petak, 10.09.2021.

Želiš naučiti raditi sapune od majstora zanata?

Važno ti je da znaš od čega se sastoje sapuni koje koristite svakodnevno? Rješenje je tu ispred tebe, a ono glasi - možeš samostalno napraviti sapune za svoju porodicu. Evo kako…

Postoje dva načina:
1) Počneš sa samostalnim učenjem, probaš, griješiš i učiš iz grešaka
2) Uz mentora i druge žene poput tebe koje će ti biti podstrek i podrška - kroz radionicu izrade sapuna.

I sama sam prošla kroz sav taj proces nedoumica, pokušaja, lutanja bez mentora i podrške imoram ti reći da je taj put teži.

U izradu sapuna sam se upustila nakon porođaja. Sva sredstava za pranje beba na policama veletrgovina su sadržavala u sebi detergent SLS koji je kod većine ljudi glavni uzrok isušene i osjetljive kože. Moj otac je u radioni taj zloglasni sulfat koristio za skidanje najgoreg mazuta s metala. Nije dolazilo u obzir da svakodnevno time perem svoju djecu. Tako sam dobila ideju da sesama bavim izradom sapuna. Ali odakle početi?
Imali smo dosta svog maslinovog ulja, međutim sam proces, iako jednostavan, bio mi jepotpuna nepoznanica i ulijevao mi je strah.

Tada sam upoznala Suzanu, Beograđanku iz Strasbourga koja je među prvima na svijetusmišljala sapunske šare. Svoj prvi sapun sam napravila dok me ona vodila, bodrila i provjeravala preko Skypa. Bio je kombinacija maslinovog i kokosovog ulja. Izgledom nije ni blizu poput ovih koje radim sada, ali je bio praktičan i služio je svrsi. Nakon što je Suzana došla kod mene u Split i Tučepi radile smo sapune svakodnevno. Uz njeno znanje i energiju sapuni su osvojili srca svih mojih poznanika i njihovih bližnjih. Otvorila mi je vrata u sapunski svijet i zahvalna sam joj do neba i nazad. Još zahvalnija sam što je od mene napravila mentora koji je izučio preko 1000 polaznika u posljednjih 8 godina.

Ako je i tebi potrebna podrška da kreneš sa izradom sapuna hladnim postupkom prijavi se na moju radionicu. Piši mi na sapunerija@gmail.com.
Trenutno održavamo radionice online 29-30.9, u Splitu 2.10. i Zagrebu 9.10.

- 13:14 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Kreativni recepti

Radionice izrade sapuna hladnim postupkom:

Online 29-30. 9. 2021.
Split 2. 10. 2021.
Zagreb 9.10. 2021.


Izradu sapuna mi nikad nije teško objasniti. Uglavnom znam sve što me pitaju, ali objasniti ljudima kako a na zabavan način, da im preneseš što više informacija a ne zatupiš ih; to je savim drugi par rukavica. Mogu reć da sam već napredovala kao edukator zadnjih godina..
Skriptu koju dijelim učenicima sam prepravljala i dopisivala 1000 puta, po zahtjeiima učenica. Upravo radim još jedan dodatak svojoj skripti, gotove recepte. Nakon brojnih upita, palo mi je na pamet da mnogi žele samo napraviti sapun, a ne žele se zamarati kalkulatorom, ne žele ulaziti u dubinu izrade recepata. Ova skripta bi mogla postat uskoro i knjiga, samo moram imat dobar fotoaparat za slike. I lektora dobrih živaca :-) Inače, uvijek je izazov složiti ulja i dodatke za određene zahtjeve; suha koža, masna koža, osjetljiva koža, nečista koža, piling, luksuzni sapuni, sapuni za pranje ruku, borba protiv gljivica. Priznajem, volim slagat recepte ali oooobožavam davat imena sapunima, a još više obožavam oslikavat sapune, što se vidi i iz priloženog. :-)




Pa evo gotovih recepata za najtraženije zahtjeve:

Sapun “Misili Bisili - za dame koje znaju šta žele”
Sapun sa shea butterom i pilingom sa smokvama
5% popust (superfat, višak ulja, premašćivanje)
33% vode u odnosu na ulja

NaOH 138 g
Voda 330 g
Maslinovo ulje 500 g
Shea butter 250 g
Coconut oil 250 g

10 grama izgratane suhe smokve za piling
Dodati u trag.



SAPUN “MALA FLORAMYE -za još bogatije od bogatih”

5% popust (superfat, višak ulja, premašćivanje)
25% vode u odnosu na ulja

NaOH 133 g
Voda 250 g
Arganovo ulje 350 g
Shea butter 300 g
Kakao butter 50 g
Babassu ulje 200 g
Ricinusovo ulje 50 g
Ulje noćurka 50 g

Med obični livadni 30 g
Magareće mlijeko 120 g
Med i mlijeko dodati u trag



SAPUN “Ruka ruku mije ili dobro je prati ruke”

Luksuzni Sapun za svakodnevno pranje ruku
5% popust (superfat, višak ulja, premašćivanje)
30% vode u odnosu na ulja

NaOH 139 g
Voda 300 g
Ulje avokada 240 g
Shea butter 300 g
Kakao butter 80 g
Kokosovo ulje 300 g
Ricinusovo ulje 80 g

BABY SAPUN
Sapun sa uljima koja najmanje iritiraju
5% popust (superfat, višak ulja, premašćivanje)
25% vode u odnosu na ulja (Voda 250 g
Bademovo ulje 550 g
Shea butter 450 g


SAPUN “Crno blato, bijelo lice”

5% popust (superfat, višak ulja, premašćivanje)
33% vode u odnosu na ulja

NaOH 144 g
Voda 330 g
Kokosovo ulje 300 g
Palmino ulje 300 g
Maslinovo ulje 400 g

15 grama aktivnog ugljena medicinskog
10 grama blata mrtvog mora
Umutiti u malo sapuna i dodati u trag


SAPUN “Carlos, ubojica stranih organizama”

5% popust (superfat, višak ulja, premašćivanje)
25% vode u odnosu na ulja
NaOH 131 g
Voda 250 g
Macerat nevena u bademovom ulju 150 g
Mango butter 300 g
Ulje lovorovih bobica 400 g
Neem ulje 100 g
Ricinusovo ulje 50 g

6 grama spirulin
10 grama zelene gline
Umutiti tj. raspršiti dobro u malo sapuna i dodati u trag

Prijavi se na sapunerija@gmail.com i dobit ćeš mail sa svim podacima o radionici.

Oznake: sapun, radionica, IZRADITI, kako, SAPUNA

- 09:13 - Komentari (6) - Isprintaj - #

Radionica izrade sapuna

Radionice izrade sapuna hladnim postupkom:

Online 29-30. 9. 2021.
Split 2. 10. 2021.
Zagreb 9.10. 2021.




