Dočekala sam penziju, na žalost invalidsku, u kojoj ne moram strahovati da ću u produljenom vikendu imati radnu subotu. Prije posla u knjižari, radila sam u kancelariji Ferimporta gdje sam imala slobodnu subotu. To su bili dani. Iz tog vremena pamtim nezaboravne planinarske izlete s planinarskim društvom Zagreb Matica na Velebit, Klek, Snježnik, Mosor, Dinaru i drugdje. U to vrijeme postojali su i sindikalni izleti npr. u Rovinj, Pulu, Brione itd.
Selce
- photo by Vedjak
Sutra Vedjak i ja putujemo na mali odmor u Selce!
Sjećate se ovih hrabrih, čeških kupača na mom blogu, u desetom mjesecu?
S obzirom da je počeo mjesec svibanj, moglo bi se dogoditi da se već kupaju.
Nikada neću zaboraviti jedan predivan prvosvibanjski izlet s roditeljima i sestrom. U subotu smo se popeli na Snježnik, a u nedjelju smo se zaletili u Bašku, na otoku Krku, gdje smo se svi okupali. Iako je bio peti mjesec na Snježniku je bilo cijelim putem, od Platka do planinarskog doma na Snježniku, snijega.
Češki kupači
- photo by Vedjak
Možda me prepozna i ova slatka trobojna maca. Reći ću vam!
- photo by Vedjak
Dragi moji, lijepo se odmorite gdje god bili i što god radili!
Znalo je nekada u praznične dane, dobro biti i na poslu, jer je redovito bilo manje mušterija, a time i manje posla.
Prvosvibanjski odmor
30
travanj
2009
Odabrao Đelo Hadžiselimović
27
travanj
2009
Onaj tko nikada nije doživio ljepotu izlaska sunca, onaj tko nije osjetio miris cvijeća, onaj tko nije uz zvukove glazbe zaboravio, barem na kratko, na probleme svakodnevnog života, onaj tko nije osjetio baršunastu kožu svoje drage,
taj nije ni živio!
Blaga Islama na Sredozemlju
Dokumentarac želi istaknuti ljepotu istočne umjetnost i međusobni kulturni utjecaj istoka i zapada
- photo by Vedjak - odabrala Mendula -
Sretan dan planeta Zemlje i Sretno sutrašnje Jurjevo!
22
travanj
2009
Dragi moji, Sretan nam Dan planeta Zemlje koji se u Hrvatskoj organizirano obilježava od 1990. godine.
Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeirou na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja
Sunčanica (gljiva) kraj Erike (biljka)
- na žalost ne znam ime autora ove odlične fotografije -
Nemojte zaboraviti na sutrašnje Jurjevo. Mene će na Jurjevo podsjetiti tata sms porukom. Taj sms primam otkad imam mobitel, skoro 10 godina.
Tata me podsjeća na Jurjevo jer su se on i moja mama vjenčali na Jurjevo prije 43 godine. Nemojte im čestitati, jer sada su već dulje razvedeni nego što su bili u braku.
Crkva svetog Jurja - mjesto Putalj kraj Kaštel Sućurca
Jurjevo (Đurđevo) na Google-u: Jurjevo (23. travnja) je posljednji dan kada su krave smjele slobodno pasti. Nakon toga krave više nisu smjele na ispašu jer je na njima rasla trava namijenjena košnji. Pastiri su taj dan obilježavali na poseban način.
- photo by Vedjak - krave će sutra zadnji dan, prije košnje, uživati na ovoj livadi
Sydney - ovo je meni možda najbolja fotka od otprilike 500 fotki koje sam dobila od sestre i šogora nakon njihovog dvotjednog puta u Australiji. Večeras je na 1. programu, iza Dnevnika, posljednja epizoda Milićevog dokumentarca o Australiji. Preporučam!
- Sydney - Opera House - photo by Snow-White ili shogi
Gospođa Kovač - 2. dio - bombardiranje Kaštel Sućurca u 2. svjetskom ratu
21
travanj
2009
Piše: Marijana MATAS (Slobodna Dalmacija 2000.)
