Vojvoda i njegove marionete
petak , 21.11.2014.Šešelj nije idiot i nije budala.
On je jako pametan i inteligentan. I zna retoriku.
Jednom davno, gledao sam zaplijenjenu sirovu snimku njegovog posjeta Benkovcu nakon pada Vukovara. Tip je odličan, način na koji pojašnjava daljnje ciljeve, propagandu, pa čak i kako predviđa moguću budućnost (koja se tim Srbima u Hrvatskoj i dogodila) je strašan. Do tada sam ga smatrao budalom. Nakon toga sam promijenio mišljenje. Čak i njegove eskapade u Haagu....pa on je tipu koji sutra daje intervju za neke naše novine, haškom tužitelju, fino rekao da mu može popušiti "kuvac". :) Koliko god to vulgarno izgledalo ostavilo je utjecaja i dojam na njuegovu ciljanu publiku.Šešelj je pušten iz Haaga kako bi poremetio planove sadašnjim srbijanskim vlastima. Neki od njih vuku prema EU, ali još je tu struja koja smatra da se Srbija ne bi smjela maknuti od Rusije. Jedan od njih je Šešelj. To je ekipa koja se nije makla od ciljeva zacrtanih još u 19. stoljeću. Sad on muti vodu u Srbiji.
Ono što je strašno, je da mu naši pomažu. Voditi saborsku polemiku o njegovim izjavama? Tražiti u EU parlamentu da se donese....rezolucija? O čemu? O izjavama tipa kojeg treba ignorirati i ne spominjati. Ovako se Šešelju daje prostor. Srbi su ga mislili ignorirati, ali sada ne mogu. Jer smo mi digli halabuku sad će, preko nas, i EU dignuti halabuku a Srbi će se malo udaljiti od EU. Malo dalje od EU, a malo bliže Rusiji.
Ono što smo mi trebali uraditi je trebalo biti napravljeno prije nekoliko mjeseci. Kad je prvi put na repertoaru Haškog suda bilo puštanje Šešelja na slobodu. Ono što smo trebali napraviti godinama ranije je to da smo trebali vršiti pritisak na haški sud da ubrza procese. Ali nismo se uopće kačili sa sudom, dapače, bili smo poslušna kučkica haškog tužiteljstva. Zato se Prliću i ostalima sudi više od 10 godina. Zato smo se godinama mučili sa Gotovininim slučajem. Jer imamo idiote i nesposobnjakoviće, da ne spomenem koju goru riječ, koji vode vanjsku politiku.
Vratimo se na Šešelja....prije nekoliko mjeseci on je sam rekao da neće poštivati uvjete suda za puštanje na prijevremenu slobodu. Ako nismo nikad prije, onda smo tad trebali izaći pred sud i zatražiti da, ili ne pusti Šešelja na slobodu, ili da ubrza proces. Ali naš predsjednik je zaboravio da je htio biti haški sudac, ministrica je zaboravila da ministrica vanjskih poslova, damica se bavi svojom partijom i nekadašnjim kolegom Čačićem.
Sad je dobila i odlikovanje....promovirao ju je Šešelj u počasnu "četnikušu". Bravo hrvatska diplomacijo.
Oznake: Vojvoda, srbija, Šešelj, Vesna Pusić, Ivo Josipović, diplomacija, haški sud
komentiraj (0) * ispiši * #
Budale ili Peta kolona
nedjelja , 16.11.2014.Bliži se Dan sjećanja. 18. studenog.
Prošle godine smo, navodno, imali dvije kolone u Vukovaru. Jedna kolona koja je otišla do cilja i druga, koja je zaustavljena i na cilj došla automobilima.
Ove godine, kažu, opet će biti neke kolone. Nećemo u ovu, idemo u onu. Neki kažu da će doći u Vukovar, ali ne kao predsjednici nečega, već privatno. Neki će ovako, neki će onako.
Godinama već imamo proslave obljetnica u kojima se ne zna tko pije ni tko plaća. Neki bi da ide ovako, neki bi da ide onako....i tako u krug.
Ajmo probati malo razmisliti. Staviti neke stvari na "papir" i pogledati o čemu se zapravo radi. Promotriti stvari iz nekog drugog ugla.
