Juniorski 1A je imao zadnji trening ovu subotu, a Seniorski 1A će imati zadnji trening prije praznika u srijedu. Ostali timovi odlukom Kriznog stožera nisu imali treninge od 28.11.
Stoga će od petka 25.12. pa do 15.1. postovi na blogu ići samo jednom tjedno i to petkom. Od 19.1. postovi ponovo idu dva puta tjedno, utorkom i petkom.
Pokrenuli smo novogodišnju prodaju mažoret suvenira. Odličan poklon za Božić! Sve možete naručiti brzo i efikasno kod nas u uredu. Roba je na skladištu.
za povećanje pritisnite na flajer, pa ga onda možete još povećati pritiskom na gumb gore desno
Zbog odluke Kriznog stožera svi nastupi su otkazani do 8.1.2021.
ČUFTA POLOŽILA VOZAČKI
Mažoretkinja 1. formacije S1A Dajana Borovnjak* Čufta je još jedna od naših mažoretkinja koja je položila vozački i dobila vozačku dozvolu. Iskrene čestitke!
Sada vozačku imaju: Petra Bulat***, Laura Rašić**, Karla Kljutić**, Dajana Borovnjak*, Petra Gorše*, Nikolina Sertić*, Tea Vondrouš, Vanessa Ujević, Monika Hrvačanin.
KOLIKA NAM JE ARHIVA
U arhivi Zagrebačkih mažoretkinja ima
- preko 300 registratora
- više od 150.000 stranica dokumenata
- 472 GB memorije na kompjuteru
- 52 beta i ostale vide-kazete sa video-materijalima
- arhiva popunjava 15 metara ormara visine preko 2 metra
KAKO SE BIRA PREDVODNICA
Predvodnice Zagrebačkih mažoretkinja najvažnije su osobe u timu. O njima ovisi budućnost tima. Dobra predvodnica će podići nivo tima, loša će ga spustiti, a može ga čak i uništiti. Predvodnice su vrh Zagrebačkih mažoretkinja, ne samo prema rejtingu nego i funkcionalno, pa i organizacijski. I zato se izboru predvodnica posvećuje iznimno mnogo vremena i resursa tima, a izbor je produkt vrlo ozbiljnog postupka i dugotrajne evaluacije i analize.
BIRANJE JUNIORSKE PREDVODNICE
Juniorska predvodnica bira se na način da trener iznese svoje stavove pred Trenerski kolegij i da svoje mišljenje. Njegovo mišljenje je vrlo važno obzirom da on konstantno prati potencijalne kandidatkinje. Nakon stava Trenerskog kolegija odluku donosi stručni tim.
Ukoliko stručni tim nije siguran u odabir predvodnica napravi testiranje za dvije ili više kandidatkinja (do sada je najviše bilo četiri kandidatkinje), te to testiranje ima presudnu ulogu u odabiru. No, ovog testiranja nema ukoliko je stručni tim siguran u odabir. Od dosadašnjeg izbora juniorskih predvodnica testiranja su se održala u 30% slučajeva, a direktan odabir je bio u 70% slučajeva.
BIRANJE SENIORSKE PREDVODNICE
Predvodnicu seniorki bira stručni tim stručnog stožera Zagrebačkih mažoretkinja. Odabir predvodnice je dugačak proces koji traje više godina na način:
- potencijalna predvodnica prati se dugi niz godina (većina ih je izdvojena za praćenje dok još imaju 12-13 godina, tj. prate se 6-7 godina prije nego postanu zamjenice predvodnice).
- nakon što se ista locira kao potencijalna predvodnica, usmjerava se njen put na tom cilju, te se ista motivira i usmjeravaju se resursi na postizanju kvaliteta za predvodnicu (školovanje, razgovori, stavljanje u situacije za vođenje tima, postavljanje za razvodnicu kako bi se u razvodničkoj grupi poticala njena liderska sposobnosti, edukacija od bivših predvodnica…), ali se i konstantno procjenjuju svi potrebni elementi za postanak predvodnicom
- nakon što dođe vrijeme izbora predvodnice prva klasifikacija je Trenerski kolegij koji vrlo dugo i sistematski raspravlja o potencijalima kandidatkinja za predvodnicu
- vrlo bitnu ulogu u Trenerskom kolegiju ima i trenerica S1A koja je član i stručnog tima
- potom se analiziraju svi podaci i donese se odluka
KOJE ODLIKE MORA IMATI PREDVODNICA
Predvodnica po svemu mora biti uzorna i u svim karakteristikama mora biti na najvišem nivou. Predvodnica mora imati slijedeće karakteristike:
- liderske sposobnosti, tj. sposobnost da bude vođa, a to znači da istovremeno mora biti autoritet među djevojkama, ali i motivator
- sposobnost snalaženja u plesnom vođenju defilea (dakle snalaženje u konkretnim situacijama gužve u prometu, brze reakcije na situacije, prepoznavanja momenta kada se mora odraditi pojedini element zbog npr. dolaska gradonačelnika, prisutnosti medija, vrhunca manifestacije, velikog broja publike….) – iznenadili bi se koliko djevojaka nema ovu sposobnost
- komunikacija sa publikom, ona mora plijeniti pozornosti, biti simpatična, ali istovremeno i ponosna, te zadržati nivo svoje pozicije u verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji, kao i komunikativnost sa VIP osobama (da se ne ukipi pred VIP osobom, da ima razvijen vokabular, simpatičnost u komunikaciji, te da zna bonton i protokolarna pravila)
- biti odlična plesačica
- imati izvanredne rezultate u tehniciranju sa štapom
- imati naočit izgled
- biti psihički stabilna osoba (na rušiti se pod pritiskom, ne podlijegati utjecajima, imati svoje „ja“)
- biti moralna u svom svakodnevnom životu (ipak ona predstavlja ne samo tim, nego i grad Zagreb)
- biti marljiva i imati velik broj nastupa i drugih aktivnosti za tim
- biti maksimalno odana (lojalna) timu
TOP SPORTSKI KLUBOVI ZAGREBA
U posljednjih 30 godina najbolji sportski klubovi Zagreba bili su (neki više puta):
Muške ekipe:
GNK Dinamo
Košarkaški klub Cedevita
Rukometni klub PPD Zagreb
Košarkaški klub Cibona
Članovi olimpijskog četverca na pariće
HAVK Mladost
GSTK Zagreb
Boćarski klub Zrinjevac
Kuglaški klub Medveščak
Ženske ekipe:
Stolnoteniski klub Dr.Časl
Rukometni klub Lokomotiva
HAOK Mladost
Ženski košarkaški klub Medveščak
Ženski košarkaški klub Novi Zagreb
Kuglački klub Zagreb
HASTK Mladost Iskon
Ženski košarkaški klub Croatia
JELAČIĆEVA PALAČA
Palača Magdelenić-Drašković-Jelačić u Demetrovoj 7-9 na Gornjem Gradu, izgrađena je 1754. za Baltazara Madalenića. U to vrijeme kuća je bila naslonjena na gradski bedem i povezanih sa gradskom kulom, zbog čega je Madalenić plaćao jedan zlatnik odštete. Iz istog razloga kuću nije smio ustupiti nikome tko nije bio po volji gradskom „fisku“.
Dograđena je 1830. za grofa Ivana Draškovića. Kada dobiva šest jonskih stupova i portal od dorskih stupova. Unutar zgrade je i gradska kula koja je jedina sačuvana kula grada. Za razliku od ostalih gornjegradskih palača ova ima veliko dvorište i park-šumu. Palača objedinjuje nekoliko epoha i više arhitektonskih i urbanističkih cjelina. Do 2005. u palači dječji vrtić, što je bio istinski nonsens, a danas pripada Muzeju grada Zagreba.
ŠORA
Šora, štema, štemanje = tučnjava
Šorati, štemati se = tuči
Štemer = razbijač
Klepit = lagano udari u potiljak ili iza uha
Šlopit, zveknut, žvajznut, šusnut, puknut, spizdit, odvalit, opalit = udariti
Razbit, razvalit, zgazit, strgat, smlavit = pretući
Fundat = pretući na mrtvo
Šamar = pljuska
Labrda = usta
Bulja, njonja = glava
Naravnati nos = razbiti nekome nos
Aubix = poziv na tučnjavu, odgovor kojim se prihvaćala tučnjava je bio „cufix“
„Čoveče kaj ga je razbil“ = ozbiljno ga je pretukao
„Fundal ga je“ = pretukao ga je na mrtvo
„Odvalil sam mu šamar posred labrde“ = Pljusnuo sam ga po ustima
„Spizdil sam mu šaku u njonju“ = Udario sam ga šakom u glavu
„Razvalil sam mu jednu prek njonje“ = Dao sam mu jednu pljusku
„Razbil sam ga ko beba zvečku“ = Istukao sam ga
„Zgazil sam ga“ = Pretukao sam ga
FLIPERI I VIDEO-IGRICE
E da, nije bilo playstationa, xboxa, wii-a. Tu i tamo netko je imao Atari ili Commodore 64, pa smo kod njega igrali jednostavne igrice, da ih danas upalimo klinci bi nas gledali jesmo li normalni. Na kompliciranije video-igrice išlo se u video-igraonice gdje su bili ormari koji su u sebi imali ekran i jednostavnu igraču konzolu i gdje se igrala samo jedna igrica. Najpopularnije igrice tog vremena bile su Pacmen (glava koja proždire točkice u labirintu prije nego druge spodobe prožderu njega) i Phoenix (svemirski brod koji se bori protiv neprijateljskih svemirskih brodova, cijelih flota i čudovišta), Space Invevaders, SuperMario, Tetris… Na ovim igricama smo ostavili kilograme kovanica sa kojima smo plaćali igranje. Kasnije su došle „minijaturne“ osobne igrače konzole (Nintendo i dr.) veličine današnjih mobitela, no to nije bilo ni blizu kao ove video igrice u igraonicama.
Posebna igra je bila fliper, mehanička igra koja se igrala ispucavanjem metalne kuglice, a koja je potom padala niz kosinu i dodirivala razne senzore koji su tada bilježili bodove. Kad bi loptica došla do dna, morali ste dvijema polugama koje su se operirale sa dva gumba (lijevo i desno), pokušati obraniti da ne ode van, te je vratiti što više da dalje uzimate bodove. Fliperi su vremenom postajali sve sofisticiraniji, prepreke su bile sve kompliciranije, gađali ste mete, a na kraju su dobili i digitalne dipleje.
Uz to smo igrali mini-golf i vozili autiće slične kartingu ali sa više metala i plastike da što više sliče pravim automobilima, te sporije od kartinga. Mini-golf i staza sa autićima je bila uz dvorac Brezovicu.
SA IZLOŽBE SARIH RADIJA
|