Volim Slatko https://blog.dnevnik.hr/volimslatko
četvrtak, 23.03.2017.
Domaća krem juha od gljiva
Koja je to sreća bila kod mog mlađeg kad je vidio da radim svoju domaću juhu od gljiva. Odmah je komentirao da će to biti juha za anđele. Prvi ju je puta kušao u nekom hotelu, naravno onu iz vrečice i ostao oduševljen, a ja ni sama ne znam zašto mi je toliko trebalo da napravim svoju domaću verziju. Baš sam u dubokom imala lisičarke, u spremištu, suhe shi take i crne trube, a u dučanu kupila vrganje, šampinjone, bukovače i jablanovaće. Ja ne poznajem bas gljive u šumi (vjerojatno bi prepoznala muharu jer je baš lijepa ) i to bi se bojala brati i jesti bez dobrog poznavatelja istog. Evo imam člana obitelji koji je ležao u bolnici kraj nekog tko je umirao od trovanja gljivama i nema šanse da ih jede, ni najobičnije šampinjone iz dućana.
Naravno da vi ne trebate imati toliko vrsta gljiva, meni se baš zalomilo da ih ima malo više ali i od obićnih šampinjona bude super zasitna i odlična krem juha. Pa ajmo probat to napisat ;-)
Sve suhe gljive namočite u toplu vodu oko 30 minuta. Njih ne treba biti puno, 50g i dati će odličnu aromu.
Sastojci
oko 500 g gljiva (šta svježih, šta suhih)
1 luk
2 češnja češnjaka
1 žlica kukuruznog škroba (gustina)
100ml vrhnja za kuhanje
sol, biber i domaća mješavina začina (vegeta), peršin
1, 5 l vode
1 žlica masti ili maslinovo ulje, ili po želji
Na masnoći dobro prodinstati luk i u to dodati nasjeckane svježe gljive te i njih podušiti, tj prodinstati da puste svoje sokove. Dodati soli i bibera te mješavinu zaćina i nasjeckani peršin i češnjak. Sve zajedno dinstati neko vrijeme dodati nasjeckane suhe gljivei nakon par minuta žlicu gustina. Promiješati te dodati vodu u kojoj su se suhe gljive moćile te ostatak nadolijte vode ili nekog temeljca ako imate.
Kuhajte neko vrijeme i tada sve štapnim mikserom usitnite i dodajte vrhnje za kuhanje. Probajte okuse te ih doradite po želji, pustite da zavri i nakon toga uživajte u najboljoj juhi od gljiva ikada.
Moj je mlađi bio oduševljen a svoje je oduševljenje prenio i na starijeg brata. Njih su dvojica dva dana za ručak i večeru samo tu juhu jeli i namakali kruh. Nisam ni ja zaostala za njima.Onog četvrtog člana koji se boji gljiva nismo ni nagovarali da proba ;-) Tjeraju me da je radim barem jednom tjedno (nemam uvijek tako bogatu mješavinu gljiva pa vam velim da su i obični šampinjoni super za juhu) i onda baš uživaju u njoj. Ako ste u prilici svakako probajte.
Želimo vam dobar tek!
Dobar tek.
Oznake: gljive, juha, domaća juha od gljiva, šampinjoni, vrganji, jablanovaća, shi take, bukovaća, lisičarka, crna truba
23.03.2017. u 11:27 •
21 Komentara •
Print •
# •
^
utorak, 14.03.2017.
Orah krempita
Ej ljudi, ne znam kako kod vas ali svi oko mene su ludi za krempitama. Ja kao tvorac tih istih moram raditi točno po naputcima moja tri velika i mala mušketira, nema odstupanja, nema dodanog limuna ili narančine kore, nema slatkog vrhnja, nema čokoladnog pokrivača, nema keksa ako pofali lisnato. E ovaj put vam neću pisati taj recept nego jedan meni jako drag, a i njima, hahaha, jako sličan klasičnim krempitama, ali ipak sa odmakom i to u obliku beze kora koje su od oraha i u ovom slučaju bez glutena.