Želite li naučiti raditi lijepe i domaće sapune bez korištenja gotovih baza? Sve o izradi sapuna hladnim postupkom, a nešto i o drugim postupcima ćete doznati ovdje!
Radionice izrade sapuna hladnim postupkom sam počela održavati kad sam shvatila da mi je zagorio ručak po stoti put dok sam na telefon objašnjavala početniku kako napraviti sapun. Nemoguće je u pola sata objasniti sve stvari koje mogu poći po zlu, objasniti funkcije svih masnih kiselina, a ni pokazati način na koji se oslikava sapun (dio za one koje privlači estetika, a mnogo je takvih).
Uočila sam da je za prenijeti sve "osnovne informacije" potrebno minimalno šest sati intezivne teorije i prakse. Obično se to razduži i na sedam sati, jer početnici imaju brojnih pitanja. Samo jednom (u Zagrebu također :-)) su bile na radionici sve same aromaterapeutice koje već su imale dosta predznanja o baznim uljima, pa je radionica završila ranije.

Mnogo sam puta čula tvrdnje, pa i od "stručnjaka" za sapun, da ja sapun-sapun, bez ozbira od kojih ulja ili masti bio napravljen.
To ne može biti točna tvrdnja. Svako ulje ima različiti omjer masnih kiselina, a svaka saponificirana masna kiselina se (dosta) drugačije ponaša u sapunu. Iako ovdje ima dosta naizgled naporne teorije, to je ono što svaki sapundžija mora naučiti. Ali kada se shvati što koja masna kiselina pruža koži, to uopće nije dosadna teorija. Znanje o masnim kiselinama je jedini način da se samostalno sastavlja recept, a to je opet jedini način kako uopće samostalno raditi sapune. Ne samo što nije pametno raditi ovaj odgovoran posao bez osnovnog znanja, već i tko zna koja sve ulja može netko imati na raspolaganju. Netko ima mnogo svoga maslinovog ulja, netko nabavlja egzotična ulja iz Afrike po povoljnijoj cijeni....

Za nekakav uvid u sastavljanje recepata, evo linka na post o tome http://sapunerija.blog.hr/2014/11/1631898751/recept-za-sapun.html Ove recepte mi je na facebooku pohvalio sam Stribor Marković, kao i koncept moje radionice :-) To me taj dan izbacilo iz cipela. Kad dobijete takvu pohvalu, uletite u društvo muža i njegovih geesesovaca koji piju pivo i pričaju o takvim "g(ej)ss" stvarima, i stanete vikat; "Stribor mi je pohvalio recepte!", a oni objese usta od čuđenja jer i oni znaju ko je Stribor. :-) Evo nešto od Stribora Markovića u vezi proizvodnje sapuna na njegovoj Plantagei:
"Zanimljivo da mali proizvođači najčešće posežu za sapunima, premda je proizvodnja sapuna najteža s aspekta kemijskog računa i dobre teoretske pripreme proizvodnje"
Ovo je i momenat da naglasim svima koji se žele baviti ovim poslom: Traba biti svjestan svih opasnosti kaustične sode! Mjere opreza su objašnjene precizno te ih se treba pridržavati bez ustupaka.


Ipak, praktični dio izrade sapuna u kojem polaznici sami biraju eterična ulja i pigmente te sami oslikavaju sapun u svom kalupiću razdraga svakoga tko voli kreativni posao. Ako je namjera napraviti sapun lijep poput onih divnih slika na internetu, nužno je naučiti sve parametre koji utječu na takav proces i ovladati njima. U suprotnom sapun ovlada s onime tko ga radi, i ne ispadne tako lijep, iako može biti, a ne mora, siguran za korištenje. I o tome ima dosta priče.
Moja radionica je puno jednostavniji, jeftiniji i brži način za usvojiti znanje o izradi sapuna nego višemjesečno kopanje po internetu. Najskuplje su pak brojne pogreške koje rezultiraju bacanjem skupih baznih i eteričnih ulja. Na ovoj radionici dajem i praktično znanje koje sam usvajala godinama rada i pogrešaka na vlastitoj koži. Na moje radionice dolaze osobe koje se profesionalno bave ovime ili im je ovo ozbiljan hobi. Ipak, sadržaj ide po redosljedu namijenjenom totalnom početniku. Tako da je ovo radionica za svakoga tko želi raditi lijepe i kvalitetne sapune. Radionicu održavam ja, Ana Karabatić (OPG Delić- Sapunerija Rustika). Godinama se profesionalno bavim izradom sapuna sa svojim suprugom u Gronjim Tučepima. Hladne sapune radim (i oslikavam) u količinama od 50 kg po lijevanju, što zahtijeva vrlo veliko iskustvo, ali radim i sapun u količini od pola kg ulja (poput ovih na radionici) kada želim kod sapuna postići izgled filigranskog rada. Jer ovo je moj posao i moj hobi.
Zahvaljujem se još jednom svojim polaznicama što su mi priuštile ugodna i korisna druženja te razmjenu informacija.

*** Informacije o radionici ***
Radionica traje minimalno 6 sati, a i duže, ovisno o pitanjima i zainteresiranima koji žele znati još više, a nisu se umorili :-)

Na radionici se uči:
-Sigurno rukovanje kaustičnom sodom
-kako bazna ulja utječu na sastav sapuna
-sastavljanje recepata
-izrada sapuna uz objašnjavanje “traga” i učenje osnovnih tehnika oslikavanja sapuna
-korištenje eteričnih ulja, pigmenata i ostalih dodataka u sapunu
-najčešće greške pri izradi sapuna i kako ih izbjeći
-korisni savjeti
-trajnost i skladištenje hladnih sapuna
-odgovaranje na pitanja



Max. broj polaznika je sedmero.
Kući ponesete cca 700 grama sapuna koji ste sami oslikali i s eteričnim uljima koje ste sami izbrali.
Cijena u Splitu iznosi 500 Kn, a u Zagrebu iznosi 690 Kn, zbog troškova transporta i prostora. Sve prijave na mail sapunerija@gmail.com
092/2899501


Radionice izrade sapuna hladnim postupkom održavamo jednom mjesečno u Splitu i Zagrebu.

Ako ste zainteresirani, kontaktirajte nas na sapunerija@gmail.com
Pogledajte sapune u našoj stalnoj ponudi na http://sapunerija.com/


Oznake: sapun, kako napraviti sapun, domaći

- 09:09 - Komentari (7) - Isprintaj - #

subota, 14.03.2020.

Čime prati ruke?

Preporuke su trebamo provoditi učestalo pranje ruku. Moji prijatelji iz Francuske su tekućim sapunom, najvjerojatnije pomiješanim sa detergentom, više puta dnevno prali ruke. I nakon tri dana koža im je bila toliko suha da im je pucala. Imali su ozbiljne probleme sa rukama. Tada su počeli koristiti moje sapune rađene ručno hladnim postupkom i spasili se iritacija. Ljudi najugroženiji ovim virusom su osobe starije od 60 godina, a njima su ruke puno više osjetljive i više suhe od ostalih... Ovo nije (samo) pokušaj da reklamiram svoje proizvode već uistinu poziv da sebi, a pogotovo svojim starijima kupite domaće sapune rađene hladnim postupkom u bilo kojeg proizvođača hladnih sapuna.

Bezbroj puta sam se uvjerila sam se da domaći sapuni mnogo manje isušuju i iritiraju, kupci su mi često osobe kojima smeta pranje uobičajenim sredstvima. U kupkama za pranje tijela su to često agresivni detergenti od kojih je svaki sapun, pa i onaj najjeftiniji industrijski bolji po mnogo stvari.