Zvono sa zvonika upravo je otkucavalo zadnji udarac, kao treći za popodnevnu pobožnost, kada je nastao strahoviti lom i nezapamćena orljava. Zemlja se počela tresti kao da će provaliti vulkan, a neposredno iza toga uslijedile su snažne eksplozije. Čitav taj užas trajao je jedva dvije minute, a stara je crkva direktnim pogotkom sravnjena sa zemljom... Tako je o tragičnom bombardiranju Kaštel Sućurca (na slici), 5. prosinca 1943. godine, kada je u 15.05 sati 36 savezničkih bombardera B 52 ispustilo svoj smrtonosni teret na ovo mjesto s 2200 stanovnika, od kojih je 97 njih izgubilo svoje živote, pisao je tih dana splitski dnevnik Novo doba. Osim župne crkve, u kojoj je zajedno s vjernicima poginuo i župnik don Ante Rubignoni, potpuno je razoreno i 38 kuća, a još pedesetak ih je oštećeno. Broj žrtava bio bi daleko veći, kazuju Sućurani, da tadašnji župnik nije običavao kasniti, pa su se mnogi vjernici koji su još bili pred crkvom spasili, kao i skupina djece koja je pobjegla u zvonik kako bi gledala avione, jer je zvonik jedini preživio bombardiranje.
Jedna od tih 38 razorenih kuća bila je i obiteljska kuća gospođe Kovač. Dok je gospođa Kovač sa starijom kćeri u naručju, radila u polju, njihovu kuću pogodila je bomba. U kući su poginuli majka gospođe Kovač, sestra sa dvoje djece i njeno dvoje mlađe djece, sin i kćerka Nataša.
Zašto o svemu tome pišem? Da li ste ikada tijekom školovanja čuli za bombardiranja saveznika za vrijeme drugog svjetskog rata?
Ja nisam, ne sjećam se da je ikada itko od profesora o tome govorio.
1. puta čula sam za savezničko bombardiranje od gospođe Kovač i njene kćerke, koje su igrom slučaja uspjele jedno takvo bombardiranje preživjeti.
Danas sam saznala: Na temelju dostupnoga arhivskog gradiva, tijekom 1943. izvedena su 53 napada na NDH, tijekom 1944. izvedeno je 459 napada, a 1945. izvedeno je 128 napada. Napadi su bili najučestaliji na području Splita, Slavonskog i Bosanskog Broda, Zagreba, Zadra, Rijeke i Šibenika. U tim je napadima u Hrvatskoj poginulo 5246 osoba, od toga 768 vojnika, a 3514 osoba je ranjeno, od toga 295 vojnika. Lako je izračunati koliki broj poginulih su činili civili. U Bosni i Hercegovini poginule su 2603 osobe, a 1535 ih je ranjeno.
Ne ponovilo se!
Za prijatelja Miška koji se malo na mene ofendio (naljutio):
DVA BRATA
Stipan i Srećko
dva Frankina sina
dva brata
nikad se nisu
vrnuli z rata.
Ov ih je kamik rodil
va oveh su prezidah
jami za trsi kopali
pod ovemi su zvezdami
o ljubavi kantali.
Stipan i Srećko
dva brata dva mladića
kod dva borića
skupa su rasli
ma koren je čvrst
i saki je svoj imel
niki ih ni mogal
i niki ih ni smel
raskanit od onoga
ča su odlučili učinit.
Za ovi naši dolci
za ove naši gromači
za ovi puti i privrati
za tvoga deteta smeh
i moje kćeri mladost
se Srećko i Stipan
dva brata
nikad nisu
vrnuli z rata.
To su oni
na rubu šume dva borića
na dnu dolca
dva mlada trsa
dva vedra dana od prolića
dve suzi
kad se plače od sriće.
Branka Vidas - moja pokojna baka
Grob Stipana i Srećka nalazi se iznad mjesta Meja na cesti prema Jelenju.
Sve će biti dobro.....
16
travanj
2009
Žalosne Vrbe
SVE ĆE BITI DOBRO.............KAD NA VRBI RODI GROŽĐE!!!
Znate li Vi za neku vrbu na kojoj se rađa grožđe? Ja ne znam!
Ako Vi znate javite mi!!!
Serija "Sve će biti dobro" je zaista dobra, i ne bih htjela da pomislite kako je ona za nešto kriva. Osim nje gledam na bosanskoj TV (FTV) i vječne "Čarolije" koje su mi također dobre.
Kada je počela prva sapunica koju sam pratila, nikad zaboravljena "Santa Barbara" redovito sam ju gledala sa jednom starom gospođom, susjedom, koju sam čuvala kako bih malo popravila kućni budžet jer sam u to vrijeme bila u firmi na tzv. čekanju.
