ili Svemir mogućnosti
Kažu da nama danas nije toliko važno pitanje, ima li života poslije smrti, koliko pitanje ima li života prije smrti. Ali, pitanje ima li života još negdje, osim na ovoj našoj namučenoj planeti, sigurno je najintrigantnije pitanje otkako čovjek zna za sebe.
Noćno nebo oduvijek je bilo izvor čuda, razmišljanja pa i fantaziranja, podsticalo maštu i postavljajlo intrigantna pitanja o potencijalnom životu izvan našeg matičnog planeta. S druge strane, Zemlja nam je, za sada, jedini dom, pa nema druge nego da je čuvamo. Već danas na Zemlji živi i više od 8,2 milijarde ljudi. U januaru 2025. data je procjena da se u svakoj sekundi rode 4,2 a umru i dva ljudska bića (prema podacima američkog Biroa za popis stanovništva).
Potreba za razumijevanjem kosmosa nadahnjuje nas od drevnih civilizacija do modernih vremena. Neki drugi bi u drugim, naseljivim planetama vidjeli izlaz, pod uslovom da se može doći do tih planeta. Dok se to ne dogodi, ostaće samo znatiželja i nadahnuće.
Zahvaljujući napretku tehnologije (teleskopi su postali moćniji, omogućujući nam da zavirimo dublje u svemir, koristeći sofisticirane metode, kao što su tranzitna fotometrija i radijalna brzina) i ulaganju u istraživanja kosmosa, mi već sada znamo za nekoliko hiljada egzoplaneta, a medju njima već ima popriličan broj onih koje kruže u "zonama života" matičnih zvijezda. Relativno skoro su naučnici otkrili 10 (oni rekoše 11, ali ja sam našla samo 10) planeta sličnih Zemlji, smještenih izvan Sunčevog sistema. Ova nebeska tijela dijele mnoge karakteristike sa Zemljom, uključujući stjenovite površine i prisutnost vode.
Koncept nastanjive zone ili "zone života" ključan je u potrazi za planetima sličnim Zemlji. Ovo područje oko zvijezde omogućavaju uslovi u kojima može postojati tekuća voda, ključni sastojak za život kakav poznajemo. Svaka od tih planeta nalazi se unutar ove zone, što ih čini glavnim kandidatima za istraživanje. Nastanjiva zona varira ovisno o veličini i temperaturi zvijezde, a razumijevanje ovog koncepta ključno je za identifikaciju potencijalnih planeta koje podržavaju život.
Atmosfera planeta igra značajnu ulogu u određivanju njihove nastanjivosti. Djeluje kao štit, štiti površinu od štetnog zračenja i pomaže u regulaciji temperature. Analizom sastava atmosfere istraživači mogu identifikovati potencijalne biopotpise i procijeniti vjerovatnost života. Atmosfere planeta mogu se uveliko razlikovati, nudeći jedinstven uvid u njihovo okruženje i potencijal za održavanje života. Buduće misije i teleskopi omogućiće naučnicima da prikupe detaljnije informacije o tim planetima, uključujući njihove atmosfere, površine i potencijal za život. Potraga za planetima sličnim Zemlji, putovanje je koje obećava da će otkriti nove uvide u naš svemir i naše mjesto u njemu.
Proxima Centauri b - Susjedna nada
Među 10 novootkrivenih planeta, Proxima Centauri b ističe se zbog svoje blizine Zemlji. Planeta se nalazi u sazvežđu Kentaur, udaljen je samo 4,24 svjetlosne godine od nas (ili 40 biliona kilometara, ako više volite zemaljske mjere) što je u svemirskim razmjerama isto kao kad biste rekli da je to “ovde”, rame uz rame. Kruži oko zvijezde Proxima Centauri unutar "zone života", gdje bi mogla postojati tekuća voda.
Masa planete nije pouzdano poznata, ali se procenjuje da nije manja od 1,27 mase Zemlje, a ni veća od 3 mase Zemlje. Ako se ispostavi da je planeta stjenovita i da ima gustinu sličnu gustini Zemlje onda je njen prečnik tek nešto veći od prečnika Zemlje (1,1). Naravno, ako je njena gustina manja od gustine Zemlje, onda je i njen prečnik veći.
