Odlučio sam malo otkriti japansku kulturu pa sam otišao na radionicu furoshiki-a, tj. umijeća zamatanja. U početku je znak za furoshiki označavao majku koja je trudna; tj. ženu koja nosi "poseban dar". Zatim, u vrijeme kad je svega par gradova u Japanu imalo velike tržnice, tehnika furoshikija se koristila da bi se zamotala roba koja želi prodati i tako kompaktno transportirala od sela do gradova. Kasnije, furoshiki označava doslovan dar kojeg bi snaha poklonila svojoj svekrvi. On bi bio lijepo i svečano zamotan kako bi se pokazala gracioznost i pažnja budućim roditeljima.
Krajem 19. st i početkom 20. st., furoshiki postaje oznaka za tkaninu sa svečanim uresima koja se koristila za općenito zamatanje darova. Bilo da se taj dar poklanja skupa s furoshikijem ili da li furoshiki služi kao zaštita dara kojeg će se predati. Postoje različite forme koje se mogu napraviti od furoshikija, i mi smo radili samo neke od njih. Na samoj radionici smo dobili malo svečanije tkanine kojima ćemo vježbati i koje smo poslije radionice zadržali kako bismo kod kuće ponovili gradivo:
Od praktičnih formi s kojima smo se upoznali na radionici, ove su mi najupečatljivije:
Torbica uz struk;
Ruksak;
Omotač boce vina;
Nosač boce vina (primjetite dodatni detalj na vrhu boce kako bi se "paket" mogao primiti);
Darovi;
Kimono-boca;
Kapa;
U pozadini prostorije, voditeljica radionice je rasprostrla par furoshiki-tkanina s tradicionalnim japanskim uresima:
.
Ako vam se sviđa, možete i sami probati neke od ovih formi po kratkim uputama ispod. Tkanina bi trebala biti otprilike veličine 50 x 50 cm^2 ili 60 x 60 cm^2. Sretno!