Satima smo sjedile jedna kraj druge u tišini koju u pravilu ne volim. Ona je bez prekida pušila, a ja bih s vremena na vrijeme nastojala potaknuti kakvu-takvu komunikaciju. U to vrijeme i ja sam malo pušila jer gospođa Kovač nije imala snage da si sama pripali cigaretu.
Jedno jutro nakon odgledane "Santa Barbare" pitala sam ju kako joj se sviđa serija? Desetak minuta je šutjela, ja sam već pomislila kako me ili nije čula ili ne zna što bi mi odgovorila. Kada je progovorila rekla je nešto čega se često, često sjetim, pa tako i danas ujutro.
Riječi gospođe Kovač: "Trla baba lan da joj prođe dan!"
Nekako si mislim da bi gospođa Kovač da je danas živa, iste riječi rekla i za današnje sapunice, a možda čak i za blogove, "Ptičice", facebookove, e-mailove, sms-ove i slične novitete.
Please, nemojte mi danas kaj zameriti!
Sretan Uskrs!
11
travanj
2009
Dragi moji blog prijatelji, svima koji slavite Uskrs, najiskrenije želim
S r e t a n U s k r s Vama i Vašim najmilijima !
Made by Nataša, maslinove grančice iz Grčke - photo by Vedjak
- photo by Vedjak
Najniža Uskršnja jaja napravila sam početkom devedesetih.
Žapci pozdravljaju Rusalku!:-)
Male upute: Na sirovim jajima izbušite šivaćom iglom dvije male rupice, gornju i donju. Budite pažljivi da vam jaje ne pukne. Kroz gornju rupicu snažno pušite da bi jaje kroz donju rupicu ispuhali. Na jaje zalijepite iskrojene krpice, ukrasne trake ili nešto zgodno naheklajte.
Za ukrašavanje jednog jaja potrebno je otprilike 15-20 minuta. Sretno!
Dvije crkve u zagorskom mjestu Pušća - photo by Vedjak
8. sajamska priredba PROIZVODI HRVATSKOG SELA
06
travanj
2009
Od 3. - 5. travnja 2009. godine održala se 8. sajamska priredba PROIZVODI HRVATSKOG SELA.
Sajam se održao u šatoru na jezeru Bundek u Zagrebu. Ove godine na sajmu je izlagalo rekordnih 350 izlagača iz svih krajeva Hrvatske. Ponuda je uistinu bila izvrsna: Slavonski domaći kulen, istarski i dalmatinski pršut, Dingač, Postup, Paški sir, Lički Škripavac, maslinovo i bučino ulje, proizvodi od lavande i ostalog ljekovitog i aromatičnog bilja, Portugizac, med i proizvodi od meda, vino od kupina, ekološki proizvodi, domaći kolači, suhe smokve, tradicijski suveniri…
Nakon izložbe, mnogi su posjetioci sa punim vrećicama šetali lijepo uređenim šetnicama uz jezero Bundek i uživali u ljepoti i mirisu zumbula, narcisa, prvih tulipana i ukrasnih tratinčica. U vrijeme nedjeljnog ručka najviše su se kupovali ćevapi i hot-dog. Sve mi se čini da su to jedni od najprodavanijih "hrvatskih proizvoda".
Zumbuli uz jezero Bundek - photo by Mendula
Nakon ića i pića, jako su me razveselili štandovi sa ručnim radovima. Mnoge žene privukla je krasna lepoglavska čipka. Ova čipka koštala je skoro 2000 kn. Primjetila sam da su neke čipke, usprkos skupoći i kupljene. "Višestoljetna tradicija izrade čipke na batiće u lepoglavskom kraju iznjedrila je i do danas očuvala osebujan oblik čipkarstva, koji u prvom redu zahvaljujemo nadarenosti Danice Brossler. Njezinu nadarenost slijedi velik broj vrijednih žena – čipkarica koje su njezine zamisli znale pretočiti u gotov proizvod – koji danas prepoznajemo pod nazivom LEPOGLAVSKA ČIPKA." Da li bi se vi usudili poslužiti jelo, kavu ili vino na tako skupi tabletić? Kada bih slučajno imala tako lijepu čipku držala bi ju uokvirenu kao sliku na zidu. Tako ću, za uspomenu, uokviriti jednu bakinu čipku. Ja sam kupila, na drugom štandu, dva heklana tabletića po samo 10 kn (za mene i Narcisu), i isto bi mi bio žao da nešto po njima prolijem ili da ih flekam.