Što se temperature tiče, procena je da ona iznosi 234 K, što znači -39 stepeni po Celzijusu. To nije baš dobro, ali radi se o proračunu temperature bez prisustva atmosfere, pa prema tome i bez eventualnog uticaja staklene bašte. Ima, dakle, razloga da vjerujemo da je temperatura na planeti PC b veća, možda i nepodnošljivo visoka.
Planeta PC b obiđe svoju zvezdu za 11,186 dana na rastojanju od svega 0,05 AJ. To je vrlo malo rastojanje od zvijezde u poređenju sa našim planetama. Zemlja je od Sunca udaljena 1 AJ (= 150 miliona km). Merkur, Suncu najbliža planeta, udaljen je od njega 0,39 AJ.
Ovoliko malo rastojanje, može biti problem, mada je, s druge strane, nastanjiva zona oko zvijezde patuljka blizu zvijezde, pa i planeta koja nosi život na sebi mora biti blizu.
Planeta prima svega 65% solarnog fluksa sa matične zvijezde (zvijezde patuljka) od one količine koju prima Zemlja sa Sunca. Ali, ovo je baš problem: fluks X-zračenja 400 puta veci nego na povrsini Zemlje.
Kepler-452b - Zemljin rođak ili Zemljina "bliznakinja"
Kepler-452b, često nazivan Zemljinim "rođakom", nalazi se u sazveždju Labuda, na rastojanju od 1400 svetlosnih godina, tako da bi putovanje do nje primjenom postojećih tehnologija trajalo oko 550 miliona godina, još je jedno intrigantno otkriće. Kruži oko zvijezde slične našem Suncu unutar "zone života". Njena orbita je slična zemljinoj, samo je 5% dalja od svoje zvezde nego što je Zemlja udaljena od Sunca, tako da njena godina traje tek malo više - 385 zemaljskih dana. Matična zvezda je tipa G2, 20% je sjajnija od Sunca, ima približno istu temperaturu i 10% je veća od našeg Sunca. Na površini planete Kepler 452b intenzitet zračenja sa matične zvezde je za oko 10% veći nego što je to slučaj sa našom planetom. Astronomi inače ovakve planete slične našoj planeti zovu eta-Zemlje.
Ova planeta je oko 60% veća od Zemlje, a mogla bi sadržati i tekuću vodu. Da na primjer, ova eta-Zemlja ima masu naše planete, na njoj bi usljed porasta temperatura efekat staklene bašte bio itekako prisutan. Medjutim, kako je najvjerovatnije njena masa pet puta veća od Zemljine, jaka gravitaciona sila održava njene vodene mase i uslove za raznovrsnu biosferu. Planeta najvjerovatnije ima gustu atmosferu sa puno vode (mora da se nalazi u ranijoj fazi "staklene bašte"), koje takodja mora da ima i na površini, u okeanima.
Njena starost je procijenjena na 6 milijardi godina (Zemlja ima oko 4,5 milijardi).
Otkriće ove planete je dovelo do pitanja o potencijalu za slične oblike života koji se razvijaju paralelno s onima na Zemlji. Kepler-452b predstavlja primamljiv uvid u to kako bi Zemlja mogla izgledati u budućnosti, budući da je oko 1,5 milijardi godina starija od naše planete.
TRAPPIST-1 sistem - Riznica mogućnosti
(slika: astronomski magazina)
Sistem TRAPPIST-1, neobični zvjezdani sistema - centralna zvezda je veličine Jupitera, izvanredno je otkriće, na kojem se nalazi sedam planeta veličine Zemlje, od kojih se tri nalaze u nastanjivoj zoni. Ovaj planetarni sistem, udaljen 39 svjetlosnih godina, nudi jedinstvenu priliku za proučavanje više svjetova sličnih Zemlji unutar jednog zvjezdanog sistema.