ZA KORE
5 bjelanjaka
100 g šećera
120 g mljevenih oraha
prstohvat soli
KREMA
5 žumanjaka
75 g šećera
50g pudinga od vanilije
350 ml mlijeka
1/2 mahune vanilije ili 1 burbon vanilija
100g maslaca
200ml slatkog vrhnja
Jaja sobne temperature odvojiti na bjelanjke i žumanjke.
Bjelanjke tući sa prstohvatom soli i polako dodavati šećer te ga utući u čvrst snijeg. Dodati orahe i ručno promiješati.
Na veliku tepsiju od šporeta staviti papir za pečenje i lagano ga posuti šećerom u prahu. Po njemu rasporediti smjesu za beze koru te staviti peći na 180 C sa ventilatorom 10 minuta. Kad je pečena prebacimo koru na čisti papir za pečenje posut šećerom u prahu i maknemo papir sa kojem se kora pekla.
Krema
U zašećerenom, aromatiziranom vanilijom, mlijeku, zakuhamo puding sa žumanjcima, Kad se zgusne maknemo sa vatre i dodamo maslac te dobro izmiješamo da se sve poveže. Prekrijemo kremu prianjajućom folijom da se ne stvori kora te ohladimo. Slatko vrhnje utućemo u šlag te umiješamo u ohlađenu smjesu i dobro promiješamo.
Kore prerežemo na pola, na prvu koru stavimo filu i prekrijemo drugom korom. Par sati na hlađenje pa uživancija uz kavu.
NAPOMENE
Klasičan puding sadrži od 35-40g praška, ovisi o proizvođaću, ako želite verziju bez glutena dodajte gustin, tj kukuruzni škrob, ako ne želite otvarati drugu vrečicu pudinga ili razliku nadodajte u oštrom brašnu.
Ako želite da vam količina kolača bude kao velika tepsija onda kore x 2 a krema x 3, tj na 1 l mlijeka stavita 250g šećera, 10 žumanjaka, 150g pudinga vanilije, 250g maslaca i 400ml slatkog vrhnja i vanilija.
Oznake: bez glutena, kremšnite, krempite, vanilija, orah beze
14.03.2017. u 16:17 •
9 Komentara •
Print •
# •
^
petak, 10.03.2017.
Bakalar na crveno
Već je 12 g da živim u Trogiru i moram priznati da sam oduvjek voljela ribu ali za neke stvari jednostavno treba proći vremena i tek tada se s njima uhvatiš u koštac. Ja kao zagorka, odrasla večinom na mesu, LOL, ribu sam oduvjek voljela,a nije se baš redovito spremala kod nas. Zato to sada nadoknađujem, na sve načine. Dugo sam po restoranima i domaćim kuhinjama isprobavala bakalar na sve moguće načine, dok nisam došla do onog šta mi totalno odgovara. Da se razumijemo, svaka kuća svoj recept ima i ono, o ukusima se ne raspravlja, zato ja svoju verziju bakalara na crveno pišem danas da imam zauvijek. A možda još nekog inspiriram da ga skuha i promijeni mišljenje o ovom super jelu na žlicu, hahaha opet na žlicu.
Kupite bakalar cca 500g to kod mene bude za dva puta, nas je četvero i svi ga volimo.
Latinski naziv mu je Gadus morhua i to treba pisati na deklaraciji, kad ga već plačate kao suho zlato nek vam onda ne podmetnu neku imaitaciju.
Svi bakalari imaju intenzivan miris, no pravi miriše jako, ali zdravo, bez arome plijesni. Loš miris može značiti da riba nije dobro osušena. Znalci objašnjavaju da se pravi može prepoznati namakanjem u vodi. On tone, a “kopije” se napuhnu i plivaju na vodi.
Ja još gledam da su peraje okrenute prema gore i da je rep kao metla.I naravno da je bez oštećenja
SASTOJCI
bakalar
cca 1 kg krumpira
1 luk iliti kapula
2-3 ljutike
3 češnja češnjaka
stručak peršina
stručak vlasca
1 žlica crvene paprike
! žličica koncentrata rajčice
sol biber, maslinovo ulje,
po želji chilija
domaću vegetu-o njoj ću još pisati
Bakalar moćim u hladnoj vodi 3 dana, svakodnevno, čak i nekoliko puta dnevno mjenjajući čistu vodu, to se posebno odnosi na ljeto.
