Nakon točno tjedan dana sjela sam za računalo. Neću dugo ostati, jer još nisam ona prava.
Jako ste me svi razveselili svojim mišljenjima na prošlu temu. Žao mi je što nemam snage svima vam se javiti. Osjećam se otprilike kao ovaj peso na slici, kojega mi je prije godinu dana poslala sestra.
Temperatura me drži od prošle subote, od 37,1 - 38,5. Kao mlađa znala sam raditi s takvom temperaturom i par dana za redom, mislila sam da sam nepoderiva.
Sada sam sretna ako se uspijem ustati iz kreveta i doći do WC-a. Jutros sam napravila i mali izlet do kuhinje, u kojoj nisam bila par dana.
Na telki sam odgledala sve što je bilo gledljivo, sve humanitarne koncerte, Ratkajeve dvaput na dan, TV-kalendar već u 6.45, Dobro jutro Hrvatska, utakmicu iz Varaždina (dobar gol je dao Polančec), dokumentarce o Kini, Oprhu, Večeru za 5, Piramidu, sve kvizove i naravno Eurosong. Prvi puta u životu pobijedila je pjesma za koju sam glasala. Možda bih nešto i dobila da sam se kladila.
Sva sreća da vanjska temperatura nije dosegla moju, pa malo pomaže lagani propuh i klima uređaj kada je najveća vrućina.
Po ovim paklenim vrućinama, nije ni cvijeću lako na Sajmu cvijeća. Moje petunije na balkonu se jedva drže.
Prijateljski pozdrav i velika pusa svima! PS. Pijte puno vode i nemojte se sunčati :-)
Viroza
29
svibanj
2008
Na mladima svijet ostaje
23
svibanj
2008
"Nadam se da je ljepota ostala i nakon današnje Norijade", napisao je bloger More ljubavi kao komentar na moj post o Bundeku. Vjerujem da je ljepota parka ostala, jer je cijeli dan padala kiša koje je onemogućavala kretanje po većem prostoru od predviđenog šatora. Osim kiše, bilo je i prilično hladno pa se nikome nije mililo kupanje u jezeru, i tako se srećom, nitko nije utopio. Mislim da je i norijada na Bundeku imala bolji nadzor od prijašnjih Jarunskih norijada, samim time što je to manji i zaokruženiji prostor.
Možda ne bih danas o tome pisala da me nije potaknuo članak iz današnje Slobodne Dalmacije, koji piše o zabrinutoj majci koja je iz grmlja promatrala kako joj se kćer opija do iznemoglosti. Izbezumljena majka, obraća se javnosti i moli za pomoć, dok doktorica objašnjava kako nisu problem djeca nego nezainteresirani roditelji, koji pred problemom zatvaraju oči. U redu, po doktorima a i mnogim drugima, isključivi i jedini krivci su niškoristi roditelji, koji trče za lovom kako bi imali što bolje aute, mobitele, skupa skijanja i ljetovanja.
Stariji sin išao je ranom zorom na pregled u jednu od zagrebačkih bolnica. Nije se sjetio da je danas jedan od dana produljenog vikenda, kada većina ne radi, a oni koji rade bijesni su na sebe i na cijeli svijet (pogotovo ako se radi o dežurstvu). Nakon par sati čekanja, doktor se udostojio viknuti mu kroz zatvorena vrata, da ga ne gnjavi, zar ne vidi u kakvoj je gužvi (bilo je par ljudi), ne dolazi mi opet prije 15.07. !!!
Kada sam išla na upoznavanje s istim doktorom, naručio nas je u 8 sati, mi smo za svaki slučaj došli u 7.30.h. Došao je malo iza osam, veselila sam se kako je točan, no tada nisam znala da slijedi jednosatno ispijanje kave uz brbljanje s medicinskom sestrom, odnosno pretresanje trenutne političke scene (zahvaljujući tankom zidu, sve smo čuli).
Za to vrijeme, čekaona se napunila pacijentima. Bila sam na iglama, suprug me cijelo vrijeme primirivao, na kraju sam napravila po svom. Pokucala sam na vrata i ušla. On je bio zaprepašten, kako se netko usudi ometati ga u prvoj kavi, dok se dogovara za posao.
Rekla sam da suprug i ja moramo stići na posao, samo me zanima kada misli početi sa svojim poslom?
Ljuto je odgovorio, da će početi kada on to odluči. Započeo je za 15 minuta.
Budući da smo se doktor i ja prepoznali, bio je kupac u knjižari u kojoj sam radila, ipak mu je bilo mrvicu neugodno. Da ne stvaram zlu krv, odmah sam mu se ispričala (ne znam u stvari iz kojeg razloga), a i on se preko volje ispičao nama.
Kakve sve to skupa ima zajedničke veze; norijada, maturanti, alkoholizam, roditelji, doktori...? Naravno da ima!
Kao roditelj budućeg maturanta (na slici), pitam se kakav primjer kao društvo dajemo budućim naraštajima? Kako očekivati da klinci budu razumni, ako smo mi na svom radnom i ljudskom mjestu tako neljubazni i nezainteresirani za čovjeka?
Bundek se priprema za 43. Floraart , od 28.5. do 1.6.2008. godine.
18
svibanj
2008
Ulazimo u park na Bundeku, s njegove južne strane gdje nas dočekuju prve cvijetne gredice.
Hodajući pješačkom stazom, nešto dalje, u krošnji stabla, zapažamo balone koji nisu uspjeli naći svoj put prema nebu. Zapravo mi nije jasno da li ih je netko možda namjerno tako ostavio.
Prije dva tjedna, na ovom mjestu bili su bijeli tulipani, a sada...
...to isto mjesto krase kadifice ili fratrići...
...koji izgledaju ovako ako kameru spustite samo malo niže.
Stotinjak metara dalje, dočekat će vas dvije cvjetne duge. Ovo je jedna od njih.
Cvjetne gredice u obliku srca čekaju završno uređenje.
Nakon šarenih cvjetnih gredica, oko će vam privući ljepota i jednostavnost ruža,(...med šarenim cvetjem ti si najlepša...Zec).
Labudovi uživaju lagano plivajući po mirnom jezeru.
Pogled sa staze koja okružuje jezero Bundek.
U sklopu lijepo uređenog dječjeg igrališta, nalazi se krasna drvena kapelica...
...koja je zapravo višenamjenska; u njoj možete naći duševni mir kroz molitvu ili se skloniti od prejakog sunca i kišnih kapi.
Trešnjevka
15
svibanj
2008
Kao što sam Mendula koja rijetko kada pojede koji badem (mendulu), tako se zna dogoditi da prođe sezona trešanja, a da ja, kao stanovnik Trešnjevke, ne pojedem niti jednu jedinu trešnju.
To ove godine neće biti slučaj, jer sam upravo doručkovala trešnje.
Pasale su mi, iako nemaju onaj okus iz djetinjstva, kada sam ih jela sa stabla.
Bratić i ja odjurili bi preko ceste, u gornje, na trešnje, a teta bi sjedila na zidiću šterne i dežurala, da se ne bi mi slučajno zaletili i kod susjeda. Naše trešnje bile su male, svjetlije i slađe od susjedovih. Jedini je bio problem što su tako slađe imale i više crva, kojih sam se ja najela, nisu mi nikada smetali.
Susjedove su bile krupnije i tamnije, možda i mrvicu sočnije. Kada bi nam dosadile naše trešnje, dobro smo osmotrili u kojem kutu šterne sjedi teta, pa bi dohvatili i koju susjedovu. Danas nitko ne bere ni naše, ni susjedove trešnje. Stari su umrli i kuće su prazne.
Jedini koji se počaste su ptice i puhovi. Trešnjevačke trešnje kupljene su na štandu.
Dva dana stajale su u škarniclu u hladnjaku, nitko ih nije ni primjetio, ni taknuo.
Malo sam ih proprala, stavila ih u zdjelu na sredinu kuhinjskog stola, vjerujem da će do kraja dana nestati.
Moj otac
12
svibanj
2008
Moj otac
je trejstipet let
bil va Merike
sedan put je
doma dohajal
kuću i šternu nan parićal
i saki put
po jedno dete
za sobun pušćal.
Nisan ga poznala
ni imela rad
kad je doma
zadnji put došal
umret
mat mi je rekla
da će me s postelji znet
i da ću sad
na kaselice spat.
- On će ti tako veli
va postelje leh pačit -
matere san rekla
- stavi njega na kaselicu
sejedno neće doma
puno ustat -
brižna san ju pitala
- kad se stane
kako ću ga zvat - .
Nikad ga nisan nikako
dospela zvat
ni ćaće ni tata
nikad se ni stal
na kaselice san
tri meseci spala
pa je umrl
moj otac
koga nisam ni poznala.
Branka Vidas
Džepni sat mog pranonića.
Sivka i Šarko
08
svibanj
2008
Ovako su izgledali mali Sivko i mala Šarka, stari desetak dana, prošle godine u ovo vrijeme.
Iako je slika mala, na njoj se dobro vidi kakve su bili poserute, kako je pokakan veliki, crni protvan u kojem su se izlegli i prastari Sharpov radio-kazetofon, pored protvana. Slično je izgledao i cijeli balkon, pogotovo kada su ih roditelji, Sivka i Šarko, počeli učiti letjeti. Jednom je mali Sivko ušao kroz vrata u našu spavaću sobu. Ja sam još ležala u krevetu, a on je prvo sletio na radijator, zatim na policu s CD-ovima, na koju se na kraju i pokakao. Mora da je osjetio kako bjesnim, pa je nakon te kakancije izletio brže-bolje natrag na balkon.
