VRO "MILJEVCI" - "MILJEVAČKA OLUJA"

petak, 22.06.2012.

20. obljetnica oslobođenja Miljevačkog platoa

Proslava dvadesete obljetnice oslobođenja Miljevaca započela je prigodnim športskim i kulturnim programom petnaestak dana ranije u koju su se uključili svi Miljevčani dobre volje, a ponajviše športsko rekreativna sekcija Miljevačkog sabora kao i članovi KUD-a Miljevci, mnogi članovi akcije oslobađanja Miljevaca sa svojim zapovjednicima.

Središnje slavlje obilježavanja proslave bilo je na sam dan akcije 21. lipnja. Program je započeo milenijskom fotografijom g. Šime Strikomana na igralištu osnovne škole gdje su pripadnici akcije oslobođenja Miljevaca svojim tijelima ispisali ime 'Akcija Miljevci 92'. Nakon snimanja Milenijske fotografije bilo je postrojavanje pripadnika koji su sudjelovali u oslobađanju, njih oko 400, gdje im se obratio prigodnim riječima i predsjednik Vlade g. Zoran Milanović koji je sa suradnicima došao na proslavu. U pratnji Premijera bili su i ministar obrane g. Ante Kotromanović, ministar branitelja g. Predrag Matić, ministar unutarnjih poslova g. Ranko Ostojić, načelnik glavnog stožera g. Drago Lovrić koji je u ime Predsjednika Republike Hrvatske zapovjedniku akcije 'Miljevci' Krunoslavu Mazalinu uručio prigodnu Povelju Republike Hrvatske za iznimno uspješno izvedenu akciju u lipnju 1992. godine.

U akciji u kojoj je oslobođen prostor miljevačke župe od preko 110 četvornih kilometara oslobođeno je svih sedam sela koja sačinjavaju župu Miljevce, a trajala je od 21. do 22. lipnja 1992. godine. Akcija oslobađanja Miljevaca bila je prva veća oslobodilačka akcija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu u kojoj su tada svoje živote položili Petar Sedlar - Pepe, Ivica Goreta, Milan Novaković, Ante Škopljanac, Ivica Barišić, Mate Pućo, Nikola Cigić i Halid Kopić, za koje je slavljena misa u crkvi Imena Isusova. Misu je predvodio šibenski biskup mons. Ante Ivas u koncelebraciji s još desetoricom svećenika.

U prigodnoj propovjedi o. biskup je istaknuo da su naši poginuli branitelji s krunicom oko vrata sanjali i svoje živote položili za drugačiju hrvatsku nego kakvu danas imamo. Sanjali su hrvatsku u kojoj se neće stavljati u pitanje da li je potreban vjeronauk u školi ili ne, u kojoj se neće izglasavati zakoni da dijete više nema oca i majku nego prvog i drugog roditelja, sanjali su hrvatsku i za nju se borili u kojoj se neće dozvoliti zamrzavanje oplođenih jajnih stanica koje ako više ne budu trebale mogu se slobodno baciti i na taj način ubiti život.

Na kraju misnog slavlja ispred spomen ploče poginulim braniteljima kod crkve, izmoljene su molitve za pokojne, a prigodnu pjesmu 'Jasna, jasna' otpjevao je operni pjevač splitskog kazališta g. Ratomir Kliškić koji je zajedno sa Zborom župe animirao i pjevanje preko misnog slavlja. Prije misnog slavlja kod spomen ploče, položeni su vijenci i zapaljene svijeće za poginule u Domovinskom ratu. Nakon misnog slavlja u sportskoj dvorani upriličen je prigodni domjenak za sve sudionike ove proslave.


FOTO, VIDEO: Drinovci: 20. obljetnica oslobođenja Miljevačkog platoa

- 15:19 - Komentari (0) - Isprintaj - #

četvrtak, 21.06.2012.

