GLEDALA SAM - moj mali doprinos STOP NASILJU NAD ŽENAMA
slika: digital art
napisano 1979. kad se i dogodilo
(moj mali doprinos STOP NASILJU NAD ŽENAMA, a ovo sam doživjela kad sam bila stara samo 22 godine i pobjegla glavom bez obzira od tog lika!)
Gledala sam te mutne oči.
gledala sam u njih kao u Boga,
znala kad su bile mile
i onda kad su bile zle
i onda kad su
prodirale do srca moga,
gledala sam ih i voljela,
voljela ludo i neumorno.
Gledala sam te mutne oči,
gledala sam ih i plakala,
a one su se smijale i bile okrutne
zbog mene i zbog sebe,
pakao je urlao u mojoj duši,
pakao kojeg si prelio u mene,
sad je zahvatio tebe.
Gledala sam te mutne oči,
pune vina, mržnje i bolesti,
gledala ih i trpjela
taj šamar i uvrede
i konačno doživjela
da te ne želim
nikad više sresti.
napisano: 1979. iz 3. zbirke "GOLA ŽENA"
http://www.digitalne-knjige.com/varga3.php
ISBN zapis dostupan u računalnom katalogu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu pod brojem
ISBN broj 978-953-7889-34-0
@Copyright Jadranka Varga - Sva autorska prava pridržana. Nijedan dio ove knjige ne smije se reproducirati ni prenositi ni u kakvom obliku niti ikakvim sredstvima elektroničkim ili mehaničkim, fotokopiranjem, snimanjem ili umnažanjem u bilo kojem informatičkom sustavu za pohranjivanje i korištenje bez prethodne suglasnosti vlasnika prava.
Danas sam dobila ZAHVALNICU za sudjelovanje na: "KNS: 1.Međunarodni festival poezije – MOST PJESNIKA 2022., Udruženje za kulturu – Nova svjetlost Sarajevo, Bosna i Hercegovina “1.Međunarodni festival poezije – MOST PJESNIKA 2022.”, jako sam sretna i ponosna zbog svega.
Hvala organizatorima Međunarodnog festivala poezije "Most pjesnika 2022.!
https://blog.dnevnik.hr/shadowofsoul/2022/11/1631954391/ne-gradi-most-dok-ne-dodes-do-rijeke-ova-pjesma-je-uvrstena-u-medunarodnu-zbirku-poezije.html
napiši nešto, ako želiš: (18) * ispiši * #
shadow-of-soul, 25.11.2022. 14:58 "U ovom svijetu rata i nasilja čak i cvjetovi plaču, a mi i dalje nastavljamo vjerovati da je rosa." ~ Jim Morrison ~
smjehotvorine, 25.11.2022. 15:59 hvala ti :)
shadow-of-soul, 25.11.2022. 16:08 @smješkice draga - ozdravi što prije ... bit će sve ok, Bog čuva dobre ljude
gogoo, 25.11.2022. 16:13 Lijep doprinos, stop nasilju.
shadow-of-soul, 25.11.2022. 16:28 hvala, @gogoo - to mi se stvarno dogodilo 1979., imala sam samo 22 godine :) bila sam blesava i naivna, ali taj prvi, jedini i zadnji šamar mi je pokazao da nikada i nikome ne dam na sebe dok znam za sebe ... ovu pjesmu sam napisala dok sam još mislila da "volim" tog kretena... kad imaš 22 godine i to još u ono vrijeme 1979., ne znam da li znaš kakve smo mi onda cure bile - naivne, blesave, nasjedale smo na neke stvari, ali šamar je ipak - opomena: ne, to ja neću!
evezmajevska, 25.11.2022. 16:59 Sloboda od nasilnika nema cijenu.
modrina - neba, 25.11.2022. 17:00 Ne volim nasilja...često sam znala prijaviti suseda iz nasprotnog bloka ali kod naše policije ništa ne dosežeš dok se nešto stvarno ne desi...to je tužno, zato toliko žena šuti i trpi, jer se boje, da jih če nakon prijave još više tuči ili do kraja:((((
Meni je moj samo jednom zagrozio...a ljepo sam mu rekla probaj...pa češ vidjeti...nikada više....ali i to je bilo uhhh dugoooo nazad...ali interesantno obadvoje smo radili na Mupu...e
shadow-of-soul, 25.11.2022. 17:10 @evezmajevska - tako je! nasilnik je obično veliki slabić, jer je "jak" nad slabijim od sebe... pitam se da se postavi na jačeg od sebe - što bi bilo? pobjegao bi glavom bez obzira... to su obične kukavice, slabići, ljudi koji liječe svoje frustracije i nesposobnosti nad slabijima od sebe
"muke ti biti junak nad slabijim" - stara narodna!
shadow-of-soul, 25.11.2022. 17:13 @modrina neba - kako sam već napisala "muke ti biti junak nad slabijim", stara narodna poslovica ... mnoge žene su ovisne o takvim "junacima": ekonomski najviše, jer ili ne rade ili imaju slabe plaće, a tu su i djeca koja su veliki uteg majkama za bijeg od takvih kretena.. na žalost, mnoge žene se ne usude suprotstaviti takvim "junacima" iz njima znanih razloga, ali ja sam jednom i zauvijek shvatila: mene nitko više nikad neće udariti!!
Potok, 25.11.2022. 18:32 Jako dobra poezija. Nisam znao za taj dio tvoje pjesničke povijesti.
shadow-of-soul, 25.11.2022. 18:44 @Potok...hvala ti...da, to je bio stvarni događaj sa čovjekom kojeg sam stvarno upoznala tek kad mi je opalio šamar i isti tren sam prekinula i - progledala, a svi su me upozoravali da on ne valja, ali ja nikog nisam čula. Šamar me osvijestio i to je bilo - to.
shadow-of-soul, 25.11.2022. 18:51 ,,Danas je Svjetski dan borbe protiv nasilja nad životinjama. Osim fizičkog, nasilje može biti i u vidu zanemarivanja zdravlja ili napuštanja. Stoga je važno iskoristiti današnji dan kako bismo pridali veću pozornost na odnos prema životinjama i pazili na vlastite ljubimce s najvećom brigom."
izvor: internet
Demetra, 25.11.2022. 18:58 Nije to tako lako, vjerujem da se nije ponovilo.
shadow-of-soul, 25.11.2022. 19:29 @Demetra... nikada...taj kreten me naučio da prepoznam odmah takve ,,junacke" idiote.
NF, 25.11.2022. 21:53 bravo, za sve danas...
Galaksija, 25.11.2022. 22:40 Glasno stop! Drago mi je da si tada bila toliko snažna.
Čestitke za pjesnički uspjeh!
shadow-of-soul, 26.11.2022. 12:13 @NF...hvala ti...
shadow-of-soul, 26.11.2022. 12:13 @Galaxy...da...kako tada, takva sam i sada...hvala ti za sve...