Image and video hosting by TinyPicLou Reed - “Transformer” oliti Music LP-Undergorund / GRTg 30 08 u 20:10 sati,blog,hrvatska,film,fotografija,gastronomija,ljubav,glazba,humor,internet,karijera,književnost,novac,obitelj,obrazovanje,osobno,poezija,politika,priče,putopisi,računala,religija,seks,sex,sport,televizija,umjetnost,zdravlje,znanost,rasprave,diskusije,korisnik,politika,www" /> Image and video hosting by TinyPicLou Reed - “Transformer” oliti Music LP-Undergorund / GRTg 30 08 u 20:10 sati,blog.dnevnik.hr/feta" />

ponedjeljak, 05.09.2011.

Image and video hosting by TinyPicLou Reed - “Transformer” oliti Music LP-Undergorund / GRTg 30 08 u 20:10 sati

Ova emisija ide u nesto mirnijem tonu.
Na redu je Lou Reed i njegov album „Transformer“

Lou Reed je jedna od najmarkantnijih figura u povjesti suvremene muzike uopce.
I odma na pocetku da recemo, njemu se uveliko duguje da je izraz „underground“ usao u eciklopedije suvremene umjetnosti i oznacio umjetnicki pokret van struja i mimo kontrole estabilismenta.

I pored neospornih zasluga na pocecima rock revolucije, u svojoj kasnijoj karijeri nikada se nije naslanja na staru slavu i nikada do danasnjih dana nije niti pokusao uzicariti niti penija na njoj.
Svoj osebujni muzicki izraz je pronasao u naoko jednostavnom pristupu muzici i svakodnevnim temama isprcanim kroz kratke vinjete.

I tu se krije njegova vridnost i razlog postojane karijere koja traje do danasnjih dana.
Krecemo ispocetka

Lewis Allan "Lou" Reed je rodjen u treci misec daleke 1942 godine.
Od malih nogu se okrenija rocku i bluesu kao svojom omiljenoj glazbi. Stoga i ne cudi cinjenica da se skoro ka mulac, pridruzuje grupi „The Jades“, sa kojom i zapocima njegova karijera.

Iz toga doba datira jedna ne bas ugodna epizoda u njegovom zivotu.
Kako je homosekualizam u to vrime bija bolest, kao preventivu, puno je muske dica proslo kuru za ljecenje od eventualnog ispoljavanja interesa za vlastiti spol. A kura se sastojala u tome da sa nekim predmetom zadrzi jezik da ne sklizne u grlo i na prikljucene elektrode na glavi pusta struja.
I da se razumimo, to je bila preporuka u Rockland Countyju, kako bi se prevencijom djelovalo na sirenje homosexualizma.
Koliko je tretman bija uspjesan, mozemo samo pretpostavit, ali ono sta je poznato, da su mnoga dica zavrsila ka biljke i cili zivot ostale bogaljima.
Na sricu, Lou Reed nije bija jedan od njih, ali je u temi "Kill Your Sons" lipo opisa svoje dozivljaje vezane za tu vrst medicine.
ShortShort Jingle
1964 godine Reed odlazi u New York i zapocima kao kucni muzicar u maloj kompaniji „Pickwick Records“.
U to vrime cak ima mali hit "The Ostrich", parodiju na popularni ples u to vrime.

Diskografska kuca je vidila potencjal u njemu te ga je angazirala u novooformljenoj grupi „The Primitives“ u kojoj je bija i John Cale, koji je nedavno stiga u New York.
Kako je John Cale bija vec angaziran sa Tony Conardom na „Theater of Eternal Music“ nije dugo tribalo da se ekipa skupi.
Iznenadjenju nije bilo kraja kad su otkrili da tvorac benignog hita u stvari svira gitaru na kojoj su sve zice bile nastimane na istu notu i time dobija slican zvuk koji su oni kao avangardni umjetnici gajili u svojim preformansima.

I to je je bija kamen temeljac Velvet Undergrounda.
Sa Sterling Morrisonom na gitari i Maureen Tuckerom na bubnjevima, oformljavaju jedan od najuticajnijih bandova ikada.
Velvet Underground je bija ona sljedeca velika stvar koja je visila u zraku.

Pored paznje koju su pobrali preko Atlantika, u samom srcu americke art scene, New Yorku, oborili su sa nogu Andy Warhola.
Ovaj im je za uzvrat napravija omot za prvi album, uz Dark Side of Moon, mozda najprepoznatljiviji omot ikada napravljen.
Andy ih je potom integrirao u „Exploding Plastic Inevitable“, multimedijalni projekt koji se prostira preko obe strane velike bare.