U spomen na Hrvatskog viteza Ivicu Goretu – Garu

Hrvatski vitez Ivica Goreta - Gara rodom iz Kadine Glavice bio je pripadnik 4. bojne 113. šibenske brigade HV-a. Poginuo je 21. lipnja 1992. godine u selu Širitovci nakon uspješno izvedene akcije oslobođenja Miljevačkog platoa kada je 'agresorski' tenk nepažnjom ušao među naše vojnike. Na mjestu pogibije njegovi suborci postavili su spomen obilježje, a pošto je bio djelatnik HEP-a, članovi UHB HEP-a '90.-'95. i zaposlenici Elektre Šibenik postavili su spomen obilježje i pred zgradom Elektre.

Neka mu je vječna slava i hvala, počivao u miru Božjem!


" ... I kad odem neću samovati, sa mnom će moja Hrvatska putovati ... "
V. Gotovac

- 18:20 - Komentari (0) - Isprintaj - #

nedjelja, 17.06.2012.

Krunoslav Mazalin: "Istinski branitelji najgore su prošli nakon rata!"

'PUN BI POGODAK BIO DA SE JAVNO OBJAVE LAŽNI BRANITELJI I LAŽNI INVALIDI' - KAŽE PUKOVNIK HRVATSKE VOJSKE.

U četvrtak, 21. lipnja, obilježava se 20. obljetnica oslobodilačke akcije Miljevačkog platoa, u kojoj su prvog dana ljeta 1992. godine sudjelovali pripadnici 4. bojne 113. brigade te dijelovi 3. bojne 142. brigade, Policije i Vojne policije. Bila je to do tada najveća akcija Hrvatske vojske oslobađanja okupiranog područja Republike Hrvatske od jugo-srpskog agresora. Akcija je praktički trajala jedan dan, od pet sati do večernjih sati tog 21. lipnja. Oslobođeno je prostor od 108 četvornih kilometara i sedam sela Miljevačkog platoa, isključivom nastanjenim hrvatskim stanovništvom.

Što je sve prethodilo i pod kojim se okolnostima krenulo u oslobađanje Miljevaca – pitali smo zapovjednika ove briljantno izvedene akcije i tadašnjeg zapovjednika 4. bojne 113. brigade, pukovnika Krunoslava Mazalina.

- Akcija oslobađanja Miljevaca pripremana je duže vrijeme, a njoj su prethodili ratni događaji iz 1991. godine. Naime, nakon pada Drniša pripadnici neprijateljske vojske stalno su ulazili u miljevačka sela te su maltretirali stanovništvo, pljačkali i palili kuće. Naše postrojbe imale su na području Miljevaca prvi veći okršaj u 11. mjesecu, u kojemu je neprijatelju uništen jedan tenk i jedan pincgauer. Na žalost, jedan hrvatski branitelj je poginuo, a jedan je bio ranjen. Drugi se zbio u 12. mjesecu nakon što je agresor, koristeći transportere, nastavio s pljačkom i paleži po miljevačkim selima. Našom planiranom diverzantskom akcijom, srbočetničkoj vojski naneseni su znatni gubitci u ljudstvu i tehnici, a našim redovima poginuo je jedan branitelj. Nakon te akcije, zapovjedništvo 113. brigade i zapovjedništvo neprijateljskih snaga dogovorili su obostrano povlačenje s područja Miljevaca. No, na Badnjak druga strana izigrala je dogovor i okupirala u potpunosti Miljevački plato.

PRIPREMA OSLOBAĐANJA NOS KALIKA

Kada su ponovno počele aktivnosti Hrvatske vojske na toj bojišnici?

- Bojišnica je mirovala nešto više od dva mjeseca, točnije do 2. ožujka 1992. godine. Tog dana oslobodili smo selo Nos Kalik, koje je dio Miljevačkog platoa, a sve u svrhu priprema za glavnu lipanjsku oslobodilačku akciju.

A kada su započele opsežnije pripreme?

