U SUBOTU DRUGA AUDICIJA





Pa ekipa dobro došli. I bez panike na audicijama!

Godisnji broj kandidata (prosjecno): 210
Prolaznost: 83-85%
Dobni razredi: 3-7 godina - djecji sastav, 8-13 godina - juniorke, 14-25 godina - seniorke
Redosljed audicija: svi dolaza u zakazano vrijeme, prvi na redu su djecji sastavi, pa seniorke (jer ih ima manje), pa juniorke
Trajanje cekanja: oko 15-30 minuta, maksimalno 60 minuta za one koji dodju zadnji
Trajanje same audicije: 5 do 10 minuta
Broj djevojaka u grupi: 2 (odjednom ulaze na audiciju i rade dio zajedno, a dio zasebno)
Oprema: nije bitna, no pri ulasku skinuti jaknu i odloziti torbe ili ikakve stvari koje sputavaju ruke
Sto treba uzeti: kemijsku olovku kako bi ispunili upitnik (i smjesak na licu)
Tko su ispitivaci: licencirani treneri mazoretkinja u Republici Hrvatskoj (sa zavrsenim strukovnim skolama), a poneki od njih su i suci u mazoret plesu
Informacije o prolasku: iduci dan na ovom blogu ili telefonom
Informacije o sastavu i prvim treninzima: dobijate na flajeru koji se djeli svim kandidatima


NAJCESCA PITANJA:

Kakve mjere provodite za Covid-19?
Maksimalne, daleko veće nego što propisuje država. Kako na treninzima, tako i na audiciji. Na audiciji ćemo:
- prije vašeg dolaska sve dezinficirati
- imat ćete mogućnost pranja ruku, korištnja ručnih dezinfikatora
- sve mažoretkinje i komisija će imati vizire i rukavice
- sjedalice u čekaoni će biti razmaknute na 2 metra
- u dvoranu za ispitivanje ulazit će po 2, a ne 4 djevojke, te će imati razmak od 2 metra
- neće biti doticanja ili bilo kakvih kontakata

Da li da donesem štap jer sam vec bila mazoretkinja?
Nije nuzno, no virtuoznost u tehniciranju sa stapom moze vam omoguciti pocetak treninga u 2. sastavu (svi pocinju u pocetnickom tj. 3., koji vi preskacete jer vec imate osnove tehniciranja)

Hoce li mi prethodno plesanje u nekom drugom timu mazoretkinja pomoci?
U nacelu ne. Kod nekih timova cak i odmaze i potrebno je dugo vremena da se isprave greske. No, ukoliko se radi o vrhunskim i najkvalitetnijim timovima moze pomoci u napretku (pocinje se od 2. sastava, te se brze napreduje u vise sastave).

Bila sam predvodnica u nekom timu izvan Zagreba moram li ici na audiciju?
Apsolutno da. U nasem S1A sastavu trenutno plesu 3 djevojke koje su dosle iz drugih timova. No, morale su proci audiciju. Desi li se koji puta da neka takva djevojak padne? Da! Vrlo rijetko kada, no desi se.

Vec sam bila Zagrebacka mazoretkinja. Hoce li mi to pomoci i moram li polagati audiciju?
Ukoliko vas se treneri sjete onda ne morate na audiciju. U protivnom slucaju da. No, ukoliko ste vec jednom prosli audiciju i plesali u timu, svakako cete proci i ovaj puta. Nema straha.

Hoce li mi pomoci plesanje u nekom drugom plesnom klubu koji nije mazore-ples?
Najcesce da. No, koji puta i to odmaze. U svakom slucaju prepreka nije (ukoliko nesto treba ispraviti brzo cemo to napraviti).