Lepoglavska čipka - photo by Vedjak
Nakon lepoglavske čipke privukla me je jedna gospođa koja se odmah pohvalila da će svoje ručne radove izlagati ovoga ljeta u New Yorku. Ja sam se gospođi pohvalila kako sam neke stvari naučila vesti zahvaljujući talijanskim žurnalima prije desetak godina. Rekla sam joj kako nisam sigurna da li sam to zaboravila, ona mi je odmah odgovorila kako sigurno nisam zaboravila, jer se ne može zaboraviti ono što se jednom dobro nauči. Žao mi je što nisam upamtila ime gospođe.
Vedjaka je žena zamolila da puno ne fotka kako netko ne bi bez pitanja skinuo mustre njenih ručnih radova.
- photo by Vedjak - fotograf je dobro zaopazio kako prva tri izvezena slova u nizu, čine ime jedne hrvatske stranke. Otkrijte koje!
Sada ću vam, na kraju, reći što sam ja sve kupila. Potrošila sam četvrtinu svojih mjesečnih primanja. Kupovinu sam započela sa drvenom štokrlom (mali stolčić bez naslona, škamblica). Zaista mi nije bila "neophodna" jer već tri imam doma, dakle ova nova štokrla je četvrta u nizu, ali drvo je tako fino mirišalo da jednostavno nisam mogla odoljeti kupnji. Na škamblicu sam naslagala frtalj (kvarat) kile čvaraka, skoro kilu krasnog špekeca, više od kile dobrog sira, maslinovo i bućino ulje, višnjin liker, kupinovo vino (na fotki se vidi kako čvrsto držim vrh boce), a od slatkog; višnjin džem i ušećerene bajame (mendule). Bademi su prvi nestali!
Za ovogodišnji Uskrsni aranžman kupila sam ovo crveno jajčeko i naheklane ljubičaste tabletiće ("epolete").
Vesela Mendula nakon izložbe, šetnje i kupovine - poto by Vedjak
1. april i 3. travanj - Pomozimo Pauli
01
travanj
2009
Kada sam na radiju početkom devedestih čula da su tada važne glave jednoglasno odlučile preimenovati rijeku Savu u rijeku Sivu, nisam se jako začudila jer su se tih godina preimenovali mnogi nazivi, ulice, kina, trgovi i koji su trebali, i koji možda nisu trebali. Kada sam istu vijest čula i na TV-u, mislila sam; to je gotova stvar.
Tek sam se nakon par sati sjetila da je prvi april i pomislila kako ta vijest možda i nije istinita. I bila sam u pravu. Moram priznati da sam se razveselila.
Siva Sava
Zbog iskrivljenja betonskih potpora, jučer se ulegnuo most na Savi na Žitnjaku dok je preko njega prelazio vlak. Dio vagona je prešao most, a dio se zaustavio i ostao na mostu. Kako bi spriječili propadanje vlaka i mosta u rijeku, radnici HŽ- i vatrogasci su kompoziciju odvukli s mosta.
Foto: PIXSELL
Krajem osamdesetih slična fora bila je s Kamenitim vratima. Tada sam se jako nasekirala. Skoro sam nazvala na radio "Sljeme" kako bih izrazila svoje negodovanje. Na radiju su objelodanili najnoviju odluku onih na vlasti o rušenju Kamenitih vrata kako bi mogli turistički autobusi na kat neometano doći iz Radićeve na Gornji grad, a da im pri tome ne smetaju Kamenita vrata.
Nisam nazvala radio, nego sam nazvala supruga na posao, kako bih ga obavijestila o najnovijoj odluci i sa njim podijelila svoju muku. Možda mi je u to vrijeme suprug dodijelio nadimak - pomoćnik gradonačelnika. I dan danas me zeza kada me muče gradske teme. Te godine, mislim da je bila 1988. ili 1989. shvatila sam da se radi o prvoaprilskoj šali tek kada su to rekli u eteru.
Nakon tih šala, više nisam primjetila, ili nisam nasjela niti na jednu prvoaprilsku šalu.
Kamenita vrata
Dodatak: Pomozimo Pauli! - Pogledajte, molim, kod Morske zvijezde!