Vukovar. Kolona sjećanja. Kažu "desničari" da predsjedniku Vlade, predsjedniku države i ostalim državnim dužnosnicima tamo nije mjesto. Čak i Josipović sam kaže da će tamo doći "privatno". Dakle, "desničari", "nacionalisti" i jedan dio branitelja bi izbacili predstavnike države (za koju su se branitelji borili i za koju su pale žrtve kojih se, navodno, sjećamo) iz kolone sjećanja? Sad priznajem da sam zbunjen. Totalno. Ne bi li ti "nacionalisti" upravo obrnuto trebali tražiti što veću zastupljenost predstavnika države na takvim obljetnicama? Pa trebali bi. Logično je.
Pogledajmo drugu stranu. Najveći trn u oku ekipi preko Dunava i onim Srbima u Podunavlju koji su ostali, je upravo ta kolona sjećanja. Ona i njih podsjeća na zločine koji su počinjeni. Podsjeća ih i na vlastitu glupost i uzaludnost nekih težnji koje su imali. Službenu politiku u Srbiji, taj dan podsjeća na to da su agresor, da su bili do grla umiješani u agresiju na Hrvatsku.
Što bi značilo kad u koloni ne bi bilo predstavnika države? Kad bi kolona bila lokalna obljetnica koju bi posjećivali samo "nacionalisti", "desničari", hadezeovci i hadesesesbebeovci?
Ne bi postojala. Ne bi bila važna. To bi bilo isto, ako ne još i gore, nego kad bi Hrvatska odustala od tužbe protiv Srbije.
Je li onda u interesu Hrvatske zastupati ignoriranje predstavnika države na obljetnici u Vukovaru? Je li to "domoljubno" i "nacionalistički"?
Jel uopće trebam odgovoriti na ovo?
Priča oko Vukovara i dvojbe oko njega se odvijaju intenzivno u zadnje 2-3 godine. Međutim, priča oko obljetnice Oluje ide godinama unazad. Službena Srbija svake godine kritizira naše proslave u Kninu. Savo Štrbac već godinama nastoji da se i službeno zabrani proslava u Kninu. A kako je zabraniti? Najjednostavnije je izbaciti državu iz proslave. Proslava u Kninu postane kao i proslava u Čavoglavima. Država se izbaci tako da se izbace njezini simboli i predstavnici. I nema više službene proslave.
Sudeći po svemu, po nekoj logici, da bi "desničari", "nacionalisti", domoljubi, branitelji, svi, trebali podržavati nazočnost predstavnika države na ovakvim obljetnicama. Prije nekoliko godina braniteljske udruge su se strašno uvrijedile jer je predsjednik Josipović na obljetnicu događanja na Plitvicama poslao svojeg izaslanika. Danas ispada da bi ti isti branitelji zabranili dolazak Josipovića U Vukovar. A prije su kmečali zašto ga nema. Malo zbunjujuće.
Ako upadnete u raspravu o tome zašto predstavnici vlasti ne bi trebali biti u istoj koloni s ostalim ljudima, onda će vam "desničari" i "nacionalisti" reći da je vlast iznevjerila, prodala narod, da su Jugoslaveni, da mrze branitelje, da su izdajnici i peta kolona, da....itd. Nešto od toga i jest istina, ali to nije razlog da oni, kao predstavnici Hrvatske ne bi trebali sudjelovati na službenim obljetnicama značajnih događaja u hrvatskoj povijesti.
E sad se postavlja pitanje: Tko je zapravo peta kolona? U stvari, u Hrvatskoj vjerojatno postoji peta kolona koja radi protiv interesa Hrvatske. To ima svaka država, plaćenike koji promiču nečije tuđe interese u toj istoj državi. Negdje se čak nazivaju i lobistima, zavisno od toga na koji način guraju interese svojih poslodavaca. Međutim, žalosna istina je da kod nas, u Hrvatskoj, ima puno više budala nego pete kolone.
Razmislite malo, da su oni peta kolona, to bi značilo i da su pametni, prepredeni, znaju razliku između dobra i zla, pravog i krivog, interesa Hrvatske i štete za Hrvatsku. To bi značilo da ima neke nade za njih. A i za nas. Ali kad su budale.....
E, i još nešto da ne zaboravim...sjeti li se netko, u čitavoj ovoj sapunici oko kolona, žrtvi u Vukovaru? Ima li u javnom prostoru uopće spomena o njima, njihovoj borbi, njihovim krvnicima? Koliko se oni spominju, a koliko se spominju predsjednici, stožeri i pete kolone?
