220. TRAŽIM...
Milinović čita priručnik i crpi znanje za svoje zakone.
JA (okorjeli pušač)
TRAŽIM OD DRŽAVE DA SE PREMA MENI POBRINE KAO I PREMA DRUGOM OVISNIČKOM OLOŠU NPR..NARKOMANIMA I ALKOHOLIČARIMA, TRAŽIM DA I MENI DRŽAVA NA RECEPT BESPLATNO DAJE NIKORETE KAO NJIMA METADONSKU TERAPIJU, DA I MENI DAJU SOCIJALNU POMOĆ KAKO BI MOGLA KUPOVAT VOĆE I DRUGE PRIPRAVKE ZA LIJEĆENJE OD OVISNOSTI, TRAŽIM DA I MENE STAVE U KOMUNU ZA LIJEČENJE PUŠENJA DA IMAM BESPLATAN KROV NAD GLAVOM, TRI OBROKA DNEVNO I DA TO PLAĆA DRŽAVA KAO I NARKOMANIMA I ALKOHOLIČARIMA.
TRAŽIM DA UŽIVAM SVE BLAGODATI ZDRASTVA I ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA.
http://narodne-novine.nn.hr
Glava IV.
SUSTAV ZA PREVENCIJU OVISNOSTI I POMOĆ OVISNIKU I POVREMENOM UZIMATELJU OPOJNE DROGE
1. Liječenje i skrb o ovisniku i povremenom uzimatelju opojne droge
Članak 34.
(1) Liječenje ovisnika i povremenih uzimatelja opojne droge provode zdravstvene ustanove i zdravstveni djelatnici sukladno propisima iz područja zdravstva.
(2) Radi prevencije ovisnosti i provedbe specifičnih postupaka za oslobađanje od ovisnosti, mjera i postupaka skrbi o ovisnicima i povremenim uzimateljima opojnih droga osniva se Hrvatski zavod za prevenciju ovisnosti (u daljnjem tekstu: Zavod).
Članak 35.
(1) Zavod je zdravstvena ustanova u državnom vlasništvu koju osniva Vlada Republike Hrvatske.
(2) Zavod obavlja sljedeće poslove:
- prikuplja podatke iz područja ovisnosti i zlouporabe opojnih droga,
- analizira epidemiološko stanje, predlaže, organizira i provodi mjere sukladno općem programu mjera za suzbijanje zlouporabe opojnih droga iz članka 42. ovoga Zakona,
- oblikuje doktrinu u liječenju ovisnosti i nadzire njenu primjenu,
- surađuje sa zdravstvenim ustanovama i zdravstvenim djelatnicima u provedbi dijagnostike i liječenja ovisnosti,
- surađuje s drugim ustanovama i organizacijama na području suzbijanja ovisnosti i liječenja ovisnika te rehabilitacije i resocijalizacije ovisnika,
- planira, sudjeluje u predlaganju i provedbi mjera i aktivnosti za sprječavanje, rano otkrivanje i suzbijanje ovisnosti,
- provodi zdravstveni odgoj i prosvjećivanje pučanstva o ovisnosti,
- sudjeluje u organizaciji i provedbi trajne izobrazbe zdravstvenih i drugih djelatnika na području suzbijanja i liječenja ovisnosti.
(3) Sredstva za rad Zavoda osiguravaju se:
- iz državnog proračuna,
- iz proračuna jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave za provedbu programa mjera za suzbijanje zlouporabe opojnih droga od posebnog interesa za jedinicu lokalne i područne (regionalne) samouprave,
- iz drugih izvora u skladu s propisima.
(4) Za svoje obveze Zavod odgovara cijelom svojom imovinom. Republika Hrvatska odgovara za te obveze kao jamac – platac.
(5) Zavod ne može bez suglasnosti Vlade Republike Hrvatske steći, opteretiti ili otuđiti nekretninu i drugu imovinu ili sklopiti drugi pravni posao, ako vrijednost ugovora ili drugoga pravnog posla prelazi iznos određen Statutom Zavoda.
(6) Tijela Zavoda su Upravno vijeće, ravnatelj, Stručno vijeće i Etičko povjerenstvo. Na sastav, postupak imenovanja i nadležnost tijela Zavoda primjenjuju se odredbe posebnog zakona o tijelima upravljanja zdravstvenim ustanovama u državnom vlasništvu.
(7) Sjedište Zavoda je u Zagrebu.
(8) Zavod ne može započeti s radom dok ministar zdravstva rješenjem ne utvrdi da su ispunjeni uvjeti za početak rada s obzirom na prostor, djelatnike i medicinsko-tehničku opremu.
(9) Upravno vijeće Zavoda obvezno je donijeti Statut u roku od 60 dana od dana upisa Zavoda u sudski registar. Vlada Republike Hrvatske daje suglasnost na Statut Zavoda.
Članak 36.
(1) Zavod može imati podružnice koje se kao centri za prevenciju ovisnosti mogu osnovati za područje jedne ili više županija i Grad Zagreb.
(2) U osiguravanju sredstva za rad centara iz stavka 1. ovoga članka sudjeluju županije i Grad Zagreb sredstvima iz svojih proračuna namjenjenih za provedbu programa mjera za suzbijanje i prevenciju zlouporabe opojnih droga i prevenciju ovisnosti na svom području.
(3) Način sudjelovanja u osiguravanju sredstava iz stavka 2. ovoga članka uređuje se ugovorom između Vlade Republike Hrvatske i županija, odnosno Grada Zagreba.
2. Pomoć ovisniku i povremenom uzimatelju opojne droge
Članak 37.
(1) Pomoć ovisniku i povremenom uzimatelju opojne droge pružaju centri za socijalnu skrb i druge ustanove socijalne skrbi, a mogu je pružati vjerske zajednice, udruge te pravne i fizičke osobe. Ta se pomoć pruža sukladno propisima o socijalnoj skrbi prema programu koji donosi ministar zdravstva uz prethodnu suglasnost ministra za rad i socijalnu skrb i mišljenje Zavoda.
(2) U ostvarivanju pomoći iz stavka 1. ovoga članka ovisnik i povremeni uzimatelj opojne droge imaju prava i dužnosti prema propisima o socijalnoj skrbi.
Članak 38.
(1) U provedbi pomoći ovisniku i povremenom uzimatelju opojne droge savjetodavnim radom sudjeluje Centar za socijalnu skrb.
(2) Centar za socijalnu skrb obavlja savjetodavni rad s ovisnikom i povremenim uzimateljem opojne droge u suradnji sa županijskim, odnosno gradskim centrom.
(3) Posebne mjere pomoći ovisniku o opojnoj drogi (terapijske zajednice i slično) provode se sukladno programu iz članka 37. stavka 1. ovoga Zakona.
Članak 39.
Centar za socijalnu skrb, druge ustanove socijalne skrbi, vjerske zajednice i udruge te druge pravne i fizičke osobe u pružanju pomoći ovisniku i povremenom uzimatelju opojne droge surađuju sa Zavodom i županijskim, odnosno gradskim centrima.
Članak 40.
Sredstva za provođenje mjera pružanja pomoći ovisniku i povremenom uzimatelju opojne droge osiguravaju se u državnom proračunu, proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te iz drugih izvora
|