Sara Ivković**** je postala predvodnica Zagrebačkih mažoretkinja. Na vrlo emotivnoj inicijaciji oprostili smo se od Martine Šćuric Tinane i postavili Saru. U isto vrijeme na inicijaciji Mirna Matić*** je postala zamjenica predvodnice i Paola Sičaja razvodnica.
Predvodnica Zagrebačkih mažoretkinja je najbitnija funkcija u timu, ona je najvažnija za uspjehe Zagrebačkih mažoretkinja. Ona je dirigent sastava tijekom nastupa, ali ona je istinski svakodnevni vođa sastava. Upravo zato Zagrebačke mažoretkinje pomno odabiru i godinama pripremaju predvodnicu. Sara je 14. predvodnica u povijesti Zagrebačkih mažoretkinja. Jedna od 420 djevojaka svakih 4-5 godina može ostvariti ovu ogromnu čast, ali i povjerenje našeg tima.
Po dolasku nove predvodnice Zagrebačke mažoretkinje tradicionalno održavaju inicijaciju koja se sastoji od 3 dijela. Prvi dio se temelji na staroj zagrebačkoj tradiciji iz Austro-Ugarske, Cafnštrajtu, kojom su vojnici zagrebačkih garnizona pri nastupanju novog zapovjednika obilazili centar grada sa bakljama. Tako i Zagrebačke mažoretkinje na dan stupanja nove predvodnice na dužnost prolaze centar grada bakljama.
Drugi dio inicijacije tradicionalno se održava u Starogradskoj vijećnici (Skupština grada Zagreba) odmah nakon Cafnštrajta gdje bivša predvodnica Martina Šćuric predaje funkciju novoj predvodnici. Sama inicijacija je tajni proces i na njemu mogu biti samo i isključivo mažoretkinje Seniorskog 1A sastava.
Zagrebačke mažoretkinje su „čuvarice ključeva grada“, koju funkciju im je dao gradonačelnik Zagreba. Simbolični ključevi grada iz XIX. stoljeća (ključevi Kamenitih vrata, Mesničkih vrata i Poljskih vrata) predavali su se gradonačelniku i sucu grada po stupanju na dužnosti. Ove ključeve čuva upravo predvodnica i na inicijaciji će ih zadužiti.
Nova predvodnica prilikom inicijacije dobiva predvodnički prsten koji će nositi na svim aktivnostima do kraja života (pa i kad ode iz tima). Stoga bivša predvodnica Martina Šćuric, tijekom inicijacije daje ključeve grada i prsten novoj predvodnici.
Treći dio je ceh, kojim nova predvodnica, zamjenica predvodnice i razvodnice prilikom stupanja na dužnost časte svoje kolegice i okupljene, sukladno starim zagrebačkim običajima koji datiraju još iz srednjeg vijeka. Ceh se radi za 100 osoba (seniorski 1A, juniorski 1A, seniorski 2, bivše mažoretkinje, roditelji i prijatelji) odmah po inicijaciji.
O SARI IVKOVIĆ****
- Sara je rođena u Zagrebu i ima 19 godina
- završila je elitnu zagrebačku I. gimnaziju
- trenutno je studentica ekonomije Sveučilišta u Zagrebu
- upisala je Zagrebačke mažoretkinje prije 12 godina (2012. godine) u dječjem sastavu (3-7 godina)
- 2017. je došla u 1A juniorski (natjecateljski) sastav
- 2021. je došla u Seniorski 1A sastav, razvodnica je postala 2023.
- kao mažoretkinja osvojila je kao juniorka dva Državna prvenstva, te je na Europskom prvenstvu bila druga, a kao seniorka je osvojila dva Državna i dva Europska prvenstva.
Posljednje ovogodišnje audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u subotu 16.11. u 15 sati. Dobrodošli!
Prolaznost: 92-93%
Dobni razredi: 3-7 godina - dječji sastav, 8-13 godina - juniorke, 14-25 godina - seniorke
Redosljed audicija: svi dolaza u zakazano vrijeme, prvi na redu su dječji sastavi, pa seniorke (jer ih ima manje), pa juniorke
Trajanje čekanja: oko 5-20 minuta, maksimalno 45 minuta za one koji dodju zadnji
Trajanje same audicije: 5 do 10 minuta
Broj djevojaka u grupi: 4 (odjednom ulaze na audiciju i rade dio zajedno, a dio zasebno)
Oprema: nije bitna, no pri ulasku skinuti jaknu i odložiti torbe ili ikakve stvari koje sputavaju ruke
Što treba uzeti: kemijsku olovku kako bi ispunili upitnik (i smješak na licu)
Tko su ispitivači: licencirani treneri mažoretkinja u Republici Hrvatskoj (sa zavrsenim strukovnim skolama), a poneki od njih su i suci u mažoret plesu
Informacije o prolasku: idući dan na ovom blogu ili telefonom
Informacije o sastavu i prvim treninzima: dobijate na flajeru koji se djeli svim kandidatima
NAJČEŠĆA PITANJA:
Da li da donesem štap jer sam vec bila mažoretkinja?
Nije nužno, no virtuoznost u tehniciranju sa štapom može vam omoguciti početak treninga u 2. sastavu (svi počinju u početnićkom tj. 3., koji vi preskačete jer već imate osnove tehniciranja)
Hoce li mi prethodno plesanje u nekom drugom timu mažoretkinja pomoći?
U načelu ne. Kod nekih timova čak i odmaže i potrebno je dugo vremena da se isprave greške. No, ukoliko se radi o vrhunskim i najkvalitetnijim timovima može pomoći u napretku (počinje se od 2. sastava, te se brže napreduje u više sastave).
Bila sam predvodnica u nekom timu izvan Zagreba moram li ići na audiciju?
Apsolutno da. U našem S1A sastavu trenutno plešu 3 djevojke koje su došle iz drugih timova. No, morale su proći audiciju. Desi li se koji puta da neka takva djevojka padne? Da! Vrlo rijetko kada, no desi se.
Već sam bila Zagrebačka mažoretkinja. Hoće li mi to pomoći i moram li polagati audiciju?
Ukoliko vas se treneri sjete onda ne morate na audiciju. U protivnom slučaju da. No, ukoliko ste vec jednom prošli audiciju i plesali u timu, svakako ćete proći i ovaj puta. Nema straha.
Hoće li mi pomoći plesanje u nekom drugom plesnom klubu koji nije mažoret-ples?
Najčešće da. No, koji puta i to odmaže. U svakom slučaju prepreka nije (ukoliko nešto treba ispraviti brzo ćemo to napraviti).
Što se ispituje na audiciji?
1. U prvom redu smisao za ritam. Koji se prati kroz cijelu audiciju, ali se maksimalno ispituje, na način da se traži da kandidatkinja ponovi ritam (pljeskanjem) koji isplješće ispitivač.
2. Osnovna predodžba o memoriji i percepciji kandidatkinja (ponavljanje osnovnog koraka kojeg pokazuje jedna od mažoretkinja ispred kandidatkinja).
3. Psiho-fizičke predispozicije za bavljenje mažoret plesom (određeni nedostaci poput teške invalidnosti, ozbiljnih poremečaja isl. prijeće bavljenje ovom aktivošću).
Što ako iz prve ne ponovim ritam ili pogriješim u koraku?
Ništa strašno. Audicija je osnovan klasifikacija. Prave klasifikacije rade se tek nakon par mjeseci treinga (krajem veljače). Svatko ima drugu šansu, a ako vidimo da se radi o tremi, blokadi ili nedostatku koncentracije onda dajemo treću, čak i četvrtu šansu. No, da bi imali više šansi moramo ustanoviti da imate barem osnovnog smisla za ritam (to se vidi i prije "pljeskaja" iz osnovnog koraka i pratnje glazbene podloge).
Kako se odlučuje tko prolazi, a tko ne?
Kada jedan od članova komisije smatra da netko ne treba proći ili nije siguran konzultira se sa kolegama. Odluka se donosi dogovorom članova komisije. Ukoliko neka kandidatkinja ima imalo šanse proći će na audiciji.
Kako da umanjim stres?
Nema potrebe za stresom ili nervozom. Ukoliko ispitivači vide da ste pod stresom pomoći će vam šalama, komunikacijom, ponudit će vam slatkiš. Ne bojte se mi smo profesionalci i nije nam u interesu šokirati vas, nego olakšati vam dolazak u naš tim.
Mogu li roditelji sa mnom u dvoranu za ispitivanje?
Ne! Roditelji samo smetaju i remete koncentraciju. Iznimno, ali jako iznimno, ispitivači mogu pozvati roditelje najmlađih kandidatkinja za dječje sastave. Iskreno, ako djete nije toliko samostalno da dođe na audiciju neće se moći osloboditi niti na treninzima koji se vrše isključivo bez roditelja.
Kome se mogu obratiti za pitanja?
Komisiji svakako ne jer imaju posla preko glave, te se moraju potpuno posvetiti kandidatkinjama da što kraće čekaju. U dvorani i ispred nje biti ce više mažoretkinja (prepoznati ćete ih po uniformama) koje će vam pomoći u ispunjavanju upitnika, te vam moći dati osnovne informcije o timu, audicijama, prvim treninzima, uputiti vas prema WC-u...
Jesam li prestara za tim?
Ukoliko ste mladji od 25 godina niste prestari. Komisija ce odlučiti u koji dobni razred spadate. Pa ukoliko imate npr. 13 godina, a psiho-fizicki ste zreli za seniorke to će vam i predloziti. No, odluka je končano na vama.
Ukoliko padnem, mogu li ponovno polagati na idučoj audiciji?
To vam nitko ne može zabraniti. No 99% djevojaka koje padnu na jednoj, padnu i na drugim audicijama. Previše se posvećuje pažnje procjeni, a komisiju sačinjavaju profesionalci koji taj posao rade već dugi niz godina.
Mogu li se ikako pripremiti za prolazak? Postoji li kakva škola i pripremni tečaj?
Ne i za to nema potrebe jer se procjenjuju samo osnovne stvari i predispozicije. A motorika, smisao za ritam i psiho-fizičke sposobnosti ne mogu se naučiti u školi.
Moj tata ima poduzeće i može biti sponzor, hoće li mi to pomoći?
Nikad, nikako i ni na koji način. To kod nas nema šanse i nemojte niti pokusavati. Tako nesto kod nas se potpuno odbacuje i osuđuje. Iskreno niti ne pokušavajte!
Imate li još koje pitanje slobodno ga postaviti i odmah ćemo odgovoriti. Nema glupih pitanja. Na koncu naše osnovno pravilo je: "Mi smo ovdje radi vas".
- subota 16.11. u 13:30 Palmotićeva 30 (audicija), o/o Šef
- srijeda 20.11. u 17:45 hotel Westin (godišnjice Hrvatskog Paraolimpijskog odbora), o/o Šef
- petak 22.11. u ??? I. gimnazija (170. godišnjica I. gimnazije), o/o Šef
- subota 23.11. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Rijeka), o/o Šef
- srijeda 27.11. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Borusija), o/o Šef
POPRAVILI SMO C4
Naš Citroen C4 je imao dva sudara i odlučili smo ga ozbiljno popraviti. Na servisu je bio tjedan dana i potpuno je sređen. Dobio je novi branik, nove farove, nove plastike, vezni lim, ratkapu... Popravak je koštao 1100 EUR.
HOTELI KOJE KORISTI TIM
Tim je najčešće u Accorovim hotelima diljem planeta (najveći svjetski lanac hotela), a ovisno o razni nastupa ili službenog putovanja, smješteni smo u:
F1*
Ibis***
Novotel****
Sofitel*****
Pulman***** - u njemu smo bili u Kini
Nakon Acoorovih hotela najčešće smo smješteni u Hiltonu***** u kojem je tim bio dva puta smješten, a uprava ga često koristi posebno preko zime kada imaju vrlo niske cijene i velike popuste. I za Hilton i za Accor imamo kartice lojalnosti.
Uz to često idemo u hotel Splendid***** u Budvi.
U Zagrebu najčešće za naše poslovne partnere koristimo hotel Blue**** i Europa***, te hostel Bureau.
KAKO SE DAJU INTERVJUI
Zagrebačke mažoretkinje bar 50 puta godišnje daju intervjue raznim televizijskim, radijskim i novinskim kućama. Intervjue najčešće daju predvodnica, zamjenica predvodnice, neka razvodnica, trenerica i Šef. Davanje intervjua nije jednostavna stvar i djevojke, posebno kod prvih iskustava, imaju veliku tremu ispred mikrofona, posebno ako je intervju uživo.
Za medije u inozemstvu intervjue daju djevojke koje dobro govore engleski.
Koji puta novinari traže specifične reportaže i intervjue (npr. o prvoj predvodnici) ili nekoj temi o timu. Tada naš ured daje logističku i organizacijsku potporu takvim reportažama. Nemalo puta medijima osiguravamo profesionalne video materijale, fotografije, audio materijale ili podatke iz arhive. Koji puta organiziramo i logistiku za snimanje (kamere, audio snimke, statiste, kostime…).
Do sada smo napravili i nekoliko TV emisija, snimali nekoliko televizijski reklamnih spotova visoke produkcije (Diners, Henkel, Podravka…).