*Sapuni hladnim postupkom imaju višak ulja pa samim tim dodatno njeguju kožu, tj manje isušuju, manje skidaju površinski sloj. Sadrže i glicerin (a koji je u konvencionalnim sapunima izvađen) koji je prirodni humektant, tj vlaži kožu.
*Nemaju štetne kemikalije. Mali proizvođači od mirisa uglavnom koriste eterična ulja, od boja mike i mineralne pigmente a dodaci su obično prirodni poput meda, soli, glina...
*Podržavate uglavnom male proizvođače, domaće i lokalno. Također osjetno manje štetite okolišu kad kupujete krute sapune nego tekuće u plastičnoj ambalaži.

U koga kupovati sapune, tko radi kvalitetne? *Na prvu predlažem lokalne male proizvođače. Bilo bi dobro da imaju obrt, tvrtku ili opg, iako ni to nije uvijek garancija da rade kvalitetno. Ako ste dosad bili zadovoljni i znate proizvođača, to je već puno.
*Svakako bi bilo dobro da imaju sve nabrojane sastojke i to napisane na INCI-ju. Ako ih vi i ne znate čitati bar je donekle garancija da se proizvođač potrudio da nauči što radi. To vam je ono na pozadini malim slovima INCI: Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate.. . Znači da je proizvođač koristio najviše maslinovog ulja, zatim kokosovog, pa palminog. Ova tri se najčešće koriste kod prirodnih sapuna. Neću toliko ovdje o INCI listama.
*Sapuni hladnim postupkom su sasvim drugačiji od onih koje su radile naše bake. Kako radim i te sapune znam da su oni odlični za pranje veša ali nisu pogodni za učestalo pranje površina tijela.

Sapune smatram formom umjetnosti, plemenitim obrtom, malim luksuzom koji pružamo na koji smo mi koji izrađujemo sapune jako ponosni. Podržite sada male proizvođače i koža će vam biti zahvalna.

Oznake: sapun, prirodni, sapuni, pranje, ruku

- 09:21 - Komentari (0) - Isprintaj - #

petak, 12.01.2018.

Može li se OPRATI rublje domaćim sapunima?


Mislim da može, ali prvo pročitajte malo ovaj post :-)
Sjećam se da smo se ja i prije iz portuna u petom razredu osnovne zabavljali tako da bi se pretvarali da smo već izgradili svoje idealne karijere i onda bi svoj "posao" radili jedna na drugoj. Moje prijateljice su bile modne dizajnerice, frizerke, doktorice.. Ja sam doma dolazila sa svakakvim frizurama, narukvicama i nacrtanim šavovima od operacije. One su kući odnosile moje priče i autoportrete; jer ja sam htjela bit ili spisateljica ili slikarica. Ali kleta sudba me na svaki način htjela pretvoriti u pralju. Moj otac je tijekom čitave moje osnovne i srednje škole imao radnike na svakakvim projektima, jer je on htio bit izumitelj kad poraste, a još nije sasvim odrastao. Tako sam vječito prala suđe za većim brojem ljudi a to bi potrajalo toliko da je spisateljska karijera ozbiljno patila. Nakon završetka srednje sam se zaposlila kao pomoćni radnik u restoranu. To je posao osmosatnog pranja suđa. Vremenom su mi se suđe i detergenti toliko smučili i operutali ruke, možda i zato između ostaloga sam dobila ideju za blage domaće sapune. I tako uđem u svijet čarobnih sapuna. Nakon mojih dječačkih iživljavanja, tj. umjetničkih kreacija na sapunima, svatim ja da mi sapunjari ponekad radimo dosta otpada. Imamo dosta ulja kojima prođe rok, a još nam susjedi donose ulja kojima je prošao rok misleći da nama to treba, pa nam i nekim sapunima prođe rok, uglavnom, sva ta ogromna masa ulja i sapuna koji su postali ranketljivi (eng. rancidity) nisu nipošto za stavit u hladni sapun. Znate svi vi sapunjari za smeđe mrlje i kad smrdi po pokvarenom ulju.

A što s tim otpadnim uljima? U okolišu su tek prava opasnost. Ulje je najveći onečišćivač okoliša. Restorani saniraju otpadna ulja od prženja tako da davaju firmama koje ih koriste za gorivo. Ali puno je više domaćinstava koja ulja prolijevaju u kanalizaciju što je užas za čitavi ekosistem itd...
I tako ja odlučim napraviti i famozni kuvani babin sapun, koji se može radit od otpadnih ulja za razliku od ladnih sapuna. A vrsta izrade sapuna spada u zaboravljene zanate. Uspije, (naravno nakon zajebancije žešće) i odjednom hrpa ljudi kojima je taj sapun prirastao srcu jer su skinuli mrlje, počne od mene tražiti efikasne i praktične načine za pranje takvim sapunom u veš mašini. I šta, uhvatim se ručnog, strojnog pranja rublja svakodnevno ko poludjela žena iz klasične reklame, ona koja obožava prat rublje pa doživi orgazam kad joj nestane mrlja. Opet pranje!!! I uistinu, jedva sam u protekle dvije godine čekala da imam prljav veš ne bih li vidjela kako omjer sastojaka na takvo pranje djeluje. Kažem, poludjela žena. Doduše ja sam zabrijala da sam na križarskom putu ka receptu za ekološku eureku u domaćinstima 21 stoljeća. Naravno, moja otkrića nisu ni otkrića ni revolucionarna, ali su ipak dosta korisna za one koji se žele upustiti u spašavanje planeta tj. ukidanje deteregenata i klora i takvih kemikalija u domaćinstvu. Također i za one kojima smetaju umjetni mirisi, sls, sva sila kemikalija u detergentima i ono najgore što moja djeca obožavaju: omekšivač.

Uglavnom, kuvani sapun, kojega danas nitko više ne radi, radio se do prije dvije generacije skoro svugdje oko nas.Izgleda mi užasno glupo do nas kako nam dobre stvari nestanu u par godina. Domaćice su skupljale otpadna ulja, u Dalmaciji murgu (talog maslinova ulja). U Slavoniji mast nakon svinjokolje. Onda ne samo da se nije bacalo ulje nego se i zbog korištenja domaćih sapuna nisu ni izlijevali svi ovi zdravi i nezdravi detergenti u okoliš... Spasioci planeta i samih sebe, ajmo mi na recept za u veš-mašinu. Na internetu ih je bezbroj, svi su isti i svi imaju iste mane. Evo skinila sam jednog sa portala Atma koji inače čitam.

Recept za domaći praškasti deterdžent za bijelo rublje na 60-95°C:
Recepti su za oko 3 i po kg deterdženta.
Sastojci:
800 g mljevenoga prirodnog jačeg sapuna po vašoj želji (možete kupiti već mljeveni ili sami izribati prvo na veliki ribež pa/ili u blenderu),
1 kg sode za pranje (natrijev karbonat, ne soda bikarbona),
1,2 kg boraksa (natrijev borat ili natrijev tetraborat, borna sol – ne borna kiselina),
50 g sode bikarbone,
20-ak kapi eteričnog ulja po želji (npr. limuna, naranče, lavande, metvice, jasmina, ruže, čajevca…)
Priprema: Pripremite sastojke, stavite ih u veliku posudu od min 5 l te sve dobro promiješajte. Ukapajte u to eterična ulja i još jedanput dobro promiješajte. Spremite u posudu s poklopcem."

