04.06.2010., petak
Poziv za dostavu radova
Časopis Historia Varasdiensis objavljuje poziv svim zainteresiranima autorima i našim potencijalnim suradnicima da pošalju svoje radove o kulturno-povijesnom nasljeđu grada Varaždina i Varaždinske županije. U prilogu se nalaze osnovne informacije o časopisu i upute autorima. Imate li prijedlog za istraživanje, članak ili pitanje vezano za časopis, obratite nam se na e-mail adresu:
historia.varasdiensis@gmail.com
Rok za predaju radova je 30. listopada 2010.
Osnovni podaci o časopisu Historia Varasdiensis
Naslov časopisa: Historia Varasdiensis. Časopis za varaždinsku povjesnicu
Nakladnik: Društvo povjesničara grada Varaždina i Varaždinske županije
Glavni urednik: Ivan Obadić
Uredničko vijeće: Rajko Guščić, Vladimir Huzjan, Suzana Jagić, Ivančica Jež, Siniša Krznar, Magdalena Lončarić, Hrvoje Petrić, Spomenka Težak
Koncepcija časopisa:
Časopis Historia Varasdiensis. Časopis za varaždinsku povjesnicu izdaje Društvo povjesničara grada Varaždina i Varaždinske županije s ciljem promicanja i unapređenja naših spoznaja o kulturno-povijesnom nasljeđu grada Varaždina i Varaždinske županije. Namjera je uredništva da se u časopisu sa širokog sadržajnog spektra razmotre različita znanstvena područja od povijesti, povijesti umjetnosti, arheologije, etnologije, geografije i drugih područja humanističkih znanosti tematski vezanih uz Varaždin i Varaždinsku županiju. Zamišljeno je da časopis kroz znanstvene i stručne radove, bibliografije i prikaze knjiga, intervjue, prijevode arhivske građe i ostalih izvora, te informacije o djelovanju Društva i ostalim događanjima u gradu Varaždinu i Varaždinskoj županiji vezanim uz povijesne i ostale humanističke znanosti otvori prostor za razmjenu ideja, mišljenja i novih spoznaja, kao i za promicanje novih pogleda na povijest Varaždina i varaždinskog kraja koji će uvažiti trend širenja povijesne perspektive i otvaranja povijesne znanosti prema novim temama što odgovara kretanjima u suvremenoj historiografiji i sve većoj interdisciplinarnoj i transdisciplinarnoj usmjerenosti u društveno-humanističkim znanostima. Zagovaranjem multidisciplinarnog pristupa u časopisu želimo potaknuti istraživanja i kritički dijalog o raznovrsnim temama vezanim uz kulturne, gospodarske, društvene i socijalne aspekte razvoja grada Varaždina i varaždinske regije od povijesti žena, povijesti rada, ekohistorije, povijesti svakodnevice i ostalih tema kojima ćemo pratiti spoznaje suvremene historiografije.
Časopis je podijeljen na nekoliko cjelina. U prvom dijelu časopisa objavit će se znanstveni članci koji podliježu recenziji dvaju recenzenta i koji će biti okarakterizirani kao izvorni znanstveni rad, prethodno priopćenje, pregledni rad, izlaganje sa znanstvenog skupa ili kao stručni rad. U drugom dijelu će se nalaziti prilozi koji neće biti recenzirani, ali koje će uredništvo ocijeniti kao korisne i interesantne priloge historiografiji grada Varaždina u kojima autori na popularan način dopunjuju znanstvene spoznaje o povijesti grada i regije. U ovom dijelu objavljivat će se i radovi iz područja numizmatike, filatelije, militarije, heraldike i drugih disciplina bliskih humanističkim znanostima. Treći dio sadržavat će prikaze knjiga i periodike iz povijesti grada i regije, ali i literature koja se bavi širom tematikom koja je istovremeno i od interesa za povijest našega kraja. U ovom dijelu objavljivat će se i bibliografije čime želimo potaknuti rad na stvaranju cjelokupne bibliografije ovoga kraja koja će predstavljati putokaz i poticaj za daljnja povijesna istraživanja. Zamišljeno je da, uz znanstvene i stručne radove, bibliografije i prikaze novih knjiga, u časopisu objavljujemo transkripte i prijevode izvorne arhivske i ostale građe s latinskog, njemačkog i ostalih jezika. Ovime želimo omogućiti veću dostupnost primarnih povijesnih izvora širem broju istraživača što će vjerujemo dodatno potaknuti istraživanja i nove valorizacije povijesti varaždinskoga kraja. Uz to, kroz časopis želimo pružiti još jedan dodatan izvor za istraživanje