AgroPolitika https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

srijeda, 25.09.2024.

OBVEZE I ODGOVORNOST UČITELJA SE POVEČAVAJU



GDJE JE POŠTOVANJE RESORNOG MINISTARSTVA?


Na prosvjedu pod imenom “ PREGOVORI ODMAH” sindikalnih povjerenika zagrebačkih osnovnih i srednjih škola 20. rujna pred zgradom Ministarstva znanosti obrazovanja i mladih u Zagrebu , u prisustvu novinara govorilo je nekoliko prosvjetnih djelatnica i profesor Radnog prava .
Nastavnica Marija Veronkica Cvjetković bila je moderatorica i u početku je istakla “ U vremenu koje je prošlo mi smo itekako zakinuti za svoja prava. Netko je za to ipak odgovoran.”

Željka Kolar, učiteljica razredne nastave u svom je obraćanju pred novinarima rekla sljedeće:
“ Ministre zar ovako moramo započeti školsku godinu? Mi smo sada trebali biti na nastavi u učionicama. Zbog vaše neodgovornosti mi moramo ostaviti učenike, doći ovdije i poučavati vas. Zar je tako teško biti odgovoran? Odgovornost je u opisu svakog posla. Od učenika tražimo odgovornpst, od roditelja kroz pračenje rada svog djeteta, da dolaze na roditeljske sastanke. Ravnatelji od nas učitelja traže odgovornost da u zadanim rokovima obavimo, napišemo, riješimo sve što se od nas traži. Ministarstvo od ravnatelja traži da budu odgovorni, da žurno šalju i rade, da odgovorno obavljaju svoje ravnateljske obveze. Istu tu odgovornopst ministre mi tražimo od Vas . Zašto vi niste odgovoreni, zašto vi ne izvršavate svoje obveze na vrijeme. Jedna od vaših obveza je pozvati na vrijeme sindikate na pregovore za kolektivni ugovor. Zar mi to nismo tražili prosvjedom?
Došli smo ovdije kao bismo jasno i glasno istaknuli da više od svega tražimo od Vas da redovito izvršavate svoje ministarske obveze. Mi 16 mjeseci čekamo. Ministre važan nam je vaš poziv na pregovore, važan nam je taj dokument. On regulira obostrana prava i obveze. Njime možemo poboljšati naša postojeća materijalna prava i ostvariti nova. Želimo da je naš posao cijenjen.
Pozivamo vas na odgovornost i molimo za poštovanje prema nama našim obvezama i odgovornostima . Imamo odgovornost boriti se za ono na što imamo pravo . Zato pregovori odmah.”
Veronkica Cvjetković je ponovila da povjerenici Grada Zagreba traže PREGOVORE ODMAAH,” jer nismo jedini na koje se pregovori odnose”. Najavljujući sljedeću govornicu , ona je rekla “ U sustavu su mnogi djelatnici, ne samo iz klasičnih škola, već puno veća cjelina iz sustava djelatnosti i obrazovanja, poput đačkih domova, glazbenih škola, ali i posebnih ustranova koje isto tako ovise o granskom kolektivnom ugovoru i imaju svoja očekivanja i to s razlogom, jer obavljaju posao za koji je potrebno imati i znanja i ljubavi, a bome i snage”. Šagadin, psihologinja u Centru za odgoj I obrazovanje Goljak. “

PROBLEM - ZA SVE MORAMO JAVNO POZIVATI

Tanja Dejanović Šagadin, psihologinja u Centru za odgoj I obrazovanje Goljak. je na konferenciji za novinare, pred zgradom Ministarstva znanosti obrazovanja i mladih govorila sljedeće” Goljak je ustanova za obrazovanje djece s motoričkim i drugim teškoćama, dio je cijelog tog sustava u kome su razna djeca sa raznim teškoćama. Problem je, jer za sve što želimo moramo javno pozivati. To donosi puno rezignacije u društvo. To govorim kao psiholog. To što radimo sada je nužno, ali s druge strane užasno razočaravajuće, jer to da mi ministra koji je zadužen za odgoj i obrazovanje, čiji smo mi djelatnici, dakle našeg šefa moramo pozivati da odradi svoj posao nakon 30 mjeseci odugovlačenja je zbilja žalosno. Da netko od nas 30 mjesecci odugovlači s nečim što mu je ravnatelj zadao, imao bi ozbiljan problem” rekla je psihologinja Dejanović Šagadin te nastavila “ Dakle granski ugovori su zakonska obveza Vlade, a od 2022. godine mi ih nemamo i mi sada pozivamo našeg šefa gospodina Fuchsa da odradi svoj posao. Žalosno ali istinito” rekla je psihologinja Dejanović Šagadin te nastavila “ Ono što se tiće naših posebnih ustanova, a u kojima nam naš granski kolektivni ugovor može pomoći

UČITELJI POŠTUJU I RODITELJA I UČENIKA

Prvo - u posebnim ustanovama još od donošenja prijedloga prethodnih koeficijenata, neki naši kiolege rade u sustavu odgoja I obrazovanja, a neki u sustavu socijalne skrbi.
U posebnim ustanovama uvjeti rada su stvarno posebni, otežani: imam učenike s višestrukim teškoćama, problemima u ponašanju, svakodnevno su situacije verbalnog iII fizičkog nasilja, s epileptičkim napadima, problemom sijaloreje . To su posebni uvjeti rada. Važno je da se ne prave razlike između djelatnika i učitelja. Stalni je nedostatak učitelja fizike, matematike, informatike, svaki dan se traže čistaćice. Ljudi nam se ne javljaju na natječaje zato što su materijalna prava takva kakva jesu – lošija nego u bilo kom javnom sektoru. I dignitet rada u školi je pao. Ako učitelji, da imaju dignitet u društvu, poštuju roditelja i učenika, onda je nužno da imamo i poštovanje resornog ministarstva. Onda je nužno da o granskom kolektivnom ugovoru sjednemo za stol i ravnopravno raspravljamo. Nužno je da nas doživite kao ravnopravne suradnike. Da se zaustavi propadanje prosvjete nužno je vraatiti dignitet i povećati materijalna prava. Svima je stalo da znaJU gdje su im djeca I tko ih odgaja. Stručne osobe nečete imati ako nastavite zanemarivati prosvjetu” – rekla je psihologinja iz ustanove Goljak.
Moderatorica Veronkica je rekla “ Do mene dolazi informacija da nam se u vrtiću već zapošljavaju Nepalci. Mi fučkamo, a njima se fučka”

BITI RAZREDNIK DANAS JE KAZNA

Danijela Saraf 26 godina radi u osnovnoj školi Vugrovec Kašina , a svoje izlaganje započinje pitanjem “ što hrvatski učitelji očekuju od pregovora?” Odgovorila je ovako “ Očekujemo da započnu pregovori, granski kolektivni ugovor je iz 2022. Očekujemo vrijednosti koje se spominju u našem granskom kolektivnom ugovoru, a to je da dobijemo paušalni dodatak ako živimo 50 km dalje od mjesta rada, da nam plate ono što odradimo pošteno i odgovorno. Želim reći, nekada je biti razrednik bila čast , danas je to kazna. Razrednik danas mora biti dostupan roditeljima, ravnateljima, kome god -24 sata dnevno . Obveze i odgovornosti koje nam se nameću povećavaju se, a naknade su iste kao prije 20 godina. Danas sam ja kao učiteljica odgovorna za sve aspekte učenikova života: zdrastvene navike, kulturne, prehrambene. Odgovornija sam za učenika nego za vlastito dijete. Kod kuće imam podršku suprugaa, u školi nemam podršku nikoga. Samo dobivam meilove: odradi ovo, proslijedi, pozovi na razgovor, onda je potrebno odraditi i papirologiju – da sve to zapišem na papir. “Rat i mir” je pripovjetka za sve ono što mi nastavnici moramo ispisati . A plaćen si samo za sate koje si proveo u neposrednom radu s djetetom. Ne računa se da se zato dijete treba posebno pripremiti s obzirom na njegovu poteškoću. Kažu mi “ imaš ih samo 14” ali imam troje s posebnim programom, a to je priča za sebe. Onaj tko želi inkluziju voljela bih da mi pokaže kako da to odradim u učionici, a ne na papiru.
Terenska nastava- dodatak na pojačanu odgovornost 7 eura dnevno. Na toj nastavi trebam biti učitelj, roditelj i liječnik. Kada nešto ne žele platiti stavljaju to pod “ ostale poslove”, tako će to proći.
Za ostale poslove smo postali distributeri uđbenika, dežurstva na nacionalnim ispitima, na državnoj maturi i vodim djecu u školu plivanja. Dopunski rad – za lijene i neodgovorne učenike najmanje 20 sati nastave “ rekla je Danijela Saraf.

U MEDIJIMA POMOĆNICI - NOSAČI TORBI

Ivana Altajer profesorica je filozofije i sociologije pomoćnica je u nastavi s iskustvom rada u Njmačkoj . Ona je rekla slijedeće: “ Ovih 2o godina koliko su pomoćnici prisutni u nastavi, bitni su u cijlom sustavu, ali uvijek smo na marginama. Mi imamo ugovore na određeno, mi nemamo koeficijent, nemamo pravo na minuli rad, nikakvih benefita nemamo. Kolege pomoćnici u nastavi za 20 godina biti će posebna socijalna kategorija I stajati će pred ministarstvom socijalne skrbi. Imajte na umu da je moja plaaća 500 eura. Što ja s tim mogu. Osim toga živimo u trenutku promjena I tražimo naša prava, da nas se uvrsti u kolektivni ugovor, da nas se izjednaći s ostalim djelatnicima škole. Što za nas znači granski i kolektivni ugovor? Cilj je zajednički. A s tim kolektivnim ugovorom sam pomoćnik postaje dio kolektiva. Jer bez pomoćnika u nastavi nemaa dobe inkluzije, nema dobre integracije. Pomoćnici su na začelju kolone. Ali 20 smo godina tu – valjda smo dobili pravo da budemo u kolektivnom. Treba nam kohezija- sustav nam se urušava” rekla je profesorica pomoćnica Altajer te nastavila “ U inozemstvu je simbioza. Ovdije se ne prate trendovi prava nastavnika, učitelja, pomoćnika. Osvrnuti se moram na to što nas u medijima ministar Fuchs oslovljava kao nosače torbi . Ne mi nismo nosaći torbi, mi smo pomoćnici u odgojno obrazovnom procesu. To me vrijeđa kao čovjeka. Pitam ministra, da se mi ne pojavimo tjedan dana u školi, kako provesti process koji je zadan svima nama” – rekla je Ivana Altajer profesorica je filozofije i sociologije pomoćnica je u nastavi.

TREBA PREGOVARATI

Na prosvjedu je kao govornik bio i prof.dr. Viktor Gotovac, profesor Radnog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu “ Žao mi je da svoja prava morate ostvariovati prosvjedom umjesto pregovorima dvije partnerske strane. Sindikati ne trebaju niti smiju ovisiti o dobroj volji druge strane. Ova me se situacija tiče kao pravnika, da uskladimo ovo ponašanje sa Zakonom, a to je tako da se kolektivni ugovor ispregovara. Od 2018. kada su se pregovarali ovi kolektivni ugovori, ne samo što je uveden euro, kupljeni Rafali i ušli smo Schengen, nego smo dobili i novi Zakon o plaćama u državnim I javnim službama. Dobili smo Zakon o znanosti i visokom obrazovanju. Kolektivni ugovori služe tome da sindikati za zaposlene korigiraju neka prava iz Zakona svojom pregivaračkom silom i stavom. Zato treba ponavljati “treba pregovarati” jer radni odnosi ne zaslužuju da danas 2024. živimo po nećem što smo ispregovarali 2018. Nadam se da ćete uspijeti pregovarati i ispregovarati i urediti radne odnose “ rekao je prof.dr. Viktor Gotovac.

Predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić rekao je između ostalog da ovaj kolektivni ugovor koji je na snazi je nerazumljiv i da se zato može tumačiti “ i ovako i onako”. Mi tražimo jasan ugovor u kome će se znati da li radniku nešto pripada ili ne. “Poruka s ovog skupa je uvertira “ rekao je Željko Stipić te dodao “ Naš slijedeći korak ovisi o ovima gore” aludirajući na ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, zato PREGOVORI ODMAH”.

