KUPUS - Brasica oleracea L.
Divlji kupus je predak glavatog kupusa, kelja, cvijetace, kelja pupcara, korabice, broskve, stocnog kelja i rastike. Zelene glave sijecemo u jesen, kiselimo ili odlazemo na hladno mjesto. Kupus sadrzi vecinu ljekovitih svojstava kao i vecina povrca, u listovima ima mnostvo mineralnih tvari i elemenata u tragovima, vitamina, secera, skroba i nekih tanina te organskih kiselina. Posebno je bitna neka tvar, koju je otkrio Cheney 1950 i imenovao ju je kao protuulkusni faktor jer je djelotvorna u lijecenju cira na zelucu. S obzirom da je to neka vrsta vitamina, cesto ga nazivaju vitamin U.
Vanjska primjena kupusa:
djelotvoran je u ljecenju rana koje tesko zacijeljuju, otvorenih rana, gihta, isijasa, upala vena, a posebno reume.Uzimaju se cijeli listovi koji se operu toplom vodom, odstrani im se debela zila i predju se valjkom za tjesto, takav se polaze na ozlijedjeno mjesto, zamataju sirokim zavojem, obloge mjenjamo svaka 2 sata. Jos bolje je kupus izribati na tanke rezance, u zdjeli napraviti snijeg od jednog bjelanjka pa sve zajedno lagano pomjesati, staviti na lanenu krpu pa na bolesno mjesto. Oblog mjenjati svakih 4-5 sati. Tako sam si izlijecila reumatske bolove u koljenima izazvane voznjom na motoru bez koznih hlaca.
Kao sto sam spomenula kupus je djelotvoran lijek za cir na zelucu ali i na dvanaestecu, odlicno lijeci upalu tankog i debelog crijeva. Sva ta ljekovita svojstva pripisuju se upravo protivulkusnom faktoru tj. vitaminu U koji stiti sluznicu zeluca i crijeva, a obilato ga ima upravo u svijezem soku kupusa.
Lijecenje gore spomenutih bolesti traje 4 do 5 tjedana, a vazno je osim dijete koristiti oko litru svjeze iscijedjenog soka po obroku.
Kupus u prehrani:
Svi jedva cekamo prve sarme od kiselog kupusa sa ili bez suhih rebaraca. Ljekovitost kiselog kupusa je u mlijecnoj kiselini. Redovito uzimanje salate od svijezeg ili kiselog kupusa (prvenstveno sirovog) se preporuca jer se time olaksavaju tegobe izazvane ljenim crevima, bronhitisom, isijasom i upalom vena.
Nuspojave:
Neki ljudi tesko podnose kupus jer ih nadima, to je prilicno rijetko i obicno je posljedica nedovoljno kuhane hrane. Zato ja u sva jela koja pripremam od kupusa ili kelja dodajem kimle. Moze se piti i caj od kima ili anisa.
|