Ove planete su otkrivene gledanjem njihovog prelaza preko diska centralne zvijezde i koliko i kako zaklanjaju svjetlost. Najbliža planeta obiđe svoje sunce za 1,5 dan a najdalja za 18 dana. Kompletan planetarni sistem Trappista 1, kada bi ga smestili u naš solarni sistem, stao bi unutar Merkurove orbite. Vrlo neobičan sistem. Blizina suncu ne smeta postojanju vode jer je „sunce“ malo i hladnije od našeg. Za sada se nema teorija kako je nastao takav zvjezdani sistem.
Planete u sistemu TRAPPIST-1 su plimno zaključani, što znači da je jedna strana uvijek okrenuta prema zvijezdi, stvarajući fascinantnu dinamiku vječnog dana i noći.
Gliese 667 Cc - Super-Zemlja s poencijalom
(slika1: unsplash, slika 2: ESO/L. Calçada – umjetnički utisak zalaska sunca viđen sa super-Zemlje Gliese 667 Cc.)
Gliese 667 Cc je još jedna planeta vrijedan pažnje, klasificiran kao "super-Zemlja" zbog svoje veće veličine. Kruži oko svoje zvijezde, najsjajnije zvijezde na nebu - crveni patuljak Gliese 667 C, koji je dio trostrukog zvjezdanog sistema. Druge dvije udaljenije zvijezde, Gliese 667 A i B pojavljuju se na nebu također desno. Astronomi su procijenili da postoje desetine milijardi takvih stjenovitih svjetova koji kruže oko slabih crvenih patuljastih zvijezda samo u Mliječnom putu.
Jedinstveni položaj i potencijal za stabilnu klimu Gliese 667 CC čine ga privlačnom metom za buduće misije i studije. Potraga za životom na ovom planetu i dalje nadahnjuje i naučnike i širu javnost.

HD 40307 g - Kandidat za nastanjivost
HD 40307 g je planeta koja je zaintrigirala astronome zbog svog položaja u nastanjivoj zoni svoje zvijezde. Ova planeat, koji je udaljen oko 42 svjetlosne godine, smatra se potencijalnim kandidatom za nastanjivost. Njeno otkriće pokrenulo je pitanja o raznolikosti planetarnih sistema i uslovima potrebnim za život. Sličnosti HD 40307 g sa Zemljom, uključujući njen stjenoviti sastav i potencijal za tekuću vodu, čine je uvjerljivom temom za daljnja istraživanja.
Slika prikazuje približnu lokaciju planeta u ovom sistemu u odnosu na nastanjivu zonu (zelena) i veličinu zvijezde (crvena). Ovo je samo procjena, koristeći spektralni tip i masu zvijezde. (izvor: openexoplanetcatalogue)

Wolf 1061c - Obećavajući stjenoviti svijet
(zasluge za sliku: unsplash)
Wolf 1061c je jedno fascinantno otkriće australijskih naučnika, udaljeno samo 14 svjetlosnih godina. To je 126 triliona kilometara od Zemlje, što zvuči nemoguće daleko, ali kada se uzme u obzir da je naš najbliži planetarni susjed, Mars , udaljen 249 miliona km, ta šačica svjetlosnih godina ne izgleda tako loša u shemi stvari.
Planeta Wolf 1061c se nalazi u sazviježđu Ophiucus, kruži oko zvijezde "M-tipa" crvenog patuljka pod nazivom Wolf 1061, zajedno s dvije druge planete. Pretpostavlja se da su sve tri stjenovite poput Marsa, a ne gasovita poput Neptuna, a njena zvijezda je 35. najbliža zvijezda od Zemlje - za koju znamo.
To ne znači da je Wolf 1061c nešto poput Zemlje. Ima masu oko 4,3 puta veću od naše planete i kruži oko svoje zvijezde svakih 18 dana na udaljenosti od oko 10 posto Zemljine orbite od Sunca. U našem Sunčevom sistemu, to bi Wolf 1061c učinilo previše vrućim za život, ali zvijezda Wolf 1061 je mnogo hladnija od našeg Sunca, sa temperaturom površine od oko 3.300 Kelvina. Površina našeg Sunca, s druge strane, redovno dostiže 5.800 Kelvina.
