž. Stvari treba nazvati njihovim
imenom. Iluzija se stvara vrlo profesionalno. Na ekranu vam prikazuju zdravu i sretnu djecu koja dobivaju "sve potrebne vitamine i elemente u
tragovima" iz konzervi i staklenki. Međutim, ona nisu zdrava i sretna zbog sve te sintetike, nego unatoč tome. Potencijal mladog organizma još je
vrlo velik i zato se još uvijek može nositi s kemijom. No vi svejedno vjerujete. Jednostavno ste navikli vjerovati mišljenju autoriteta, tako su vas
naučili još u školi.

Sikavica ima jedinstveno svojstvo - obnavlja stanice jetre i izvlači toksine iz
organizma. Osim toga je i snažan antioksidans. Flavonoidi sikavice pokazuju deset puta veću antioksidativnu aktivnost od tokoferola, poznatog kao
vitamin E - vitamina mladosti. U sastav ove biljke ulazi jedinstvena biološki aktivna tvar - silimarin - koji je po svojim ljekovitim svojstvima
multifunkcionalan, tako da je sikavicu nemoguće svrstati u jednu grupu ljekovitih sredstava. No, ponavljam, nekome je lijek, a nekome hrana.

Shvatite barem razumom, ako već ne uspijevate osvijestiti. Uzmimo za primjer čovjeka koji pije: fizički se stalno osjeća iscrpljeno, njime vladaju
paraziti svijesti koji ga tjeraju da pije, stoga je i moralno iscrpljen, teško mu je živjeti na taj način, teško mu je piti, a nemoguće mu je ne piti.
Prisiljen je to činiti stalno iznova kako bi bar malo podigao svoju vitalnost, zato što mu se čini da je bez toga život jednostavno nepodnošljiv.
Zapravo mu se samo čini da je krug zatvoren. S konzumiranjem mrtve hrane apsolutno je ista stvar. Ponavljam, pojmite to barem razumom,
prekinite začarani krug i dobit ćete energiju. Ne odmah, no nestat će oblaci iz sloja vašeg svijeta i uživat ćete u "čistim bojama života" kao što
želite. Stvarno je moguće "jednostavno se radovati životu", kao što pišete. Za to vam treba slobodna energija i slobodna volja. Zato pokušajte proći kroz vrata na
kojima sam napisao riječ "Izlaz". Ja sam već bio ondje i znam o čemu govorim.

Pojesti kebab isto je kao da ste popili vrč jestivog ulja.

Istraživanja britanskog Fonda za psihičko zdravlje dokazala su da je fast food odgovoran za
povećanje broja oboljelih od psihičkih poremećaja. Ustanovljena je uska povezanost između razvoja depresije, Alzheimerove bolesti, shizofrenije i učestale konzumacije
rafiniranih proizvoda i brze hrane.
U vezi s tim u psihijatrijskim klinikama u Velikoj Britaniji jedna od osnovnih metoda liječenja postala je dijetoterapija koja
podrazumijeva često konzumiranje ribe, povrća, voća, orašastih plodova, žitarica i obvezno isključivanje rafiniranih i prženih proizvoda. Prema svjedočanstvu dijetologa u
klinici grada Rotherhama iz okruga južni Yorkshire, već nakon mjesec dana takvog liječenja pacijenti su se puno rjeđe žalili na depresiju, poboljšao im se san i opće stanje.
Zbog toga odustajanje od sljedećeg kebaba unosi sklad u očuvanje fizičkog i psihičkog zdravlja.

Mogu li nekako utjecati na poboljšanje zdravlja svog djeda tako da ga recimo vizualiziram kao zdravoga? Što mogu učiniti da tom čovjeku pomognem da ozdravi?
Uvjeriti ga da svoju pozornost usmjerava na ozdravljenje, a ne na bolest. Njegova namjera ne smije biti usmjerena na liječenje kao proces, već na ozdravljenje kao cilj. Sami
teško da možete nešto postići.

Preporučite mi, molim vas, kako živjeti ako ništa ne želim. Nisam motiviran za bilo kakvo djelovanje, sve mi se čini sivo i nezanimljivo.
To je dokaz da nemate slobodne energije, klatna su vam je svu oduzela. Trebate se više baviti svojim zdravljem, tijelom. Tjelovježba, toplo-hladan
tuš, više svježe biljne hrane, raniji odlazak na spavanje. To su osnove.

Može li vizualizacija pomoći u liječenju neizlječive bolesti?
Jedina neizlječiva bolest našeg vremena je neznanje. Potrebno je obaviti antiparazitni program čišćenja, zatim očistiti cijeli sustav za izlučivanje i
istodobno se odreći štetnih proizvoda. Treba prijeći na odvojenu prehranu s ciljem postupnog prijelaza na prirodnu sirovu hranu. Bolest će sama
otići.

Depresivna stanja uzrokuju tri moguća razloga: paraziti tijela, onečišćenost organizma, paraziti svijesti. Kod svake
osobe ta obilježja postoje u različitim stupnjevima i dovode do različitih posljedica, pritom i do depresivnih stanja. Započnite s antiparazitnim
programom. Paraziti u tijelu mogu utjecati i na svijest. Antiparazitni program je najbolje pronaći u knjigama. Otiđite u knjižaru i odaberite ono što
vam se sviđa. Netko daje prednost prirodnim sredstvima kakva preporučuje N. Semenova, a nekome se više sviđaju tradicionalne medicinske
metode B. Medvedeva. Zatim treba očistiti crijeva, jetru, bubrege, krv - tim redom. Postoji mnoštvo literature koja to opisuje. Iskušaj te, na primjer,
metode Ščadilova ili Malahova.
Tableta se ipak treba odreći jer one samo pogoršavaju situaciju. Treba doslovno pretrpjeti. Iako vam je i jako loše, morate biti svjesni da će postati
još gore ako nastavite i dalje uzimati stimulanse i relaksanse. Jedite banane, pijte svježe iscijeđen sok od grejpa - to su najbolji antidepresivi.
Istodobno s čišćenjem potrebno je prijeći na prehranu s razdvajanjem namirnica - to je obvezno - i na prehranu većinski prirodnim proizvodima,
postupno povećavati u svojoj prehrani količinu svježeg voća i povrća, izbacujući mrtve proizvode. Ne konzumirajte nikakve sintetičke proizvode.
Gladovanje ne preporučujem. Svaki dan obvezno uzimajte cvjetni pelud i morski alge (samo ne kuhane nego namočene). Čišćenje može biti
praćeno povremenim pogoršanjem stanja i to je normalno: takav učinak, izazvan izbacivanjem toksina, brzo će proći. Kad se organizam očisti,
paraziti svijesti, ako ih ima, nestat će sami od sebe. Ako se nadahnete idejom o čišćenju, neće vam biti tako teško proći taj put.

Kako smršavjeti? Već znam sve sto se tiče fizičke strane tog pitanja. Znam kakve se dijete treba pridržavati, koliko vježbati i tako dalje. No ja za to nemam snagu volje.
Kako izdržati dijetu? Sve sam već isprobao, ali mi ne uspijeva. Stalno prekidam. Možda postoje neki psihološki pristupi koji mi mogu pomoći da ne prekidam dijetu?
Mogu predložiti vrlo učinkovit pristup - uopće se nemojte mučiti dijetama. Dijete se, u pravilu, temelje na smanjivanju broja kalorija, na
ograničavanju biološke vrijednosti hrane. Savjetuju da se hranite samo povrćem, ili samo voćem, ili samo mliječnim proizvodima, ili juhama.
Drugim riječima, da se ne hranite punovrijedno. To je stres za organizam. Za njega je to kao kad bi vama zabranili da šećete ili da gledate televiziju.
Odgovarajući na takav stres organizam "strahuje" i počinje skupljati energetske resurse za slučaj još većeg ograničenja. Takva je njegova
"psihologija". Pritom se uglavnom nakupljaju masnoće kao najbolji izvor energije. Istodobno s takvom "pripremom za zimu" dolazi do smanjenja
težine budući da je prehrana ionako ograničena, nije punovrijedna. No to se smanjenje događa upravo na račun potrebnog proteinskog tkiva, na
račun mozga i unutarnjih organa. U konačnici ispada da se odnos masti i mišića mijenja na lošije. A kod prekida dijete (koji je neizbježan)
organizam koji nagađa da je prekid samo privremen i da će ga se ponovno mučiti izgladnjivanjem, počinje gomilati zalihe s još većom revnošću.
Tako da, kao što vidite, ne samo da metoda ograničavanja ne djeluje, već i postiže suprotan učinak.
Izlaz se nalazi u sasvim drugoj sferi: ne u pokušaju da se sačuvate od neuspjeha glupe dijete, nego u izmjeni principa prehrane. Ti su principi vrlo
jednostavni i razumljivi.
1. Princip razdvajanja namirnica. Ne miješajte međusobno nespojive proizvode kao što su, na primjer, bjelančevine i ugljikohidrati. Ne trpajte sve
na jednu hrpu, nego jedite jednu vrstu proizvoda ili bar proizvode istog tipa tijekom jednog obroka. Voće se uzima samo u prvoj polovici dana i
poželjno je da se u prvoj polovici dana uzima samo voće zato što se u to vrijeme odvija ciklus čišćenja organizma. Ako se ne možete suzdržati od
deserta, uzimajte ga samo do glavnog obroka. Napitke također konzumirajte prije obroka, a ne tijekom obroka ili nakon njega.
2. Po mogućnosti zamijenite konkretno štetnu hranu onom manje štetnom. Na primjer, šećer zamijenite medom, kolače i torte 72-postotnom
čokoladom ili slatkim sušenim voćem, dimljenu hranu kuhanom, tavicu kuhalom na paru, masno posnim, maslinovo i suncokretovo ulje lanenim ili
cedrovim, kaše klicama mahunarki i žitarica. Proizvode od bijelog brašna, sve konzervirano i žitarice za brzu konzumaciju općenito izbacite iz
prehrane i zamijenite bilo čim prirodnim. Obratite pozornost na to da ovdje ne dolazi do ograničavanja, već do zamjene jednih namirnica drugima
koje su korisnije i neškodljive.
3. Po mogućnosti jedite uvijek u isto vrijeme, bez međuobroka i prekida unutar obroka kako bi organizam uspio izvršiti svoje funkcije čišćenja.
4. Pijte najmanje jednu i pol do dvije litre čiste vode, poželjno žive. Najbolje je uopće se odreći svih napitaka, osim svježe cijeđenih sokova.
5. I na kraju, posljednje: postupno prijeđite na sirovu hranu.
To je sve. Nikakve dijete nisu potrebne.

Transurfing je jako drevno Znanje. A mi - ljudi - smo jako drevne duše. Znamo sve o svemu. Ali ta znanja jedva se probijaju kroz snažan štit
mentalnih obrazaca i lažnih stereotipa koje nameće društvena sredina. Onaj tko više vjeruje glasu srca nego razumu postiže zadivljujuće uspjehe.

Ako budeš stajao pred njim očekujući nešto - u odrazu ćeš dobiti upravo to, samo činjenicu
očekivanja. Ali potrebno je da sam napraviš prvi korak s određenom namjerom i svijet će ti krenuti ususret. Transurfing objašnjava kako oblikovati
takvu namjeru.

Dakle, ne pozivam sve da odustanu od blagodati civilizacije i vrate se prirodnom načinu života. Ali koristeći usluge tehnološkog društva koje se
ubrzano pretvara u realnu matricu, morate imati na umu da vas to guta, čini ovisnim, uspavljuje, te da više niste gospodar Svoje sudbine, već lutkica
u ćeliji koja ne shvaća da je iskorištavaju.

Trudim se ne pretrpavati se suvišnim informacijama. Glava nije kanta za smeće.

Mojim pravim obrazovanjem možemo smatrati moja opažanja, a jednako tako i ono o čemu sam već govorio - prostranstvo varijanti u kojem je
sadržano sve što je bilo, što jest i što će biti. Mora se pažljivo slušati glas vlastitog srca - ono će reći sve što je potrebno znati, a ono što nam nije
dano znati, nije niti bitno.

Slava ne donosi ništa dobro. Pogledajte kako se na laganoj vatri žutog tiska prže nesretnici kojima se "posrećilo" da postanu poznati. Kada osobni
život postane društveno vlasništvo (a to je neizbježno ako si zabljesnuo), onda prestaje biti osoban. Više volim slobodu.

Svijet je ogledalo koje ne može gledati, naprotiv ono odražava naš pogled. Najčešće ljudi gledajući svijet fiksiraju svoju pozornost na odraz, a zbog
toga se nađu u vlasti iluzije da stvarnost postoji neovisno i da se na nju ne može utjecati drugačije nego laktašenjem u ovom fizičkom svijetu.
Transurfing poučava da treba činiti suprotno: skrenuti pozornost s odraza i usmjeriti je na sliku vlastitih misli. Na primjer, ako sam siromašan i u
mojim se mislima stalno utvrđuje ova činjenica, onda se nikada neću obogatiti. Kakva slika, takav odraz. U svakom slučaju, moram se probuditi,
skrenuti pozornost s ogledala i namjerno pokrenuti tijek misli u drugom smjeru kako bi se stvarnost počela mijenjati na odgovarajući način. Zato
gledajući svijet, gledam sebe.

Morate slijediti ono što nastaje u vašoj glavi bez obzira na to što mislite. Kontrolirajući tijek svojih misli, upravljajte
stvarnošću. Svijet je ogledalo, dakle nije dopušteno slati u njega negativne misli. To je vrlo nepovoljno. Svaka vaša negativna misao, vratit će vam se
kao bumerang. A onda ćete se čuditi i pitati odakle su se u vašem životu pojavili problemi. Ukorite sami sebe svaki put kad govorite ili mislite loše
o svijetu ili ljudima.

Immanuel Kant: Prosvjećenost je izlazak čovjekov iz stanja samoskrivljene nezrelosti... kad njezin uzrok ne leži u nedostatku razuma, nego u pomanjkanju odlučnosti i
hrabrosti da se njime služi bez tuđeg vodstva. Sapere aude! Imaj hrabrosti služiti se vlastitim razumom! — to je dakle lozinka prosvjećenosti.

Kao što sam već rekao, nisu svi spremni prihvatiti Znanje. Zato nikome ništa ne namećem i općenito nikoga ne pozivam da me slijedi,
nego jednostavno dajem informaciju. Nezahvalan je to posao - prenositi ljudima dobro. Bolje je dobro staviti na vidljivo mjesto i tiho se maknuli
na stranu - onaj koji treba sam će uzeti. Ili drugim riječima: tko je spreman, tog će knjige same naći i sve mu objasniti, a onome koji nije spreman
ne možeš ništa rastumačiti. Međutim, ne želim reći da oni koji odbacuju transurfing "nisu dovoljno zreli" za njega. To je njihov izbor, a svaki
svjesni izbor zaslužuje poštovanje.

Izvor zdravlja ne skriva se u medicinskim institucijama, nego u Svakodnevnom načinu života. Jednako se tako i sloj svijeta pojedinog čovjeka ne
formira pomoću apstraktnih meditacija na kauču, nego u odnosu sa svakodnevnom stvarnošću. Zato transurfing treba prihvatiti kao holistički (potpun,
cjelovit) sustav. Ovdje se odnos prema stvarnosti očituje u tri osnovna oblika:
• kako mislimo
• kako se hranimo
• kako se krećemo.

Toplo-hladni tuš najjednostavnija je i najučinkovitija preventivna i iscjeljujuća procedura. Sastoji se u izmjenjivanju vruće i hladni vode. U početku
nekoliko minuta vruće vode, zatim pola minute ili kraće hladne vode i tako najmanje tri puta. Zatim slijedi brisanje grubim ručnikom.
Bez obzira na svu jednostavnost, učinkovitost ovakvog djelovanja na tijelo vrlo je velika. Trčanje i dizanje utega očit je trening. No što može pružiti
tuš? Stvar je u tome da tuš intenzivno utječe praktički na sve naše organe. U konačnici se dobiva zadivljujući učinak:

• aktiviraju se svi biološki procesi
• nestaju blokade u organizmu
• pročišćava se i obnavlja cirkulacija
• svi unutarnji organi i koža dobivaju dozu zdravlja
• nestaje srčana aritmija
• povećava se broj leukocita i crvenih krvnih zrnaca
• povećava se mišićna masa
• vraća se radna sposobnost
• jača živčani sustav
• poboljšava se izmjena tvari
• cijeli se organizam intenzivno čisti i pomlađuje
• normalizira se električni naboj tijela
• povećava se energetika
• srce se trenira kao da džogirate

Tajna učinkovitosti
toplo-hladnog tuša vrlo je jednostavna. Izravno se djeluje na najveći organ - kožu. Koža čini 20 posto ukupne čovjekove težine. Uz pomoć
unutarnje namjere možemo vježbati, opteretiti pojedinačne mišiće i ispitivati snagu organizma. A možemo i bez ikakvog napora pustiti tijelu da se
pobrine samo za sebe. Ne trenirate, nego promatrate kako tijelo samostalno trenira. Što se pritom događa? Vruća voda prvo širi krvne žile, a
hladna ih zatim sužava. Kao rezultat dobivamo intenzivnu cirkulaciju krvi, određene blokade u organizmu nestaju, organizam će se dobro protresti.
Cirkulacija krvi u organizmu ima presudnu ulogu. Ako se srce zaustavi, nastupa smrt. U normalnim uvjetima srce osigurava cirkulaciju krvi. No krv
brzo teče samo kroz velike žile. U ostalim žilama teče vrlo sporo. A u kapilarama se, kao što znate, nalazi 80 posto kompletne cirkulirajuće krvi.
Ukupna duljina kapilara iznosi oko 100 tisuća kilometara. Bilo kakav patogeni proces najčešće je posljedica poremećaja kapilarne cirkulacije krvi.
Toplo-hladni tuš aktivira kapilarnu cirkulaciju, dakle sve životne procese.
Osim toga, pri tuširanju zagrijanog tijela ledenom vodom dolazi do kratkotrajnog temperaturnog skoka - temperatura naglo raste.
Što se time postiže? Kao prvo, istog se trena pojavi velika količina slobodnih elektrona, dolazi do priljeva slobodne energije i to odmah osjetite.
Kao drugo, ti elektroni neutraliziraju slobodne radikale što proces starenja vraća unazad. Kao treće, nagli rast temperature uništava viruse. Zimsko
kupanje u smislu duljeg hlađenja nije tako korisno, koliko je ekstremno za organizam. Ako nemate mogućnost prakticirati toplo-hladni tuš, možete ga zamijeniti jednostavnijom varijantom - polijevanjem kantom ledene (ili samo hladne) vode.
Evo nekoliko savjeta. Nije obvezno tuširati glavu, ali tuširanje uvijek započnite od gornjeg dijela tijela. Ako biste se tuširali odozdo prema gore, krv
bi u valu jurnula u glavu, što bi moglo izazvali nepoželjan pad tlaka.
Mnogi pogrešno vjeruju da prakticiranje toplo-hladnog tuša znači samo izmjenjivati toplu i hladnu vodu, cvokotati zubima i siliti se na čeličenje ili
nešto u tom stilu. Prvo je važno dobro zagrijati pod vrućom (ili toplom) vodom. Zatim slijedi kratkotrajno tuširanje hladnom vodom. Tuširanje
vrućom vodom treba trajati nekoliko minuta, a hladnom pola minute ili najviše minutu. Hladnu vodu treba pustiti tek kad ste osjetili da vam se
tijelo dobro zagrijalo. Ni u kom se slučaju nemojte dovesti do pothlađivanja. Ovaj bi vam postupak trebao biti ugodan, a ne mučan. Nepotrebno je
vodu izmjenjivati nekoliko desetaka puta, dovoljno je samo triput, a dalje odlučite prema vlastitom raspoloženju. Ne naređujte sami sebi, već
pratite svoje osjećaje - tijelo će vam samo reći "dosta" ako ga budete slušali.
S prakticiranjem toplo-hladnog tuša treba započeti umjereno postupno, tako da svaki dan povećavate razliku u temperaturi između vruće i hladne
vode. Ako želite cvokotati, to je u redu, ali zapamtite da ne morate osjećati naglu neudobnost i osjetno neugodne osjećaje. Ako do toga dođe,
smanjite razliku između temperatura.
Najbolje je tuširati se svako jutro nakon vježbanja. Vruća vas voda ne smije peći, inače ćete dobiti zimicu kao od hladne vode. Tijekom mjesec
dana temperaturu hladne vode možete dovesti do minimalne - onakve kakva teče iz slavine. Uz takvu ćete se razliku u temperaturi osjećati ugodno
kao da milijuni iglica bockaju vašu kožu.
Osobito valja napomenuti da se u hladnoj vodi smijemo tuširati samo nakon fizičkog vježbanja ili nakon nekoliko minuta tuširanja pod vrućom
vodom. Ako vam je ionako hladno, a još se tuširate hladnom vodom, uhvatit ćete prehladu.
Pod tušem ne treba mirno stajati, već tapkati nogama na mjestu kako bi stopala bila u boljem dodiru.s vodom.
Prakticirajući ovu proceduru, trebali biste razmišljati o tome što ovime želite postići. Možete u mislima vrtjeti slajd otprilike sljedećeg sadržaja:
Otpadne tvari izlaze iz organizma. Moj se organizam čisti, obnavlja i pomlađuje. U sebe puštam energiju. Energetski se kanali pročišćavaju i šire. Moj energetski potencijal
raste. Ne zaboravljajte da sve to trebate zamišljati (kako god znate) i pratiti riječi osjećajima. Cijeli niz osjećaja moguće je svesti pod isti nazivnik i
nasloviti ga: "Energija i zdravlje".
Ako nakon toplo-hladnog tuša osjećate zimicu, ili trebate skratiti duljinu tuširanja hladnom vodom, ili voda nije bila dovoljno hladna. U potonjem
slučaju ne aktivira se zaštitna reakcija organizma i zato vam jednostavno postane hladno, a u tome nema ničeg korisnog. Kratak utjecaj vrlo hladne
vode će vas ugrijati, a dulje puštanje ne osobito hladne vode će vas ohladiti.

Drvo života
Za aktivno apsorbiranje energije svemira potrebno je imati zdravu kralježnicu - ne samo zbog toga što središnji energetski tokovi prolaze uzduž
kralježnice. Unutar kralježnice smještena je leđna moždina od koje se šire spinalni živci prema svim organima. Ovi živci odgovorni su za normalan
rad organa.
Zdravu kralježnicu imat ćete samo u slučaju da se svakodnevno posvetite barem elementarnoj tjelovježbi. Živite u svome tijelu i zato se za njega
morate brinuti. Mišići prestaju normalno vršili svoju funkciju ako ste na njih zaboravili. To je jednako kao da zaboravite na djecu - bit će zapuštena,
prljava i gladna sa svim posljedicama koje iz toga proizlaze. Tjelovježba je jednako bitna kao pranje zuba. Osobitu pozornost valja posvetiti
vježbama za leđne mišiće, Ovi mišići, za razliku od mišića ruku i nogu, većinom su lišeni naše pozornosti. Pomoću nogu hodamo, a rukama
obavljamo svakodnevne poslove. Ipak, bez ruku i nogu može se živjeti, a bez kralježnice ne.
Ako samo s mukom možete rukama dodirnuti pod, vaš resurs je potrošen. Obnavljanju resursa pomoći će vježbe istezanja. Ako vas bole leđa,
uopće ne može biti govora o zdravlju. S vremenom neće prestati boljeti, već će biti gore - i to ne samo za leđa. Možete zdravo živjeti, čak se
intenzivno baviti sportom, a u isto vrijeme imati bolesnu kralježnicu. Puno profesionalnih sportaša žali se na bolove u leđima. Zašto se to događa?
Ciljani trening pojedinačnih grupa mišića jednako kao i nedostatak kretanja, ostavljaju leđne mišiće bez nadzora i bez pozornosti. Ljude ovo obično
previše ne uznemiruje: dok glava ne pada u gaće, sve je u redu. Ali to je samo pitanje vremena. Uskoro zanemareni mišići leđa degradiraju i počnu
se oglašavati.
Ustvari ne boli kralježnica, već upravo leđni mišići. Možete osjetiti bolna mjesta - ona su tvrda jer su mišići nategnuti. Mišići postanu umorni od
konstantnog naprezanja i zato bole. Zašto se mišići ne opuštaju? Zaboravili su kako se to radi. Sjedilački način života običnih ljudi ili
neuravnotežena opterećenja sportaša, a također i psihički stres dovode do toga da mišići trajno ostaju u napetom stanju. Ekstremni slučaj takve
napetosti je grč. Leđne mišiće teško je svjesno opustiti. U zdravom tijelu oni se sami opuštaju, refleksno. Ali, ako se mišići nepotrebno
preopterećuju ili se, naprotiv, uopće ne koriste, s vremenom gube svoju sposobnost normalnog opuštanja.
Ako bolno mjesto nije tvrdo, znači da bol nije uzrokovana grčem mišića. Najčešće se uzrok krije u nataloženim anorganskim solima u križima ili
zglobovima. U tom slučaju potrebno je organizam očistiti od soli.
Vratimo se napetim mišićima. Bol - to još i nije tako loše. Konstantno napeti mišići iskrivljuju kralježnicu. Kralješci se pomiču iz svojih normalnih
položaja i pritišću živčana vlakna koja se šire iz debla leđne moždine. To može izazvati bol u rukama, nogama i drugim dijelovima tijela. Može vas
boljeti u prsima i mislit ćete da vas boli srce, a ustvari nije tako. Narušava se energija organa prema kojima vode pritisnuti živci. Organ koji ne
dobiva energiju uzet će je od susjeda. Na taj način narušava se normalno funkcioniranje ne samo leđa već i drugih organa. Uza sve to počet ćete
liječiti ono što boli ne razumijevajući uzrok. Borba s posljedicom bez uklanjanja uzroka donosi samo još više štete.
Bolesti kralježnice imaju tendenciju napredovanja i mogu uzrokovati bolesti drugih organa. Liječenje bolesti kralježnice je komplicirano i često
neučinkovito. Bitno je da sami shvatite kako je početni uzrok bolesti jedan: mišići leda zaboravili su se normalno opuštati, te svojom grčevitom napetošću vrše
pritisak na kralješnicu i deformiraju je. Posljedice ovakvog pritiska moraju se liječiti, osobito ako je bolest uznapredovala. Ali, ako se sami ne uhvatite u
koštac s glavnim uzrokom, svako liječenje donijet će samo privremeno olakšanje.
Znači morate vježbati čak i ako ste lijeni. U tom slučaju čak i igra "Bolestan sam, pa me liječe" donosi korist. Potrebno je sasvim malo vremena,
barem petnaest minuta dnevno. Leđne mišiće mora te stalno podsjećati da se ne moraju samo naprezati već i opuštali Ako želite, vježbe za leđne
mišiće naći ćete u knjigama. Izaberite one koje vam se sviđaju i koje se pokažu najučinkovitijima. Mislim da je najbolja knjiga Umijeće ne-starenja koju
je napisao Thomas Hanna. Čak možete i sami izmisliti vlastite vježbe. Princip je jednostavan: potrebno je odabrati takve pokrete kod kojih se
napinjanje mišića izmjenjuje s opuštanjem. Na primjer, mogu vam preporučiti: staru tibetansku (i vrlo jednostavnu) metodu koja je opisana u knjizi
Perera Keldera Fontana mladosti. Ako se odgovarajuće knjige ne proda ju u knjižarama, možete ih naći i naručiti preko interneta. Svakaki i morate
usmjeriti svoju pozornost na to kako se vaši mišići naprežu i opuštaju. Izvođenje vježbi bez pozornostije beskorisno! Pozornost obnavlja i održava
unutrašnje sjećanje na to kako se treba naprezati i opuštati. Svojim unutarnjim pogledom promotrite mišiće tijekom vježbanja. Svojom pozornošću
ne samo što tijelo trenirate već pokazujete da se za njega i brinete. Bit će vam zahvalno zbog toga.
U idealnom slučaju bilo bi vrlo korisno tijekom izvođenja vježbi obraćati pozornost na središnje energetske tokove. Izvodeći vježbe, zamišljajte
energetske tokove. Ispočetka ovo može izazvati poteškoće. Ne morate se brinuti. Trebate samo bez napetosti obraćali pozornost na tokove. S
vremenom ćete, izvodeći bilo koji pokret lako upravljati svojom pozornošću.
Prije nego što počnete s vježbanjem, morate ukloniti bol. Ako je prisutna bol, ne samo što ne možete izvoditi vježbe, već ćete se osjećati još gore.
Ako kralježnica nije previše zanemarena, uklanjanje boli je dosta jednostavno - sami ćete se u to uvjeriti.
Ako su mišići napregnuti u donjem dijelu leđa, sjednite na rub kreveta koji ima površinu sličnu kauču i nije previše mekan. Iz ovog položaja ležite
na leđa, noge privucite na prsa i obujmite ih rukama. Položaj mora biti udoban - ne smijete osjećati bol i naprezati se. Ostanite u ovom položaju
dvije minute, a onda bez žurbe i naprezanja mišića ustanite s kreveta. Ako prilikom ustajanja osjećate da se mišići naprežu, dižite se brže, poput
akrobata. Kao rezultat barem ćete se uvjeriti da možete lako ispraviti leđa. I ako u određenom položaju bol nestaje, to znači da se mišići opuštaju.
Ovdje je bitno sljedeće: kad se vraćate u normalan položaj, činite to oprezno kako se mišići ne bi opet vratili u napregnuto stanje. Oprezno ne
znači polako. Najhitnije je da se mišići ne naprežu. Pronađite način da se vratite u normalan položaj bez naprezanja. Ne zaboravite usmjeriti
pozornost na mišiće. Ponavljajte ovo nekoliko puta s kratkim prekidima dok bol ne nestane. Ponovno se vratite u ležeći položaj, savijenih koljena i
sa stopalima na krevetu. Ispravite leđa i promotrite unutarnjim pogledom leđne mišiće. Zatim lagano privucite koljena na prsa savijajući leđa. Tako
se ljuljajte dok se leđa savijaju i ispravljaju. Kako se ne biste previše naprezali, možete privući noge rukama. Pokušajte ljuljati noge lijevo-desno. To
je jedna od vježbi koja pomaže leđnim mišićima da se sjete kako se trebaju naprezati i opuštati.
Ako su mišići napregnuti u gornjem dijelu leđa ili u ramenima, sjednite slobodno u naslonjač i naslonite se s rukama iza glave. Sjedite tako dvije
minute, pa oprezno spustite ruke pazeći pritom da se mišići opet ne napregnu.
Može se dogoditi da ćete trebati naći drugačije položaje u kojima se mišići opuštaju i bol nestaje. Na primjer, ako je bol u kuku, možete leći na
trbuh i privući nogu koljenom prema prsima. Ili možete stajati leđima okrenuti prema stolu na koji se naslonile rukama. Općenito, morate se
okretati i ovako i onako, pronaći položaj u kojem ćete se osjećati udobno, ostati u njemu jednu i pol do dvije minute i onda se, bez žurbe i naprezanja, vratiti u normalan
položaj. Ponavljajte vježbu sve dok bol ne nestane, samo zapamtite da gorljivošću nećete postići opuštanje. Ovdje su poželjni oprez i umjerenost.
Metodu je razni dio doktor Dale Anderson u svojoj knjizi Kako ukloniti bol u mišićima za 90 sekundi.
Uvedite naviku izvođenja jednostavne tjelovježbe svakoga jutra. Poznato je da je mačka vrlo lijena. Ona neće dobrovoljno učinili nijedan suvišan
pokret, ali će se obvezno nekoliko puta na dan pritegnuti. Za nju to nije obveza, već navika.
I još svakako tijekom dana, s vremena na vrijeme, obratite pozornost na leđne mišiće - jesu li ili nisu napregnuti. Kod uklanjanja napetosti također
pomaže i "ključ" koji pokreće energetski tokove (vidjeti prethodne knjige o transurfingu).
Vježbe za ozdravljenje općenito ne iziskuju naprezanje i osobitu snagu. Povećana opterećenja namijenjena su postizanju sportskih rezultata. Ako
vam to nije potrebno, onda je za održavanje zadovoljavajuće fizičke kondicije dovoljno uobičajeno kretanje bez naprezanja. Ne morate čak ni
trčati. Pola sata hoda umjesto vožnje na posao - to je dar za vaše tijelo. Pokret mora donositi zadovoljstvo. Ako nije tako, znači da je tijelo jako
preopterećeno smećem.
Ne zaboravite da pokreti sami po sebi nemaju nikakvo značenje. Značenje ima samo usredotočenost vaše pozornosti na naprezanje i opuštanje
mišića. U predasima između vježbi korisno je usredotočiti pozornost na središnje energetske tokove. Prilikom hodanja ili trčanja nije potrebno
obraćati pozornost na mišiće, ali korisno je povremeno pokrenuti središnje energetske tokove.
Korisno je i visjeti na vratilu ako imate tu mogućnost. Vratilo možete načiniti i kod kuće. Viseći na vratilu, možete se klatiti naprijed-natrag, lijevodesno
i ukrug. Izvodeći ovu vježbu, usredotočite pozornost na silazni energetski tok. Kralješci se kod ovog vježbanja žele vratiti u svoj prirodni
položaj.
Ako bolovi ne prolaze, znači da ste jako zanemarili svoju kralježnicu. Morat ćete posjetiti osteopata ili kiropraktičara kako bi on vratio kralješke na
mjesto. To će biti korisno za svakog čovjeka kojeg bole leđa. Kiropraktičar će prepoznati poremećaje na kralježnici čak i kod praktički zdravog
čovjeka. Zdrava kralježnica je jako rijetka pojava.

Stvarni uzroci bolesti
Cijeloga života morate sa sobom tegliti tijelo u kojem ste se nastanili. Ako se za njega ne brinete, s vremenom će ga onečistiti različito smeće, kao
kanalizaciju, a onda neće pomoći ni dijete, ni meditacija. Brigu o tijelu mnogi shvaćaju površno. Redovito kupanje, pranje zuba i fizičko vježbanje
nije dovoljno. Do kraja života ljudsko tijelo sakupi desetke kilograma različitog smeća. To su kamenci u probavnim organima, talozi anorganskih
soli, mast, sluz i ostali otpad. Kad bismo sve ovo istresli na stol, bila bi to velika odvratna hrpa. Možemo se samo čuditi kako je uopće moguće
živjeti s tim.
Resursi organizma su golemi, ali nisu bezgranični. Na primjer, vodovodna cijev može izvana izgledati sasvim pristojno. Ali s vremenom se iznutra
nakupi debeo sloj taloga tako da ostane samo uzak prolaz. Više nema koristi od izvanjskog uljepšavanje ovakve cijevi - treba je baciti i zamijeniti
novom. Ista je priča i s ljudskim organizmom, samo što čovjek jednostavno umre. Kako će srce biti zdravo i kako će podnositi opterećenja kad je
na krvnim žilama debeo sloj taloga., a jetra više nije u stanju pročišćavati krv?
Samo je jedan uzrok zdravlja u mladosti - resursi organa nisu niti izdaleka nisu potrošeni. Kada se resurs bliži kraju, organ počinje raditi na izmaku
snaga, s mukom. Organ koji je potrošio svoj resurs počinje uzimati energiju od drugih organa. Dolazi do formiranja patoloških veza, izravnih i
neizravnih. Na primjer, iznurena jetraes može pročišćavati krv jednako kao prije. Kod svakog je odraslog čovjeka doslovno ispunjena kamencima.
Zato se krvne žile začepljuju, raste opterećenje srca i tako dalje. Na energetskoj razini bolesna jetra oduzima energiju obližnjim organima, a to
može dovesti i do drugih oboljenja. Razlog potrošnje resursa je banalno onečišćenje organizma. Zato je i rješenje ovog problema jednako banalno -
čišćenje.
Postoji puno dobrih knjiga i tehnika za čišćenje organizma na prirodan način, to jest bez lijekova i kirurških zahvata. Ako želite, naći ćete ih.
Nevjerojatno je koliko ljudi umire ili ide pod kirurški »nož ne znajući da se svi problemi mogu jednostavno riješiti prirodnim načinima čišćenja
organizma.
Kad na sebi isprobate metode prirodnog čišćenja bit ćete šokirani koliko brzo ćete se početi osjećati bolje. Nakon pročišćavanja jetre, na primjer,
osjećat ćete neobičnu lakoću i priliv snage - kao da je tijelo sa sebe zbacilo težak teret. Energija se podigla na viši stupanj. Oslobodila se velika uobičajena. Iz istog razloga nakon podizanja teškog tereta, predmeti se čine lakši nego obično. Tijelo je nakon čišćenja nekoliko dana sretno zbog
olakšanja, a onda se navikne. Općenito, zdravlje i energija obično se ne osjećaju. Bolest stalno na sebe upozorava ako nije postala normalno stanje.
Nakon čišćenja najvažnije je ne onečišćavati opet svoj organizam. Do onečišćenja dolazi zbog nepravilne prehrane. Praktički su sve bolesti izravno
ili neizravno izazvane nepravilnom prehranom.
Čak i infekcijske bolesti niču samo u onečišćenom i oslabljenom organizam u kojem je pogodna sredina za razvoj infekcije. Postoje i nasljedne
bolesti. Ali genetska predispozicija nije garancija razvoja bolesti.
Ne namjeravam vas obraćati na drugu vjeru - to je nezahvalan posao. Pa vaše zdravlje treba vama samima, a ne meni. Moguće je da vi osobno
ovdje nećete pronaći ništa novo za sebe. Ali većina ljudi svakoga dana krši elementarna pravila prehrane, a onda se tuži na loše zdravlje. Pravila se
moraju poštovati ili svjesno kršiti. U drugom slučaju potrebno je znati barem koja pravila se krše. Pa zar nije šteta umrijeti zbog neznanja? Većina
ljudi ipak nije previše zabrinuta zbog nečistoća u svojem organizmu. Zbog toga što oči ne vide koliko otpada leži u tijelu i na koji način se
akumulira. Može se navesti bezbroj uzroka nakupljanja smeća u organizmu. Evo samo nekih.
Prilikom prženja na biljnom ulju nastaju otrovne tvari, zato je najbolje pržiti na rastopljenom maslacu koji je bez dodataka biljnog podrijetla. U
proizvodima koji sadrže puno škroba, kod obrade na visokim temperaturama dolazi do stvaranja otrovne tvari koja izaziva rak - ovo je informacija
za ljubitelje čipsa i pečenih krumpiru.
Kod kuhanja rabarbare, lobode i špinata, oksalna kiselina prelazi u anorgansku formu i taloži se u organizmu u obliku kristalu, u to izaziva
reumatizam i bolesti bubrega.
Pekarski kvasac koji se nalazi u pecivu uništava crijevnu mikro-floru. Velik dio posla prilikom probavljanja hrane obavljaju bakterije. Svako živo
biće ima svoju osobitu mikrofloru u crijevima, uvjetovanu načinom prehrane. Eto zašto se krava može hraniti samo travom, a lav mesom.
Postupno se može prijeći na drugi način prehrane i pritom će se promijeniti tip mikroflore. Kvasac uništava prirodnu mikrofloru, hrana se loše
probavlja i onečišćava organizmu,
U prokuhanom ili pasteriziranom kravljem mlijeku nema ničeg korisnog. Općenito je velika zabluda smatrati mlijeko korisnim. To je hrana za
dojenčad. Sjećate li se glupog slogana: "Djeco, pijte mlijeko, bit ćete zdravi!" Djeca nisu zdrava zbog mlijeka, već usprkos mlijeku. Organizam
odraslog čovjeka više nije u stanju u potpunosti apsorbirati mlijeko. Kravlje mlijeko, na primjer, sadrži veliki udio kazeina - tvari koja je potrebna za
formiranje rogova, kopita i krzna. Kazein se koristi za proizvodnju ljepila za drvo. Kad se nakupi u organizmu, ima ljepljiv učinak, te čini živu i
pokretnu plazmu viskoznom. Kozje mlijeko sadržava puno manje kazeinu od kravljeg. Svejedno je konzumacija mlijeka u odrasloj dobi
anomalijsko odstupanje od prirodne norme.
Kuhana hrana sposobna je samo održavati život. U kuhanoj i konzerviranoj hrani gotovo se sve korisne tvari pretvaraju u anorganske, mrtve.
Organske tvari razlikuju se od anorganskih tvari na kvantnoj razini. Na primjer, organski kalcij organizam apsorbira, a anorganski ne, tako je i sa
svim ostalim elementima u tragovima. Organizam ne stiže na vrijeme ukloniti sve anorganske soli i doslovno ih gura gdje god je to moguće samo
kako život ne bi bio izvrgnut izravnoj opasnosti. Ali to se ne može činiti unedogled.
Ako jedete hranu koja je toplinski obrađena, onda barem ne kuhajte za nekoliko dana unaprijed kako biste kasnije samo podgrijavali i opet jeli.
Hrana svakim zagrijavanjem postaje još više mrtva. Jednom je izveden eksperiment. Jednoj skupini štakora davali su samo svježe pripremljenu
hranu, a drugoj skupini su svaki dan podgrijavali staru. Druga skupina je umrla u roku dva tjedna. Još šokantniji je primjer s ljudima. U sovjetsko
vrijeme u nekim je područjima Rusije među poljoprivrednicima bila uobičajena ovakva metoda: ujutro bi odlazili na polje na cijeli dan, vraćali su se
tek uvečer, a ako kod kuće nije ostao nitko, ujutro bi u zagrijanu pećnicu stavili lonac s kašom i borščem kako bi kad se vrate jelo bilo vruće. Ondje
gdje je to postala navika ljudi su živjeli jako kratko i rano su umirali iz neobjašnjivih razloga, je li vam sada jasno zbog čega?
Postoji još jedna bitna stvar. Mnoge namirnice probavljaju se na različite načine i zato se jedna s drugom ne slažu. Ako se nespojive namirnice
nabacaju na jednu hrpu u želucu, jednostavno će početi kipjeti i i razlagati se, odvajat će se štetne tvari koje će onečišćavati organizam. Na primjer,
desert u obliku slatkiša ili voća nakon ručka - to je polagano samoubojstvo. Zbog navike pijenja poslije jela, želučani sok se ispire, a hrana se
probavlja loše i dugo. Nakon jela mogu se popiti dva-tri gutljaja, ali treba piti minimalno sat i pol ili dva nakon obroka.
Debljina nastaje zbog toga što se kuhana i konzervirana hrana loše apsorbira, pa organizam ne dobiva u dovoljnim količinama potrebne vitamine i
elemente u tragovima: u kuhanoj hrani ih je stvarno malo. Organizam, želeći nadoknaditi nedostatak potrebni li tvari, neprestano traži hranu.
Popis teških prekršaja je još puno duži. Sasvim je u redu ako svadljivim tonom uskliknete: "Pa što se uopće može jesti kad je sve štetno?" Tako
govore klatna. Da, ona se nalaze na svim područjima ljudskog postojanja. Klatna su stvorila stereotipe pogrešne prehrane i podržavat će ih iz sve
snage.
Klatna nezdrave hrane - to su principi i stereotipi koji su se oblikovali relativno nedavno u kuhinjama različitih naroda. Klatnima nije cilj
onečišćavanje ljudskog organizma. Uostalom, postoje i klatna zdrave prehrane. Cilj svakog klatna je opstati i okupiti šio više pristaša. Zato je
potrebno pokazati se u najboljem svjetlu i klevetati ostale. Pa će vam tako ljubitelj mesa navoditi u svoju korist jednako snažne argumente kao i
vegetarijanac. Navest ću vam argu mente klatna zdrave prehrane, a na vama je da odaberete.
Većina ljudi nalazi se u ljepljivoj mreži klatna službene medici ne i klatna već postojećih recepata za pripremu hrane. Ova klatnu čak surađuju
međusobno zato što recepti i predodžbe o prehrani uzrokuju sve poznate bolesti i tako povećavaju broj klijenata zdrav stvenih ustanova. Oba
klatna u velikoj su mjeri destruktivna. To se očituje tako š'to se svako kršenje njihovih normi na sve mogui 4 načine diskreditira i kažnjava. Može se
navesti jako puno primjeru - oni su očiti.
Na primjer, bubrežni kamenci, žučni kamenci i kamenci u jetri nastaju zbog pogrešne prehrane. Što nudi službena medicina? Operaciju ili tablete
koje će još više onečistiti organizam. U teškim slučajevima, kad se više nema kud, medicina može pacijentu zabranili korištenje nekih namirnica, ali
obično se ni riječju ne spominje promjena cjelokupnog načina prehrane. Na ovaj način klatno farmakologije dobiva podršku, klatno nezdrave
prehrane dobije samo blag prijekor, a posljedica je da ljudi završavaju pod skalpelom kirurga i postaju potpuno ovisni o klatnu medicine.
A moglo se izbjeći puno operacija i besmislenih smrti. Isti kamenci, nije bitno kakve veličine, lako se i bezbolno razbijaju i uklanjaju iz organizma
pomoću metoda alternativne medicine koje se temelje na korištenju običnih biljaka, povrća i voća. Ali ovakve metode čišćenja organizma
proglašavaju se neznanstvenima i ne postaju široko rasprostranjene zato što je klatno alternativne medicine slabo u usporedbi s klatnom službene
medicine.
Pogledajte kako su samo strašno aktivna klatna nezdrave prehrane. Takva grozna hrana kao što je pizza, hamburger, hot-dog, čips pojavila se tek
nedavno i odmah se proširila cijelim svijetom. Sve je preplavljeno rafiniranim receptima s namirnicama koje se ne smiju kombinirati, a koje se
gutaju strašno nezdravim redoslijedom. Svi atributi ukusne, ali nezdrave gozbe aranžiraju se vrlo učinkovito, od primamljivih reklama do
restoranskih rituala. Od nezdravih, ali ukusnih jela radi se kult. A one koji se pridržavaju načela zdrave prehrane proglašava se u boljem slučaju
ekscentricima, a u gorem opasnim budalama. Međutim, zdrava prehrana uopće nije neukusna.
Klatna znaju kako vas uhvatiti u svoju mrežu. Ova obmana je jako ljepljiva i malo je ljudi koji je se uspiju otresti i uvidjeti sav užas tog stanja u
kojem su se prije nalazili. Znate kako pauk otrovom paralizira svoju žrtvu: ona je još živa, ali ne može pružati otpor. Oprilike tako djeluju i klatna,
samo što ona još dodatno ubrizgavanju i narkozu, i zato se žrtvama čini da uživaju i da imaju slobodu samostalnog biranja i djelovanja.

Izvori smeća
Uopće nije potrebno postati apologet klatna zdravog načina života i ići u krajnosti pedantno slijedeći nekakva načela. Ali bolje je poštovati osnovna
pravila zdrave prehrane, inače vam tijelo može prirediti različite neugodnosti.
Glavni izvor smeća u organizmu je miješanje namirnica koje se ne smiju međusobno kombinirati u jednom obroku. Alternativa je jedno vrlo dobro
klatno: odvajanje namirnica. Sigurno ste čuli za to. Princip je takav da se u želucu ne miješaju namirnice koje se ne smiju kombinirati. Na primjer,
meso se jede samo s povrćem, slatkiši i voće jedu se odvojeno, najmanje pola sata prije glavnog jela, ne smiju se miješati bjelančevine s
ugljikohidratima i tako dalje. Ako želi te, literaturu o pravilnoj prehrani nije teško naći (na primjer, knjige Maje Gogulan). Ne morate se obvezno
pridržavati strogih pravila, ali nemojte raditi teške greške. Razdvajanje namirnica uvelike će olakšati život vašem tijelu, a to znači da će se kod vas
pojaviti velika količina slobodne energije za druge aktivnosti. I naravno, razdvajanje namirnica je jedini djelotvoran naćin skidanja prekomjernih kilograma.
Svaki drugi način daje samo privremeno i neznatno poboljšanje, a da ni ne spominjemo popratne pojave.
Drugi izvor smeća su proizvodi od bijelog brašna, isključivo proizvod destruktivnog klatna. Sve vrijedno iz zrna nalazi se u klicil i ljusci. Bijelo
brašno najbolje vrste dobiva se tako da se pšeničnu zrno očisti od ljuske i klice. Na taj način uklanja se sve vrijedno, a ostaje samo mrtvi dio koji se
uglavnom sastoji od škroba. Potom se u brašno dodaju umjetni vitamini. Ovaj beživotni dio zrna priroda je namijenila za građevinski materijal - to
je neka vrsta bačve pune masti za klicu. Konzumiranje proizvoda od bijelog brašna najbolje vrste je kao da u trgovini kupite škrob i onda ga gutate
na žlice. Jetru onečišćuje tvar koja podsjeća na mazut, škrob se akumulira u organizmu u obliku sluzi, na stijenkama crijeva nastaju naslage. Oči
nevide kako se to događa, ali zato vide kako primamljivo izgledaju proizvodi od bijelog brašna. Najkorisniji kruh je kruh od zrnatih kultura,
beskvasan, od krupno mljevenog brašna. Što je viša kvaliteta brašna, to je viša i njegova štetnost i to je manje korisno za organizam.
Treći izvor smeća - to su, općenito, sve namirnice koje su podvrgnute toplinskoj ili nekoj drugoj obradi. U cijeloj prirodi jedino čovjek obrađuje
svoju hranu, nitko drugi. Na primjer, u sokovima koje kupujete u trgovini ostaje malo što korisno čak i kad su "stopostotni". Primjećujete da se ti
sokovi dobivaju iz koncentrata? A kako se dobiva koncentrat? Obradom, isparivanjem. A onda se još u njega dodaju umjetni vitamini. Postavlja se
pitanje zašto se dodaju vitamini u namirnicu koja bi ih trebala sadržavati po definiciji? Pa zato što nakon obrade u njoj jednostavno nema nikakvih
vitamina. Korisni su jedino svježe iscijeđeni sokovi koje ste sami napravili uz pomoć sokovnika. Živi sokovi sadrže i organsku, živu vodu. Voda
koja teče iz slavine je mrtva. Ona je jednostavno kemikalija koju stanice organizma loše apsorbiraju. A većina suhomesnatih proizvoda - znate li
kako se proizvode? Uopće ne na tradicionalan način koji je još donekle prihvatljiv. Najčešće se proizvod natapa u kancerogenoj i otopini tipa
"tekući dim", a onda se podvrgava termičkoj obradi.
Četvrti izvor su namirnice koje sadrže hidrogenizirane ili, kako ih još nazivaju, trans-masti. To su prije svega margarin, namazi, jestivo ulje, rafinirano
biljno ulje, maslac s manje od 82,5 posto mliječne masti, ulja koja se proizvode od biljne baze ("mješavine"), te majoneza i kečap. Trans-masti se
dobivaju kemijskom i termičkom obradom rafiniranih biljnih ulja koja se, s druge strane rade na isti način. Kako bi se izvuklo svo ulje iz uljene
pogače, koja preostaje nakon hladnog prešanja, primjenjuju se kemijska otapala (na primjer heksan koji je sličan benzinu). Onda otapalo isparava iz
ove grozne mješavine, a kao rezultat se dobiva proizvod koji obično stoji na policama trgovina. Ovaj "navodno prehrambeni proizvod" naširoko se
reklamira i predstavlja se kao "pročišćeno ulje" koje je, kažu, "korisno", bez kolesterola itd. Ustvari je biljni kolesterol organizmu neophodan, a
trans-masti su prava tempirana bomba.
Trans-masti su jako toksične i nakupljaju se u organizmu izazivajući čitav niz opasnih bolesti: stres, aterosklerozu, bolesti srca, rak, pretilost, dječje
bolesti, pad imuniteta, probleme s potencijom itd. Trans-masti blokiraju djelovanje probavnih enzima sa svim posljedicama koje iz toga proizlaze -
jedna od glavnih je da se hrana ne probavlja i trune u organizmu, iako mi to ne vidimo. Trans-mast i ulaze u stanice organizma i zadržavaju se
dugo, prekrivaju membr:i ne, a posljedica toga je da stanice ne dobivaju dovoljno hrane i sakupljaju toksine. Trans-masti se izluče iz organizma tek
dvije godine nakon što prestanemo uzimati hranu koja ih sadržava. Trans-masti su se pojavile relativno nedavno kao posljedica tehnološkog
napretka koji su izazvale glad i ratne godine, zato organizam ne zna što njima raditi - ni kako ih probavljati, ni kako ih se osloboditi. Najbogatiji
izvori trans-masti su pržena brza hrana, kolači i keksi. Margarin, izumljen u gladnim ratnim godinama, je "namirnica" koju ne jedu čak ni štakori i
žohari. Po svojim svojstvimu je blizak sapunu, čak se ni ne kvari, jednako kao sredstva za pranje. Ovaj kemijski surogat, ne znaš kako ga nazvati,
nalazi se u svim slastičarskim proizvodima. Proizvodi se na sljedeći način. Oni isto "rafinirano ulje", dobiveno kemijskom obradom, zagrijavu se i
hidrogenizira upuhivanjem vodika. Kao rezultat se dobiva smjesa trans-izomera koje priroda uopće ne poznaje, a koji imaju konzistenciju mekog
plastelina, odvratnog su mirisa i boje. Kako bi ovom "proizvodu" pridali svojstva robe, dodaju mu još gomilu raznovrsnih kemijskih sredstava.
Zato, ako vam život još nije dojadio, proizvode od tijesta radije pripremajte sami, koristeći kvalitetan maslac. Majonezu, a jednako tako i kečap,
možete napraviti ručno od prirodnih sastojaka (recepte nije teško pronaći na Internetu).
Peti, najrašireniji izvor smeća su sve moguće vrste brze hrane. To su sintetički proizvodi koji su odmah ili vrlo brzo spremni za upotrebu. Ovdje je
riječ o instant-hrani tipa "jednostavno dodajte vodu", juhama, bujonima, svim vrstama pahuljica, konzervama, čokoladicama, čipsu, različitim
grickalicama i, naravno, gaziranim pićima koja su toliko toksična da njima možete čistiti naslage sa zahodske školjke.
Jednom su u SAD-u izveli "šaljiv" eksperiment. Jednu grupu štakora hranili su pahuljicama, a drugu - kartonskim kutijama, ambalažom istih
pahuljica. Prva je skupina otišla na drugi svijet već tijekom dva tjedna, ali druga je živjela dulje!
Nije još poznato za koliko će se skratiti život konzumenata sintetičke hrane. Brza hrana je tek nedavno ušla u svakodnevnu i široku upotrebu -
konzumira se tek nekoliko posljednjih desetljeća. Ali za to je vrijeme na primjer Amerika, u kojoj je brza hrana najviše rasprostranjena, od nacije
koja trči i opsjednuta je prirodnim namirnicama postala nacija koja trpi od prekomjerne debljine. I ovom strašnom fenomenu ne pridaje se osobito
značenje. Nacija jednostavno spava. Samilosne mamice misle: ako je dijete "punašno", znači da je sve u redu - dobro jede! Probudite se, spavalice!
Klatna vas love za klanje, doslovno kao stoku! Pa pretilost nije znak napretka, već degeneracije nacije. A debljina nije znak zdravlja, već bolesti!

Zaboravljeni iscjelitelji
Klatna suvremene medicine i nutricionizma razvila su tijekom desetljeća bogatu aktivnost kojom su potisnula u pozadinu sve ono vrijedno što nam
je oduvijek davala priroda. Klatna se služe dobro poznatim metodama: argumentima medicinskih autoriteta, reklamom, "dizanjem prašine",
trendovima, atraktivnom ambalažom i tako dalje. Učinkovitost mnogih sintetičkih lijekova je dvojbena, a i cijena im nije zanemariva. Kad bismo
okrenuli leđa klatnima i vratili se prirodi, dobili bismo mnogo više po znatno nižoj cijeni. Priroda je savršena i daje sve što nam je neophodno -
trebamo samo ispružiti ruku. Oponašajući prirodu, klatna su stvorila mnoštvo lijekova, no, osim što su skupi, oni ni izdaleka nisu savršeni.
Vitamini kupljeni u ljekarni djeluju samo nekoliko sati, kao što je za tablete i uobičajeno. Za razliku od prirodnih, umjetni vitamini su mrtvi
kemijski spojevi i zato ih se tijelo nastoji osloboditi. Jedan dio tih kemijskih spojeva se izlučuje, ali jedan se dio zadržava u obliku naslaga na
stijenkama krvnih žila i u tkivima. Prirodni živi vitamini, koji u organizam ulaze u obliku svježeg voća i povrća, ispunjavaju svoju funkciju onako
kako treba i nakupljaju se kao pričuva.
Općenito, uzimanjem kemijskih pripravaka iz ljekarne s vremenom se u organizmu stvaraju goleme naslage mineralnih soli. U tom su smislu
osobito djelotvorne intravenozne injekcije koje usporedno sa svojim ljekovitim učinkom stvaraju i kamenac na stjenkama ma žila.
Klatna su stvorila stereotip prema kojem je suvremena medicina zakoračila daleko naprijed u usporedbi s prirodnim metodama i sredstvima, a
prirodni lijekovi su isuviše jednostavni da bi bili učinkoviti. Sve što je ljekovito ili je teško dostupno ili se prodaje u ljekarnama po visokim
cijenama. Mlada klatna u borbi za sljedbenike ne prezaju ni pred čim kako bi istisnula svoje ostarjele, neaktivne konkurente. Zato se taj stereotip
tako čvrsto ukorijenio u svijesti ljudi.
Nasreću, klatna prirodnih lijekova nisu se još sasvim zaustavila. Tko želi, može naći mnoštvo recepata koji su znatno učinkovitiji od medicinskih
pripravaka. Nećemo se ovdje doticati teme ljekovitog bilja jer biljem se valja znati koristiti, a takvih je stručnjaka danas malo. Cilj transurfinga nije
izbor metode liječenja, nego očuvanje zdravlja. A da bismo očuvali zdravlje, dovoljno je da ne narušavamo prirodna načela prehrane. Ovdje ćemo
spomenuti samo nekoliko prirodnih sredstava koja svojom učinkovitošću nadmašuju umjetne lijekove, a uz to, naravno, nisu štetna.
Kao prvo, organizam svaki dan treba primiti određenu količinu vitamina i mikroelemenata. Ako ne možete ili ne želite svoju prehranu utemeljiti
prvenstveno na sirovom voću i povrću, vaše tijelo neće dobivati sve što mu treba da bi normalno funkcioniralo. U nadoknađivanju tog nedostatka
mogu vam pomoći jednostavne namirnice - morske alge, kao što su fukus i laminarija. Alge, osobito fukus, sadržavaju vrlo visoku koncentraciju
gotovo svih vitamina i mikroelemenata. Ako vam nisu dostupne svježe alge, nabavite sušenu u trgovinama zdravom hranom, ljekarnama ili preko
interneta. Vrijednost algi je u tome što su one po svojem kemijskom sastavu gotovo identične živoj plazmi organizma. Život potječe iz mora što
znači da je priroda te pripravke "razvijala" milijunima godina pa oni imaju potvrdu o kvaliteti koju je izdao Bog. Alge sadržavaju vrijedne i rijetke
elemente kao što je jod. Poznato je da nedostatak joda može izazvati rak štitnjače u odraslih, odnosno poremetiti normalan intelektualni razvoj
djece. Alge sadržavaju i neke korisne elemente kojih nema u kopnenim biljkama. Vaše će se tijelo samo pobrinuti za svoje zdravlje ako dobije što
mu treba.
Problem je u tome što alge imaju specifičan okus pa ako ih nepravilno pripremite, teško da ćete ih moći jesti. Razumije se da nema nikakva smisla
uzimati ih u kuhanu, a još manje u konzerviranu obliku - tako se uništava sve ono što vrijedi. Opisat ću vam jednostavan recept za pripremu
sušenog fukusa.
Nasipajte sto grama sušenih algi u staklenku volumena 0,7 litara. Prethodno prosijte alge kako biste ih očistili od pijeska. Dodajte čajnu žličicu
pripravka za mrkvu na korejski način i promiješajte. Na finom ribežu naribajte manju glavicu češnjaka i luka. Dodajte dvije jušne žlice jabučnog
octa i istu količinu sojina umaka, zalijte vodom, promiješajte i pustite da odstoji pola sata. Ako se upije sva voda, možete dodati još malo, ali tako
da ne ostane višak. Alge će začas upiti svu vodu koju mogu upiti. Dolijte dvije do tri jušne žlice nerafiniranog suncokretova ulja (još bolje lanena) i
promiješajte. Dvije jušne žlice ove iznimne hrane na dan našem tijelu osigunivaju potrebnu dnevnu količinu vitamina i mikroelemenata.
Još jedan zaboravljeni iscjelitelj su isklijale sjemenke ili klice. Velik dio naše prehrane sastoji se od sjemenki - žitarica, mahunarki i drugih. Sjemenke
se sastoje od poluproizvoda - konzerviranih gradivnih tvari. Riječ je uglavnom o škrobu, bjelančevinama i mastima. Dok sjemenke klijaju, u njima
se zbivaju drastične promjene: škrob se pretvara u maltozu, bjelančevine u aminokiseline, a masti u masne kiseline. Isti se proces odvija i u probavi.
Dakle, veći dio posla je već obavljen u klicama. Štoviše, sintetiziraju se vitamini i drugi korisni elementi, koncentrira se energija i pokreću sve snage
kako bi se energija usmjerila u razvoj biljke. Konzervirana, uspavana snaga sjemena oživljava i oslobađa golem potencijal stvaranje novog života.
Klatno farmakologije dobro je upoznato s tim potencijalom, jer nemoguće ga je ignorirati. Zato se klice kukuruza, pšenice i drugih biljaka rabe u
pripremi poprilično skupih ljekovitih pripravaka.
Zašto onda ne bismo kao hranu uzimali klice, umjesto neisklijalih sjemenki? Naravno, to je moguće, a čak je i okus bolji! No klatna tradicionalne
prehrane ne brinu se o zdravlju svojih sljedbenika.
Klice imaju snažna ljekovita i biostimulativna svojstva koja bih ovdje želio što temeljitije pobrojiti. Prije svega sadržavaju vitamine i elemente u
tragovima, također poboljšavaju izmjenu tvari, čiste organizam, jačaju imunitet, povećavaju radnu sposobnost, liječe mnoge bolesti i tako dalje.
Klice sadrže sve što je priroda predvidjela za razvoj novog života i njegovo preživljavanje u agresivnom okolišu. To je savršeno uravnotežena hrana
koja se lako probavlja, a istovremeno je i učinkovit lijek. Klice ne samo da su živa hrana nego su i energija života koji se rađa. Tome se nema što
dodati. Pšenične klice imaju najizraženija ljekovita svojstva. One su univerzalna hrana i učinkovit lijek koji sadržava cijelu paletu vitamina i
mikroelemenata. No ljekovitost pšeničnih klica ne očituje se odmah, nego tek nakon dugotrajnog redovitog uzimanja. One liječe mnoge bolesti i
čiste skrivene kutke našeg tijela do kojih druga sredstva ne uspijevaju doprijeti. Nakon dva tjedna konzumacije pšeničnih klica, a ponekad i prije,
čovjeku se opće stanje znatno poboljša što znači da se razina energije u organizmu povisila. Do temeljitih promjena dolazi poslije duljeg razdoblja,
ponekad za pola godine, ponekad za godinu dana.
Svake godine tisuće ljudi umiru od gladi, a u vrijeme ratova i prirodnih katastrofa glad odnosi milijune života. No ljudi zapravo i ne umiru od gladi,
nego od neznanja. Ljude ne ubija nedostatak hrane, nego nedostatak onoga što je tijelu potrebno, tj. vitamina i elemenata u tragovima. Zamislite
koliko se života može spasiti vrećom pšenice. Kad zrnje sameljete u brašno najbolje kvalitete i od toga pripremite kruh, to je dovoljno hrane tek za
kratko vrijeme i šačicu ljudi. Bijeli kruh sadržava mizernu količinu tvari neophodnih za život. Uzmete li, pak, sto grama klica, to će biti više nego
dovoljno za cijeli dan - i to ne samo za održavanje na životu, nego za normalno funkcioniranje tijela. Pedeset ljudi može cijeli mjesec normalno živjeti s
vrećom sjemena ako jede isklijalo zrnje, a ne peče kruh.
Za zdravog čovjeka glavna korist od uzimanja klica je u čišćenju organizma od toksina, no do toga dolazi tek nakon redovitog i dugotrajnog
uzimanja jer je i zagađivanje organizma trajalo desetljećima. Od razmjerno kratkoročnih rezultata možemo spomenuti poboljšanje izgleda kose
kakvo nije moguće ostvariti nijednim šamponom. Među značajne rezultate ubrajaju se i učinkovita prefilaksa raka i karijesa, normalizacija
metabolizma, povišenje tonusa i imunološkog stanja organizma, jačanje živčanog sustava, kvalitetniji san, čišćenje crijeva i još mnogo toga.
Osobito je zanimljivo blagotvorno djelovanje klica na vid. Ako nosite naočale, ali dio vremena možete i bez njih, slobodno ih bacite jer nakon
nekoliko mjeseci prehrane klicama one vam više neće ni trebati. (Pogotovo ako usput vježbate po Batesovu sustavu.) Ovisno o vašem početnom
stanju, savršen vid uspostavlja se u periodu od jednog mjeseca do godine dana ako se pomirite s privremenom neugodom nenošenja naočala te
svaki dan konzumirate klice i vježbate oči. Za nekoliko mjeseci, a možda i prije, odjednom ćete sa zaprepaštenjem ustanoviti da vam se oštrina vida
značajno poboljšala, zatim ćete primijetiti da su boje postale zasićene i jarke. I na kraju će doći dan kad će vam okulist reći da imate savršen vid.
Klicama možete dodavati bilo kakve začine, orašaste plodove i dodatke, osim šećera. Svaka termička obrada svest će korisna svojstva na ništicu.
Klice treba žvakati dok se u ustima ne pretvore u kašu kako bi se postigao maksimalan učinak. Ako ne možete žvakati, možete klice samljeti u
stroju za mljevenje mesa. U krajnji slučaju možete od samljevenih klica pripremiti napitak te ga popiti. Usput rečeno, napitak od klica je najbolji
melem koji možete zamisliti, osobito za djecu umjesto prokuhanog (tj. mrtvog) mlijeka.
Dnevnu dozu odredite sami, ali imajte na umu da šalica klica može nadomjestiti cijeli ručak. Doduše, žvakanje može potrajati i četrdesetak minuta.
Poslije konzumacije klica ne jedite i ne pijte ništa jedan sat kako biste svojem organizmu omogućili da u cijelosti iskoristi ljekovita svojstva ovog
melema. Ako ste teško bolesni, trebali biste jesti što je više moguće klica ne miješajući ih u obroku s drugom hranom.
Naravno, osim pšenice mogu se isklijavati i zrna kukuruza, boba, graha, graška (još su bolje klice mungo graha i slanutka), soje, leće i drugih vrsta. I
ona imaju ljekovita svojstva i čiste organizam. Opisat ću još jednu tehniku isklijavanja krupnih sjemenki. Sjemenke isperite u tekućoj vodi, stavite ih
u posudu i prelijte vodom, tako da budu sasvim prekrivene. Grašak je dovoljno namakati dvanaest sati, grah nešto duže, a bob najmanje dvadeset i
četiri sata. Zatim sjemenke ocijedite u cjediljki, isperite ih vodom, prekrijte vlažnom gazom pa cjediljku ostavite na tamnom, prozračnom mjestu.
Svakih osam sati isperite pod tekućom vodom. Duljina klice kod boba treba biti jedan do jedan i pol centimetar, a kod graha i graška nešto kraća.
Klice se mogu jesti sirove kao dodatak salati ili ih možemo prokuhati nekoliko minuta. Suhi bob mora se kuhati nekoliko sati, a proklijao i očišćen
od kožice kuhan je već za tri minute. Vidite li razliku?

Još sam u prvoj knjizi, u uvodu u transurfing, obećao da neće bit nikakvih vježbi. I doista, tehnika transurfinga djeluje i kad ne ulažete nikakav
napor u samousavršavanje, ali njegova učinkovitost znatno raste ako osim tjelesnog zdravlja raspolažete i trima dopunskim resursima. Prvi je
visoka energetika: povišeni životni tonus i sposobnost aktivnog djelovanja na stvarnost. Drugi je intelekt: umijeće rješavanja složenih problema s
lakoćom. I treći je šarm: dar privlačenja ljudi i stjecanja njihove naklonosti. Uspjeh u karijeri i osobnom životu izravno ovisi o ova tri čimbenika.

Intenzivno bavljenje sportom i izlaganje velikim naporima više iscrpljuje
organizam nego što ga razvija. Optimalna životna vatra raspiruje se i održava umjerenim tjelesnim vježbama u kombinaciji s usredotočenošću na
energetske tokove. Čovjek još koliko-toliko upravlja svojim mišićima jer se mora kretati svaki dan, na ovaj ili onaj način. Međutim, na energiju
nitko u pravilu obraća pozornost pa ona stoga i nije podložna našem utjecaju, već se osjeća samo u obliku kratkotrajnih eksplozija živahnosti koje
se izmjenjuju s dugotrajnim razdobljima slabosti.