Kada su napokon naučili letjeti, mali su se izgubili, a stari su se opet vratili. Sivka je u međuvremenu izgubila nožicu, i malo smršavila, možda uslijed stalnog Šarkovog navaljivanja. Sve smo pospremili i razmjestili, vjerujući da smo im onemogućili formiranje novog gnijezda.
Oni su zapamtili naš balkon, i ne daju se smesti. Šarko uporno nosi grančice, mi ih bacamo, on ih opet nosi i tako stalno ukrug. Uključio se i susjed, kojega uopće ne poznajem, kada je doma lupa nekim štapom ili daskom po našem balkonu. Postali su žive mudrice, više ne čujemo jutarnje gugutanje, kao da znaju da bi ih odmah potjerali. Također znaju kada svi odlaze u školu ili na posao, i tek tada ulijeću na balkon.
Upravo lupam po prozoru, uopće ne regiraju, izgledaju da me ne uzimaju za ozbiljno kao muške članove obitelji.
Jučer su me užasno razbjesnili. Srušili su nekakvu letvu ravno na moje nove petunije, od kojih je jedna ljubičasta, divno visoko narasla, i ima svakim danom, jako puno novih cvijetova. Sva sreća da su petunije dosta žilave, pa ju nisu potrgali, ali da slučajno jesu,
ne bi danas tako dobro prošli.
Izlet na Risnjak - Medvednica
04
svibanj
2008
Pored planinarskog doma Risnjak, raste ovaj veliki, stari orah, kojega krasi markacija.
Na ulazu u dom, kuharica gleda želi li tko fini grah, štrudle sa višnjama ili jabukama, kavu i slično...
Planinarski dom Risnjak - 724 m, ispod planinarskog doma Grafičar, lijep kao iz slikovnice.
Ova livada prostire se ispred doma, a po njoj vodi put prema šumi kroz koju se spušta u Mikuliće.
Kroz korijen bukve, probila se ova biljka...
Nakon mnogobrojnih šetnji Jarunom i Bundekom, jako sam se zaželjela Medvednice.
Lani, za Praznik rada, išli smo na Puntijarku. Dom na Risnjaku mi je jedan od ljepših planinarskih domova jer je uvijek bio puno mirniji i nekako pitomiji, za razliku od Puntijarke, Hunjke, Tomislavca itd. Osim mnogobrojnih planinara, bilo je i puno brdskih biciklista. Suprug i sin išli su se malo prošetati šumom, dok je mene tata sms-ovima obavještavao što je dobro za pojesti, tko je domar a tko dežurni itd.
On me je čak upozorio na ovaj veliki orah kraj doma. Osim oraha, uz dom ima puno jela i starih hrastova. Na jednom hrastu, vidjeli smo i djetlića.
Blizu moga stola, jedno veliko društvo je roštiljalo. Bili su i najglasniji, u jednom trenutku (prije 15.05 h) viknuli su - Živio drug Tito! Jedan planinar, dva stola dalje, odgovorio im je - Ne derite se, vi tamo! Nakon te male gužve, svi su se primirili, i nastavio je svatko svojim putem.
Planinarska kuća "Risnjak" izgrađena je 1955. godine na šumskom proplanku kod Pongračeve lugarnice, na visini od 724 m.
Do kuće može se stići ogrankom Sljemenske ceste, te nizom pješačkih prilaza.
Prilazi:
Od Sljemenske žičare - 1 sat (to ćete pričekati dok se ne izgradi nova žičara),
Iz Šestina preko Medvedgrada - 2 sata (prekrasno),
Iz Mikulića - 1 sat (u jesen nabrati ćete puno kestena),
Iz Gornjeg Vrapča pored slapa Sopot - 3 sata (to je najnaporniji put, zna potrajati i 4 h).
Iznad Doma "Risnjak" nalazi se Dom "Grafičar" na visini od 864 m. Do Grafičara, možete stići za najviše pola sata. Ovaj planinarski dom sagradilo je 1954. Planinarsko društvo grafičkih radnika u Zagrebu.
Do oba doma možete doći kolima. Budući da je sljemenska ceste jednosmjerna morate proći cijelu cestu, oko 25 km.
Praznik rada
01
svibanj
2008
Dragi moji, svima vam želim Sretan Praznik rada - 1. maj
Čudo da ga nisu ukinuli, ne znam da li ima još kakav smisao, vjerujmo da ima.
Fino je pao u četvrtak, ako radite u državnoj firmi uživajte u produljenom vikendu.
Vi koji ste u privatnim firmama, pa radite osim u petak možda i u subotu ili nedjelju, uživajte barem u jednom danu odmora. Kad-tad doći će i vaših pet minuta.
Pozdrav + pusa svima!