Velvet Underground dobiva jos vise na tezini kad in se pridruzuje Nico, europski model i povremena pjevacica.

I normalno, di god je picorak u pitanju tu su i problemi. Naslov prvog albuma je promjenjen u Velvet Underground & Nico, sta je impliciralo njeno puno clanstvo u grupi cemu su se opirali i Reed i Cale.

Bilo kako bilo, konflikt je rijesen na standardni nacin, onako kako zemske to rijesavaju. Najprije je bila ljubavnica Reedu i potom Caleu.
Reed je cak i za nju napisa par tema koje su bile prilagodjene njenom vokalu.

Image and video hosting by TinyPic

Sa vremenskim odmakom mozemo danas potvrditi daje prvi album Velvet Underground u stvari jedan od najuticajnijih albuma u povjesti rocka, a pogotovo art pristupa muzickom izrazu.
Mozda stvarnosti najblizu ocjenu je da Brian Eno, rekavsi da album nije kupilo mnogo ljudi ali oni koji su ga kupili oformil i su svoje grupe i stvorili povjest rocka kakvu danas poznajemo.
Nema bas previse ovakvih izjava o albumima u to vrime a pogotovo ne od jednog Ena ciji je samozatajni genij i ego velicine himalaje poznat preko obe strane oceana.

Nakon mnogih pretumbacija, Nico odlazi iz banda, preostali clanovi pocimaju rovariti jedni protiv drugih, da bi naposljetku Lou Reed napustio band 1970 godine.
I da se bar malo upoznamo sa opusom Velvet Undergrounda, poslusajmo dvi karakeristicne teme - I'm Waiting For The Man i Venus In Furs.
I da jos jednom napomenem, radi se o 1967 godini !

Umoran od neprestalnog zivota pod reflektorima, Reed se vraca u roditeljsku kucu na Long Islandu i radi za oca u njegovoj firmi za obracune poreza.
Vjerovatno namjerno potencirajuci normalni zivot pocima se izrugivati onima koji su mu se doalzili pokloniti.
Ne zaboravimo, da je bilo pitanje prestiza biti vidjen u drustvu sa Andy Wahrolom i Lou Reedom i tu priliku nisu propustali ni Stonesi ni Stewart ni Jeff ni Zeppelini ni Jon Anderson. U stvari niko ko je ima i najmanju sansu nije je propustija.

I sad, nas junak, kojem su se svi klanjali, radi u omrazenoj etabliranoj financiskoj firmi za $40 sedmicno.
Koja ironija
Bila je to triska cilom pokretu a pogotovo undergroundu koji je dobrim djelom pociva nja njegovim idejama.

Ali krv ipak nije voda. Nakon godinu dana potpisuje ugovor RCA za snimanje albuma. I snima ga u Londonu uz suradnju Steve Howea i Rick Wakemana, clanova grupe Yes.
Album sadrzi neobjavljene snimke sa Velvet Underground kao i outtakes.
Prosao je gotovo neprimjeceno od strane kritike i publike.
Jedino se Rolling Stone osvrnuo kratkom recenzijom, nazvavsi ga "almost perfect" – a to je i bija.

U dvanaesti misec 72 godine Lou Reed izdaje svoj drugi album „Transformer“. Sama cinjenica da je producent bija David Bowie i Mick Ronson ko-producent dovoljno govori koji je status ima album i prije izdavanja.
Album cemo u cjelosti poslusati te stoga samo par notica.

Ovo je album sa kojim se Lou Reed probija na top liste i time bija prihvacen od sirkog auditorija.
Ne podilazeci nikome, Lou Reed ostaje na tragu svog prkosnog stvaralastva, samo ovaj put poruka biva upakovana u nesto lipsu ambalazu.

Image and video hosting by TinyPic

Album otvara tema „Vicious“.
Reed kao i uvjek progovara o tamnim stranama ljudskog karaktera.
Nemoguce je ne prepoznati Ronsoov potpis

Naslonjena na „Vicious“, „Andy's Chest“ nas uvodi u podzemni svjet Lou Reeda. Naglasena bas linija podcrtava atmosferu i ne ostavlja mjesta sumnji di album ide.

Ako ista mirise na remek djelo na ovom albumu onda je to sljedeca tema „Perfect Day“.
Savrsenstvo jednostavnosti.
Lou Reed je na svom peaku, Bowie se povalci sa produkcijom prepustajuci Ronsonovom klaviru da prati Reeda u prici o savrsenom danu.
Prekrasno, bezvremenski i nadasve nadahnuto do bola.
Svaka sljedeca ric o ovome bi bila suvisna.

