ZADNJA AUDICIJA U SUBOTU



Posljednja audicija je u subotu 30.10. Vaša zadnja šansa da uđete u tim!








AUDICIJE ZA ZAGREBAČKE MAŽORETKINJE

Posljednje audicije:

- u četvrtak 28.10. u 20 sati
- ili subotu 30.10. u 15 sati

u Palmotićevoj 30


Pa ekipa dobro došli. I bez panike na audicijama!

Godisnji broj kandidata (prosjecno): 210
Prolaznost: 83-85%
Dobni razredi: 3-7 godina - djecji sastav, 8-13 godina - juniorke, 14-25 godina - seniorke
Redosljed audicija: svi dolaza u zakazano vrijeme, prvi na redu su djecji sastavi, pa seniorke (jer ih ima manje), pa juniorke
Trajanje cekanja: oko 15-30 minuta, maksimalno 60 minuta za one koji dodju zadnji
Trajanje same audicije: 5 do 10 minuta
Broj djevojaka u grupi: 2 (odjednom ulaze na audiciju i rade dio zajedno, a dio zasebno)
Oprema: nije bitna, no pri ulasku skinuti jaknu i odloziti torbe ili ikakve stvari koje sputavaju ruke
Sto treba uzeti: kemijsku olovku kako bi ispunili upitnik (i smjesak na licu)
Tko su ispitivaci: licencirani treneri mazoretkinja u Republici Hrvatskoj (sa zavrsenim strukovnim skolama), a poneki od njih su i suci u mazoret plesu
Informacije o prolasku: iduci dan na ovom blogu ili telefonom
Informacije o sastavu i prvim treninzima: dobijate na flajeru koji se djeli svim kandidatima


NAJCESCA PITANJA:

Kakve mjere provodite za Covid-19?
Maksimalne, daleko veće nego što propisuje država. Kako na treninzima, tako i na audiciji. Na audiciji ćemo:
- prije vašeg dolaska sve dezinficirati
- imat ćete mogućnost pranja ruku, korištnja ručnih dezinfikatora
- sve mažoretkinje i komisija će imati vizire i rukavice
- sjedalice u čekaoni će biti razmaknute na 2 metra
- u dvoranu za ispitivanje ulazit će po 2, a ne 4 djevojke, te će imati razmak od 2 metra
- neće biti doticanja ili bilo kakvih kontakata

Da li da donesem štap jer sam vec bila mazoretkinja?
Nije nuzno, no virtuoznost u tehniciranju sa stapom moze vam omoguciti pocetak treninga u 2. sastavu (svi pocinju u pocetnickom tj. 3., koji vi preskacete jer vec imate osnove tehniciranja)

Hoce li mi prethodno plesanje u nekom drugom timu mazoretkinja pomoci?
U nacelu ne. Kod nekih timova cak i odmaze i potrebno je dugo vremena da se isprave greske. No, ukoliko se radi o vrhunskim i najkvalitetnijim timovima moze pomoci u napretku (pocinje se od 2. sastava, te se brze napreduje u vise sastave).

Bila sam predvodnica u nekom timu izvan Zagreba moram li ici na audiciju?
Apsolutno da. U nasem S1A sastavu trenutno plesu 3 djevojke koje su dosle iz drugih timova. No, morale su proci audiciju. Desi li se koji puta da neka takva djevojak padne? Da! Vrlo rijetko kada, no desi se.

Vec sam bila Zagrebacka mazoretkinja. Hoce li mi to pomoci i moram li polagati audiciju?
Ukoliko vas se treneri sjete onda ne morate na audiciju. U protivnom slucaju da. No, ukoliko ste vec jednom prosli audiciju i plesali u timu, svakako cete proci i ovaj puta. Nema straha.

Hoce li mi pomoci plesanje u nekom drugom plesnom klubu koji nije mazore-ples?
Najcesce da. No, koji puta i to odmaze. U svakom slucaju prepreka nije (ukoliko nesto treba ispraviti brzo cemo to napraviti).

Sto se ispituje na audiciji?
1. U prvom redu smisao za ritam. Koji se prati kroz cijelu audiciju, ali se maksimalno ispituje, na nacin da se trazi da kandidatkinja ponovi ritam (pljeskanjem) koji ispljesce ispitivac.
2. Osnovna predodzba o memoriji i percepciji kandidatkinja (ponavljanje osnovnog koraka kojeg pokazuje jedna od mazoretkinja ispred kandidatkinja).
3. Psiho-fizicke predispozicije za bavljenje mazoret plesom (odredjeni nedostaci poput teske invalidnosti, ozbiljnih poremecaja isl. prijece bavljenje ovom aktivoscu).

Sto ako iz prve ne ponovim ritam ili pogrijesim u koraku?
Nista strasno. Audicija je osnovan klasifikacija. Prave klasifikacije rade se tek nakon par mjeseci treinga (krajem veljace). Svatko ima drugu sansu, a ako vidimo da se radi o tremi, blokadi ili nedostatku koncentracije onda dajemo trecu, cak i cetvrtu sansu. No, da bi imali vise sansi moramo ustanoviti da imate barem osnovnog smisla za ritam (to se vidi i prije "pljeskaja" iz osnovnog koraka i pratnje glazbene podloge).

Kako se odlucuje tko prolazi, a tko ne?
Kada jedan od clanova komisije smatra da netko ne treba proci ili nije siguran konzultira se sa kolega. Odluka se donosi dogovorom clanova komisije. Ukoliko neka kandidatkinja ima imalo sanse proci ce na audiciji.

Kako da umanjim stres?
Nema potrebe za stresom ili nervozom. Ukoliko ispitivaci vide da ste pod stresom pomoci ce vam salama, komunikacijom, ponudit ce vam slatkis. Ne bojte se mi smo profesionalci i nije nam u interesu sokirati vas, nego olaksati vam dolazak u nas tim.

Mogu li roditelji sa mnom u dvoranu za ispitivanje?
Ne! Roditelji samo smetaju i remete koncentraciju. Iznimno, ali jako iznimno, ispitivaci mogu pozvati roditelje najmladjih kandidatkinja za djecje sastave. Iskreno, ako djete nije toliko samostalno da dodje na audiciju nece se moci osloboditi niti na treninzima koji se vrse iskljucivo bez roditelja.

Kome se mogu obratiti za pitanja?
Komisiji svakako ne jer imaju posla preko glave, te se moraju potpuno posvetiti kandidatkinjama da sto krace cekaju. U dvorani i ispred nje biti ce 6 mazoretkinja (prepoznati cete ih po uniformama) koje ce vam pomoci u ispunjavanju upitnika, te vam moci dati osnovne informcije o timu, audicijama, prvim treninzima, uputiti vas prema WC-u...

Jesam li prestara za tim?
Ukoliko ste mladji od 25 godina niste prestari. Komisija ce odluciti u koji dobni razred spadate. Pa ukoliko imate npr. 13 godina, a psiho-fizicki ste zreli za seniorke to ce vam i predloziti. No, odluka je koncano na vama.

Ukoliko padnem, mogu li ponovno polagati na iducoj audiciji?
To vam nitko ne moze zabraniti. No 99% djevojaka koje padnu na jednoj, padnu i na drugim audicijama. Previse se posvecuje paznje procjeni, a komisiju sacinjavaju profesionalci koji taj posao rade vec dugi niz godina.

Mogu li se ikako pripremiti za prolazak? Postoji li kakva skola i pripremni tecaj?
Ne i za to nema potrebe jer se procjenjuju samo osnovne stvari i predispozicije. A motorika, smisao za ritam i psiho-fizicke sposobnosti ne mogu se nauciti u skoli.

Moj tata ima poduzece i moze biti sponzor, hoce li mi to pomoci?
Nikad, nikako i ni na koji nacin. To kod nas nema sanse i nemojte niti pokusavati. Tako nesto kod nas se potpuno odbacuje i osudjuje. Iskreno niti ne pokusavajte!

Imate li jos koje pitanje slobodno ga postaviti i odmah cemo odgovoriti. Nema glupih pitanja. Na koncu nase osnovno pravilo je: "Mi smo ovdje radi vas".






- subota 30.10. u 14:00 Paltmotićeva 30 (audicije), o/o Viki





ŠEF IMA COVID-19

Šef nam je dobio Covid-19. Testiran je u četvrtak i potvrđeno je. Dobio je Covid-19 iako je cijepljen 20.8.





OPREMA ZA NASTUPE

Tim ima i niz tehnike koja je namjenjena nasupima i natjecanjima
- 4 štoperice
- digitalni mjerač udaljenosti (policijski za uviđaje)
- diktofon
- 2 pegle za peglanje kose
- peglu za odječu
- 3 svjetlosna scenska efekta





PROSLAVE ROĐENDANA

Uobičajena je praksa da se na treninzima slave rođendani članica. Na Seniorskom 1A rođendan se slavi pjevanjem svih članica rođendanske pjesme, čestitanjem i tradicionalnim Šefovim povlačenjem za uši (da u idućoj godini naraste). Potom se cijeli tim časti kolačima, čipsevima i grickalicama, te cugom koju je donijela članica. Treneri, naravno, počaste više od toga, a Šef najviše (onda su na treninzima i pizze, torta, kokteli…). I rođendani J1A se isto slave, a ima proslava i na nekim drugim sastavima.

S1A je do sada slavio i zaruke (zadnji puta onu od Viki), te zadnji trening prije vjenačanja (od Kralj), diplome i sve ostale velike događaje u životu naših mažoretkinja.

Uz rođendanske proslave tim organizira darovanje za Božić, kada svaka mažoretkinja donese neki simboličan dar koji se označi brojem, pa onda svaka cura izvlači iz vrećice redni broj i sreća odlučuje tko će dobiti koji poklon. Koji puta se organizira i uskrsno farbanje pisanica pa razmjena istih.





JAVNA VATROGASNA POSTROJBA

1910. osnovana profesionalna Vatrogasna straža (danas Javna vatrogasna postrojba Zagreb)

348 zaposlenika (od čega 324 vatrogasca)
niz specijalaca kao što su ronioci, za izvlačenje iz dubina, sa visina, iz ruševina…
58 vozila (10 navalih, 6 autocisterni, 6 kemijskih, 11 tehničkih, 4 autoljestve, 3 šumska, 3 zglobne platforme, 2 akcidentna 9 zapovjednih…)

7 organizacijskih jedinica:
- postaja Centar (najveća sa 88 vatrogasaca)
- postaja Dubrava
- postaja Žitnjak (najmanja sa 48 vatrogasaca)
- postaja Novi Zagreb
- postaja Jankomir
- Operativno kumunikacijski centar (5 linija 24 sata na dan, 24 stručna djelatnika)
- Intervencijska postaja (za hitne intervencije, broji 70 do 80 vatrogasaca)





PSIHIJATRIJSKA BOLNICA VRAPČE

Psihijatrijska bolnica Vrapče, prije se zvala Zavod za umobolne Stenjevac, nastala je 1879. (Beč je svoju Pshihjatrijsku bolnicu dobio 1861.). No, još 1804. je Zakladna bolnica Male braće na Harmici imala odjel broj 13 sa oko 30 kreveta, tada zvani „ludnički odjel“.

Današnja poznata „žuta zgrada“ projekt je arhitekta Krune Waidmanna. Uz glavnu zgradu sagrađeno je još osam paviljona i to 2 paviljona za „nečiste“ bolesnike, 2 paviljona za „bjesneće“ bolesnike, paviljon za epidemične bolesnike, zgrada kuhinje, praonice i strojarnice, gospodarstvena zgrada i kapelica. Iako je prvotno u njoj bilo smješteno 250 bolesnika, znala je imati i preko 2000 bolesnika u svojim odjelima. Do sada je kroz bolnicu prošlo preko 150.000 bolesnika.

Niz je viceva i anegdota napravljeno o „Vrapču“. Najsimpatičniji je naputak „Kako dođeš do Vrapča? Samo skreneš!“ Naš ured je samo 150 metara od „Vrapča“ upravo radi bolnice. Naime, Šefovi baka i djeda su cijeli svoj život radili u Vrapču (od 1938.), pa im je bolnica 1949. dala zemlju na kojoj su izgradili kuću (1952.), a gdje je danas naše sjedište. Iskreno, Šef je „odrastao“ u „Vrapču“ jer je vrlo često sa djedom, koji je bio šef odjela, boravio unutar bolnice gdje se igrao kao klinac, no tada su djelatnici živjeli sa bolnicom pa su tamo popravljali zube, imali niz sportskih i društvenih aktivnosti, hranili se… To puno toga objašnjava, zar ne?






PRAVCI

Distanca = udaljenost, razmak
Drito = naprijed, ravno, pravo
Dirkektno = pravocrtno
Drekna veza = najkraći pravac
Vu = u
Curik = nazad
Vrni = vrati se
Nahero = na koso, nakošeno
Ausvinkl = neravan, ne prati pravac, kos
Na kant = na kut
Vugel = kut
Nadol = nizbrdo
Čez = kroz, niz
Čošak = kut
Nahero = nagnut, na stranu
Flanjka = iza čoška
Šturc = sa strane
Kcu = uz, pored, do
Zglajhalo = poravnalo
Čorsokak = slijepa ulica
Projdi = prođi
Zidi = izađi

"Odi drito tam" = idi samo ravno
"Vrni se curik" = vratis se nazad
„Rafung ti je nahero“ = Dimnjak ti je nakošen
„Zid je ausvinkl“ = Zid nije ravan
„Tam ti je iza flanjke“ = iza kuta ti je
„Murja me metnula v šturc“ = policija me isključila iz prometa (stavila sa strane)
„Imal sam asa kcu“ = uz te karte imao sam i asa
„Projdi čez oblok“ = prođi kroz prozor
„Ma kad zidemo van bumo se zvmrzli“ = kad izađemo van smrznut ćemo se






KUPANJE JEDNOM TJEDNO

Ni to bilo ko danas, da se kupaš svaki dan. Kupalo se jednom tjedno, nedjeljom. I to klinci uvijek nakon crtića koji je bio od 19:15 do 19:20, tj. za vrijeme dnevnika u 19:30. Taman bi se okupali do 20:00 kad je počela humoristička serija, i nakon toga u 21:00 na spavanje. Starci su se obično kupali nakon 21:00 taman kad bi se voda u bojleru opet zagrijala za jednu kadu.





KUGLA -

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja















































(objavljeno: subota, 30.10.2021. u 13:44) komentiraj (1)

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.