Don Blog

17.03.2008., ponedjeljak


ENIGMA CVJETNICE I PERVERZIJA VRLINE

Oni koji redovito mole Časoslov i jučer su u Jutarnjoj Cvjetne nedjelje, prije i poslije drugoga psalma, ponavljali poznatu antifonu (pripjev na početku i na kraju pojedinog psalma, u časoslovu ili liturgiji), koja glasi: Ostanimo vjerni zajedno s anđelima i djecom te kličimo slavodobitniku smrti: Hosana u visini!

Kad god ga molim sjetim se nečega neobičnog – kao što se i toga psalma sjetim kad god čujem tu neobičnost. Riječ je o lažnom koralu poznate grupe ENIGMA. No većini nije poznato da je riječ o tipično ezoterijskom bendu, čiji je specifikum u tome što je pomiješao gregorijanske napjeve (koral) s ritmom modernoga plesa. Njihov stil podsjeća na staru tradiciju sotonista koji su obešćašćivali kršćansku liturgiju da bi slavili đavla.

Najpoznatiji slučaj je onaj s pjesmom "Principles of lust" (Principi požude, ili Načela strasti) s prvog albuma grupe Enigma "MCMXC a.D." (Anno Domini 1990). Na određenom mjestu pjesme čuje se jedan gregorijanski napjev, koji je namjerno snimljen naopačke. Tako, ako bi se ploča svirala u suprotnom smjeru, dobila bi se ispravna rečenica na latinskom: "Cum angelis et pueris fideles inveniamur. In nomine Christi. Amen", što na hrvatskom znači: Ostanimo vjerni zajedno s anđelima i djecom. U ime Kristovo. Amen.

Međutim, taj gregorijanski napjev nije izmišljotina Enigme, već je, kako sam već naveo, sastavni dio katoličke liturgije na Cvjetnu nedjelju. A ima vrlo precizno značenje. Riječ je, naime, o pozivu na čistoću: nastojati da budemo čisti kao anđeli i djeca! No Enigma to predlaže naopačke. Dakle, u ovom slučaju, to zadobiva suprotno značenje. Nije više poziv na čistoću, već poziv na ne-čistoću, što je istaknuto također u naslovu pjesme: "Principles of lust".

Poznato je da je upotreba izgovaranja kršćanskih molitava naopako tipična u sotonističkim ambijentima. A Enigma tome dodaje još jedan element obeščašćenja. Preokrenuti izričaj, naime, ne pojavljuje se u bilo kojem trenutku ploče, već na točno određenom mjestu na kojem se čuje uzdisanje jedne žene, koje izgleda kao postizanje orgazma samozadovoljavanjem. Na početku ploče, među ostalim, snimljen je glas koji govori: "Ugasi svjetlo. Udahni duboko. Opusti se. Počni se polako pokretati."

Sve to, kako otkrivaju autori koji se ozbiljno bave tim fenomenom, upućuje na posebno značenje koje u rock glazbi imaju obredi seksualne magije Aleistera Crowleya (smatra se najvećim sotonistom XX. st. /1875.-1947.). Naime, masturbacija i orgazam smatrani su temeljnim trenucima u obredima seksualne magije. Znanstvenik Frank G. Ripel, na primjer, u svome traktatu "Crvena magija" definira masturbaciju kao "čin autoseksualne magije".

Na ploči grupe Enigma žena čini se postiže orgazam baš u trenutku u kojem započinje izokrenuti gregorijanski napjev, koji poziva na čistoću. Dakle, očito, riječ je o svjesnoj upotrebi autoerotskog čina u magijsku, a ne samo blasfemnu svrhu. To znači da je idejni tvorac toga pothvata morao znati mnogo toga o okultizmu ter nije slučajno da je izabrao za obeščašćenje jedan gregorijanski napjev na temu čistoće, u stilu tipičnom za crne mise.

Nisam se kanio baviti ovakvim crnilom baš u Velikom tjednu, ali kako se u javnosti on – kad je riječ o estradnoj produkciji u javnim medijima – izvana nimalo ne razlikuje od ostalog doba godine, korisno je, idući u susret slavljima najvećih otajstava kršćanske vjere, podsjetiti na korijene takvog stanja. To više što navedeni primjer nije jedini.

Stoga, bez pretjerivanja se može reći kako postoji mnogo elemenata za tvrdnju da ploča Enigme ima aspekt pravog pravcatog magijskog obreda. I taj obred, vjerovali ili ne, djeluje tako da zahvaća onoga koji pleše ili sluša tu ploču. Kod kuće ili u diskoteci. Također i onda kada toga nismo svjesni, dok npr. u nekom kafiću nešto pijuckamo uz novine ili opušten razgovor s prijateljima...

Štoviše, (zlo)duh koji nadahnjuje možda golemu većinu suvremene zabavnoglazbene produkcije, djeluje dakle i širi svoju moć nad ljudima i kad oni to ne žele – ako toga nisu svjesni i duhovno zaštićeni... Susrećemo se, očito je, s jednim autentičnim "masovnim obredom", koji se kontinuirano izvodi pomoću glazbe. A to onda barem katolicima može posvijestiti važnost egzorcizma, ili pak molitava otklinjanja i zaštite svetim imenom Raspetoga iz ljubavi za nas!


- 23:37 - Komentari (26) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.