Ova je godina na poticaj Hrvatske proglašena Međunarodnom godinom šuma, a u ponedjeljak, 21. ožujka, na Svjetski dan šuma na glavnom gradskom trgu u Slavonskom Brodu od 10 do 12 sati dijelit će se promidžbeni letci, a djeci iz osnovnih škola 250 sadnica hrasta lužnjaka i 300 smreke.
U četvrtak, 24. ožujka, u Požegi se otvara poučna staza Hajderovac, a u Bjelovaru 17. i 18. lipnja na prostoru gudovačkog sajma "Dani hrvatskog šumarstva". Ondje će Hrvatske šume održati i svoju središnju proslavu Međunarodne godine šuma.
Na sjednici Generalne skupštine Europske poljoprivredne konfederacije 1971. godine odlučeno je da se prvi dan proljeća, 21. ožujka obilježava kao Svjetski dan šuma. Kasnije je i UN-ova organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) podržala ovu ideju vjerujući kako takav događaj može doprinijeti povećanju svijesti o očuvanju šuma i šumskih ekosustava.
U povodu Svjetskog dana šuma predsjednik uprave Hrvatskih šuma Darko Vuletić naglasio je da je godina 2011. proglašena Međunarodnom godinom šuma, i to upravo na poticaj iz Hrvatske 2005. na 5. zasjedanju Foruma za šume Ujedinjenih naroda (UNFF). To i ne treba iznenaditi jer šumarska struka u Hrvatskoj ima 250-godišnju tradiciju, dodao je.
Vuletić je istaknuo kako je ukupna površina šuma i šumskog zemljišta u Hrvatskoj dva i pol milijuna hektara, što je 47 posto kopnene površine države. Po vrstama drveća najzastupljenija je bukva (36 posto), hrast lužnjak (12 posto), hrast kitnjak (10 posto), obični grab (9 posto), jela (8 posto), poljski jasen (3 posto), smreka (2 posto) te ostale vrste (20 posto).
Šumama u Hrvatskoj, rekao je Vuletić, gospodari se na temelju Šumskogospodarskih osnova područja, koje se donose na razdoblje od 10 godina, a njima se utvrđuje ekološka, gospodarska i socijalna podloga za biološko poboljšanje šuma i povećanje šumske proizvodnje. Sva područja kojima gospodare Hrvatske šume nose certifikat FSC kojim se potvrđuje da se šumama gospodari na ekološki osjetljiv, ekonomski učinkovit i socijalno odgovoran način.
Godišnje se u šumama, kojima gospodare Hrvatske šume, iskoristi manje od prirasta, čime se osigurava budućnost održiva gospodarenja, istaknuo je Vuletić i dodao da ulažu oko 100 milijuna kuna na godinu u provedbu preventinih protpupožarnih mjera.
Područja na kojima je opasnost od izbijanja požara ljeti najveća nadziru se 24 sata, a na kraškom području djeluju osposobljene interventne skupine radnika opremljene vozilima i alatom za prosijecanje prosjeka i početno gašenje požara. Uz to pet posto ukupnih prihoda od naknade za korištenje opće korisnih funkcija šuma uplaćuje se županijskim vatrogasnim zajednicama i jedinicama lokalne uprave i samouprave na kraškom području.
"Kao šumar i kao predsjednik uprave ističem da nam je osnovna zadaća predati našoj djeci još bolje, bogatije i biološki raznolikije šume. Uz more i ravnicu Hrvatska je i zemlja šuma i takva će i ostati. Šume su naše naslijeđe i budućnost. Prodaja, privatizacija samih šuma ne dolazi u obzir jer su šume nacionalno bogatstvo", zaključio je u izjavi za Hinu predsjednik uprave Hrvatskih šuma Darko Vuletić u povodu 21. ožujka, Svjetskog dana šuma.
Svjetski je dan šuma, kojim se želi istaknuti važnost šuma i njihove zaštite.
Šume su najsloženiji ekološki sustav na Zemlji. One štite zemljište od erozije, povoljno utječu na klimu, režim voda, na prinos u poljoprivredi, ali i na zdravlje.
U Hrvatskoj šume prekrivaju 47 posto teritorija, a 95 posto ih je prirodnih. S obzirom na to da je u državnom vlasništvu 78 posto šumskog zemljišta i šuma, država se brine za njihovu biološku obnovu.
Iz strategije održivog razvoja Hrvatske doznajemo i da je više bjelogoričnih nego crnogoričnih šuma. Ističe se i da su u usporedbi s europskim - šume u Hrvatskoj u vrlo dobrom stanju
O TUROPOLJSKOM LUGU
BESPLATNA IGRAONICA - RADIONICA
Nedjeljom Društveni dom Turopolje Od 17:00 do 18:30 sati
- - -
Broj posjeta blogu od prosinca 2010
TUROPOLJE KARTA I VREMENSKA PROGNOZA
ZET-VOZNI RED,LINIJA-305 VELIKA GORICA-TUROPOLJE
VAŽNI TELEFONSKI BROJEVI :
01 6221-283
01 6262-903
01 6379-715
01 6221 144
01 6370-052
098 450-340
01 6263-857 098 802-755
01 6215-079
01 6219-692
01 6230-300
01 6370-640
01 6370 300
01 6221 263
Stare fotografije mjesta Turopolje |
102. Turopoljski fašnik-pobjeda klinaca iz Turopolja i Maskenbal u društvenom domu u Turopolju |
100 godina mjesta Turopolja |
Čišćenje snijega 12.02.2012. |
103. Turopoljski fašnik-pobjeda klinaca iz Turopolja i Maskenbal u društvenom domu u Turopolju |
Otvorenje novih prostorija Turopoljske udruge mladih, 21.09.2012. |
Kestenijada - Izrada bundeva - Udruga TUM, 28.10.2012. |
Prošao sam pola svijeta na sve četiri strane
Najljepše je Turopolje, cijeli svijet to znade
Lijepa sela Turopolja ponos našeg kraja
Lijepi dečki i djevojke puni osječaja
Turopolje moje drago u srcu te nosim
Kud god hodim, ma gdje bio, s tobom se ponosim
Sava nam je lijevo krilo, Zagreb širi grane
K`o da hoće pozdraviti turopoljce mlade
Našao sam turopoljku plavu i visoku
Kad je ljubim pamet gubim
s njom ću da se združim
Turopolje moje drago u srcu te nosim
Kud god hodim, ma gdje bio, s tobom se ponosim
Turopolje,zavičaju, grudo moja mila
Hrvatska me hrabra majka s ponosom rodila
Kako ne bi sretan bio u tako lijepom kraju
Zato pjevam pjesmu ovu svome zavičaju
Turopolje moje drago u srcu te nosim
Kud god hodim, ma gdje bio, s tobom se ponosim
TUROPOLJSKA HIMNA
Nek zaori naša pjesma snažno kao grom
Sedam stotin ljeta slavi Turopoljski dični dom
Složno naprijed braćo mila turopoljac želi vijek
Da ni jedna njemu sila ne pomuti slavni stijeg
Turopoljski lug, veselje njeg oblijeva Odre val
Slavne borbe je znamenje Lukavec ponosni grad
Staru tvoju slavu pjeva slavuj v lugu zelenom
O njoj priča naša djeva svome dragom miljenom
Da nam uvijek sretan bude, Turopoljski dični rod
Našu dragu djedovinu branit ćemo složno svi
Zato srca svi u jednu ljubav ćemo složit mi
Bože silni, Bože sveti, Turopoljski brani dom
Ljubav, slogu nam podijeli, ponos da smo rodu svom.