Zbogom hidroelektranama na Patagoniji!
16.06.2014.Patagonija je spašena od groznog projekta HidroAysén - hidroakumulacija na djevičanskim rijekama Baker i Pascua!
Poruka je jasna, ne računajući naivne zemlje poput onih u Africi (ili Kine gdje je ipak još uvijek barem u pitanju energetike državna kontrola) gdje se gradi najviše brana, investitori će očekivati ogromne probleme s hidroelektranam iz kojeg god razloga i bolje da se okrenu energiji sunca i vjetra!
Više o branama u Patagoniji.
Oznake: rijeke, hidrocentrala, hidroelektrana, hidroenergija
komentiraj (1) * ispiši * #
Kako su hidroelektrane uništile život u Bosni i Hercegovini...
12.10.2013.Prenosimo članak o velikim posljedicama hidroelektrana i hidrotehničkih zahvata u istočnoj Hercegovini.
Kada je (iz)građen hidrosistem Trebišnjica sa hidroelektranama u Trebinju, Dubrovniku i Čapljini, autori tog sistema su obećavali sjajnu poljoprivrednu budućnost Popovog Polja za koje se tvrdilo da može hraniti čitavu bivšu Jugoslaviju, a za čije potencijale je zainteresiran čak i Japan. Danas, 50 godina kasnije, stanovništvo Popovog Polja nije zapalo u ekonomsko-socijalnu i demografsku krizu, ono naprosto više ne postoji...
Na slici je betonirano je korito rijeke Trebišnjice u dužini od 60 km, a za potrebe HE Čapljina podignuto je kompenzaciono Svitavsko jezero koje često šire područje koristi kao akumulaciju „u pričuvi“, što je nedozvoljivo. Bilećka akumulacija je potopila stara sela istočne Hercegovine Panika, Most, Dubočani… spašena je stara crkva manastira Dobrićevo sa freskama zoografa Georgija Mitrofanovića koja je prenesena u selo Orah kraj Bileće. Akumulacija je potopila i spomenik kulture Arslanagica most koji je prenesen u Trebinjsko naselje Gradina. Šta je sve živjelo u nekada najvećoj ponornici na svijetu, Trebišnjici, nikada nećemo saznati jer nikakva biološka istraživanja nisu ni vršena?
Ostatak teksta pročitaje na poveznici.
Oznake: HEP, hidroelektrana, hidrocentrala, rijeke, krš, priroda, Popovo polje, Neretva, hidrotehnika, zahvatiš, električna energija, struja
komentiraj (1) * ispiši * #