Stavim ga kuhati cijelog te kuham oko 20 minuta. Izvadim da se malo prohladi te ga očistim od svih kosti i kože. (Znam da ima onih koji to ne rade, i kuhaju ga odmah sa kožom i kostima ali meni takav jednostavno nije sjeo, i ima totalno drugačiji okus.). Obično uzmem većeg, od oko 500-600g i tada polovicu očišćenog mesa zamrznem da imam za dva puta. Ako vam se sviđa voda u kojoj je kuhano slobodno i nju upotrebljavate. Neki ljudi od te vode naprave juhu, meni nikako ne odgovara pa je izbjegavam.
E sve ovo može biti napravljeno i ranije bar u mom receptu, tek sad kreće ono pravo kuhanje bakalara.
Nasjeckam luk, ljutiku i češnjak, te 2/3 peršina i vlasca, krumpir narezan na ploške i po njemu bakalar. Stavim soli, mrvu bibera, domaću vegetu, crvenu suhu papriku, i ja uvijek imam domaći paradajz smrznuti al dostojna zamjena mu je koncentrat ako ga podnosite. Mala žličica je dovoljna, ne treba prevladati u jelu, samo da upotpuni. Sve to zaliti domaćim maslinovim uljem, promiješati drvenom kuhačom i zaliti vodom (ili vodom u kojoj se bakalar kuhao) tek da sve prekrije. Sad upalite vatru i kuhajte dok krumpir nije kuhan. Poravnajte sa začinima, natoćite si domaćeg crnog Babića i uživajte.
Oznake: bakalar, riba, na žlicu, posno, Post i nemrs
10.03.2017. u 08:41 •
10 Komentara •
Print •
# •
^
utorak, 07.03.2017.
Varivo sa mesnim okruglicama
Kako vi stojite sa cijelim ručkom spremljenim u jednoj teći? I još k tome na žlicu? Jel ih volite ili ih izbjegavate u širokom luku?
Moji mušketiri i mali i veliki ovo obožavaju, a ja sam sretna jer nakon ovog kuhanja nemam puno suđa za pranje a i nitko ne gunđa. A da ne govorim koliko su variva zdrava. Pa ajmo da vam pokažemkako ja to radim.
SASTOJCI
1kg krompira
1 poriluk
2 mrkve
malo celera
1 žlica paradajz pirea
sol ,vegeta origano ,ulje
za mesne okruglice
400g mljevenog mesa, ja preferiram puretinu ali odlično ide sve po želji
1 jaje
2 žlice prezli ili zobene posije
1 ćen češnjaka
pola luka
biber
sol
čili (po želji)
malo brašna za uvaljat kuglice
Prvo napravim smjesu za okruglice. Nasjeckati na sitno, sitno pola luka i češnjaka te dodati u meso uz jaje, prezle ili zobene pahuljice ili posije (to ja radi sebe da bude light verzija) te dodati začine. Ako volite ljuto slobodno u meso dodajte čili. Promiješajte smjesu i ostavite da malo odstoji.
U dublju širu posudu stavite na ulje(mast) prepeći kuglice od mesa, veličine oraha, koje ste uvaljali lagano u brašno, ( to vam je za kasnije da ne trebate raditi zapršku a da malo zgusnete varivo). Prepecite sa svih strana, dodajte sjeckani poriluk, te mrkvu i celer nasjeckane na manje kockice. Lagano propržite te dodajte krumpir narezan na veće kocke. Stavite začine, pire od rajčice te lagano okrenite kuhačom i zalijte toplom vodom da prekrijete sav krumpir i još malo više.. Voda će otopiti sve okuse sa dna posude i obogatiti vaše varivo. Kuhajte otprilike pola sata. Ako vam se čini da nije dovoljno gusto u varivo možete dodati i grašak i prokuhati još par minuta.
Poslužite uz salatu i čašu vina ;-)
Dobar tek
Oznake: varivo, ručak, mesne okruglice, krumpir, na žlicu
07.03.2017. u 11:45 •
19 Komentara •
Print •
# •
^