Prvi obred. Vrtnju je dobro razbiti u tri seta po dvanaest, petnaest i osamnaest ponavljanja. Ti brojevi nisu fiksni i ne znače ništa - možete ih varirati
po svojem nahođenju onako kako vam govore intuicija i tijelo. Svrha triju setova je u tome da se naglim zaustavljanjem vrtnje inducira ubrzanje
energetskih vrtloga. Vrtjeti se treba slobodno, opušteno, obraćajući pozornost na to kako ruke odvlači centrifugalna sila. Kad se zaustavite,
zatvorite oči i osjetite kako se vrtlozi po inerciji nastavljaju vrtjeti. Osjetite energiju u sebi. Namjeru usmjerite na sljedeću tvrdnju: Imam snažnu
energiju. Energija čisti sve kanale, sve žile, cijeli organizam. U čistom organizmu energija slobodno teče. Moja energija raste. Ponavljajte tu tvrdnju, dok vam ne
prođe vrtoglavica. Kod većine ljudi vrtlog se okreće u smjeru kazaljke na satu iako kod nekih osoba može biti i obrnuto. Ako pri vrtnji osjećate
nelagodu i otpor, vrtite se u suprotnom smjeru.
Drugi obred. Nastojte ga obaviti kvalitetno, bez žurbe, s ispruženim nogama. Vucite pete. Ako vam je teško izvesti dvadeset i jedno ponavljanje,
napravite ih manje - najvažnije je da budu kvalitetna. Nakon svakog ponavljanja olabavite noge i opustite se; tijekom izdaha predajte se osjetima na
nekoliko sekundi. Osjetite kako energiju puni vaše tijelo i izlijeva se. Od iznimne je važnosti da tijekom opuštanja obratite pozornost na taj osjet.
Nemojte raditi samo naprežući mišiće, nego se punite energijom. Ako ste dovoljno jaki i zdravi, ovu radnju možete izvoditi obješeni o prečku. Na
početku dizanja udahnite pa sasvim podignite ispružene noge zadržavajući dah. U spuštanju izdahnite i opustite se. Osjetit ćete karakterističan
osjećaj punjenja energijom. Najbitnije je obratiti pozornost. Bez usredotočenosti to neće biti čak ni obredne radnje, nego besmisleni pokreti. Kad
dokončate vježbu, energično ustanite u trenutku udaha, bacajući ruke uvis. Osjetite kretanje energije. Zatim bez stanke izdišite te dok istovremeno
ruke usmjeravate na stranu i nadolje. (Možete ustati i na izdahu, odnosno spušati ruke na udahu. Pokušajte i jedno i drugo da vidite što vam bolje
odgovara.) Pritom izgovarajte afirmaciju: Imam snažnu energiju. Osjetite priljev energije. Na isti način završavajte i sljedeće tri radnje.
Treći obred. Ova vježba može vam se učiniti besmislenom. Tako će i biti ako je budete izvodili samo kao kretnju, bez pozornosti. Saginjući se
unatrag na način kao da se sagibate naprijed, usredotočite pozornost na osnovne energetske tokove. Tokovi protječu kroz središnju os tijela.
Uzlazni tok nalazi se tik ispred, a silazni tik iza osi. Ako ste se u prvoj vježbi odlučili vrtjeti u smjeru suprotnom od kazaljke na satu, strujanje
tokova može biti obrnuto. Slušajte svoje tijelo - ono će vam reći. U prethodnim knjigama o transurfingu opisano je kako se mogu osjetiti ovi
tokovi. Zamislite da iz samog središta vašeg tijela izlaze horizontalne nasuprotne strelice: jedna usmjerena naprijed, a druga natrag. Strelice izlaze iz
tijela međusobno udaljene otprilike dvadesetak do tridesetak centimetara ili više. Sada u mislima u istom trenu preokrenite strelice - prednju uvis, a
stražnju nadolje tako da stoje okomito, uzduž kralježnice. Odmah će te osjetiti kako su energetski tokovi živnuli. Vi kao da okrećete ključ koji
otvara središnje tokove. Izvodeći treću vježbu, pokrećite energetske tokove i zamišljajte, ovaj put bez "ključa", da se neka tvar probija istovremeno
u oba smjera uzduž središnje osi vašeg tijela.
Četvrti obred. Pri pravilnom izvođenju ove vježbe može se javiti osjećaj neugode. Međutim, treba reći sljedeće: koliko god vježba bila korisna, neće
doći do podizanja energije ako tijelo pritom osjeća neugodu. Naprotiv, neugodan pokret može zablokirati kanale. Stoga, ako osjećate neugodu,
preoblikujte ovu vježbu tako da vam bude ugodnije izvoditi je. Primjerice, možete izmijeniti položaj šaka - smjestite ih kako želite. Ako se ne želite
spuštati do poda, nemojte pružiti noge do kraja i nemojte dotaknuti pod. Kod ove vježbe najmirnije je obratiti pozornost na središnje tokove u
trenutku kad se savijaju leđa. Dakle, sagibajte se paralelno s podom, otvarajte tokove, a zatim se vratite u "ovješeno stanje" kao da ste na ljuljački.
Peti obred. Dok se tijelo kreće naprijed, usmjeravajte namjeru na ubrzavanje središnjih tokova. Istovremeno s energičnim bacanjem tijela "bacajte" i
energetske tokove, raspršujte ih: zamislite da van prožima snažna sila.
Namjera (volja) se hrani upravo tom silom - slobodnom energijom. Niska razina energije glavni je uzrok klonulosti, pesimizma, kroničnog umora,
depresije i bolesti. Niska razina energije posljedica je zagađenosti organizma, blokade i atrofije energetskih kanala, a katkad i neotkrivenih problema
s kralježnicom. Čovjek sam ne stvara energiju, nego je uzima iz svemira, ako može. Ljudsko tijelo (fizičko, astralno itd.) je poput prijamnika i
pretvarača - reemitira energije. Svrha ritualnih radnji i jest da se pročiste, ožive, pomlade energetski kanali. Tome cilju treba biti usmjerena namjera.
Tada će slobodna energija - izvor namjere - hraniti i razvijati samu sebe. Što je viša razina slobodne energije, to je viši životni tonus i sposobnost
upravljanja stvarnošću.

Započnite polagan, jedva primjetan udah kroz nos. Ne udišite toliko zrak koliko energiju. To znači da se u nosnicama ne osjeća strujanje zraka, ali
se osjeća punjenje tijela energijom, snagom, toplinom, nekom tvari ili kako vam je to već najzgodnije zamisliti. Punjenje se odvija odozdo prema
gore, kao u čaši, ili istovremeno po cijelom tijelu, već kako vam bolje odgovara. Udah neka traje 40-50 sekundi. Namjeru utvrđujte u sljedećoj
afirmaciji: Ispunjam se energijom. Moj energetski kapacitet raste. Moja energija je visoka i svakim je danom sve viša. Emitiram energiju ljubavi i izobilja. Ja sam čisti
izvor energije. Ljudi ćute moju energiju i osjećaju naklonost prema meni.
Što se tiče ovog posljednjeg, tako će i biti - uvjerit ćete se sami. Kada primijetite da ljudi prema vama doista osjećaju naklonost, ne zaboravite
konstatirati da tehnika funkcionira. Ta konstatacija neophodna je razumu zato što on uvijek sumnja: "Jesam li doista sposoban za takvo što?"
Afirmaciju možete dopuniti po svojem nahođenju i podijeliti je kako vam odgovara, na oba udaha. Ali ne ponavljajte riječi mehanički (u mislima ili
naglas, svejedno je) - osjetite, zamislite ono što želite dobiti. Objavljujte svoju namjeru odlučno, ali bez napetosti. Snaga namjere nije u napetosti, nego u usredotočenosti.
Kad udahnete, spustite ruke i brzo izdahnite. Osjetite kako se pritom energetski val udaljava od vas, osjetite kako ispunjava cijelu prostoriju u kojoj
se nalazite ili osjetite oko sebe energetsku sferu radijusa 5-7 metara: Moje energetsko polje je snažno.
Sada razumijete zašto šest tibetanskih vježbi nosi naziv obredi. To je tek u manjoj mjeri tjelovježba, a pretežno je obred na koji se "veže" namjera. Ako
ne usredotočimo pozornost i ne deklariranu namjeru, obred gubi i učinkovitost i smisao.

Same po sebi tibetanske vježbe korisne su i zato što pritišću, šire i masiraju unutarnje organe zbog čega se oni čiste i obnavljaju. Razgibavanje je
potrebno mišićima, ali i unutarnjim organima. Tijelo čovjeka koji vodi sjedilački način života je poput ustajale bare.

Što se tiče upozorenja u knjizi Petera Keldera prema kojem vježbe treba izvoditi svaki dan, tj. da duge stanke mogu izazvati neugodne posljedice,
mogu reći sljedeće: baveći se dulje vrijeme nekim oblikom tjelovježbe (bez obzira kakvim), dovodite svoju tjelesnu i energetsku spremu na vrlo
visoku razinu. Međutim, ako prestanete s vježbama, s dosegnute visine padate natrag u ponor, i to još dublje nego što ste bili na početku. Ako
nakon nekog vremena ponovno odlučite dostići prijašnju razinu, bit će vam znatno teže. Prema tome, kad jednom počnete, bolje je da ne radite
pauze dulje od jednog do dva dana. Te vježbe nisu samo privremena terapija, nego način života.

Posljednja je vježba Generator namjere i nju ćemo još jednom ponoviti u kontekstu razvoja energije i intelekta. Riječ je o jednoj od najstarijih
energetskih vježbi koje smo baštinili tijekom tisućljeća od magova s Atlantide. Savijte ruke u laktovima ispred sebe kao da držite loptu. Povećavajte
napetost među dlanovima kako biste osjetili elastično zgušnjavanje energije. Rukama izvodite kretnju kao da opipavate i stišćete balon. Kad osjetite
probadanje u rukama i elastičnu supstanciju između njih, počnite ruke pokretati kao da svirate harmoniku. Obratite pozornost na ono što vam se
događa u glavi. Dok ruke razmičete, u glavi se nešto steže, a dok ih primičete, nešto se širi. Osjetite kako mozak reagira u ritmu pokreta.
Nastavite izvoditi pokrete rukama i pritom ponavljajte afirmaciju: U moj je mozak unesen program samorazvoja. Mozak se sam razvija i usavršava,
Uspostavljaju se nove veze između moždanih polutki. Obje polutke rade jasno, usklađeno, sinkronizirano. Moj mozak je genijalan. Na um mi padaju genijalne misli.
Razmišljam originalno. U rad se uključuju rezerve mozga. Mozak mi je stopostotno aktivan. Imam moćan intelekt koji svakim danom postaje sve moćniji. Lako rješavam
sve probleme. Moja se svijest bistri. Sve je transparentno i jednostavno. Sve razumijem i jasno izražavam. Možete se služiti ovom afirmacijom ili je možete
preoblikovati po vlastitom nahođenju.
Pokušajte obrnuti osjete: neka mozak pokreće ruke. Kad se u glavi nešto širi, ruke se automatski primiču i obrnuto. Možda neće te uspjeti odmah,
ali s vremenom hoćete. To je vježba koja mozgu iznimno godi. Ponavljajte vježbu. Zatim prijeđite s horizontalnih pokreta rukama na kružne
pokrete kao da rastresate oblak od vate. Usredotočite pozornost na svoj energetski omotač. Osjetite sjedinjenje energetskog grumena među
dlanovima s cijelim omotačem. Drugim riječima zamislite da miješate svoju energiju kao u mikseru. Grumen je koncentracija vaše namjere kojom
zasićujete cijeli energetski omotač. Posljedica toga je sređivanje vašeg energetskog tijela i njegovo pretvaranje u strukturu koja šalje zadanu
afirmaciju u prostranstvo varijanti. Tako funkcionira tehnika Generator namjere.
Izvodeći kretnje, utvrđujte svoju osobnu afirmaciju. Sastavile je po želji, tj. prema onome što želite postići u životu. Na primjeri: Uspješno ću provesti
svoj projekt i verbalizirajte sve što je s tim u vezi. Ne izgovarajte samo riječi, nego nastojite i slikovito zamisliti kako vaši poslovi rastu, kako
napredujete po karijernoj ljestvici, kako vam raste plaća i tako dalje. Afirmacija treba sadržavati sažetak svega i onoga što želite dobiti u životu.
Verbalizirajte ono što vam je najbitnije. Na taj će se način oblikovati vaš program. Na kraju zaustavite ruke i pokušajte ponovno osjetiti grudu
među dlanovima. Osjetiti ćete da je otvrdnula. Uzmite tu energetsku kuglu i jednim je pokretom "utrljajte" u lice i tijelo. Sada kad ste napunili svoj
energetski omotač, cijeli ćete dan provesti emitirajući u okoliš svoju namjeru.
Nemojte se naprezati i vršiti pritisak na sebe i svijet. Objavu namjere obavite odlučno, mirno i nepokolebljivo. Sjetite se kako morski valovi
ravnodušno i neumitno udaraju o obalu. Tako će se neumitno ostvariti i vaša namjera.

Negativno psihičko djelovanje može ozlijediti čovjekov bioenergetski omotač. U auru se ugrađuju negativni programi i nastaju rupe kroz koje curi
slobodna energija. Posljedice su apatija, slabost ili neprestana "nesreća".
Osim toga, poznato je da se čovjekova aura tijekom života "troši" poput stare košulje, što se, naravno, očituje u razini energije i općenitom stanju
organizma. Događaji kao što su trauma rađanja te živčani slomovi i stresovi ne prolaze samo tako, već ostavljaju negativan trag i na auri.

Biljke su najstarija i najčudesnija bića koja nastanjuju naš planet. One posjeduju moćnu, dobru energiju koja je sposobna iscjeljivati i štititi od
vanjskih utjecaja. Biljke su bile prvi i najranjiviji organizmi na planetu pa se nisu ni bavile ničim drugim osim preživljavanjem u agresivnom okolišu.

Poznato je da najjači antibiotici nisu sintetičkog, nego biljnog podrijetla. Jeste li se zapitali zašto biljke ne boluju od istih bolest i koje napadaju ljude
i životinje. Zato što su biljke milijunima godina razvijale sposobnost sintetiziranja učinkovitih antibiotika na koje se ne mogu prilagoditi bakterije i
virusi koji mutiraju i kojima tablete nisu ozbiljna prepreka.

Princip aromaterapije istovremeno je jednostavan i neponovljiv. Osjetne stanice, tj. receptori u nosnoj sluznici osjećaju mirise i odmah predaju
informaciju živčanom sustavu. Nije bitno što se i kako događa poslije toga - najhitnije je da funkcionira. Na taj način moguće je izliječiti mnoštvo
bolesti.

Oživljavaju auru nakon teške bolesti: naranča, ruža geranija, klinčić, đumbir, cedar, lavanda, leuzeja, mandarina, eukaliptus.
Posijetljuju auru, jačaju njenu snagu: bergamot, leuzeja, tamjan, mira, timijan.
Neutraliziraju agresivnu energiju i energetske vampire: bergamot, klinčić, đumbir, kajeput, čempres, lavanda, tamjan, leuzeja, melisa, borovica, metvica,
pačuli, stolisnik, koromač, čajevac, šisandra, eukaliptus.
Zacjeljuju rane na auri vezane uz nenadoknadiv gubitak: lovor, mažuran, bor.
Krpaju oštećenu auru: verbena, origano, đumbir, lavanda, tamjan, leuzeja, melisa, bor, čajevac, kadulja.
Uspostavljaju, učvršćuju i jačaju auru: klinčić, naranča, cedar, cimet, muškatni oraščić, metvica, sandal, tuja.
Zaglađuju, harmoniziraju auru: ruža geranija, ylang-ylang, kajeput, čempres, tamjan, leuzeja, mira, ruža, čajevac.
Uklanjaju blokade u auri: izop, bor.
Razvijaju više čakre: ylang-ylang, pačuli.
Obnavljaju auru: cedar, metvica, ružmarin, bor.
Razvija srčanu čakru: ružmarin.
Jačaju imunitet aure: lovor, kajeput, ružmarin, timijan.

Ulijevaju optimizam: naranča, melisa, stolisnik.
Podiju raspoloženje: ruža geranija, korijandar, litsea, limunsku trava, mandarina, melisa, ružino drvo, citronela.
Izvlače żz depresije: bosiljak, klinčić, ruža geranija, jasmin, izop, limunovac, mandarina, neroli, timijan, citronela, kadulja.
Vraćaju volju za životom: limun, mažuran, ružmarin.
Liječe od kompleksa: bosiljak, ruža geranija, mira, borovica, kamilica.
Liječe kompleks manje vrijednosti: ruža geranija, kamilica.
Pomake prevladati strašljivost: timijan.
Pomaku u stjecanju znanja i stvaralaštvu: bergamot, limun, sandal.
Oživljavaju i usklađuju energiju obitelji: vanilija, tamjan.
Potpomažu osobni uspjeh: verbena, cimet, mažuran, melisa, tuja, šisandni
Naglašavaju šarm: naranča, izop, neroli, ruža, šisandra.
Potičeprilagodavanje novim uvjetima: limun.
Pomaku prevladati poteškoće: anđelika, mažuran, borovica, pač uli, crni papar, kamilica, tuja, koromač.
Razvijaju čvrstinu karaktera: đumbir, borovica, muškatni oraščić.
Oslobađa od osjećaja krivnje: bor.
Obuzdavaju strahove: smilje, ylang-ylang, mažuran, mira, sandal, koromač, kadulja.
Liječe od lijenosti i apatije: bergamot, klinčić, ylang-ylang, đumbir, kumin, korijandar, limeta, borovica, muškatni oraščić, neroli, bor, kadulja, estragon.
Suzbijaju mentalni zamor: anis, amiris, cimet, lavanda, limeta, metvica, peršin, piment, timijan, kim.
Liječe od stresa i živčane napetosti: kadifica, benzoin, bergamot, vetiver, anđelika, ylang-ylang, cedar, melisa, mrkva, neroli, peršin, ruža.
Djeluju okrepljujuće: breza, grejp, jasmin, đumbir, kardamom, limeta, mira, niauli, čajevac.
Jačaju samouvjerenost: vetiver, jasmin, ruža.
Umiruju i uravnotežuju živčani sustav: lavanda, tamjan, mažuran, ružino drvo, celer, ljubica.
Potiču san, opuštaju: lovor, lipa, kamilica, tangerina.
Poboljšavaju bistrinu uma: kadifica, bergamot, izop, kajeput, limun, mažuran, borovica, mrkva, niauli, pačuli, citronela, eukaliptus.
Pune energijom, oživljuju: jasmin, muškatni oraščić.
Aktivira umnu aktivnost: ružmarin.
Ublažavaju tjeskobu i nemir: kamilica, sandal.
Suzbija iscrpljenost: bor.

Muški mirisi: pačuli, cimet, muškatni oraščić, cedar, bor, sandal, timijan, đumbir.
Ženski mirisi: ylang-ylang, ruža, petitgrain, bergamot, jasmin, palmarosa, ružmarin, badem, ruža geranija, neroli.
Uniseks mirisi: bergamot, borovica, pačuli, ružmarin, lavanda.
Najjači učinak imaju kombinacije mirisa.
Ženska mješavina: 3 kapljice ylang-ylanga + 3 kapljice ružmarina + 2 kapljice ruže geranije.
Muška mješavina: 2 kapljice cedra + 4 kapljice pačulija + 3 kapljice bergamota.

Alkohol oštećuje svaki organ u ljudskom tijelu. Najveće promjene doživljava mozak. Sa svakom ispijenom kriglom ili čašom počinje proces
uništavanja kore mozga.

Pročitajte knjigu Victorije Boutenko Zeleno za zdravlje. Pijte zelene koktele (smoothies) i jednostavno nećete moći pušiti jer će vani se smučiti i poželjet
ćete prestati. Stvar je u tome da upravo svježa zelen (još i više od povrća i voća) vraća organizam u njegovo prirodno (normalno) stanje. Biopolje
također prelazi na višu razinu vibracija. Tako se jedne strane fizički suživot s destruktivnim klatnima postaje nepodnošljiv, a s druge strane svijest
se čisti od otisaka štetnih mentalnih programa. Svježa zelen stabilizira i živčani sustav što nam vraća dobar san i rješava nas parazita svijesti. Na taj
se način mogu učinkovito liječiti i opsesivno-kompulzivna stanja i fobije.

Rječnik pojmova
Ciljevi i vrata
Svaki čovjek ima svoj jedinstveni put kojim će postići istinsku sreću u ovom životu. Klatna čovjeku nameću tuđe ciljeve koji mame svojim
prestižem i nedostupnošću. Jureći za lažnim ciljevima, nećete postići ništa ili ćete, ako postignete, shvatiti da vam to ne treba.
Vaš je cilj uživati u životu. Ostvarivanje vašeg cilja privući će i ispunjenje svih ostalih želja, a pritom će rezultati nadmašiti sva očekivanja. Vaša su
vrata put koji će vas odvesti do vašeg cilja.
Ako idete prema svome cilju kroz svoja vrata, nitko vas i ništa neće u tome omesti, zato što ključ vaše duše idealno odgovara ključanici vašeg puta.
Vaše vam nitko neće oduzeti i problema s postizanjem cilja neće biti. Problem je samo u traženju vlastitog cilja i vlastitih vrata. Transurfing će vas
naučiti kako da to učinite.
Čuvareva zagonetka
„Svaki čovjek može steći slobodu biranja svega što želi. Kako steći tu slobodu?“ Čovjek ne zna da ne mora s mukom postizati ono što želi, već da to
jednostavno može dobivati. Zvuči sasvim nevjerojatno, ali je ipak upravo tako. Odgovor na ovu zagonetku saznat ćete tek kada pročitate knjige o
transurfingu do kraja. Ne pokušavajte odmah zaviriti u posljednje poglavlje, jer vam odgovor neće biti jasan.
Freiling
Freiling je učinkovita tehnologija ljudskih odnosa koja je sastavni dio - transurfinga. Glavno načelo freilinga možemo formulirati na sljedeći način:
Odrecite se namjere da nešto dobijete, zamijenite je namjerom da nešto date i dobit ćete ono čega ste se odrekli.
Djelovanje tog načela temelji se na tome da vaša izvanjska namjera iskorištava unutarnju namjeru partnera bez ograničavanja njegovih interesa. U
konačnici od čovjeka dobivate ono što niste mogli dobiti običnim metodama unutarnje namjere. Slijedeći to načelo, postići ćete dojmljive rezultate
u privatnim i poslovnim odnosima.
Izbor
Transurfing predlaže načelno drugačiji pristup postizanju cilja. Čovjek bira, kao da naručuje u restoranu, ne brinući o sredstvima postizanja. Na
kraju se cilj većim dijelom ostvaruje sam, neovisno o izravnom djelovanju naručitelja. Vaše se želje neće ispuniti. Vaša se maštanja neće ostvariti.
Ali vaš je izbor nepovrediv zakon i on će se neminovno realizirati. Svrhu izbora nemoguće je objasniti dvjema riječima. Cijeli transurfing govori o
tome što je izbor i kako ga ostvariti.
Jedinstvo duše i razuma
Razum ima volju, ali ne može upravljati izvanjskom namjerom. Duša može osjetiti svoju istovjetnost s izvanjskom namjerom, ali nema volju. Ona
leti u prostranstvu varijanti kao papirnati zmaj kojim je nemoguće upravljati. Da bi se izvanjska namjera podredila volji, potrebno je postići jedinstvo
duše i razuma. To je stanje u kojem se osjećaji duše i misli razuma spajaju u jedno. Na primjer, kad je čovjek ispunjen radosnim zanosom, njegova
duša „pjeva“, a razum „zadovoljno trlja ruke“. U takvom stanju čovjek može stvarati. No događa se da se duša i razum ujedine u nemiru,
strahovima i mržnji. Tada se ostvaruju najgora očekivanja. Naposljetku, kada zdrav razum tvrdi jedno, a srce se tomu protivi, znači da duša i razum
nisu usklađeni.
Klatno
Energija misli je materijalna i ne nestaje bez traga. Kada grupe ljudi počnu razmišljati na jednak način, njihove se „valne dužine misli“ slažu jedna
na drugu i u oceanu energije stvaraju nevidljive, ali stvarne, energetsko-informacijske strukture - klatna. Te se strukture počinju razvijati samostalno
i podčinjavati ljude svojim zakonima. Čovjek koji dospije pod utjecaj destruktivnog klatna gubi slobodu - mora biti kotačić u velikom mehanizmu.
Stoje više ljudi - sljedbenika - koji hrane klatno svojom energijom, to se ono snažnije „njiše“. Svako klatno ima vlastitu karakterističnu frekvenciju
njihanja. Na primjer, ljuljačku se može zanjihati samo ulaganjem sile određene frekvencije. Ta se frekvencija naziva rezonancija. Ako se broj
sljedbenika klatna smanjuje, njegova se njihanja gase. Kada sljedbenika više uopće ne bude, klatno će se zaustaviti i kao struktura umrijeti.
Da bi iz čovjeka iscrpla energiju, klatna se čvrsto hvataju za njegove osjećaje i reakcije; negodovanje, nezadovoljstvo, mržnju, razdraženost, nemir,
uzrujanost, potištenost, zbunjenost, očaj, strah, žalost, privrženost, ushit, ganuće, idealiziranje, divljenje, oduševljenje, razočaranje, ponos, oholost,
prezir, gađenje, uvrijeđenost, osjećaj dužnosti, osjećaj krivnje i tako dalje.
Najveća opasnost za čovjeka koji je pod utjecajem destruktivnog klatna je ta što klatno svoju žrtvu odvodi od onih linija života gdje bi mogla
pronaći svoju sreću. Potrebno je osloboditi se nametnutih ciljeva jer, boreći se za njih, čovjek se sve više udaljava od svoga puta.
Klatno je u svojoj suštini egregor, ali time ni blizu nije sve rečeno. Pojam „egregor“ ne odražava čitav splet nijansi međudjelovanja čovjeka i
energetsko-informacijskih struktura.
Koordinacija namjere
Realizacija najgorih očekivanja kod ljudi sklonih negativizmu potvrđuje da je čovjek sposoban utjecati na tijek događaja. Svaki događaj na liniji
života ima dva kraka u prostranstvu varijanti - povoljan i nepovoljan. Svaki put kad se susretnete s nekim događajem, birate kako ćete se prema
njemu odnositi. Ako događaj smatrate pozitivnim, naći ćete se na povoljnom kraku života. Međutim, sklonost negativizmu navodi vas da izražavate
nezadovoljstvo i birate nepovoljan krak.
Čim vas je nešto razljutilo, slijedi nova neugodnost. Tako se dogodi da „nevolja nikad ne dolazi sama“. No do niza neugodnosti ne dolazi zbog
same nevolje, već zbog vašeg odnosa prema njoj. Zakonitost se oblikuje vašim odabirom na raskrižju. Analizirajući stupanj svoje sklonosti
negativizmu, možete zamisliti kamo će vas u životu odvesti takav niz negativnih krakova.
Načelo koordinacije namjere glasi ovako: Ako izmjene u scenariju, koje se čine negativnima, odlučite promatrati kao pozitivne, one će takve i biti. Slijedeći to
načelo, u pozitivnim ćete očekivanjima postići onakav uspjeh kakav negativisti postižu u svojim najgorim očekivanjima.
Koordinacija važnosti
Ničemu nemojte pridavati suviše veliko značenje. Vaša važnost nije potrebna vama, nego klatnima. Klatna upravljaju ljudima kao marionetama,
pomoću niti važnosti. Čovjek se boji popustiti niti važnosti jer se nalazi pod utjecajem zavisnosti koja stvara iluziju potpore i sigurnosti.
Sigurnost je taj suvišni potencijal nesigurnosti samo suprotnog predznaka. Osviještenost i namjera omogućuju ignoriranje igre klatna te postizanje
cilja bez borbe. A kada postoji sloboda bez borbe, tada sigurnost nije potrebna. Ako se oslobodim važnosti, nemam što štititi i što osvajati -
jednostavno mirno idem i biram što želim.
Kako bi se oslobodili klatna, potrebno je odreći se unutarnje i izvanjske važnosti. Problemi i prepreke na putu do cilja također nastaju kao
posljedica
suvišnih potencijala važnosti. Prepreke se drže na temelju važnosti. Ako svjesno odbacite važnost, prepreke će same nestati.
Linija života
Čovjekov život, kao i svako drugo gibanje materije, predstavlja lanac uzroka i posljedica. Posljedica se u prostranstvu varijanti uvijek nalazi blizu
svog uzroka. Kako jedno proizlazi iz drugoga, tako se i susjedni sektori prostranstva postrojavaju u liniju života. Scenariji i scenografije sektora na
jednoj liniji života uglavnom su po svojoj kvaliteti istovrsni. Čovjekov život ravnomjerno teče po svojoj liniji sve dok se ne dogodi nešto što bitno
mijenja scenarij i scenografiju. Tada sudbina izvrši obrat i prelazi na drugu liniju života. Uvijek se nalazite na onim linijama čiji parametri
odgovaraju vašem odašiljanju misli. Promjenom svojeg odnosa prema svijetu, to jest svog načina razmišljanja, prelazite na drugu liniju života s
drugim varijantama razvoja događaja.
Materijalna realizacija
Informacijska struktura prostranstva varijanti u određenim se uvjetima može materijalizirati. Svaka misao, baš kao i sektor prostranstva, ima
određene parametre. „Osvjetljavanjem“ odgovarajućeg sektora odašiljanje misli realizira njegovu varijantu. Na taj način misli imaju izravan utjecaj
na tijek događaja.
Prostranstvo varijanti služi kao šablona, određuje oblik i putanju gibanja materije. Materijalna realizacija se kreće u prostoru i vremenu, ali varijante
ostaju na mjestu i postoje vječno. Svako živo biće svojim odašiljanjem misli oblikuje sloj svojeg svijeta. Naš svijet nastanjuje mnoštvo živih
organizama i svaki daje svoj doprinos oblikovanju stvarnosti.
Namjera
Namjeru otprilike možemo definirati kao odlučnost imanja i djelovanja. Ne ostvaruje se želja, nego namjera. Poželite podići ruku. Želja je oblikovana
u vašim mislima i shvaćate da želite podići ruku. Hoće li želja podići ruku? Ne, želja sama po sebi ne stvara nikakvu aktivnost. Ruka se podiže samo
kad su misli o želji odrađene i ostala je samo odlučnost djelovanja. Može li odlučnost djelovanja podići ruku? Također ne može. Donijeli ste
završnu odluku da ćete podići ruku, ali se ona i dalje ne pomiče. Što onda podiže ruku? Kako definirati ono što slijedi nakon donesene odluke?
Ovdje se vidi bespomoćnost razuma da ponudi smisleno objašnjenje što je to namjera. Naša je definicija namjere kao odlučnosti imanja i
djelovanja tek preludij za silu koja konkretno i ostvaruje djelovanje. Preostaje nam da jednostavno konstatiramo činjenicu da se ruka ne podiže
željom ili odlukom, već namjerom.
Namjera se dijeli na unutarnju i izvanjsku. Unutarnja namjera podrazumijeva aktivno djelovanje na okolinu - to je odlučnost djelovanja. Izvanjska
namjera je odlučnost imanja, kada se svijet sam podčinjava čovjekovoj volji. Unutarnja namjera je koncentracija pozornosti na proces kretanja prema
cilju. Izvanjska je namjera koncentracija pozornosti na to kako se cilj sam ostvaruje. Unutarnjom se namjerom cilj dostiže, a izvanjskom izabire. Sve
što je povezano s magijom i paranormalnim pojavama odnosi se na područje izvanjske namjere. Sve što može biti postignuto u okvirima
uobičajenog svjetonazora dostiže se snagom unutarnje namjere.
Odnosi zavisnosti
Odnosi zavisnosti se određuju postavljanjem uvjeta poput „ako ćeš ti tako, onda ću ja ovako...“. „Ako me voliš, znači da ćeš sve ostaviti i sa mnom
otići na kraj svijeta. Ako se ne oženiš mnome (ne udaš za mene), znači da me ne voliš. Ako me hvališ, družit ću se s tobom. Ako mi ne daš svoju
lopaticu, potjerat ću te i iz pješčanika.“
Kad ljubav prelazi u odnose zavisnosti, neizbježno nastaje polarizacija i sile ravnoteže se narušavaju. Bezuvjetna ljubav je ljubav bez prava na
posjedovanje, divljenje bez obožavanja. Drugim riječima, takav osjećaj ne stvara odnose zavisnosti između onoga tko voli i objekta njegove ljubavi.
Ravnoteža se narušava u slučaju ako se jedno uspoređuje s drugim ili mu se suprotstavlja. „Mi smo ovakvi, a oni su drugačiji!“ Na primjer,
nacionalni ponos: u usporedbi s kojim nacijama? Osjećaj manje vrijednosti: u usporedbi s kim? Ili ponos na sebe samoga: u usporedbi s kim?
Gdje postoji suprotstavljanje, tamo se neizbježno uključuju sile ravnoteže. Njihovo je djelovanje usmjereno ili na to da „rastave“ suprotstavljene
subjekte, ili da ih ujedine uz obostranu suglasnost, ili na izazivanje sukoba. Ako ste vi stvorili polarizaciju, djelovanje sila bit će prije svega
usmjereno protiv vas.
Polarizacija
Suvišni se potencijali stvaraju kada se nekim osobinama pridaje preveliko značenje. A odnosi zavisnosti među ljudima stvaraju se kad se
međusobno počnu uspoređivati, suprotstavljati i postavljati uvjete poput „ako ćeš ti tako, ja ću ovako“. Sam po sebi suvišni potencijal nije tako
strašan sve dok iskrivljena procjena postoji neovisno, sama po sebi. Ali čim se neprirodno preuveličava u procjenjivanju jednog objekta, odnosno
uspoređuje ga se s drugim, stvara se polarizacija koja rezultira vjetrom sila ravnoteže. Sile ravnoteže pokušavaju ukloniti stvorenu polarizaciju i njihovo
je djelovanje u većini slučajeva usmjereno protiv onoga tko je tu polarizaciju stvorio.
Potaknuti prijelaz
Katastrofe, elementarne nepogode, oružani sukobi, ekonomske krize razvijaju se spiralno. U početku nastaje zaplet, zatim razvoj, sve se više
pojačava napetost pa slijedi kulminacija, emocije su na vrhuncu i na kraju dolazi rasplet - sva se energija rasipa u prostor i nastaje privremeno
zatišje. Otprilike se slično ponaša i vodeni vrtlog.
Pozornost grupe ljudi dospijeva u stisak omče klatna koje se počinje sve snažnije njihati povlačeći za sobom nesretne linije života. Čovjek reagira na
prvi trzaj klatna - na primjer, reagira na negativan događaj, sudjeluje u zapletu i nalazi se u zoni djelovanja spirale koja se počinje brzo vrtjeti i
povlačiti ga poput lijevka.
Pojavu padanja u lijevak opisujemo kao potaknuti prijelaz na liniju života na kojoj čovjek postaje žrtva. Njegov odziv na trzaj klatna i posljedično
uzajamno predavanje energije njihanja potiču prijelaz na liniju života koja je po frekvenciji bliska njihajima klatna. Na taj se način negativan događaj
uključuje u sloj svijeta tog čovjeka.
Prostranstvo varijanti
Prostranstvo varijanti je informacijska struktura. To je beskonačno polje informacija koje sadržava sve moguće varijante bilo kakvih događaja koji se
mogu zbiti. Može se reći da je u prostranstvu varijanti sve što je bilo, što jest i što će biti. Prostranstvo varijanti služi kao šablona, koordinatna
mreža gibanja materije u vremenu i prostoru. I prošlost i budućnost u njemu se nepomično čuvaju, kao na filmskoj vrpci, a vremenski se učinak
očituje samo kao posljedica premještanja zasebnog kadra u kojem se osvjetljava sadašnjost.
Svijet istodobno ima dva oblika: fizičku stvarnost, koju možemo dotaknuti rukama, i metafizičko prostranstvo varijanti koje se nalazi izvan okvira
percepcije, ali zbog toga nije manje objektivno, lako je pristup tom polju informacija u principu moguć. Upravo odatle dolaze intuicija i vidovitost.
Razum nije sposoban stvoriti ništa načelno novo. On samo može sastaviti novu verziju kuće od starih cigli. Mozak ne čuva samu informaciju, već
nešto nalik na adresu informacije u prostranstvu varijanti. Sva znanstvena otkrića i umjetnička remek-djela razum, uz pomoć duše, dobiva iz
prostranstva varijanti.
Snovi nisu iluzija u uobičajenom smislu te riječi. Razum ne zamišlja svoje snove - on ih uistinu vidi. Ono što promatramo u stvarnosti jesu
realizirane varijante. Snovi nam pokazuju što se moglo dogoditi u prošlosti ili u budućnosti. San je putovanje duše u prostranstvu varijanti.
Sektor prostranstva varijanti
U svakoj točki prostranstva postoji posebna varijanta određenog događaja. Radi lakšeg razumijevanja, zamislit ćemo da se varijanta sastoji od
scenarija i scenografija. Scenografija je vanjski izgled ili forma pojave, a scenarij je put kojim se kreće materija. Pojednostavimo li, prostranstvo varijanti
je moguće razdijeliti na sektore. Svaki sektor ima svoj scenarij i scenografiju. Što je udaljenost među sektorima veća, veće su razlike u scenarijima i
scenografijama. Čovjekovu sudbinu također predstavlja mnoštvo varijanti. Teoretski ne postoje nikakva ograničenja mogućih obrata čovjekove
sudbine budući da je prostranstvo varijanti beskonačno.
Sile ravnoteže
Svugdje gdje postoji suvišni potencijal, pojave se sile ravnoteže koje su usmjerene na njegovo uklanjanje. Potencijal stvara naša mentalna energija
kada nekom predmetu pridajemo suviše veliko značenje.
Na primjer, usporedimo dvije situacije: u prvoj stojite na podu svog doma, a u drugoj na rubu provalije. U prvom slučaju uopće niste zabrinuti. U
drugom slučaju situaciji pridajete jako veliko značenje. Učinite li jedan nesmotren pokret, dogodit će se nešto nepopravljivo. Na energetskoj razini
činjenica da jednostavno stojite ima isto značenje kako u prvom, tako i u drugom slučaju. No stajanjem nad provalijom svojim strahom podižete
napetost, stvarate nejednakost na energetskom polju. Zbog toga se stvaraju sile ravnoteže kojima je cilj ukloniti tu nejednakost. Čak možete i realno
osjetiti njihovo djelovanje. S jedne vas strane neobjašnjiva sila vuče prema rubu, a s druge vas vuče da se odmaknete od ruba. Kako bi uklonile
suvišni potencijal vašeg straha, sile ravnoteže trebaju vas samo odmaknuti od ruba ili vas baciti u provaliju i s tim završiti. Takvo njihovo djelovanje
i osjećate.
Djelovanja sila ravnoteže nakon uklanjanja suvišnih potencijala stvaraju lavovski dio problema. Njihova je podmuklost u tome što čovjek često
dobiva upravo suprotno od željenog. Pritom je sasvim nejasno što se događa. Iz toga proizlazi osjećaj da ovdje djeluje nekakva neobjašnjiva zla sila,
poput svojevrsnog „zakona podlosti“.
Slajd
Naše poimanje nas samih i svijeta oko nas često je daleko od istine. Izobličavanje uzrokuju naši slajdovi. Na primjer, uznemiruju vas neki osobni
nedostaci i zbog toga imate osjećaj manje vrijednosti jer vam se čini da se ti nedostaci ne sviđaju ni drugima. Tada, dok komunicirate s ljudima, u
svoj „projektor“ stavljate slajd kompleksa manje vrijednosti i sve vidite izobličeno.
Slajd je iskrivljena slika stvarnosti u vašoj glavi. Negativan slajd u pravilu rezultira jedinstvom duše i razuma i zbog toga se utjelovljuje u stvarnosti.
Ostvaruju se naša najgora očekivanja. Negativne slajdove možemo pretvoriti u pozitivne i natjerati da rade za nas. Ako namjerno stvorite pozitivan
slajd, on na neobičan način može transformirati sloj vašeg svijeta. Slajd cilja je zamišljena slika već postignutog cilja. Sustavna vizualizacija slajda
dovodi do materijalizacije odgovarajućeg sektora prostranstva varijanti.
Sloj svijeta
Svako živo biće energijom misli materijalizira određeni sektor prostranstva varijanti i stvara sloj svijeta. Svi se ti slojevi slažu jedan na drugoga i na
taj način svako biće daje svoj prilog u oblikovanju stvarnosti.
Čovjek svojim doživljavanjem svijeta stvara individualan sloj svijeta - zasebnu stvarnost. Ta stvarnost, ovisno o čovjekovu odnosu, poprima
određenu nijansu. Ako se slikovito izrazimo, u individualnom sloju čovjekova svijeta stvaraju se određene „vremenske prilike“: jutarnja svježina i
sunčev sjaj ili tmurno i kišno vrijeme, a događa se da bjesni uragan ili dolazi prirodne katastrofe.
Individualna stvarnost oblikuje se na dva načina: fizički i metafizički. Drugim riječima, čovjek stvara svoj svijet svojim postupcima i mislima. Ovdje
glavnu ulogu igra način razmišljanja, budući da stvara značajan udio materijalnih problema s kojima se čovjek većinu vremena mora boriti.
Transurfing ima posla isključivo s metafizičkim aspektom.
Suvišni potencijal
Suvišni potencijal je napetost, mjestimična uzburkanost u jednolikom energetskom polju. Takvu nejednolikost stvara energija misli kada se nekom
predmetu pridaje suviše veliko značenje. Na primjer, želja je suvišni potencijal budući da strastveno željeni predmet nastoji privući ondje gdje ga
nema. Iscrpljujuća želja da imate ono što nemate, stvara energetski „pad tlaka“ koji uzrokuje vjetar sila ravnoteža. Drugi primjeri suvišnih
potencijala su nezadovoljstvo, osuđivanje, ushićenost, duboko poštovanje, idealizacija, precjenjivanje, omalovažavanje, taština, osjećaj
nadmoćnosti, krivnje, manje vrijednosti.
Tijek varijanti
Informacija nepomično leži u prostranstvu varijanti u obliku matrice. Struktura informacija organizirana je u lance koji su međusobno povezani.
Uzročno-posljedične veze stvaraju tijek varijanti.
Nemiran razum stalno osjeća trzaje klatna i nastoji riješiti sve probleme te držati situaciju pod kontrolom. Samovoljne odluke razuma u većini su
slučajeva besmisleno pljeskanje rukama po vodi. Većina problema, osobito sitnih, rješavaju se sami od sebe ako to ne smeta tijeku varijanti.
Tijeku se ne treba aktivno suprotstavljati prvenstveno zbog toga što se pritom beskorisno ili štetno trati gomila energije. Tijek ide putem najmanjeg
otpora i zato u sebi sadrži najučinkovitije i najrazumnije rješavanje problema. Suprotno tome, protivljenje tijeku stvara gomilu novih problema.
Moćni intelekt nije ni za što zaslužan ako rješenje već postoji u prostranstvu varijanti. Ako ne budete ulazili u neistražena područja i ne budete
smetali tijeku varijanti, rješenje će doći samo, i to ono optimalno. Optimalnost je već umetnuta u strukturu polja informacija. U prostranstvu
varijanti postoji sve, ali s velikom vjerojatnošću realiziraju se baš optimalne varijante na koje se troši najmanje energije. Priroda ne troši energiju
uzalud.
Transurfing
Riječ transurfing nisam izmislio, već se ona strovalila na mene s onog mjesta odakle dolaze svi ostali termini i sav sadržaj knjige. I sam do određenog
trenutka nisam razumio njegovo značenje. Ovdje je čak nejasno na što bi nas ta riječ mogla asocirati. Značenje te riječi mogli bismo tumačiti kao
„klizanje kroz prostranstvo varijanti“, ili kao „transformaciju potencijalno moguće varijante u stvarnost“, ili kao „prijelaz kroz linije života“. Ali
općenito, ako se bavite transurfingom, znači da održavate ravnotežu na valu sreće. Riječ transurfing se izgovara kao što se i piše. Ako se nekome
sviđa pojam izgovarati na engleskom, samo neka izvoli.
Val sreće
Val sreće oblikuje se kao skup linija života naklonjenih vama. U prostranstvu varijanti postoji sve pa i takve zlatne žile. Ako ste naišli na krajnju
liniju nečeg tako raznolikog i bili sretne ruke, po inerciji možete skliznuti na druge nagomilane linije, gdje slijede nove sretne okolnosti. No, ako za
prvim uspjehom ponovno slijedi crno razdoblje, znači da vas je zahvatilo destruktivno klatno i odmaknulo od vala sreće.
Važnost
Važnost se pojavljuje kad se nečemu pridaje suviše veliko značenje. To je suvišni potencijal u čistom obliku i da bi ga uklonile, sile ravnoteže
stvaraju probleme onome tko taj potencijal stvara. Postoje dva oblika važnosti: unutarnja i izvanjska važnost. Unutarnja ili vlastita važnost javlja se kao
posljedica procjene svojih vrlina ili mana. Formula unutarnje važnosti glasi ovako: „Ja sam važna osoba“ ili „Ja radim važan posao.“ Kada kazaljka
važnosti zapne, na djelo stupaju sile ravnoteže i „važna zvjerka“ dobiva po nosu. Onoga tko „radi važan posao“ također čeka razočaranje: ili taj
posao nikomu neće trebati ili će biti vrlo loše odrađen. Postoji i suprotan pristup, odnosno umanjivanje svojih vrlina, samoponižavanje. Veličina
suvišnog potencijala u oba je slučaja jednaka, razlika je samo u predznacima.
Izvanjsku važnost također na umjetan način stvara čovjek kada pridaje preveliko značenje predmetu ili događaju iz svijeta oko sebe. Formula
izvanjske važnosti je: „Za mene veliko značenje ima to i to“ ili „Jako mi je važno da učinim to i to.“ Pritom se stvara suvišni potencijal i sav će
posao biti upropašten. Zamislite da trebate prijeći preko brvna koje leži na tlu. Ništa jednostavnije. Zatim morate prijeći preko tog istog brvna, ali
postavljenog tako da spaja krovove dviju katnica. To vam je jako važno i nećete se uspjeti uvjeriti u suprotno.
Znakovi
Putokazi su oni znakovi koji ukazuju na budući obrat u tijeku varijanti. Ako se sprema nešto što stvarno može utjecati na tijek događanja, pojavljuje
se znak koji to nagovješćuje. Kada tijek varijanti stvori obrat, prelazite na drugu liniju života. Svaka je linija po svojim osobinama manje-više
istovrsna. Bujica u tijeku varijanti može presijecati različite linije. Linije života međusobno se razlikuju prema svojim parametrima. Promjene mogu
biti beznačajne, no razlika se svejedno osjeća. Upravo tu razliku u kvaliteti svjesno ili podsvjesno primjećujete: kao da nešto nije onako kako bi
trebalo biti.
Putokazi se pojavljuju samo kada započinje prijelaz na druge linije života. Pojedine pojave ne morate primijetiti. Na primjer, vrana je zakriještala, a
vi na to niste obratili pozornost. Niste osjetili kvalitativnu razliku, što znači da se sve još nalazi na prijašnjoj liniji. No, ako vas je u toj pojavi nešto
uznemirilo, znači da je to znak. Znak se od obične pojave razlikuje po tome što uvijek signalizira započeti prijelaz na bitno različitu liniju života.

Oznake: Zdravlje

11.08.2017. u 13:41 | 0 Komentara | Print | # | ^

A što ako je ovo raj?

Anita Moorjani
Izdavač: VBZ 2016.

Ovaj bi život, kojim svi mi sad živimo na Zemlji, mogao za nas postati raj kad bismo jednostavno shvatili kako funkcionira i što trebamo napraviti da bismo stvarali raj kao svoju stvarnost.

Kad god bih bila sama, umirila bih misli i vratila se u stanje koje sam doživjela u iskustvu blizu smrti, kad sam bila čista svijest, svjesna da smo svi povezani. U tom sam stanju mogla osjetiti što drugi ljudi osjećaju kao da je riječ o mojim emocijama, uključujući tugu i bol koje su osjećali članovi moje obitelji pri pomisli da će me izgubiti. Ali sada nisam osjećala samo bol svoje obitelji. Pročitavši priče koje su mi poslali različiti ljudi, u srcu sam osjećala bol cijelog svijeta.

Samo uvijek bezuvjetno voli sebe i budi to što jesi. I to je sve što trebaš raditi. Ništa više.

Pokušajte zamisliti kako je to kad iznenada shvatite da nijedno od vaših uvjerenja, vrijednosti, prosudbi, mišljenja, nesigurnosti, sumnji i strahova niste zapravo vi, da nijedna od tih stvari nema nikakve veze s onim što uistinu jeste te da su to samo slojevi koje ste nagomilali iz svojih životnih iskustava. A tada zamislite kako ti slojevi nestaju i pred vama se otvara istina o tome tko vi uistinu jeste u svoj svojoj ljepoti.