nedavne prošlosti – intervjue s istaknutim i važnim osobama koje su sudjelovale u stvaranju povijesti grada i županije. Naša je namjera da metodom usmene povijesti sačuvamo vrijedna svjedočanstva iz naše nedavne prošlosti, što će proširiti mogućnosti istraživanja povijesti 20. stoljeća i pridonijeti boljem poznavanju događaja i procesa koji su obilježili ovo razdoblje. Također, u ovom dijelu objavljivali bi i intervjue s istaknutim povjesničarima našega grada i regije. U posljednjem dijelu objavit će se informacije o djelatnostima Društva i ostalim događanjima vezanim uz povijesne znanosti na području sjeverozapadne Hrvatske. Namjera je uredništva da u ovom dijelu pruži pregled događanja od interesa za povjesničare i zaljubljenike u prošlost varaždinskog kraja, ali i najave i informacije o budućim događanjima, predavanjima, znanstvenim skupovima, konferencijama, izložbama i slično.
|
- 13:46 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
Upute autorima za pisanje članaka u časopisu Historia Varasdiensis
Časopis Historia Varasdiensis objavljuje članke koji se recenziraju i one koji ne podliježu recenzentskom postupku. Recenzirani radovi moraju imati dvije pozitivne recenzije, a kategoriziraju se na sljedeći način:
1. izvorni znanstveni članak
2. prethodno priopćenje
3. pregledni članak
4. izlaganje sa znanstvenog skupa
5. stručni članak
Uz navedene kategorije članaka u časopisu se također objavljuju:
a. prilozi (nerecenzirani radovi iz područja povijesti, numizmatike, filatelije, militarije, heraldike itd.)
b. prikazi knjiga i periodike te bibliografije
c. izvorna građa
d. intervjui
e. informacije o radu Društva povjesničara grada Varaždina i Varaždinske županije, ostale obavijesti (o znanstvenim skupovima, konferencijama, predavanjima, izložbama itd.), bilješke, reagiranja i slično.
Kategoriju članka predlažu dva recenzenta, a u slučaju njihova neslaganja konačno mišljenje donosi uredništvo. Autori mogu predložiti kategorizaciju teksta recenzentima odnosno uredništvu, koji ovu sugestiju ne moraju prihvatiti. Uredništvo pridržava pravo na manje izmjene teksta (lekture) i grafičkih priloga, ali na način da to bitno ne utječe na sadržaj i smisao članka. Uredništvo ne odgovara za navode i gledišta iznesena u pojedinim prilozima. Časopis izlazi jednom godišnje, a rukopisi se ne vraćaju.
Opće karakteristike rukopisa
Za objavljivanje mogu se predložiti samo radovi koji još nisu objavljeni i koji nisu istovremeno predloženi nekom drugom časopisu. Jednom prihvaćeni članak obvezuje autora da isti članak ne smije objaviti na drugom mjestu bez dozvole uredništva časopisa, a i tada samo uz podatak gdje je članak prvi put objavljen. Autori koji žele objaviti prilog u časopisu moraju dostaviti otisnut primjerak i CD/DVD sa kopijom rada na adresu (ili predati ga osobno urednicima):
Društvo povjesničara grada Varaždina i Varaždinske županije,
Franjevački trg 6,
42 000 Varaždin,
Hrvatska
(s naznakom za časopis Historia Varasdiensis)
Tekst mora biti opremljen na sljedeći način:
- naslov članka na hrvatskom i jednom svjetskom jeziku (na kojemu je pisan sažetak)
- ime i prezime autora, naziv i adresu ustanove u kojoj radi, e-mail adresa
- za članke koji se recenziraju potrebno je priložiti sažetak na hrvatskom i jednom svjetskom jeziku. Sažetak mora sadržavati opći prikaz teme (cilj rada), metodologiju rada, rezultate i kratki zaključak (od 100 do 250 riječi)
- ključne riječi na hrvatskom i jednom svjetskom jeziku (na kojemu je pisan sažetak)
Tehničke karakteristike
Članci ne bi smjeli prelaziti opseg od dva arka (32 kartice). O objavljivanju članka većeg opsega odlučuje uredništvo časopisa. Autori dobivaju besplatan primjerak časopisa. Prilozi za časopis moraju biti pisani u jednoj od verzija programa MS Word ili iznimno u nekom od programa koji su kompatibilni s MS Wordom. Svi tekstovi moraju biti snimljeni na formatu MS Word dokumenta (**.doc). Slikovne priloge slati posebno u tiff ili jpg formatu. Ostale karakteristike teksta:
- font Times New Roman, veličina slova 12, prored 1,5.
- bilješke – veličina slova 10, prored jednostruki.
Tablice, grafički prilozi (crteži, karte itd.) i fotografije
Tablice, grafički prilozi i fotografije moraju biti centrirane, numerirane i moraju imati nazive. Numeracije i nazivi tablica, grafičkih priloga i fotografija stavljaju se iznad, a izvor ispod tablice. Tekst u tablicama mora biti pisan fontom Times New Roman, veličina slova 10. Pri objavljivanju starih karata, grafika i slično potrebno je navesti autora, izvor ili ustanovu gdje se grafički prilog čuva te signaturu ako ona postoji. Naslovi legenda i svih priloga trebaju biti na hrvatskom i na jednom od svjetskih jezika (na kojemu je pisan sažetak).
Citiranje i pisanje bilježaka
Prezime autora - velika tiskana slova (verzal)
Ime autora - obična slova (kurent)
Naslov članka - obična slova (kurent)
Naslov časopisa - udesno nagnuta slova (kurziv)
Naslov djela - udesno nagnuta slova (kurziv)
Bilješke se obvezno pišu upotrebom funkcije footnote u neprekinutom nizu od 1 nadalje. Nakon prvog citiranja, ponovno citiranje sadrži prezime i prvo slovo imena autora, skraćeni naziv djela ili članka i broj stranice. Drugi način ponovnog citiranja sadrži prezime i prvo slovo imena autora, godinu izdanja i broj stranice. Ako isti autor iste godine ima dva ili više tekstova, onda se citira godina s dodatkom malog slova po abecedi (2005.a, 2005.b itd.). Na kraju članka (prije sažetka) se može, ali i ne mora priložiti popis literature i izvora abecednim redom.
Za sve dodatne informacije o predaji i objavljivanju radova i ostalim pitanjima vezanima uz časopis obratite se na e-mail adresu:
historia.varasdiensis@gmail.com
Primjeri citiranja
Knjige:
HORVAT Rudolf, Povijest grada Varaždina, Varaždin: Zavod za znanstveni rad HAZU Varaždin i Grad Varaždin, 1998., str. 109.
Članci u periodici (časopis, godišnjak):
ILIJANIĆ Mira, «Varaždin u 16. stoljeću», Radovi Zavoda za znanstveni rad HAZU Varaždin, 2 (1988.), str. 449.
Prilozi u knjigama i zbornicima radova:
HORVAT Siniša, «Suradnja uršulinskih samostanskih škola i varaždinske gimnazije», u: 300 godina uršulinki u Varaždinu (ur. Šicel Miroslav/Šanjek Franjo), Zagreb-Varaždin: Zavod za znanstveni rad HAZU Varaždin, 2003., str. 243.
Novine:
HOVAN Jovan, «Pjesme jedne epohe», u: Varaždinske vijesti, br. 3341 od 13.01.2009., str. 43.
Arhivski fondovi:
Državni arhiv u Varaždinu (dalje: DAVŽ), Okružni narodnooslobodilački odbor Varaždin (dalje: ONOV), red. br. 19, Varaždin (1943-1945), knj. 2, kut. 4; 0,5. SI.
Tekstovi s interneta:
TOMORAD Mladen, «Razvoj egiptologije u Hrvatskoj», 2004., URL: http://www.croato-aegyptica.hr/egipat/egiptologija/04.htm (19.01.2009.)
|
- 13:40 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
|