Ruski rulet na Zapadnom Balkanu

petak , 30.10.2015.




U zadnje vrijemem neki naši portali su krcati vijesti o naoružavanju Srbije. Točnije, jedini koji je time krcat je jutarnji list. Drugi nešto malo spominju o tome. A kako je sve to zapravo započelo?

Evo jednog malog članka od prije nekoliko dana
U ovom članku se spominjala kupnja višecjevnih bacača raketa. Naravno, to bi nam prodali Amerikanci. Budući da smo do sada vrlo usko surađivali u nekim transakcijama s Amerikancima (šverc oružja sirijskoj "oporbi") i za to bili "nagrađeni" američkim MRAP-ovima (polovnima, naravno) za očekivati je da nešto i sad moramo odraditi. Jer, budući da nas čeka nabavka novih aviona, teško je za povjerovati da imamo dovoljno novčića za kupiti lansere raketa. Osim toga, već odavno se priča o nabavci novih helikoptera, navodno Kiowa, mada smo prije desetak godina dobili od Rusije nove MI-117-ce. Svejedno, Kiowe se spominju već nekoliko godina. Opet, preko jutarnjeg.
Ukratko, po jutarnjem do sada, Hrvatska nabavlja, kupuje, prosi, što li već....:

1. Eskadrilu jurišnih aviona (u igri su GRIPENi ili F-16, uži izbor)
2. Kiowa helikoptere
3. MLRS (višecjevne bacače raketa sposobne ispaljivati i rakete dometa 300 km)
4. Nove VHS (1000 eura komad, goli bez dodataka, a treba nam bar 15 000 komada)
5. I naravno tu je obavezan remont tenkova.....par milijuna dolara
6. Nove brodove.....ovo će raditi naša brodogradilišta
7. Spominje se i omanja podmornica (do 40tak metara) ništa luksuzno, najjeftinija stavkađ
Do sada je Hrvatska opskrbljena:

1. MRAPovima (nekoliko desetina komada)
2. 2 broda, polovna iz Finske
3. 116 PATRIA-e, oklopnih vozila koja još nisu dobila borbene stanice...i to će trebati nadograditi
4. 12 PzH 2000 (samohodne haubice)
....i još neke sitnice koje nisu naoružanje, ali su bitni komadi opreme.

Ukratko, Hrvatska se navodno naoružava. Problem je u novcima. Koje nema. Pa i nije problem. A ako nema novaca s čime se onda naoružava? Pa dolazimo do glavnog pitanja: naoružava li se uopće Hrvatska ili Jutarnji baca dezinformacije ili nečije želje?
Ostavimo pitanje otvorenim.

Nakon nekoliko dana ode vojvoda Vučić u Moskvu. Od tamo nam dolaze vijesti o naoružavanju Srbije.

Srbi postaju ruski bastion. Sudeći po ruskim medijima, Srbi kupuju oružja u vrijednosti 5 milijardi dolara. Istina ili ne, za to im trebaju novci. Je li Srbija toliko bogata? Čisto sumnjam. Pa što to znači? Ako nema novaca, hoće li im Rusi donirati oružja u vrijednosti 5 milijardi dolara? Ako je to istina, koji je interes Rusije?
Prije nekoliko mjeseci napisao sam jednu temu o povratku Rusije na Balkan.
https://blog.dnevnik.hr/weteran/2014/12/1631901652/rusija-i-balkan.html
A prije skoro godinu dana par razmišljanja o Srbiji, Rusiji i pokušajima da se stanje u Srbiji promijeni, a Srbija približi Rusiji.
http://weteran.blog.hr/2014/10/index.html



Dakle, što se događa?
Po mojem mišljenju dva su scenarija koja se trenutno odigravaju. Jedan je aktivna politika Rusije koja želi udaljiti Srbiju i Crnu GOru od EU. Sa Crnom Gorom će teže ići, ali sa Srbijom bi moglo ići lakše. Kako bi se Srbija udaljila od EU, najlakše ju je udaljiti nabrijavanjem prema Hrvatskoj. Hrvatska je članica NATo-a, već 6 godina, pa ovakve stvari ne bi trebale bitiu neobične, dapače. Svake godine se nekoliko američkih brodova nađe u Splitu. Pa i brodova drugih zemalja saveznica. Američka vozila na proputovanju kroz Hrvatsku također nisu ništa novo. Dapače. Remonti brodova u našim broidogradilištima također. Dakle, zašto se onda baš sad počelo govoriti o uskoj vojnoj suradnji SAD-a i Hrvatske? Jednostavno, ovakve vijesti prelaze granice i padaju i na srpske uši. I javlja se paranoja. Malo hranjena. Malo više.

Drugi scenario je da zapravo Amerikanci pokušavaju zastrašiti Srbe sa ovakvim vijestima, stisnuti ih da se čim prije opredijele. NATO i EU ili Rusija. Ovaj scenarij mi je malo vjerojatan. Dapače, što više razmišljam jedina logičan odgovor su mi Rusi koji nastoje imati odskočnu dasku unutar Europe.
I važno pitanje je: jesu li ove vijesti uopće točne? Naoružavaju li se Srbija i Hrvatska?
Mislim da se radi o modernizaciji već postojeće opreme, nije riječ o naoružavanju. Neće Rusi dati Srbima 5 milijardi oružja niti će to isto ameri dati nama. Ali širenje ovakvih vijesti nagoni političare na donošenje određenih odluka. Vojvode, radosna srca ili teška srca, sad je nebitno, sve se više približavaju Rusiji.
A prije godinu dana sam o ovome pisao dok je vojvoda Šešelj pušten iz Haga. Sad,. godinu dana poslije, Srbija je puno bliža Rusiji. A u tih godinu dana puno se toga i dogodilo.

