Društvo povjesničara grada Varaždina i Varaždinske županije

< lipanj, 2010 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Travanj 2013 (1)
Listopad 2012 (1)
Rujan 2012 (1)
Veljača 2012 (1)
Siječanj 2012 (3)
Rujan 2011 (2)
Srpanj 2011 (1)
Svibanj 2011 (1)
Ožujak 2011 (2)
Siječanj 2011 (2)
Prosinac 2010 (1)
Studeni 2010 (2)
Listopad 2010 (3)
Srpanj 2010 (1)
Lipanj 2010 (2)
Svibanj 2010 (2)
Travanj 2010 (1)
Ožujak 2010 (2)
Veljača 2010 (1)
Prosinac 2009 (1)
Studeni 2009 (3)
Rujan 2009 (1)
Lipanj 2009 (2)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga
Na blogu je predstavljeno Društvo povjesničara grada Varaždina i Varaždinske županije, njihove aktivnosti poput predavanja, različitih tema iz povijesti Varaždina i varaždinske okolice...






Linkovi i kontakti
KONTAKTI
historia.varasdiensis@gmail.com

04.06.2010., petak

Poziv za dostavu radova


Časopis Historia Varasdiensis objavljuje poziv svim zainteresiranima autorima i našim potencijalnim suradnicima da pošalju svoje radove o kulturno-povijesnom nasljeđu grada Varaždina i Varaždinske županije. U prilogu se nalaze osnovne informacije o časopisu i upute autorima. Imate li prijedlog za istraživanje, članak ili pitanje vezano za časopis, obratite nam se na e-mail adresu:

historia.varasdiensis@gmail.com


Rok za predaju radova je 30. listopada 2010.

Osnovni podaci o časopisu Historia Varasdiensis


Naslov časopisa: Historia Varasdiensis. Časopis za varaždinsku povjesnicu

Nakladnik:
Društvo povjesničara grada Varaždina i Varaždinske županije

Glavni urednik: Ivan Obadić

Uredničko vijeće: Rajko Guščić, Vladimir Huzjan, Suzana Jagić, Ivančica Jež, Siniša Krznar, Magdalena Lončarić, Hrvoje Petrić, Spomenka Težak

Koncepcija časopisa:

Časopis Historia Varasdiensis. Časopis za varaždinsku povjesnicu izdaje Društvo povjesničara grada Varaždina i Varaždinske županije s ciljem promicanja i unapređenja naših spoznaja o kulturno-povijesnom nasljeđu grada Varaždina i Varaždinske županije. Namjera je uredništva da se u časopisu sa širokog sadržajnog spektra razmotre različita znanstvena područja od povijesti, povijesti umjetnosti, arheologije, etnologije, geografije i drugih područja humanističkih znanosti tematski vezanih uz Varaždin i Varaždinsku županiju. Zamišljeno je da časopis kroz znanstvene i stručne radove, bibliografije i prikaze knjiga, intervjue, prijevode arhivske građe i ostalih izvora, te informacije o djelovanju Društva i ostalim događanjima u gradu Varaždinu i Varaždinskoj županiji vezanim uz povijesne i ostale humanističke znanosti otvori prostor za razmjenu ideja, mišljenja i novih spoznaja, kao i za promicanje novih pogleda na povijest Varaždina i varaždinskog kraja koji će uvažiti trend širenja povijesne perspektive i otvaranja povijesne znanosti prema novim temama što odgovara kretanjima u suvremenoj historiografiji i sve većoj interdisciplinarnoj i transdisciplinarnoj usmjerenosti u društveno-humanističkim znanostima. Zagovaranjem multidisciplinarnog pristupa u časopisu želimo potaknuti istraživanja i kritički dijalog o raznovrsnim temama vezanim uz kulturne, gospodarske, društvene i socijalne aspekte razvoja grada Varaždina i varaždinske regije od povijesti žena, povijesti rada, ekohistorije, povijesti svakodnevice i ostalih tema kojima ćemo pratiti spoznaje suvremene historiografije.

Časopis je podijeljen na nekoliko cjelina. U prvom dijelu časopisa objavit će se znanstveni članci koji podliježu recenziji dvaju recenzenta i koji će biti okarakterizirani kao izvorni znanstveni rad, prethodno priopćenje, pregledni rad, izlaganje sa znanstvenog skupa ili kao stručni rad. U drugom dijelu će se nalaziti prilozi koji neće biti recenzirani, ali koje će uredništvo ocijeniti kao korisne i interesantne priloge historiografiji grada Varaždina u kojima autori na popularan način dopunjuju znanstvene spoznaje o povijesti grada i regije. U ovom dijelu objavljivat će se i radovi iz područja numizmatike, filatelije, militarije, heraldike i drugih disciplina bliskih humanističkim znanostima. Treći dio sadržavat će prikaze knjiga i periodike iz povijesti grada i regije, ali i literature koja se bavi širom tematikom koja je istovremeno i od interesa za povijest našega kraja. U ovom dijelu objavljivat će se i bibliografije čime želimo potaknuti rad na stvaranju cjelokupne bibliografije ovoga kraja koja će predstavljati putokaz i poticaj za daljnja povijesna istraživanja. Zamišljeno je da, uz znanstvene i stručne radove, bibliografije i prikaze novih knjiga, u časopisu objavljujemo transkripte i prijevode izvorne arhivske i ostale građe s latinskog, njemačkog i ostalih jezika. Ovime želimo omogućiti veću dostupnost primarnih povijesnih izvora širem broju istraživača što će vjerujemo dodatno potaknuti istraživanja i nove valorizacije povijesti varaždinskoga kraja. Uz to, kroz časopis želimo pružiti još jedan dodatan izvor za istraživanje nedavne prošlosti – intervjue s istaknutim i važnim osobama koje su sudjelovale u stvaranju povijesti grada i županije. Naša je namjera da metodom usmene povijesti sačuvamo vrijedna svjedočanstva iz naše nedavne prošlosti, što će proširiti mogućnosti istraživanja povijesti 20. stoljeća i pridonijeti boljem poznavanju događaja i procesa koji su obilježili ovo razdoblje. Također, u ovom dijelu objavljivali bi i intervjue s istaknutim povjesničarima našega grada i regije. U posljednjem dijelu objavit će se informacije o djelatnostima Društva i ostalim događanjima vezanim uz povijesne znanosti na području sjeverozapadne Hrvatske. Namjera je uredništva da u ovom dijelu pruži pregled događanja od interesa za povjesničare i zaljubljenike u prošlost varaždinskog kraja, ali i najave i informacije o budućim događanjima, predavanjima, znanstvenim skupovima, konferencijama, izložbama i slično.

- 13:46 - Komentari (0) - Isprintaj - #