Zvijezda izuzetno mirna. Većina crvenih patuljaka je vrlo aktivna, dajući rendgenske zrakove i super baklje, što znači propast za svaki život, s obzirom da je zona pogodna za život tako blizu ovim zvijezdama. Pretpostavlja se da blizina zvijezdi znači da će Wolf 1061c vjerovatno biti "zaključan plimom", što znači da će jedna strana uvijek biti okrenuta prema svojoj zvijezdi. Ovo bitno mijenja okolnosti na površini planete, jer postoji jedna vrlo vruću i jedna vrlo hladna strana. Naučnici su koristili atmosfersko modeliranje kako bi otkrili da toplota s vruće strane vjerovatno cirkulira na hladnu stranu zbog vrlo jakih vjetrova koji putuju između njih.
Njena blizina Zemlji čini je privlačnom za buduća istraživanja. Naučnici su posebno zainteresovani za proučavanje njeme atmosfere i geoloških karakteristika.

Luyten b A - Potencijalni novi dom
Luyten b je planet koji je otkriven 2017.godine, na udaljenost od Zemlje oko12 svjetlosnih godina, ima masu oko 3 Zemljine mase i radijus približno 1,35 Zemljinih radijusa. Luyten b, također poznat kao GJ273b, opet je jedna od najbližih poznatih egzoplaneta Zemlji. I baš kao i mnoge druge planete, Luyten b kruži oko crvenog patuljka prilično blizu. U tom slučaju, Luyten b se kreće oko osam miliona milja, ili 13 miliona kilometara, od svoje zvezde, relativno hladne zvezde oko četvrtine mase Sunca. Ali za razliku od mnogih drugih planeta i za razliku od druge tri poznate planete u svom zvjezdanom sistemu – Luyten b je zapravo dovoljno hladan da primi tečnu vodu. Astronomi vjeruju da planeta u prosjeku prima samo 6% više sunčeve svjetlosti od Zemlje. Koliko astronomi mogu da kažu, Luyten b živi, po zemaljskim standardima, udobno u nastanjivoj zoni svoje zvezde, toliko udobno, u stvari, da je njegova prosječna površinska temperatura samo oko 19 stepeni Celzijusa - skoro kao Zemljina.
Ova planeta nije u potpunosti druga Zemlja. Za početak, ima masu oko tri Zemljine mase, što ga stavlja u područje super-Zemlja - ali ni blizu tačke oko šest Zemljinih masa gdje se zemaljske planete počinju zamagljivati u plinovite divove.
Osim toga, Luyten b zapravo ima prilično eliptičnu orbitu, nešto izduženu od Zemljine skoro kružne orbite. Ali umjesto da izazove divlja godišnja doba, ta orbita je vjerovatno spasila planetu od plimnog zatvaranja i podnošenja ekstremnih temperaturnih varijacija. Bez efekta staklene bašte kao što je Venera, vjerovatno je da je klima planete, u cjelini, relativno stabilna.
To je dobro za život.
Kapteyn b - Drevni planet sličan Zemlji
Kapteyn b je jedna od najstarijih poznatih planeta sličnih Zemlji, za koju se procjenjuje da je stara oko 11,5 milijardi godina. Dobila je ime u čast holandskog astronoma Jacobusa Kapteyna. Vidljiva je kroz dvogled ili mali teleskop. Ovaj drevni svijet kruži u nastanjivoj zoni svoje zvijezde, nudeći potencijal za tekuću vodu i život. Kapteynova zvijezda Planeta Kapteyn b jedna je od najstarijih poznatih potencijalno nastanjivih planeta. Sistem sadrži najmanje još jednu planetu, Kapteyn c, što je blisko samjerljivosti perioda 5:2. Ova planeta mogla bi biti udaljena samo 13 svjetlosnih godina od nas. Astronomi su izračunali da je Kapteyn b baš prave veličine i temperature da ima tekuću vodu i potencijalno utočište života. Kako je opisano u Monthly Notices of the Royal Astronomical Society , planeta je pet puta masivnija od Zemlje i završava orbitu oko vlastitog Sunca za samo 48 dana.