FRANJEVAČKI SAMOSTAN
Franjevački samostan i crkva na Kaptolu od 1900. je sjedište Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda. Franjevci su u Zagreb stigli u 13. stoljeću, kada su prvi sljedbenici Sv.Franje otišli iz Italije diljem Europe. U Zagrebu je boravio i sam sv. Franjo Asiški. Sv. Franjo je stanovao kod obitelji Galović, koji su imanje poklonili franjevcima, te je na mjestu te kuće i sagrađen franjevački samostan, a unutar njega, na mjestu gdje je bila kuća, postoji i kapelica sv.Franji. 1613. u samostalnu radi Škola moralnog bogoslovlja gdje predaj Bartol Kašić. Unutar samostana braća su imala i lječilište sa vlastitim zdravstvenim radnicima. Danas unutar samostana obavljaju pastoralni rad, imaju sjemenište i bogosloviju, upravnu kuću Provincije, uredništvo časopisa Brat Franjo, izdavačku kuću, te pučku kuhinju. 1936. uz samostan je sagrađena Franjevačka dvorana, danas zgrada kazališta Komedija.
Samostan na sjevernoj strani ima crkvu, od koje se protežu dva kraka i treći koji paralelno zatvara četverokutasti oblik samostana. U sredini je park sa spomenikom. Istočno krilo ima prostranu terasu. Središnja prostorija samostana je refektorij (blagovaonica) koja ima funkciju ne samo zajedničkih obroka, nego i okupljanja braće. Crkva sv. Franje podignuta je u 13. stoljeću, obnovljena u 17, te potpuno rekonstruirana nakon potresa 1880. prema nacrtima Hermanna Bollea koji je dodao i novi toranj.
Spomenik Gospe nije se pomakao u bombardiranju 1944. kada su dvije savezničke bombe razorile samostan i potpuno uništile zapadno krilo. Gospa se nije pomakla ni i u potresu 2020. Samostan je toliko stradao da su se fratri morali iseliti, no spomenik Gospe nije se pomakao. U Zagrebu postoji još jedan franjevački samostan, u Sigetu.
PREVOZNA SREDSTVA
Cuk = vlak
Cukmašina = lokomotiva
Bus = autobus
Tram, trem = tramvaj
Eroplan, ajroplan = avion, zrakoplov
Helić = helikopter
Tutač = automobil
Bajs, biciklin, bic = bicikl
Bajk = motor
Đir = krug, vožnja motorom, biciklom ili autom
Otpelati = odvesti
Peljati, pelati = voziti
Šofer = vozač
Bajker = motociklist
Štreka = pruga
Mašinovođa = strojovođa (vozač vlaka)
Rinzol, renzol = rub trotoara
Kartodrapec = kondukter
„Cuk ti bu pobegel“ = Pobjeći će ti vlak
„Buš me otpelal“ = Hočeš li me odvesti
TELEFON
Do telefona se sve do sredine osamdesetih jako teško dolazilo i tek neka kućanstva su imali telefon. Svi mi ostali morali smo odlaziti kod susjeda, rodbine ili na poštu da bi nazvali one sa kojima smo se nalazili ili morali čuti.
A i kad ste dobili telefon, najčešće ste imali dvojnika. To je značilo da je na vašoj liniji bio još jedan priključak, pa kad je vaš dvojnih razgovarao vi niste mogli razgovarati. Nemalo puta ste mogli i čuti što su dvojnik i njegov sugovornik razgovarali.
Prvi telefoni su bili crni i teški, a imali su brojčanik koji je bio u krug i morali ste brojeve okretati u smjeru kazaljke na satu do gornjeg desnog kuta da bi mogli nazvati broj. Potom su došli manji plastični telefoni, a nakon toga i brojčanici koji su se pritiskali umjesto da su se vrtili. Krajem osamdesetih su bile vrlo popularne „kefe“ manji telefoni koji su u slušalici imali brojčanik, a stajali su našerafani na zidu, pa ste ih imali obično kod kreveta, radnog stola ili u kuhinji. Kefe su imale ekstremno duge žice, pa ste sa telefonom mogli i hodati po prostoriji, a žica se mogla rastezati i do 4 metra.
SA UTAKMICE DINAMO-OSIJEK -
foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
hd hosting tv
picture of 8
english share photo
website image generator
SA UTAKMICE DINAMO-VELIKA GORICA
photo info viewer
ru jpg
SA 100. GODIŠNJICE NK TRNJA
google image server
r pictures
micromax photo gallery
sandro size 3
gif happy tree friends
|