četvrtak, 19.01.2012.
EKONOMIJA ČETVRTKOM: Alan Greenspan: "Doba financijske nestabilnosti"
Počevši od danas, četvrtak će biti dan rezerviran za ekonomske i političke teme, vezano uz knjige koje sam čitala i čije sam prikaze radila za specijalizirani mjesečnik za poduzetnike koji je pod nazivom Slavonski Poduzetnik. S obzirom da je ta suradnja završila prilično neslavno (po moj planirani budžet), a da jednom objavljeni tekstovi Poduzetniku zacijelo ne trebaju, odlučila sam ih ponovno objaviti na ovaj način, radi vaše zabave, informacije i edukacije.
Kako se rađala najmoćnija svjetska sila
Alan Greenspan je jedan od najpoznatijih suvremenih ekonomskih stručnjaka i također jedan od značajnih pojedinaca koji su stvorili Sjedinjene Američke Države kao svjetsku ekonomsku velesilu kakvu danas poznajemo. Svoj put od sina jedinca iz imigrantske obitelji mađarskih Židova do mjesta predsjednika Saveznih rezervi opisao je u knjizi „Doba financijske nestabilnosti“čiji je prijevod na hrvatski jezik dostupan u izdanju Masmedie.
Već u uvodu knjige nalazimo razlog zašto se ovaj ekonomist odlučio na pisanje knjige memoarskog tipa: „Doba financijske nestabilnosti moj je pokušaj razumijevanja prirode ovoga novog svijeta: kako smo ovamo stigli, kroza što prolazimo, i što se, u lijepim i ružnim trenucima, krije iza obzora. Gdje god je to bilo moguće, prenio sam vlastito razumijevanje u kontekstu vlastitih iskustava. Činim to iz osjećaja odgovornosti prema povijesnim zapisima, kako bi čitatelji znali odakle dolazim.“ Naime, nakon 11. rujna 2001. godine i terorističkih napada na tornjeve blizance, Greenspan je došao do zaključka da je nova, globalna kapitalistička ekonomija fleksibilnija, otvorenija, otpornija i sklonija ispravljanju svojih propusta nego što je ekonomija to bila četvrt stoljeća prije – to se vidjelo i iz samih reakcija na terorističke napade, na brzinu kojom se gospodarstvo prilagodilo novonastaloj situaciji, u prvom redu nastojeći zaštititi svoje resurse od daljnjih napada.
Knjiga je podijeljena na dva dijela: prvi bismo mogli nasloviti „odakle dolazimo“ – a govori o privatnim i poslovnim počecima Alana Greenspana i izgledu američkog gospodarskog svijeta u vremenu prije otprilike pedeset godina, dok se drugi odnosi na ono „kamo idemo“. Naime, kao mladić u Školi za trgovinu, računovodstvo i financije pri Sveučilištu New York netom nakon završetka II. svjetskog rata, Alan Greenspan se zainteresirao za načine na koje ekonomija funkcionira, odnosno kako se pomoću ekonomskih pokazatelja može zaključiti kako će gospodarstvo izgledati kroz dvadesetak godina (Greenspan tvrdi da je „okupio ono što možemo opravdano naslutiti o ustrojstvu svjetskoga gospodarstva 2030. godine“). Čitav život posao ovog ekonomista bio je „predviđati“: donositi zaključke o stanju u kojemu se nalazi američka ekonomija i u kojemu će se nalaziti u narednom periodu.
Alana Greenspana, dakle, ne iznenađuje rast cijene barela nafte, očekivao je povećanje cijena i rast inflacije – za Alana Greenspana budućnost je sada, i budućnost kakvu je on predvidio u svojoj knjizi „Doba financijske nestabilnosti“ već se počinje događati.
Alan Greenspan: „Doba financijske nestabilnosti“, Masmedia, Zagreb, prijevod s engleskog jezika: Andreas Dominick Varga i Andrea Obraz
19.01.2012. u 18:44 •
0 Komentara •
Print •
#