Još jedna izuzetno zanimljiv dan na Festivalu svjetske književnosti.
U 18. sati Dvostruki portret: Dražen Katunarić i Andrej Nikolaidis. Moderirala je. Nadežda Čačinović.
Andrej Nikolaidis zabljesnuo je romanom "Mimesis" (Duriex, 2003.)u kojem je ponudio portret posttranzicijske Crne Gore, te britkim političkim stavovima uzburkao javnost. ("Neću više nikada čitati Njegoša" i sl.). Od tada je Nikolaidis - romanima Sin, Dolazak i Devet - potvrdio status jednog od najzanimljivijih autora regije, pišući temama kapitalizma i apokalipse, uz jak utjecaj filozofije. Nikolaidis je danas govorio i o svom posljednjem romanu "Anomalija", koji završava kao prava znanstveno-fantastična priča - i šalje poruku: može se i mora pobijediti. Pa makar se borio i protiv samog Vraga...
Drugi gost na tribini je bio veliki pjesnik Dražen Katunarić. Autor petnaest zbirki poezije, nagrađen Brankovom nagradom, nagradom Tin Ujević, a djela su mu prevedena na desetak svjetskih jezika. Prozaik, esejist, i urednik, Katunarić je govorio o svom novom romanu: "Zbogom, pustinjo", u nakladi Sandorfa.
Zaista sam oduševljena romanom, i mogu ustvrsiti da je Katunarić podjednako dobar pjesnik i romanopisac. O knjizi: u blizini gradića Tamesguidea u Alžiru, islamski su teroristi 1993. godine odrubili glavu dvaestorici radnika Hidroelektre, Opterećena Domovinskim ratom, hrvatska javnost ovaj stravičan zločin jedva primjećuje...Godinama kasnije, pojavljuju se iskazi dvojice preživjelih radnika....Tko je kriv?! Politika?! Ljubomora?! Novac?! Pročitatjete ovaj roman, koji će vas uvući u svoju radnju i priču, brže nego što ste spremni....
Foto:
Dražen Katunarić i Nadežda Čačinović....
Nadežda Čačinović i Andrej Nikolaidis (Crna Gora).
Nakon odlične tribine, evo me budno pratim okrugli stol: Tko je bio Jospi Broz. Josip Broz Tito bez sumnje je najveći državnik s ovih prostora, čovjek koji se iz Kumrovca, malog sela u zagorjuuzdigao do vođe oslobodilačkog pokreta u okupiranoj Europi tijekom Drugog svjetskog rata, a u Hladnom ratu zagovarao je politiku trećega puta i pokreta nesvrstanih.
Tko je bioJosip Broz, kako je uspio završiti metalsku školu, biti jedan od najboljih mačevalaca u Austrougarskoj vojsci, preživjeti Prvi svjetski rat i zarobljeništvo u Rusiji, kako se priključio komunističkom pokretu, stvarao ilegalnu organizaciju, postao generalni sekretar Partije i vođa ustanka u Drugom svjetskom ratu, kako se odvojio od Staljina i tražio vlastiti put, koje je njegovo nasljeđe? O osobnosti Josipa Broza govorili su njegovi biografi Marie Janine Cacic, te Boris Rašeta, a razgovor je moderirao Goran Gavranović.
Toliko od mene za danas. Ljub!
Ps: pogledam, kad ono 555 post od povratka na blog!
|