Volite sebe kao da vam život o tome ovisi, jer mi je ljubav prema sebi spasila život. Naš život uistinu ovisi o tome volimo li sebe. Ta me je ljubav vratila s ruba smrti i dovela me do ovog trenutka. Najprije moramo voljeti sebe, i tada će nam se i život promijeniti – a ne obratno! Vlastitim ćemo primjerom učiti druge da nas zavole!

Povratak s ruba smrti pružio mi je osjećaj nepobjedivosti.

Potpuno je kontraproduktivno, a zapravo i štetno, vlastitu moć predati nekome drugome. Meni nije potrebno neprestano iscjeljivanje do kraja života. Prije sam vjerovala da je opsjednutost zdravljem korisna, sve dok je riječ o prirodnim metodama, a ne o uzimanju lijekova na recept. Ali otada sam spoznala da me stalna usredotočenost na zdravlje samo drži u svojevrsnom zatvoru uvjerenja kako nešto nije u redu. Na kraju krajeva, nije zdravo biti opsjednut bilo čime, pa čak ni samim zdravljem, kad je prikriveni motiv strah, a ne otkrivanje istinskog vodstva.

Izazovi u našem životu nisu pokazatelji da s nama nešto nije u redu, nego su samo dio puta koji nas vodi natrag k sebi.

Svakog se dana uskladite sa svojim unutarnjim sustavom vodstva.

Budite otvoreni porukama svih vrsta – u pjesmi na radiju kad ga uključite, u djelićima razgovora koje možete načuti u redi pred blagajnom ili u intervjuu koji pročitate u časopisu ili pogledate na televiziji.

Naučite prepoznati kad nešto što čujete u vama izazove uzbuđenje – to vam vaš sustav vodstva govori da obratite pažnju.

Naviknite se probleme promatrati kao blagoslove. Umjesto da se naljutite i postanete frustrirani ako nešto ne ide onako kako biste željeli, zapitajte se, Kad bi ovo zapravo bio dar univerzuma, što bi me mogao naučiti? Zaprepastit ćete se što vam takva promjena perspektive može donijeti duboku unutrašnju mudrost.

Zapitajte se dopuštam li sebi da postanem kanal kroz koji se izražava sam život i potpuno shvaćam da se život događa kroz mene, a ne meni.

Zamislite kako bi bilo korisnije kad bismo promijenili stav te karcinom i ostale bolesti sagledali kao poziv da primijenimo životni put. Što bi se dogodilo kad ne bismo trošili bilijune dolara na rat protiv bolesti, nego kada bismo istu količinu novca i energije uložili u programe za svijest o zdravlju, koji ne bi obuhvatili samo naše fizičko, nego i mentalno, emocionalno i duhovno zdravlje?

Informacijski post – Kao što ljudi ponekad ništa ne jedu tijekom 24 ili 48 sati, informacijski post sastoji se u tome da barem dan-dva, ili dulje, ne prihvaćate nikakve nove informacije iz vanjskog svijeta. Kad mi um više nije opterećen informacijama, ponovno mogu čuti svoj unutarnji sustav vodstva.

Kad se usredotočim na ono što će mi donijeti radost, umjesto karcinom, više nisam u strahu i ne razmišljam o tome kako ću se osloboditi bolesti, nego sam spokojna i uzemljena.

Kako mogu još više voljeti sebe? Kako mogu još više podržavati sebe? Što bih radila kad bih voljela sebe? Što svakoga dana mogu raditi da bih sama sebi pokazala koliko se volim i podržavam? A tada bih zapisala sve što mi padne na pamet i onda to napravila svakog dana. Zapitala bih se: Kad bih saznala da sam potpuno iscrpljena i da više nemam karcinom, što bih napravila da to proslavim? Tada bih to i napravila. Mislim da je važno svakog pojedinog dana slaviti život, a ponekad je potrebna bolest da nas na to podsjeti.

Svoje tijelo doživljavam kao barometar svog mentalnog, emocionalnog i duhovnog stanja (zajedno s fizičkim zdravljem) i zahvalna sam na njegovim porukama i vodstvu.

Sada znam da se trebam osloboditi osjećaja krivnje i vjerovati da je u ovoj čudesnoj, beskonačnoj, kozmičkoj tapiseriji sve upravo onako kako i treba biti.

Svake večeri prije nego što zaspim u krevetu razmišljam o proteklom danu i šaljem ljubav svakoj pojedinoj osobi na planetu, gdje god se nalazila. Na kraju krajeva, svi smo povezani. Nije mi važno što je tko napravio, tko je kome pomogao ili tko je koga povrijedio – čak i ako je netko povrijedio i mene samu. Neki ljudi su nedvojbeno serijski ubojice i silovatelji. Ljubav namjerno šaljem svima, zamišljajući kako se širim, pružam ruke i grlim svakog pojedinog čovjeka, uključujući i one koji čekaju smrtnu kaznu. Da su znali kako je to osjetiti ljubav, možda nikada nikoga ne bi ubili. Protuotrov mržnji i nasilju nikada nisu mržnja i nasilje. Protuotrov je ljubav.

Razmislite o ovim mogućim istinama:
Svi smo dio velike kozmičke cjeline, dubinski povezani, iako to ne možemo vidjeti, a čak ni zamisliti na fizičkoj razini.
Ako smo svi povezani, tada sve ono što šteti drugima šteti i nama, a što god pomaže drugima, pomaže i nama.
Kad bismo ovaj fizički svijet mogli sagledati iz tog povezanog stanja nedualnosti, vidjeli bismo da je sve što se događa savršeno takvo kakvo jest, čak i ako nam se takvim ne čini s našeg ograničenog ovozemaljskog stajališta.

Dok sam bila na drugoj strani, shvatila sam da je svaki dio moga ja u ovom fizičkom životu, uključujući emocije, um i ego, nužan da bih ovdje preživjela i napredovala. Ego nam pruža osjećaj identiteta i individualnosti. Ego nam omogućuje da znamo tko smo kao pojedinci i da izrazimo svoju jedinstvenost. Kad ego ne bi bio nužan, ne bismo se ni rađali s njim.
Iako smo svi povezani, iako smo svi jedno, bilo bi nam vrlo teško funkcionirati u ovom fizičkom svijetu kad ne bismo imali ego koji nam pruža osjećaj o tome gdje ja završavam, a ti počinješ. Potreban nam je da bismo mogli razlikovati između sebe i drugih – kao kad učimo razliku između zelene i plave boje ili između vanilije i čokolade. Zapravo da nemamo sposobnost razlikovanja putem uspoređivanja i suprotnosti, na ovom svijetu ništa ne bi ni postojalo.

Što više volim sebe to mije manje potreban prevelik ego koji samo sebe uzvisuje i hvali. Ako istinski volim sebe, to znači da ne osjećam potrebu braniti i štiti ego, pa će mi manje biti potrebno da me drugi vole i da se ponašaju na određen način kako bi ugodili mom egu.

Barem prvih nekoliko godina, još osjećamo povezanost s našim voljenima na drugom svijetu, čujemo kako šapću u našem srcu, vode nas i mole da ne zaboravim tko smo i odakle dolazimo.

Ne treba ih prekoravati da smanje ego, nego ih ohrabriti da pojačaju intenzitet svijesti.

Dok smo ovdje na Zemlji, ego nam je potreban da bismo preživjeli i iskusili sve ono što smo i došli iskusiti - sve suprotstavljene kvalitete koje čine našu ovdašnju stvarnost.

Kad bismo imali potpunu svjesnost, ali ne i ego, bili bismo upravo u onom stanju u kojemu sam ja bila tijekom iskustva blizu smrti. U tom svijetu, kad nisam imala fizičko tijelo, bilo mi je teško svoj identitet, emocije i sve ostalo odvojiti od bilo čega drugoga. Tuđe sam emocije osjećala isto tako snažno kao i svoje. Osjećala sam bol povrijeđene osobe, kao i bol nasilnika izazvanu nedostatkom ljubavi.
U tom stanju nisam razlikovala dobro i loše, jer dobro i loše nisu postojali. Osjećala sam empatiju i suosjećanje za svako pojedino biće na planetu, i ništa osim bezuvjetne ljubavi prema svima, čak i onima koji su me povrijedili, jer sam shvaćala da su tako postupali iz neznanja ili patnje. Teško je ostati u tom stanju dok živite na ovom svijetu, jer smo stalno u interakciji s drugim ljudima, u svakom vidu svog života. Zato biste bili vrlo ranjivi. Postali biste meta onih s jakim egom, jer biste prema njima osjećali samo bezuvjetnu ljubav i stalno biste osjećali njihovu bol. Bio bi vam potreban nekakav mehanizam da uopće uspijete preživjeti kao pojedinac, inače biste se potpuno izgubili u zahtjevima, boli i emocijama svih ljudi koji vas okružuju. Čudesno je to što uistinu postoji takav mehanizam u fizičkom svijetu a to je ego!

Kad se bojimo da ne razočaramo druge možemo izgubiti sebe i svoju izvornu osobnost. Nastojimo ispuniti tuđa očekivanja umjesto da sebi dopustimo da budemo to što jesmo.

Iako su pozitivno razmišljanje i afirmacije umnogome dragocjeni, ponekad nimalo ne koriste! Više su poput flastera koji samo prikrije ranu tako da je ne vidimo.
Naučila sam da se boli najlakše možemo osloboditi ako prođemo kroz nju. To je prava mudrost. Najprije moramo shvatiti da bol postoji, a onda je prihvatiti. Trebamo je prepoznati i dopustiti sebi da je istinski osjetimo.
Bol nikada ne dolazi praznih ruku. Daje nam sposobnost empatije, kako bismo bolje razumjeli druge koji proživljavaju gubitak, tugu i patnju. Od takvih iskustava postajemo još ljudskiji – a ujedno i božanskiji.

Tijekom iskustva blizu smrti shvatila sam da poanta nije u tome da budem pozitivna, nego da budem to što jesam! Nije bilo nužno izbrisati sve negativne misli, nego sam samo trebala voljeti sebe takvu kakva sam bila, a ne onakvu kakvom su me drugi željeli!

Ne razmišljajte o tome kako ćete nadahnuti druge, samo slijedite svoje srce i radite ono što nadahnjuje vas. Zatim prenesite drugima ono što ste naučili. Usredotočite se na sebe, a ne na publiku. Sve dok ste sami nadahnuti i puni ljubavi prema životu, samo govorite iz srca. To je sve!

Što više volim i cijenimo sebe i što češće postupamo s radošću, što više osjećamo da smo vrijedni ljubavi, to će više naš život odražavati te emocije. Tako ćemo postati optimistični, što je znatno zdravije stanje nego ako samo nastojimo biti pozitivni.

Kad stisnete naranču, uvijek ćete dobiti narančin sok. Ono što je unutra, to izlazi van. Tako je i s vama: kad vas netko stisne, kad vas tišti, kad vam kaže nešto neugodno ili vas kritizira, a iz vas izbije bijes, mržnja, ogorčenost, napetost, depresija ili tjeskoba, to je ono što je i bilo u vama. Ako želite davati i primati ljubav i radost, promijenite svoj život tako što ćete promijeniti ono što nosite u sebi.

Prava je radost s tobom dijeliti ovaj svijet, ovu stvarnost prostora-vremena, kao i ovaj život. Blagoslovljena sam što postojiš u mom životu i volim te sve do vječnosti i natrag. Ti si smisao u svemu što radim i vjetar u mojim krilima.








Oznake: Zdravlje

11.08.2017. u 13:40 | 0 Komentara | Print | # | ^

Kako sam pobijedila rak

Elaine Nussbaum
Izdavač: Planetopija 2008.

Budući da sam najveći dio života proveo s Elaine , njezina je priča istodobno moja, a njezino je ozdravljenje jedan od vrhunaca mojega života.

Ako odustanemo od uplitanja, Priroda se blago oporavlja od poremećaja koji ju je zadesio. Naša tjeskoba, naša nestrpljivost sve to pokvari, i gotovo svi umiru od svojih lijekova, a ne od svojih bolesti. Moliere

Ralph i ja ostali smo sami. Ralph je sjeo na krevet, i dalje mi držeći ruku. Ponovno ju je stisnuo. Brana je popustila i napokon smo zaplakali.

Zagledala sam se u nju. Samosažaljenje je preraslo u bijes. Nije mi se sviđala ta žena. Bila je toliko učinkovita, toliko upućena, toliko nalik vladarici. Preuzela je nadzor nad mojim životom i morat ću je slušati.

Moj prvi liječnik došao nas je obavijestiti da je scintigram kostiju negativan. Nisam li jučer bila na toj pretrazi? Zašto nisam sretna zbog činjenice da se rak nije proširio na kosti? To mi se nekako doimalo nevažnim. 'Dobru vijest' je poništio moj 'rijedak i agresivan' tumor. Odjednom ništa više nije bilo važno. Nije bilo važno ni to što danas ne idem kući.
Nisam plakala. Ponestalo mi je suza. Isplakala sam ih.

Roditelji, djeca i sestre zvali su me u bolnicu. Svi su se suzdržavali. Svi, osim moje majke, koja je plakala bez suzdržavanja.

San nije dolazi. Dok sam prošlu noć ležala razmišljajući o budućnosti, te sam se noći sjećala prošlosti.

Rachel je podignula čvor zapetljane kose. Cijeli joj je ostao u ruci. Gledali smo ga osupnuti, a niz moje lice slijevale su se suze. Rachel se i dalje trudila. Čvor za čvorom odvajali su mi se od glave i padali oko mene na pod kupaonice.
Ponovno sam pogledala u ogledalo. Glava mi je bila išarana dijelovima rijetke crne kose, i svijetlim, ćelavim mjestima. Izgledala sam užasno.
Do ponedjeljka mi je otpala gotovo sva kosa. Stidjela sam se i nisam željela da me itko vidi. Morat ću početi nositi vlasulju.

Ćelava, s maramom ili vlasuljom na glavi – svaki pogled u ogledalo podsjećao me da bolujem od raka.

Aparat se uključio i začule se tiho brujanje. Na komandnoj ploči uza zid žaruljice su se palile i gasile. Zatvorila sam oči i pomislila na dvije stotine rada zračenja koji bombardiraju moje tijelo. Tiho razaranje. Uništavanje dobroga zajedno s lošim.

Moja bolest je svima uzimala vrijeme i energiju te zaokupljala misli. Ništa drugo više nije bilo važno. Zar je važno ako je za večeru sendvič sa sirom, ako nitko ne slaže rublje, ako ta suknja ne ide uz tu vestu, ako se zakasni na autobus ili ako se pokisne? Pa što ako zakažeš na završnom ispitu, zaboraviš predati rad ili dobiješ četvorku umjesto petice iz omiljenog predmeta? Zar je to važno? Zar je to važno kad ti majka možda umire?

Moj je oporavak bio rascjepkan i gotovo nestvaran. Kako mi se svijest bistrila, tako je bol jačala. Bol me podsjetila da sam živa. Nisam umrla na operacijskom stolu. Preživjela sam.

Pomišljala sam kako bi bilo bolje da umrem. Možda bi bilo bolje da umrem odmah, prije nego što izgubim zdrav razum, kao i tijelo, prije nego što se moja obitelj počne nadati mojoj smrti kao što se sada nadaju da ću preživjeti.

Ali nisam još mogla umrijeti. Jeffrey je bio dječak. Kako sam mogla umrijeti i ostaviti ga? A Rhonda je bila u Izraelu. Kako sam mogla umrijeti i ostaviti kćer samu na drugome kraju svijeta? Kako sam mogla ostaviti Debru i Rachel usred njihovih sve većih uspjeha, usred njihove mladosti? Tko će voljeti Ralpha ako ja sada umrem? I moji roditelji? Kako bih mogla dopustiti da gledaju patnju i umiranje svoje najstarije kćeri?
Nisam se bojala smrti. Smrt bi tada bila blagoslov, oslobođenje od boli, dobrodošao mir. Ali nisam željela umrijeti. Još nisam bila spremna. Nisam završila sa životom.

Tipičan obrok sastojao se od riže i povrća kao što su bundeva, kelj, mrkva ili brokula.

Moja primarna žitarica bit će smeđa riža kuhana u ekspres loncu, a sekundarne proso i ječam. Trebala sam izbjegavati heljdu i tjesteninu od heljde, a u jednome obroku nisam smjela miješati više od dvije vrste žitarica. Svakog jutra trebala sam pojesti zdjelicu miso juhe s povrćem i wakame algama. Juhu će biti potrebno svaki dan pripremati svježu. Tijekom dana po želji mogu pojesti još jednu zdjelicu juhe. Povrće moram birati s popisa ' povrća za redovitu konzumaciju', trebala sam uključiti korjenasto, okruglo i zeleno lisnato povrće. Od mahunarki mi je naročito preporučila azuki grah i leću, a jedan put na mjesec mogu pojesti porciju slanutka. Mahunarke uvijek moraju biti kuhane s kombu algom. Prerađevine mahunarki kao što su tofu, tempeh i natto mogu jesti dva puta na tjedan, uvijek kuhane i u malim količinama. Mogu jesti male količine domaćeg ukiseljenog povrća, a za žeđ je dobra izvorska voda, bancha čaj od grančica ili čaj od ječma. Trebala sam izbjegavati sve namirnice životinjskog podrijetla, uključujući meso, perad, jaja i mliječne proizvode, sve zaslađivače, sve pekarske proizvode i nisam smjela jesti ribu, voće, ni orašaste plodove. Preporučila mi je nekoliko posebnih jela, kao što je korjenasto povrće kuhano s algama i azuki grah kuhan s kombu algom i bundevom.

Čelo predstavlja crijeva, a gornji dio čela otkriva stanje mokraćnog mjehura. Vrh nosa predstavlja srce i njegove funkcije, srednji dio nosa predstavlja želudac, područje do gornjeg dijela nosa predstavlja gušteraču, a područje između obrva otkriva stanje jetre. Usta predstavljaju probavni sustav: gornja usna otkriva stanje želuca, a donja stanje crijeva. Područje oko usta odgovara spolnim organima, a stanje pluća odražava se na obrazima. Uši predstavljaju bubrege, kao i područje ispod očiju. Šarenica i bjeloočnice odražavaju stanje cijeloga tijela.
Na našim licima se vidi što jedemo i kako ta hrana utječe na naše unutarnje organe.

Murray je promotrio moje lice i preporučio mi: Svaki dan smeđa riža kuhana u ekspres loncu, proso tri ili četiri puta na tjedan, ječmena prekrupa dva ili tri puta na tjedan, slatka riža mochi dva ili tri puta na tjedan u juhi, bez hrane od brašna. Povrće moram ravnomjerno rasporediti na korjenasto, okruglo i zeleno lisnato te ga uvijek trebam jesti kuhano. Tri ili četiri puta na tjedan trebala sam pripremati varivo s korjenastim povrćem, tri puta na tjedan jesti azuki grah kuhan s kombu algom i bundevom te svaki dan jesti zeleno lisnato povrće kuhano u vodi ili na pari. Juhe sam trebala kuhati s wakame algom ta dva ili tri puta na tjedan pripremati prilog od arame ili bijki algi da bi mi se poboljšala probava, povremeno nakon obroka mogu uzeti komadić ukiseljenog takuana (rotkva) ili umeboshi šljivu. Nisam smjela jesti ribu, voće, orašaste plodove ili maslace od orašastih plodova, začine, ništa sirovo i ništa hladno.

Dakle, rekla sam na odlasku, ta će prehrana izliječiti anemiju i rak.
O ne, ispravio me je Murray. VI čete izliječiti svoj rak. Makrobiotika će biti vaše oružje.

Shizuko je rekla da mi bubrezi još uvijek slabo rade te da ih je potrebno osloboditi toksina. Za olakšavanje toga procesa predložila mi je da na leđa, iza bubrega, svaki dan stavljam obloge od đumbira.

'Kako vidjeti vlastito zdravlje' – Michi Kushi

Niste gladni, nemojte jesti. Niste žedni nemojte piti. Slušajte svoje tijelo. Tijelo će vam reći što je potrebno.

Više nisam jela u žurbi, planirala sam dovoljno vremena za pripremu hrane i temeljito žvakanje. Bacila sam aluminijsko i teflonsko posuđe te ga zamijenila kvalitetnim posuđem od nehrđajućeg čelika. Sve sam kuhala s izvorskom vodom, a bila sam samo kad sam bila žedna. Izbjegavala sam kuhati na električnom štednjaku, a osobito u mirkovalnoj pećnici, jer nepovoljno djeluju na probavu i prehranu. Više se nisam dugo kupala niti tuširala vrućom vodom, jer to osiromašuje zalihe minerala u tijelu, a svoj sam dom ukrasila mnogim zelenim lončanicama koje osvježavaju zrak, obogaćuju ga kisikom pa potiču dublje disanje i jačaju metabolizam.

Obilna konzumacija bjelančevina, posebno životinjskih, povezana je s kroničnim bolestima, kalcij iz mliječnih proizvoda nije potreban za sprječavanje osteoporoze, konzumacija mesa nije potrebna za sprječavanje anemije prouzročene pomanjkanjem željeza te je sadržaj željeza u krvi izravno povezan s unosom hrane bogate vlaknima.

Višak bjelančevina u prehrani može potaknuti gomilanje kiselina i masnoća u krvi, koje potiču izlučivanje esencijalnih minerala kao što su kalcij, željezo, megnezij, fosfor i cink. Ti se minerali najčešće izlučuju iz kosti i zuba kako bi sudjelovali u metabolizmu suvišnih bjelančevina, što slabi i kosti i zube.

Budući da je meso siromašno vlaknima, duže putuje kroz crijeva, a ostaci, odnosno fekalije, ostaju u crijevima tri ili četiri dana. Bakterije truljenja u crijevima utječu na žučne kiseline potrebne za razgradnju masnoća i pretvaraju ih u snažne kancerogene tvari. Te potencijalno smrtonosne tvari iz dana u dan nakupljaju se u crijevu te bezazlene žučne kiseline neprestano pretvaraju u kancerogene spojeve.
Probava ljudi čija je prehrana bogata vlaknima (žitaricama, povrćem, mahunarkama i sjemenkama) traje otprilike dvadeset i četiri sata, odnosno, hrana tijekom tog vremena prođe kroz cijeli probavni sustav. Fekalije u crijevima ostaju manje od osamnaest sati. Žučne kiseline u stolici izlučuju se gotovo nepromijenjene i netaknute, bez utjecaja bakterija truljenja.

U nekim vrstama mlijeka ostane toliko penicilina da ga u proizvodnji sira nije moguće upotrijebiti kao starter kulture.
Najveći dio hranjive vrijednosti mlijeka uništava se postupkom pasterizacije. Ispitivanja su pokazala da sintetički vitamin D izaziva toksične reakcije kod životinja. Homogenizacija mlijeka razlaže čestice masnoće i oslobađa enzim zvan ksantin oksidaza, koji uništava presudno važne kemijske tvari u tijelu, koje u normalnim uvjetima štite srčane arterije. Opaženo je da je stopa smrtnosti od srčanih bolesti u raznim zemljama proporcionalna količini homogeniziranog mlijeka koje njihovi stanovnici piju.
Mliječna hrana utječe na sve organe ljudskog tijela. Budući da je proizvod mliječne žlijezde, najviše utječe na ljudske žlijezde i s njima povezane strukture, posebno reproduktivne organe. Utjecaj se najčešće opaža na dojkama, maternici, jajnicima, prostati, štitnjači, u nosnoj šupljini, hipofizi, pužnici uha i cerebralnom području oko srednjeg mozga. Mnogo današnjih zdravstvenih problema povezano je s konzumacijom mliječnih proizvoda, uključujući vaginalni iscjedak, ciste na jajnicima, fibroidne tumore, tumore dojki, mnoge kožne bolesti, alergije, nastanak kamenaca, peludnu groznicu, artritis, sivu mrenu i osteoporozu. Kako se svakodnevna konzumacija mliječnih proizvoda nezaustavljivo povećava, sve su te bolesti u porastu.

