Knjiga za plažu

30.12.2007., nedjelja

Grijanje duše

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Marijana Ogresta: »Koliko košta gram«, zbirka priča, Algoritam, Zagreb, 2007.

Što biste pomislili, o čemu govori knjiga koja se zove Koliko košta gram, a na naslovnici se kočopere likovi glava izduženih tako da oblikuju dimnjak? Znam što ste pomislili, ali ništa od toga. Naslovna priča prve zbirke mlade dubrovačke spisateljice Marijane Ogreste nema veze s drogom, ali ima veze s dušom. »Koliko bi koštalo da toplana grije dušu«, pita junakinja prve od 12 priča u ovoj zbirci, i sama odgovara da bi se vjerojatno naplaćivalo po gramu. Zdvojni su ti likovi u priči Koliko košta gram?, opterećeni nepovjerenjem, umorni od životne rutine zajedništva u kojem je ponestalo duše, pa ju se mora potražiti u druženju s djecom iz susjedstva, ili zvjerajući kroz prozor, tragajući pogledom za dimnjacima toplane. U toj prvoj priči kondenzirana je atmosfera cijele zbirke: duša, sinonim za (među)ljudsku toplinu i razumijevanje, deficitarna je roba, a iako se latentno nalazi tu među nama, zdušno se trudimo da ju prigušimo, da ju gurnemo u zapećak, da ne smeta.

U priči Dubrovnik-Zagreb-Rijeka duša se pak izgubila s iznevjerenim zavjetom, dvoje se likova u tipičnoj mladalačkoj zabludi ponadalo da je doseglo vječnost, ali više su ih sile razdvojile, pa ponovni susret nakon mnogo godina donosi razočaranje i gorčinu, koju ni čokolada ne može ublažiti.

Priča Martin u oblacima nešto je složenija: junakinja je spisateljica koja piše sarkastični skeč o klinici u kojoj muškarci-slabići ponovno uče kako pošteno mlatiti žene, zatim se nakratko vraća u real time, da bi nenadano uslijedilo ono pravo: flashback u djetinjstvo, priča u priči u kojoj je junakinja djevojčica koja za sobom na konopcu vuče »kanticu sa štipalicama«, boji se kornjače u vrtu svoje bake, pelješi nedozrelo bakino povrće da bi od njega i štipalica pravila skulpture, manipulira razlikama među starijima uz rizik pravih vrućih batina, daje svoja imena životinjama koje stariji zovu drukčije.

Kroz taj djetinji svijet stječe prva iskustva o životu i smrti, o vladanju i podčinjavanju, zločinu i kazni, stvara svoj svijet i nastoji se izboriti za mjesto u onom »velikom«. Flashbackovi o »djevojčici sa štipalicama« izmjenjuju se s kratkim kadrovima današnjice, junakinji-spisateljici u vidokrug ulaze drugi likovi, prijateljice, roditelji, njenu objavljenu prozu okolina doživljava ne kao literaturu nego kao autoportret, čak ju napadaju jer je iznevjerila materinji jezik, i na kraju u lagano furioznom finalu priča završava prijetnjom junakinje da će »objaviti« sve to što se oko nje zbiva. I tako smo dobili jednu od najboljih domaćih kratkih proza ove sezone, priču koja plijeni i oduševljava, a malo i sablažnjava u isti mah. Bude li se opet sastavljala godišnja antologija najboljih domaćih kratkih proza, priči Martin u oblacima svakako bi u njoj trebalo biti mjesto.

Nakon ovog pravog malog dijamanta, zbirka napreduje dalje: u emotivnoj, crnohumornoj i tragičnoj priči Grančica rascvale trešnje glavni je junak patuljak zaljubljen u smrtno bolesnu trgovkinju nekretninama; Jebanje za kunu pripovijeda o poštaru-kazališnom redatelju i zeza se na račun tranzicijskih ikona; a Kako je Mojsije rastvorio Stradun oslikava neobično jednodnevno ljetno prijateljstvo. U priči Ne pričaj mi pred spavanje bajku pomalo apsurdna interakcija troje likova opterećena je bivšim vezama, dok Trebalo bi ubijati prošlost, o paru koji se upravo budi, ostavlja suprotan, čak romantičan dojam. Smisao života gospodina Chua je također izvrsna priča o osamljenosti i komunikaciji, s urnebesnim prevratom na kraju. Urnebesno smiješna je i priča Papakid, o učiteljici koja je dobila otkaz jer je djeci dala da napišu što bi napravili kad bi postali Papa. Puž, judo i Lacković je diptih o odrastanju naivnog dječaka i traumama u spoznavanju seksualnosti, također prilično smiješna priča.

