Image and video hosting by TinyPicIron Butterfly - In-A-Gadda-Da-Vida oliti GRT 15 02 - 20:10 sati,blog,hrvatska,film,fotografija,gastronomija,ljubav,glazba,humor,internet,karijera,književnost,novac,obitelj,obrazovanje,osobno,poezija,politika,priče,putopisi,računala,religija,seks,sex,sport,televizija,umjetnost,zdravlje,znanost,rasprave,diskusije,korisnik,politika,www" /> Image and video hosting by TinyPicIron Butterfly - In-A-Gadda-Da-Vida oliti GRT 15 02 - 20:10 sati,blog.dnevnik.hr/feta" />

utorak, 15.02.2011.

Image and video hosting by TinyPicIron Butterfly - In-A-Gadda-Da-Vida oliti GRT 15 02 - 20:10 sati

Zadnjom emisijom smo zakljucili prvu fazu opusa King Crimsona a veceras zapocimamo sa novom serijom emisija pod zajednickim nazivom “Albumi koji su izmjenili tokove suvremene muzike”.

Nije mi namjera ulaziti u u samu vrijednost muzike u umjetnickom smislu vec prezentirati okolnosti pod kojima su nastali i ostavstinu koju su ostavili iza sebe.

Serial zapocimamo sa grupom Iron Butterfly i njihovim drugim albumom In A Gadda Da Vida.
Ono po cemu je ovaj album znacajan u povjesti suvremene glazbe je cinjenica da je tema In A Gadda Da Vida probila krutu trominutnu strukturu pjesama i otvorila vrata nadahnutim improvizacijama koje su nasle svoja mjesta na vinilnim izdanjima i kasnije na CDovima.

Oko nastanka 17-to minutne teme isplela se legenda koja se pokazala kao istinita.
Naime, orginalni naziv teme je trebao biti "In Garden of Eden". Kako su Dough i ekipa bili totalno uslagirani nisu mogli artikulirano izgovoriti smislenu ric. Tako je Doug promrmlja nesto kao Ia a gaddaaa da vida…i to je postalo "In A Gadda Da Vida".
Naziv bez ikakvog smislenog znacaja. To uostalom nije ni bitno.

Image and video hosting by TinyPic

Dakle, album je izasao 1969 godine, kao i singlica na kojoj je ipak bila, trominutna obrada In A Gadda Da Vide.
Na opce iznenadjenje grupe a i cile diskografske industrije u to vrime, LP se poceja monstruozno prodavati, dostigavsi brojku od 4 miljuna prodanih kopija.
Na top listama se zadrzao vise od godine dana i bija je prvi album u povjesti glazbe koji je primija platinasti certifikat.

Njegovim izlaskom, pala je jedna od zadnjih barijera koje su nametnule diskografske kuce i FM radio lobby.
Tesko je danas pojmiti koji je znacaj u to vrime imao ovaj album, ali eto samo za mali primjer, na svojoj kozi san osjetio sta znaci ne moci se odvojiti od gramofona sa In A Gadda Da Vidom na njemu. Plocu sam u to vrime narucija u Englesku, jer u nas se nije mogla kupiti. Kad san je dobija drza san je ka relikviju.
Toliko san je puta slusa da se totalno izlizala. Krckanje od pohabanosti je doseglo kriticnu tocku, tako da san u Americi, kad san bija tamo, kupija novi LP. I on je traja samo neko vrime i po izlasku CD-a san i njega kupija.

U cisto muzickom smislu sama In A gAddaDa Vida i nije bas neko umjetnicko djelo. Ili kako je kolega MTV reka, poslusas prvih 60 sekundi i po dva puta si sve cuja.
Ima i toga ali zar se to isto ne odnosi na Bolero od Mauricea Ravela.
Doduse Ravel nije bija uslagiran ali mu je zilama teka alkohol sa ponesto krvi u njemu.
I okladija se da ce napisat djelo koje ce imati tri note koje ce se do besvjesti ponavljat.
I napisa je i usa u povjest muzike.
Stoga, slozija bi se djelom sa MTVijem ali isto tako, slicno kao i kod Bolera, tesko je odoljeti zaraznom rifu i hipnotickoj atmosferi teme.
Ako bi bili do kraja iskreni, teme sa ondasnje "a" strane albuma su daleko sadrzajnije i punije. Muzicki daleko bolje, ali ipak…samo je jedna "In A Gadda Da Vida"!!

Iron Buterfly su prvi album izdali pocekom 1969. Nazvali su ga “Heavy” sta dovoljno govori o orjentaciji grupe.
U to vrijeme nije postojao Heavy Metal tako da se pravac embrionalno zva “Heavy Rock”.
Ono metal je doslo kasnije, dolaskom Black Sabatha na scenu.

Album je donio Iron Buterfly kao grupu koja obecava.
Cjelokupan album nije odstupao mnogo od ondasnjeg heavy stila osim zadnje instrumentalne teme nazvane “Iron Buterfly Theme”.
Snazna i beskopromisna, nagovjestila je In A Gadda Da Vidu…
....i nemojmo smetnuti s uma da govorimo o godini neprikosnovene vladavine Beatlesa !!

Nakon ovoliko godina odsie svjezinom. Nadahnuta tema u heavy izdanju…

Album In A GAdda Da Vidda izasao je iste godina ka i Heavy i usmjerio psihodeliju u novom pravcu.
Iron Buterfly su djelili scenu sa Stepenwolfom, Blue Cher, JImi Hendrixom....

Image and video hosting by TinyPic

A stranu vinila cine 5 tema koje su cjeline za sebe i ovako sa ove vremenske distance, poprilicno dobro odoljevaju zubu vremena.
Poslusat cemo ih u komadu – od Most Anything You Want preko Flowers and Beads, My Mirage, Termination do Are You Happy

Lipe teme ali da nije bilo onoga sta ide iza njih, tesko da b iih se iko sjecao danas. A sljedi "In aGadda Da Vidda", 17to minutna tema, zaraznog rifa i hipnotickog sadrzaja. Mozemo je volit a i ne moramo, ali ono sta joj se ne moze odreci je cinjenica da je svojom duzinom otvorila mnoga vrata i pustila kreativnost sa lanca.

Naslovna tema zapocima sa mozda najljepljivijim rifom u povjesti psihodelicne muzike.
Eric Braunn na gitari sa svojih sedamnaest godina ulazi u povjest uvodeci nadarenog Lee Dormana na basu. Doug Ingle svojim tamnim, skoro skripavim glasom samo nadopunjuje atmosferu i uz solo bubnjeva, imamo "In A gada Da Vidu"
Dakle, svi vi koji volite malo glasniju muziku, zavrnite tunere i radija do kraja.
Uzmite si pivo i nastojte da van traje 17 minuta..ili uzmite dva ….sljedi ono o cemu cemo cilu vecer govoriti.....In A Gadda Da Vida...

Postavlja se pitanje nakon svega, jeli ovaj album vrijedan toliko da bi bio u kolekciji samo zato jer je prvi sa vise od tri minuta muzike u komadu?
Sta se mene tice odgovor je - da, jer pored neospornog sarma sam album je svjedok evolucije muzike toga doba. Predvodnik je otvaranja vrata percepcije i biti samog svacanja muzike, sta je na kraju izrodilo i Doorse i Jeferson Airplane i stotine drugih isto tak odobrih bandova.
.
Iron Buterfly su nakon ovoga snimili jos 4 studiska albuma.
Nasljednik “Ball” je komercijalno bio cak i uspjesniji od "In A Gadda DA Vide" ali bez nekog znacaja u muzici.
Ostali albumi, Metamorphosis, Scorching Beauty i Sun and Steel, su sljedili koncept Balla i nisu kao i svoj uzor donjeli nista novoga.
Komercijalno su bili manje vise uspjesni ali u nasem kontekstu to je najmanje bitno.

Cilu emisiju mozete skinit sa ove adrese:

Music LP - Undergrounf - sesta emisija

feta




- 14:15 - Komentari(0) - Isprintaj

<< Arhiva >>