Vjerujem da je koncpet jedenja sirove ribe mnogim 'domaćima' stran. I pod stran mislim odbojan - sve dok ne probaju sushi. Pravi sushi; iz pravog japanskog restorana.
Stoga, za sljedeće jelo imajte otvoren um. Jer je također isprobano u specijalnom restoranu u Japanu.
Ovaj tjedan sam u iskušavanju neobičnih jela išao korak dalje i jeo suppon (izgovara se sa dugim "p") odnosno - kornjaču.
Ovo je zaista egzotično jelo, čak i u Japanu, a tome u prilog govori i činjenica da su svi moji kolege s kojima sam išao na večeru (a najstariji ima 56 godina) također to jeli prvi put.
Japanofili su možda već primijetili da riječ koja označava jelo nije "kame", tj. standardna kornjača, nego "suppon" koja označava kornjaču mekog oklopa.
Fotka:
Izvor fotografije: Wikipedija
Suppon jelo se servira u velikom zdjelu za nabe u kojem se nalazi riblji temeljac sa začinima, te već očišćena kornjača, narezana na veće komade. Naravno, glava i oklop su također unutra. Kao i kod tipičog nabe jela, zdjela se stavi na stol na neki izvor vatre (u ovom slučaju plinski spremnik) i pored njega veliki tanjur s raznim povrćem, tofuom i gljivama koje nabe-majstor (za kojeg se svaka grupa odluči tko će to biti) postepeno umeće da se ukuha. Ne valja staviti sve odjednom kako se povrće ne bi previše raskuhalo. Cilj je staviti taman dovoljnu količinu tako da se servira u zdjelice taman prije jela.
Lijevo: Nabe zdjela sa kornjačom (u pozadini zgrožena kolegica #Japanka#); desno: povrće za ubacivanje u nabe i kiseli dodatci.
Jelo se servira u malene zdjelice gdje svatko dobije malo mesa, malo povrća i malo juhe. Primarno se juha ostavlja u zdjeli kako bi se kasnije moglo dokuhati još povrća, tj. u konačnici napraviti kaša s rižom.
Kornjačina krv u čaši - gore desno i dolje lijevo.Za bolji prikaz kliknite na sliku.
Naravno, prije nego se počne sa suppon večerom treba se nazdraviti. Čim bolje nego sa kornjačinom krvi pomiješanom sa shochu-om (tj japanskom žesticom). Skoro pa sam nakon ispijanja povikao jedan muški
"Qapla' !!", ali siguran sam da ne bih bio shvaćen..
Lijevo: zdjelica sa suppon juhom (poriluk, mahuna, gljive, tofu i kornjača na dnu). Desno: da, to je zaista skuhana kornjačina glava na tanjuru.
Dakle, nakon što se sve pojede od kornjače, a to uključuje i glavu, i malo oklopa (mekan je) i nerijetko jaja (mislim na "eggs", ne "balls"), zdjela se daje konobaru koji očisti preostalu juhu od sitnih začina, kostiju, kandži i ostalih tvrdih komponenti, te se doda riža koja se zatim ukuha i upije juhu. Ta riža se svima podijeli za kraj obroka. Ovo je vrlo prisan čin, kojim se označi pripadanje određenoj grupaciji, ili obitelji, oznaka odanosti.
Okus? Mogu priznati da je jako dobar. Treba samo prijeći mentalnu blokadu da se jede vodozemac, tj. da se jede njegova koža. Ako zažmirite i samo upijate okus, bez obzira na porijeklo, bit ćete ok. Možda je zato ta krv tu; da te nauči zažmiriti.
Što je sljedeće na "menu-exotique"? Kolega s posla me nuka da probam fugu (bodljikavu ribu), a meni nekako nije sila. Molim savjet...
p.s. nakon što sam drugim Japancima rekao da je moja grupa bila na
suppon večeri, njihova reakcija je pokazala da se radi o zaista egzotičnom jelu čak i za njih: "Ozbiljno?! Neobično, mislio sam da samo Kinezi i Francuzi svašta jedu..."