dinajina sjećanja

utorak, 31.01.2017.

Misao o tebi...




U odaji ogledala i odjeka utjeha mora, u tvom imenu željeni nemir. Bio si Eremit. Iz orahove ljuske vadio trenutke i stvarao naše vrijeme. Preo tajanstvenu nit, kukičao pjesmu oko moga sluha, omatao me metaforama do uzavrelosti čula. Osjećala sam kako se znoj srca slijeva u pehar strasti. Prestala sam tugovati.

Brojao si kapi rose na laticama ruže. Smijala sam se.

Svitanje me obgrlilo tvojim dahom. Ti, ja i bijela svjetlost, trojstvo jutrenja, sakrament na dverima života. Bez kraja i početka, iz utrobe svemira je izronio začetak skladne zadanosti, začarani krug pripadanja.
Upleteni smo u okno zbilje. Ono iza i ono ispred nije važno.

Usrećuje nas šum mora, pjena valova, tišina prostora, romor trenutka i plaha svjetlost svitanja.

Zaboravila sam se u tebi, postao si ritam srca. Zaboravio si se u meni, postala sam misao o tebi.

Dijana Jelčić




fotografije ... Jasna Marcelić

Oznake: utjeha mora, misao, osjećaj

- 08:18 - Komentari (20) - Isprintaj - #

petak, 27.01.2017.

Misaoni labirint...



U davnim vremenima su iz čovjekovog misaono- osjetilno- osjećajnog labirinta izrastale priče i postajale legende i mitovi koje pamtimo. Jedna od takvih legendi je priča o Arijadni, Teseju i Minotaurusu. Potaknuti legendom o labirintu u ljudskim glavama su se rađale uvijek nove ideje pa su arhitekti gradili nove labirinte, slikari ih crtali, skulptori klesali. Labirint je ostao do današnjih dana smišljeni poticaj na lutanje univerzumom ljudskog uma s idejom o traženju njegovog središta. Dok lutamo pokrajnim putevima svijesti, ne dotićemo ono podsvjesno u nama, zaobilazimo istine i stvarne uzroke naših duševnih stanja, ne spoznajemo da živimo u dva paralelna nutarnja svemira. Dok tražimo razloge bolova i depresivnih stanja izvan nas samih u središtu našeg misaono-osjetilno- osjećajnog labirinta se kao u univerzumu nagomilava energija, a to se događa kao u dva paralena svemira, dva sveimra koja su ogledalom podijeljena na našu svijest i podsvijest, naše dvije osobnosti, kao dvije maske koje simboliziraju Talijin hram. Jedna se smiješi druga tuguje i ne susreću se jer žive svaka u svom svijetu.
A onda se iznenada dogodi oluja u našem misaonom labirintu, svjest se prepusti tajnovitim snagama nutarnjeg svemira, strahovima i tjelesnim nemirima. Posrće u svome neznanju, uskovitlane su njene strune kao malena zrnca za vrijeme pješčane oluje. Na pješčanim dinama kao pustinjska lađa plovi, tražeći putokaz u vjetru, u snazi te nevidljive ali pokretačke struje. U zagrljaju nutanjeg neba kovitlajući se kao Jeriho ruža nailazi na vrata iza kojih prepoznaje u zrcalu vremena onu drugu sebe.
Iznenadni susret u beskraju straha, toplina u spoznajnoj blizini i svijest u misaonom labirintu pronalazi Ariadninu nit.
U paralelnom svijetu naše spoznaje zrcale se naša različita stanja, na vratima svjesti i podsvijesti kao na portama dva paralelna svemira susreću se naša različita lica.






"Svatko od nas je u stvari cijelo čovječanstvo. Posegnuvši duboko u sebe, možemo doseći samu esenciju čovječanstva. Sposobnost pojedinca da bude osjetljiv na tu esenciju jest ključ promjene svijesti cjelokupnog ljudskog roda"

David Boehm.






Počiva li taj suptilni doživljaj povezanosti na nekoj tek izrastajućoj teoriji ili je to stanje koje je moguće živjeti u običnoj svakodnevnici? Čovjek je najsuptilnije djelo univerzuma i on u sebi nosi cijeli svijet. To je istina koju bi danas trebali razumjeti i prihvatiti kao največu istinu, ne odvajati se od univerzuma i spoznati da je naša svakodnevica univerzum sam. Trebali bi promijeniti način razmišljanja jer nas on ponekada isključuje iz povezanosti i jedinstva sa svijetom u kojem živimo. Odvojenost od izvora, s kojeg smo krenuli na ovo putovanje evolucijom je privid, a misaono- osjetilno- osjećajna povezanost je činjenica. Cijeli univerzum i mi u njemu, naš vidljivi i nevidljivi svijet je u neprestanom gibanju i ponavljanju.

Svaka misao kao pomak leptirovih krila komunicira s cjelinom, kao što i cjelina komunicira sa svakim svojim dijelom. Stara kineska poslovica kaže:

"Otkineš li vlat trave, protrest ćeš cijeli svemir."

Pristajem na prevrednovanje ustaljenih vrijednosti, zaustavljam se u mikorocjevćicama sive tvari i osluškujem titraje nutrine. Duša je bezglasna. Čujem tišinu.

Postoje li nebeska tijela u univerzumu ljudskog uma? Vrtlože li se i ona dinamikom vječnosti? Trepere li strune ritmom muzike koju je čuo Pitagora?

Svevjekovni muk se pretače u misao, u sjaj nutarnjeg Sunca koji pobija postojanje mraka, dokazuje ne postojanje tamne strane Mjeseca, uzaludnost traganja za idejama koje probijaju zid tihovanja i postaju vrišteći put ka apsolutnoj istini. Zbog neizrecivosti izmaštanih stanja misli pretačem u igru riječi, u izmišljaj, u složenice u kojima se tek nazire smisao mojih fikcija, mojih sunovrata u mistiku i drevne mudrosti…

Oživljavanjem mitskih metafora, njihovim utjelovljenjem u traganje za zlatnim runom, za svetim Gralom, za izvorištem ljubavi pokušavam ozvučiti nutarnju tišinu. Čitam spiritualno- demonsku magiju od Ficina do Campanelle, budim se u novom dobu, u vremenu svjetlosti i pitam se...

Je li moguće u poetsko štivo pretočiti sjećanje srca i u njemu ozrcaliti svoju dušu?

Kako oživjeti nedodirljivo kovitlanje nutrine i sjediniti ga sa glazbom Pitagorinih sfera?

Promatram rađanje sunca i njegovo zrcaljenje u očima boje sna. Vidim neraskidivu vezu između čovjeka i Svemira. Vjerujem u zagrljaj pjeska i pjene iz kojeg se rađaju biseri, u zagrljaj duše i materije iz kojeg rastu kristali, u poljubac neba i oceana iz kojeg izranja poezija kapi.

Vjerujem u igru svjetlosti i tmine, U njoj naslućujem prvu i temeljnu istinu, nečujnu rapsodiju boja, simfoniju mirisa, sonatu dodira… nečujan preludij pretakanja noći u dan.

U središtu misaonog labirinta budna osluškujem tišinu ljubičastog sna, čujem je… sretna.

Dijana Jelčić






Misaoni labirint

Oznake: labirint, misao, osjećaj

- 08:48 - Komentari (20) - Isprintaj - #

četvrtak, 05.01.2017.

Univerzum svjetlosti...

,



Helen Keller je pored gluhoće i sljepoće svojih osjetila spoznala da predmeti i pojave imaju imena. Anna Sulliven, mentorica i prijateljica joj je dodirom približavala svijet u kojem živi. Sama je kasnije pisala o tome napominjući da joj je sve te procese njen mozak postajući organizator u suigri njene svijesti i podsvijesti do kraja objašnjavao.

"Posrćem, padam, ustajem... Teškom mukom nastavljam dalje, ali idem naprijed... Sve sam željnija i sve više i više se penjem. Nazirem sve širi horizont. Svaka je borba - pobjeda."

