|
Tko o kome, ja po svome
15.02.2015., nedjelja
Pažnja! Uznemirujući sadržaj!
Maloprije sam došao s ORaH-ove javne tribine o rodnoj ravnopravnosti "Jesmo li zaista ravnopravni?" u organizaciji GO Mursko Središće ORaH.
Autorica i predavačica je bila dr.sc. Sandra Vračan, a osvrt na lokalnom nivou je dala Dajana Dvanajščak mag. iur
Bilo je govora o svim aspektima rodne ravnopravnosti, oblicima neravnopravnosti, uzrocima, posljedicama, nasilju, trgovini ljudima, prostituciji, iznešeni su statistički podaci, no ja nemam namjeru sada da vam prepričavam tribinu, sami ste si krivi što niste bili na njoj!
Bila je zanimljivih pitanja na kraju, recimo jednog mladića kako se na rodnu ravnopravnost u Hrvatskoj, koja je 90% katolička zemlja, odražava da su svećenici, muškarci, oni koji su glavni, a časne sestre, žene, dođu im podređene po svom položaju u crkvi.
No ja bih sad vama postavio jedno pitanje, i volio bih čuti vaše odgovore i mišljenja.
Dođe djevojka na razgovor za posao kod poslodavca (naravno, muškog, jer muškaraca na rukovodećim pozicijama ima više nego žena). Obučena je u usku suknju, koju je sjevši na stolicu još malo podigla, a kako joj je vruće zbog treme oko intrevjua za posao, raskopčala je još jedno dugme na bluzi.
Za vrijeme intervjua, daje dvosmislene odgovore, zavodljivo se smješka.
I dobija posao.
Kasnije, poslodavac želi nastaviti dvosmislene razgovore, no ona se počinje žaliti kolegicama da je poslodavac zlostavlja.
Mislim da ta djevojka nije za rodnu ravnopravnost, barem ne potpunu, nego samo djelomičnu, jer iskorištava to što je žena, a vas pitam: kakvo je to zlostavljanje?
Oznake: rodna ravnopravnost
|
14.01.2015., srijeda
Seksistička upotreba jezika
Konačno je u javnost izašlo zašto Milanović još nije čestitao Kolindi Grabar-Kitarović ( morat će skratiti prezime, puno je to za pisat' i govorit'): jednostavno zato jer Zakon o izboru Predsjednika Republike Hrvatske ne predviđa Predsjednicu. U Zakonu se striktno govori samo o Predsjedniku.
Zatim, Predsjednika mogu birati samo hrvatski državljani, a ne i državljanke ( a zar moram napomenuti da je dijaspora imenica ženskog roda!).
I tako, zbog rodne (ne)osjetljivosti Zakona, upitno je da li imamo Predsjednicu.
Slijedeće, taj famozni Zakon o izboru Predsjednika Republike Hrvatske ima još famozniji članak 17 koji između ostalog kaže:
"Predsjednik Republike Hrvatske, bez obzira da li na izboru sudjeluje jedan ili više kandidata, bira se većinom glasova svih birača koji su glasovali."
Prema izvještaju DIP-a prebrojano je 2,258.023 listića, pa je suglasno spomenutom zakonu bilo potrebno osvojiti najmanje 1,129.012 glasa za pobjedu odnosno 50% + 1 glas. Grabar Kitarović je osvojila 1,114.865 glasova, što ne bi bilo dovoljno za pobjedu. Jer, i oni nevažeći listići su ipak glasovi birača koji su glasovali. Znači, i onih 2,69% nevažećih listića su glasovi birača!
A kad k tome dodamo još i da su na nekim biralištima pojedinci glasovali i s 15-ak osobnih iskaznica, među kojima je na žalost i jedno iz mog Međimurja, postavlja se pitanje ne bi li na nekim biralištima trebalo ponoviti glasanje, kao recimo i na onima gdje su, po pisanju nekih blogera, u izbornim povjerenstvima bili članovi HDZ-a, iako na predsjedničkim izborima članovi izbornih povjerenstva ne mogu biti članovi ni jedne političke stranke. A zanimljivo, i promatrači su bili iz HDZ-a.
I na kraju, da ne bi bilo nismo znali, ja uopće ne osporavam pobjedu KGK, dapače, ja već imam koristi od Kolinde. Otkad je izabrana, čuo sam nekoliko odličnih viceva i nasmijao se od srca, a kažu da smijeh produžava život. Dakle, Kolinda, hvala što me nasmijavaš pa mi time produžavaš život!
Poanta ovog posta je u slijedećem pitanju:
da li bi pravni akti Republike Hrvatske morali biti pisani rodno osjetljivo?
Oznake: rodna ravnopravnost
|
|
|