|
utorak, 27.08.2024.
LJETNA IPO, lipanj 2024.
Bio je lipanj, zadnji dan mog godišnjeg odmora. Prevrtah se u krevetu do 9 sati i kao da me nešto navinulo, spremila sam ruksak i uzela u ruke dnevnik Ivanečke planinarske obilaznice. Idemo! Start mi je za razliku od lokacije prve kontrolne točke, bio u Prigorcu (na parkingu gdje počinje većina ruta za uspon na Ivančicu), a od tuda prema lokalitetu Šumi. Obilaznica je, osim na par dijelova gdje su srušena stabla za preći preko (srećom ne velikog) potoka - odlično markirana i lako se prođe. Međutim, nadam se da će se, ako je to ikako moguće, obilaznica malo proširiti i obuhvatiti vrh Ivanščice jer je bez toga kao ljubavna veza bez strasti - sve je ok, ali nema vrhunca. Da se samo s KT3 Žgano vino preko Mrzljaka uspne na Ivanščicu (koja bi bila nova KT), pa spusti preko Pionira (ili Konja ako se treba doći do Info Punkta), zaokružila bi se priča + trasa obilaznice poprimila bi izgled loga Planinarskog kluba Ivanec, kako fora!
Dan je bio idealan za IPO, taman prije toplotnog vala, prošla sam s pauzama za kojih 5 i pol sati, dužine navodno 18,5 km.
Mjesec dana poslije upoznala sam tajnika i ostale planinare PK Ivanca, gdje drugdje nego-kod vrha Ivanšćice. Članovi Kluba imali su odmah nakon mog obilaska čišćenje puta IPO te su postavili nove daske preko potoka kod Ivanečke Železnice. Tada su mi pričali doživljaje iz još uvijek ne tako popularne Makedonije kao destinacije za planinarenje u kojoj su se divno i jeftino proveli, a najavili su i svoje veće izlete na Triglav te na Tenerife (s usponom na najviši vulkanski vrh Španjolske Pico del Teide s 3715 metara). Klub ima puno članova i ove godine slavi 10 godina postojanja, što se stvarno vidi po aktivnosti. Nadam se da predsjednik zbog svih tih obaveza i putovanja ne stigne ovjeravati obilaznice jer se već malo brinem da nakon 2 mjeseca nije Hrvatska pošta nešto krivo (ne)poslala. Ne znam, ali čim više planinarim, tim mi je važnije ono "doma", "lokalno" te mislim da je sama činjenica da uopće postoji planinarska obilaznica super, kamoli da postoji aktivno članstvo koje to održava. No kako god bilo, mogu ja te puteve opet obići, no svakako ću dodati vrh, pa da provjerim je li zaista ostaje u tragu znak viteškog križa. I da, još mi se jedna sitnica urezala - jedinstveni žigovi od neke sofisticirane plastike - koliko god su fora, metalni su mi se do sada pokazali boljima jer bolje prianjaju.
Ostavljam još ovdje za uspomenu par fotografija. Do sljedeće obilaznice!
|
- 16:04 -
Komentari (3) -
Isprintaj -
#
srijeda, 12.06.2024.
Samoborskim vrhovima, 2023./2024.
Ovu obilaznicu osmislili su članovi HPD Željezničar 2020. godine, a ovjereni dnevnik i značku osobno mi je uručio gospon Damir Bajs u prostoru Društva. Prije nego bacim svoja sjećanja s puta u digitalni arhiv, moram napisati da mi je izuzetno drago što sam imala prilike upoznati jednog Željezničara posebno- "Gojzeka" gospona Željka koji mi je definitivno postao jedan od planinarskih uzora i motivatora. Osim što sam s čovjekom mogla ozbiljno razgovarati i ozbiljno se šaliti, kasnije sam saznala da je čovjek prošao sve kontrolne točke Hrvatske planinarske obilaznice, popeo Sauleck, svaki vikend negdje planinari, uči mlade povijesti (jer je i profesor), drži školu šaha i promotor je projekta "Pruži mi ruku". Sve te aktivnosti čovjek radi sa stopostotnim oštećenjem vida. Hej, čovječe reci mi da ne možeš, pa ću ti reći da postoje ljudi kojima to nije u rječniku!