- Najprije, moram napomenuti da naša 4. bojna početkom travnja odlazi na Južno bojište i na predjelu Stolova vodi teške borbe s neprijateljem, kojeg nakon uspješne obrane tog područja, odbacuje desetak kilometara unatrag. Za to vrijeme dok smo ratovali na Južnom bojištu, već je na Miljevački plato ubačena grupa od desetak domaćih boraca koja na tom području vrše kontinuirano svakodnevno izviđanje. Te aktivnosti bile su vrlo bitne za donošenje odluke o konačnom oslobađanju Miljevačkog platoa. Nekoliko dana prije početka akcije, točnije 17. lipnja, ojačali smo izviđačku grupu koja je ostala na Miljevcima, u cilju da još jednom provjeri stanje i osigura lakši ulazak naših glavnih snaga.

Kada je akcija pokrenuta?

- Vidite, 20. lipnja, a to je večer uoči početka akcije, svi zapovjednici, radi njezine tajnosti, nazočili su na otvaranju Međunarodnog dječjeg festivala koje je održan u sportskoj dvorani Baldekin. Tijekom te večeri naše su postrojbe, podijeljene u 25 grupa, već krenule na svoje početne borbene položaje i tijekom noći stigle su na dogovorena odredišta. Napad je počeo bez topničke pripreme, točno u pet sati. Vrlo brzo je oslobođen veći dio Miljevaca i akcija je praktični završena tog 21. lipnja u 20 sati navečer, kada je slomljen zadnji otpor neprijatelja u selu Ključ. Moram naglasiti da su pored 4. bojne, veliki doprinos dali i druge postrojbe iz 113. brigade, kao i dijelovi 142. brigade, MUP-a i Vojne policije.

LOŠ STATUS BRANITELJA

Poznato je da ta večer 21. lipnja nije bio i kraj bitke za Miljevce!?

- Da, nije bio kraj. Dva dana kasnije, nakon što je neprijatelj shvatio što mu se zapravo dogodilo, kada je prihvatio činjenicu da je izgubio gotovo trećinu svojih snaga, odlučio je vratiti Miljevački plato. S osam tenkova i četiri oklopna transportera te 200 martićevaca, 23. lipnja je neprijatelj krenuo u protunapad. Kada su neprijateljske snage uočene, bile su udaljene dva kilometara od Miljevaca. No, zaustavljene su na našoj prvoj obrambenoj liniji, a uz potporu naših tenkova i topništva koji su djelovali s lijeve i desne strane. Uništena su dva neprijateljska tenka, a ostali su se nakon toga povukli u vojarnu Trbounje. Uglavnom, agresorske snage su na kraju razbijene i odbačene. A ta činjenica najbolje govori kako naša vojska nije podlegla nekakvoj euforiji nakon pobjedničke akcije, već je znala s kim ima posla. Dakle, prvog dana glavne snage akcije su ostale na terenu, te pojačane s novima, uspješno su formirale obranu koja je rezultirala onemogućavanjem neprijatelja da vrati izgubljeni teritorij. Također, moram naglasiti da su ovaj veliki vojni uspjeh tijekom akcije ostvarili obični ljudi-ratnici, pripadnici pričuvnih postrojbi Hrvatske vojske, koji nisu bili profesionalni vojnici.

Što mislite od današnjem statusu hrvatskih branitelja, je li on primjeren s obzirom na njihov doprinos u stvaranju hrvatske države?

- Mislim da nije. Većina istinskih branitelja nema ništa od Domovinskog rata. Invalide Domovinskog rata i njihove obitelji, kako i priliči, država je zbrinula na adekvatan način. Međutim, svi oni pripadnici Hrvatske vojske, koji su na bojišnicama proveli po pet godina, a imali su sreće da nisu bili ranjeni, danas nemaju nikakav status.

Po vašem mišljenju, treba li objaviti registar branitelja i treba li objaviti registar invalida Domovinskog rata?

- Protiv sam objavljivanja tih registara. Branitelje prigodom nekakvih obljetnica treba postrojiti, kao što ćemo to učiniti sa svim sudionicima miljevačke akcije 21. lipnja u Drinovcima. Pun pogodak bi bio da se javno objave lažni branitelji i lažni invalidi Domovinskog rata. Dakle, imena onih osoba koje su se našle u tim registrima, a nisu vidjele ni dana rata, niti su mogle postati ratni vojni invalidi.