Što fali ovom "standardnom" receptu?
Prvo, svi sapunjari i ostali često posežu za domaćim hladnim sapunima, a ne za ovim babinim koji se mora cijeli dan kuhati, jer se nikome ne kuha cijeli dan. Ali nažalost hladni sapuni imaju u sebi i glicerin i višak ulja, koji nisu najbolji za pranje veša iako jesu za tijelo. Babin sapun nema ni glicerin ni viška ulja i pravo je čudo od sapuna za pranje veša i sličnih prljavih stvari!!! Uistinu bez babinog sapuna nema dobrog domačeg "detergenta". Možete ga kupiti pod raznim imenima, često je Marseille savon rađen tom metodom. Ali kako nije zaštićeno ime i ne mora biti!

Drugo, SIVILO tj. percipitacija ili depozit (tako to zovu stručno)
Svatko tko dugo pere rublje sapunom a ne klasičnim detergentima dobije užasno sivi veš. Babinim sapunom uglavnom su ručno trljale rublje, ili prokuhavale u velikom kotlu sa naribanim sapunom; i tada su imale problema sa sivilom pa su ispirale satima. Uvijek se sjetim pralje Mabel iz "Zvonili ste, milorde!". I dandanas je babin sapun najbolje sredstvo za ručno pretpranje ili pranje mrlja. Okej, sapun djeluje tako da jednom stranom molekule uvati prljavštinu a drugom za vodu i ode s vodom koja odlazi. Međutim to je super za ručno pranje, pogotovo na potoku, ali svi bi nešto ubacili u veš mašinu i otišli pisat priče (ili se bavit dizajnom). U strojnom pranju nastaje taj problem o kojem nitko ništa puno ne zna a to je famozna percipitacija. Radi se o povratku prljavštine na veš dok se rublje okreće sa vodom punom prljavštine. Nakon nekog vremena shvatila sam da SLS u kupovnim detergentima odnosi to sivilo, to radi i tetrasodium EDTA donekle. Vrlo slabo sve druge prirodnije stvari koje sam pokušala kao limunska kiselina, ili "tekuće staklo".. Pošto mi ne želimo SLS, pa ni ostale detergente, fosfate, klor i slično, a ja sam htjela zdravo rješenje a ne štetne kemikalije, skoro sam se bila predala. Onda mi je prijateljica Dunja koja jako pazi na veš otkrila super čarobni izum: Maramica ColorCatcher (za šareni veš uvijek koristim i za bijelu i šarenu robu) marke DM-a. Nažalost, bez te maramice (koja je napravljena tako da joj je volumen mnogooo veći od površine i tim svojstvom na sebe privlači prljavštinu), nije moguće dobit rublje bez sivilia kad radite domaće "detergente" od sapuna.

Treće zablude su što ljudi koji stavljaju eterična ulja od njih očekuju svojstva pranja. Eventualno možete od citrusnih eteričnih ulja (koja su krcata d-limonena) očekivat sva svojstva takvog solventa ali morate ih prethodno pomiješat sa alkoholom. Ja to ne radim, nego koristim ovaj otpadni enzim kad imam užasno šporke kuhinjske krpe i to samo u bijeli veš. S eteričnim uljima se ne razbacujem i čuvam ih za terapeutske namjene :-)

Još neke napomene:
Uvijek stavljam žlicu octa u ispiranje,
Uvijek stavljam maramicu DM ColorCatcher za šarenu robu bez obzira da li se radi o bijelom ili šarenom vešu, ta je najbolja
Kad se radi o bijeloj robi na 90 stupnjeva, koristim kristalnu sodu (koja se još zove i soda za pranje, tj. washing soda). Za šareno rublje, koristim sodu bikarbonu.
Kad se radio o prljavom bijelom rublju, dodam par žlica otpadnog enzima u pretinac za pranje. Evo link, inače je to super stvar, pročitajte obavezno! (http://atma.hr/cudotvorni-enzim-kad-ga-jednom-napravite-necete-moci-bez-njega/)
Uza to sve, ništa ne može zamijeniti klor što se tiče izbjeljivanja.
Natrijev perikarbonat (kojega savjetuju neki moji kolege) oštećuje veš.

Recept:
Dvije jušne žlice sapuna
Mala šalica boraxa
Mala šalica sode

Skuhajte šalicu sapuna u litri vrele vode dok se skroz ne otopi. Dodajte polako borax i sodu. Sve prelijete u kantu od pet litara i napunite vodom. Miješajte povremeno jedan dan. nakon toga stavljajte dvije žlice te novonastale tekćine-gela u pretinac za pranje. To sve zahtjeva niti 10ak minuta posla, a nakon drugog puta postane jednostavno i brzo ko kuhanje jaja. Ako je pregust i pretvrd gel, dodajte manje sapuna. Pozivam sve da pomalo skupljaju svoja otpadna ulja i prelaze na ovaj način pranja veša. Prodajem ribani babin sapun, prodajem ga u komadu a onima koji ga žele sami raditi mogu ponuditi izradu malog stroja uz uputstva za izradu kako ne bi miješali čitav dan.!
Link na moj post kako sam napravila laundry sapun. https://blog.dnevnik.hr/sapunerija/2015/11/1631985502/laundry-soap.html

- 20:29 - Komentari (0) - Isprintaj - #

subota, 09.09.2017.

Sedam savjeta za lijepi ten

Prešla sam 40 i još se ne osjećam se staro. Mi koji prodajemo kozmetiku to zovemo zrelo. :-) Nabacila sam koje kilo, ali i odbacila puno ambicija, moranja, trebanja i jurnjave, djeca mogu sama skuhat i oprat pa se nadam da ću vrlo brzo ući u razdoblje sa mnogo više slobodnog vremena. Slobodno vrijeme je ono što me iznimno veseli i zato se veselim promjenama. Međutim, kako imam prilično čist i zdrav ten (osim ako se ne iživciram na državu i slične stvari), često sam meta upita: Šta stavljaš na lice, šta piješ, udišeš li šta eterična kad imaš tako dobar ten u 40ima?
I svi rašire oči i načule uši u nadi da će čuti neki čudesan brzinski recept. Naprimjer super čudesna hidratantna krema sa uljima kao što su karanja, tamanu, boražina, babassu ili barem baobab a od dodataka žele barem zmijski otrov ili puževe sluzi...
Iako možda mogu dobrom kosom i dobrim tenom prodavat sapune i šampone i kreme, to ću učinit drugom prilikom. Ljudi očekuju brza rješenja pa ću za dišpet sada napravit sve suprotno. Napisat ću Vam prave savjete koji očekuju vaš angažman.