Sama obilaznica nije kružna te sam ne tako znane vrhove Samoborskog gorja pohodila u više navrata te u više godišnjih doba. U međuvremenu, promijenile su se neke točke. Točnije, Podjelak, livada na 664 metara, više nije dio obilaznice jer spada u privatni posjed. Svejedno sam kročila tamo po snijegu, nije nešto posebno, ali moglo je biti da sam imala sanjke jer je nagib idealan! Mali Lovnik je slatki greben s lijepim vidikovcem. Što se Travnog vrha tiče, sjećam se samo neke bakice i da sam išla prema Bregani, ali srećom je tu fotka lijepog pogleda. Vidikovac Tepec - bila u prolazu i solo, tako da me divno grozan nagib metalnih stepenica zaobišao(budem već, ali s nekim!), žig je preko puta na kamenu, koliko čitam, pogled je naravno najljepši ikad igdje. Vrh Mali Črnec popnete kada idete do Ruda, slatki je. Lapte je najviša točka obilaznice s 782 metra, no iskreno moram kopati po fotkama jer se doživljaja ne sjećam. To nije slučaj s Ptičjim vrhom blizu Oštrca, zgodna uska staza koja vijuga po samoborskim brdašcima, a pogledi na sve strane, čak i do Alpa. Dražićin kamen je, kako piše, jedan od ljepših vidikovaca Samoborskog gorja, jako blizu Oštrca, a na koji sam stigla iz Braslovja, po tzv. Jurinoj stazi (ne znam ko je Jura, ali teren je fora, pogotovo kada propadate do koljena u snijeg). Rancerje je vrh koji je također u privatnom posjedu te žig nisam uspjela naći. Iako je na 748 metara i već sam prolazila više puta kraj njega, nije me se dojmio. No zato je tu Zub, vidikovac kojeg ću se sjećati zbog 2 stvari. Prvo, pogled sa Zuba je lijep i fora se penjati do njega. Drugo, tamo sam upoznala gospona Miljenka, vodiča Kapelaša koji sretno u mirovini skače po tim bregima.
I to je to! Moja treća obilaznica po ovom gorju, ali s vremenom mi se toliko primilio taj teren da odem češće tamo. Jer realno, od prirode mogu samo učiti, ipak se više mijenja od ljudske gluposti!
|
- 23:05 -
Komentari (6) -
Isprintaj -
#
četvrtak, 28.09.2023.
Kajbumščakov put, rujan 2023.
Al gdje smo sad mi, a gdje dedek iz doba pećinskih medvjeda?
(pita se Autohtonac u djelu Vladimira Nazora "Dedek Kajbumščak")
Za put dedeka Kajbumščaka čula sam u planinarskoj školici PD Izletnika, a volja za proći ga rodila se kad sam shvatila da ću se Strahinjčici uvijek vraćati jer ima toliko lijepih mjesta za posjetiti (Dedek i Babica, Dedek bez Babice, obilaznica Putevima orhideja, novo obnovljeni planinarski dom Radoboj, planinarska kuća na Strahinjčici, Jelenske pećine...). Zahvaljujući ovoj obilaznici koja ima 8 točaka i 24,5 kilometara, prvi puta sam bila na Slonu i Brezovici, i stekla novu perspektivu Hušnjakovog brda od one uobičajeno turističke. Markacije su vrlo dobre, bio je rujan i još nije počelo padati toliko lišće, ali zapravo je put pregledan i prohodan cijelom trasom. Pretpostavljam da tome pomaže i to što se održao "Kajbumščak trail", pa je staza odlična i za one koji vole brdsko trčanje. U planinarskoj kući na Strahinjčici,kao i uvijek, lijepo ugoste čovjeka. Jedina mala zamjerka bili su žigovi, posebice oni nabijeni u drvo (malo "bolno" izgleda to, a i kora okolo smeta pri otiskivanju žiga).
S obzirom na to da je putem bilo dosta ljepota za vidjeti, napravila sam par fotografija mjesta (prezentacija nema zvuka, no preporuča se gledati uz neke domaće popevke):
|
- 20:43 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
srijeda, 23.08.2023.
Ludbreškom planinarskom obilaznicom, 02.06.2023.
Ovu predljetnu sezonu očijukanja s obilaznicama, započela sam početkom lipnja zaputivši se u Centar svijeta. Upravo tamo počinje zanimljiva, premda mi sve upućuje na to da nije često posjećivana - Ludbreška planinarska obilaznica. No, dok su se neki od mojih planinarskih poznanika hvatali u koštac sa visokogorskom stijenjadi, na jedan dan sve koprive LPO-a čekale su poljubiti samo moje noge. I jesu, više puta!
LPO je osmislilo Planinarsko društvo Ludbreg, put je kružni sa osam kontrolnih točaka. Obilazak započinje i završava u središtu svijeta, a put je kojih 23 kilometara dug (više ako idete na Vinkov vidikovac ili se gubite po koprivama).
Staza prvo prolazi kroz prirodne ljepote Otoka Mladosti čvrstim tlom uređenog, močvarnog područja pa pored Bednje i povijesnog Budima te se iza Slanja uspinje na vrh Lijepu Goricu, a zatim nenadano izlazi iz šume u idilično vinogradarsko naselje Graci gdje prevladavaju lijepi i dalekosežni pogledi na dugu ravnicu između Kalničkog gorja i susjedne Mađarske. Nastavak puta slijedi preko brdovitog područja ludbreških vinograda do simpatičnog vinogradskog grebena Sigečaka, a put izlazi van u naselju Globočec. Markacije nadalje, cestom, vode u Ludbreg do poznatog svetišta gdje trasa i završava. Put prolazi kroz doline, polja, šume, vinograde, brežuljke, te mala izdvojena naselja. Sa puta povremeno se otvaraju lijepi vidici prema Ivanšćici, Varaždinu, Čakovcu i Međimurskim brijegovima, na Ludbreg, prema Mađarskoj, na Podravsku ravnicu i prema Koprivnici. Piše da se put može proći za 7 sati (nisam tempirala ovaj put), ali preporučam budućim hodočasnicima da si rezerviraju taj dan i uživaju u krajolicima jer ima se što vidjeti (a možda vas netko i ponudi vinom:).
I da, par dijelova puta je zaraslo, pa su duga odjeća i neka "mačetica" najbolja opcija, ali nemojte se obeshrabriti.
|
- 15:31 -
Komentari (4) -
Isprintaj -
#
četvrtak, 27.04.2023.
Hrastovičkom gorom u proljeće, 8.4.2023.
Iako je prošlo dosta vremena i koraka koji nisu pretvorni u objavu na društvenim mrežama, pustolovnu priču ili u posebni doživljaj, nekako mi je žao ne zabilježiti sve te obilaske po putevima koji mi, sada sam već sigurna u to, predstavljaju neiscrpno zadovoljstvo. Zato se vjerojatno vraćam blogovanju, dragi blog.hr.
I tako...krenusmo mi jednog suhog travanjskog dana prema Petrinji, po prvi put otkrivati Hrastovičku goru ("Petrinjsku Medvednicu", "petrinjsku lokalnu planinu", "jednu od Zrinskih gora"...), još jedno područje s ostacima Panonskog mora (što smo u biti samo pročitali na edukativnim pločama). Cilj nam je bio vidjeti Piramidu, tj. vrh Cepeliš i planinarski dom te napraviti kružnu rutu do sela Hrastovice (staze 203 i 204). Laganim korakom stigli smo nenadano brzo do Piramide. Dom "Matija Filjak" je bio otvoren, a trojica planinara iz HPD Zrin koji su čuvali kuću, lijepo su nas ugostili i ponudili novu craft pivu ovog kraja (ako ne i jedinu), a koja je stvarno odlična . Dokaz tomu je moje skakutanje po putu na povratku i osjećaj proljetnog ushita pri pogledu na šumsko zelenilo koje počinje bujati. Nakon što smo sišli s dosta široke metalne platforme napravljene oko piramide, dragi čovjek gospon planinar uputio nas je do još jednog vidikovca, tj. drvene čeke koja se ljulja, ali s još boljim pogledom (tzv. Putom kestena). Pri povratku, pokupovali smo ukrašena uskršnja jaja te skrenuli usput još prema "Vratima palisadnog podgrađa"., tj. odvojku do gradine Hrastovica i ruševine crkve Sv. Duh.
Za kraj rute dočekao nas je čopor mladih peseka koji su bili zapravo jako pitomi i poliznuli nas za sretan povratak.
Oznake: hrastovička gora, planinarenje, Petrinja
|
- 14:41 -
Komentari (5) -
Isprintaj -
#
nedjelja, 01.01.2023.
4 godišnja doba na Japetiću
3.12.2022. - Jesen
Napokon je pao snijeg, a s njime i ideja da odemo na Japetić. Nakon nešto malo više od godine dana aktivnog planinarenja, čini se da mi taj Japetić nije samo faza, već vrh kojemu ću često prilaziti. Sa mnom je i već znani suplaninar po Samoborskom gorju koji skuplja "samo" žigove HPO-a, dok sam ja usput posjetila cvjećarnu u Jaski i nabavila obilaznicu HPD Jastrebarskog "4 godišnja doba na Japetiću". Ovaj put smo se odlučili krenuti iz mjesta Ivančići, a iz samog početka puta nije se dalo naslutiti da nas gore čeka snježno veselje, no ponegdje i gusta magla. U domu Žitnica počeli su kuhati crno vino i moram priznati da se tamo nalazi do sada meni najbolje kuhano vino, sorte portugizac. Subotom nema nešto ljudi, gore je bio snijeg i magla, pa me vino baš obradovalo. Na trenutak sam potpuno zaboravila da je još uvijek kalendarska jesen. Posjetili smo i piramidu, pa polako krenuli istim putem doma.
30.12.2022. - Zima
Noćno planinarenje? Može!
Na poziv dragih prijatelja iz PD Pinklec, pridružila sam se veseloj družini na noćnom pohodu na Japetić. Naš uspon počeo je oko 20:15 iz Šoićeve kuće. Vrijeme je bilo izvanprosječno toplo za zimu, sa sitnom kišom na početku, pa je staza bila blatna. Kada smo stigli do doma, čula se glazba, a uz nju plesno razigrani članovi HPD Jastrebarsko koji već 25. godinu za redom organiziraju noćni uspon. Prema riječima predsjednika Jastrebarskog, sljedeće godine ne bi održali uspon jer će se dom obnavljati. Na moje oduševljenje, točio se kuhani portugizac, a ekipa iz Pinkleca izvadila je finog špeka, luka, kolača i ukulele, na kojeg je pohvalan broj ljudi znalo svirati. Ekipa je bila šarolika, od manje djece do starih, a sam doživljaj planinarenja po noći je poseban. Tim više što se razvedrilo, pa su se vidjele zvijezde. Sve u svemu, jedan jako lijepi zaključak ove planinarske godine!
Sretna nam 2023. godina i da nas čim više planina i šuma osvoji!
|
- 19:11 -
Komentari (4) -
Isprintaj -
#
ponedjeljak, 26.12.2022.
Ravna gora (686 m), 26.12.2022.
|
- 21:06 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
utorak, 13.09.2022.
Belečki planinarski put (BPO), ljeto 2022.
Došlo je vrijeme za obilazak dugo željenog Belečkog planinarskog puta, obilaznice koju je još 2004. godine ustanovilo HPD "Belecgrad". Prilika je to za upoznavanje jednog lijepog dijela južne Ivanščice, koji spada pod Krapinsko-zagorsku županiju. Naglašavam županiju jer jednostavno znate po ljudima da ste došli u jedan novi kraj kojeg krasi ljepota planine (a tu je i narječje).
Kada sam stizala prema mjestu Belec imala sam predosjećaj da neće sve proći tako glatko kao kod prethodnih obilaznica. Premda je za obilazak potrebno kojih 17 km te oko 6-8 sati, planinarski dnevnik treba nabaviti prije polaska jer KT 1 više nije Crkva Majke Božje Snježne, već trgovina preko puta gdje se ide po žig i žvakaće. Ako ne želite ići dva puta kao ja, dobro je to znati, premda HPD Belecgrad ima u planu obnoviti točke i izmijeniti obilaznicu. Ne znajući još ovo, došla sam do gospođe zvonarke koja mi je objasnila da crkva više nije dio obilaznice, a čovjek koji je dežurao kod PK Belecgrad rekao je da više ne puštaju prljave planinare u crkvu. I još k tome u crkvu koja ima najviše zlata po plafonu u cijeloj regiji. Ne tražeći logiku u međuljudskim odnosima, uzimam dnevnik i upućujem se prema ruševinama Belecgrada iz 14. st. (539 m). Kako je suh dan i vikend, bilo je dosta obitelji, pa sam brže krenula prema vrhu Ivanščice, a usput pogledala Babin zub (638 m), Belige (974 m) i Hanjžicu (994 m), sve mjesta koja bih zaobišla da nema ove obilaznice. Neki dijelovi puta su dosta zarasli što skriva markacije te ima i porušenih stabla na stazi, najviše od Beliga do Hanjžice. Nakon najviše točke od 1061 m, nedaleko u pravcu jugoistoka nalaze se ruševine Židovine (691 m), navodno isto nastale kao Belecgrad za obranu od Turaka. Usput blizu pri povratku je i vrh Minžalovac. I to je bilo to za prvi put. Drugi posjet desio se tek nekih mjesec dana kasnije, a u društvu dlakavca krenula sam od trgovine sa žvakama prema ostaloj mi točki Osinec, tj. zgodnim vidikovcem Mali Osinec na 521 m. Potom smo, uz male administrativno-zagorske muke uspjeli ovjeriti obilaznicu, a dobi se i ogromna značka. Budući da na vratima PK Belecgrada nema naljepnica i mog društva, nadam se da ću se, već jednom sretnom prilikom, vratiti ovdje s većom ekipom-za treću sreću.
|
- 07:40 -
Komentari (9) -
Isprintaj -
#
ponedjeljak, 11.07.2022.
Jaskanski planinarski put, 9.7.2022.
Budući da me obilaznice, van mojih lutanja i druženja na planinarskim izletima, oduševljavaju svojom pričom, odlučila sam proći i Jaskanski planinarski put. I to dva dana nakon kiše jer je vjerojatnije tada vidjeti pršteće slapove na više mjesta (između Plešivice i Japetića kod Marićkinog mlina te koritom Dubokog potoka do prekrasnog slapa Brisalo). Slovo J se često može vidjeti na stablima Samoborskog gorja, pa mi je teren bio djelomično dobro poznat. Osim što je ljeti sve življe i divnije za vidjeti, u šumi je uvijek manja temperatura i bilo je ugodno za hodati. Sveukupni dojam nakon prođenog - bilo je zapravo prekrasno. No ponukana proživljenim, osjećam potrebu u dnevnik zapisati i neke "tips&tricks" za proći JPP u jednom dahu. Međutim, ako ovisite o javnom prijevozu - ukupnom putu od 11 sati i 25 minuta aktivnog hoda treba dodati 3 i pol sati hoda do Gornje Vasi za Samobor, pa uživancija traje 2 dana, za što HPD Jastrebarsko preporučuje noćenje u domu Žitnica (s najljepšim pogledom).
Savjeti za lakši prolaz JPP u jednom ljetnom danu
-započeti rutu čim ranije, ruta nije kružna i za proći sve u jednom danu treba pomoć dobre vile/vilenjaka da vas dovede na početak i odvede na kraju rute
-uzeti naglavnu lampu (za one koji su zaspali i započeli rutu u 9h) i powerbank za slabiju bateriju na mobitelu
-oprema: osnovna planinarska, hrana, 3L tekućine, 3 dodatne majice i još jedne hlače, čarape i gaće
Najzahtjevnije dionice su mi bile od KT1-KT2 (prva) te od KT7-KT8 (zadnja). Naime, od Okić-grada do Popovdolske pećine vodi strmi put, a nagib je toliki da jedino pomaže korijenje od drveća za primiti se. Nije problem proći, no izgleda da do sada, gdje god bih se penjala do nekih pećina, bude tako. Zadnja dionica-od Zidanih pećina do slapa Brisalo ide koritom Dubokog potoka te je inače prekrasno proći kada je ljetni dan. Meni je bila avanturica za proći jer se mračilo, teren je sklizak, vodostaj solidan, a isprva ne bih primijetila sajle i klinove koji su srećom tamo. Premda lijepo piše u jaskanskom dnevniku da se prelazi na lijevu obalu korita i strmo uspne uz metalnu užad te se tako zaobiđe do slapa, upravo je zbog ovoga vrlo važno st(ići) po danu jer je, logično, vidljivost otežana. Lekcija naučena, JPP Prolazeći koritom, put me podsjetio na koncepciju rute PD Yeti na Moslavačkoj gori-kombinacija žuborećeg potoka uz poneko žičano osiguranje, samo puno šire i strmije. Zanimljivo je da bih za početak i kraj rute trebala koristiti ruke, što za penjanje, što za prelazak preko porušenih stabla.