M. Zouhar Zec

25.09.2024. u 02:26 • 0 KomentaraPrint#^

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< rujan, 2024 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Listopad 2024 (21)
Rujan 2024 (30)
Kolovoz 2024 (34)
Srpanj 2024 (19)
Lipanj 2024 (38)
Svibanj 2024 (37)
Travanj 2024 (37)
Ožujak 2024 (33)
Veljača 2024 (32)
Siječanj 2024 (31)
Prosinac 2023 (33)
Studeni 2023 (31)
Listopad 2023 (32)
Rujan 2023 (31)
Kolovoz 2023 (31)
Srpanj 2023 (27)
Lipanj 2023 (26)
Svibanj 2023 (24)
Travanj 2023 (19)
Ožujak 2023 (35)
Veljača 2023 (26)
Siječanj 2023 (28)
Prosinac 2022 (31)
Studeni 2022 (28)
Listopad 2022 (32)
Rujan 2022 (21)
Kolovoz 2022 (17)
Srpanj 2022 (28)
Lipanj 2022 (28)
Svibanj 2022 (33)
Travanj 2022 (26)
Ožujak 2022 (32)
Veljača 2022 (28)
Siječanj 2022 (28)
Prosinac 2021 (29)
Studeni 2021 (12)
Listopad 2021 (30)
Rujan 2021 (28)
Kolovoz 2021 (33)
Srpanj 2021 (33)
Lipanj 2021 (30)
Svibanj 2021 (31)
Travanj 2021 (34)
Ožujak 2021 (33)
Veljača 2021 (28)
Siječanj 2021 (32)
Prosinac 2020 (33)
Studeni 2020 (30)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv



Komentari da/ne?

Opis bloga AgroPolitika

Poljoprivreda i sve njene grane, stanje i problemi, poljoprivreda vođena državnom politikom i politikom resornog ministarstva, prilagodba politikama EU


----------------------------------------
Na dan 14. siječanja 2013. stari BROJAČ POSJETA na kome sam tada imala broj 37829, zamijenila sam novim brojačem koji sada registrira broji posjeta na blog i broj pregleda tekstova na blogu.


GODINE 2013. TOČNIJE OD 14. SIJEČNJA, KADA SAM PROMIJENILA BROJAČ ULAZA NA BLOG AGROPOLITIKA, DO 1. SIJEČNJA 2014. BROJAČ JE REGISTRIRAO 23 853 ULAZA.
BROJAČ PREGLEDA BLOGA REGISTRIRAO JE 37 182 PREGLEDA TEKSTOVA.


Brojač posjeta 12. veljače 2015.;
broj pregleda 64 387
broj posjeta 43 836

Blog AgroPolitika otvorila sam 31.12. 2007. godine. Dana 17. siječnja 2013. objavila sam 330. tekst .
Dana 21.studenog 2014. objavila sam 634 tekst.

Dana 12. veljače 2015. objavila sam 693 tekst.
Fotografije uz tekstove koje su objavljene na blogu
nastale su mojim fotografiranjem u 99,%. Samo nekoliko objavljenih fotografija nisu moje snimke.

Dana 21. travnja 2016. objavila sam 992 tekst
Istiga dana brojač posjeta bilježio je broj 61 200


Dana 1. 1. 2017. godine:

broj pregleda: 96964
broj posjeta: 70747




S 1. svibnjem 2017. u Hrvatskom novinarskom društvu stavila sam moj novinarski status u mirovanje. Razlog tome je moja odluka da novac za život koji ne mogu zaraditi u novinarstvu zaradim u turizmu tijekom turističke sezone. Dakako da ću pisti i dalje u vrijem kada radim u turizmu, ali vjerojtno rijeđe. Nakon 25 godina novinarskog pisanja ne mogu tek tako prestati pisati, posebno ne kada vidim dobru temu.

Slijedom prethodne informacije objavljujem da sam u članstvu Hrvatskog novinarskog društva ponovo od 1. studenog 2017. godine.

Dana 1.8. 2018. broj posjeta na blogu bio je 90 055 , a broj pregleda 119 000 .

NAKON 66 DANA PONOVO JE USPOSTAVLJEN BROJAČ NA BLOGU. BROJENJE POSJETA I PREGLEDA BLOGA NASTAVLJENO JE OD BROJA OD KOJEG JE BROJAČ BIO UKLONJEN, DAKLE POSJETE NA BLOG BROJIM OD BROJA 90 055, A PREGLED BLOGA OD 119 000. Margareta Zouhar Zec



Autorica bloga:
Margareta Zouhar Zec novinarka
članica Hrvatskog novinarskog društva
redni broj HND iskaznice 3048
meil:
margareta.zouhar@zg.t-com.hr

----------------------------------------

Linkovi

MPS.HR
Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja

MRRSVG.HR
Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva


BROJAČ PREGLEDA

page visitor counter
who is online counter blog counter

BROJAČ POSJETA

page visitor counter
who is online counter blog counter