Njeno otkriće pokrenulo je pitanja o dugovječnosti života i evoluciji planetarnih sistema.
Slika prikazuje približnu lokaciju planeta u ovom sistemu u odnosu na nastanjivu zonu (zelena) i veličinu zvijezde (crvena).

Ross 128 b - Tihi susjed
Ross 128 b je planeta koja je zaintrigirala astronome zbog svoje blizine Zemlji i kao mirna zvijezda. Udaljen samo 11 svjetlosnih godina, ovaj planet kruži u nastanjivoj zoni svoje zvijezde, nudeći potencijal za tekuću vodu i život. Matična zvijezda je crveni patuljak, što znači da ima malu masu i jedva polovinu temperature Sunca. Ross 128 b je 20 puta bliži svojoj zvijezdi od Zemlje, pa mu je za jednu orbitu potrebno samo 9,9 dana. Ali niska temperatura zvijezde trebala bi planeti dati temperaturu između -60 i 20 stepeni Celzijusa. To ga vjerovatno svrstava u zonu pogodnu za život, ali naučnici još ne mogu sa sigurnošću odrediti njegove vitalne znakove.
Međutim, samo to što je u zoni pogodnoj za život ne garantuje da je Ross 128 b zaista useljiv. Mnoge planete crvenih patuljaka su plimno zaključane, što znači da se jedna strana neprestano peče na sunčevoj svjetlosti, dok druga ostaje hladna. Nijedan uslov nije pogodan za život.
Osim toga, crvene patuljaste zvijezde kao što su Ross 128 i Proxima Centauri periodično izbijaju kiše ultraljubičastog i rendgenskog zračenja, koje bi bile štetne za oblike života nalik Zemlji. Ali pošto je Ross 128 manje aktivan od Proksime Centauri, sada je "najbliže poznato udobno boravište za mogući život", prema Evropskoj južnoj opservatoriji .
Teegarden b - Bliski saputnik
Teegarden b je planet koji je otkrio međunarodni tim astronoma koji koristi spektrografski instrument CARMENES u opservatoriji Calar Alto u Španiji, dana 12. juna 2019. Udaljen samo 12 svjetlosnih godina, ovaj planet kruži u nastanjivoj zoni svoje zvijezde. Otkrivene su dvije nove planete kako kruže oko Teegardenove zvijezde, ultrahladnog crvenog patuljka. U najmanju ruku, obje nove planete teže oko 1,1 puta mase Zemlje. Ove planete, među "najlakšim" do sada pronađenim u orbiti oko drugih zvijezda, otkrivene su metodom kolebanja – posmatrajući suptilna kretanja u zvijezdi dok ih planete u orbiti vuku u jednu, a zatim u drugu stranu.
Sama zvijezda mogla bi biti stara 8 do 10 milijardi godina, ili otprilike dvostruko starija od našeg Sunca.
Iako je težina ove dvije planete uporediva sa Zemljinom, njihove druge karakteristike su nepoznate. Planeta b, koja obiđe jednu orbitu oko zvijezde ("godina") za nešto manje od pet dana, mogla bi biti nastanjena uprkos svojoj neposrednoj blizini zvijezde. Ali Planeta c, sa orbitom od oko 11-12 dana, "udobno" pada u nastanjivu zonu zvijezde, odnosno udaljenost od zvijezde koja bi mogla dopustiti vodu u tekućini na površini planete. Ove planete bi mogle biti glavne mete za buduće praćenje sa sljedećom generacijom velikih zemaljskih teleskopa, koji bi mogli otkriti više njihovih svojstava.
I dok se nastavlja istraživanje i proučavanje ovih dalekih svjetove, podsjećamo se na bezgranični potencijal za otkriće i misterije koje su moguće. Potraga za planetima sličnim Zemlji putovanje je koje nadilazi granice i ujedinjuje nas u našoj potrazi za znanjem i razumijevanjem.
Izvor: priča Jana Ottea, astronomski magazin: Grujica Ivanovića, Aleksandra Zorkića, Dragana Tanaskoskog; science NASA; Sciencealert; Scienceline;
Oznake: Planeta zemalja
|