Dobri izvori kalcija u makrobiotičkoj prehrani su alge, zeleno lisnato povrće, mahunarke, sjemenke i orašasti plodovi. Dok šalica mlijeka sadržava 300 miligrama kalcija, šalica kuhanog zelenog lisnatog povrća (goruščice, kelja, repe) također ima 200 do 300 miligrama kalcija. Među drugim biljnim izvorima su daikon, potočarka, listovi maslačka, dulse, sjemenke sezama, sojine prerađevine (tofu, tempeh) i shiso listovi. Osobe koje ne jedu hranu životinjskog podrijetla, trebaju manje kalcija nego one koje jedu hranu životinjskog podrijetla jer se u krvi osoba koje ne jedu hranu životinjskog podrijetla ne gomila kiselina koja uzima kalcij iz zuba i kostiju.

Rafinirani šećer uzrokuje pretjeranu kiselost krvi, a tijelu su potrebni minerali da bi ponovno uspostavilo normalnu kiselo-lužnatu ravnotežu krvi. Natrij, kalij i magnezij crpe se iz tijela, a kalcij iz kostiju i zuba.

Učestala pretjerana konzumacija štetne hrane potiče nakupljanje neželjenih tvari u tijelu. Kad se dotok tih suvišnih prehrambenih čimbenika zaustavi, kad se kvaliteta hrane poboljša i njezina se količina svede na primjerene razine, tijelo će se spontano osloboditi i očistiti od nakupljenih štetnih tvari.
Čišćenje katkad može izazvati simptome kao što su prehlada, groznica i vrućica, glavobolja, učestalo mokrenje, proljev ili kožni osipi. Tijelo se na taj način čisti, a simptomi će spontano nestati kad čišćenje završi. Mehanizam čišćenja dio je normalnog procesa ozravljenja.

Oznake: Zdravlje

11.08.2017. u 13:39 | 0 Komentara | Print | # | ^

Ponovno rođena

Anita Moorjani
Izdavač: VBZ 2015

Mom ocu: hvala ti što si mi pružio mogućnost da doživim tvoju vječnu prisutnost i bezuvjetnu ljubav u drugoj dimenziji i što si me uvjerio da si ovdje, ondje i svugdje.

Anita je govorila o osjećaju da smo svi mi čista ljubav. Ne samo da smo povezani sa svima drugima i s Bogom nego svi mi jesmo Bog. Dopustili smo strahu i egu da korak po korak izguraju Boga iz naših života, što je uvelike povezano s bolešću ne samo u našim tijelima nego i u svijetu. Govorila je o tome kako da naučimo cijeniti svoju veličanstvenost i život kao bića svjetlosti i ljubavi i kako takav način razmišljanja u sebi nosi moć ozdravljenja.

Nakon što je pročitala izvještaj o Anitinu iskustvu blizu smrti moja majka je rekla da ju je preplavio val mira koji je zamijenio strah, tjeskobu i stres povezane s ovom velikom nepoznanicom. Ustvari, svatko tko je čitao o Anitinu iskustvu blizu smrti, uključujući i moju djecu, osjetio je kako je na neki način ponovno dobio svoj život i zavjetovao mi se kako će uvijek, iznad svega, voljeti sebe, cijeniti svoju veličanstvenost i tjerati iz svoga života svaku misao koja bi eventualno mogla uzrokovati bolest.

Zemlja se prepunila nebom, a svaki grm zapalio se Bogom. Doista, pripadaju vam ozdravljenje i nebo na Zemlji, volite ih.

***
Osjećala sam se da ne trebam poduzimati ništa da bi se to dogodilo, samo trebam biti svoja i uživati u životu, te si dopustiti da budem oruđe u rukama nečeg puno većeg te da će se to ostvariti.

Onda sam shvatila da, čak i ako je moje tijelo otkazalo, u velikom scenariju života i dalje je sve savršeno jer mi zapravo nikad ne umiremo.

Potom sam imala osjećaj kao da me je okružilo nešto što mogu opisati samo kao čistu, bezuvjetnu ljubav, ali čak ni riječ ljubav to ne opisuje dovoljno dobro. Bio je to najdublji osjećaj ljubavi koji nikad prije nisam osjetila. Bio je više od bilo kojeg fizičkog oblika privrženosti koji možemo zamisliti i bio je bezuvjetan – to je pripadalo meni, bez obzira na sve što sam ikad učinila. Nisam morala učiniti ništa, niti se ponašati na određen način da bih to zaslužila. Ta je ljubav bila namijenjena meni, bez obzira na sve!
Bila sam potpuno obnovljena i uronjena u tu energiju zbog koje sam se osjećala kao da pripadam, kao da sam se napokon vratila nakon svih godina borbe, bola, tjeskobe i straha.
Napokon sam došla kući.

To su radili (opa. Roditelji meditirali) da podignu svoju svijest i dobiju unutarnju snagu za suočavanje s danom koji je bio pred njima.

Crveni znak koji mahraj napravi na čelu svake osobe ukazuje na otvaranje trećeg oka.

Većina istočnjačkih religija temelji se na tim zakonima i vjerovanju da je svrha života podignuti svoju svijest i duhovno evoluirati kroz svaki krug rođenja i smrti do trenutka kada postignemo prosvjetljenje. U tom trenutku raskidamo krug rođenja i smrti i više se ne moramo inkarnirati u tijelu. To se stanje zove nirvana.

Meditacija nam pomaže da razvijemo svijest o tome da smo mnogo više od naših tijela.

Nitko zapravo ne zna istinu. Religija je samo put do istine: religija nije istina. Ona je samo put. A različiti ljudi slijede različite puteve.

Kad su nam se pogledi sreli i u meni i u njemu javio se osjećaj prepoznavanja. Bilo je kao da se oduvijek znamo, a od tog sam se osjećaja ježila. Bila sam vrlo dobro svjesna da se i on točno tako osjeća i počeli smo razgovarati.

Bila sam ljuta zbog te okrutne šale koju nazivamo životom. Nisam mogla razumjeti čemu sve to. Činilo mi se da živimo svega nekoliko godina, učimo iz svoje patnje i onda, kad sve shvatimo, završimo u vatri u drvenom lijesu. A to se ne treba dogoditi tako brzo. Sve mi se činilo beznačajnim i besmislenim.

U potrazi za spasom: ljutnja, užas, frustracija, strah, očaj.

Rak je samo riječ koja stvara strah. Zaboravi na tu riječ i jednostavno se fokusiraj na to da izbalansiraš svoje tijelo. Sve su bolesti samo simptomi neravnoteže. Nijedna bolest ne može opstati ako je cijeli tvoj sustav uravnotežen.

Odjednom sam mogla obuhvatiti sve odsječke vremena i prostora koji imaju veze sa mnom.

A onda me preplavila spoznaja da Bog nije biće, nego stanje bivanja.

Vidi, moj životni put! Zašto sam oduvijek bila tako stroga prema sebi? Zašto sam bila tako kritična prema sebi? Zašto sam uvijek odustajala od sebe? Zašto se nikad nisam zauzela za sebe i svijetu pokazala ljepotu svoje duše?
Zašto sam uvijek obuzdavala svoju inteligenciju i kreativnost kako bih udovoljila drugima? Izdala sam samu sebe svaki put kad sam rekla da, a mislila ne! Zašto sam povređivala samu sebe uvijek tražeći odobrenje od drugih da bih bila ja? Zašto nisam slijedila svoje divno srce i bila iskrena?
Zašto ovo ne shvaćamo dok smo u svojim tijelima? Kako to da nikad nisam shvatila da ne bismo trebali biti tako strogi prema sebi?

Zamislite da se nalazite u tamnom, mračnom skladištu. Živite ondje i imate samo jednu džepnu svjetiljku. Znate da se to golemom prostoru nalazi samo ono što možete vidjeti pod svjetlošću te male džepne svjetiljke. Kad nešto poželite pronaći, možda će vam uspjeti, a možda i neće. Ali to ne znači da to ne postoji. Ondje je, samo što još nije osvijetljeno vašom svjetiljkom. Možda o tome imate neku predodžbu, ali često jednostavno tapkate u mraku. Možete vidjeti samo ono na što usmjerite svjetiljku i možete prepoznati samo ono što vam je već poznato.
Tako je i sa životom. Svjesni smo samo onoga na što usmjerimo svoja osjetila u određenom trenutku, a razumjeti možemo samo ono što nam je već poznato.

Potpuno vas obuzima osjećaj strahopoštovanja prema svemu što ste iskusili u tim zasljepljujuće lucidnim trenucima. Život je dobio jedno sasvim drugačije značenje, a iz svijesti o tome počela su se razvijati vaša nova iskustva.

U tom sam trenutku shvatila da je moje tijelo samo odraz mog unutarnjeg stanja. Ako je moje unutarnja ja svjesno svoje veličine i povezanosti sa svime što jest, moje tijelo će to ubrzo odraziti i nevjerojatno brzo ozdraviti.

I tako sam bila ondje i gledala gotovo isti prizor kao dok sam bila dijete. Mogla sam vidjeti hipodrom ispred bolničke zgrade i tramvajsku prugu kojom sam se vozila s Ah Fong. Dok sam se suznih očiju prisjećala slika svojeg djetinjstva, osjećala sam kao da sam prešla puni krug.
O, Bože, ne mogu vjerovati, mislila sam u čudu. Vidi ove tramvaje, park, zgrade mog djetinjstva. Kakva poruka: dobila sam drugu priliku. Mogu početi sve iznova.

Osjećala sam da sam na neki način pobijedila. Toliko sam nadvladala svoj strah od svega – od smrti od raka do kemoterapije – da mi je to dokazalo da me uništavao upravo strah.

Kada bih razmišljala o tome da ponovno počnem raditi, nisam mogla smisliti što bih željela raditi. Ništa mi se više nije činilo dovoljno dobrim. Kao da se više nisam uklapala među ljude na ovom planetu i njihove vrijednosti. Moji prioriteti su se promijenili.

Moje područje pozornosti se smanjilo, a misli bi mi odlutale u različitim pravcima čak i dok bih razgovarala s prijateljima. Potpuno sam izgubila zanimanje za to što se događa u svijetu, kao i za to čime se bave moji prijatelji. S druge strane, bila sam potpuno obuzeta zalaskom sunca na horizontu, dok bih sjedila na plaži i uživala u sladoledu.

U svemu sam vidjela odraz božanskog – u svakoj životinji i kukcu.

Primijetila sam da postajem nemirna i nestrpljiva u društvu. Nisam mogla dugo sjediti ili sudjelovati u razgovorima o svjetovnim stvarima.
Smatrala sam da su ljudi izgubili mogućnost da vide čaroliju života. Nisu dijelili moje čuđenje i entuzijazam prema onome što me okružuje kao ni prema činjenici da sam jednostavno živa. Kao da su zapeli u rutini, misli su im bile usmjerene samo na sljedeće što trebaju napraviti. Upravo tako sam i ja živjela prije iskustva blizu smrti. Svi su bili toliko obuzeti time što rade da su zaboravili kako jednostavno biti u trenutku.

Samo sam trebala biti svoja, bez straha!

Užitak je biti u društvu ljudi koji cijene sebe, a oni svoju ljubav daju bezuvjetno.

Svi smo mi Jedno, proizvodi onoga što smo stvorili, svih naših misli, djela i uvjerenja. Čak su i zločinci žrtve vlastite mržnje prema sebi i boli.

Ni smrt više nisam promatrala na isti način kao drugi, pa mi je bilo vrlo teško oplakivati ikoga. Naravno, kad bi umrla neka meni bliska osoba, bila sam tužna jer mi je nedostajala. Ali više nisam tugovala za preminulima jer sam znala da su transcendirali u drugi svijet i da su sretni. A zbog toga je nemoguće biti tužan. Istodobno sam znala da je čak i njihova smrt bila savršena i da se sve odvilo onako kako je trebalo biti prema velikom planu.

Kad sam počela pisati, nisam mogla stati. Kretala sam se prema novom svijetu, a pisanje na forumima i blogovima za mene je bilo ljekovito.

Nisam se više ničeg bojala. Nisam se bojala bolesti, starenja, smrti, gubitka novca, bilo čega. Kad vas pomisao na smrt više ne ispunjava užasom, nemate se više čega bojati, smrt se oduvijek smatrala najgorim mogućim ishodom. A ako vas ono najgore ne uznemirava, što onda preostaje?
Bilo mi je također pomalo teško vratiti se u normalan život jer mi ovaj svijet nije izgledao stvarno. Onaj svijet mi se činio autentičnijim. I, kao što sam već opisala, čudila sam se kako ljudi sve shvaćaju jako ozbiljno, primjerice koliko se živciraju zbog novca čak i kada imaju mnogo drugih divnih stvari u kojima mogu uživati i na kojima mogu biti zahvalni. Nisam mogla razumjeti ni kako ljudi mogu zanemarivati sve ostalo – ljubav, odnose, talent, kreativnost, individualnost i drugo, zbog novca, i koliko vremena su u stanju provoditi na poslovima u kojima ne uživaju. Pogled na život svih drugih činio mi se potpuno pogrešan. Prioriteti i vrijednosti bili su potpuno pogrešno postavljeni i sve mi se činilo naopakim. Bilo mi je jasno da sam vjerojatno i ja prije tako razmišljala, ali nisam mogla ni zamisliti da bude više tako.

No kako su mi se riječi Vrati se i živi život bez straha! Stalno vrtjele u glavi, znala sam da će sve biti dobro. Između brojnih poruka koje sam dobila tijekom svog iskustva – da smo svi jedno, da smo zapravo ljubav, da smo veličanstveni – ova je bila najjača i stalno odjekivala u meni.

Zbog svog iskustva blizu smrti, stvarnost više nisam promatrala izvana prema unutra, nego iznutra prema van. To znači da sam prije mislila da je vanjski svijet stvaran i da moram djelovati unutar njegovih granica. Tako manje – više svi razmišljaju. Time sam vanjskom svijetu dala svoju moć i vanjski događaji mogli su me kontrolirati – moje ponašanje, raspoloženja i razmišljanja. Emocionalne reakcije i osjećaje nisam smatrala stvarnima jer nisu bili opipljivi. Bile su uvježbani da budu puke reakcije na vanjske događaje. Prema tom modelu, bila sam više žrtva okolnosti nego kreator vlastita života. Čak je i bolest bila vanjski događaj koji mi se slučajno 'dogodio'.

No nakon što sam iskusila blizinu smrti počela sam se promatrati kao božansko biće koje je cjeloviti dio veće Cjeline. To znači da je sve u cijelom univerzumu – sve što je postojalo i što će ikad postojati – međusobno povezano. Shvatila sam da sam središte tog univerzuma i znala da se svi mi izražavamo iz vlastite perspektive jer je svatko od nas u središtu te kozmičke mreže.

Kad postanem nečega svjesna, to postaje dio moje slike.
To postaje dio mog sustava uvjerenja, moja istina.

Pokušavam rastegnuti granice onoga što se smatra mogućim u svim područjima u kojima sam prije osjećala ograničenja.

Svi smo mi duhovna bića, bez obzira na to što radimo i u što vjerujemo. Samo što toga nismo uvijek svjesni.
Shvatila sam da pravu radost i sreću mogu pronaći jedino tako da volim sebe, uđem u sebe, slijedim svoje srce i radim ono što me veseli. Otkrila sam da kad mi se čini da se moj život odvija bez nekog smjera i kad se osjećam izgubljeno to zapravo znači da sam izgubila sebe. Da nisam povezana s onim što uistinu jesam i zbog čega sam došla na ovaj svijet. To se obično događalo kad bih prestala slušati vlastiti unutarnji glas i svoju moć predavala vanjskim izvorima, kao što su televizijske reklame, novine, velike farmaceutske tvrtke, moje društvo, kulturna i društvena uvjerenja i slično.
Prije, kad bih se osjećala izgubljeno, jedna od prvih stvari koje bih učinila bila je odgovore potražiti izvan sebe. Okretala bih se knjigama, učiteljima i guruima u nadi da će mi oni dati rješenje koje mi uvijek izmiče. Upravo to sam učinila i kad su mi dijagnosticirali karcinom. Ali na kraju sam samo bila još više izgubljena jer sam se ponovno odricala vlastite moći.
Shvatila sam da promatrati stvari iznutra prema van znači moći potpuno vjerovati svom unutarnjem vodstvu. Kao da ono što osjećam ima utjecaj na cijeli moj univerzum. Drugim riječima, kako sam ja središte svoje kozmičke mreže utječem na Cjelinu. Pa tako, što se mene tiče, ako sam sretna ja, sretan je i univerzum. Ako volim sebe, i svi drugi će me voljeti. Ako sam mirna, sve što postoji bit će mirno, i tako dalje.

Ako sam pod stresom, uznemirena, nesretna ili nešto slično, povučem se u sebe i pokušam to učiniti. Sjedim u miru, šećem prirodom ili slušam glazbu dok se ne centriram i postanem mirna i sabrana. Primijetila sam da se, kad to učinim, mijenja i moj vanjski svijet, mnoge prepreke jednostavno nestanu, a da zapravo nisam učinila ništa.

Zapletemo se u iluziju odvojenosti i ne možemo vidjeti da sreća i tuga idu ruku pod ruku – kao svjetlost i tama, yin i yang. Naš osjećaj odvojenosti jednostavno je dio iluzije dualnosti zbog koje nam je teško vidjeti jedinstvo koje čine dijelovi koje vidimo. Ali postati centriran znači to prozreti i opet osjećati svoju beskonačnost u centru svega … u centru jedinstva.

Shvatila sam da se trenutačno povezujem sa stanjem u kojem sam bila tijekom iskustva blizu smrti dok bih gledala valove i slušala ocean.

Zbog svog iskustva apsolutno vjerujem da svi mi imamo sposobnost iscijeliti se kao i omogućiti ozdravljenje drugih. Kad dođemo u kontakt s tim beskonačnim mjestom u sebi gdje smo Cjelina, bolest ne može ostati u tijelu. A zato što smo svi povezani, nema razloga zašto zdravlje jedne osobe ne bi mogao potaknuti druge, podižući ih i potičući njihov oporavak. A kad liječimo druge, liječimo i sebe i planet. Nema odvojenosti, osim u našim glavama.

Dok sam promatrala reakcije ljudi i transformaciju koja se odvijala, odjednom sam shvatila kako su i to što sam se razboljela od karcinoma i moje ozdravljenje zapravo bili važni za planet. Ako smo svi mi Jedno, ono što se događa meni, događa se svima. A ono što se zbiva za mene, zbiva se za cijeli svijet. Bilo mi je jasno da je razlog što sam se uopće razboljela, a onda odlučila vratiti, bio da poslužim kao oruđe izlječenja u drugima.

Mi konstantno utječemo jedni na druge onime što činimo i govorimo, čak i kada toga nismo svjesni. Važno je da imamo zaista dobar pozitivan stav u svakom trenutku života, iako u početku i ne vidimo razlog zbog čega nešto radimo.

Ja sam ta koja dopušta koliko će onoga što želim da dođe doći u moj život.. ili neće!

Sve se događa kad smo spremni da se dogodi.

Čini se kao da se cijela drama vašeg sna odvija oko tog krajnjeg trenutka života. Takav postaje život uistinu kad shvatite da ste jedno sa svime. Vrijeme i prostor izgube svaku važnost.

Najčešće pitanje koje mi ljudi postavljaju je zašto sam se, po mom mišljenju, razboljela od karcinoma? Odgovor mogu sažeti u samo jednu riječ: strah.
Čega sam se bojala? Pa, otprilike svega: neuspjeha, toga da se neću svidjeti drugim ljudima, da ću ih iznevjeriti i da nisam dovoljno dobra. Bojala sam se i bolesti, posebno karcinoma i liječenje. A bojala sam se života, a smrti sam se užasavala.
Strah djeluje vrlo suptilno, može se postupno uvući u nas, a da ga i ne primijetimo. Kad se osvrnem unatrag, vidim da je većina nas od malih nogu odgajana da se boji, no ne vjerujem da smo takvi bili kad smo se rodili.
Jedna od stvari u koje vjerujem je da mi već jesmo ono što cijeloga života želimo postići, samo to ne shvaćamo! Na ovaj svijet dolazimo svjesni svoje veličanstvenosti. Ne znam zašto, ali kad počnemo odrastati okolina nam polako urušava tu svijest.

Ne zastupam ideju da ćemo ako 'vjerujemo' na određen način eliminirati bolest ili kreirati savršen život. Ovo se ponekad previše pojednostavljuje. Umjesto toga, više se fokusiram na svijest o sebi, što je nešto drugo. Ako se grčevito držimo uvjerenja koja na više ne koriste, možemo se zatočiti u stanju dualnosti i stalnog prosuđivanja. Ono što odobravamo smatra se dobrim ili pozitivnim, a ono u što ne vjerujemo – ne.

U trenutku kad sam potpuno odustala od svoje snažne želje da preživim, doživjela sam smrt. A dok sam umirala, shvatila sam da još nije došlo moje vrijeme. Kad sam bila spremna odustati od onoga što sam željela, dobila sam ono što mi zaista pripada. Shvatila sam da prave darove vrijedi čekati.

Najveća tajna današnjice – održavati duboku ljubavnu vezu sa sobom.

Ne sjećam se da su me ikad poticali da volim sebe – zapravo to mi nikad ne bi ni palo na pamet. To se obično smatra sebičnošću. Ali u svojem iskustvu blizu smrti shvatila sam da je to ključ moga ozdravljenja.

U tkanju života svi smo mi povezani. Svatko od nas dar je za one oko sebe, pomažemo jedni drugima da budemo ono što jesmo, zajedno stvarajući savršenu sliku.

Za iskustva blizu smrti shvatila sam da je cijeli univerzum sačinjen od bezuvjetne ljubavi, a ja sam izraz toga. Svaki atom, molekula, kvark i tetrakvark sačinjeni su od ljubavi. Ni ja ne mogu biti išta drugo jer je to moja bit i priroda cijeloga univerzuma. Čak su i stvari koje izgledaju negativno dio beskonačnog, bezuvjetnog spektra ljubavi. Ustvari, univerzalna životna energija je ljubav, a ja sam sačinjena od univerzalne energije. Kad sam to shvatila, spoznala sam i to da ne moram pokušavati biti netko drugi da bih bila dovoljno vrijedna. Ja već jesam sve ono što pokušavam biti.

U dimenziji jedinstva imala sam osjećaj da je cijeli univerzum produžetak mene.

Mi razmišljamo u okvirima 'protoka vremena', ali u iskustvu blizu smrti izgledalo mi je da vrijeme jednostavno jest, a mi se krećemo u njemu. To znači da u drugoj dimenziji ne samo da simultano jesmo u svakom trenutku vremena, nego da možemo putovati kroz vrijeme brže, sporije, pa čak unatrag i postrance.

Mislimo da je istina negdje izvan, još uvijek neuhvatljiva. Ali time postajemo samo još izgubljeniji i čini se da se udaljujemo od onoga što uistinu jesmo. Cijeli univerzum nalazi se u nama.

Um se više bavi time kako raditi, a duša time kako biti.

Intelekt je samo oruđe za plovidbu kroz život. On se bavi time kako zaraditi dovoljno novca da imao što jesti i možemo platiti stanarinu, dok naša duša želi samo izraziti sebe.

Kad blokiramo svoje osjećaje, također narušavamo svoju svijest o vlastitoj veličanstvenosti jer su naši osjećaji predvorje naše duše.

Biti ne znači ne raditi ništa. Ono što poduzimamo proizlazi iz toga što slijedimo svoje emocije i osjećaje ostajući prisutni u trenutku. Raditi, s druge strane znači biti orijentiran na budućnost, pri čemu um stvara niz zadataka koji nas vode od sadašnje pozicije do ostvarenja određenog ishoda, bez obzira na naše trenutačno emocionalno stanje.
Otkrila sam da, kako bih odredila proizlazi li ono što činim iz 'raditi' ili 'biti', trebam samo pogledati koja emocija stoji u pozadini mojih svakodnevnih odluka. Je li to strah ili strast? Ako je pokretač svega što radim svakoga dana strast ili životni polet, onda sam u stanju 'biti', ali kao su moja djela rezultat straha, onda sam u stanju 'raditi'.