Nije lako nastavit u istom stilu.
Nakon savrsenoga nista vise nije savrseno.
Hangin' 'Round to i ne pokusava biti.
Just one nice song ! O obicnim ljudima, o obicnom covjeku koji pokusava biti svecenik na Long Islandu, o razmazenom zemskom deristu, o konobarici koja samo to zna biti.
Opet tema sa ulice, opet tema uzeta iz zivota i tu je Reed nenadmasiv.
Svaka cast

Neznan kako opisati "Walk on the Wild Side".
Rec da je himna epohe, je nedovljono.
Rec i da je remek djelo Lou Reeda sa Bowiem iza pulta, je poprilicno tocno, ali jos uvik nedovoljno.
Spajajuci duboko osobnu liriku i bolno prozivljavanje ulice di vladaju prostitutke i dealeri, Reed nam donosi crno bjelu fotografiju vlaznog i sporkog New Yorkskog raspadnutog asfalta.
Samo ovo je dovoljno za gornju konstataciju o remek djelu.
A kad navise svega majstori sloze muzicku podlogu koja odzvanja u glavama slusalaca do kraja zivota, onda vise nema termina kojim bi obuhvatili ovo o cemu govorimo.
"Walk on the Wild Side" je cisto, umjetnicko remek djelo moderne umjetnosti i kao takvog ga triba tretirati.
Sa repektom i postovanjem ali i kriticki bez milosti secirati do zadnjeg sloga i note.

Napravili mi to ili ne, rezultat je isti – nigdje pukotine, nigdje slabe tocke. Solidno zlato !
Pure gold!

Jos jedna vinjeta cudesne okestracije. Ne odudarajuci od koncepta albuma, “Make Up“ opisuje zalosni zivot mlade prostituke i njenu borbu za izlazak iz tog kruga pakla.
Ali bez uspjeha.

„Satellite Of Love“ je jos jedna Reedova vjecna tema.
Slike sa asfalta se izmjenjuju pred nasin ocima.

„Wagon Wheel“ i „New York Telephone Conversation“ potvrdjuju Reeda kao vrsnog kompozitora i nadasve covjeka sa senzibilitetom za trenutak.

New York Telephone Conversation
„I'm So Free“ i „Goodnight Ladies“ zatvaraju album i ujedno najavljuju smjer kojim ce krenuti Reed u svojoj daljnjoj karijeri.

I na kraju, sta reci o samom djelu.

Album je po mnogobrojnim anketama i top listama proglasen za jedan od najboljih ostvarenja rock ere. Smjestajuci ga na prva mjesta najuticajnijih, najboljih, naj i naj, odaju priznanje jednom samozatajnom umjetniku kojem je muzicki izricaj i eksperiment bio daleko vazniji od mediske eksponiranosti.

Lou Reed je nastavio raditi i aktivan je do danasnjih dana.
Njegova saradnja sa Bowiem je potrajala dugi niz godina i dala neke od najdivnijih ostvarenja moderne umjetnosti.
Govoreci o sirini njegova stvaralastva, ne mozemo ne napomenuti i Reedovu saradnju sa Metalicom.

I na samom kraju da poctrtam ono bitno kod Lou Reed kao umjetnika.

Lou Reed je veliki muzicar i fotograf.
Fotografija je jos jedna od njegovih strasti, koju veceras samo spominjemo.

Kod svih ili kod ogromne vecine umjetnika, oni svoju poruku, muzikom, slikom, rijecju, salju auditoriju. Pricaju svoju pricu i auditorija je prihvaca ili odbija.
Sa druge strane, slusajuci Reedove albume, kod njega taj je smjer obrnut.
Sva je njegova energija usmjerena prema unutra i auditorij mora kopati po njoj da bi dobio ono sta zeli.
Danas nepoznata kategorija prezentacije vlastitog izricaja.
Ali ona samo potvrdjuje Reedovu velicinu.

Za veceras cemo se oprostiti sa Reedom sa akusticnom verzijom teme „Perfect Day“ koja na svom kraju sadrzi i reklamu za album. Interesantna simbioza demo snimke i komercjalne poruke, u stilu Andy Warhola.

Eto.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cilu emisiju mozete slusati u utorak navecer u 8 i 10 uri, ako stavite lancu od radija na 90,6 MHz a isto tako i preko majke svih mreza na ovi link doli:

Music LP-Underground - Live Streaming

feta



- 09:00 - Komentari(0) - Isprintaj

<< Arhiva >>