VRO "MILJEVCI" - "MILJEVAČKA OLUJA"

nedjelja, 31.03.2013.

NE ZABORAVIMO - JOSIPA JOVIĆA!

Među mnogima koji su dali svoje živote za slobodnu, samostalnu i neovisnu hrvatsku državu, bio je i Josip Jović, sin Marije i pokojnog Filipa, iz Aržana, mjesta za kojeg je malo tko čuo prije Josipove smrti.

Poginuo je na Uskrs 31. ožujka 1991. u sukobu sa srpskim četnicima, pobunjenicima ili najbolje reći teroristima. Oni koji su ga bolje poznavali kažu da je od prvog dana vjerovao u pravednu i oslobodilačku borbu, a samim time i u pobjedu.

Ali, sudbina je htjela da njegovo ime bude zapisano zlatnim slovima, ime ratnika, hrvatskog redarstvenika koji je na Plitvičkim jezerima, u vojno-redarstvenoj akciji, prvi položio život na Oltar Domovine.

Ima li nešto svjetlije i vrednije od tog čina davanja cijeloga sebe za bolji i sretniji život sadašnjih i budućih generacija? Jedan je od Junaka hrvatskog Domovinskoga rata čiji je život ugrađen u slobodu i neovisnost, u sve ono što smo ostvarili na čelu s prvim hrvatskim predsjednikom i vojskovođom dr. Franjom Tuđmanom.

A tko je ustvari bio Josip Jović, na čijem grobu u Aržanu kod Imotskog danas stoji mramorna ploča s jednostavnim natpisom: "Plitvice, Uskrs 1991. Prvi branitelj pao za slobodu Hrvatske"? Nitko drugi nego tek jedan od nas, mladić koji je tek počeo živjeti. Iza njega nije ostala neka burna biografija, već veliko srce, srce za Domovinu!

Bio je i ostao duboko privržen i nošen idealima slobode, bio je odan svojoj Domovini, svom narodu i njegovim težnjama i stremljenjima. Svjesno je uzeo oružje kad je trebalo, u nadi i vjeri da će time spasiti i slabe i nejake, otetu imovinu, ali i prava i dostojanstvo svakog hrvatskog čovjeka.

Nakon tog "krvavog Uskrsa", odnosno nakon njegove prerane smrti, na bojištima diljem Hrvatske u borbi protiv Srba, Crnogoraca, JNA i domaćih izdajica još su mnogi, poput njega, izgarali i umirali, često i kao bezimeni junaci. Davali su svoje živote dostojanstveno i gordo, nesebično se žrtvujući, ne bježeći od opasnosti i metaka. Sve to i štošta drugo učinilo ih je dostojnim i istinskim sinovima Lijepe naše.

Jović je bio svjestan da narod bez države ne znači ništa, da je dužnost svakog Hrvata da uvijek i svagdje najodlučnije brani Državu Hrvatsku, jer braneći nju, brani svoj dom, svoj narod, svoje ognjište, svoju djecu, brani i svoju budućnost. Stoga će imena poput Josipa Jovića uvijek krasiti najljepše stranice hrvatske povijesti. Njima ćemo se diviti, njih ćemo se sjećati kao svojih najdražih.

Jović, prva žrtva hrvatskog Domovinskoga rata, nije ništa drugo nego već sada jedna velika i istinska legenda nastala na početku Domovinskoga rata, u borbi, daleko od svoje rodne kuće. Da nije bilo tih i takvih junaka koji su pali nepobijeđeni, dostojanstveno i hrabro, sigurno ne bi bilo ni hrvatske države.

Vjerujemo stoga da Josipu, ali i svima koji su dali život ili krv za Domovinu, nije dovoljno reći tek jedno obično – hvala! Stoga i ovog Uskrsa zapalimo svijeću za njihov izniman doprinos, ali i vječni život.

Da se ne zaborave!

- 23:50 - Komentari (0) - Isprintaj - #

srijeda, 13.03.2013.