1. Šešir
U lokalnim novinama u jednom kratkom intervjuu sam navela izbjegavanje sunca kao glavni savjet za lijepu kožu. Oni su to "izbjegavanje" preoblikovali u "razumno izlaganje suncu". Ipak smo turistički kraj i sunce se od svega najviše prodaje. Okej, ja ovdje ne pišem o sintezi D3 vitamina. Po bespućima interneta sam našla podatak da na našem geografskom položaju ako želiš sintetizirat D3 moraš u najžešće doba dana ljeti tj. u podne 10ak minuta izložit cijelo tijelo. O tome ne znam mnogo, ali ako je istina, u tom slučaju pogotovo treba imati šešir. Šešir glavu čuva, a štiti od bora bolje nego bila koja zaštitna krema. Uglavnom, vaše lice će skoro uvijek imati više štete od sunčanja nego koristi.
Uglavnom, ja šešir nosim čitavo ljeto, ne samo kad idem na plažu, nego ga stavljam svaki put kad izlazim iz kuće. To mi znatno pomaže da se ne mrštim dok hodam po suncu. U planini svi moji supatnici skoro uvijek izgore jer nemaju šešir sa velikim obodom, dočim ja ništa. Zato je bitno da šešir ima veliki obod. Sredstva za zaštitu sunčanja uglavnom ne koristim nikako. Uz šešir i kvalitetne majice i duge hlače mi ne treba dok planinarim, dobro sad, ja ne planinarim nešto pretjerano visoko. Kad sam na plaži, ja se okupam, izađem iz mora, obrišem i osunčam 20ak minuta. I tada imam šešir. To je bilo svega 10ak puta ovo ljeto jer u Dalmaciji uglavnom dosta radim ljeti pa ne stignem. Svakako bih se češće i kupala i sunčala da imam vremena, ali nikad duže od 20ak minuta ne bih ostajala na suncu. To je moj limit. U hladu na plaži mogu ostati čitav dan, igrala bi rado briškulu ili čitala časopise, ali na suncu nikako. Ako pričamo o koži tijela, sintezi D3 vitamina, kako pocrnit a neizgorit, jel sunce zdravo.. Možda se i može o toj maksimalnoj minutaži na suncu raspravljat, ali u jedno sam sigurna; moje lice ne treba bore.
Koža lica je posebno osjetljiva. Šeširi možda nisu u modi, ali ljudi su ih koristili tisućama godina, valjda sa razlogom. Ako želite što duže imat lice bez bora upitajte se zašto azijatkinje imaju glatko fino lice u četrdesetim i pedesetim godinama. Dok raznosim svoje sapune po Splitu na plus 400 prepoznat ćete me jer (osim korejanaca i japanaca koji su znatno niži od mene i imaju kose oči) ja jedina nosim šešir. Iskreno, ne nosim šešir zbog lijepog tena u godinama koje dolaze, nego se na plus 400 lakše krećem kad me sunce ne tuče po mozgu. Lijep ten je kod mene nusproizvod onoga šta ja zovem zdravi razum :-) Iako, zbog šešira me svi prijatelji zajebavaju. Teško je labilnu karakteru ić protiv modne struje, ali jednostavno; šešir je nezaobilazan za lijep ten u kasnijim godinama.
Prave šešire sam otkrila prije 10ak godina u trgovinama planinarskom opremom. Malo su skuplji, ali pod njima se ne toliko znoji glava, a imaju nekakvu uv zaštitu za koju ne znam kako djeluje, ali su mi definitivno puno ugodniji od jeftinih plastičnih šešira koji glume slamu.

2. Suho četkanje
Nježnom četkom par minuta svako jutro malo četkat lice prije kose. Ovo radi blagi piling a kažu da djeluje i na limfu. Naravno, četka treba imat izrazito nježnu dlaku. Neki kažu da, neki ne. Vrlo nježno četkanje lica meni se pokazalo djelotvorno. Meni je to suho četkanje jedan od najboljih stvari, ako ne i jedini koji mi pomaže kod seboreje. Moja "seboreja" koju su dijagnosticirali dermatolozi, se javlja u vlažnim uvjetima, tuširanje, znojenje, more... Ako svako jutro par minuta očetkam lice, više se ne crvenim ni kod najžešćih treninga..

3. Umivanje hladnom vodom.
Ja prirodne sapune koristim uglavnom za tuširanje. Ujutro se uvijek umivam isključivo hladnom vodom. Izbjegavanje agresivnih preparata je pola puta prema uspjehu. Ako skidam šminku, koristim svoj sapun s medom. Kako imam suhu i zrelu kožu uglavnom ne koristim ništa za pranje lica.

4. Ulje od marelice, argana, žumanjak, med...
Koristim svoj macerat smilja u marelici u kombinaciji sa arganovim uljem. Ta ulja nisu komedogena (što je meni važno jer mi skoro sve što stavim na lice izaziva mitesere) a vrlo su fina za zrelu kožu. Kombinacija je bezbroj, ali meni ova jako pašu. Ženama sa masnom kožom će biti bolja hidratantna krema, možda im ne pašu nikakva ulja... to je vrlo individualno i druga, vrlo duga tema, ali ono na što želim obratiti pažnju je da stvarno treba jako pripaziti da ti preparati ne naprave više štete nego koristi. Dobro je da se upoznamo sa sadržajem naših krema i da odaberemo šta manje štetnih sastojaka. Isto tako obična hidratantna krema ne treba koštati ko najnoviji model mobitela pa je svakako dobro i potrudit se naći puno jefitnije alternative kako nam kućni budžet ne bi stradao u borbi za mladost. Postoje jeftini i učinkoviti sastojci u svakom kućanstvu.
Naprimjer, obični med je super sastojak. Maska sa medom mi je prva liga za suhu kožu, za masnu kožu, za seboreju, za zrelu kožu... Žumanjak je super sastojak jer je pun kolesterola a ovaj je potreban zreloj i suhoj koži. Možete čajnu žličicu jednog i drugog pomiješati sa maslinovim uljem i eto super antiage maske za lice. Samo je treba brzo potrošiti.

5. Izbacila sam gluten iz prehrane nakon što sam otkrila Anitu Šupe. Puno spekatakularnih otkrića zahvaljujem njenom blogu a u borbi za lijepu kožu mi je zakon njen: TEMELJAC tj. juha od kokošjih kostiju - to je prirodna kolagenska bomba. O svemu vezano za nutricionizam prave bezglutenske prehrane (paleo i lchf) možete naći na njenom blogu Istine i laži o hrani.

6. Kozmetika iznutra. Na Plantagei (stranica koju inače preporučam na radionicama izrade sapuna za učit, učit, učit, i još učit) sam saznala za supermoći korijena čička. Veliki čičak se u mojoj obitelji pokazao dobar i kod akni, i kod seboreje, pa čak i kod impetiga. Morat će mi već netko iz ljekarni dat popust na sipf korijena čička. Mi doma radimo više kura godišnje sipf-om čička (može i neka druga tinktura čička). Kure traju po tri tjedna i onda se radi pauza. Uglavnom pročitajte o tome to na Plantagei poglavlje "Kozmetika iznutra"...