Sto se ispituje na audiciji?
1. U prvom redu smisao za ritam. Koji se prati kroz cijelu audiciju, ali se maksimalno ispituje, na nacin da se trazi da kandidatkinja ponovi ritam (pljeskanjem) koji ispljesce ispitivac.
2. Osnovna predodzba o memoriji i percepciji kandidatkinja (ponavljanje osnovnog koraka kojeg pokazuje jedna od mazoretkinja ispred kandidatkinja).
3. Psiho-fizicke predispozicije za bavljenje mazoret plesom (odredjeni nedostaci poput teske invalidnosti, ozbiljnih poremecaja isl. prijece bavljenje ovom aktivoscu).

Sto ako iz prve ne ponovim ritam ili pogrijesim u koraku?
Nista strasno. Audicija je osnovan klasifikacija. Prave klasifikacije rade se tek nakon par mjeseci treinga (krajem veljace). Svatko ima drugu sansu, a ako vidimo da se radi o tremi, blokadi ili nedostatku koncentracije onda dajemo trecu, cak i cetvrtu sansu. No, da bi imali vise sansi moramo ustanoviti da imate barem osnovnog smisla za ritam (to se vidi i prije "pljeskaja" iz osnovnog koraka i pratnje glazbene podloge).

Kako se odlucuje tko prolazi, a tko ne?
Kada jedan od clanova komisije smatra da netko ne treba proci ili nije siguran konzultira se sa kolega. Odluka se donosi dogovorom clanova komisije. Ukoliko neka kandidatkinja ima imalo sanse proci ce na audiciji.

Kako da umanjim stres?
Nema potrebe za stresom ili nervozom. Ukoliko ispitivaci vide da ste pod stresom pomoci ce vam salama, komunikacijom, ponudit ce vam slatkis. Ne bojte se mi smo profesionalci i nije nam u interesu sokirati vas, nego olaksati vam dolazak u nas tim.

Mogu li roditelji sa mnom u dvoranu za ispitivanje?
Ne! Roditelji samo smetaju i remete koncentraciju. Iznimno, ali jako iznimno, ispitivaci mogu pozvati roditelje najmladjih kandidatkinja za djecje sastave. Iskreno, ako djete nije toliko samostalno da dodje na audiciju nece se moci osloboditi niti na treninzima koji se vrse iskljucivo bez roditelja.

Kome se mogu obratiti za pitanja?
Komisiji svakako ne jer imaju posla preko glave, te se moraju potpuno posvetiti kandidatkinjama da sto krace cekaju. U dvorani i ispred nje biti ce 6 mazoretkinja (prepoznati cete ih po uniformama) koje ce vam pomoci u ispunjavanju upitnika, te vam moci dati osnovne informcije o timu, audicijama, prvim treninzima, uputiti vas prema WC-u...

Jesam li prestara za tim?
Ukoliko ste mladji od 25 godina niste prestari. Komisija ce odluciti u koji dobni razred spadate. Pa ukoliko imate npr. 13 godina, a psiho-fizicki ste zreli za seniorke to ce vam i predloziti. No, odluka je koncano na vama.

Ukoliko padnem, mogu li ponovno polagati na iducoj audiciji?
To vam nitko ne moze zabraniti. No 99% djevojaka koje padnu na jednoj, padnu i na drugim audicijama. Previse se posvecuje paznje procjeni, a komisiju sacinjavaju profesionalci koji taj posao rade vec dugi niz godina.

Mogu li se ikako pripremiti za prolazak? Postoji li kakva skola i pripremni tecaj?
Ne i za to nema potrebe jer se procjenjuju samo osnovne stvari i predispozicije. A motorika, smisao za ritam i psiho-fizicke sposobnosti ne mogu se nauciti u skoli.

Moj tata ima poduzece i moze biti sponzor, hoce li mi to pomoci?
Nikad, nikako i ni na koji nacin. To kod nas nema sanse i nemojte niti pokusavati. Tako nesto kod nas se potpuno odbacuje i osudjuje. Iskreno niti ne pokusavajte!

Imate li jos koje pitanje slobodno ga postaviti i odmah cemo odgovoriti. Nema glupih pitanja. Na koncu nase osnovno pravilo je: "Mi smo ovdje radi vas".




ŠTO SU U STVARI ZAGREBAČKE MAŽORETKINJE?
Zagrebačke mažoretkinje sastav su koji održi do 250 nastupa godišnje. U 27 godina održali smo više od 4500 nastupa. Od 1997. godine intenzivno održavamo inozemne nastupe i od tada smo održali 330 nastupa u 26 zemalja Amerike, Europe i Azije. Nastupali smo u 270 različitih gradova. Zaštitni smo znak Hrvatske nogometne reprezentacije za koju smo održali 450 nastupa, te sa kojom često i putujemo (npr. na Svjetsko nogometno prvenstvo). Imali smo 510 nastupa za Dinamo. Otvarali smo više od 300 svjetskih i europskih prvenstava čak i izvan Hrvatske. Vrlo često nastupamo za i pred Predsjednikom RH, a nastupi su nam na najvažnijim događajima u Zagrebu i Hrvatskoj. Svake godine, prema nizozemskoj agenciji “SPH”, naše nastupe vidi više od 12 miliona ljudi. 21 put bili smo Prvaci Hrvatske, a 17 puta smo osvojili Prvenstvo Europe. O nama je napisano više od 2000 novinskih članaka i više od 3.000 puta smo snimljeni za TV. DOBRO DOŠLI!

ŠTO SE RADI NA AUDICIJI
Ovu audiciju za Vas provode g. Alen Šćuric manager Zagrebačkih mažoretkinja i internacionalni suprem mažoret-sudac, te trenerice, instruktorice i predvodnice Zagrebačkih mažoretkinja. Na audiciji se ispituje smisao za ritam, te se ocjenjuje držanje, jednostavan mažoret-korak te psiho-fizičke predispozicije. Obzirom da je audicija vrlo jednostavna nema potrebe za strahom i nervozom.

KAKVA JE BRIGA ZA ČLANOVE?
U više od 4500 nastupa, 330 inozemnih turneja, 50-tak odlazaka na prvenstva (kada ide i više od 70 djevojaka), 30.000 sati treninga... NIJE SE DOGODILA NITI JEDNA NESREĆA ili incidentna situacija. Odlasci na putovanja pod pratnjom su vrhunskih profesionalaca i organizirani su na najvišem nivou (najluksuzniji autobusi, najveće zračne kompanije, vrhunski hoteli za prvenstva...). Osim uprave i trenera za djevojke se brinu zdravstveni radnici, fizioterapeut, frizerka, vizažisti, vlastito osiguranje, stalno zaposlena tehnička služba, pedagozi.... U Zagrebačkim mažoretkinjama radi 4 stalno zaposlene osobe, 10 trenera, 20 povremenih trenera, 15 povjerenika, 10 stalnih savjetnika, te 10 stalnih suradnika, te koreografi iz Hrvatske, Slovenije, Rumunjske i Francuske…
Izuzev članarine i upisnine djevojke nemaju nikakvih drugih financijskih obveza. Sve troškove nastupa, prijevoza na turneje i prvenstva, smještaja, prehrane, osoblja, uniformi, opreme (pa čak i najlon čarapa), dodatnih napitaka i obroka (službena voda, grickalice, voće...) za 1A sastave plaćaju isključivo Zagrebačke mažoretkinje, t.j. članovi nemaju nikakvih obveza. 1A seniorski sastav dobiva i honorar za svoje nastupe. Oprema 1A sastava, koju plaćaju Zagrebačke mažoretkinje, a na korištenje besplatno dobivaju članice, sastoji se od: ljetne, jesenske i zimske uniforme, čizama, kape, rukavica, službenih gaćica, dviju potkošulja (sa i bez rukava), tajica, marame, najlon čarapa, službenih naušnica, štapa, trenirke, jesenske sportske opreme sa suknjom i dugim rukavima, ljetne sportske opreme bez rukava, službene pidžame, službenog kupaćeg kostima, originalnog dresa Hrvatske nogometne reprezentacije sa štucnama, biciklističkih hlačica, majice sa kratkim rukavima, službenog kišobrana, jastuka za spavanje u autobusu, šilterice...

POPUŠTAJU LI U ŠKOLI (FAKULTETU) RADI MAŽORETKINJA?
Ovo može biti samo izgovor! Većina djevojaka u 1A seniorskom sastavu studentice su. Neke od njih studiraju na dva fakulteta i još rade, paralelno sa obvezama u mažoretkinjama. Vrlo smo ponosni na sve djevojke koje su plesale kod nas i upisale fakultete koje su željele i imaju vrhunske karijere. Vrlo je česta pojava da djevojke uče u autobusima, avionima i hotelima na turnejama ili pripremama. Djevojke koje trebaju učiti dobivaju posebne sobe u hotelima kako ih ostale ne bi uznemiravale. Svi ostali sastavi, koji nisu 1. sastavi, imaju daleko manje obveza (1 do 2 treninga tjedno). No, da bi spriječili izgovaranje na mažoretkinje redovno provjeravamo ocjene i po potrebi kontaktiramo razrednike i roditelje (poglavito ukoliko mažoretkinja izostaje sa treninga kako bi spriječili da umjesto na treninge odlazi u kafiće isl.). Svako zlorabljenje povjerenja rezultira suspenzijom ili izbacivanjem iz sastava.

ŠTO SE PLAĆA?
U Zagrebačkim mažoretkinjama plaća se upisnina koja iznosi 155 kn i od koje se izdaje iskaznica, te se uplaćuje registracija u Hrvatskom mažoret savezu i European majorettes’ association. Prilikom upisa svaka mažoretkinja besplatno dobiva mažoret-štap. Upisnina se plaća samo jednom, dok se članarina plaća svaki mjesec. Početna mjesečna članarina je 99 kn, no sa svakim napredovanjem u sastavu članarina se smanjuje (npr. razvodnice 1A seniorskog sastava imaju članarinu od 40 kn). 20% naših članova oslobođeno je plaćanja članarine (postaju stipendisti grada Zagreba), a isto moraju zatražiti na obrascu koji kod nas dobivaju besplatno.

GDJE I KADA SU TRENINZI?
Treninzi se održavaju u Palmotićevoj 30 jednom ili dva puta tjedno. Sastavi koji se natječu (1A seniorski i 1 juniorski ) imaju posebne pripreme izvan Zagreba do 4 puta godišnje. Treninge vode licencirani treneri i instruktori sa bogatim iskustvom, a uz pomoć asistenata. Osim trenera u sastavu imamo i koreografe, te stručne suradnike. Napredovanje u više sastave moguće je samo i isključivo prema kvaliteti mažoretkinja (apsolutno ne postoji mogućnost “veza”, podmićivanja, utjecaja isl.).

MJERE ZA COVID-19
Zagrebačke mažoretkinje provode daleko strože mjere za sprječavanje Covida-19 koje je sastavio naš Krizni zdravstveni stožer kojeg čini 5 liječnika i drugih zdravstvenih radnika. Mjere se provode 100%, bez izuzetaka. Više o mjerama pročitajte na našem blogu.

RODITELJSKI SASTANAK ĆE BITI u srijedu 14.10. u 20:30 sati u Hercegovačkoj 111,
gdje ćemo Vam prezentirati sve o Zagrebačkim mažoretkinjama

PRVI TRENING ĆE BITI na Maksimirskom stadionu (privremeno dok je vrijeme toplo radi Covida-19):
Za dječje sastav u subotu 26.9. od 13:15-14:15, Zapadna tribina Maksimirskog stadiona
Za juniorske sastav u subotu 26.9. od 9:00-10:30, Zapadna tribina Maksimirskog stadiona
Za seniorski sastav u utorak 22.9. od 19.45-22.00, Zapadna tribina Maksimirskog stadiona

Rezultate audicije možete pročitati na http://zgmazoretkinje.blog.hr ili na tel. 34-65-886 od ponedjeljka 21.09.





Postoji mogućnost promjene rasporeda nastupa, o ćemu ćemo Vas blagovremeno izvjestiti.

> subota 19.9. u 13:30 h, Palmotićeva 30 (audicije), o/o Šef

> petak 25.9. u 19:00 h, baza Zagorje (team building), o/o Šef

> petak 2.10. u 19:00 h, baza Zagorje (team building J1A), o/o Šef





ŠEF POČEO TRENIRATI SA TIMOM

Šef je počeo raditi zagrijavanja sa timom. Istina ne može dobar dio toga odraditi, ali se trudi. Puše ko jelen, nakon zagrijavanja je jedna voda... Ali uporan je!





SPONZORI TIMA

Zagrebačke mažoretkinje imaju velik broj sponzora i donatora, među kojima su neke od najvećih zagrebačkih firmi, a koji na razne načine pomažu timu:

Glani pokrivitelj tima je:
SUZUKI koji je i službeni auto tima

Ostali sponzori i donatori:
Gradska uprava Zagreb
Turistička zajednica Zagreba
Sokol Marić
GNK Dinamo
Cammeo
Hell
Antena Zagreb
Narodni radio
Enter ZG
Naturel
Pivnica Medvedgrad
Pompea
Gallileo
Maxmar Sport
Javna vatrogasna postrojba grada Zagreba

Puno HVALA!





SIGURNOST ČLANOVA

Apsolutno glavni prioritet našeg tima je sigurnost članova.

Za sigurnost članova trošimo velike resurse i sredstva, svi treneri i ostalo osoblje educirano je za sigurnost članova, postoje posebni dokumenti i manuali za sigurnost.

Sigurnost se provodi na nekoliko razina:
- sigurnost na treninzima i neposredno nakon treninga - provodi trener uz pomoć asistenta
- sigurnost na turnejama i natjecanjima - provodi voditelj sigurnosti, uz pomoć uprave i trenera
- sigurnost na drugim aktivnostima tima (team buildinzi, koncerti, smotre, proslave, Plavo-bijeli trening idr.) - provodi voditelj aktivnosti
- zdravstvena sigurnost - posebne procedure za gripu, hepatitis, mononukleozu i drug zarazne bolesti
- Covid-19 - osnovali smo Krizni zdravstveni stožer koji propisuje mjere
- kontrola sigurnosti - uprava koja kontrolira sve gornje segmente

Tim ima i povjerenika za sigurnost, kao i niz manuala i pravilnika za sigurnost (npr. sigurnost na treninzima, zabrane i ograničenja na treninzima, procedure tijekom sezona gripe idr.).






MAKSIMIR
Park Maksimir je spomenik parkovne arhitekture i zaštićeno kulturno dobro. Prostire se na 316 hektara površine.

Park je podignut krajem 18. stoljeća krčenjem autohtone šume hrasta lužnjaka i graba. Prvi je javni park u jugoistočnoj Europi i jedna od prvih u svijetu. Osnivač parka je zagrebački biskup Maksimilijan pl. Vrhovec de Ehrenberg i Rakitovec po koje je park i dobio ime. Biskup Vrhovec je biskupsku šumu poklonio građanima Zagreba za odmor i relaksaciju. U to vrijeme park je bio jedan od najljepših austrougarskih javnih parkova, obzirom da su ostali parkovi u prvom redu bili privatnog karaktera, uz dvorce i palače. Park je za građanstvo otvoren 1794. I nakon biskupa Vrhovca biskupi nastavljaju uređenje parka, a na kraju ga je majstorski dovršio i oblikovao nadbiskup Juraj Haulik de Varallya. Za tu svrhu angažirao je niz austrijskih umjetnika koji su oblikovali carske perivoje u Schönbrunnu, Hatzendrofu i Laxenburug, a koje je predvodio arhitekt carskih vrtova Michael Sebastian Reidl.

Park ima niz originalnih paviljona, kuća i drugih objekata, vidikovac, te brojne spomenike. Park ima pet jezera, više kilometara staza, niz mostića i sadržaja:
• Vidikovac (ugostiteljski objekt)
• restoran Ježeva kućica
• restoran Kod morskog lava (unutar ZOO-a)
• Ribičko društvo „Bukovac-Maksimir“ obavlja rekreacijsko-športski ribolov na 5. jezeru
• Konjički klub Hiperion organizira jahanje, uključujući i ponije za djecu
• Dva moderno uređena dječja igrališta
• Pozornicu za javne manifestacije
• ZOO vrt





DJEČJI DOPLATCI

U Zagrebu djeca dobivaju pomoć
- 31.715 kroz dječji doplatak
- 171 milijun kuna je isplaćeno za dječje doplatke
- 5.390 kn se prosječno godišnje isplati po djetetu
- 11.200 novorođene djece ima potporu
- 21.177 novorođenčadi je dobilo pomoć za opremu
- 7.000 djece od grada dobiva božićne i druge pomoći
- 1.025 djece ide na ljetovanje o trošku grada






PREVOZNA SREDSTVA

Cuk = vlak
Cukmašina = lokomotiva
Bus = autobus
Eroplan = avion, zrakoplov
Helić = helikopter
Tutač = automobil
Bajs = bicikl
Šofer = vozač
Kartodrapec = kondukter

„Cuk ti bu pobegel“ = Pobjeći će ti vlak





ČISTAČI CIPELA
Čistaći cipela su bili zagrebačka svakodnevnica. Na Trgu bana Jelačića ih je bilo desetak, a bilo ih je i na Glavnom kolodvoru, Cvjetnom placu, HNK, te ostalim dijelovima grada gdje su se kretala gradska gospoda kojima je trebalo uglancati cipele prije posla, sastanka, suda, spoja…

Većina čistača imala je tek kutiju sa ležištem za stopalo na koje bi stavili jednu nogu, a vrijedan čistač je izvukao adekvatnu pastu, kefe, krpe i navalio na čišćenje, nakon par minuta, na ležište ste stavili i drugu cipelu. No, bilo je i onih koji su imali vrlo udobnu stolicu u koju ste se zavalili i dok vam se čiste cipele čitali bi novine. Usput je čistač prodavao i žnirance svih vrsta.

Čišćenje cipela je bilo toliko jeftino da su si to mogli priuštiti svi srednjeg i višeg staleža. Posljednji je čistač bio na Trgu bana Jelačića, obično pozicioniran ispod kavane hotela Dubrovnik, no i on je nestao nakon što su došle silna crnila zbog čega su svi prestali glancati cipele kefama i krpama.





sa 1. nastupa za promociju audicija - 2. dio
Fotke: Željko Bakšaj Žac































...nastavak u idućem postu...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŽELITE LI KOMENTIRATI OVAJ POST UČINITE TO OVDJE:
1. pritisnite natpis "komentiraj"
2. kada vam se otvori novi prozor pritisnite kružić pokraj "anonimac"
3. upišite svoj nadimak
4. napišite komentar
5. pritisnite tipku "POŠALJI"


Ovaj blog će bez izuzetka brisat sve komentare koji sadrže uvrjedljive riječi, nekulturnu komunikaciju, laži ili klevete bez obzira na ostatak sadržaja komentara. Osnove kućnog odgoja i osnovni bonton je minimum komunikacije na ovom blogu. Demokracija nije anarhija, a uvrede ili klevete ne mogu se „opravdati“ slobodom izražavanja!

(objavljeno: petak, 18.09.2020. u 15:03) komentiraj (6)

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.