VRO "MILJEVCI" - "MILJEVAČKA OLUJA"

četvrtak, 02.05.2013.

Borovo Selo 02. 05. 1991. - 02. 05. 2013.

Sjećanje na 12 Hrvatskih redarstvenika masakriranih 2. svibnja 1991. u Borovu Selu

U Borovu Selu su 2. svibnja 1991. godine iz zasjede ubijena 12 hrvatskih redarstvenika nakon što su došli izbaviti dvojicu svojih kolega, koje su tijekom redovite ophodnje u noći s 1. na 2. svibnja zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojbi.

Ubijeni su i masakrirani vinkovački redarstvenici:

Stipan Bošnjak iz Nuštra (1955.),
Antun Grbavac iz Nijemaca (1961.),
Josip Culej iz Jarmine (1966.),
Mladen Šarić iz Novih Jankovaca (1965.),
Zdenko Perica iz Nuštra (1965.),
Zoran Grašić iz Otoka (1969.),
Ivica Vučić iz Vinkovaca (1961.),
Luka Crnković iz Otoka (1970.),
Marinko Petrušić iz Tovarnika (1966.),
Janko Čović iz Ivankova (1965.),
Željko Hrala iz Ivankova (1968.),
Mladen Čatić iz Županje (1971.)., a ranjen je 21 policajac.

Za zločine u Borovu Selu još nitko nije stao pred lice pravde. Za ovaj zločin tadašnje Vojno tužiteljstvo u Osijeku 1992. godine podignulo optužnicu protiv 51 osobe od kojih je deset proglašeno krivima u odsutnosti. Dosuđena im je kazna od dvadeset godina zatvora. Međutim zbog primjene Zakona o općem oprostu iz 1996. godine, Županijski sud u Osijeku donio je 1998. godine rješenje o obustavi postupka izvršavanja kazne protiv svih.

Njima dvanaestorici hrvatskih mučenika neka je laka Hrvatska zemlja za koju su svoj život dali! Počivali u miru Božjem!

Bijeli križ opomenu šalje,
putniče stani, ni koraka dalje.

Ovdje je palo golubova jato,
a bili su za Dom, bili samo za to.

Pomoli se, onda dalje kreni,
na ovom su mjestu pali golubovi bijeli.

S ognjem pakla tu su se sreli,
ostala su polomljena krila,
a bili su za Dom spremni.
- 19:43 - Komentari (1) - Isprintaj - #

22 godine od pogibije hrvatskog viteza Franka Lisice

Prije 22 godine, 2. svibnja 1991. na brdu Štrkovača pokraj Polače svoj život poklonio je Domovini Franko Lisica, pripadnik specijalne jedinice policije PU Zadarske i prva žrtva 'četničkog' terora u zadarskom kraju koji je ne štedeći vlastiti život da zaštiti kolege i izvrši zadaću, smrtno stradao pogođen 'neprijateljskim' vatrenim oružjem iz neposredne blizine te kao prva žrtva ove postrojbe i ovog kraja postao simbol borbe i patnje hrvatskoga naroda za svoju neovisnost.

'Četnički' teror počeo je u kolovozu 1990. kada je izvedena tzv. 'balvan revolucija', a izravna agresija na Zadar i zadarsku okolicu sljedila je godinu dana kasnije. Paravojne snage odmetnutih Srba podpomognutih srbiziranom JNA došli su na same prilaze gradu, no u njega nisu mogli uči zahvaljujući dobroj i organiziranoj obrani slabije naoružanih dragovoljaca i pripadnika Zbora narodne garde.

U cilju zastrašivanja pučanstva 'odmetnici' su vršili masovne pokolje od kojih je najstrahotniji onaj izveden u Škabrnji 18. studenoga 1991. kada su mučki ubijene 84 osobe, 26 branitelja i 58 civila.

Na mjestu pogibije hrvatskog branitelja i domoljuba Franka Lisice 2. svibnja 1996. postavljeno je spomen poprsje rad akademskog kipara Dragana Kwiatkowskog.

Njemu i svim žrtvama 'četničkog' terora neka je vječna slava i hvala, počivali u miru Božjem!

- 17:17 - Komentari (0) - Isprintaj - #

srijeda, 01.05.2013.

Obilježavanje 18. obljetnice VRA "Bljesak"

Osamnaesta obljetnica vojno redarstvene operacije Bljesak obilježena je danas u Okučanima, gdje su kod Spomen križa hrvatskim braniteljima vijence položili predsjednik Republike Ivo Josipović, premijer Zoran Milanović te izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Igor Dragovan.