U sjećanju će mi ostati kuharice u Žitnici i gulaš od vrganja, pastir podno Zečaka koji mi je dao motivaciju da krenem dalje i stignem prije mraka, jedini stanovnici mjesta Pećno - jedna obitelj koja živi daleko od asfalta i ima lijepe kravice, hammock i mačke pred trijemom kuće s predivnim pogledom, u sada već-vikend naselju Grabarak.
JPP će uskoro navršiti 43 godine postojanja i jako mi je drago da se društvo sjetilo povezati te prekrasne vidike nikad dosadnog parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje. Put od kojih 35 km i 2.79 km visinske razlike (slabi mi povjerenje u aplikacije tako da ovo uzimam cum grano salis) prošla sam s pauzama za 12 i pol sati, a za veliko finale puta, pojavio se mjesec koji je osvijetlio dovoljno put do Vranječkog slapa i dolaska mog vilenjaka koji me odveo u civilizaciju.
Oznake: jaskanski planinarski put
|
- 08:17 -
Komentari (6) -
Isprintaj -
#
srijeda, 29.06.2022.
Grgosova špilja i Muzej grada Samobora
Još jedno neizostavno mjesto za izlet je špilja u Otruševcu. Otkrio ju je gospodin Josip Grgos 1973. godine kada je minirao to područje za proizvodnju vapnenca. Dio za posjetitelje obuhvaća špilju s velikom dvoranom bogatom špiljskim ukrasima (stalaktiti, stalagmiti, stalagmati, špageti...) . Špilje su jedno prekrasno, no vrlo osjetljivo mjesto, zato pretpostavljam da nije sve dostupno posjetiocima. Naime, samo vrškom vašeg prsta možete zaustaviti tisućljetni proces rasta nekog špiljskog ukrasa. Ono što je apsolutni hit u Grgosovoj špilji jest mali otvor u glavnoj dvorani koji sve prozračuje. Na poučnoj stazi iznad špilje može se vidjeti otvor ove zanimljive "puhaljke". Posjetila sam još par špilja u RH i svaka ima svoje posebnosti, no Grgosova mi za sada jedina na 30 metara dužine ima toliko puno zgusnutih ukrasa. Ova galerija majke prirode proglašena je zaštićenim geomorfološkim spomenikom prirode.
Grgosova špilja dio je Poučne staza Otruševec, koja u dva kilometra vodi kroz još 8 točaka u kojima se upoznaje život, običaji i legende otruševečkog kraja.
I za kraj obilaska ove prekrasne planinarske obilaznice, posjetila sam Samoborski muzej u dvorcu (bivšeg vlasnika ilirskog preporoditelja Ferde Livadića). Na dva kata muzeja mogu se vidjeti fosili iz Zaprešić brega, neolitički ostaci kamenih sjekira iz Gregurić brega i okolice Samobora, fotografije pronađenih tumula arheološkim istraživanjem Budinjaka (iz 9.-5. st.pr.Kr.) i slično. Neke točke ove obilaznice možete pronaći i na srednjovjekovnoj karti arheoloških lokaliteta Samoborskog kraja (Veliki Lovnik, Plessivicza, Lipovecz).Tu je i preostalo stakleno posuđe iz tvornice stakla Osredek iz 1904. godine.
Naposljetku, premda nisu točke obilaznice, svakako vrijedi pogledati ruševine starog grada Samobora čija je maketa također u muzeju te vidikovac Tepec (14 metara visoku anindolsku piramidu).
|
- 10:23 -
Komentari (4) -
Isprintaj -
#
|