Koliko roditelji u Hrvatskoj zaista potroše na opremanje školarca

28.10.2016.

Nakon ljetnih praznika, povratak u školske klupe stresan je za svakog školarca, a pogotovo za prvašiće koji se po prvi puta susreću sa školskim obvezama. Međutim, to razdoblje nije stresno samo za djecu, roditelji su ti koji se bore da sve isfinanciraju, a da nikome ništa ne nedostaje. Istražili smo koliko troše roditelji za kupovinu kompleta udžbenika u najvećim hrvatskim gradovima, te o čemu ovisi cijena kompleta, kao i to koliko se potroši na pribor i ostalo potrebno za početak školske godine.


Za prvašića će podjednako izdvojiti roditelji u Osijeku, Splitu i Rijeci; između 635 kuna i 670 kuna. U Zagrebu se taj iznos kreće od 655 kuna pa do čak 790 kuna. Olakotna okolnost roditeljima u Zagrebu jest to što je i ove godine grad financirao udžbenike (izvor). Cijene su slične i za drugi i treći razred, s tim da su u zagrebačkim školama kompleti i dalje u prosjeku za 100kn više. Razlog tome su strani jezici, naime, u većini zagrebačkih škola se od prvog razreda uče dva strana jezika, pa se cijene izjednačavaju u četvrtom razredu kada se i u ostalim školama uče dva strana jezika. Za četvrti razred veće izdatke od ostalih imaju roditelji u Splitu i Rijeci gdje se troškovi jednog kompleta penju do 950kn, jer se uz standardni njemački i engleski, tamo uči i talijanski.


Zaključno, za prva četiri razreda osnovne škole roditelji će u prosjeku izdvojiti oko 700kn.
Kako se krećemo prema višim razredima, tako se povećava broj predmeta, a samim time i cijene kompleta. Tako će u Osijeku roditelji knjige za peti i šesti razred platiti između 1370 kuna i 1520 kuna. U Zagrebu će to biti između 1390 kuna i 1660 kuna. U Splitu i Rijeci u cijene slične onima u Zagrebu; kompleti koštaju između 1380 kuna i 1650 kuna. Za sedmi i osmi razred minimalna cijena raste do 1500kn pa sve do 1700kn za neke škole u Rijeci i Splitu. Sve u svemu, za školarca od petog do osmog razreda roditelji su morali izdvojiti oko 1500 kuna, a roditelji srednjoškolaca pak moraju izdvojiti i do 2000 kuna samo za knjige.


No, to nije konačan trošak jer treba nabaviti pribor i bilježnice čije cijene su u prosjeku od 5 do 20 kuna po komadu, osim ako ne naletite na super akcije po supermarketima (pogledajte kako se kreće raspon cijena po različitim supermarketima ovdje). Matematika za roditelje se nastavlja jer pernice koštaju od 70 do 150 kuna, a školske torbe od 100 do 550 kuna pa i dvostruko više ako se kupuju kompleti s torbom za papuče i ostalim dodacima. Dakle, roditelji će za školski pribor izdvojiti minimalno 500 kuna( bilježnice, pernice, pisaći pribor,...), bez da smo uračunali kupnju školske torbe.


No, može li se na neki način ipak uštedjeti? Kao jeftinija varijanta u obzir dolazi kupovina rabljenih udžbenika u antikvarijatima gdje se udžbenici u poprilično dobrom stanju mogu pronaći i do 60% nižim cijenama pa mnogi upravo ondje odlaze po knjige, dok primjerice vježbenice i radne listove moraju kupovati u knjižarama. Stoga ukupna ušteda iznosi oko 30%, ali i to je značano kada uzmemo u obzir ostale izdatke.


Osim toga, za potpuno opremanje školarca potrebne su nove tenisice, oprema za tjelesni pa i nova odjeća, a da ne spominjemo računalo koje je danas djeci potrebno od prvog razreda te printer i tinte. Tu su cijene zaista velikog raspona, ovisno o afinitetima roditelja i djece. Na kraju, kada se podvuče crta ispod kompletne računice, roditelji na početak školske godine mogu potrošiti od 1500 kuna pa sve do 3000 kuna na jednog školarca, ovisno o tome da li se radi o nižem ili višem razredu.

Oznake: opremanje, školarci, kolač, obitelj

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.