Privatna audio prčija

subota, 30.07.2005.

BOLESNO A I NEBITNO

dragi moji malo glazbenih niš`koristi od informacija. Tek toliko da se ima za pričati uz kavu.

Pjesme koje su najviše puta puštane na engleskim radio stanicama od 1950. do danas:

milijun reprodukcija znači50 000 radijskih sati iliti cca 5,7 godina neprekinutog izvođenja!

preko 8 milijuna puta:

The Righteous Brothers - You've Lost That Lovin' Feelin'

preko 7 milijuna puta:

The Beatles - Yesterday
Ben E. King - Stand By Me

preko 6 milijuna puta:

Simon and Garfunkel - Mrs. Robinson
Johnny Rivers - Baby, I Need Your Loving
The Police - Every Breath You Take
Roy Orbison - Oh Pretty Woman

i preko 5 milijuna:

Roberta Flack - Killing Me Softly With His Song
Marcello Ciorciolini - More
Dolly Parton - I Will Always Love You
Percy Sledge - When A Man Loves A Woman
Glen Campbell - Gentle On My Mind
The Beatles - Something
Simon and Garfunkel - Sounds Of Silence
Simon and Garfunkel - Bridge Over Troubled Water
Simon and Garfunkel - Scarborough Fair


- kao što vidite Paul Simon i Art Garfunkel dominiraju

sentiš pjesmama sa ljigavim ali i ljepljivim melodijama

koje progone čovječanstvo do dana današnjeg
Bože zar AIDS nije dovoljan?

30.07.2005. u 15:53 • 0 KomentaraPrint#

petak, 29.07.2005.

NICK CAVE preko cele vasione

...bio i prosao Princ Tame Osobno (PTO)tm
nisam bio hvala na pitanju;) al sam prigodno davno nakuckao

So let`s behold:

Jednom davno u galaksiji dalekoj okupili su se u Imerijalnoj menzi Lord Vader , Chewbacca i Luke Skywalker na šalici endorske kave s mlijekom i razgovoru ugodnom pred početak konačnog obračuna. Svjetlosne sablje ovaj put ostale su isključene, a ključne kosti cijele.

Uz škripu respiratora Lord Vader progovori: «Kššh, hšššk… Luke, što slušaš dok prakticiraš vježbe za kontolu Sile(tm) kššh, hšššk?»

- Pet Shop Boyse i Depeche Mode, o gnjusni Vaderu, jer me zvuk sintiesajzera sa Zemlje umiruje, a i dečki su bolje obučeni od tvojih Stormtroopera.

- Kššh, hšššk gnjido metroseksualna, ne valja ti tako pričati sa starijima, možda su ti otac, znaš, kššh, hšššk ! - Ah, vidi se da ti je Imperator isprao mozak sa lošim bootlezima Joy Division kodiranim na 96 kbps, bah...


Chewbacca se ne obazire na ovo popkulturno prepucavanje dvojice dijametralno različitih, a opet sličnih ljudi već lista Zen učenje majstora Huang-Poa.


-Nisu u pitanju Joy Division, već Nicholas Edward Cave iz Australije sa planeta Zemlje, znaš! Njegov pop sa ruba pakla me opčinio sa svojim zlim a opet harmoničnim stihovima. Njegova glazba mi je poput najnježnijeg brujanja sithovske svjetlosne sablje ili dobro nauljenog Tie-fightera...ahh...

- Bože dragi, zvučiš ko' Bono iz U2 na nekoj dobrotvornoj priredbi, kaže Luke i upali prvi bijeli Walter. - Ovo će potrajati.

- Ne seri već slušaj. Kššh, hšššk… Jesi li znao da je Nick svoj javni debi ostvario sa 13 godina sa svojim crkvenim zborom iz Wangartte blizu Melbournea u toj Australiji? Tamo je išao u školu, a i singl su im objavili — Silent Night/Oh, Little Town of Bethlehem. Bilo je to 1970. godine što će reći da se Nick rodio 22. rujna 1957., kužiš?

- Bolno...- tiho će galaktički prvoborac Luke.