Susrećete li danas neke ljude koji imaju status invalida Domovinskog rata, a znate da nikad nigdje nisu bili ranjeni, odnosno da su zapravo lažni invalidi.

- Osobno na našem području ne poznajem i ne znam za takve osobe. Moram istaknuti da kao zapovjednik nekoliko ratišta nisam u tu svrhu nikome dao svoj potpis. No, ponavljam, lažnih invalida zasigurno ima i njima se trebaju pozabaviti državne institucije.

SLABA DRŽAVNA SKRB

Nedavno je objavljen podatak da prosječno godišnje sto branitelja počini suicid. Koji su, po vama, razlozi te crne brojke?

- To je posljedica nedovoljne brige države o onim brojnim braniteljima koji su imali sreće da nisu ranjeni, a danas su teškog socijalnog stanja i nikakve beneficije nisu ostvarili iz Domovinskog rata. U Hrvatskoj postoje na stotine braniteljskih udruga, koje osnivaju uski krugovi ljudi radi nekih svojih osobnih interesa, a uopće ne vode brigu o svojim suborcima i njihovim egzistencijalnim problemima, bilo preko kvalitetne komunikacije ili pak, s konkretnom pomoći. Ni država u svezi rješavanja ovih problema nije razvila kvalitetne mehanizme.

OSAM POGINULIH BRANITELJA I 80 NEPRIJATELJSKIH VOJNIKA

- Tijekom miljevačke akcije poginulo je osam hrvatskih branitelja. S druge strane neprijatelj je pretrpio ogromne gubitke, poginulo je oko osamdeset pripadnika srbočetničkih snaga. Inače, u cijeloj akciji oslobađanja i kasnije odbijanja neprijateljskog protunapada sudjelovalo je oko 500 hrvatskih branitelja, dok su se glavne snage samo oslobađanja Miljevaca sastojale oko 250 pripadnika Hrvatske vojske. Neprijatelj je raspolagao sa snagama od jedne pješačke bojne, dakle sa oko 500 vojnika. A uz tenkove, imao je jaku topničku potporu iz vojarne Trbounje, te mu je težište obrani bilo na komunikaciji Nos Kalik – selo Drinovci – kazao je pukovnik Krunoslav Mazalin

UN TRAŽIO POVLAĆENJE HRVATSKE VOJSKE

U vrijeme miljevačke akcije bilo je stanje ni rata, ni mira, a krhko primjere nadgledali su pripadnici UNPROFOR-a, odnosno "plavih kaciga" Ujedinjenih naroda. Je li bilo pritisaka iz Zagreba preko generala Petra Šimca, zapovjednika Zbornog područja Split, kako se u to vrijeme to pričalo, da povučete vojsku sa oslobođenih Miljevaca – pitali smo pukovnika Mazalina.

- Prijedlog za pokretanje akcije kojeg smo inicirali nas nekolicina zapovjednika, podržan je od zapovjedništva 113. i 142. brigade, uz prethodno zeleno svjetlo iz vrha Države. Je li je nakon reagiranja UNPROFORA-a, Zagreb zatražio povlačenje naših snaga, to ne znam. Ja sam bio zapovjednik akcije, bio sam cijelo vrijeme na bojišnici i do mene zahtjev takve vrste nije došao, a je li je on bio upućen zapovjedništvu brigada, ni to ne ne znam. Naš teritorij bio je okupiran od strane jugo i srpsko-četničkog agresora i Hrvatska vojska imala je legitimno pravo na oslobađanje svog državnog teritorija, odnosno na aktivnu obranu, kako se to kaže vojnom terminologijom – kaže Mazalin.
Za podsjetnik je da je nakon oslobođenja Miljevaca, Vijeće sigurnosti čak izdalo Rezoluciju 762 kojom se osudila akcija Hrvatske vojske i zatražilo povlačenja hrvatskih snaga na početne položaje, što je Hrvatska odbila. A nakon odbijenog neprijateljskog protunapada, formirana je obrana na crti Čikola – Vlaići, Karalići – Mazalini – Krka.
Izvor: Šibenski Portal

VIDEO: Akcija "Miljevci" (21.06.1992. - 23.06.1992.)