Što je nama to toliko bitno? Bitan nam je ulazak Srbije u EU, jer time zatvaramo prostor Rusiji. Zatvaranje prostora Rusiji znači da Srbiju nitko neće moći huškati ili s njom baratati za svoje interese, što trenutno, Rusija pokušava. Srbija je dovoljno daleko od Rusije, a dovoljno blizu EU da bi Rusi mogli igrati se malo rata i nestabilnosti. Ništa ih ne košta (osim malo oružja koje se nalazi u otpisu), a dobivaju puno.
Tko su glavni luzeri? Pa Srbi, a odmah nakon njih i Hrvati....u biti, ne bih ni izračunavao tko je veći luzer u ovakvoj situaciji.

Nestabilnost, dugoročna, smiješi nam se širokim cerekom.

Oznake: rusija, Hrvatska, srbija, oružje

Izbjeglice preplavile Hrvatsku!!!

srijeda , 09.09.2015.



Preplavili su nas masovno u valovima. Omirisala im civilizacija. Naši gradovi su ugroženi od rulje koja nije čula za Isusa Krista, Spasitelja. Nisu čuli ni za vodovod, kanalizaciju, sapun....a kamoli da su ih ikad koristili. Čitanje i pisanje je za njih nepoznanica, klanjaju se bogovima groma, sunca, mjeseca...
Zidovi nam nisu pomogli. Nisu pomogli ni u Britaniji. Naše predstraže su pale pod navalom barbara....i svima je na pameti samo jedna stvar: doći do svetog grada, Rima.
Iza njih, kao iza skakavaca, ostaje samo pustoš, smeće i nered. Njihove građevine su od blata i slame, kolibice...čude se kamenim gradovima, cementu i visokim građevinama naše Sisciae, Jaderae, Spalatuma....

Bože, spasi nas.
Isuse, pomozi nam.
Majko Božja, zaštiti nas.
Amen.

Oznake: Izbjeglice, Hrvatska, kriza, sirija

Rusija i "Balkan"

utorak , 02.12.2014.


Fotografija je prenesena sa portala jutarnji.hr

Pitanje Rusije i Balkana nikad nije ni prestalo biti interesantno niti je gubilo na značaju. Međutim, ono što se u zadnje vrijeme događa je prava invazija ruske politike i ruskih interesa prema ovom dijelu svijeta.
Čak i prije nego je Hrvatska ušla u EU, Rusija je pokušavala održati nekakav svoj utjecaj u Hrvatskoj. Projekt DružbAdria je jedan od takvih projekata.
Ali Hrvatska je od svoje nezavisnosti, prije više od 20 godina postavila jasan cilj: euroatlanske asiocijacije. NATO i EU. Pokojni predsjednik Tuđman je kao vanjskopolitičku mantru ponavljao taj čarobni izraz: euroatlanske asocijacije. Za Rusiju, u toj priči, nije moglo biti značajnijeg mjesta. Možda je moglo, da Rusija nije bila onako slaba 90tih i potpuno neaktivna što se tiče politike, ali i stava prema Hrvatskoj i srpskoj agresiji na Hrvatsku.
Vremenom, Rusija je izgubila Hrvatsku potpuno.
Danas joj ostaje Srbija

http://www.jutarnji.hr/putin-zeli-prodrijeti-na-balkan/1245125/

Fini članak na portalu jutarnjeg govori nešto o tome što +sam i sam pisao na svojem blogu. Neke stvari treba jasno imenovati. Srbija još nije dio EU i šteta bi bila da to ne postane. Rusija je toga svjesna. Rusiji treba ispostava u ovom dijelu svijeta. Iduće godine, 2015., se uspostavlja Euroazijska unija, nekakva inačica bivšeg SSSR-a. Time Rusija zaokružuje svoju bližu interesnu zonu i mora se prebaciti na malo udaljenija područja u svijetu. Prvi prioritet će biti zaoštravanje politike prema EU i SAD-u. I tu Srbija dobro dođe.
Odustajanje Putina od Južnog toka je bilo i za očekivati u situaciji dok se stanje u Ukrajini zaoštrava. Osim toga, pitanje je koliko će Europi u budućnosti trebati ruski plin i nafta. Drugi izvori se javljaju kao alternativa ruskom plinu. Osim fosilnih goriva, EU sve više ulaže i u obnovljive izbore energije. Rusija se time pomalo gura u zapećak.
Pisao sam i o puštanju Šešelja na slobodu. Malo je razmrdao hrvatsko-srpske odnose, a koliko je uskomešao stanje u Srbiji, to će se još vidjeti. Jedinu direktnu korist od nejgovog puštanja na slobodu imala je upravo Rusija. Srbija je trenutno malo dalja od EU.
Idući korak Rusije na ovom području bit će, najvjerojatnije, medijski napad. I u Hrvatskoj i u Srbiji, ima podosta rusofila. Osnivanje podružnice Ruske Televizije bio bi logičan korak. Trenutno su i CNN i Al Jazeera prisutni. Fali nam samo RT.

Oznake: rusija, srbija, Hrvatska, Putin

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.