ZAGREB MAŽORET FEST



U nedjelju imamo Zagreb mažoret fest, na kome će nastupati 20 grupa iz 5 zemalja, preko 350 mažoretkinja.

Program u nedjelju 26.9:
11:00 defile kroz park Maksimir
15:00 defile od paviljona na Zrinjevcu, preko Tkalče do Trga bana Jelačića
15:30 Trg bana Jelačića, centralni dio festivala








AUDICIJE ZA ZAGREBAČKE MAŽORETKINJE

Još dvije audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u:

- u četvrtak 7.10. u 20 sati
- ili subotu 9.10. u 15 sati

u Palmotićevoj 30









- subota 25.9. u 20:00 Maksimirski stadion (tulum) o/o Šef

- nedjelja 26.9. u 9:00 Maksimirski stadion (Zagreb mažoret fest), o/o Šef





UJEVIĆ NABAVILA MACU

Mažoretkinja naše 1. formacije Vannesa Ujević je nabavila macu. Predivnu bijelu supermaznu macu!!!!





LJETNI KAMP

Ljetne kampove radimo svake godine:
- do sada smo imali 8 ljetnih kampova (prvi 2014.)
- prije smo odlazili u Crivenicu, no zadnji 6 godina smo u Posedarju
- 352 mažoretkinja je do sada bilo u Ljetnom kampu

Svake godine u ljetnom kampu potrošimo 314 kg hrane:
- 70 kg mesa
- 35 kg priloga
- 30 kg kruha
- 20 kg salate
- 15 kg deserta
- 15 kg voća
- 10 kg kompota
- 14 kg mussla i žitarica
- 100 bureka
- 60 pizza
- 60 jogurta
- 1 kg kave
- 50 litara različitih pića
- 350 listova papira
- 1200 novčanica "mažoret kuna"
- sa sobom donesemo oko 30 kubičinih metara opreme





NAŠE UNIFORME

Uniforme Zagrebačkih mažoretkinja mijenjale su se više puta u 28 godina tima


1993-1994
Dizajn i izrada su bili "home made", tj. doslovce su mažoretkinje i roditelji šivali uniforme na zajedničkim "radnim akcijama". Kombinacija je bila tamno-plavo / svijetlo plavo / žuta, još nije bilo razlike između predvodnice i ostatka formacije. Cizme su crne samo zato sto nismo imali novaca pa su djevojke nosile svoje vlastite čizme od velura koje su tada bile jako moderne i svaka djevojka ih je imala.
>

1994-1995
Uniforme su dobile akselbendere (ukrasne gajtane), predvodnica je imala obrnutu kombinaciju boja, a oznake činova vidjele su se na suknji i rukavima (broj linija), te na reverima (broj pletova). Štapovi su i dalje bili drveni i to u žuto / tamno-plavoj kombinaciji, no dobil su žute trakice po štapu, te su trakice visjele pokraj kugli, te su time opisivale kruznicu. Tada su se samo radile osmica i kuhanje pa te trakice koje su visjele nisu smetale pri tehniciranju.


1995-1999
Potpuni redizajn uniforme su doživjele 1995. godine kada je Turistička zajednica grada Zagreba (TZGZ) tražila da, zbog popularnosti tima, dobijemo prepoznatljive uniforme. TZGZ je sama isfinancirala unifome, a angžirala je i profesionalnu dizajnericu. Uniforme su bile rađene od vrhunskog materijala, kombinacija je bila kao i današnja (tamno-plavo / svijetlo plavo / bijele), pletovi su bili profesionalno napravljeni (habsburški plet, a koji imamo i danas), na ramenima smo imali admiralske epolete, čizme su bila sa uniforme bana Jalačića i nisu imale pete, a kapa je bila čako (popularni "lonci"). Razlika u činovima se i dalje razlikovala prema broju traka na suknjama (ne i na rukavima).


1999-2004
Još jedna korjenita promjena desila se pred Europsko 1999. Pred nekoliko dizajnerica stavio se zadatak: boje se moraju zadržati, brend mora ostati prepoznatljiv, a uniforma se mora osuvremeniti i poženstveniti. Na natjecaju je pobjedila Matea Novosel iz Samobora, naša bivša dugogodišnja mažoretkinja, koja je diplomirala dizajn na visokoj talijanskoj školi za dizajn. Interesantno je da je Matea pobjedila najpoznatije hrvatske dizajnerice koje su se javile na natječaj. Oznake činova bila su vidljive samo na rukavu (broj pletova), čizme su dobile 6 cm pete, a kape su dobile metalne znakove. Izgubljeni su svi ukrasi koji su smetali tehniciranju (epolete, čako kapa, reveri, reljefni pletovi...), uniforma je poženstvenjena (linije figure, strukirani sako, diskretan otvor dekoltea, dizajnerska rješenja, visoke čizme, kapa, kosa pod kapom...), boje su bile vidno izraženije, a izrada uniforme bila je kvalitetnija (hidrofobnost, kvalitetniji materijali).


2004-2011
Nova uniforma djelomično je poženstvenila postojeću (linije figure, oblik kragne i dekoltea posebno na ljetnim uniformama), izgubila je oznake činova na reverima i dobila zvjezdice na kragni, no prvi puta smo izradili ljetne (kratki rukav, bitno tanji materijal od samo 210 gr) i zimske uniforme (320 gr. materijal, pelerina, hlače i marama). Samim time i rok trajanja uniforme se produljio sa 5 na 8 godina.


2011-danas
Za Europsko prvenstvo 2011. Matea Novosel je dobila zadatak da još jednom redizajnira uniforme, ali da iste ostanu prepoznatljive. Boja je bitno potamljena čime se dobilo na elegantnosti, te suknjom koja postaje tamnoplava umjesto svjetloplave. No zato se stavljaju svjetloplavi detalji oko struka koji istiću struk, večim brojem paspula, razdiobom ramena u dvije boje i atraktivnijim izgledom kragne. Predvodnica više nema obrnute boje uniforme, što je prvenstveno napravljeno radi protokola gdje je inverzna boja previše odstupala, no razlikuje se po svjetloplavoj suknji i inverznom rasporedu boja na kapi.


juniorske uniforme 1996-1999
koje su kasnije bila kadetske uniforme 1999-2004
Uniformice su bile vrlo jednostavne, ali i funkcionalne, na nogama su imale tenisice, a na glavama beretke. Kasnije uniforme juniorki i kadetkinja pratile su linije seniorskih uniformi






GRADSKI PLIN

Plinovod: 3144 km
Količina plina: 3.317.000.000 kWh
Broj plinskih priključaka: 268.194
Broj plinskih rasvjetnih mjesta: 246





OKTOGON
Oktogon je prolaz nekadašnje Prve hrvatske štedionice koji povezuje Cvjetni trg i Ilicu. Projekt zgrade i oktogona je napravio Josip pl. Vancaša. Oktogon je bio prvi zagrebački natkriveni pješački prolaz.

Sa obije strane prolaza nalaze se trgovine, među kojima i trgovina Croata kravata, koja promiće hrvatsku povijest kravata (Hrvati su izmislili kravatu). U središnjem dijelu oktogona gdje prolaz svija za 90 stupnjeva. nalazi se mali osmerokutni trgić sa staklenom kupolom i vitrajima. Iz tog trgića je ulaz u banku. Podovi pasaža pokriveni su kvadratni pločicama u dvije boje.

Oktogon ima ploću i spomenik psu Plutu koji je dolutao na gradilište, gdje su ga radnici udomili i hranili. Pluto je nastradao pred sam kraj izgradnje, prema legendi u sukobu sa razbojnicima. Radnicima i arhitektu to je teško palo, pa su mu podigli spomenik.







KLINCI
Klinac = dječak
Klinka, klinceza = djevojčica
Puca, pucka = cura
Pucica = curica
Balavac, šmrkavac, balavica, šmrkavica = mladac (podrugljivo za mladu osobu)
Mulec = neozbiljan ili neodgovoran klinac
Derište = neodgojeno dijete

Kinderbet = dječji krevetić sa ogradom na sve četiri strane
Ampedekl = zaštitni omotač-jastuk za novorođenče
Kindergarten = vrtić
Kinderštube = kućni odgoj
Kinderšpil = dječja igra

„Ona je feš pucka“ = ona je lijepa djevojka
„Taj šmrkavac je pravo derište“ = taj mladac je neodgojeno dijete
„Mulec jedan“ = ne budi toliko neozbiljan






ZVJEZDANE STAZE
Trekiji, to smo mi koji smo ultrafanovi Zvjezdanih staza. Ono, ludi smo za njima. Ali totalno ludi.
Prva generacija Zvjezdanih staza je bila prije mog vremena, od 1966. do 1969. Danas su presmješne. Imaju okrugle mikrofone, ampermetre, prekidače, nemaju kompjutere, odjenuti su u stilu šezdesetih.
Prave Zvjezdane staze su bile Next Generation (1987-1994). Kapetan je bio Jean Luc Picard, a ostali likovi su bili Will Riker, Geordi La Forge, Worf, Beverly Crusher, Deanna Troi, Data...E to nas je prikovalo uz ekrane.
Potom smo uživali u Deep Space Nine (1993-1999.). Kapetan stanice je bio Benjamin Sisco, a drugi likovi su bili Odo, Jadzia Dax, Ezri Dax, Worf, Jake Sisko, Miles O'Brian, Quark, Julian Bashir, Kira Nerys...
Skoro paralelno sa Deep Space Nine išao je Voyager, brod izgubljen u dalekoj galaktici. Kapetanica je bila Kathryn Janeway, a likovi Chakotay, B'Elanna Torres, Kes, Tom Paris, Neelix, The Doctor, Tuvok, Seven of Nine, Harry Kim...
Na koncu je bio Enterprise (2001-2005) o prvom brodu sa warp pogonom. Kapetan je bio Jonathan Archer, a likovi T'Pol, Phiox, Travis Mayweather, Hashi Soto, Trip Tucker...
Upravo se snima Discovery (2017 do danas) i Picard (2020 do danas). Napravljeno je i nekoliko filmova Zvjezdanih staza.





KONCERT ZA KRAJ ŠKOLSKE GODINE - 2. dio

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja








































...nastavak u idućem postu...

(objavljeno: utorak, 21.09.2021. u 20:54) komentiraj (5)

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.