7. Limfna drenaža
Jedini "kozmetički" tretman za koji ću rado odvojit novac ako mogu. Nije samo kozmetički već i zdravstveni, iako je poslije limfne drenaže ljepša koža lica, celulit zasigurno manji i tako dalje... Treba je raditi izrazito stručna osoba jer treba poznavati puteve limfe, limfne čvorove i imat ispraksiranu ruku za ritmički blag pritisak. Tretman košta cca 200 Kn. Limfna drenaža izbacuje višak vode, oslobađa tijelo toksina, opušta, potiče imunitet... Prava limfna drenaža ima moje tople preporuke. Dobro je znat da bilo koja rekreacija potiče limfu.

p.s. Ono ostavljanje pušenja, stresa, drogašenja i alkoholiziranja smatram da se razumi samo po sebi... Nadam se da san pomogla savjetima i da van smanjivanje drogašenja ne pada teško :-)

p.s.s. Pita bloger u komentariu šta je sa "keks", pa sad da ne ispadne da sam sve nabrojila ovin poston :-) iman još par savjeta; bilo bi dobro bit i žena pomorca a ne radit osam sati na baušteli itd... bilo bi dobro i jest finu ribu, pit skupa vina, ić na godišnji pet puta godišnje.. sami nastavite niz....


- 15:36 - Komentari (13) - Isprintaj - #

utorak, 11.07.2017.

Sapun od smilja



Kozmetika, pogotovo prirodna kozmetika i izrada domaćih sapuna, se vezuje za namirnice specifične za kraj u kojem nastaje. Osim u ekonomskom i ekološkom smislu, to je bitno i zbog marketinga. A kad si poljoprivrednik, tada ne trebaš kupovat namirnice ;-) Sapuni od maslinovog ulja su s razlogom popularni stoljećima. Smilje je turbopopularna i korisna biljka koje imamo na našoj zemlji u izobilju, unatoč tome što nam je ovaj požar prije mjesec dana sa najdražim maslinikom usput odnio i plantažicu smilja. Ali da li je sapun sa smiljem logičan i kako ga napraviti?

Cilj: Napraviti sapun sa smiljem da ima dodanu vrijednost za osjećaj na koži i da je dostupan "normalnim" kupcima
Glavna mana: cijena smilja

Hidrolate u sapune ne bih nikad stavljala jer nema baš svrhe tj. žao mi hidrolata kad reagiraju sa natrijevom lužinom. Tako da to nisam niti razmatrala.

Eterično ulje u sapunu; Ne!
Iako je ubranom smilju počela padat cijena pa je sve manje berača po padinama Biokova, samo eterično ulje kao finalni proizvod nije promijenilo cijenu.
Smilje će uvijek biti skupo, pa čak i kad bi mu upola pala cijena. Ako kupite 10 ml smilja u maloprodaji, možete ga kupiti za nešto malo manje od 400 kuna. To znači da bi na jedan sapun od 100 grama trebao iznositi minimalno 100 kuna, ako ćete staviti 2% eteričnog ulja u sapun. Dakle preskup i nepotreban sport, osim ako ne radite sapun za šeikovu omiljenu kći ili vas je bogata mater rodila uz to i ekstravagantne. Nisam napravila sapun sa eteričnim uljem smilja.

Macerat u sapunu; Svakako!!!
Sam macerat od smilja je skup, ali ako se stavi 45% maceriranog maslinovog ulja, cijenu neće toliko dignuti u oblake, pogotovo ako sami radite macerat.. Maceriram osušeno smilje 40 dana u hladu i izgubim tu možda 20% ulja. Radila sam sapun od 100% macerata smilja u maslinovom ulju i usporedivši ga sa sapunom od 100% maslinovog ulja, došla sam do zapanjujućeg otkrića: Sapun od 100% macerata smilja pjeni za razliku od sapuna od samog maslinovog ulja. Zašto se to događa, ne mogu reći. Ali mnogi moji "pokusni kunići" su potvrdili. Saponini možda?! I onda, kada sam napravila sapun sa 45% macerata od smilja, 25% kokosa i 30% shea buttera, sapun je imao puno bolju kremastu, ludo kremastu divnu pjenu nego isti recept u kojem je bilo korišteno "obično" maslinovo ulje i čija pjena nije bila toliko gusta i kremasta. Pročitala sam davno o saponifikaciji smilja u svrhu postizanja boljeg mirisa. Pa eto, ovaj sapun i lipo miriše. Voljela bih znati više o tome zašto se to događa, ali eto barem znam da se događa...

Cvjetovi smilja u sapunu; Da, za piling
Dobro samljeveni su divan piling. Kupila sam davno u nekoj prilici popularni blender Vitamix koji samlije sve, tako da je idealno da cvjeće izblendate u super blenderima da se bolje rasprši u sapunskoj smjesi. Ne volim da mi iz sapuna ispadaju veliki cvjetovi ili druge stvarčice. (ali ako želite nekome stavit zaručnički prsten u sapun tu sam za Vas). Usitnjeni cvjetići će promijeniti boju djelovanjem natrijeve lužine, iz zlatno-žute u ljubičasto-smeđu kao što vidite na slici. Gotovom sapunu će dati nježan piling, a takav mi je najdraži. Iako nisam ljubitelj cvjeća u sapunu, na ovome sam ostavila i cvijetić smilja kao dekoraciju na vrhu.

Tako da sam napravila sapun i sa maceratom i cvjetovima smilja i pokazao se nježan i pjenušav a to je kombinaciju koju većina kupaca obožava. To je ovaj smeđi sa slike koju je slikala moja draga Katarina Jakelić, najbolja šminkerica u županiji čiji sud oko kvalitete sapuna veoma cijenim.

Odlučila sam malo više pisati na ovom blogu, jer sam shvatila da me ta radnja opušta, da volim podijeliti neka stečena znanja sa svijetom. Uskoro će biti još novih tema za sve ljubitelje domaćih sapuna.











Oznake: sapun, smilje, izrada, SAPUNA

- 21:22 - Komentari (6) - Isprintaj - #

četvrtak, 17.11.2016.

Kruti šampon sa mineralima Jadranskog mora

Nakon par godina što koristim kruti šamponić vlastite proizvodnje, uz brojne preinake, odlučila sam ga podijelit i sa ostalima. Čak se i moja frizerka navikla na kruti šampon i kaže da ovaj sad bolje pjeni od običnog, što je njoj jako bitno. Uglavnom joj je problem kod krutih šampona stvaralo rastrljavanje među rukama, jer pri prvom nanošenju znaju ne zapjeniti odmah. Šamponi su napravljeni od detergenata, ili tenzida, tako da ih ne bi nazvala prirodnim proizvodom, ali u svakom slučaju, naši šamponi ne sadrže sls, ni nikakve druge sulfate ni fosfate. Od detergenata ili tenzida sam koristila najblaže i najekološkije u svojim kategorijama. Dakle anioniski, neionski, amfoterni i kationski tenzidi u omjerima koji što manje isušuju. Naravno, kosu možete prati i običnom vodom, ali na to se treba naviknuti i većina žena ne voli taj osjećaj na kosi. Zato kad već koristimo detergente, gledajmo da su eko friendly i da što manje iritiraju kožu.