- 12:37 - Komentari (0) - Isprintaj - #

nedjelja, 10.06.2012.

142. brigada HV-a Drniš

Ratni put 142. drniške brigade

Prema popisu stanovništva 1991. drniška općina broji 24 169 stanovnika. Sam grad Drniš broji 4 653 stanovnika.

Velika većina stanovnika drniškog kraja izjasnila se na referendumu u svibnju za neovisnu i suverenu Republiku Hrvatsku.

16. rujna 1991. Jugoslavenska narodna armija (JNA) i srbočetničke paravojne postrojbe napale su Drniš. Drnišani su prisiljeni napustiti svoje domove i provesti iduće četiri godine u progonstvu. Agresori u svom ubilačkom i rušilačkom pohodu okupiraju i cijeli prominski i miljevački kraj, kao i velik dio prostora Petrova polja.

Malobrojni i slabo opremljeni hrvatski branitelji uspijevaju ipak zaustaviti u svakom pogledu nadmoćnijeg neprijatelja na liniji Čavoglave - Umljanović - Moseć - Sedramić - Pakovo selo. Time je gotovo polovica drniškog kraja bila okupirana, opljačkana i spaljena.

1. prosinca 1991. osnovana je u progonstvu 142. drniška brigada hrvatske vojske.

Drniške institucije se polako obnavljaju u progonstvu, uglavnom sa sjedištem u Unešiću.

21. lipnja 1992. vojnom akcijom Hrvatske vojske od srbočetničkog okupatora oslobođen je Miljevački plato.

Odlukom Ministra obrane RH od 1. kolovoza 1994. godine utemeljena je 142. domobranska pukovnija HV čiji su pripadnici bili bez iznimke domoljubi drniškog kraja. Postrojba uspješno izvršava sve postavljene ratne zadaće tijekom Domovinskog rata, zbog čega je veliki dio pripadnika 142. domobranske pukovnije odlikovan, pohvaljen i nagrađen.

Drniška brigada je imala zadaće čuvanja bojišnice duge 40 kilometara, akciju Nos Kalik prvo oslobođeno selo Šibensko - kninske županije, akcije oslobađanja Miljevačkog platoa, oslobađanja drniškog kraja u Oluji do zadnje akcije Maestral.

Kroz postrojbe ove brigade prošlo 7 tisuća branitelja od čega 2249 pripadnika su nositelji Spomenice Domovinskog rata iz 91. godine, 2104 odlikovano je medaljom Oluja, stotinu ih je ranjeno, a 38 poginulo.

Zapovjednici brigade:

• Luka Vujić
• bojnik Roko Mijić
• Boris Predovan
• brigadir Ivan Vukić
• bojnik Željko Nakić

Poginuli:

• Ivica Andabaka 25.04.1970. – 25.08.1993.
• Ivica Barišić 01.04.1962. – 21.06.1992.
• Boženko Bronić – Oklaj, 24.12.1965. – Čitluk - Podi, 28.11.1992.
• Joko Buzov 20.03.1936. – 04.04.1992.
• Nikola Cigić 12.12.1968. – 21.06.1992.
• Mario Fabris 05.06.1947. – 26.04.1992.
• Alen Gulin 31.05.1972. – 19.03.1993.
• Ante Kardov 03.07.1956. – Miljevci, 20.06.1993. (nesreća)
• Jovan Milivojević 20.10.1953. – 15.05.1993.
• Milan Novaković 05.08.1961. – 21.06.1992.
• Mate Pučo 09.03.1968. – 21.06.1992.
• Petar Sedlar 11.07.1949. – 21.06.1992.
• Rade Šakić 20.03.1958. – 29.12.1993.
• Željko Ujaković – Lukar, 04.03.1963. – Čitluk - Podi, 28.11.1992.
• ?


VIDEO: SA DRNIŠKOG RATIŠTA

- 18:12 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje.