Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/risingson

Marketing

Najjace brade danas, a nisu srpske;))

Armenija je zemlja u središnjoj Aziji sa glavnim gradom Jerevanom na čelu. Okružena je prijateljskim zemljama poput Turske, Irana, Azerbejđana i Gruzije dok joj populacija broji 3,5 milijuna ljudi. U Armeniji se prosječno živi 71,2 godine, a pri tom se mjesečno zaradi 300 američkoiračkih dolara. U Hrvatskoj se, recimo, živi 74,5 godina i zaradi 933 istih zelenih novčanica ali mi zato nemamo 4 politička prvoborca ugnježđena u samo srce Carstva zla(tm) — System Of A Down.


Gospoda u pitanju su Serj Tankian (vokali, klavijature, brada), na gitari poprilično čudnog oblika Daron Malakian, na instrumentu sa 4 žice koji čak i ja pomalo znam svirati, gospodin Shavo Odadjian i ultimativni razarač membrana, činela i groupie djevojaka - John Dolmayan, na bubnjevima dakako.


Legitimni nasljednici prvaka agit-prop rap-metal doktrine Rage Against The Machine formirani su 1995. godine u sunčanom Los Angelesu u današnjoj postavi. Furiozitet i miješanje malignog metala a la Black Sabbath i Slayer sa jazz formama Franka Zappe i armenskom narodnom (ne-novokomponovanom;) glazbom koštalo ih je povelikog sljedbeništva i ugovora sa Rickom Rubinom i njegovim American Recordings samo dvije godine poslije. 1998. izlazi im prvi, istoimeni, album kojeg nose singlovi Sugar, Spiders i War?. Zanimljiva fuzija glazbenog izričaja pokušana je biti spremljena pod fascikl Nu-Metal zajedno sa Korn, Limp Bizkit i Linkin Park u kritičarskim očima. Iako dijele simptome Nu-Metala poput jednostavnih riffova, nedostatka solaža, prisutnost nisko štimanih gitara i start — stop/glasno - tiho dinamike pjesama, pop način pisanja pjesama i odsutnost rapa i gramofona ipak ih drži na odmaku od navedene MTV bagre.


Četvrtog rujna 2001. izlazi im drugi album naslovljen Toxicity koji se prodaje istim tempom kao i Nirvanin Nevermind ravno deset godina prije i čini za cargo vojničke hlače isto što i gore spomenuti album za karirane košulje — svi ih nose... Melodiozni hadcore i zavijanje u Chop Suey, laganica sa teškim riffom Aerials i (samo) hardcore u Toxicity guraju album sve više po top-ljestvicama. Sada definitivno gurnuti pod tepih Nu-Metala sa folk dopunama pobuđuju u mladom Johnu gnjev i izjave poput: «Do they call Bon Jovi `Italian rock`?». Sasvim razumno ako se mene pita jer po tome je i Vucino Živo blato prog-rock sa okusom janjetine i paškog sira, a zapravo nije...jel da?


Blagodati Interneta u smislu razmjene i cirkulacije piratskog materijala došle su na vidjelo kada su Armenci izdali Steal This Album!. Serj ga ne smatra kompilacijom b-strana već punokrvnim pjesmama koje se nisu ranije pojavile ne zato što su slabije već zato što se jednostavno nisu uklapale u koncepciju niti prvog, istomenog, niti drugog (Toxicity) albuma; tako da postaje neka vrsta smjerokaza kamo će System glazbeno nastaviti. CD dolazi bez ikakvog omota, samo prozirna plastična kutija, a Steal This Album! nažvrljano je preko pola diska. Sve informacije mogu se dobiti ako se CD ubaci u računalo i spoji na posebni, za to namijenjeni Internet site. Album je ime dobio po knjizi Abbiea Hoffmana, radikala iz davnih 60-ih, zvanoj «Steal This Book» koja je bila zbirka savjeta kako, recimo… napraviti Molotovljev koktel, obiti bravu i ostale korisne stvari.

«Steal This Album» vjerojatno nikada ne bi ugledao svjetlo dana da neke pjesme nisu procurile na Internet. Doduše, bile su to grube, demo, verzije no i to je ponukalo bend da ih snimi kako treba. Sve navedeno događalo se u studenom 2002. godine.

Bend je naizgled bio u hibernaciji do početka 2005. godine kada je najavljen izlazak novog uradka Mesmerize (i to za 17. ovog mjeseca) te Hypnotize za rujan ove godine. Mesmerize/Hypnotize su konceptualni diskovi, jedan brzi drugi sporiji koji će se po izlasku potonjeg moći stopiti u cjelinu kako glazbeno tako i fizički jer će omoti biti napravljeni tako da se ova dva albuma mogu spojiti u jedan dupli, so they say.


System Of A Down su već prebučan svijet metala napravili malo melodioznijim i dinamičnijim, a ljudima skrenuli pažnju od kako dobro popit i popušit na neke političke i socijalne teme. Sad im ostaje da pokore i neke akustične vode i time nadmaše i De La Rochinu bratiju osobno na panteonu bendova sa petokrakom na reveru.


Diskografija:

1. System of a Down (30. 06. 1998.)

2. Toxicity (04. 09. 2001.)

3. Steal This Album! (26. 11. 2002.)

4. Mezmerize (17. 05. 2005.)

5. Hypnotize (27. 09. 2005.)


Singlice:

1. "Sugar" (System of a Down, 1998)
2. "Spiders" (System of a Down,1999)
3. "War?" (System Of A Down, 2000)
4. "Chop Suey!" (Toxicity, 2001)
5. "Toxicity" (Toxicity, 2002)
6. "Aerials" (Toxicity, 2002)
7. "Psycho" (Toxicity, 2002)
8. "Innervision" (Steal This Album!, 2002)
9. "Boom!" (Steal This Album!, 2003)
10. "I-E-A-I-A-I-O" (Steal This Album!, 2003)
11. "B.Y.O.B." (Mezmerize, 2005)



Post je objavljen 29.07.2005. u 01:18 sati.