Ipak, najekskluzivniji sastojak ovog šamponića su minerali Jadranskoga mora. To čudo prirode njeguje vlasište i poboljšava cirkulaciju. Dobiveno je u proizvodnji cvijeta soli isparavanjem mora u kojem je uklonjena većina vode. Tako su nastali supergusti tekući minerali mora koji su vrlo bogati magnezijem (60%). Tekući minerali Jadranskog mora obiluju i brojnim drugim mineralima u tragovima, pa čak i zlatom i srebrom.
Šampon ima još i eterično ulje ružmarina, limuna i lavande koja su dobra za njegu vlasišta.
Nakon ovog šampona ja koristim i svoj kruti regenerator (o čemu drugi post), ali ni to nije potrebno svakome.

Ako ne znate kako biste dobili novo i bolje od postojećeg, družite se sa inovatorima pa ćete otkriti. Prva liga je kad su ti inovatori i vaši susjedi, kako bi manje transporta bilo, i lipo je kad su ti ljudi i njihovi proizvodi eko friendly. U našoj sapuneriji zato osim maslinova ulja i smilja koje sami uzgajamo, kupujemo med, propolis, vosak, kozje mlijeko i eterično ulje lavande... sve u susida, a odnedavno i cvijet soli te tekuće morske minerale.

Oznake: šampon, prirodni, sapun, kosa, minerali

- 10:01 - Komentari (6) - Isprintaj - #

petak, 11.03.2016.

Moja teta Ela, matematika i društvo

Teško mi je, nisam navikla pisati o velikim ljudima. Imala sam čast biti dio tetinog života i imam snažnu potrebu napisati priču o njoj. Ne zato da obnavljam uspomene, niti mi je ovo terapija zbog iskustva smrti bliske osobe, niti pišem zato da što više ljudi zna za moju tetu. Pišem ovo jer želim da ideja koja je bila sastavni dio tetinog života prijeđe na druge. Nadam se da ću vam tu ideju uspjeti donekle dočarati riječima, što je puno teže nego kad živite uz osobu koja radi na velikim idejama. Ovo je priča o radu i borbi za društvo kakvo je moja teta vjerovala da zaslužujemo. Vjerovatno je ta borba pridonijela njenoj bolesti zbog koje je na kraju umrla.

 photo c8d7256c-199f-4df0-ab1e-1deae2dd9625_zpsfevfgibd.jpg
Ela Rac Marinić-Kragić (04. 05. 1955. - 25. 12. 2015.)

Moja teta je bila izvrsna matematičarka a još bolja učiteljica matematike. Iako je bila profesorica, koristim izraz učiteljica jer je život posvetila raznoraznom učenju, kako djece, tako i profesora. Radila je u petoj matematičkoj gimnaziji u Zagrebu. Da je bila kuvarica, u njenom restoranu bi bila najbolja spiza u gradu. Da je bila novinarka, bila bi Nataša Škaričić. Pošto je bila matematičarka, njeni učenici su bili najbolji matematičari na svijetu. Ona je bila u stanju da i na druge profesore prenese vještine dobrog učitelja, da unapređuje državni nastavni program, da uvede besplatne geometrijske programe i obrazuje učitelje kako da se služe njima. Onda je organizirala udruge koje su učiteljima pružaju obrazovanje, informacije i podršku. Pošto je to sve radila, usput je i naštetila korumpiranim individuama koji zarađuju svoj profit štetom po društvo. Iako je moja teta dobila nekoliko priznanja zbog svoga djelovanja, mogu reći da je više bila kažnjavana za života. Da ne pišem nedefinirano, njen ravnatelj je ta individua koja utjelovljuje sve najgore od hdz-sdp filozofije korupcije&ugnjetavanja. On je administrativnim metodama ispod žita smanjio mojoj teti plaću, zastrašivao je i ucjenjivao. Blago je reć da je to bio mobing, trajalo je to godinama, vjerovatno možete pretpostaviti šta sve u ovakvom društvu može netko doživljavat od čovjeka koji ima moć. Recimo da je ravnateljev sin imao firmu koja se bavi prodajom matematičkih pomagala, a ravnatelj je lobirao za obaveznu upotrebu scientific kalkulatora u osnovnim školama. Moja teta, kad se tada glasalo o takvim odlukama u matematičkim udruženjima, je naravno bila protiv toga. Kada bi se birale knjige, teta bi glasala za najbolje knjige, na kojima naravno nije neka zarada od koruptivnog dodatka. Dok je ravnatelj u Hrvatsku uveo Sketchpad koji podržava ministarstvo i koji se plaća, a koji je po mnogim nastavnicima vrlo nekvalitetan program, moja je teta je uvela open-source Geogebru koja je vrh među takvim programima. Ona je o svemu tome pisala dnevnik
Mnogi su napisali divne riječi o njenom životu. Međutim, u zbornici, gotovo svi bi pognuli glavu kada bi ravnatelj sijao strah. Zbog straha od dobivanja otkaza, smanjenja plaće i mobinga nisu stali na stranu moje tete. Ali ono što duboko vjerujem je da ljudi koji pognu glavu, oni koji ne pruže podršku prijatelju koji se bori i za njih, kad rade ispodprosječno posao kojeg su nekoć voljeli ili nikad nisu, u biti rade protiv sebe. Vi koji ovo čitate, nastojte razumjeti što je uistinu dobro za vas. Mjeri li se kvaliteta vašeg života sigurnim poslom, stalnim primanjima ili djelima koja ostaju iza vas. Kakvu poruku pružate svojoj i drugoj djeci. Što dajete generacijama koje ostaju za vama?

Da bi radili sa genijalcima (koji su se skupljali oko moje tete poput saborskih zastupnika na mukte marendu) morate posjedovati stanovite vještine. Genijalci imaju posebne potrebe. Morate ih naučiti motivirati. "Genijalcima ili dam posebni domaći, ili im uopće ne dajem domaći rad." Ovu izjavu je teško svatiti običnom učitelju ali moja teta nije bila obični učitelj. Teško je učiteljima raditi sa mladom osoboma koja ima mnogo veće intelektualne sposobnosti od njih, pa često u samom startu odustanu. Moja teta nije imala probleme sa egom ni kvalitetom učenja, i pričala bi mi ponosno kako bi tek pokazala put rješavanja ultra teškog zadatka mladoj nadi. Moja teta je bila vrlo blistava uma i imala je iznimnu matematičku kondiciju koju je svakodnevno održavala kako bi mogla pratiti takvu djecu i pružati im smjernice. Danima bi radila na jednom zadatku da vidi da li ga je genijalac dobro postavio. Da se razumimo, radila je ona i sa običnom dicom, poput mene, i tu je pokazivala veliki uspjeh. Dvi više škole sam završila, a sve je bilo puno predmeta sa brojevima, i sve bi mi ih objasnila bolje nego profesori koji su mi tumačili te predmete. Pogledala bi npr. u nacrtnu geometriju koja se uči čitav semestar na fakultetu i za dva-tri sata bi već osmisla plan i program učenja. Onda bi misec dana "cipala" sa mnom tako da mi je svaki put pomalo podizala kondiciju za učenje i uvik bila malo zahtjevnija u objašnjavanju. Taman na granici moga razumijevanja. Tako sam razvijala možđane. To primjetite tek nakon par tjedana, ali veliki je blagoslov imati osobu koja ulaže vrijeme, trud, energiju i znanje u tebe. Ona vas motivira i osim samog predmeta uči vas i logičkom razmišljanju, ljubavi prema znanju i upornosti. Mene je moja teta osim ogromnog truda i vremena potrošenog na moje učenje, učila i kuhati, planinariti, voljeti, brinuti se o drugima, učila me odgoju djece, hrabrila, podržala u privatnom poslu, i financijski i energetski, i slušala me kad mi je bilo teško i pomogala na sve načine. Malo tko je imao takvu tetu.

 photo 78a79055-f881-4430-9609-3671225b5e89_zpsaerdpikf.jpg
Našla sam markaciju!