No zbirku zaključuje priča sasvim drukčije intonacije. Ono za što ne znaš i ne postoji priča je o dvojbama mladih roditelja bolesnog djeteta, izuzetno je emotivna i, u odnosu na početak zbirke, suprotnog je naboja, kao da poručuje: obilje tople duše ponekad se nađe tamo gdje se najmanje očekuje, i to sasvim besplatno.

(Objavljeno u Glasu Istre, 29. prosinca 2007.)

- 17:47 - Komentari (0) - Isprintaj - #

15.12.2007., subota

Smrt u podmorju

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Dana Han: »Vitezovi Arijadnine niti«, roman, Tonimir, Varaždinske Toplice, 2007.

Najmanje su tri razloga za radoznalo uzimanje ovog romana u ruke i slatko iščekivanje što će nam ovaj tekst donijeti. Prvi je razlog što ga piše novo ime: autorici je ovo prvijenac, nikad prije nije objavljivala, a u zadnje dvije godine debitanti su na domaćoj književnoj sceni priređivali vrlo ugodna iznenađenja. Drugi je razlog nakladnik: nekako sam osobito sklon knjigama koje dolaze iz provincije, iz malih sredina koje su vrlo često nepravedno potisnute i prigušene u odnosu na produkciju u metropoli. Mnogi čak, nažalost, znaju reći da »ako knjiga nije objavljena u Zagrebu, kao da nije niti objavljena«, ali pokazalo se da dobre knjige nastaju i u Splitu, i u Rijeci, i u Čakovcu, i u Pazinu i Puli, i u Požegi; a ova nam, pak, dolazi iz - Varaždinskih Toplica, od meni dosad potpuno nepoznatog nakladnika; kojemu uzgred čestitam na hrabrosti u objavljivanju proznog prvijenca domaće autorice.

Treći je razlog tema romana, povezana s autoričinim osobnim sklonostima. Naime, u Vitezovima Arijadnine niti radi se o roniocima, a kad se kod nas spomenu ronioci, mnogima će svakako prije pasti na pamet Luc Besson, nego neki domaći pisac. I autorica se bavi ronjenjem, hobistički, dok se profesionalno bavi medicinom, ali ni tu nije daleko od ronjenja - specijalizirala je hiperbaričnu medicinu.

Vitezovi Arijadnine niti su zapravo krimić, i to sasvim lijepi krimić, zabavan, s višenitnom pričom, s posijanim indicijama i lažnim tragovima, s neočekivanim obratima koji potpuno preusmjeravaju pozornost i očekivanja čitatelja, s više sumnjivaca između kojih možemo birati »našeg« krivca, uz veliku vjerojatnost da smo se zeznuli i da pravi ključ za rasplet zločina leži na sasvim drugoj strani…

Roman se otvara prepričavanjem jedne malo »pomaknute« inačice mita o Arijadni, Tezeju i Minotauru, a za fabulu je ovaj mit bitan jer je materijaliziran u jednom sitnom tehničkom detalju iz ronilačke prakse: konopcu što ga ronioci-istraživači vuku za sobom da bi se znali vratiti natrag ili pronaći jedan drugog u slučaju nevolje. Likovi ovog romana podijeljeni su u dvije »grupe«: ronioci-avanturisti iz velegrada (i njihovo neronilačko društvo), i otočani, među kojima se ističu policajci i ronioci-spasioci; a svaki iz te dvije skupine likova opterećen je većim ili manjim bremenom svakodnevnih životnih problema. Egzistencija, brak, ljubav, seks, zdravlje, život i smrt, uobičajene stvari.

Dah neuobičajenosti stiže nam u naznakama, na refule, mrvu po mrvu, u povezanosti više (inače na drugi način nepovezanih) likova kroz jedan lokalni, otočni mit o podvodnoj spilji u koju, kroz svojevrsni obred mladalačke inicijacije, mora zaroniti svatko tko »želi postati muškarac«. Spilja, međutim, povremeno uzima žrtve; i neki od likova koji su u romanu aktivni izgubili su, u bližoj ili daljoj prošlosti, ponekog bliskog tko bi se nepromišljeno ili nespremno odvažio zaroniti u tu spilju. Posljednja njena žrtva pokretač je fabularne kulminacije romana. Prvi korak raspleta otkriva da nije u pitanju samo jedna žrtva, još kasnije kao moguće razjašnjenje nudi se čak i samoubojstvo, ali ni tu ne završava ova zanimljiva i napeta priča.

Ispit prve knjige Dana Han (to joj je, dakako, pseudonim) uspješno je položila, ponudivši nam tekst koji će nas i zabaviti, i prikovati nam pažnju svojom napetošću. Roman doista možemo pročitati u jednom dahu. Dodatnu vrijednost predstavlja uspješno dočaran lokalni, jadransko-otočki kolorit, i to onog njegovog surovijeg, neturističkog lica, a pogotovo je dopadljivo izvedena isprepletenost glavne fabule s globalnim i lokalnim mistično-mitološkim nasljeđem. Mjesto zločina, naime, i nakon razjašnjenja tko je koga, kako i zašto, i dalje čeka svoje nove žrtve.

(Objavljeno u Glasu Istre, 15. prosinca 2007.)

- 16:47 - Komentari (0) - Isprintaj - #

03.12.2007., ponedjeljak

Ja sam bludućnost, da li ti se sviđam?

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Grupa autora: »Bludućnost«, zbirka erotskih SF priča, Mentor, Zagreb, 2007.

Erotika u hrvatskoj književnosti i inače je vrlo stidljiva pojava. Sjetimo se samo kako su mekane i gotovo čedne ispale dvije nedavne tematske zbirke hrvatskih erotskih priča (pozivno-natječajna Libido.hr i pokušaj antologije hrvatske erotske proze XXX files), a u domaćoj znanstvenoj fantastici, izuzev humorističnih dosjetki, erotika je još i rjeđa. Zato je prilično odvažan bio potez urednice Irene Rašeta i nakladničke kuće Mentor da domaće SF&F autore pozovu na pisanje erotskih priča. Odaziv je ipak bio solidan, materijala za prebiranje dovoljno, i devet je priča naposljetku sakupljeno u povijesnoj zbirci Bludućnost.

Zbirku otvara priča Milene Benini "Kerberov singularitet". U osnovi, to je cyberpunk priča koja se najvećim dijelom odvija u virtualnoj stvarnosti. Protagonisti su vješta programerka virtualnih svjetova - podrazumijeva se da joj ni hakeraj nije nepoznata vještina - te moćna Umjetna Inteligencija kojoj se prohtjelo okušati u sasvim humanim čarima tjelesne ljubavi. Izazovan »tehnički« problem pripovjedački je riješen vrlo vješto, no ova priča, znane i nagrađivane autorice koja se u cyberpunku uspješno okušavala i ranije, ima i neprijeporne literarne kvalitete.

Slijedi minijatura Tomislava Beštaka "Ljubav", koja s vrlo malo riječi do krajnosti pomiče i same biološke odrednice spolnosti. Je li dovoljno ako kažemo da na početku priče imamo dva lika, a na kraju samo jednog?

Boris Švel se u humorističnoj priči "Nevjerojatne pustolovine baruna Trenka" također kreće razinama virtualne stvarnosti. Glavni lik je programer erotskoga softvera koji nadahnuće za svoje virtualne likove i njihove raskalašene avanture traži u stvarnome životu, ali je i vrlo frustriran što se u njegovome stvarnom životu ne događa gotovo ništa nalik doživljajima likova iz njegovih programa. Tatjana Jambrišak u priči "Valhala, ili krikovi tisuću vrsta" također je posegnula za virtualnom stvarnošću, ali sastavljajući »reklamu« za neki dalekobudući servis virtualnih seksualnih usluga kojem planetarne i galaktičke granice ne predstavljaju nikakav problem.

Da se erotika može ispreplesti i s nadnaravnim hororom pokazala je autorica Ana Domini u priči "Vruće noći male Suzi". Psihološko poigravanje djetinjim strahovima i nevidljivim prijateljem, po naravi sličnom nekom poltergeistu, te teškoćama odraslih da se u blizini djeteta obdarenog neobičnim moćima »poigraju« na svoj način, rezultira krvavim, zapravo vatrenim raspletom.

U priči "Odabir" Ed Barol pozabavio se adolescentskom seksualnom inicijacijom. Ova je priča izborom futurističkih motiva etički možda najizazovnija u cijeloj Bludućnosti jer se osim preispitivanja psihološkog stanja nezrelih ljudskih jedinki u odnosu na spolnost, bavi i pitanjem slobodnog izbora spola, pa i moguće proizvoljne promjene spola u vrijeme kad je to, naravno, tehnološki moguće.

Marta Horvat u priči Prerušeni đavo u seksualne mogućnosti neke moguće budućnosti uvodi i vanzemaljce, koji se simbiotski stapaju s tijelima ljudi i jedino tako mogu doživjeti spolno združivanje i razmnožavati se. No, u priču je vješto upleten i motiv ksenofobije, s laganim kriminalističkim zapletom.

Ponovno u virtualnu stvarnost vraća nas priča Tereze Rukober "Susret", međutim ovdje »virtualno« ne kompenzira »stvarno«, već biva uzrokom frustracije zbog nemogućnosti ostvarenja ljubavi, njenog obostrano željenog prijelaza s emotivne na tjelesnu razinu. I ova je priča na granici cyberpunka, koncepcija biološkog pomaka humanoidne naravi glavnih likova prilično je zanimljivo osmišljena, i od svih u zbirci, ova je priča »najljubavnija«, najnabijenija emocijama.

Za kraj – pravi šećer, priča Danijela Bogdanovića "De cadenza", maštovita SF-varijanta De Sadeovih 120 dana Sodome, ali smještenih u svemir, točnije na svemirski brod. Šareno društvo, vjerojatno nakon neke apokalipse, putuje svemirom ispitujući granice razvratnosti. Freudovi sljedbenici vjerojatno će se zahvaliti Danijelu Bogdanoviću na novom pojmu s popisa seksualnih nastranosti – kozmofiliji, ali na kraju priče ima i nečeg još žešćeg.

Ukratko: zbirka Bludućnost ispunila je svrhu pokazavši da, s jedne strane, u SF-erotici ima itekako neispipanih tema, a s druge – da naši autori to mogu itekako dobro napisati.

(Objavljeno u Glasu Istre, 1. prosinca 2007.)
- 14:33 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< prosinac, 2007 >
P U S Č P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Svibanj 2014 (4)
Kolovoz 2013 (38)
Kolovoz 2012 (9)
Srpanj 2012 (17)
Siječanj 2012 (18)
Prosinac 2011 (18)
Ožujak 2011 (9)
Prosinac 2010 (27)
Svibanj 2010 (11)
Travanj 2010 (7)
Ožujak 2010 (22)
Veljača 2010 (9)
Studeni 2009 (3)
Rujan 2009 (30)
Rujan 2008 (3)
Srpanj 2008 (1)
Lipanj 2008 (2)
Svibanj 2008 (2)
Travanj 2008 (2)
Ožujak 2008 (2)
Veljača 2008 (3)
Siječanj 2008 (1)
Prosinac 2007 (3)
Studeni 2007 (3)
Listopad 2007 (3)
Rujan 2007 (8)
Kolovoz 2007 (30)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
OYO.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Opis bloga

Preporuke za čitanje, ljeti na plaži, zimi na kauču, u svako doba u autobusu ili vlaku. No, ovdje će biti riječi isključivo o novijim proznim knjigama isključivo domaćih autora (s tu i tamo ponekom iznimkom), a blagu prednost imat će znanstvena fantastika i proza o Istri odnosno autora iz Istre, kada takvih knjiga bude. Ovaj blog je spin-off web-stranice "Knjiga za plažu" i istoimene rubrike u Glasu Istre.

Autor svih tekstova na ovome blogu: Davor Šišović, novinar Glasa Istre, na raspolaganju namjernicima i na matičnom blogu Bookaleta.

Linkovi

Dnevnik.hr
Video news portal Nove TV

Blog.hr
Blog servis

Forum.hr
Monitor.hr

IMGShack

eXTReMe Tracker
Glasaj za moj blog na www.blogeri.hr

Sve knjige za plažu

302. Danijel Bogdanović: Najveća igra u svemiru i šire

301. Ivica Došen Žuti: Krvop'ja

300. Robert Međurečan: Kad jaganjci utihnu u Zdihovu

299. Zoran Pilić: Đavli od papira

298. Goran Skrobonja: Nakot

297. Davor Špišić: Samovar

296. Luka Bekavac: Drenje

295. Milan Ilić: Potpuna akustika

294. Miljan Marković: Tajna vile Moro

293. Ajla Terzić: Mogla je biti prosta priča

292. Karim Zaimović: Tajna džema od malina

291. Natalija Grgorinić i Ognjen Rađen: Poljubac žene-vješalice

290. Darko Tuševljaković: Senka naše želje

289. Branko Lučić: Čovjek koji je pao s neba

288. Mihaela Gašpar: Bez iznenadnih radosti molim

287. Adnadin Jašarević: Društvo tragača

286. Spomenka Pululu: Nomadi

285. Robert Perišić: Uvod u smiješni ples

284. Pajo Pakšu: Crveni tata, bijeli zec

283. Olja Savičević Ivančević: Adio kauboju

282. Tea Tulić: Kosa posvuda

281. Kemal Mujičić Artnam: Vrijeme ljubavi

280. Kruno Čudina: Nije bilo dovoljno

279. Nora Verde: Posudi mi smajl

278. Radovan Domagoj Devlić: Sindrom vlasti

277. Franjo Janeš: Formula za kaos

276. Grupa autora: […] (Lakuna)

275. Srđan V. Tešin: Ispod crte

274. Grupa autora: Bosanska kraljica Katarina

273. Grupa autora: Blizine, nigdine i fritule

272. Grupa autora: Kamovo novo ruho

271. Hrvoje Šalković: Nulti meridijan

270. Tina Šut: Koprena

269. Aleksandra Kardum: Pratim te

268. Adrijan Sarajlija: Manufaktura G

267. Nebojša Lujanović: Godina svinje

266. Igor Rajki: Stalak za poljupce

265. Mislav Pasini: Točka dezorijentacije

264. Ilija Bakić: Led

263. Zoran Krušvar: Kamov se vraća kući

262. Maja Hrgović: Pobjeđuje onaj kojem je manje stalo

261. Jovan Ristić: Godine u magli

260. Drago Orlić: Ispovijest jednoga kinoamatera

259. Sanja Lovrenčić: Zmije Nikonimora - Put do mora

258. Đorđe Bajić: Ostrvo prokletih

257. Tanja Mravak: Moramo razgovarati

256. Melina Kamerić: Cipele za dodjelu Oskara

255. Nada Gašić: Voda, paučina

254. Radmilo Anđelković: Legija Ida

253. Bekim Sejranović: Ljepši kraj

252. Radmilo Anđelković: Tabor na Kidisu

251. Aleksandar Žiljak: Božja vučica

250. Darko Macan: Koža boje masline

248. Boban Knežević: Otisak zveri u pepelu

247. Dora Kinert Bučan: Duše od gume

246. Gordan Nuhanović: Vjerojatno zauvijek

245. Dejan Stojiljković: Konstantinovo raskršće

244. Ante Tomić: Čudo u Poskokovoj Dragi

243. Goran Skrobonja: Čovek koji je ubio Teslu

242. Zdenko Jelčić: U traganju za izgubljenim Narcisom

241. Adnadin Jašarević: Mit o Heleni

240. Denis Peričić: Netopir i črni ljudi

239. Ivan Sršen: Skela / Bajke iz automata za kavu

238. Marina Vujčić: Tuđi život

237. Tanja Radović: Ledeno doba

236. Edo Popović: Priručnik za hodače

235. Oto Oltvanji: Kičma noći

234. Zoran Tomić: Pričine i drugi umišljaji

233. Ivana Simić Bodrožić: Hotel Zagorje

232. Boban Knežević: Poslednji Srbin

231. Slavoljub Stanković: Split

230. Zoran Pongrašić: Hi-fi fotelja

229. Sferakon 2010: Parasvemir

228. Julijana Adamović: Konzerviranje

227. Robert Vrbnjak: Zbog munjolova, zaborava i kemijskog sastava ljubavi

226. Viktoria Faust: Solarne mačke

225. Zoran Malkoč: Groblje manjih careva

224. Refik Mujezinović: Sevdali mantra

223. Grupa autora: Fan(tom)

222. Marko Mihalinec & Velimir Grgić: Kriza

221. Hrvoje Kovačević: Zvijer, anđeo, sudac

220. Nenad Rizvanović: Sat pjevanja

219. Rade Jarak: Tango

218. Mary Novosel: Ide ko putar

217. Danilo Brozović: Balkanska ruta

216. Nejc Zaplotnik: Put

215. Selvedin Avdić: Sedam strahova

214. Zoran Janjanin: Hazmat

213. Rudolf Lokas: Dupini za vjenčanja i sprovode

212. Irena Rašeta: Cabron

211. Ivan Pauletta - Corrado: Štorije iz Istre

210. Hrvoje Šalković: Kombinacija d.o.o.

209. Darko Macan: 42/Pročitaj i daj dalje

208. Vladimir Stojsavljević: Pula

207. Pajo Pakšu: Welcome shit pack

206. Grupa autora: Zvučni zid

205. Ivana Sajko: Povijest moje obitelji

204. Boris Veličan: Odavde do tralala

203. Josip Novaković: Prvi aprila

202. Ljubomir Damnjanović: Malteški šišmiš

201. Vesna Popović: Miran san do odredišta

200. Grupa autora: Zbirka priča o Flašu Gordonu

199. Srđan Valjarević: Komo

198. Maja Sačer: Božji grijesi

197. Natalija Grgorinić i Ognjen Rađen: Utjeha južnih mora

196. Damir Karakaš: Sjajno mjesto za nesreću

195. Tomislav Zajec: Lunapark

194. Dule Nedeljković: Ponedeljak

193. Marinko Koščec: Centimetar od sreće

192. Ivan Dimoski: Nježne usluge terenskog komercijalista

191. Zoran Pilić: Krimskrams

190. Rade Jarak: Crna svila

189. Alen Kapidžić: Noć uz Rijeku

188. Kristijan Vujičić: Udruženje za mravlje igre

187. Dorta Jagić: Kičma

186. Zoran Žmirić: Blockbuster

185. Bekim Sejranović: Nigdje, niotkuda

184. Milica Lukšić: Priče za tešku noć

183. Maša Kolanović: Sloboština Barbie

182. Goran Vojnović: Čefuri raus!

181. Boris Gregorić: Kali Juga

180. Siniša Pavić: Plačeš li to?

179. Grupa autora: Tragovima Bosanskog Kraljevstva

178. Sferakon 2009.: Strune nemira

177. Franjo Janeš: Noć mrtvih živaca

176. Nikola Stjelja: Užasi godišnjih doba

175. Damir Hoyka: Xavia

174. Veselin Gatalo: Priče za nemirnu noć

173. Max Marković: Zapisi starog šajzera

172. Jadranka Bukovica: Nepoznati u svemiru

171. Vlatka Jurić: O punom i praznom

170. Sanja Lovrenčić: Zmije Nikonimora - Palača i vrt

169. Ana Đokić: Recepti za sreću

168. Rade Jarak: Pustinje

167. Renato Baretić: Hotel Grand

166. Neven Ušumović: Makovo zrno

165. Nihad Hasanović: O roštilju i raznim smetnjama

164. Ljubo Pauzin: Slučajni bestijarij

163. Nebojša Lujanović: S pogrebnom povorkom nizbrdo

162. Julijana Adamović: Kako su nas ukrali Ciganima

161. Ivan Gavran: Božja jednadžba

160. Vlatko Ivandić: Ljubavne priče iz grada kraj mora

159. Veselin Gatalo: Polja čemerike

158. Kruno Čudina: Bdjenje

157. Boris Dežulović: Poglavnikova bakterija

156. Sonja Gašperov: Cyber Zoo

155. Predrag Crnković: Beograd za pokojnike

154. Ernie Gigante Dešković: Serenijeva enigma

153. Bajam Ilkullu: Zapisi iz harema

152. Nataša Skazlić: Oni - humani bestijarij

151. Tamoya Sanshal (Robert Vrbnjak): Dobitnik

150. Drago Glamuzina: Tri

149. Jurica Pavičić: Patrola na cesti

148. Nina Mimica: Lea ide u Hollywood

147. Andrea Pisac: Dok nas smrt ne rastavi ili te prije toga ne ubijem

146. Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

145. Mario Rosanda Ros: SFumato

144. Emir Imamović Pirke: Tajna doline piramida

143. Sferakon 2008: Zmajev zlatni svitak

142. Dalibor Šimpraga: Anastasia

141. Hrvoje Šalković: Oko cucka pa na mala vrata

140. Robert Perišić: Naš čovjek na terenu

139. Željana Giljanović: Banana Split

138. Krešimir Pintarić: U tvom zagrljaju zaboravljam svako pretrpljeno zlo

137. Zoran Vlahović: Strijelac 2

136. Boris Perić: D'Annunziev kod

135. Goran Bogunović: Ljenjivci i druge priče

134. Simo Mraović: Bajke za plažu

133. Tatjana Jambrišak: Nikad bivša

132. Zoran Pilić: Doggiestyle

131. Marijana Ogresta: Koliko košta gram

130. Dana Han: Vitezovi Arijadnine niti

129. Grupa autora: Bludućnost

128. Denis Giljević: Prodane dušice

127. Zdenko Mesarić: Garaža

126. Renata Valentić: Možeš malo glasnije?

125. Ludwig Bauer: Zapisi i vremena Nikice Slavića

124. Drago Orlić: Štorije od žalosti

123. Lada Žigo: Ljudi i novinari

122. Edo Popović: Oči

121. Ljiljana Filipović: Nestali ljudi

120. Damir Karakaš: Eskimi

119. Goran Dević: Snuff film

118. Zoran Pongrašić: Baba

117. Emir Imamović Pirke: Jel neko vidio djevojčice, kurve, ratne zločince

116. Lucija Stamać: Mala sirena

115. Aleksandra Kardum: Spavaš li?

114. Damir Karakaš: Kako sam ušao u Europu

113. Vlatko Ivandić: Atelje pod morem

112. Mislav Pasini: Mrtva straža

111. Radenko Vadanjel: Dnevnik besposličara

110. Igor Grbić: Tajna Monkodonje

109. Nevidljiva proza

108. Ivan Vidić: Gangabanga

107. Predrag Raos: Vertikala

106. Damir Markulj: PMS ili Prava Muška Spika

105. Hrvoje Šalković: Zec na mjesecu

104. Nada Gašić: Mirna ulica, drvored

103. Snežana Bukal: Milion, Libar Marka Pola

102. Sferakon 2007.: Trinaesti krug bezdana

101. Zoran Krušvar: Izvršitelji nauma Gospodnjeg

100. U mislima čupam borove

099. Zrinka Pavlić: Svijet & praktična žena

098. Alen Bović: Metastaze

097. Ivica Prtenjača: Dobro je, lijepo je

096. Dario Rukavina: Buddha u supermarketu

095. Robert Naprta: Vampirica Castelli

094. Blog-sf

093. Renato Baretić: Pričaj mi o njoj

092. Gordan Nuhanović: Posljednji dani panka

091. Olja Savičević Ivančević: Nasmijati psa

090. Igor Kokoruš Lebowski: Muškarci su iz birtije, žene su s placa

089. Veselin Gatalo: Geto

088. Hrvoje Šalković: Pravi se da ovo nisi vidio

087. Vlado Bulić: Putovanje u srce hrvatskoga sna & Pušiona

086. Boris Perić: Vampir

085. Ad astra - antologija hrvatske znanstvenofantastične novele

084. Krešimir Pintarić: Ljubav je sve

083. Viktoria Faust: Vampirski snovi

082. Boris Dežulović: Jebo sad hiljadu dinara

081. Krešimir Mišak: Zvjezdani riffovi

080. Zoran Lazić & Tonći Kožul: Gori domovina – Steve i Samoula u Hrvatskoj

079. Veselin Gatalo: Siesta, Fiesta, Orgasmo, Riposo

078. Stanko Andrić: «Povijest Slavonije u sedam požara», «Enciklopedija ništavila», «Dnevnik iz JNA»

077. Zrinka Horvat: Devet

076. Zoran Lazić: Kalendar

075. Boris Beck: Krila u koferu

074. Denis Peričić: Krvavo

073. Krešimir Pintarić: Rebeka mrzi kada kokoši trče bez glave

072. Aleksandar Hemon: Čovjek bez prošlosti

071. Ludwig Bauer: Biserje za Karolinu

070. Robert Mlinarec: Tkači snova

069. Josip Mlakić: Obiteljska slika

068. Zoran Lazić: Miss Krampus

067. Lucija Stamać: Labud

066. Zoran Vlahović: Frulaš

065. Zoran Lazić: Ljeto u gradu

064. Dubravko Jagatić: Dolce Vita

063. Renato Baretić: Osmi povjerenik

062. Libido.hr

061. Igor Štiks: Dvorac u Romagni

060. Miljenko Jergović: Historijska čitanka 2

059. Marina Šur Puhlovski: Zapisi s koljena

058. Boris Dežulović: Christkind

057. Zoran Pongrašić: Čuvari sreće

056. Priča kratka ali slatka

055. Dalibor Perković: Preko rijeke

054. Davor Špišić: Kuke za šunke

053. Ludwig Bauer: Kratka kronika porodice Weber

052. Denis Peričić: Hrvatski psycho

051. Jadranka Bukovica: Ma koga se tiče

050. Zoran Krušvar: Najbolji na svijetu

049. Tatjana Gromača: Crnac

048. Davor Dužman: Štrigun

047. Sferakon 2004.: Zagreb 2094

046. Boris Perić: Groblje bezimenih

045. Slađana Bukovac: Putnici

044. Ivan Gavran: Sablja

043. Danijel Šah: Crni zid

042. Istrakon 2004.: Bolja polovica

041. Mario Berečić: Željezna horda

040. Edo Popović: Kameni pas

039. Sferakon 2002.: Alternauti

038. Sead Begović: Sanjao sam smrt pastira

037. Vanja Spirin: Treći nos

036. Marinko Koščec: Wonderland

035. Zoran Pongrašić: Nespretna krila anđela

034. Damir Karakaš: Kombëtari

033. Edo Popović: Izlaz Zagreb jug

032. Damir Karakaš: Kino Lika

031. Rade Jarak: Sol

030. Boris Beck: Metak u srcu Svetog Augustina

029. Zoran Mašović: Dogodilo se na današnji dan

028. Željko Maurović: Modeli mimikrije

027. Edo Popović: San žutih zmija

026. Miljenko Jergović: Historijska čitanka 1

025. Simo Mraović: Konstantin bogobojazni

024. Igor Rajki: Katalog o božjim dostavljačima

023. Ekran priče_01

022. Vladimiro Gagliardi: Projekt Meduza

021. Robert Mlinarec: Sve o vjetrenjačama

020. Jelena Čarija: Klonirana

019. Vanja Spirin: Blago bogova

018. Ernie Gigante Dešković: Posrnuli

017. Ana Zubak: Samhain

016. Igor Rajki: Pravilnik o stvaranju predodžbi

015. Živko Prodanović: Smrt u rimskim ruševinama

014. Rade Jarak: Termiti i druge priče

013. Ernie Gigante Dešković: Creatio

012. Berislav Majhut: Nezaboravna protiv slučajne sličnosti

011. Istrakon 2003.: Svijet tamo iza

010. Sferakon 2003.: Djeca olujnih vjekova

009. Vanja Spirin: Junačke zgode Junker'sa i Vailianta

008. Tatjana Jambrišak: Duh novog svijeta

007. Robert Perišić: Užas i veliki troškovi

006. Aleksandar Žiljak: Slijepe ptice

005. Natalija Grgorinić i Ognjen Rađen: Gdje se noga spaja s drugom nogom

004. Davor Slamnig: Topli zrak

003. Darko Macan: Teksas Kid (i još neka moja braća)

002. Igor Lepčin: Purgeri lete u nebo

001. Dejan Šorak: Ja i Kalisto