Oznake: SZOHV, obljetnice, Vukovar, Knin, vlast
komentiraj (0) * ispiši * #
Vratiće se vojvoda, samo ako ustreba....
ponedjeljak , 10.11.2014.Hrvatsko pravosuđe je odlično. Posebno otkako se reformiralo. Ironija. Ako ga usporedimo s zapadnim sudovima ili međunarodnim onda je naše sudstvo mila majka. Uzmimo kao primjer Vojislava Šešelja. Vojvodu Šešelja. Njemu se, naime, u Haagu sudi već preko 12 godina. A presude nema još ni u bližoj ni u daljoj budućnosti. Većinu tog vremena Vojvoda Vojo je proveo u zatvoru. Njegovom boravku u međunarodnom kazamatu dodajmo još i ono robijanje po komunističkim zatvorima u propaloj Jugoslaviji. Uglavnom, ispada da je on tip koji normalno funkcionira jedino u zatvoru. I u Haagu se dobro snašao.
Ono što je zanimljivo kod Šešelja, trenutno, je njegovo puštanje na slobodu, tj da se brani sa slobode. Kažu da je bolestan i da je samo pitanje vremena kad će umrijeti, te da sud u Haagu ne želi sebi na pleća natovariti još jednu smrt zatvorenika. Pa ga zato puštaju.
Ali, zašto ga puštaju u studenom? Ako ovo još malo potraje, Šešelj će biti pušten malo prije obljetnice pada Vukovara. Mada on ne bi smio javno istupati ili bilo što govoriti, sigurno je da se on neće tih pravila držati. To je i obećao. On će biti na "slobodi", ali pod svojim uvjetima. Što će te njegove izjave donijeti u odnosima između Hrvata i Srba? Ne treba biti Nostradamus da bi se vidjelo da neće donijeti ništa dobrog.
Inače, studeni je mjesec koji je vrlo znakovit kad govorimo o nekim odlukama i presudama haškog suda.
Što Šešeljevo puštanje donosi na političku scenu Srbije? Njegovi ljudi trenutno vladaju Srbijom. Jedan od njegovih vojvoda je trenutno i predsjednik države, a podmladak je predsjednik Vlade. I jedan i drugi su "izdali" Šešelja. Navodno. U biti, i jedan i drugi su u zadnje vrijeme prozapadno orijentirani, s time da se smatra kako je Vučić malo više zapadno nastrojen, a Nikolić malo više vuče prema Srbiji. Ako Šešelj odluči može nauditi i jednom i drugom.
U jednom svojem blogu prošlog mjeseca nastojao sam sagledati na koji način se vodi međunarodna politika u našem bližem susjedstvu, tj. koji su naši interesi u tome. Po meni, Srbija se trenutno nalazi na odlučivanju između EU i Rusije. Možda to ne bi bilo tako bitno da odnosi EU i Rusije nisu jako nategnuti. U tom pogledu je jako bitno kud će se pomaknuti Srbija.
Sa Šešeljem na slobodi, stvari se kompliciraju i Srbija, po meni, više naginje prema Rusiji. Sad Šešelj stupa na snagu.
Sjetimo se da je nedavno predsjednik Putin bio u posjeti Srbiji, i odlučio je, nakon posjeta, da Srbiji smanji isporuku plina. Malo je to previše znakova koji pokazuju da Srbija malo više bježi ruskom medvjedu ispod šapa. Šešelj bi mogao biti onaj mali jezičac koji će Srbiju odvojiti od EU i gurnuti malo bliže medi.
Uskoro počinju i vojne vježbe OS RH i Vojske Srbije. Malo će naši k njima, a onda njihovi k nama. Opet idealna situacija za malo Šešeljeve retorike. A da on ima dobru retoriku i da može zapaliti osjećaje prosječnog Srbijanca, u to ne treba niti sumnjati.
Dakle, postavlja se pitanje: zašto Šešelja baš sada puštaju da se brani sa slobode?
Imali su 12 godina za presudu, za njegovo liječenje, za....bilo što. Ali nisu ništa napravili.
Onda, zašto baš sad?
Oznake: Vojislav Šešelj, Haag, haški sud, Tomislav Nikolić, Aleksandar Vučić, srbija, rusija
komentiraj (0) * ispiši * #