Helen je spoznala svojim nutarnjim osjetilima jedinstvo svijeta u kojem nesmije nedostajati niti boja niti tonova. Naučila je uživati u crvenilu neba pri zalazu sunca i blještavilu duginih boja na nebu poslije kiše.





Mjereći duljinu svjetlosnih valova, izračunavajući njihovu frekvenciju, čovjek je stjecao i znanje o njoj. Svjetlost je satkana od bezbroj nijansi boja koje mi, bez upotrebe staklene prizme, ne vidimo. Prelazeći u svom valovitom gibanju od crvenih preko plavih do ultraljubičastih tonova, ta bijela ljepotica se igra s prirodom. Igra se s našom spoznajom, uvlači nas u svoj svijet, poziva na traženje izvora iz kojeg je sve u nama i oko nas nastalo.

Promatram tračak svijetla koji je prošao kroz staklo na mom prozoru i osvjetljava sliku na zidu. Svijetlost je do sudaranja sa staklom bila val pun malenih iskrećih čestica, prolazeći kroz male pore stakla kao čestica postala ponovo val i udarajući o staklo slike vraća se kao val u moje oči. Na ulazu u moju svijest ponovo se raščlanjuje i dodirujući moždane ćelije stvara sliku u vizuelnom režnju.
Slika je lijepa, boginja lova pred hramom blješti obasjana sunčevim svijetlom. Zatvaram oči. Osjećam svijetlost mog nutarnjeg univerzuma. Slika je još uvijek tu. Vidim boginju pogleda usmjerenog u daljinu, prepoznajem njen profil, razlikujem boje pejsaža koji je umjetnik osvjetlio svojom nutarnjom svijetlošću.

Otvaram oči, sunčani trag još uvijek obasjava sliku, ali sada vidim i svoje lice u slici. Reflektirani zraci sunca su se zaustavili na meni i ja se odjednom nalazim pored boginje pred njenim hramom i u ovom trenutku postajem dio pravremena. Sunce u Efezu sija istom snagom i oživljava prostor ispunjen prošlošću.
Svijetlost koja je putovala svemirom tisućama svojih godina je u ovom trenu dotaknula moje oči, spustila se na moj obraz i zaobilazeći moje tijelo stvorila njegovu sliku na pjesku ispred hrama.

"Zašto ovaj trag sunca nije prošao kroz mene?" pomislih

"Zato što svijetlost na svom putu stvara i tamu. Sukobivši se sa tvojim nutarnjim svijetlom ona dokazuje zakrivljenost prostora i potvrđuje dinamički entitet tvog vremenprostora. Ti se svojim postojanjem suprostavljaš njenom valovitom ustaljenom putu. Stvarajući svoje vrijeme ti produljuješ vrijeme njenog spuštanja na pijesak." ujem glas iza misli.

Da, budna sam sanjala, slušala sam misli koje su se gomilale na mom misaonom Olimpu. Vratih se trenutku napuštajući Efez i boginju. Glas utihnu.

Ljudsko tijelo je elektromagnetsko polje koje oslobađanjem energije sudjeluje u procesu života. Fotoni su posrednici između čovjeka i života, oni unose svijetlo u sve ćelije, a njihov vječni izvor se možda krije u našim genima. To neprekidno djelovanje u najsitnijim djelićima našega tijela nije mjerljivo, ali mjerljivo je svijetlo koje (milion puta slabije od danjeg svijetla i zbog toga za ljudske oči nevidljivo) napušta tijelo i širi se u našoj biosferi To je svjetlo slično titranju svijeće u daljini i vjerovatno kada se naša plava ljepotica promatra s nebeskih visina mi promatraču izgledamo kao krijesnice. No za razliku od krijesnica mi svjetlimo cijelu godinu. Neki od nas samo tinjaju, a neki gotovo blješte. Kada jedan od nas umre njegovo svijetlo se vrati izvoru. Postane djelić vječne svjetlosti.

Nespoznavši uistinu to nutarnje svijetlo, neosjetivši njegove nijanse mi te, još uvijek ne nazvane, nijanse nazivamo ljubav, sreća, mir, spokoj. Onaj tamni prostor u sebi nazivamo nesreća, tuga, mržnja, zlo, nemir.