Moje prvo planinarenje je bilo kad sam imala četiri godine. Išli smo na Sljeme od Šestina. Vrlo brzo sam se umorila i počela kukati i prigovarati. Ali moja teta me je zamolila da tražim markacije i objasnila mi kako ću time čitavom timu biti od velike pomoći kako se ne bi izgubili. Nakon toga sam zaboravila na umor i trčala od markacije do markacije te bila preponosna kad bih obavijestila društvo da sam ugledala slijedeću. I dan danas kad vidim markaciju obuzme me radost tog prvog planinarenja kad sam se osjećala tako ponosno i posebno. I svojoj djeci sam na isti način uvalila priču o markacijama. Ona je ostavila mnogo markacija za sobom, pratim ih svakodnevno i toliko su snažne, čitav život ću ih imati ispred sebe.

Često se pitam, da li je moja teta isto trebala pognuti glavu, čuvati sebe, ne voditi toliko brige o drugima, možda bi duže živjela. A meni je toliko bilo stalo da bude sa menom. Međutim, da se ona toliko nije davala svima, ne bi možda bila ni puna nesebične ljubavi prema meni, i onda ja ne bi bila upola od ovoga što jesam. Zato, u čast mojoj teti, gledat ću sa radošću a ne žalošću na sve njene učenike i kolege koji su poput mene dobili mnogo. Trud za sve njih nije bio uzaludan ukoliko nastave davati ono što im je ona dala. Velika utjeha mi je da su zbog nje vjerovatno mnogi bolje osobe, korisne drugima. Jedna mudra žena mi je rekla da u čast teti oprostim i njenom ravnatelju koji nije znao što radi jer onaj koji se povodi samo za moći i profitom je neznalica. Trudim se!



http://nastavnici.org/2015/12/26/ela-rac-marinic-kragic-4-svibnja-1955-25-prosinca-2015/

- 07:26 - Komentari (6) - Isprintaj - #

ponedjeljak, 23.11.2015.

Laundry soap

Svi biste htjeli imati sapune naših baka za pranje veša, pogotovo kad zagusti sa nekim opakim mrljama, zar ne? Niste pomagali staroj baki oko izrade sapuna kad je trebalo, baka je onemoćala, sakrila recept ili ga zaboravila, a vi bi sad htjeli recept nazad. To je zato jer su sapuni koje su radile naše babe izvanredno prali sve od stoljnjaka do vunenog đempera, od kistova do patika, a sad svi "mirišljivi" omekšivaći svijeta ne mogu učiniti da se nešto tako lijepo opere. Iako radim hladne sapune za pranje tijela, ljudi su me neprestano nagovarali: "Kad će sapun za prat robu? Kad ćemo oprat robu nekim normalnim domaćim praškom ili sapunom?"

Hvalim se ovim postom jer nakon niza pokušaja i teškog rada, napokon smo ovladali i tradicionalnom metodom kuhanja sapuna. I nisam iznenađena sa ustanovljenim: Tradicionalni sapun je najbolji sapun za pranje robe ikad!!! Više me zaprepastilo da smo uspili ovladat tom mukotrpnom tehnikom. Nije bilo lako, nailazili smo na prepreke, smislili par trikova, nismo se predali. Osjećam se poput staroga opakoga mr. Forda kad je napravio motor sa više cilindara koji uistinu radi. :-)




Evo ga:
THE RECEPT!!!

Sastojci:
10 litara vode
4 kg otpadnog ulja (jestivo ulje nakon prženja, talog od maslinovog ulja, loj, mast)
1 kg natrijeve lužine
1 kg soli

Sastojci su jednostavni, poanta je u miješanju do iznemoglosti
Ovaj kuvani sapun, znači da se kuva, miješa se zato da ne pokipi. Uglavnom se prije to radilo van kuće u velikom loncu. Dakle, miješajte sve ovo u loncu na vatri satima. Moj mali trik: Dobro je za početak zamiješat natrijevu lužinu i vodu 50:50 (mjere sigurnosti korištenja natrijeve lužine pročitajte u mome postu o izradi sapuna kod kuće) sa uljem, malo miksat da dobijete početnu saponifikaciju, i onda to uvalit u ovu slanu vodu, pomalo, da ne zakipi. Miješati možete između nekoliko sati do čak dana. Ovisno o vrsti i čistoći ulja i masnoća, o temperaturama i o vašoj snazi a možda imate neki snažan mikser.
Uglavnom, suncokretovo ulje iz dućana je najgori izbor za ovu vrstu sapuna, što me pitala jedna moja učenica koja se uputila u ovu avanturu. Što starije, užegnutije ulje, to bolje. Također su bolja ulja sa više zasićenih masnih kiselina.
Prepoznat ćete da je sapun gotov kad tvrda smjesa pliva na površini, tada ga brzo vadite viljuškama i naguravate u kalup jer se brzo hladi, pa da što bolje poprimi normalan oblik.

Ovo je opasan posao, tako da ako vam se ne da zafrkavat sa naočalama, rukavicama, maskom i dugim rukavima, ne radite ovo!!! Nikakva djeca ni životinje blizu. Prije početka bavljenja izrade sapuna uvijek pročitajte sigurnosno rukovanje sa natrijevom lužinom!!!


Mama je s njim oprala smolu, ćaća mazut, a muž mudante, stolnjak i kuhinjske krpe. Ne triban više prat robu!!!
Vi ga možete ga naribati i pomiješati sa boraksom i kristalnom sodom ili sodom bikarbonom i staviti u mašinu, ali ručnim pranjem s toplom vodom odlično skida mrlje.

Andrea mi je poslala sliku i dojmove pranja veša :
"Pranje veša na stijeni ispod koje izvire slatka voda, na mjestu na kojem utjeće u more. Nema tih para da nahrane dušu kao ovo. Ves meeeekan, tako da tabletice moram stirkati p.s. pomno odabran Old fashioned laundry soap made by Sapunerija Rustika, s nultom tolerancijom na zagađenje prirode"

Dobro je znati:
Hladni sapuni se rade od vrhunskih ulja, rade se sa viškom ulja i njeguju kožu ali slabo peru robu.
Kuvani sapuni rade se od korištenih i starih ulja i masti, dobri su za pranje veša, ne preporučam ih za pranje tijela.
Nikada nemojte izlijevati ulje i masnoću u slivnik niti u školjku u toaletu, zagadit ćete mnogo pitke vode. Sakupljajte ulja i od njih napravite kuvani sapun za veš.





Laundry sapun od 100 grama iznosi 15 Kn.

- 16:19 - Komentari (3) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>