Ja nekako mislim da bismo, da nas potiču da izražavamo ono što doista jesmo, svi bili bića puna ljubavi i svatko od nas donosio bi u svijest svoju jedinstvenost.

Slijedi da problemi koje vidimo u svijetu ne dolaze od osuđivanja ili mržnje prema drugima, nego prema sebi. Baš kao što je ključ mog ozdravljenja bila bezuvjetna ljubav koja eliminira strah, ključ za stvaranje boljeg svijeta je u tome da se svatko brine za sebe na isti način, uviđajući svoju pravu vrijednost. Ako prestanemo osuđivati sebe, automatski ćemo imati sve manju potrebu koriti druge. Počet ćemo uviđati njihovu istinsku savršenost. Univerzum je u nama, a ono što doživljavamo izvana samo je odraz.

Svatko od nas je poput jednog čvora na velikoj tapiseriji složenog i šarenog uzorka. Mi smo možda samo jedna strana, ali svi smo cjeloviti dio gotove slike. Na živote drugih ljudi utječemo time što biramo hoćemo li ili ne biti vjerni sebi. Naša je jedina obveza prema drugima, naša jedina svrha, izraziti svoju jedinstvenost i dopustiti drugima da učine isto.

Prije sam, a da to nisam ni primjećivala, sve što sam radila, radila da izbjegnem bol ili udovoljim drugim ljudima. Stalno sam nešto radila, obavljala, tražila i postizala.

Nakon iskustva blizu smrti ne osjećam da sam se vratila da bih bilo što postigla. Vratila sam se samo da bih bila.

Mislim da je sam moj život molitva. Smatram da mi meditacija uvelike pomaže jer stišava moj um i pomaže mi usredotočiti se do središnje točke svjesnosti, u kojoj osjećam svoju povezanost s Cjelinom.

Ako i kad primijetim da se u mene ušuljavaju negativne misli, čini mi se najboljim dopustiti im da prođu kroz mene s prihvaćanjem i bez prosuđivanja. Kad ih osjetim pokušam potisnuti ili se prisiliti promijeniti svoje osjećaje, što ih više odgurujem od sebe, to se one upornije vraćaju. Stoga jednostavno dopustim svemu da teče kroz mene, bez prosuđivanja, i shvatim da će te misli i emocije proći.

Svaki vremenski odsječak potpuno je jedinstven. Svaki trenutak, jednom kad je prošao, više se ne može ponoviti na fizičkom planu. Naučila sam sto prihvaćati i živjeti u trenutku. Koliko god mogu, pokušavam ne vući emocionalnu prtljagu za sobom. Umjesto toga pokušavam na svaki trenutak gledati kao na praznu ploču koja sa sobom nosi nove mogućnosti.

O vidim – nije mi se dogodilo jer, zapravo, ja nikad nisam žrtva. Karcinom je tek moja vlastita neizražena snaga i energija! Ona se okrenula prema unutra, protiv mog tijela, umjesto van.
Znam da to nije bila kazna ili bilo što takvo. Bila je to samo moja životna sila koja se izrazila kroz karcinom jer joj nisam dopustila da se izrazi kao veličanstvena, moćna sila Anite.

Osloboditi se svake prijašnje vezanosti znači prigrliti slobodu i pokazuje vjeru u vlastitu božanstvenost i veličanstvenost. I to je također oblik ozdravljenja. Kad otpustim potrebu da tjelesno ozdravim, život postaje slobodniji, cjelovitiji i s više uživanja.

Svi se rađamo s egom – to je prirodni dio onoga što jesmo na ovom svijetu. Samo smo u smrti potpuno bez ega. Boriti se protiv ega tijekom života samo će donijeti još više samoosuđivanja. Osim toga, jedino kad bezuvjetno volimo svoj ego možemo prihvatiti i one tuđe. U tom trenutku to prestaje biti problem, a vaša poniznost i veličanstvenost mogu zasjati u punom sjaju.

Bitno je što mislite o sebi, ovdje i sada, jer to je ono što određuje kako ćete živjeti svoj život ovdje. Ne postoji nikakvo drugo vrijeme osim sadašnjeg trenutka, tako da je važno biti svoj i živjeti vlastitu istinu. Strastveni znanstvenici koji žive svoju veličanstvenost vrijede čovječanstvu jednako kao puna soba svetaca.

Mislim da je sadašnji trenutak jedini odsječak vremena u kojemu možemo oblikovati svoju stvarnost.
Sve bolesti počinju na razini energije, a onda se manifestiraju u tijelu.

Vjerujem da je moj rak bio povezan s mojim osjećajem identiteta i čini mi se da je to bio način mog tijela da mi kaže kako moja duša tuguje zbog gubitka vlastite vrijednosti – svog identiteta. Da sam znala istinu o tome tko uistinu jesam, ne bih ni dobila rak.

Sve može biti upotrijebljeno u dobru ili lošu svrhu, no samo po sebi je neutralno. Mi izabiremo dati mu moć. Mi stvaramo prosudbe (i negativne i pozitivne) o novcu, religiji, rasi i drugome. Mi stvaramo određena uvjerenja o tome, dajemo im emocionalni naboj i stvaramo presiju. I mi stvaramo situacije u kojima ljudi ili postaju jači ili reagiraju obrambeno.

Živimo u svijetu prividne dualnosti, u kojem uvijek odlučujemo što je dobro ili loše, što je negativno ili pozitivno. Imamo emocije i ulažemo ih u svoja uvjerenja, uključujući i ona o novcu. Taj isti emocionalni naboj mogli bismo dati nečemu drugom, nekoj drugoj robi ili sustavu razmjene i onda bi to imalo istu moć kakvu danas ima novac.

Preporučujem da se na bolest i simptome ne gleda kao na 'nešto čega se treba riješiti' poput neprijatelja. To je reakcija utemeljena na strahu. Za mene je pojava tih simptoma u mome tijelu način mog tijela da se iscijeli. Znam da ću pokušam li ukloniti bolest sa suprostavljenim stavom, na kraju samo učiniti suprotno, sve se više ukopavajući u mentalno stanje bolesti. Ovo ne znači nužno da ne trebate ići liječniku.
Ne treba biti opsesivan i da vam se život vrti isključivo oko toga da se riješite bolesti. Zapravo je puno produktivnije odvratiti svoju pozornost i okupirati se aktivnostima koje stimuliraju na pozitivan, kreativan način.

Živjeti u sadašnjosti znači ne nositi sa sobom ikakvu emocionalnu prtljagu iz jednog trenutka u drugi. Svaki je trenutak jedinstven i ne može se ponoviti. Naš je izbor hoćemo li sa sobom nositi svoje strahove, koji nas drže zarobljenima u bolesti.

Danas jedem sve što poželim. S vremena na vrijeme uživam i u čokoladi i dobrom vinu ili šampanjcu. Samo pazim da mi bude zabavno, i s hranom i u životu općenito! Mislim da je mnogo važnije biti sretabn nego bilo što drugo.

Biti u strahu uzrokuje niz problema. Naša su tijela zapravo mnogo otpornija nego što mislimo, posebno ako smo sretni i nismo pod stresom.
Čak i kad odlučim zdravo jesti, to činim iz ljubavi, a ne iz straha. To je moja metoda u svakom aspektu života, a i vas pozivam da živite na taj način.

Jedino trebate naučiti da već jeste ono što želite ostvariti. Samo izražavajte svoju jedinstvenost bez straha, prepuštajući se! To je razlog zašto ste stvoreni upravo takvima kakvi jeste i to je ono zbog čega ste ovdje, u ovom fizičkom svijetu!

Uvijek imajte na umu da se nikad ne odričete svoje moći – umjesto toga, stupite u kontakt sa svojom veličanstvenošću. Volite se bezuvjetno i budite svoji, bez straha!
Ako bih morala stvoriti pravila za duhovni put do ozdravljenja, na prvo bih mjesto stavila smijeh. Smijati se kad god je moguće. I tako baš svakog dana i to ponajprije – samima sebi.

Oznake: Zdravlje

11.04.2016. u 15:46 | 0 Komentara | Print | # | ^

Knjiga moga tijela

Camron Diaz
Izdavač: Profil 2014.

Hrana koju konzumiramo u jednom danu utječe na to kakav će nam biti dan. Jer ono što jedemo prenosi bit života – naše živote.

Danas živimo u kulturi viška, a ne odricanja. A zbog toga VIŠKA imamo MANJAK nečeg drugog: nutrijenata. Živimo u tijelima koja previše jedu, ali su nedovoljno hranjena. Brza hrana ustvari i nije hrana.

Jedite čim se probudite da pokrenete organizam.
Treba jesti što možete prepoznati.
Bjelančevine su snaga.

Otkud dolazi energija? Dolazi iz sunca. Jedite sve što je još živo (i ne prerađeno) i puno energije.

Voda nema kalorija, ali je možda naš najvažniji nutrijent jer je ključni dio svih kemijskih reakcija koje vam daju život. Voda pomaže regulirati vašu tjelesnu temperaturu, prenosi nutrijenete u vaše stanice, odnosi otpadne proizvode, pretvara ugljikohidrate, bjelančevine i masnoće u iskoristivu energiju.

Kako se možete zaštiti od upale? Dignite se s kauča, jedite više voća i povrća, jedite više omega-3 masnih kiselina, dovoljno spavajte, izbjegavajte višak tjelesne težine, prilagodite vježbanje stresnim trenucima, ostanite pozitivni.

Ako namirnica nema prirodne šećere iz voća ili mlijeka, spomenuti šećeri vjerojatno su dodani.

Bez dobrobiti korisnih vlakana da uspore stvari, šećer brzinski ulijeće u krv, a tada vaše tijelo mora u pomoć poslati hrpu inzulina, što nakon nekog vremena može dovesti do otpornosti na inzulin ili dijabetes. Vjerojatno ste doživjeli da se osjećate omamljeno nakon što pojedete hrpu slatkiša – da bi nakon toga uslijedio nagli pad energije od čega vam se spava, te promjene raspoloženja od kojih počnete preispitivati vlastiti život kao i bol u trbuhu zbog kojeg sve požalite.

Kad jedete bjelančevine, vaše ih tijelo razgrađuje u najmanje sastavne dijelove, aminokiseline. To su molekule koje grade i popravljaju sve stanice u vašem tijelu, uključujući i vaš DNK. Aminokiselina ima dvadeset i dvije.

Najbolje je bjelančevine ne jesti tako da se navečer smaže ogroman komad mesa, nego jesti male porcije bjelančevina tijekom dana. Tako su vašem tijelu uvijek dostupne aminokiseline.

Šaka badema nekoliko sati nakon ručka znači dodatnih sedam grama bjelančevina.

Jela prepuna bjelančevina biljnog porijekla:
TACOS meksičko jelo, kombinacija kukuruznih tortilja i graha.
SUCCOTASH američki Indijanci kombinirali su kukuruz i grah.
SUSHI Japanci kombiniraju rižu i soju.
CAJUNSKI CRVENI GRAH I RIŽA službeno jelo ponedjeljkom u restoranima u New Orleansu.
DAL indijska leća s rižom.
CHANA MASALA indijsko jelo od slanutka s rižom.
MUJADARA sirijski gulaš od leće i riže.
GALLO PINTO na Kostarici se za doručak jede riža s grahom.

Masnoće su nužne. Prava količina masnoća nužan je sastavni dio vaše prehrane. Daje vam energiju, također i esencijalne nutrijente, poput vitamina A, D i E.

Kad jedemo vitamine iz biljaka i životinja, naše ih tijelo upija i koristi na različite načine. Neki vitamini su topljivi u vodi, te ih tijelo ne zadržava dugo. Vitamini B kompleksa i C vitamin primjeri su vitamina topljivih u vodi.
Drugi vitamini su topljivi u masnoći, što znači da ih tijelo može razgraditi i upiti samo u prisustvu masnoća. Primjerice maslinovo ulje na rikoli, ili svježa mozzarella s rajčicama. Vitamini topljivi u masnoći mogu biti uskladišteni tjednima ili mjesecima. Vitamini A, D i E topljivi su u masnoći.

Budući da su masnoće bogatije energijom od bjelančevina i ugljikohidrata, dovoljno ih je uzeti malo.

Mljeveno laneno sjeme, orasi, soja, sojino ulje, ulje kanole i morske alge primjeri su biljnih izvora omega-3 masnih kiselina.

Kokosovo ulje ima zasićene masnoće, no djeluje pozitivno na razinu kolesterola i rad štitnjače.

Margarin i biljna mast sadrže transmasnoće, a oboje se koristi u jelima brze i prerađene hrane.

Želite li imati meku, glatku kožu? Jasno razmišljati i jasno vidjeti? Jedite voće i povrće!

Manjak nijacina utječe na izgled kože, a i na mozak, pa može uslijediti smrt.

Ključno je unositi nutrijente za zdrave kosti: kalcij, vitamin D, fosfor i magnezij.

Tamnozeleno lisnato povrće: brokula, kelj, kineski kupus i repa mogu biti odlična zamjena za mlijeko i potreban kalcij.

Vitamini B proizvode energiju.

Natrij je važan za zdravlje, ali previše ga izaziva probleme sa povišenim krvnim tlakom, i potiče srce da radi mnogo više nego što treba. Ako jedete dovoljno kalija, u bananama na primjer, možete se zaštiti od hipertenzije. Ravnoteža, ravnoteža.

Likopen koji rajčicama daje boju koristan je za zdravlje srca. Alicin koji se nalazi u češnjaku, ima antimikrobna svojstva.






Blijedožuta boja mokraće znači da ste dobro hidratizirani, tamnožuta i neredovito mokrenje upućuju na dehidraciju.
Jedan od prvih znakova početne dehidracije je teška glavobolja, ona od koje vam je teško razmišljati.

Kad u stanicama gori glikogen uz pomoć kisika, razgrađuje se na ugljikov dioksid i vodu, a u tom procesu stvara se nešto što se zove ATP, adenozin trifosfat. To je krajnji cilj cjelokupnog procesa jedenja i probavljanja, to je poput vrućine koju otpušta vatra, to je energija koja vas drži na životu. Kad nema ugljikohidrata, stanice također mogu metabolizirati kad se nasmijete, kad vam kuca srce, svaka vaša misao, svaki pokret mišića, kopiranje vašeg DNK.. sve to je pokrenuo ATP.

Smrdljivi znoj ispod vaših pazusa i prepona, potječe iz vaših apokrilnih žlijezda, i pun je masnih bjelančevina koje bakterije iz tih područja vole matabolirati.

Znate li što još ubija zdrave bakterije? Prerađena hrana puna konzervansa. Svrha konzervansa je ubiti bakterije od kojih se hrana kvari. No kad ti konzervansi završe u probavnom sustavu, tamo ubijaju i zdrave bakterije u našim crijevima koje nas održavaju na životu. Konzervansi su nepotrebni ako jedemo cjelovitu, svježu hranu.

Kad se krećete, srce radi ubrzano.. osjećate se raspoloženo… uzbuđeni ste… kao da ste zaista živi. I kad te gotovi, osjećate onu nevjerojatnu bol koja vam kazuje da ste stvarno koristili tijelo. Mozak je izoštreniji. Osjeti su vam budniji. To su te stvari zbog kojih se svakodnevno osjećate dobro. Osjećate se dobro sa sobom. Sa svojim životom.
To je moć napora. Čini vaše tijelo snažnim. Čini vaše srce snažnim. I čini vaš um snažnim i sposobnim za rješavanje problema, danas, upravo sada, svaki put kad jednostavno ustanete i pokrenete se.

Sjetite se kakav je život bio kad ste instinktivno znali da je igra najbolji način da iskoristite svu svoju nakupljenu energiju.

Bez obzira na to koliko vam se ne da ustati s kauča i otići u teretanu ili se upustiti u sljedećih 5 kilometara trčanja, ili hodati doma s posla, bez obzira na to koliko vas bole mišići na kraju tjelovježbe: uvijek ćete se osjećati zaista dobro kad završite. A ti dobri osjećaji vezani su uz to kako vaše tijelo funkcionira na razini stanica, jer kako se osjećamo izvana odraz je onog što se događa iznutra i obratno.

Glavna zadaća srca je dostaviti ostatku tijela krv bogatu kisikom iz pluća, i ono napravi svoj posao više od 1000 puta u jednom danu.
Tijekom vašeg života srce napravi otprilike 300 milijardi otkucaja.

Svijetla krv koja curi na površinu kože kada se porežete kod brijanja ili kad oderete koljeno samo je kapljica u moru ove tekućine života koja svaki dan prijeđe put od gotovo 20 tisuća kilometara, što je jednako kao četiri putovanja autom preko SAD-a kroza sve te arterije, vene i kapilare kako bi vas opskrbila onim od čega živite, kisikom, aminokiselinama, hormonima.

Ljudsko tijelo se uvijek mijenja. Svakog dana vaše tijelo proizvede 2 bilijuna novih stanica, a 50-70 milijardi stanica umire.

U svakoj vašoj ruci nalazi se 27 kostiju, a u svakoj nozi po 26. u licu ima 14 kostiju. U kralješnici 33. najduža kost u tijelu je femur, bedrena kost, a najmanja je stremen koja se nalazi u uhu.
Po svemu sudeći, odrasla osoba ima 206 kostiju u tijelu. Kažem odrasla jer novorođenčad ima približno 300 kostiju. Tijekom godina kosti očvrsnu i spoje se dok ne nastane kostur kakav imate danas.

Istezanje je povezano s disanjem tako da, kad duboko udahnete i izdahnete, dajete tijelu kisik te ispuštate toksine u krvotok (uključujući i mliječnu kiselinu), tako da ih se tijelo može riješiti.

Ljudska jajna stanica može se nakon ispuštanja oploditi za otprilike 12-24 sata, no po nekim istraživanjima i do 36 sati. Sperma može preživjeti u ženskom spolnom traktu i potencijalno oploditi jajašce oko 48-72 sata. Što znači da samo zato što ne ovulirate u trenutku spolnog odnosa ne znači da ne možete zatrudnjeti. Jajna stanica može biti ispuštena nakon odnosa i sresti se sa spermijem koji je već tamo oko 2-3 dana i čeka da se jajna stanica spusti.

Kod mladih žena koje naglo izgube mnogo kilograma ili koje mnogo vježbaju, a ne hrane se dovoljno zdravim namirnicama, izostanak mjesečnice događa se zbog manjka energije: potrošeno je mnogo više energije, nego što e uneseno i tijelo nema izvore iz kojih bi crpilo energiju potrebnu za redoviti ciklus.

Sisavci koji trebaju određene bakterije kako bi probavili mlijeko imaju majke u čijim vaginalnim kanalima se nalaze bakterije koje će djeca trebati kako bi došla do hrane potrebne za život. To je jedan od razloga što se upozorava da carski rez i prirodan porođaj nisu jednaki, jer kod carskog reza pomanjkanje zdravih kolonija bakterija dovodi do povećanja rizika od alergija, astme, dijabetesa tipa 1 i dječje pretilosti.

Ljudi spavaju oko 1/3 svog života. Kad uistinu spavate, smanji se svijest, osjetilna aktivnost je manje-više na pauzi, a svi vaši voljni mišići prestanu raditi. Autonomni mišići još uvijek rade svoj posao – još uvijek dišete, naravno, i srce vam kuca – no sve drugo stane. Kad spavate, u anaboličkom ste stanju, stanju rasta metaboličkog sustava i to dobro utječe na sve vaše sustave, imunosni, živčani, mišićni i sustav kostiju.

Naša su tijela analogna, a mi pokušavamo živjeti digitalne živote. Biološki još nismo dostigli svu tu tehnologiju.

Posvetite večer samoj sebi i svojoj njezi. To je trenutak i da se pogledate u ogledalo i kažete: Dobro je bilo danas! Radila si naporno, napravila si najbolje što si mogla. Ili: Sutra možemo malo bolje, vjerujem u tebe! Odajte si priznanje, javite se samoj sebi.

Veza uma i tijela presudni je dio samosvijesti koja nam pomaže da znanje pretočimo u radnju.
Povezanost je riječ koju često koristim. Jer, sve je povezano.

Povezati um i tijelo znači učiti slušati. Učiti razumijevati poruke koje vam vaše tijelo šalje, i davati tijelu ono što mu je potrebno.

Izbjegavanje iskušenja:
Prestanite kupovati nezdravu hranu.
Ne odlazite u goste gladni, prezalogajite nešto zdrav.

Navike su način na koji naš mozak nesvjesno izvodi poznate aktivnosti tako da sačuvamo energiju za druge zadatke.

Odmaknite se korak dalje od svojih navika i prihvatite ih kao IZBOR. Zatim se zapitajte sviđa li vam se taj izbor. Ako ne, nemojte paničariti, jer dobra je vijest da jednom kad postanete svjesni svojih ukorijenjenih navika, imate MOĆ DA IH PROMIJENITE.

Ljudi mnogo govore o 'tajni' uspjeha. No tajna uspjeha nije uopće tajna. U biti svake uspješne osobe postoji jedna zajednička stvar: disciplina. Što je za vas uspjeh? Kad razmišljam o tome kako definiram uspjeh u svom životu, znam da mi je važna snaga, sposobnost i važno mi je da se osjećam dobro. Ne bih postigla niti jedno od navedenog bez discipline.

Disciplina znači da se odričete povlastica i nerealnih očekivanja. Disciplina znači imati snažnu svijest o tome da vaše odluke imaju utjecaj, i da je ono što vi radite od presudnog značaja.

Oboje mojih roditelja u mene su usadili to da, koji god posao trebam raditi, ja sam odgovorna za rezultat – nitko drugi.

Disciplina je uvijek dobitak u odbrojavanju života.
Disciplina gradi disciplinu. Ona je poput mišića: što je se više držite, to je snažnija i može vas dalje odvesti.

Zadržite zdravu težinu (ljudi koji preskoče doručak često se prejedu kod drugih obroka).

Započinjanje dana pokretom, donošenje čvrste odluke svaki dan, odmah ujutro, također jača vašu disciplinu. To vam pokazuje da vi to možete. Da to trebate činiti, da morate.

Oduvijek mislim daje slogan za Nike genijalan: Just do it. Genijalan je koliko je jednostavan… primjenjiv je za sve protiv čega vas vaš mozak pokuša odgovoriti.

Za većinu ljudi je snaga volje jača ujutro – dakle zašto ne biste planirali kretanje u ono vrijeme kad je najveća vjerojatnost da nećete odustati!


Oznake: Zdravlje

11.04.2016. u 15:44 | 0 Komentara | Print | # | ^

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< ožujak, 2020  
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Ožujak 2020 (74)
Siječanj 2018 (14)
Kolovoz 2017 (22)
Prosinac 2016 (26)
Travanj 2016 (15)
Lipanj 2015 (24)
Kolovoz 2014 (14)
Travanj 2014 (12)
Siječanj 2014 (31)
Ožujak 2012 (10)
Rujan 2011 (19)
Svibanj 2011 (13)
Siječanj 2011 (11)
Listopad 2010 (24)
Ožujak 2010 (12)
Siječanj 2010 (9)
Prosinac 2009 (13)
Listopad 2009 (10)
Rujan 2009 (4)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga

Ako ste ljubitelji čitanja, ovdje možete pročitati meni najdraže dijelove pročitanih knjiga. Ako želite prodiskutirati o pojedinoj knjizi ili navesti neku sebi dragu, samo se javite.

Linkovi

Dnevnik.hr
Video news portal Nove TV

Blog.hr
Blog servis

Forum.hr
Monitor.hr