- Dobro, a znaš da je prije solo karijere imao bend koji se zvao Birthday Party koji su bili tako-tako, ubodi si kompilaciju HITS (4AD — 1992) u cd shopu na Tattooineu. Uglavnom sa Birthday Party je 1983. bilo gotovo, a moj heroj je tonuo u probleme sa heroinom.

- Heroinom?

- Omiljenom drogom glazbenika sa Zemlje bez obzira na žanr. Lijepo te omami ali ne zezne koordinaciju prstiju kao hašiš i pivo zajedno pa možeš bez beda vući solaže po git...ovaj svjetlosnoj sablji.

- Hašiš, pivo??

- Ne pitaj i ne konzumiraj. Nego, početkom 1984. Nick okuplja prateći bend pod nazivom The Bad Seeds po posljednjem EP-u bivšeg mu sastava.


U tom trenutku Chewbacca se diže i odlazi po skriptu iz socijalne psihologije u Imperijalnu fotokopiraonu dok Darth Vader nastavlja:


-U travnju 1984. debitiraju na BBC kod legendarnog Joh Peela sa prvim albumom From Her To Eternity i singlom In The Ghetto. To ti je obrada Luke kššh, hšššk od još jednog Zemljanina, Elvisa Presleya kojeg zovu Kralj, a ti i ja znamo da postoji samo jedan kralj: gipki Imperator!

- Ne postoji ono što ne postoji, Lorde Vaderu, to je rekao jedan drugi Zemljanin, ali to sve jedno ne objašnjava Caveovu fiksaciju pokojnim Presleyem jer, možda jesam mlad, ali čak i ja znam da se naslov drugog albuma The Firstborn Is Dead odnosi na Elvisovog mrtvorođenog brata blizanca.

- Kššh, hšššk iznenađuješ me Luke, postoji nešto tamno u tebi, a to nisu tvoja pušačka pluća. Poslušaj Kicking Against The Pricks iz 1986., album obrada, gdje meštar pjeva Velvet Uderground i Hendrixa.

- Ne valjda Hey Joe?


- O da, da... Vidiš Cave je marljiv dečko i skoro svake godine je izdao nešto pa tako redom idu Your Funeral... My Trial 1986., Tender Prey 1988., The Good Son 1990., pa Henry`s Dream 1992. i Let Love In iz 1994. godine. Zatim slijedi pauzica, kafica, cigara da 1996. kada izlaze Murder Ballads i dueti sa Kylie Minogue (Where The Wild Roses Grow) i P.J. Harvey (Henry Lee). Shvati, to je ploča sa deset stvari o smrti, ljubavi i smrti...nasilnoj, što kod pacifistički nastrojenih Zemljana odlično prolazi i Nick postaje još popularniji i svi ga vole, dok on u mladoj Polly Jean Harvey nalazi kompatibilnu princezu mraka i savija ljubavno gnijezdo boli i patnje dok mu je u prstima zapetljan zadnje cigarete dim.

- A ona ga čuva od njega samoga, je li, Vaderu?


- Nažalost, nije ih išlo, pa Nick tone u svoju, još mračniju, verziju bluesa dok Lord Vader uživa.


- Oh, kako volim dok priča o sebi u trećem licu, kao da galaktika stenje pod njegovom čizmom. Vidjet ćeš, Vaderu, kad se franšize ujedine u Star Wars VS Star Trek i dođu Borgovi pa ćete ti i tvoj gipki Imperator kolektivno najebat`, ha!


- kššh, hšššk …Mali, imaš sreće što mi svjetlosna sablja nema signala a i Chewbacca izgleda kao da studira DIF. Bit će ti bolje da si nabaviš dupli Abattoir Blues/The Lyre Of Orpheus iz 2004. godine i spremiš za koncert u Zagrebu na Zemlji 13. i 14. lipnja i požuri se, jer karata skoro pa više i nema. Za B-sides&Rarities od ove godine još nisi spreman.


- Nisam spreman? E, Vaderu, zapržit ću cijelu diskografiju i naučiti sve lyricse napamet!

- Nemoj se bahatit, mali, jer bi mogao ostat bez nekog od lijevih ekstremiteta gornjeg dijelova tijela, tipa ruka, znaš? Ali svejedno evo ti popis da se znaš snać` ako platiš kavu…. kššh, hšššk…

1. From Her To Eternity (1984)

2. The Firstborn Is Dead (1985)

3. Kicking Against the Pricks (1986)

4. Your Funeral, My Trial (1986)

5. Tender Prey (1988)

6. The Good Son (1990)

7. Henry's Dream (1992)

8. Live Seeds (1993)

9. Let Love In (1994)

10. Murder Ballads (1996)

11. The Boatman's Call (1997)

12. The Best Of (1998)

13. No More Shall We Part (2001)

14. Nocturama (2003)

15. Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus (2004)

16. B-Sides & Rarities (2005)

29.07.2005. u 01:40 • 1 KomentaraPrint#

Najjace brade danas, a nisu srpske;))

Armenija je zemlja u središnjoj Aziji sa glavnim gradom Jerevanom na čelu. Okružena je prijateljskim zemljama poput Turske, Irana, Azerbejđana i Gruzije dok joj populacija broji 3,5 milijuna ljudi. U Armeniji se prosječno živi 71,2 godine, a pri tom se mjesečno zaradi 300 američkoiračkih dolara. U Hrvatskoj se, recimo, živi 74,5 godina i zaradi 933 istih zelenih novčanica ali mi zato nemamo 4 politička prvoborca ugnježđena u samo srce Carstva zla(tm) — System Of A Down.


Gospoda u pitanju su Serj Tankian (vokali, klavijature, brada), na gitari poprilično čudnog oblika Daron Malakian, na instrumentu sa 4 žice koji čak i ja pomalo znam svirati, gospodin Shavo Odadjian i ultimativni razarač membrana, činela i groupie djevojaka - John Dolmayan, na bubnjevima dakako.


Legitimni nasljednici prvaka agit-prop rap-metal doktrine Rage Against The Machine formirani su 1995. godine u sunčanom Los Angelesu u današnjoj postavi. Furiozitet i miješanje malignog metala a la Black Sabbath i Slayer sa jazz formama Franka Zappe i armenskom narodnom (ne-novokomponovanom;) glazbom koštalo ih je povelikog sljedbeništva i ugovora sa Rickom Rubinom i njegovim American Recordings samo dvije godine poslije. 1998. izlazi im prvi, istoimeni, album kojeg nose singlovi Sugar, Spiders i War?. Zanimljiva fuzija glazbenog izričaja pokušana je biti spremljena pod fascikl Nu-Metal zajedno sa Korn, Limp Bizkit i Linkin Park u kritičarskim očima. Iako dijele simptome Nu-Metala poput jednostavnih riffova, nedostatka solaža, prisutnost nisko štimanih gitara i start — stop/glasno - tiho dinamike pjesama, pop način pisanja pjesama i odsutnost rapa i gramofona ipak ih drži na odmaku od navedene MTV bagre.


Četvrtog rujna 2001. izlazi im drugi album naslovljen Toxicity koji se prodaje istim tempom kao i Nirvanin Nevermind ravno deset godina prije i čini za cargo vojničke hlače isto što i gore spomenuti album za karirane košulje — svi ih nose... Melodiozni hadcore i zavijanje u Chop Suey, laganica sa teškim riffom Aerials i (samo) hardcore u Toxicity guraju album sve više po top-ljestvicama. Sada definitivno gurnuti pod tepih Nu-Metala sa folk dopunama pobuđuju u mladom Johnu gnjev i izjave poput: «Do they call Bon Jovi `Italian rock`?». Sasvim razumno ako se mene pita jer po tome je i Vucino Živo blato prog-rock sa okusom janjetine i paškog sira, a zapravo nije...jel da?


Blagodati Interneta u smislu razmjene i cirkulacije piratskog materijala došle su na vidjelo kada su Armenci izdali Steal This Album!. Serj ga ne smatra kompilacijom b-strana već punokrvnim pjesmama koje se nisu ranije pojavile ne zato što su slabije već zato što se jednostavno nisu uklapale u koncepciju niti prvog, istomenog, niti drugog (Toxicity) albuma; tako da postaje neka vrsta smjerokaza kamo će System glazbeno nastaviti. CD dolazi bez ikakvog omota, samo prozirna plastična kutija, a Steal This Album! nažvrljano je preko pola diska. Sve informacije mogu se dobiti ako se CD ubaci u računalo i spoji na posebni, za to namijenjeni Internet site. Album je ime dobio po knjizi Abbiea Hoffmana, radikala iz davnih 60-ih, zvanoj «Steal This Book» koja je bila zbirka savjeta kako, recimo… napraviti Molotovljev koktel, obiti bravu i ostale korisne stvari.

«Steal This Album» vjerojatno nikada ne bi ugledao svjetlo dana da neke pjesme nisu procurile na Internet. Doduše, bile su to grube, demo, verzije no i to je ponukalo bend da ih snimi kako treba. Sve navedeno događalo se u studenom 2002. godine.

Bend je naizgled bio u hibernaciji do početka 2005. godine kada je najavljen izlazak novog uradka Mesmerize (i to za 17. ovog mjeseca) te Hypnotize za rujan ove godine. Mesmerize/Hypnotize su konceptualni diskovi, jedan brzi drugi sporiji koji će se po izlasku potonjeg moći stopiti u cjelinu kako glazbeno tako i fizički jer će omoti biti napravljeni tako da se ova dva albuma mogu spojiti u jedan dupli, so they say.


System Of A Down su već prebučan svijet metala napravili malo melodioznijim i dinamičnijim, a ljudima skrenuli pažnju od kako dobro popit i popušit na neke političke i socijalne teme. Sad im ostaje da pokore i neke akustične vode i time nadmaše i De La Rochinu bratiju osobno na panteonu bendova sa petokrakom na reveru.


Diskografija:

1. System of a Down (30. 06. 1998.)

2. Toxicity (04. 09. 2001.)

3. Steal This Album! (26. 11. 2002.)

4. Mezmerize (17. 05. 2005.)

5. Hypnotize (27. 09. 2005.)


Singlice:

1. "Sugar" (System of a Down, 1998)
2. "Spiders" (System of a Down,1999)
3. "War?" (System Of A Down, 2000)
4. "Chop Suey!" (Toxicity, 2001)
5. "Toxicity" (Toxicity, 2002)
6. "Aerials" (Toxicity, 2002)
7. "Psycho" (Toxicity, 2002)
8. "Innervision" (Steal This Album!, 2002)
9. "Boom!" (Steal This Album!, 2003)
10. "I-E-A-I-A-I-O" (Steal This Album!, 2003)
11. "B.Y.O.B." (Mezmerize, 2005)

29.07.2005. u 01:18 • 0 KomentaraPrint#

Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Bez prerada.



  srpanj, 2005 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Listopad 2007 (1)
Rujan 2007 (1)
Kolovoz 2007 (4)
Lipanj 2007 (2)
Svibanj 2007 (4)
Travanj 2007 (2)
Ožujak 2007 (1)
Siječanj 2007 (4)
Prosinac 2006 (3)
Studeni 2006 (2)
Listopad 2006 (5)
Rujan 2006 (4)
Kolovoz 2006 (6)
Srpanj 2006 (4)
Lipanj 2006 (9)
Svibanj 2006 (9)
Travanj 2006 (5)
Ožujak 2006 (7)
Veljača 2006 (9)
Siječanj 2006 (6)
Prosinac 2005 (2)
Studeni 2005 (1)
Rujan 2005 (1)
Kolovoz 2005 (4)
Srpanj 2005 (3)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv


Komentari da/ne?

Opis bloga

192kbps/24h/7d


Blogzine o popularnoj kulturi
na 12 centimetarskom disku.

Izlazilo četvrtkom.

Hvala što čitate.




ICQ uin:
341-491-430

Me like anytime ili Slavni blog dani (TM)

Univerzum mlade Sybil

Bald Men Times, novosti iz folikularnog svijeta


Monoculture platforma

Me could be read anytime @:

Javno.hr

Earbugs

Svijet glazbe


&

Klub kulture