Meteorologija i klimatologija kažu ovako: postoje tri osnovna kriterijuma za podjelu na godišnja doba: astronomski, meteorološki i klimatološki, koji se međusobno ne poklapaju u pogledu datuma i trajanja.
Meteorološka podjela je izvršena na čisto šematski način, u svrhu praktičnih potreba – obrade i analize meteoroloških podataka na osnovu četiri godišnje sezone jednakog trajanja (od po tri meseca). Dakle, zvanične meteorološke analize godišnjih sezona se rade po ovom kriterijumu. Meteorolozi su, iz čisto praktičnih razloga, izvršili podjelu na četiri jednaka godišnja doba, što nikako ne odgovara stvarnom stanju, odnosno raspodjeli temperature na godišnjem nivou.
Prema meteorološkoj podjeli proljeće traje od 1. marta do 31. maja, prema astronomskom kriterijumu, srednji datum početka proljeća je 21. mart (proljećna ravnodnevica), dok prema klimatološkom kriterijumu, koji je određen kombinovanjem kretanja srednjih dnevnih i maksimalnih temperatura po mjesecima u godini, podjela na godišnja doba, i to na osnovu mjernih podataka sa lokalne stanice, izgleda tako da proljeće traje 77 dana – od 10. marta do 25. maja (svugdje je različito).
Ovdje je važno naglasiti da je podjela po klimatološkom kriterijumu najrelevantnija i najkvalitetnija (najrealnija) za ocjenu godišnjih sezona, jer je određena na osnovu ponašanja (kretanja) temperatura u sklopu njihovog analiziranog godišnjeg toka.
Po mom, subjektivnom, kriterijumu, proljeće dolazi ovih dana.
April će uskoro stići, sa kišom nabujalih potoka, prvim pahuljama koje ne kopne - visibabama, ranim jaglacima za mladu ljubav, ljubičicama za hrabrost, ali i sunovratom (lat. Narcissus) cvijetom koji spaja motive smrti i vječnog života, ponovnog rođenja i prolaznosti.
Proljetni drijemavac zvoni za buđenje.
Zatim će polako, poput pješčanog sata curiti vrijeme kome svjedočimo. I sve, za šta mislimo da čvrst držimo u rukama, iscuriće kroz prste. Procesi neumitno teku …
Proljetni vjetrovi zvižduću sa svih strana, hladno je, hladno; Šumarice će prohujati sa prvim povjetarcem. Buđenje ranog proljeća i strah u mladim, napupalim granama. Pjesma je trebala biti nešto kao marš, ali uvijek se nađe neko ko će da odsvira falš. Pod ljubičastim mjesecom, bumbar na livadi krade poljupce bubamari.
Vrijeme koje pamtimo nepovratno je otišlo, a budućnost je puna iznenađenja. Mijenja se sve, potrebno je vjerovati procesu.
U procesu smjene godišnjih doba uvijek svira nova melodija.
Oznake: meteorologija, klimatologija, Bajaga;
|