ZAGREB - Primorsko-goranska i Dubrovačko-neretvanska županija, odnosno Grad Rijeka i Grad Dubrovnik, jedine su županije/gradovi u Hrvatskoj u kojima su apsolutno svi područni odjeli koji se bave legalizacijom bespravnih gradnji ispunili dosadašnje zadane im norme za legalizaciju, i Agencija za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada im neće uzeti niti jedan predmet na rješavanje, pa tako ni novčane naknade od legalizacije – izvijestila je na jučerašnjoj konferenciji za novinare ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak Taritaš.
Istim, zadovoljavajućim tempom, zahtjeve za legalizaciju rješavaju pojedini upravni odjeli u osam drugih županija, dok svi ostali nisu zadovoljili, i Agencija će im, za sada, oduzeti ukupno 62.000 predmeta, kao i novac koji će se od tih legalizacija naplatiti. Okvirno, ostat će bez oko 30 milijuna kuna, piše Novi list.
Zagrebu će se, primjerice, uzeti pet tisuća predmeta od ukupno mu pristiglih oko 90 tisuća zahtjeva, a Osječko-baranjskoj županiji 7.000 zahtjeva. Brzopotezno osnovana Agencija za ozakonjenje jučer je krenula s radom, i njenih će 140 zaposlenika u još dva navrata kontorlirati gradske odnosno županijske urede za legalizaciju, te im i dalje ouzimati predmete. Sljedeća kontrola očekuje se krajem lipnja.
Od 827.076 zahtjeva za legalizaciju u cijeloj Hrvatskoj, do sada ih je riješeno nešto manje od 70.000, znači niti 8,5 posto. Ministrica Mrak Taritaš će i dalje inzistirati, kazala je, da glavnina posla, oko 80 posto zahtjeva, bude riješeno do 2015. godine.
Grad Dubrovnik je i dalje rekorder po broju riješenih zahtjeva za legalizaciju u odnosu na broj ukupno mu pristiglih, jer je riješio gotovo 28 posto njih. Na dnu liste riješenih zahtjeva, s 2,11 posto, i dalje je Karlovačka županija. Ministrica Mrak Taritaš je izračunala da bi tim tempom Karlovačkoj županiji trebalo oko 95 godina da riješi sve pristigle zahtjeve, te će im, za početak, uzeti 2.600 predmeta. Zagreb je riješio samo pet posto zahtjeva, a Osječko-baranjska i Vukovarsko-srijemska županija niti po četiri posto.
U vrhu su, osim Dubrovika, Grad Vukovar (24,28 posto), ministričin rodni Bjelovar (23,83), Virovitica (23,19 posto) i, primjerice, Vodnjan (20,33). Grad Rijeka je riješio gotovo 19 posto pristiglih zahtjeva, PGŽ skoro 16%, a Pula oko deset posto nepremičnine HrvaškaOznake: nepremičnine Hrvaška
|