SJEĆANJE NA CIVILNE ŽRTVE RATA

DA SE NE ZABORAVI 13. OŽUJAK 1992.!

Prije točno 21 godinu, dana 13. ožujka 1992., u selu Miljevački Bogatići dogodio se jedan od brojnih ratnih zločina nad nedužnim civilnim stanovništvom na Miljevačkom području u vrijeme Domovinskog rata.

Toga dana u selo je upala oklopno-mehanizirana formacija "srbo-četničkih" terorista i tzv. "JNA" i tom prilikom su otvorili puščanu paljbu na skupinu mještana koji su u strahu za goli život pokušali pobjeći, pri čemu je ubijena Marija Mazalin ž. Ante, a Mara Mazalin ž. Nikole je teško ranjena i otpremljena u kninsku bolnicu, dok je troje mještana zarobljeno i sprovedeno u vojarnu "Trbounje", a zatim su prebačeni u kninsku vojarnu "Južni logor", današnju "Andrija Matijaš Pauk" iz koje su naknadno oslobođeni.

Ubijena Marija Mazalin sahranjena je u raku koju su pokraj sela iskopali sami mještani, sve do oslobođenja Miljevaca kada su njezini posmrtni ostaci ekshumirani i sahranjeni na groblju Sv. Petra i Pavla u Širitovcima.

Za taj ratni zločin do sada nitko nije procesuiran, niti su poduzete ikakve istražne radnje od strane državnih institucija iako i danas postoje živi svjedoci koji imaju određena saznanja u vezi tog tragičnog događaja kao i o mogućim počiniteljima zločina.

Kako ratni zločin ne zastarijeva, nadamo se da će zločinci, počinitelji zločina nad nedužnim miljevačkim civilima kad-tad stati pred lice pravde i odgovarati za svoja zlodjela. Tijekom Domovinskog rata iz sela Miljevački Bogatići od strane "agresorske" vojske ubijeno je troje civila i jedan hrvatski branitelj.

Neka im je laka Hrvatska zemlja, počivali u miru Božjem!

- 19:03 - Komentari (0) - Isprintaj - #

nedjelja, 03.03.2013.

Obilježena obljetnica akcije "Nos Kalik" i pogibije hrvatskog branitelja Drage Brnadića

Obilježena je 21. godišnjica akcije "Nos Kalik" koju su 02. ožujka 1992. godine izveli pripadnici drniške 4. bojne 113 brigade. Vrlo je važno istaknuti kako je upravo ta akcija bila prethodnica oslobođenja Miljevaca.

Na misi zadušnici za mladog poginulog hrvatskog branitelja Dragu Brnadića, koji nas je svojom hrabrošću zadužio da ga nikad ne zaboravimo, bili su nazočni zapovjednici 113. šibenske brigade HV-a: brigadir Ivan Bačić, zapovjednik akcije na terenu: Krunoslav Mazalin, predsjednik udruge dragovoljaca i veterana domovinskog rata iz Šibenika: pukovnik Neven Berović, načelnik općine Unešić: Branko Dželalija i njihovi suborci i prijatelji.

Na mjesnom groblju položeni su vijenci i upaljene svijeće. Sveta misa zadušnica održana je u župnoj crkvi sv. Jakova u Mirlovićima. Također je važno naglasiti kako je upravo akcija oslobođenja "Nos Kalika", jedna je od prvih akcija uopće u Hrvatskoj, gdje je Hrvatska vojska organizirano djelovala i povratila svoj, naslino oduzet teritorij. U samoj akciji život je izgubio i Neno Đirlić - Lunić, pripadnik kaštelanskog voda istoimene brigade.

Neka im je vječna slava i hvala, počivali u miru Božjem!


VIDEO: Obljetnica akcije "Nos Kalik" i pogibije hrvatskog branitelja Drage Brnadića

Oslobađanje sela Nos Kalik 2. ožujka 1992.

- 13:31 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje.