30.06.2007., subota
Vjerovali ili ne!
Predsjednik Republike Stjepan Mesić tijekom službenog posjeta Cipru potvrdio je da se njegov savjetnik za nacionalnu sigurnost Saša Perković u svibnju u Beču sastao s Vladimirom Zagorcem, umirovljenim generalom optuženim za "zloporabu položaja". Pri tomu je Mesić, vjerovali ili ne, izjavio ovo: "Taj je razgovor obavljen, ali ja se dalje nisam upuštao u konkretne detalje."
Predsjednik države, poznat po javnom zalaganju za istrage u vezi s utajama i pronevjerama koje su se dogodile pprilikom nabave oružja za obranu Republikre Hrvatske i izjavama da veliki novac ostavlja veliki trag, je, dakle, poslao svoga savjetnika na sastanak s osobom optuženom da je iz Ministarstva obrane odnijela dijamante vrijedne pet milijuna dolara i onda nije zatražio izvješće o tome!
|
- 03:00 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
12.06.2007., utorak
Može li Milanović dijaspori ukinuti pravo glasa (2)
Zoran Milanović, novoizabrani predsjednik SDP-a, ne odustaje od nakane da, ako ne čitavoj dijaspori, onda makar hrvatskim državljanima koji žive u Bosni i Hercegovini ukine pravo glasa na izborima i rerferendumima. A premijeru Ivi Sanaderu i HDZ-u, slično kao je svojevremeno pokojni Josip Broz predbacio sucima što se drže zakona k'o pijanplota, prigovara što se "samo drže onoga što piše u Ustavu". Doduše, kako je pojasnio u intervjuu sarajevskom "Dnevnom avazu" (broj od subote, 9. lipnja 2007.), Milanović ipak ne bi išao protiv Ustava, nego bi ga prilagodio svojim potrebama. "Ustav je društveni dogovor i može se dogovorom promijeniti", rekao je.
No, pitanje je može li u segmentu za koji je Milanović zainteresiran, budući da je za promjene Ustava potrebna dvotrećinska većina u Hrvatskom saboru, a malo je vjerojatno da će rezultat predstojećih parlametarnih izbora biti takav da će dvije trećine novoga saziva Sabora podržati ukidanje prava glasa hrvatskim državljanima s prebivalištem u BiH.
|
- 00:31 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
06.06.2007., srijeda
Može li Milanović dijaspori ukinuti pravo glasa
Nemojte se držati zakona kao pijan plota! Ova rečenica-naputak, koju je šezdesetih godina u Splitu izgovorio Josip Broz Tito, odavno je dio (uglavnom neslužbene) povijesti ove nesretne zemlje, ali bi, kako sada stvari stoje, još dugo mogla biti načinom na koji bi neki u Hrvatskoj željeli rješavati probleme. Nije pri tomu riječ samo o sucima koji sude "po babi i stričevima", nego i o pretendentima na najviše državne dužnosti, koji u svojim javnim istupima tvrde kako će se upravo oni obračunati sa korupcijom i svim drugim zlima života u tranzicijskom raskoraku. Tako, primjerice, novoizabrani predsjednik SDP-a Zoran Milanović najavljuje da će, ako bude u prilici, tj. ako osvoji vlast, ukinuti glasove dijaspore ("Priznajem samo birače u Hrvatskoj."). A Ustavni sud je u utorak diskrimirajućom proglasio zakonsku odredbu po kojoj na referendumu mogu glasovati samo hrvatski državljani koji imaju prebivalište u Hrvatskoj i bez prekida prebivaju u Hrvatskoj najmanje godinu dana, te ukinuo izmjene Zakona o referendumu donesene 2001. (Na jednom portalu vijest o tome objavljena je pod naslovom "I Hercegovina na referendumu"!)
Tom je odlukom, dakle, poništen prvi korak ka oduzimanju prava glasa hrvatskim državljanima s prebivalištem izvan Hrvatske, načinjen u vrijeme vladavine šestočlane koalicije predvođene SDP-om, pa je logično pretpostaviti da bi Ustavni sud na isti način postupio i kada bi netko načinio i drugi korak - ukidanje pravo glasa dijaspori na pralmanetarnim i predsjedničkim izborima.
Drugačije bi, naravno, bilo kada bi se i u 21. stoljeću sucima mogao uputiti naputak sličan onom "najvećeg sina naših naroda i narodnosti". No, bez obzira na korumpiranost pravosuđa, stvarnu i percipiranu, ta su vremena ipak davno prošla.
|
- 01:05 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
|