Pokušah ono pročitano i naučeno uistinu vidjeti i čuti.

Misaono uranjam u prostore mojih ćelija i tu susrećem osmijehe nekih "uljeza", koji još samo nagovještavaju njihovo nekadašnje postojanje.

Tko su ti uljezi u mom postojanju? upitah samu sebe i spoznah.

To nam se smiješe ostatci onih predaka iz kojih smo nastali. U našim zrcalnim neuronima uistinu blješte osmjesi. Osmjesi sliče osmijehu mačke u Alicinoj zemlji čudesa, osmjeh koji je još jedini ostao kao sjećanje na mačku. U svakoj našoj ćeliji postoji takav osmjeh i iz svake ćelije sja jedno drugo svijetlo i spaja se u svemir naše nutarnje svijetlosti… u univerzum naših boja… to je ono neopisivo i neizrecivo u nama… još uvijek neotkrivena tajna nastajanja svjetlosti kojom razotkrivamo mnoge tajne…

Dijana Jelčić




Univerzum svjetlosti

fotografija... Tihomir Franov

slika "Artemida pred hramom"... Bane Milenković

Oznake: svjetlost, misao, Efez, Artemidin hram

- 08:08 - Komentari (22) - Isprintaj - #

srijeda, 06.07.2016.

Misao, utjelovljeni osjećaj...





Na obrubu jutra, riječi usnama razbuđene osvješćuju praslike nesvjesnog, raskrinkavaju pratipove zatomljene u podsvjesti, razularene suprotnosti, negdje u dubinama skriven izmišljaj uzajamne ovisnosti. Na izvoru dana, osjetih blijesak pripadanja ubrizganog u genetiku bliskosti, u tragove božanskog nasljedstva, u oglede Erosa i Afrodite, negdje duboko u nama.




Između nekad i sad
vrijeme rasta,
izrastanja,
stasanja,
aquarel trajanja,
uzavrelost neba,
utiha oceana,
život.

Mislim,
misao kovitla
viziju tvojih obrisa,
kip mudrosti,
tu si,
osjećam te mislima.

U održivosti umnih zbivanja,
rješavanju životnih enigmi,
ognjilu maštanja,
nanometrima mislenosti
nemjerljiva razdaljina.

Čuvar na
vratima svijesti,
sanjivost budnosti,
rapsod na trgu
svrsishodnosti,
razbijač klišea uvjetnosti,
vodič stazama
bezuvjetne zbilje.


Običnost zbilje pretačeš u
vanzemaljsku istovremenost
i ovozemaljsku istomislenost.

Razumijem govor munja,
u gromoglasju vidim
koridore stvarnosti,
sinesteziju osjetila,
mjeru kreativnosti,
raspuknuće žege
u obećane promjene.

Vjetar donosi miris ljeta
i gugut grlice,
donosi titraje
riječi napisanih
u carstvu
prohujalog vremena...


Redaju se slike sjećanja, vidim ih... osjećam ih, usrećuju... @More ljubavi, @Teuta, @Misko, @rU... i mnogo drugih koji više nisu tu, nažalost...ali zrcaljenja svitanja i sutona našeg prohujaog vremena su još uvijek tu... vidim ih... osjećam ih... usrećuju...


U tvom portretu
iznad radnog stola
se ogleda suton.

Osjećam te mišlju o tebi.


Dijana Jelčić






Oznake: misao, osjećaj, ljubav, poezija sjećanja

- 07:47 - Komentari (24) - Isprintaj - #

ponedjeljak, 04.07.2016.

Misaoni dijalog...





Struktura misaono- osjećajnog dijaloga...

Buditi čuđenje u sebi, pronaći ga u čuđenju drugih, zaboravljati i ponovo se sjećati, su misaoni procesi, osnovna obilježja našega života u kojima su skriveni korijeni našeg stvaralaštva.
Samopoimanje je prije svega misao, trenutak cjelokupnog tjelesnog doživljaja, spoznaja svojih vrijednosti i mogućnosti, mudro čuđenje i osjetilno spoznavanje uzroka i razloga našeg postojanja u univerzumu. Misaono uranjanje u sebe sama je osobni doživljaj svijesti, korijen na kojem izrasta misaoni dijalog. 4- D samopoimanje je put ka univerzumu umnoga u nama, ulazak u četverodimenzionalnost stvarnog postojanja.





Šahovnica dijaloga…

Postoji li bespuće sna?
Od kojeg tkiva je satkano?
Postoji li vrijeme u njemu?
Sanja li Bog našu zbilju?
Jesmo li mi tek putnici namjernici, pustolovi, tragači za istinom?
Što će se dogoditi s nama ako se Bog probudi?

Teško pitanje!
Postoje li teška pitanja?
Postoji li mjera za težinu misli?

Clausula rebus sic stantibus... vjerodostojnost do promjene okolnosti.

Apsolutnost ne postoji,
mijenjamo se.

Na dlanu svemira
titraju strune,
zavijutci otrgnuti
iz klupka svjetlosti,
mi utkani u vječnost.

Postoji li mač
za gordijski čvor misterije?

Nepotrebno pitanje.

Nad bezdanom neznanja
svijest traga za istinom,
naizgled slobodna,
ipak omeđena obrascima
drhturi na vjetru otkrića.

Na šahovnici dijaloga
riječi kraljevi,
riječi lovci,
riječi pijuni,
igramo se njima,
premećemo ih,
darujemo im
imperativnost,
nesigurnost,
čuđenje,
znatiželju.

Slažemo sintakse,
stihove,
pjesme
i muk.

Ne boj se,
nijemost svemira
krije u sebi tajnu.

Uzdižemo se
iznad razumljivosti,
osluškujemo
tihovanje srca,
i volimo osjećanje
u kojem se budimo.


Misaono- osjetilno- osjećajni dijalog koji vodimo s tijelom trebao bi se temeljiti na samospoznaji i motivaciji, te postajati misaono- osjetilno- osjećajna podloga na kojoj će se rađati vaše ideje i misaone slike koje ćete pohranjivati u pamćenju. U univerzumu umno- osjećanog u nama se krije izvor naše pokretačke energije, izvor našeg unutarnjeg svjetla. Spoznajmo taj vječni svjetlosni ogrtač u kojem živimo, spoznajmo svoje zatomljene kreativne mogućnosti, spoznajmo tu čudesnu dimenziju postojanja jer ona spoznata i svjesno doživljena postaje energijom samoizlječenja.



Dijana Jelčić... "Umijeće svakodnevnog pokreta" Kapitol, Zagreb, 2006.
pogl...Misaoni dijalog, str, 175.


Salutogeneza i

Uvod prije uvoda u knjigu Umijeće svakodnevnog pokreta





slike... William Blake, ples Plejada i Salim Ljuma, šahovnica dijaloga...

Oznake: misao, osjećaj, pokret

- 07:07 - Komentari (24) - Isprintaj - #

nedjelja, 25.10.2015.

U dvoje je podnošljivije...




Misao sam,
uzdrhtala tišina
zatvorena u
polutkama mozga.

Davna bol
začahurena u
režnju sjećanja,
umirući leptir
u kukuljici svijesti.

Misao se pretače
u emociju,
uranja u srce,
ubrzava otkucaje.

Grliš me,
sahranjujemo
uspomenu.
U dvoje je
podnošljivije.

Nazireš li tračak
one mene
koja se bojala?

Upleo sam te
u svoju misao,
bila si dio mene.

Bio si bol,
neponovljiva misao,
bio si strah
neponovljiv osjećaj,
postojao si u vatri
očajanja.

Nad humkom
pamćenja
izgara patnja,
gasi se oganj
straha.

Uspjeli smo,
prije potonuća
u ludilo,
odagnati ružne misli.

Misao si,
nježna,
pretaćeš se
u osjećaj sreće.

Dijana Jelčić

Oznake: misao, osjećaj, sreća

- 11:12 - Komentari (24) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>