U izaslanstvu Vlade bili su i ministar obrane Ante Kotromanović, ministar branitelja Predrag Matić, ministar policije Ranko Ostojić i ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.

Nakon polaganja vijenaca predsjednik Republike Ivo Josipović istaknuo je kako je na svečanosti izraženo poštovanje prema ovoj velikoj pobjedi Hrvaske vojske i policije u Domovinskom ratu, kojom je oslobođeno područje zapadne Slavonije. Ocijenio je da je proslava bila decentna i dostojanstvena.

Branitelji su došli da bi se proveselili i odigrali neku sportsku utakmicu, te poslali poruku ljubavi i prijateljstva, dodao je. Današnjoj svečanosti bilo je nazočno i izaslanstvo Srpskog demokratskog foruma i to je isto tako znak da naše društvo ide k pomirenju i prema pravoj europskoj zajednici svih svojih građana, kazao je predsjednik. Predsjednik Josipović naglasio je također kako je gradnja dobrih međunacionalnih odnosa jedan od prioriteta. Bez akcija kakve su bile "Bljesak" i "Oluja" ne bi bilo slobodne Hrvatske, pa ni ove Hrvatske koja zagovara i promiče sva ljudska prava i sva nacionalna prava, zaključio je.

Nakon polaganja vijenaca otvorene su Športske igre branitelja Domovinskog rata.

Potom je održana sveta misa koju je predvodio vojni ordinarij Josip Jezerinac, koji je u propovijedi podsjetio kako je vojno-redarstvena operacija Bljesak počela 1. svibnja 1995., ujutro u 5,30 sati, na sam blagdan Svetog Josipa radnika, zaštitnika hrvatskog naroda.

S tim u vezi podsjetio je kako je u Hrvatskoj velik problem nezaposlenosti, naglasivši da besposlica ubija duh mladih.

Prisječajući se operacije Bljesak mons. Jezerinac istaknuo je kako su iznevjereni od strane međunarodne zajednice, hrvatski branitelji na čelu s vrhovnim zapovjednikom 1. svibnja 1995. krenuli u oslobađanje okupiranih područja.

- To pravo nitko nije mogao osporiti, a još manje zanijekati. I tako je Hrvatska vojno-redarstvenom akcijom odaslala svijetu poruku da vrijede jednaka načela za sve narode, bez obzira na njegovu brojnost. Uostalom, najnovija presuda hrvatskim generalima Gotovini i Markaču u Hagu, kojom se oslobađaju svake krivice, još više potvrđuje opravdanost hrvatske vojske za zaustavljanjem rata i ponovnim vraćanjem okupiranih krajeva u matičnu zemlju. Njihovo nas oslobađanje od sada još više obvezuje na radosnije slavljenje "Bljeska" i "Oluje", - kazao je mons. Jezerinac.

Zaključio je kako se danas spominjemo ne samo vojno-redarstvene akcije "Bljesak", nego i divnih ljudi, hrvatskih očeva i mladića, koji su se suprotstavili agresoru i oslobodili nas od agresora.

Na prvi dan svibnja 1995. Hrvatska vojska i specijalna policija su iz smjera Novske i Nove Gradiške napali južni i središnji dio zapadnoslavonskog okupiranog teritorija s ciljem oslobođenja Okučana, središta neprijateljske pobune i terorističkih napada na zapadnoslavonskom području. U manje od 32 sata hrvatske snage, koje su brojile oko 7200 vojnika i policajaca, oslobodile su 500 četvornih kilometara dotad okupiranog zapadnoslavonskog teritorija te uspostavile nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac i željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji.

U akciji su poginula 42 pripadnika Hrvatske vojske i policije, a 162 su ranjena. Srpske postrojbe srušile su zrakoplov Rudolfa Perešina, pilota HRZ-a koji je u vrijeme najjačih napada na Hrvatsku 1991. zrakoplovom MIG-21 prebjegao u Austriju. Prvi put u Domovinskom ratu korišteni su i masovniji udari hrvatskog zrakoplovstva, a tenkovi dopremljeni željeznicom ulazili su izravno u borbu, čime je dodatno taktički iznenađen neprijatelj. Vojno-redarstvena operacija "Bljesak" prethodila je akciji "Oluja" koja je uslijedila nakon tri mjeseca, čime je Hrvatska pokazala odlučnost da uspostavi državno-pravni poredak na cijelom svom području.

- 23:22 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje.