Disclaimer: neke slike na blogu izgledaju krivo zarotirane i zbog toga mi je izrazito žao, no to je određeno postavkama blog.hr-a. Slike su pravilno rotirane i ako se na njih klikne, preglednik ih postavi u ispravnu orijentaciju, osim ako su dio galerije.
Novi stan je malo čudo tehnike, ljepote i funkcionalne organizacije prostora. Sastoji se od kuhinjice, glavne sobe, odvojene kupaone i wc-a, te prostora za spavanje iznad. U kuhinji je ploča za kuhanje s jednom klasičnom toplinskom grijalicom i jednom za indukcijsko grijanje.
Iznad je napa, a pokraj sudoper s ogromnim otvorom za odvod.
Naravno, unutra se nalazi i pripadna mrežica za smeće. Temperatura vode se određuje s elektroničkim kontrolerom, koji ujedno može pokrenuti i punjenje kade u kupaonici.
Na taj način kupka može biti spremna taman kada se završi s kuhanjem .
Kupaona se sastoji od prostora s umivaonikom i vešmašinom, te "kabine" za tuširanje / kupanje.
Perilica je kompaktna i ima osnovne modove pranja. Sve upute su, međutim, na japanskom i to je jedan dobar primjer zašto bih svakome tko dolazi u Japan na duže vrijeme savjetovao tečaj Japanskog jezika.
Ovakve sitne, ali (ne)praktične stvari su prisutne na svakom koraku i bilokakvo znanje Japanskog jezika će mu pomoći... Prostori za tuširanje i kupanje su odvojeni. Prvo je mjesto za tuširanje, a niže mala kada za kupanje.
Ovo potječe od konfiguracije tradicionalnih japanskih kupki gdje se čovjek prvo opere tušem, a zatim namače u vrućem bazenčiću i opušta... Pored onog u kuhinji, i ovdje se nalazi elektronički kontroler kojim se definira temperatura vode, punjenje kade ili rad tuša. Kalibriran je na volumen vode u kadi i može se podesiti da napuni kadu do polovice, 3/4 ili do vrha (što je cca 80 % volumena). Također, u slučaju da se kupka počne hladiti, kontroler će grijati vodu u kadi do željene temperature; bez ubacivanja dodatne tople vode.
Kupaona ima i odvojeni sustav ventilacije, te kad je kupanje / tuširanje gotovo, može se odabrati jedan od niza ponuđenih modova za sušenje kupaone: jednostavno usisivanje pare, propuhivanje toplim zrakom, propuhivanje hladnim zrakom ...
Sve to s jačim ili slabijim intenzitetom i s mogućnošću postavljanja timer-a na 0.5 sata, 1 sat, 2 sata... itd.
Voda za kupaonu i kuhinju se grije bojlerom koji se, radi estetike, praktičnosti i štednje prostora, nalazi ispred ulaza u stan.
Wc je priča za sebe.. Još jedna stvar koja ima ugrađenu elektroniku i niz opcija. Razvitak japanskih wc-a je počeo s time da su davno prije oni bili u hladnom (vanjskom) dijelu kuće i stariji ljudi bi znali umrijeti na wc-u od šoka koji bi doživjeli prilikom kontakta s hladnom daskom.
Stoga su uveli podesivo grijanje daske. Zatim su, s povećanjem zahtjeva tržišta, uveli i druge novitete: mogućnost pranja privatnih dijelova (gdje se može kontrolirati jakost i temperatura mlaza vode), uključivanje melodije koja skriva neugodne zvukove ako je wc u javnom prostoru, i sl.
Iznad kupaone, wc-a i kuhinje se nalazi prostor za spavanje. To je mala udubina u zidu koja se može skriti zastorčićem, a dovoljno je velika za 2-3 ljudi. U mom stanu se nalaze dva takva prostora. Svaki ima dvije utičnice i malu svjetiljku.
Japanci spadaju u naciju koja separira smeće. Procedura je strogo organizirana i u slučaju ne poštivanja pravila dobijaju se kazne. Svaki kvart ima određene dane u tjednu kada se odvozi papir, PET i limenke, spaljivi otpad (biootpad, papirne ambalaže, drvca...) i nespaljivi otpad (razne plastike). Raspored odvoza smeća se može naći na webu ili usjedištu svake lokalne zajednice, a izgleda ovako: