RAT PRODUŽUJE LOGIATIČKA PODRŠKA
UJEDINJENIH ARAPSKIH EMIRATA
Glavna tužiteljica Sudana Intisar Ahmed Abdulal izjavila je da je od izbijanja sukoba 15. travnja 2023. godine između Sudanskih oružanih snaga (SAF) i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) poginulo najmanje 30.267 osoba, dok je 43.575 ljudi ranjeno, piše agencija Anadolija 24. siječnja.
Podsjetiti ću da je Sudan je država u sjeveroistočnoj Africi, sa 50 milijuna stanovnika . Abdel Fattah al-Burhan preuzeo je vlast državnim udarom u listopadu 2021. , raspustio Vijeće za suverenitet i ponovno ga slijedećeg mjeseca uspostavio s novim članovima. Ali sebe je i dalje zadržao kao Predsjednika . Prije je bio glavni inspektor Sudanskih oružanih snaga (SAF).Predvodi SAF protiv Snaga za brzu podršku (RSF) u sudanskom građanskom ratu koji traje. (mzz)
Glavna tužiteljica Sudana Abdulal je podatke iznijela novinarima u Port Sudanu, to je najveća luka Sudana na Crvenom moru i glavni grad sudanske savezne države Al Bahr al Ahmar. Naglasila je da se radi o službeno potvrđenim slučajevima. Prema procjenama međunarodnih organizacija, ukupan broj stradalih u građanskom ratu u Sudanu mogao bi premašiti 150.000 .
Kao predsjednica Nacionalne komisije za ratne zločine , osnovane odlukom predsjednika Suverenog vijeća Abdul Fattaha al-Burhana u kolovozu 2023. godine, Abdulal je navela da je širom Sudana pokrenuto ukupno 188.405 sudskih postupaka povezanih sa zločinima RSF-a. Prema njenim riječima, materijalna šteta nastala zbog sukoba procijenjena je na oko 771 milijardu dolara. Rekla je da su pred sudovima procesuirani i pripadnici sudanskih sigurnosnih snaga u slučajevima gdje su utvrđene povrede zakona, pri čemu je u više navrata ukinut imunitet optuženima.
Glavna tužiteljica Sudana Intisar Ahmed Abdulal je posebno upozorila na raširena kršenja ljudskih prava, uključujući masovna silovanja, nasilje nad ženama i djevojčicama, kao i prisilnu regrutaciju djece. Kako je navela, sudanska vojska je tokom operacija oslobodila 135 djece koja su bila prisilno uključena u borbe te ih vratila njihovim porodicama.
Govoreći o dešavanjima u gradu El Fasheru, glavnom gradu savezne države Sjeverni Darfur, dr. Abdulal je rekla da je nakon ulaska RSF snaga u grad otvoreno 1.136 istraga. One uključuju 117 slučajeva ubistava te 43 slučaja silovanja, među kojima je 23 zločina počinjeno nad maloljetnim djevojčicama, uglavnom nad raseljenim osobama smještenim u kampu El Affad.
Abdulal je također potvrdila da su sudanske vlasti uhapsile 122 strana plaćenika koji su se borili na strani RSF-a, uglavnom iz susjednih zemalja.
Optužila je Ujedinjene Arapske Emirate za pružanje oružane, financijske i logističke podrške RSF-u, ocijenivši da je upravo ta podrška ključni faktor produženja rata.
Na kraju je istakla da Sudan surađuje s međunarodnim institucijama, uključujući Ured visokog tajnika Ujedinjenih nacija za ljudska prava i druge međunarodne organizacije, te da je pokrenut i pravni postupak protiv UAE-a pred Međunarodnim sudom pravde, ali da slučaj nije prihvaćen iz proceduralnih razloga., piše agencija Anadolija. (mzz)
| < | siječanj, 2026 | |||||
| P | U | S | Č | P | S | N |
| 1 | 2 | 3 | 4 | |||
| 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
| 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |
Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv
Poljoprivreda i sve njene grane, stanje i problemi, poljoprivreda vođena državnom politikom i politikom resornog ministarstva, prilagodba politikama EU
----------------------------------------
Na dan 14. siječanja 2013. stari BROJAČ POSJETA na kome sam tada imala broj 37829, zamijenila sam novim brojačem koji sada registrira broji posjeta na blog i broj pregleda tekstova na blogu.
GODINE 2013. TOČNIJE OD 14. SIJEČNJA, KADA SAM PROMIJENILA BROJAČ ULAZA NA BLOG AGROPOLITIKA, DO 1. SIJEČNJA 2014. BROJAČ JE REGISTRIRAO 23 853 ULAZA.
BROJAČ PREGLEDA BLOGA REGISTRIRAO JE 37 182 PREGLEDA TEKSTOVA.
Brojač posjeta 12. veljače 2015.;
broj pregleda 64 387
broj posjeta 43 836
Blog AgroPolitika otvorila sam 31.12. 2007. godine. Dana 17. siječnja 2013. objavila sam 330. tekst .
Dana 21.studenog 2014. objavila sam 634 tekst.
Dana 12. veljače 2015. objavila sam 693 tekst.
Fotografije uz tekstove koje su objavljene na blogu
nastale su mojim fotografiranjem u 99,%. Samo nekoliko objavljenih fotografija nisu moje snimke.
Dana 21. travnja 2016. objavila sam 992 tekst
Istiga dana brojač posjeta bilježio je broj 61 200
Dana 1. 1. 2017. godine:
broj pregleda: 96964
broj posjeta: 70747
S 1. svibnjem 2017. u Hrvatskom novinarskom društvu stavila sam moj novinarski status u mirovanje. Razlog tome je moja odluka da novac za život koji ne mogu zaraditi u novinarstvu zaradim u turizmu tijekom turističke sezone. Dakako da ću pisti i dalje u vrijem kada radim u turizmu, ali vjerojtno rijeđe. Nakon 25 godina novinarskog pisanja ne mogu tek tako prestati pisati, posebno ne kada vidim dobru temu.
Slijedom prethodne informacije objavljujem da sam u članstvu Hrvatskog novinarskog društva ponovo od 1. studenog 2017. godine.
Dana 1.8. 2018. broj posjeta na blogu bio je 90 055 , a broj pregleda 119 000 .
NAKON 66 DANA PONOVO JE USPOSTAVLJEN BROJAČ NA BLOGU. BROJENJE POSJETA I PREGLEDA BLOGA NASTAVLJENO JE OD BROJA OD KOJEG JE BROJAČ BIO UKLONJEN, DAKLE POSJETE NA BLOG BROJIM OD BROJA 90 055, A PREGLED BLOGA OD 119 000. Margareta Zouhar Zec
Autorica bloga:
Margareta Zouhar Zec novinarka
članica Hrvatskog novinarskog društva
redni broj HND iskaznice 3048
meil:
margareta.zouhar@zg.t-com.hr
----------------------------------------
MPS.HR
Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja
MRRSVG.HR
Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva
who is online counter blog counter